Jump to content

Xiaomi Mi Note 2


kwnana
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φθηνές θήκες και tempered από Ελλάδα-Αθήνα που θα βρω;

 

Παρήγγειλα ήδη από Κίνα απλά λέω να τιμήσω και την εγχώρια αγορά φέτος! :)

 

Αν θεωρείται διαφήμιση, να προτείνετε καταστήματα, τότε feel free να το διαγράψετε κυρίες και κύριοι διαχειριστάς! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει παρατηρήσει κάποιος battery drain στην τελευταία stable? Έχω βάλει την αντίστοιχη ελληνική και δεν μου τα λέει και πολύ καλά...

 

Με το wakelock detector είδα ότι το ημερολόγιο μαζί με το πλαίσιο υπηρεσίων της xiaomi έχουν τα περισσότερα triggers.

Από το Mi cloud απενεργοποίησα το συγχρονισμό (με εξαίρεση το εβδομαδιαίο back up) αλλά συνεχίζουν να φιγουράρουν πρώτα.

Τώρα δοκίμασα να πατήσω περιορισμό background του calendar να δω αν θα το βελτιώσει. Αλλά ακόμα και έτσι προφανώς δεν ειναι λύση.

 

Το χει παρατηρήσει κανένας άλλο; Ποια rom θα λέγατε ότι τα πάει καλύτερα από άποψη αυτονομίας; Νομίζω με nougat dev δεν είχα τέτοιο θέμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Κάτοχος S5 τα τελευταία 2,5+ χρόνια, μετά από αρκετά manual flashαρίσματα από sammobile είμαι υπερευχαριστημένος από τη συσκευή. Χωρίς κολλήματα χωρίς bugs.

Μια συσκευή που με μια αλλαγή μπαταρίας, θα είναι κομπλέ μέχρι να μην έχουν πλέον υποστήριξη οι εφαρμογές στην 6.0.1. .

Όμως, πλέον, αναζητώ επίμονα δίκαρτο κινητό. Kατέληξα στο mi note 2, όντας υπέρμαχος της αγοράς περσινής ναυαρχίδας, παρά new released mid range συσκευής.

Μετά από άπειρο διάβασμα, ψάξιμο, hands on κτλ, η απορία μου είναι η εξής:

Είμαι στο τσακ να ψωνίσω από gearbest συσκευή ''Xiaomi Mi Note 2 4G Phablet - INTERNATIONAL VERSION 4GB RAM 64GB ROM BLACK'' .

Στα σχόλια γράφει ''LTE bands: 6 types, 19 bands / 6 types, 37 bands ( only supports Global Version )''. Θα έχω θέμα με 4g, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά γενικώς;

Είναι θέμα και hardware ή μόνο software (έχω δει ότι προσφέρει η Xiaomi την επιλογή να φλασάρεις global version ή china μέσω του site της).

Επειδή το gearbest βγάζει στις επιλογές και συσκευή global 6/128 και international 4/64 και διαβάζοντας τι εννοεί International, μήπως έχω θέμα.

Ψωνίζω χρόνια από ebay, το gearbest έχει αρκετό μπλέξιμο με το layout και μπορεί απλά να παίζει με τις λέξεις στις ονοματοδοσίες ( βέβαια σου δίνει δυνατότητα να παραγγείλεις μέσω αποθήκης Ευρώπω ή Ασία, αν υπάρει διαθέσιμο). Επίσης, κατά το dual stand by και το dual data, μπορώ να έχω 4g και στις δύο κάρτες;

Αυτές οι δύο απορίες για όποιον μπορεί να βοηθήσει, καθότι είμαι με το ποντίκι πάνω από το checkout with paypal :)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Motorola Atrix -> Galaxy S5 -> Mi Note 2 -> S9+
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους.

Πριν λίγες ώρες έπιασα επιτέλους στα χέρια μου το Mi Note 2 6/128.

Το έψαχνα αρκετό καιρό κι επιτέλους το βρήκα.

Εντυπωσιασμένος από το υπέροχο desing σε πρώτη φάση. Δεν έχω λόγια.

Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε λοιπόν.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε μου. Χρόνια πολλά σε όλους!

 

Don't mess with mi note 3

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες...

Καμιά ιδέα για το κάτωθι;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7438006#post7438006

 

btw Antutu μόλις 110Κ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες...

Καμιά ιδέα για το κάτωθι;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7438006#post7438006

 

btw Antutu μόλις 110Κ

 

Ότι σου γράφει. Θέλει 72 ώρες πρωτού ξαναδοκιμάσεις για να ξεκλειδώσεις.

