Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα ηρθε με UPS και στο σπιτι εφτασε με την Γενικη ταχυδρομικη. Παντως στην εξελιξη παραγγελιας αλλαξε πολλες πολεις μεσα στην Γερμανια, μετα πηγε Ιταλια και μετα ηρθε Ελλαδα. Αρα και σε εμενα δεν ηρθε με αεροπλανο.

 

Πράγματικα δεν ξέρω τι κάνουνε αλλά τεσπα. Εγώ σπαστικα πιο πολύ για το θέμα της τιμής. Ακριβς την επόμενη από την ημέρα της παραγγελίας μου το ριξανε στα 221€ (κλεβεις εκκλησία παρτε το τρέχοντας) και εγώ πλήρωσα 240€. Εντάξει τώρα θα μου πεις για 20€ κάνεις ετσι!? Αλλά εντάξει και πάλι 20€ είναι 20€. Δωξα τον Θεό η αλήθεια είναι ότι το κινητό αξίζει ένα 300αρη στο νερό. Αγόρασα το Meizu pro 6 plus στα 190€ αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μου πολυαρεσαι κυρίως στην κάμερα την μπροστινή αλκα και στην πίσω. Κατά τα άλλα ήταν καλό. 190€ και το έδωσα 195€ τιμή που πιστεύω είναι πολύ τίμια. Και λέω ας τσονταρω αλλά 50€ να πάρω το mi note 2 γιατί άσχετα κε το τι ακούγεται από δω και από κει, η κάμερες του είναι πάρα πολύ καλές. Και η μπροστινή έχει autofocus κάτι που δεν έχουν ούτε κινητά 700€ που έχουν μόνο fixed focus κάμερες. Μια Google camera θέλει μόνο και το κινητό είναι τούμπανο στο θέμα αυτό. Μην πούμε για μπαταρία γιατί εκεί είναι που βαράει κάτι 8 sot και λες βοήθεια ποτέ θα σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμφανίστηκε αλλά για κάποιο λόγο δεν την κατεβάζει. Γράφει γίνεται λήψη αλλά παραμένει στο 0% είτε με WiFi είτε με δεδομένα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμφανίστηκε αλλά για κάποιο λόγο δεν την κατεβάζει. Γράφει γίνεται λήψη αλλά παραμένει στο 0% είτε με WiFi είτε με δεδομένα.

 

Έφταιγε το DNS changer, το απενεργοποίησα και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά όμως, γιατί τόση πίκρα πίσω από την κάμερα. Εννοώ ότι πολλοί την κακολογουν και λένε για μέτρια αποτελέσματα. Δεν το συζητάω ότι δεν είναι σαν κάμερα κινητού 500€ αλλά στα 220-250€ που δίνεις είναι αξιοπρεπεστατη. Και πέρα από αυτό δεν καταλαβαίνω πολλές διάφορες με την κάμερα του MI note 3. Ίσα ίσα που το note 2 έχει καλύτερες εικόνες με μεγαλύτερη ευκρίνεια στις περισσότερες των περιπτώσεων. Τώρα για νύχτα η αλήθεια είναι είναι ότι άμα ενεργοποιησεις το HHT mode στην κάμερα βγάζουν ολοιδια αποτελέσματα.
Link to comment
Share on other sites

Ενω αν πάς σε κινητό τύπου op5t ή xperia xz θα βρεις καμεράρα :lol:

Μια χαρά κάμερα έχει παιδιά, μην μασάτε. Απλά το λαθος ειναι οτι τσεκάρουν τις φωτογραφίες χαμηλού φωτισμου σε χαμηλή φωτεινότητα της οθόνης (όπου απενεργοποιούνται pixels της οθόνης λόγω oled). Περάστε τις φωτογραφίες στο pc ή ανεβάστε την φωτεινότητα στην οθόνη και θα δειτε οτι ειναι παραπάνω απο ικανοποιητικές.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής καλύτερη διαχείριση ραμ. Είναι νωρίς για μπαταρία κτλ.

Όντως δείχνει περισσότερη ελεύθερη μνήμη ραμ, ουσιαστικά ήρθε πάλι στο επίπεδο που ήταν με την android 6.

