Jump to content

Xiaomi Mi Max


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, επειδή περιμένω ένα Mi max 3/32 International σε περίπτωση που έχει global stable rom μπορώ να φλασαρω την global developer κατευθείαν μέσα από to updater app ή χρειάζεται άλλη διαδικασία ; Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σφαγή του δραμαλη!

Mπα δε βλέπω να γίνεται τίποτε ...... Πολύς ντορος για ..... :p

Phone 15 Pro Max Titanium Blue 256GB iOS 17.1.1

iPhone 13 Black 128GB iOS 17.1.1

iPad mini 8,3" 6th gen Gold 256GB iOS 17.1.1

iPad Pro 11" 4th gen Grey 256GB iOS 17.1.1

Apple watch 7 Black 45mm watchOS 10.1.1

Honor magic 4 Lite Blue 6/128GB Magic UI 4.2 (Android 11)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη μεγάλη παρέα του ...μεγάλου :)

Το παρήγγειλα και γω στην τιμάρα του geekbuying και διάβασα σε fast forward τις μέχρι τώρα σελίδες του forum (αρκετές!)

 

Αρχικά η διαφορά μεταξύ των 2 επεξεργαστών της qualcomm 650 vs 652 είναι μόνο στους πυρήνες της CPU (σε τίποτα άλλο):

 

650:

Dual 1.8GHz ARM Cortex A72 +

Quad 1.4GHz Cortex A53 CPU

 

652:

Quad 1.8GHz ARM Cortex A72 +

Quad 1.4GHz Cortex A53 CPU

 

Υποθέτω ότι πέρα από τα benchmarks, στην καθημερινή χρήση δεν είναι αισθητή η διαφορά μεταξύ των 2.

 

Σχετικά με την κάμερα διάβασα διάφορα σχόλια ότι είναι μέτρια, αλλά σε αυτή την τιμή δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις οπότε πάμε παρακάτω.

 

Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την ποιότητα του σήματος και του WIFI και πόσο χρόνο κάνει να φορτίσει η μπαταρία με fast charger από το 10% μέχρι το 90%.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια....η official global dev εχει ελληνικα μεσα ετσι ?

 

Έχει φυσικά, αλλά μόνο οι εκδόσεις των 2/16 και 3/32.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρει φίλο το 3/32...Ευχαριστώ πολυ....αν έρθει με την Multilanguage είναι εύκολη η διαδικασία για φλασαρισμα της official global dev?

 

sent from my Redmi Note 3 pro Global Edition using tapatalk

 

Για κάποιον γνώστη, ναι είναι εύκολο... Αλλιώς με λίγο ψάξιμο θα τη βρει την άκρη.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

οκ και πάλι ευχαριστω.....με 10€ θα του την περάσουν από το κατάστημα.....καλυτερα μην μπλέξουμε :)

Θα εντυπωσιαστεί από το συγκεκριμένο τηλέφωνο... Ότι καλύτερο έχει περάσει από Τα χέρια μου.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δώσει κάποιος hint για την ποιότητα του σήματος και του WIFI και πόσο χρόνο κάνει να φορτίσει η μπαταρία με fast charger από το 10% μέχρι το 90%?

 

Έχει αγοράσει κανένας τη συγκεκριμένη θήκη?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.Βρισκομαι στην Αθηνα για δουλεια και θα ηθελα να αν ειναι δυνατον να δω απο κοντα το μεγα..θηριο!Αν καποιος μπορει και θελει ας μου στειλει ενα PM.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δώσει κάποιος hint για την ποιότητα του σήματος και του WIFI και πόσο χρόνο κάνει να φορτίσει η μπαταρία με fast charger από το 10% μέχρι το 90%?

 

Έχει αγοράσει κανένας τη συγκεκριμένη θήκη?

 

 

Πολυ καλο σημα κινητης και wifi. Tο καλυτερο απ οσες συσκευες εχουν περασει απο τα χερια μου (note2/3/4, surface pro3 κλπ)

2μιση με 3 ωρες για το 10 με 90%

Η θηκη που δειχνεις ειναι αρκετα καλη με καλη εφαρμογη. Υπαρχει και σε μαυρη και σε γκρι, πολυ πιο φτηνα θα τη βρεις στο aliexpress

Edited by pittas
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την global 8.0/stable 8.0.2.0 ειναι οντως η official αγγλοκινεζικη?

