Jump to content

Lenovo Tab 2 A10-30


nikos_T2008
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από λίγες μέρες αγόρασα το συγκεκριμένο ταμπλέτ 165 ευρώ με δώρο θήκη γνήσια lenovo. Γενικά είμαι ευχαριστημένος αν και πρώτη φορά με 10" ιντσών ταμπλέτ. Δεν βρήκα κάτι ανάλογο στο forum για αυτό το ταμπλέτ και έτσι αποφάσισα να γράψω για ανταλλαγή απόψεων, tricks and tips και ότι άλλο. Αυτό που δεν ανακάλυψα ακόμα ή δεν έχει είναι η διαχείριση αρχείων και έτσι αναγκάστηκα να κατεβάσω εφαρμογή. Το καλύτερο του είναι φυσικά η μπαταρία, έχω πάθει πλάκα. Αυτά για αρχή και αν υπάρχει "συναδελφος" για σχόλια τα λέμε! :)
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγες μέρες αγόρασα το συγκεκριμένο ταμπλέτ... Δεν βρήκα κάτι ανάλογο στο forum για αυτό το ταμπλέτ...

 

Μάλλον δεν κοίταξες καλά ;)

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν έψαξα καλά, σε αυτόματη αναζήτηση το έψαξα. Πάντως δεν βλέπω να ασχολείται κανένας με την συσκευή, εκτός αν δεν έψαξα καλά πάλι :lol: Edited by nikos_T2008
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Samsung Galaxy Tab A (2016) με 7 ιντσών

Οι 10ιντζες είναι όλα τα λεφτά... Είναι το πρώτο μου 10αρι και το απολαμβάνω κάθε μέρα. Όταν βλέπω πλέον το 7αρι της γυναίκας βάζω τα γέλια. Πότε ξανά tablet 7ιντζες. Όσο αφορά το συγκεκριμένο... Κανένα απολύτως πρόβλημα, γρήγορο ωραία οθόνη, κανένα κόλλημα, συχνές ενημερώσεις (3 σε 5 μήνες που το εχω) φοβερή μπαταρία!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Samsung Galaxy Tab A (2016) με 7 ιντσών

Από άποψη sot πως τα πάει ?δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα

Οι 10ιντζες είναι όλα τα λεφτά... Είναι το πρώτο μου 10αρι και το απολαμβάνω κάθε μέρα. Όταν βλέπω πλέον το 7αρι της γυναίκας βάζω τα γέλια. Πότε ξανά tablet 7ιντζες. Όσο αφορά το συγκεκριμένο... Κανένα απολύτως πρόβλημα, γρήγορο ωραία οθόνη, κανένα κόλλημα, συχνές ενημερώσεις (3 σε 5 μήνες που το εχω) φοβερή μπαταρία!

 

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

sot... Αυτή τη στιγμή γράφει 8 ωρες και 32 λεπτά οθονη και είναι στο 32%. Το θεωρώ αρκετά καλό γιατί με αυτή την φόρτιση δούλεψα πολύ YouTube και ένα παιχνίδι.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Δυο φορές δοκίμασα να εγκαταστήσω τη νέα ενημέρωση αλλά μου βγάζει σφάλμα εγκατάστασης. Συνέβη το ίδιο και σε κάποιον άλλο; Τι μπορούμε να κάνουμε σ' αυτήν την περίπτωση;
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα πως μπορεί να γίνει η αναβάθμιση.

Πριν ξεκινήσετε, να κάνετε backup, γιατί ίσως χρειαστεί μετά την εγκατάσταση του firmware να κάνετε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Κατεβάστε στον υπολογιστή τη νέα έκδοση firmware από εδώ: https://cloud.mail.ru/public/4zoy/LkV1yM68E

Αντιγράψτε το αρχείο στην κάρτα sd (ή αν δεν έχετε, στην εσωτερική μνήμη του tablet).

Απενεργοποιείστε το tablet και εκκινήστε το σε recovery mode πατώντας συγχρόνως τα πλήκτρα ενεργοποίησης και έντασης.

Επιλέξτε την ενημέρωση από την κάρτα SD.

Επιλέξτε το αρχείο του firmware.

Περιμένετε μέχρι το τέλος του firmware.

Αν αργεί να ανοίξει πάρα πολύ το tablet, τότε κλείστε το και εκκινήστε το σε recovery mode και επιλέξτε "wipe data/factory reset".

Έχετε τώρα Android 6.0.1

Σχετικά link στα ρωσικά (χρησιμοποιείστε αυτόματη μετάφραση):

http://lenovo-forums.ru/files/file/1407-tb2-x30l_s000031_160720_row_to_s000118_160831_row_lenovoota/

http://lenovo-forums.ru/topic/21067-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-lenovo-tab-2-a10-30-qualcomm-tb2-x30l_s000118_160831_row/

Edited by akar2015
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα και εγώ. Δεν την εγκαθιστά με τίποτα.

