Jump to content

Sony Xperia M4 Aqua


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 673
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά συγνώμη τι λέτε.

Πέρασα full μέσω Sony PC companion την έκδοση, έκανα reset και μετά από όλα τα Updates

των εφαρμογών της συσκευής και ΜΟΝΟ ο ελεύθερος χώρος είναι 1.18gb!

Τύφλα τα 1.26gb ελεύθερα της 26.A.1.100

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα τη συμβουλή σας:

 

Η αδερφή μου δουλεύει σε μια πολυεθνική, και τους δίνουν δωρεάν ένα κινητό - τους έστειλαν μια λίστα με μοντέλα, και πρέπει να διαλέξουν ποιο απ' όλα θέλουν.

 

Μέσα στη λίστα, περιλαμβάνεται αυτό το κινητό, το Samsung Galaxy A3 A300FU (16GB), το SAMSUNG GALAXY J5/8GB, το LG G4c/8GB, και το MOTOROLA MOTO G/3RD GEN.

 

Ποιο από όλα να προτιμήσει; Η αδερφή μου δεν εγκαθιστά πολλές εφαρμογές, ούτε το πολυχρησιμοποιεί για ίντερνετ, games, κτλ. Το μόνο πράγμα που κάνει και είναι όντως "βαρύ", είναι οι κλήσεις/βίντεοκλήσεις μέσω skype.

 

Σκεφτόμουν ότι αυτό το Sony είναι το μόνο κινητό της λίστας με 2GB RAM, οπότε ίσως να έχεις καλύτερη απόδοση στο skype, αλλά βλέπω μερικά αρνητικά σχόλια, και δε θέλω να της διαλέξω το κινητό και να μην της βγει καλό.

 

Τα Samsung έχουν όλα 1.5GB RAM, αλλά ξέρω ότι τα Samsung είναι λιγάκι βαριά από άποψη OS, ενώ αντίθετα το Motorola ναι μεν έχει μόνο 1GB RAM, αλλά μάλλον κάνει καλύτερη διαχείριση από όλα.

 

Τι θα με συμβουλεύατε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα τη συμβουλή σας:

 

Η αδερφή μου δουλεύει σε μια πολυεθνική, και τους δίνουν δωρεάν ένα κινητό - τους έστειλαν μια λίστα με μοντέλα, και πρέπει να διαλέξουν ποιο απ' όλα θέλουν.

 

Μέσα στη λίστα, περιλαμβάνεται αυτό το κινητό, το Samsung Galaxy A3 A300FU (16GB), το SAMSUNG GALAXY J5/8GB, το LG G4c/8GB, και το MOTOROLA MOTO G/3RD GEN.

 

Ποιο από όλα να προτιμήσει; Η αδερφή μου δεν εγκαθιστά πολλές εφαρμογές, ούτε το πολυχρησιμοποιεί για ίντερνετ, games, κτλ. Το μόνο πράγμα που κάνει και είναι όντως "βαρύ", είναι οι κλήσεις/βίντεοκλήσεις μέσω skype.

 

Σκεφτόμουν ότι αυτό το Sony είναι το μόνο κινητό της λίστας με 2GB RAM, οπότε ίσως να έχεις καλύτερη απόδοση στο skype, αλλά βλέπω μερικά αρνητικά σχόλια, και δε θέλω να της διαλέξω το κινητό και να μην της βγει καλό.

 

Τα Samsung έχουν όλα 1.5GB RAM, αλλά ξέρω ότι τα Samsung είναι λιγάκι βαριά από άποψη OS, ενώ αντίθετα το Motorola ναι μεν έχει μόνο 1GB RAM, αλλά μάλλον κάνει καλύτερη διαχείριση από όλα.

 

Τι θα με συμβουλεύατε;

 

καλησπερα , για την δουλεια που το θελει σχεδον ολα θα την καληψουν , θα εβγαζα το α3 απο την λιστα γιατι πιστευω οτι εχει "παλιωσει" πλεον.