την εχει κανεις?σας παιζει ελληνικα?

εμενα οχι αλλα δεν ξερω κ πολλα απο κινητα οποτε δε θελω να αλλαξω κατι απλα ρωταω για να δω αν οταν το ενεργοποιησα εκανα καμια βλακεια.

επισης δεν μου παιζει το notification led ξερει κανεις απο τι ειναι;

 

κ τελος εχει παρει κανεις το nilkin smart cover?παιζει καλα;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια στο κινητο μου σταματησε να λειτουργει η περιστροφη της οθονης,αλλαξα 2 rom με καθαρη εγκατασταση και παλι τιποτα ,αποτι βλεπω με μια εφαρμογη

που κατεβασα απο το playstore για να κανω test τους αισθητηρες μου εμφανησε αυτο εδω το μυνημα η εφαρμογη Screenshot_2016_11_11_12_19_06_051_asd_vector_se.png

Edited by pavlos999
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε το Mi max 3/32... ωραιο είναι. Είχε stable global 7.5 και με τις αναβαθμίσεις πήγε σε 8 stable. Κατέβασα την τελευταία global developer και μέσα από την εφαρμογή Updater, χειροκίνητα, αφού έκανε ένα έλεγχο, ξεκίνησε αναβάθμιση. Όλα καλά πήγαν και έχει και ελληνικά-ελλάδα ΤΩΡΑ με την developer, η stable δεν έχει μόνο σαν τοποθεσία έχει την Ελλάδα και αυτό όχι με την αρχική stable αλλά μετά την πρώτη αναβάθμιση. Για ελληνικά και τοποθεσία Ελλάδα θέλει global developer. Edited by kyrliot
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε το Mi max 3/32... ωραιο είναι. Είχε stable global 7.5 και με τις αναβαθμίσεις πήγε σε 8 stable. Κατέβασα την τελευταία global developer και μέσα από την εφαρμογή Updater, χειροκίνητα, αφού έκανε ένα έλεγχο, ξεκίνησε αναβάθμιση. Όλα καλά πήγαν και έχει και ελληνικά.

Από Geekbuying κι εσύ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια στο κινητο μου σταματησε να λειτουργει η περιστροφη της οθονης,αλλαξα 2 rom με καθαρη εγκατασταση και παλι τιποτα ,αποτι βλεπω με μια εφαρμογη

που κατεβασα απο το playstore για να κανω test τους αισθητηρες μου εμφανησε αυτο εδω το μυνημα η εφαρμογη [

 

Ψαξε να δοκιμασεις κατι τετοιο μηπως και.

 

http://en.miui.com/thread-227558-1-1.html

Post may contain irony.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο σημα κινητης και wifi. Tο καλυτερο απ οσες συσκευες εχουν περασει απο τα χερια μου (note2/3/4, surface pro3 κλπ)

2μιση με 3 ωρες για το 10 με 90%

Η θηκη που δειχνεις ειναι αρκετα καλη με καλη εφαρμογη. Υπαρχει και σε μαυρη και σε γκρι, πολυ πιο φτηνα θα τη βρεις στο aliexpress

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε! :happy:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια στο κινητο μου σταματησε να λειτουργει η περιστροφη της οθονης,αλλαξα 2 rom με καθαρη εγκατασταση και παλι τιποτα ,αποτι βλεπω με μια εφαρμογη

που κατεβασα απο το playstore για να κανω test τους αισθητηρες μου εμφανησε αυτο εδω το μυνημα η εφαρμογη Screenshot_2016_11_11_12_19_06_051_asd_vector_se.png

 

 

 

παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο και διαβασμα στο ιντερνετ καταφερα και το εφτιαξα το κινητο ,δηλαδη που δεν εβλεπε τους αισθητηρες,ομολογω να πω πως δεν βρηκα καποια λυση η οδηγο για το mimax,αλλα συγκεντρωσα διαφορες πληροφοριες διασπαρτες απο ξενα φορουμ για αλλες συσκευες της xiaomi που ειχαν παρομοιο προβλημα κυριως το Mi3 και Mi4,