Το ui στις ειδοποιήσεις δεν μου άρεσε. Αυτά τα κάνει η xiaomi για να μην βαρεθούμε το κινητό; :p

Για την μπαταρία όντως είναι νωρίς.

 

Τελικά διαβάζοντας και αλλού, η έκδοση έχει ένα πρόβλημα στο να βρίσκει την τοποθεσια στην εφαρμογή του καιρου. Εγώ δεν χρησιμοποιώ την μαμισια εφαρμογή του καιρου.

Πήραμε και Oreo

Ειναι δικό σου το κινητό; Γιατί βλέπω Vodafone gr

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Πήραμε και Oreo

 

1a121d4f8ef9eece858c0b4f89231fa3.jpg

 

Άμα είναι και πειρε και oreo παιδιά πρέπει να δοκιμασθει και η εφαρμογή pixel camera. Αν κάποιος από εσάς πρόλαβε και ξαναενεργοποιησε το camera2api ας μας πει αν δουλεύει!

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε την v9.5.2.0 NADMIFA, εμφανίστηκε και σε εσάς?

Τελικα κανανε μια βλακεια. Αφαιρεσαν το πληκτρο για την Ασυρματη προβολη απο το toolbar. Τωρα πρεπει να μπαινω απο τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, περιμένουμε τις εντυπώσεις σου.
Μπαταρία το ίδιο καλή.

Το pip video είναι ωραία μαγκια που προστέθηκε από την Google.

Κάποιο bug ακόμα δεν συνάντησα.

 

 

Γενικα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , σημερα παρέλαβα το mi note 2 την έκδοση 4/64 απο gearbest ~220 απο ευρωπαική αποθήκη. Σαν πρώτη εντύπωση το κινητό είναι αξιοπρεπέστατο. Έχω φάει τον τόπο προσπαθώντας να βρω αν γίνετε να χρισιμοποιήσω το fingersprint sensor απο lock screen χωρίς να πατήσω home ή power button ή τελοςπάντων να ανοίξει η οθόνη?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , σημερα παρέλαβα το mi note 2 την έκδοση 4/64 απο gearbest ~220 απο ευρωπαική αποθήκη. Σαν πρώτη εντύπωση το κινητό είναι αξιοπρεπέστατο. Έχω φάει τον τόπο προσπαθώντας να βρω αν γίνετε να χρισιμοποιήσω το fingersprint sensor απο lock screen χωρίς να πατήσω home ή power button ή τελοςπάντων να ανοίξει η οθόνη?

 

Δεν υπάρχει τρόπος. Αν δεν θες να πατας τα πλήκτρα, ενεργοποιησε το double tap to wake ώστε να ανάβεις την οθόνη με διπλό ταπεινό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , σημερα παρέλαβα το mi note 2 την έκδοση 4/64 απο gearbest ~220 απο ευρωπαική αποθήκη. Σαν πρώτη εντύπωση το κινητό είναι αξιοπρεπέστατο. Έχω φάει τον τόπο προσπαθώντας να βρω αν γίνετε να χρισιμοποιήσω το fingersprint sensor απο lock screen χωρίς να πατήσω home ή power button ή τελοςπάντων να ανοίξει η οθόνη?

 

Πότε την έκανες την παραγγελία σου? Εγώ από τις 13/4 μου λέει ότι έχει φύγει από Γερμανία και ακόμα περιμένω. Και το πειρα και 250€. 2 φορες μ@λ@κ@ς

Link to comment
Share on other sites

Την παραγγελεια την εκανα 13/4 , έφυγε απο Γερμανια στις 17/4 , εφτασε Ελλαδα 24 και χθες 25 την ειχα. Ολα αυτα απο g-w-5 , το gearbest υποστηριζει πως ο εκτιμωμενος χρονος ειναι 3-5 μερες , πραγμα αδυνατο. Απο την dhl μου ειπαν πως θελει καπου 7 μερες μονο για την διαδρομη Γερμανια-Ελλαδα (όχι για ολη την μεταφορα). Παρε ενα τηλεφωνο στην κουριερ να μαθεις για το δεμα σου πιθανον σημερα-αυριο να εμφανιστει Ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