το sony υπερτερει σε επεξεργαστη , μνημη και μπροστινη καμερα .Για μενα καλυτερα να πατε να τα δειτε ολα απο κοντα , ναι μεν ειναι ολα 5" αλλα διαφερουν αρκετα στις διαστασεις τους

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα , για την δουλεια που το θελει σχεδον ολα θα την καληψουν , θα εβγαζα το α3 απο την λιστα γιατι πιστευω οτι εχει "παλιωσει" πλεον.

το sony υπερτερει σε επεξεργαστη , μνημη και μπροστινη καμερα .Για μενα καλυτερα να πατε να τα δειτε ολα απο κοντα , ναι μεν ειναι ολα 5" αλλα διαφερουν αρκετα στις διαστασεις τους

Έτσι λεω και γω. M4 Aqua και ξερό ψωμί.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την υπερθέρμανση υπάρχει καμιά λύση; Χθές της κουνιάδας μου ενώ μιλούσε στο Facebook messenger με 3g ζεστάθηκε τόσο πολύ που έκλεισε μόνο του και άνοιξε μετά από δέκα λεπτά αφού κρύωσε. Και έξω είχε 15 βαθμούς, το καλοκαίρι δηλαδή τι θα κάνει? Θα στέλνει SMS και θα κλείνει? Μάλλον θα το πουλήσει.

Τόσο κακό smartphone έχω να δω από το SP

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με την υπερθέρμανση υπάρχει καμιά λύση; Χθές της κουνιάδας μου ενώ μιλούσε στο Facebook messenger με 3g ζεστάθηκε τόσο πολύ που έκλεισε μόνο του και άνοιξε μετά από δέκα λεπτά αφού κρύωσε. Και έξω είχε 15 βαθμούς, το καλοκαίρι δηλαδή τι θα κάνει? Θα στέλνει SMS και θα κλείνει? Μάλλον θα το πουλήσει.

Τόσο κακό smartphone έχω να δω από το SP

 

Αν έχει περάσει πρόσφατα firmware updates που ρίχνουν τις επιδόσεις, άρα και τη θερμοκρασία, τότε δεν θα έχει πρόβλημα ζέστης.

Αλλιώς βρίσκεται με την αρχική 26.Α.1.100 / 128

 

Αν και με το 3G + fb messenger με την 2.99 είχα παρατηρήσει πάλι πολύ ζέστη, χωρίς όμως να μου κλείσει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει περάσει πρόσφατα firmware updates που ρίχνουν τις επιδόσεις, άρα και τη θερμοκρασία, τότε δεν θα έχει πρόβλημα ζέστης.

Αλλιώς βρίσκεται με την αρχική 26.Α.1.100 / 128

Ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε στο δικό μου η 26.1.A.2.167.

Η μόνη διαφορά ειναι πως σε αφήνει να σβήσεις bloatware όπως Google +, Google Keep κλπ

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.7.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια μετά το νέο update στην 26.1.A.2.167 έτρεξα 3-4 φορές το Antutu για να δω αν υπάρχει αλλαγή στις επιδόσεις του επεξεργαστή

Με το παλιό firmware .99 το Antutu έβγαζε σκόρ από 27200 έως 28900 το πολύ

Tώρα με το .167 είδα τα εξής σκορ :

27200 με την μπαταρία στο 20%

28100 την ώρα που το φόρτιζα

31000-32550 με την μπαταρία στο 100% και μετά

 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως το κινητό επανήλθε στα ίσα του και όταν δεν έχει πολύ μπαταρία οι επιδόσεις του Antutu είναι χαμηλές :O

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.7.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Φιλος μου εχει το κινητο και εχει για κλειδωμα οθονης pin.ομως τωρα θελει να την απενεργοποιησει αυτη την επιλογη και να εχει απλη σαρωση.ομως δεν γινεται και οι επιλογες απο το μενου ειναι απενεργοποιημενες.τι να φταιει; Πρωτη φιρα μου συμβαινει τετοιο bug σε xperia
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απο περιέργεια μετά το νέο update στην 26.1.A.2.167 έτρεξα 3-4 φορές το Antutu για να δω αν υπάρχει αλλαγή στις επιδόσεις του επεξεργαστή

Με το παλιό firmware .99 το Antutu έβγαζε σκόρ από 27200 έως 28900 το πολύ

Tώρα με το .167 είδα τα εξής σκορ :

27200 με την μπαταρία στο 20%

28100 την ώρα που το φόρτιζα

31000-32550 με την μπαταρία στο 100% και μετά

 

Το δικό μου συμπέρασμα είναι πως το κινητό επανήλθε στα ίσα του και όταν δεν έχει πολύ μπαταρία οι επιδόσεις του Antutu είναι χαμηλές :O

 

Εγώ διαφορά στα νούμερα από αυτά που είχες με την .99 και την .167 δε βλέπω.