Μια από τα ίδια και για εμένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα πως μπορεί να γίνει η αναβάθμιση.

Πριν ξεκινήσετε, να κάνετε backup, γιατί ίσως χρειαστεί μετά την εγκατάσταση του firmware να κάνετε επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Κατεβάστε στον υπολογιστή τη νέα έκδοση firmware από εδώ: https://cloud.mail.ru/public/4zoy/LkV1yM68E

Αντιγράψτε το αρχείο στην κάρτα sd (ή αν δεν έχετε, στην εσωτερική μνήμη του tablet).

Απενεργοποιείστε το tablet και εκκινήστε το σε recovery mode πατώντας συγχρόνως τα πλήκτρα ενεργοποίησης και έντασης.

Επιλέξτε την ενημέρωση από την κάρτα SD.

Επιλέξτε το αρχείο του firmware.

Περιμένετε μέχρι το τέλος του firmware.

Αν αργεί να ανοίξει πάρα πολύ το tablet, τότε κλείστε το και εκκινήστε το σε recovery mode και επιλέξτε "wipe data/factory reset".

Έχετε τώρα Android 6.0.1

Σχετικά link στα ρωσικά (χρησιμοποιείστε αυτόματη μετάφραση):

http://lenovo-forums.ru/files/file/1407-tb2-x30l_s000031_160720_row_to_s000118_160831_row_lenovoota/

http://lenovo-forums.ru/topic/21067-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%88%D0%B8%D0%B2%D0%BA%D0%B0-lenovo-tab-2-a10-30-qualcomm-tb2-x30l_s000118_160831_row/

Μπορεί να το δοκιμάσω, αν και το φοβάμαι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κάνει και το δικό μου... Δεν θα βγάλει λέτε διορθωμένο update η lenovo? Το ίδιο πρόβλημα έχουν και στο εξωτερικό και όχι αποκλειστικά σε συσκευές lenovo.
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορές εχει απο την lollipop? Παει ποιο καλα ?

 

Διαφορές από το Android 5 μπορείτε να δείτε στο βίντεο:

Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι δεν γίνεται μετακίνηση εφαρμογών στην εξωτερική κάρτα μνήμης, εκτός και αν γίνει διαμόρφωση ως εσωτερική μνήμη (επέκταση της εσωτερικής μνήμης). Τότε όμως δεν βλέπει την κάρτα ο υπολογιστής όταν συνδέεται το tablet με τον υπολογιστή, ούτε μπορεί να τη διαβάσει ο card reader του υπολογιστή. Το πρόβλημα λύνεται αν δημιουργηθούν δύο διαμερίσματα στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Κινεζικα βγαινουν στο μενου του recovery.Δεν ξερω τι να πατησω.

 

Για recovery mode δείτε το βίντεο:

Αυτό το βίντεο εξηγεί τι σημαίνουν τα κινέζικα:

Edited by akar2015
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πήρε σήμερα επίσημη ΟΤΑ marsmallow.

 

και σε ένα φίλο μου ηρθε με οτα την περάσαμε αλλά σταματούσε στο λογότυπο lenovo snapdragon

μετά από 5-6 προσπάθειες να μπω recovery (με πετούσε ένα μενού με κινέζικα) εκανα ενα wipe data/cache και έστρωσε . πάλι καλά

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι ήδη root δε θα τους το περάσει OTA.. Οπότε κατεβάζετε την παρακάτω ROM και την περνάτε μέσω Recovery

 

Εδώ για το 30F https://drive.google.com/file/d/0BzuYCartjGOORWV6azUySE9uV0E/view?usp=drivesdk

 

Sent from my Lenovo K51c78 using Tapatalk

Edited by g1zmo
Link to comment
Share on other sites

Και οδηγίες στα αγγλικά ΑΦΟΥ ΠΑΡΟΥΜΕ BACKUP ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ

 

To install the update:

1. Power off the tablet

2. Hold Power and volume up buttons together until tablet starts booting

3. Release the power button but keep holding the volume up button

4.Once recovery has loaded select 'apply update from external sdcard' or 'apply update from internal sdcard'*

 

5. On the next screen Choose your update zip file

 

6. Confirm update and wait for the update to install, tablet will reboot when finished

 

Πρωτη φορα αργεί να ανοίξει κανα 3λεπτο. Αν δεν ανοίξει ξαναμπαινουμε σε recovery κάνουμε wipe data/cache ξανά και reboot

Μόλις βάλατε την 6.0.1

Τσεκαρισμενο παίζει μια χαρά

 

Sent from my Lenovo K51c78 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161111/16af59aaa7b1b4b8c587f117a7ba813f.jpg

 

Sent from my Lenovo K51c78 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ή Δχση μνήμης είναι πολύ χειρότερη από το 5.1.1 ειδικά ο chrome το γονατίζει το tablet.Και γενικά έχει lag αρκετά......
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo Tab 2 A10-30

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...