Την παραγγελεια την εκανα 13/4 , έφυγε απο Γερμανια στις 17/4 , εφτασε Ελλαδα 24 και χθες 25 την ειχα. Ολα αυτα απο g-w-5 , το gearbest υποστηριζει πως ο εκτιμωμενος χρονος ειναι 3-5 μερες , πραγμα αδυνατο. Απο την dhl μου ειπαν πως θελει καπου 7 μερες μονο για την διαδρομη Γερμανια-Ελλαδα (όχι για ολη την μεταφορα). Παρε ενα τηλεφωνο στην κουριερ να μαθεις για το δεμα σου πιθανον σημερα-αυριο να εμφανιστει Ελλαδα.

 

Ε δεν ξέρω τι να πω. Κοιτάω συνέχεια την πορεία και έχει κολλήσει ακόμα στην μεταφορά του δεματος προς την χώρα αποστολής. Εχθές πείρα τηλέφωνο και μου είπαν να περιμένω. Εμένα έφυγε στις 13/4 πιο νωρίς από την δικιά σου και ακόμα να έρθει. *άσχετο* έχει πάρει ορεο το κινητό σου?

Link to comment
Share on other sites

For Xiaomi Mi Note 2 Screen Protector Original Benks 3D Nano Anti Blue Light Anti-burst Protective Film for Xiaomi Mi Note2

http://s.aliexpress.com/6B3AbQzI?fromSns=Copy to Clipboard

(from AliExpress Android)

 

Αυτή έχω πάρει εδώ και καιρό , είναι ζελατίνα σκληρή , όχι https://www.aliexpress.com/item/For-Xiaomi-Mi-Note-2-Screen-Protector-Original-Benks-3D-Nano-Anti-Blue-Light-Anti-burst/32788794629.html?shortkey=6B3AbQzI&addresstype=600, τέλεια σε εφαρμογή , τέλεια σε αίσθηση χωρίς καμία αλλοίωση στην εικόνα.

Τελικα μετα απο σχεδον κανα 2μηνο πηγα να περασω την ζελατινα αλλα δεν καταφερα τιποτα. :(

Μαλλον φταιει η νεα θηκη που του ειχα πανω γιατι δεν αφηνει κενο γυρω γυρω και την εσπρωχνε , νομιζα οτι η ζελατινα θα ηταν πιο λεπτη απο την tempered glass αλλα ειναι σχεδον ιδια. Δεν ξερω και αν ο τεχνικος στον Γερμανο που την πηγα εχει ξαναβαλει τετοια ζελατινα αλλα δεν νομιζω να εχει αυτος ευθυνη.

Edited by Teo010
Link to comment
Share on other sites

Τελικα κανανε μια βλακεια. Αφαιρεσαν το πληκτρο για την Ασυρματη προβολη απο το toolbar. Τωρα πρεπει να μπαινω απο τις ρυθμισεις.

Επισης εβγαλαν το εικονιδιο απο τις φωτο που μεσω του wifi εστελνε την καθε φωτογραφια με dlna σε smart tv.

Link to comment
Share on other sites

Μολις χτες παρελεβα το mi note 2 και εγινε κ αναβαθμιση σε global 9.5 stable // Ολα ωραια το μόνο κακο που βλεπω ειναι η κακη καμερα ( μπροστα κ πισω ) σε αρκετα χαμηλο φωτισμο. Ειναι σαν να μην δουλευει καν....ενα καρο μαυρα χιονια μονο

 

Δεν με αφορα και τοσο η φωτογραφια απλα ρωταω μηπως υπαρχει καποια rom // Οτιδηποτε stable που να διορθωνει αυτο το θεμα

 

Εχετε κατι να προτεινετε ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.Βρισκομαι ενα κλικ πριν την αγορα του εργαλειου και το μονο που με απασχολει προσωπικα ειναι η διαχειριση μπαταριας του.Γνωριζω πως δεν μπορω να περιμενω τις 10ωρες SOT που εχω απο το Lenovo P2 μου αλλα θα ηθελα τις εντυπωσεις-φωτα σας.:D

OnePlus 12R Grey

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...