 

Όσον αφορά το σκορ, μου φαινεται πολύ μικρό. Όταν το χα δοκιμάσει είχα πάνω από 145.000. Αν και δεν ειναι και για να τρελαίνεσαι αυτά τα σκορ.

Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας αν γνωρίζετε.

Πώς μπορώ να εμφανίσω το εικονίδιο του viber στη γραμμή ειδοποιήσεων όταν κάποιος μου στέλνει μήνυμα; Αν δεν μπω μόνος μου στο viber, δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβω ότι κάποιος μου έστειλε μήνυμα.

Πήγα από εφαρμογες - προσαρμογή ειδοποιήσεων αλλά δεν κατάφερα να αλλάξω κάτι.

Δε μου εμφανίζει το εικονίδιο ούτε στην οθόνη κλειδώματος, ούτε στην οθόνη αναμονής.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τη βοήθεια σας αν γνωρίζετε.

Πώς μπορώ να εμφανίσω το εικονίδιο του viber στη γραμμή ειδοποιήσεων όταν κάποιος μου στέλνει μήνυμα; Αν δεν μπω μόνος μου στο viber, δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβω ότι κάποιος μου έστειλε μήνυμα.

Πήγα από εφαρμογες - προσαρμογή ειδοποιήσεων αλλά δεν κατάφερα να αλλάξω κάτι.

Δε μου εμφανίζει το εικονίδιο ούτε στην οθόνη κλειδώματος, ούτε στην οθόνη αναμονής.

Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ρυθμίσεις -> Γραμμή κατάστασης -> προβολή εικονιδίων ειδοποίησης (βάζεις τικ)

 

Όταν το κάνεις αυτό θα σου βγάζει από πάνω εικονιδιάκι ειδοποίησης για κάθε πρόγραμμα (viber, messenger κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο. Το βρήκα.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι ακόμα.

Ταχειες κλήσεις έχουμε; Όχι ε;

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Απεκτησα και εγω προσφατα το κινητο,ενταξει η οθονη απολαυση απλα λιγο με την μπαταρια εχω θεμα..ισως φταιει και η Ελληνικη nougat xtrv που εχω βαλει.Πως μπορω να βλεπω τις ειδοποιησεις στην οθονη κλειδωματος?Αν ενεργοποιησω την επιλογη Ειδοποιησεις οθονης κλειδωματος,ναι μεν τις εμφανιζει αλλα μου αναβει και την οθονη καθε φορα που μου ερχεται μια ειδιποιηση και δεν το θελω..
Link to comment
Share on other sites

Απεκτησα και εγω προσφατα το κινητο,ενταξει η οθονη απολαυση απλα λιγο με την μπαταρια εχω θεμα..ισως φταιει και η Ελληνικη nougat xtrv που εχω βαλει.Πως μπορω να βλεπω τις ειδοποιησεις στην οθονη κλειδωματος?Αν ενεργοποιησω την επιλογη Ειδοποιησεις οθονης κλειδωματος,ναι μεν τις εμφανιζει αλλα μου αναβει και την οθονη καθε φορα που μου ερχεται μια ειδιποιηση και δεν το θελω..

Τοτε κλεινεις το ''lock screen'' και ενεργοποιείς μόνο το ''notification light''.

Κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν αυτή τη ρύθμιση. Το viber για παράδειγμα εχει στα settings του την επιλογή να κρατάει κλειστή την οθόνη στα εισερχόμενα ή ακόμα αν θέλεις να μη γίνεται preview το μήνυμα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Τοτε κλεινεις το ''lock screen'' και ενεργοποιείς μόνο το ''notification light''.

Κάποιες εφαρμογές υποστηρίζουν αυτή τη ρύθμιση. Το viber για παράδειγμα εχει στα settings του την επιλογή να κρατάει κλειστή την οθόνη στα εισερχόμενα ή ακόμα αν θέλεις να μη γίνεται preview το μήνυμα

 

Έτσι το έχω αλλά μου φαίνεται περίεργο να μην μου δείχνει τις ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος χωρίς να την ανάβει.Για το viber ναι το ξέρω αλλά το κάνει σε όλα messenger κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν έχει βγει καμία Spigen για το κινητό μας;

Ψάχνοντας για μια θήκη που να προστατεύει καλά, βρήκα μόνο τις Ipaky.