 

εδω μπορειτε να διαβασετε για το ιδιο προβλημα σε αλλο forum για το Mi3

http://en.miui.com/thread-227503-1-1.html

 

το προβλημα αποτι καταλαβα οφειλεται σε καταλαθος wipe που εκανα μεσω του recorery πριν την εγκατασταση μιας rom για καθαρη εγκατασταση και συγκεκριμενα του partition "persist"

 

αυτο το partition ισως σχετιζεται για τις λειτουργειες των αισθητηρων, ετσι σε περιπτωση που θελουμε να το επαναφερουμε γινεται ως εξης:

 

κατεβαζουμε μια fast boot rom για την συσκευη μας,αφου την ξεζιπαρουμε βρισκουμε το αρχειο "persist.img" και το αντιγραφουμε στον φακελο "adb"η οπου αλλου τον εχουμε τοποθετησει,εγω το εχω για συντομια στο C:\adb

 

μετα θα συνδεσουμε το κινητο στον υπολογιστη αφου πρωτα το εχουμε βαλει σε fastboot mode

 

στην συνεχεια θα ανοιξουμε το Command Windows και θα γραψουμε την εντολη "fastboot flash persist persist.img" και θα πατησουμε enter

 

μολις ανοιξει το κινητο λειτουργουν κανονικα οι sensors

 

παιδια το εκανα και λειτουργει μια χαρα ελπιζω να μην τυχει σε αλλον γιατι εγω στην αρχη τα επαιξα διοτι εβαλα διαφορες rom

για να δω αν φταιει καποια rom μηπως δεν καθησε καλλα,αφου το εκανε σε ολες τις rom τοτε φοβηθηκα μηπως ειναι ελατωματικο το κινητο και ειναι αστοχια υλικου

 

λοιπον σας ευχομαι καληνυχτα, ηρθε η ωρα να απολαυσω και εγω μετα απο τοσες ωρες την κινηταρα μου που τοσο με παιδεψε

Link to comment
Share on other sites

παιδια μετα απο πολυ ψαξιμο και διαβασμα στο ιντερνετ καταφερα και το εφτιαξα το κινητο ,δηλαδη που δεν εβλεπε τους αισθητηρες,ομολογω να πω πως δεν βρηκα καποια λυση η οδηγο για το mimax,αλλα συγκεντρωσα διαφορες πληροφοριες διασπαρτες απο ξενα φορουμ για αλλες συσκευες της xiaomi που ειχαν παρομοιο προβλημα κυριως το Mi3 και Mi4,

 

εδω μπορειτε να διαβασετε για το ιδιο προβλημα σε αλλο forum για το Mi3

http://en.miui.com/thread-227503-1-1.html

 

το προβλημα αποτι καταλαβα οφειλεται σε καταλαθος wipe που εκανα μεσω του recorery πριν την εγκατασταση μιας rom για καθαρη εγκατασταση και συγκεκριμενα του partition "persist"

 

αυτο το partition ισως σχετιζεται για τις λειτουργειες των αισθητηρων, ετσι σε περιπτωση που θελουμε να το επαναφερουμε γινεται ως εξης:

 

κατεβαζουμε μια fast boot rom για την συσκευη μας,αφου την ξεζιπαρουμε βρισκουμε το αρχειο "persist.img" και το αντιγραφουμε στον φακελο "adb"η οπου αλλου τον εχουμε τοποθετησει,εγω το εχω για συντομια στο C:\adb

 

μετα θα συνδεσουμε το κινητο στον υπολογιστη αφου πρωτα το εχουμε βαλει σε fastboot mode

 

στην συνεχεια θα ανοιξουμε το Command Windows και θα γραψουμε την εντολη "fastboot flash persist persist.img" και θα πατησουμε enter

 

μολις ανοιξει το κινητο λειτουργουν κανονικα οι sensors

 

παιδια το εκανα και λειτουργει μια χαρα ελπιζω να μην τυχει σε αλλον γιατι εγω στην αρχη τα επαιξα διοτι εβαλα διαφορες rom

