Jump to content

Νέκρωσε το λάπτοπ μόλις έβαλα τον φορτιστή


kostaskor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, θα σας πω την ιστορία μου και θέλω τα φώτα σας. Αρχικά είχα πρόβλημα με το τροφοδοτικό του λάπτοπ, είχε φαγωθεί στην άκρη το βύσμα. Το πήγα λοιπόν σε τεχνικό που το έφτιαξε και πήγα μαζί Και το λάπτοπ για να τσεκάρουμε αν δουλεύει. Ανοίγω το λάπτοπ και μόλις βάζω τον φορτιστή εκλεισε κι από εκείνη την ώρα δεν ανοίγει. Το άφησα σε έναν γνωστό μου τεχνικό για να το ανοίξει και περιμένω. Τι μπορεί να αντιμετωπίζουμε;; Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο κι ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα σας πω την ιστορία μου και θέλω τα φώτα σας. Αρχικά είχα πρόβλημα με το τροφοδοτικό του λάπτοπ, είχε φαγωθεί στην άκρη το βύσμα. Το πήγα λοιπόν σε τεχνικό που το έφτιαξε και πήγα μαζί Και το λάπτοπ για να τσεκάρουμε αν δουλεύει. Ανοίγω το λάπτοπ και μόλις βάζω τον φορτιστή εκλεισε κι από εκείνη την ώρα δεν ανοίγει. Το άφησα σε έναν γνωστό μου τεχνικό για να το ανοίξει και περιμένω. Τι μπορεί να αντιμετωπίζουμε;; Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο κι ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

 

Αλλαγη τροφοδοτικου.Εγω μικροτερος ειχα σπασει το συρματακι στο τροφοδοτικο του netbook και δεν φορτιζε.Τοτε αλλαξε το τροφοδοτικο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Στον τεχνικό που το πήγα μου πε ότι το τροφοδοτικό είναι κομπλέ. Αν η ζημιά έχει γίνει στο λάπτοπ για τι μέγεθος μπορεί να μιλάμε;

Edit: εννοούσες την υποδοχή στο λάπτοπ;

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν το τροφοδοτικό είναι οκ τότε πιθανώς να χάλασε ο σκληρός και να χρειάζεται αλλαγή
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έκανε έστω το POST ?

 

 

 

Μπορει να το εκανε μεσω αλλης συσκευης;2ον για το σκληρο θα εδειχνε σημαδια...να πεφτει ο χωρος αυτοματα,χωρις να εχει βαλει κατι ή να αφαιρεσει.Τα ιδια κανει το λαπτοπ μου και προγραμματιζω συντομα αγορα ssd.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το εκανε μεσω αλλης συσκευης;2ον για το σκληρο θα εδειχνε σημαδια...να πεφτει ο χωρος αυτοματα,χωρις να εχει βαλει κατι ή να αφαιρεσει.Τα ιδια κανει το λαπτοπ μου και προγραμματιζω συντομα αγορα ssd.

 

POST=power on self test=η εικόνα απο το BIOS και οι επιλογές για να μπεις σε αυτό καθώς και οι έλεγχοι στα υποσυστήματα του υπολογιστη .Εχει δεν έχει δίσκο πρέπει να το βλέπει .

https://en.wikipedia.org/wiki/Power-on_self-test

 

Η μπαταρία φορτίζει;Το λαμπάκι της τι λέει;Αν δεν ανάβει ούτε αυτό τότε δεν φορτίζει.Δοκίμασες να βγάλεις την μπαταρία να δεις αν θα ανοίξει το λαπτοπ;

Link to comment
Share on other sites

Το να μπερδεψε ο τεχνικος την πολικοτητα του βυσματος και να ανεστρεψε το + με το - στο ρευμα με αποτελεσμα να καει το motherboard την εξετασατε?

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το να μπερδεψε ο τεχνικος την πολικοτητα του βυσματος και να ανεστρεψε το + με το - στο ρευμα με αποτελεσμα να καει το motherboard την εξετασατε?

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

 

Αυτο πως να γινει; Εξηγησε το λιγο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Υποπτευομαι πως σου ειχε κοπει ελαφρως το βυσμα απο το καλωδιο του φορτιστη (δεν μας το εξηγησες πληρως στο αρχικο σου post).

 

Οποτε ο τεχνικος το εκοψε και το ξανακολλησε.

 

Πιθανως να μην μετρησε την πολικοτητα ή οτιδηποτε αλλο.

 

Ξεκηνα πρωτα απο αυτο. Δες στην κατω μερια του φορτιστη τι σχεδιο εχει με το + και το - και μετα μετρηστετο με ενα πολυμετρο.

 

Θελω να πιστευω πως στο καρφι του βυσματος ειναι το + και στο εξωτερικο μερος του βυσματος το -

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Τελικά μόλις μίλησα με τον τεχνικό και μου είπε πως το βραχυκύκλωμα έκαψε κάποιο chip της μητρικής όποτε δεν μπορεί να γίνει κάτι.
Link to comment
Share on other sites

 

σου ειχε κοπει ελαφρως το βυσμα απο το καλωδιο του φορτιστη (δεν μας το εξηγησες πληρως στο αρχικο σου post).

 

Οποτε ο τεχνικος το εκοψε και το ξανακολλησε.

 

 

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

Αυτό ακριβώς έγινε, μου πε κι ο ίδιος ότι το κόψε και το ξανακολλησε

Link to comment
Share on other sites

Άντε πες μου τώρα αν φταίει ο τεχνικός για την μητρική η όχι.

kostakor ελπίζω να φτιαχτεί το λαπτοπ γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Τι να φτιαχτεί, ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί με καμμένα chip. Ηλεκτρολόγος και ένωσε ανάποδα τα +-

Τι να πεις..

Edited by kostaskor
Link to comment
Share on other sites

Να πληρωσει την ζημια ο ασχετος που εκανε την βλαβη. Αφου το παραδεχτηκε κιολας!!!

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πληρωσει την ζημια ο ασχετος που εκανε την βλαβη. Αφου το παραδεχτηκε κιολας!!!

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

Συμφωνώ, αφού αυτός έκανε τη γκάφα πρέπει να την επισκευάσει κιόλας.

Αλλά αφού είναι γνωστός και δεν το είπε μόνος του, του το λες εσύ;

Μπέρδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι χαίρεσαι τον μάστορα που το πήγες.

Με γεια και το καινούριο λαπτοπ που θα το πληρώσεις και αυτό από την τσέπη σου.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να σου επισκευάσει το λάπτοπ χωρίς δεύτερη κουβέντα. Ενώ το λάπτοπ δεν είχε θέμα αφου το βύσμα του τροφοδοτικού είχε χαλάσει μόνο, κατάφερε και σου έκαψε την μητρική..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Να σου επισκευάσει το λάπτοπ χωρίς δεύτερη κουβέντα. Ενώ το λάπτοπ δεν είχε θέμα αφου το βύσμα του τροφοδοτικού είχε χαλάσει μόνο, κατάφερε και σου έκαψε την μητρική..

 

 

 

Ο τυπος πολυ μουφα ητανε...απο την αρχη,επρεπε να παει να αλλαξει τροφοδοτικο ο ιδιος.Εμενα μου καηκε το τροφοδοτικο αναμεσα σε Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια και το καταλαβα αμεσα,γιατι δεν φορτιζε καθολου.Απλα αγορασα αλλο και περιμενα να ερθει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...