 

Κάτι ακόμα. Όταν επιλέγω μια φωτό για ταπετσαρία αρχικής οθόνης, για κάποιο λόγο μου τη μεγεθύνει υπερβολικά. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

Επιλέγω τη φωτό, στη συνέχεια πατάω ταπετσαρία αρχικής κι έπειτα εφαρμογή. Στην αρχή δείχνει να την παίρνει κανονικά, μετά όμως από κάμποση ώρα κάτι παθαίνει και τη δείχνει τεράστια.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν έχει βγει καμία Spigen για το κινητό μας;

Ψάχνοντας για μια θήκη που να προστατεύει καλά, βρήκα μόνο τις Ipaky.

 

Κάτι ακόμα. Όταν επιλέγω μια φωτό για ταπετσαρία αρχικής οθόνης, για κάποιο λόγο μου τη μεγεθύνει υπερβολικά. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

Επιλέγω τη φωτό, στη συνέχεια πατάω ταπετσαρία αρχικής κι έπειτα εφαρμογή. Στην αρχή δείχνει να την παίρνει κανονικά, μετά όμως από κάμποση ώρα κάτι παθαίνει και τη δείχνει τεράστια.

 

Με ποιο app την έκανες background? Σε τι ανάλυση ήταν;

 

Spigen δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά έχω δει τύπου spigen και ήταν πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο app την έκανες background? Σε τι ανάλυση ήταν;

 

Spigen δεν ξέρω αν υπάρχει αλλά έχω δει τύπου spigen και ήταν πολύ καλή.

Δε χρησιμοποίησα κάποιο app. Πήγα από συλλογή - περισσότερα - χρήση ως ταπετσαρία - ταπετσαρία αρχικής οθόνης.

Στην αρχή την παίρνει κανονικά, στο κέντρο της οθόνης και σε κανονικό μέγεθος.

Όταν όμως μπω σε κάποια εφαρμογή (π.χ. ένα παιχνίδι) και μετά την κλείσω, βλέπω τη φωτογραφία τεράστια.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποίησα κάποιο app. Πήγα από συλλογή - περισσότερα - χρήση ως ταπετσαρία - ταπετσαρία αρχικής οθόνης.

Στην αρχή την παίρνει κανονικά, στο κέντρο της οθόνης και σε κανονικό μέγεθος.

Όταν όμως μπω σε κάποια εφαρμογή (π.χ. ένα παιχνίδι) και μετά την κλείσω, βλέπω τη φωτογραφία τεράστια.

 

Αμα το κάνεις πχ με το google photos συνεχίζει το ίδιο;

 

Δοκίμασε να της μικρύνεις την ανάλυση ώστε να είναι 1:1 με το resolution της συσκευής. Εκεί πιστεύω ειναι το πρόβλημα.

 

Παρεμπιπτόντως ξναγύρισα σε mm και η μπαταρία ειναι σαφέστατα καλύτερη. Δοκίμασα 2 διαφορετικες nougat και είχα και στις 2 αρκετά μικρότερη αυτονομία (ενώ στην mm στο 50% είχα κάπου 3+ ωρες sot, με τις nougat ήμουν κάπου στις 2,5 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Θα το κοιτάξω.

Σε ότι αφορά την μπαταρία, δεν έκατσα να τσεκάρω αυτονομία και τα ρέστα αλλά δέχομαι αυτό που λες.

Ούτε εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όχι πως δεν είναι καλή, αλλά περίμενα περισσότερα από μια μπαταρία 4000mAh.

Του Mate 9 που είχα, για παράδειγμα, ή οποία είναι στα ίδια κυβικά, ήταν σαφώς καλύτερη.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως φτιάξει σε update. Προς το παρόν προτίμησα την mm. Δεν χάνεις και πολλά. Όποτε όποιος ειναι σε mm ας παραμείνει εκεί προς το παρόν (ή αν δεν φοβάται φλασαρίσματα ξαναβάζει την mm).
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν έχει βγει καμία Spigen για το κινητό μας;

Ψάχνοντας για μια θήκη που να προστατεύει καλά, βρήκα μόνο τις Ipaky.

 

Κάτι ακόμα. Όταν επιλέγω μια φωτό για ταπετσαρία αρχικής οθόνης, για κάποιο λόγο μου τη μεγεθύνει υπερβολικά. Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό;

Επιλέγω τη φωτό, στη συνέχεια πατάω ταπετσαρία αρχικής κι έπειτα εφαρμογή. Στην αρχή δείχνει να την παίρνει κανονικά, μετά όμως από κάμποση ώρα κάτι παθαίνει και τη δείχνει τεράστια.