για να δω αν φταιει καποια rom μηπως δεν καθησε καλλα,αφου το εκανε σε ολες τις rom τοτε φοβηθηκα μηπως ειναι ελατωματικο το κινητο και ειναι αστοχια υλικου

 

λοιπον σας ευχομαι καληνυχτα, ηρθε η ωρα να απολαυσω και εγω μετα απο τοσες ωρες την κινηταρα μου που τοσο με παιδεψε

 

Να είσαι καλά που μοιράστηκες το πρόβλημα αλλά και την λύση φίλε μου, ενδεχομένως σε κάποιον να χρειαστεί, κάτι το οποίο απεύχομαι.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε το Mi max 3/32... ωραιο είναι. Είχε stable global 7.5 και με τις αναβαθμίσεις πήγε σε 8 stable. Κατέβασα την τελευταία global developer και μέσα από την εφαρμογή Updater, χειροκίνητα, αφού έκανε ένα έλεγχο, ξεκίνησε αναβάθμιση. Όλα καλά πήγαν και έχει και ελληνικά-ελλάδα ΤΩΡΑ με την developer, η stable δεν έχει μόνο σαν τοποθεσία έχει την Ελλάδα και αυτό όχι με την αρχική stable αλλά μετά την πρώτη αναβάθμιση. Για ελληνικά και τοποθεσία Ελλάδα θέλει global developer.

 

Για δωσε καποιο λινκ τι ρομ κατεβασες?Την ρομ την εβαλες στην εσωυερικη μνημη η στην καρτα?

Link to comment
Share on other sites

Για δωσε καποιο λινκ τι ρομ κατεβασες?Την ρομ την εβαλες στην εσωυερικη μνημη η στην καρτα?

 

http://en.miui.com/extra.php?mod=rom/download&r=302&mobile=no

 

Την έβαλα στην εσωτερική μνήμη και μάλιστα στον φάκελο download_rom, που δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο. Επίσης ίσως θέλει να είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ, δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο. Θα κάνει έλεγχο την rom θα γράψει ότι είναι παλιά έκδοση, απλά έχει μικρότερη αρίθμηση η dev, και θα σε ρωτήσει αν όντως θες αναβάθμιση. Θα σβήσει τα πάντα από το τηλέφωνο και θα πρέπει να σεταριστει από την αρχή . Το φλασαρισμα το έκανα χειροκίνητα, μέσα από Updater app, πατάμε το μενού πάνω δεξιά και μετά επιλογή πακέτου ενημέρωσης.

Edited by kyrliot
Xiaomi mi max 3,Pocophone f1, Xiaomi Mipad 2, Ainol Fire
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό συγκριτικό, όλο και πιο πολύ με ψήνει και ας μην έχει την band 20. Αθήνα με Cosmote θα έχω τόσο μεγάλο πρόβλημα στο 4g ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το 4/128 με 8.03.0 stable. Πια rom να βάλω για ελληνικά?

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

...με wind λετε να εχω προβλημα οσον αφορα το σημα στις κλησεις? το 4G δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα σε 3g μου αρκει ηδη για ίντερνετ ευχαριστώ ...

 

Φίλε μου το πήρα πριν μια εβδομάδα, και με Wind φυσάει, έχω συγκινηθεί. Και το internet είναι άριστο. Το πήρα από eshop και όντως δεν είχε τα ελληνικά, αλλά με τις σχετικές ρυθμίσεις της Google τα έβαλα και δείχνει/γράφει μια χαρά τα ελληνικά. Είναι άριστο.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι το λειτουργικό APUS που έχει το οποίο με τις εφαρμογές του μου έχει πετάξει πολλά διαφημιστικά ads. Τις απενεργοποίησα όλες και έστρωσε, αλλά μου έμεινε μια και δεν μπορώ να τη βρώ :mad:

 

Δηλαδή βλέπω ένα popup ad όταν ξεκλειδώνω την οθόνη... Τι προτείνετε; Δεν έχει πειράξει καθόλου με root το λειτουργικό του ακόμη...

Μαστορέματα ιστοσελίδων και πολλά άλλα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...