Τώρα στο αν παίρνει μπρος όταν βρίσκεται στη φόρτιση, λογικό μου ακούγεται, αλλά και πάλι

δεν μπορούμε και ούτε θα το δουλεύουμε στη πρίζα για επιδόσεις, οπότε για μένα άκυρο το τι μπορεί να δείχνει εκεί.

Δυστυχώς μου φαίνεται πως το κινητό αυτό μας έχει κάνει να ψειρίζουμε τη μαϊμού.

Και όλα αυτά για την 8άρα μνήμη που έχει και ένα επεξεργαστή που όταν του 'ρθει ψήνει πατάτες.

Μνήμη γεμάτη περιττά πράγματα και που δεν μπορείς να βγάλεις αν δεν κάνεις root και τα γνωστά.

Και για τη cpu έχω αναφέρει πιο πάνω όπως και φίλος την περίπτωση FB Messenger και ομιλία μέσω αυτού με 3g!

Κρίμα γιατί σαν σχεδίαση, οθόνη και κάμερα είναι μια χαρά.

Θα περιμένω να δω τι θα κάνουν και με την 6.0 έκδοση και βλέπω. Μέχρι τότε θα αδειάζω την cache...

Link to comment
Share on other sites

βγήκε root για κλειδωμένο bootloader

δουλεύει με 26.1.Α.1.100 firmware

 

 

Καλησπέρα!

Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε και σε εμένα το τελευταίο update (Cosmote).

Από εκεί που είχα κάτι ελάχιστα mb χώρο, μετά το update είδα ελεύθερα 1.2 Gb!

Ανάσα αν μη τι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα δειχνουν επομενως πως η Σονυ διορθωνει την ελλειψη χωρου με τις νεες της ρομ.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα διαφορά...Πήγα να κάνω τα updates και ολο μου εβγαζε μήνυμα insuficient storage...

Δε καταλαβαίνω τι γίνετε...Εχει καταντήσει αηδία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είδα διαφορά...Πήγα να κάνω τα updates και ολο μου εβγαζε μήνυμα insuficient storage...

Δε καταλαβαίνω τι γίνετε...Εχει καταντήσει αηδία.

 

Πάλι καλά γιατί πέραν του ότι μόνος τα γράφω μόνος τ' ακούω, νόμιζα πως κάτι δε πάει καλά και με τα μάτια μου.

Το είπα και πιο πάνω εγώ μετά από reset στην .167 και μετά από τα updates μόνο των εγκατεστημένων εφαρμογών

έμεινα με 1.1gb περίπου ελεύθερα. Πιο λίγο από το αρχικό 1.26gb της .1.100. Βέβαια μπορεί και να "πάχυναν" οι εφαρμογές από τότε.

Link to comment
Share on other sites

κάνε downgrade σε 26.1.Α.1.100

κατέβασε αυτο και διόρθωσε στο install.bat το Ε2363 και το 26.1.Β.1.65 σε Ε2303 και 26.1.Α.1.100

 

Το έχεις δοκιμάσει στην τελευταία έκδοση?

Αξίζει να κάνω downgrade στην έκδοση 26.1.Α.1.100 ή αυτά που προσφέρει η τελευταία έκδοση είναι περισσότερα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ρουτ είμαι στην 167.

Στην 167 γίνεται μόνο με ξεκλείδωτο bootloader

Πρώτα βάζεις 100 και ρουτ στο καπάκι backup TA partition (drm keys/warranty) με το TA- Backup-9.11.

Εφόσον έχεις πλέον backup το ΤΑ τον κάνεις unlock για να ρουτάρεις τα νεότερα ρομ.

Στο τέλος κάνεις restore το ΤΑ backup.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia M4 Aqua

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...