Καλησπέρα και εμένα μου κάνει το ίδιο με το background... εχω nova launcher... ισως με κάποια ταπετσαρία πχ απο ZEDGE να στρώσει.

Από την άλλη εγώ ψιλότρέμω με θήκες τύπου Spigen γιατί από μπροστά είναι ακάλυπτο και δεν έχει gorilla glass... άσε που δεν κάθεται και τζάμι καλά... και αν θυμάμαι καλά κάποιο παιδί είχε αναφέρει ότι ένα τζαμακι ειχε κάνει πολλές γρατζουνιές στην οθόνη.

Νομίζω ότι μια flip case είναι μονόδρομος.

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Θα το κοιτάξω.

Σε ότι αφορά την μπαταρία, δεν έκατσα να τσεκάρω αυτονομία και τα ρέστα αλλά δέχομαι αυτό που λες.

Ούτε εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Όχι πως δεν είναι καλή, αλλά περίμενα περισσότερα από μια μπαταρία 4000mAh.

Του Mate 9 που είχα, για παράδειγμα, ή οποία είναι στα ίδια κυβικά, ήταν σαφώς καλύτερη.

Πως απο το Mate 9 ήρθες στο Mi Note 2... εισαι σίγουρος ότι έκανες upgrade?

 

Στάλθηκε από το K920 (CN) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

και αν θυμάμαι καλά κάποιο παιδί είχε αναφέρει ότι ένα τζαμακι ειχε κάνει πολλές γρατζουνιές στην οθόνη.

 

Εγώ το είχα πει. Τη πρώτη φορά που πήρα το κινητό ήταν μεταχειρισμένο από αξιόπιστο άνθρωπο με curved τζαμάκι. Την επόμενη μέρα που έβγαλα το τζαμάκι (μιας και έχανε αρκετά σε touch) ήταν γεμάτο γρατζουνιές οι οποίες κατα τα λεγόμενά του (και να σου πω την αλήθεια τον πιστεύω) γίναν μάλλον από το τζαμάκι επειδή παίζει (ευτυχώς το πήρε πίσω).

 

Από την άλλη μπορείς να βάλεις κάποια καλή ζελατίνα. Δεν θα σε προστατεύει μεν απο πτώσεις αλλά θα σε προστατεύει από γρατζουνιές. Σε συνδιασμό με μια θήκη που να εξέχει (ώστε να βρισκει πρώτα η θήκη) πιστεύω ότι θα είσαι οκ. Προς το παρόν του έχω την official flip της xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πει. Τη πρώτη φορά που πήρα το κινητό ήταν μεταχειρισμένο από αξιόπιστο άνθρωπο με curved τζαμάκι. Την επόμενη μέρα που έβγαλα το τζαμάκι (μιας και έχανε αρκετά σε touch) ήταν γεμάτο γρατζουνιές οι οποίες κατα τα λεγόμενά του (και να σου πω την αλήθεια τον πιστεύω) γίναν μάλλον από το τζαμάκι επειδή παίζει (ευτυχώς το πήρε πίσω).

 

Από την άλλη μπορείς να βάλεις κάποια καλή ζελατίνα. Δεν θα σε προστατεύει μεν απο πτώσεις αλλά θα σε προστατεύει από γρατζουνιές. Σε συνδιασμό με μια θήκη που να εξέχει (ώστε να βρισκει πρώτα η θήκη) πιστεύω ότι θα είσαι οκ. Προς το παρόν του έχω την official flip της xiaomi.

Εγώ έχω την Mofi νομίζω ότι είναι οκ... βέβαια είναι και το μοναδικό κινητό που είχα ως τώρα,που προσέχω δίπλα για να μην πέσει

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

xiaomi mi note 2 case original catman brand luxury PU leather basd on magnetic smart flip cover auto wake-up/ sleep for mi note2

http://s.aliexpress.com/JBVNnqIr?fromSns=Αντιγραφή στο πρόχειρο

(from AliExpress Android)

 

 

Την έχει και στην Ελλάδα στο skrutz την παρήγγειλα και τη στείλενε με γενική ταχυδρομική, τελικά δεν παρέλαβα γιατί αυτοί στην ταχυδρομική ήταν απαράδεκτη στον τρόπο διανομής, ήθελαν να πάω να παραλάβω από την αποθήκη τους.

 

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...