Jump to content

Honor 8


ovelix5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους,

 

Είμαι σε μια φαση που εχω 2 κινητα, ενα iphone 5s για προσωπικό και ενα j3 2016 εταιρικό.

To 5s αρχιζει και τα παιζει η μπαταρια και σκεφτομαι να το αλλαξω και να παω σε ενα dual sim κινητο γιατι αυτο το πραγμα φορτιζε το ενα τηλ..κουβαλα το αλλο με εχει κουρασει λιγο.

 

Πριν κανα 3μηνο ειχα παρει το p9 lite 2017 / 3gb ram - 16gb και δεν με ειχε ικανοποιήσει η καμερα του ουτέ ο χώρος που μου εμενε οταν εβαλα εφαρμογες και εταιρικό email.

Σκεφτομαι τωρα να ξανακάνω την αποπειρα αγορας για dual sim τηλεφωνακι. Ετσι σκεφτομουν το Honor 9, όμως επειδη ειναι αρκετα τα χρήματα παραπανω απο αυτα που μπορώ να διαθεσω λεω να παω στο Honor 8 .

Η συσκεύη μπορει να αγοραστει χωρις φπα οποτε και θα μου βγει καπου στα 218€ και θεωρω οτι ειναι καλα λεφτακια αυτη την στιγμή. https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&path=103&product_id=15304&sort=p.price&order=ASC

 

Σε αυτό το σημείο θέλω να σας ρωτήσω..

1. Αξίζει σε αυτή την φάση να το αγοράσω ή θεωρείται αρκετά παλιά συσκευή ;

2. Οι κάμερες front - rear πως ειναι ; Απο το 5s είμαι αρκετα ικανοποιημένος..εαν ειναι το ίδιο δεν εχω θεμα.

3. Mε IM (whatapp-viber-messenger) εχετε δει ποτε πρόβλημα λειτουργία επειδη ειναι dual sim ? (στην 1 κάρτα θα έχω IM apps)

4. Dual Active που αναφέρετε οτι ειναι τι ακριβως σημαίνει ?

5.Η μπαταρία του αντέχει 20-22 ωρες με λίγη χρήση ;

 

Συγνώμη εαν σας κούρασα, όποιος έχεις τον χρόνο ας μου απαντήσει.

 

Σας ευχαριστώ.

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε όλους,

 

Είμαι σε μια φαση που εχω 2 κινητα, ενα iphone 5s για προσωπικό και ενα j3 2016 εταιρικό.

To 5s αρχιζει και τα παιζει η μπαταρια και σκεφτομαι να το αλλαξω και να παω σε ενα dual sim κινητο γιατι αυτο το πραγμα φορτιζε το ενα τηλ..κουβαλα το αλλο με εχει κουρασει λιγο.

 

Πριν κανα 3μηνο ειχα παρει το p9 lite 2017 / 3gb ram - 16gb και δεν με ειχε ικανοποιήσει η καμερα του ουτέ ο χώρος που μου εμενε οταν εβαλα εφαρμογες και εταιρικό email.

Σκεφτομαι τωρα να ξανακάνω την αποπειρα αγορας για dual sim τηλεφωνακι. Ετσι σκεφτομουν το Honor 9, όμως επειδη ειναι αρκετα τα χρήματα παραπανω απο αυτα που μπορώ να διαθεσω λεω να παω στο Honor 8 .

Η συσκεύη μπορει να αγοραστει χωρις φπα οποτε και θα μου βγει καπου στα 218€ και θεωρω οτι ειναι καλα λεφτακια αυτη την στιγμή. https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&path=103&product_id=15304&sort=p.price&order=ASC

 

Σε αυτό το σημείο θέλω να σας ρωτήσω..

1. Αξίζει σε αυτή την φάση να το αγοράσω ή θεωρείται αρκετά παλιά συσκευή ;

2. Οι κάμερες front - rear πως ειναι ; Απο το 5s είμαι αρκετα ικανοποιημένος..εαν ειναι το ίδιο δεν εχω θεμα.

3. Mε IM (whatapp-viber-messenger) εχετε δει ποτε πρόβλημα λειτουργία επειδη ειναι dual sim ? (στην 1 κάρτα θα έχω IM apps)

4. Dual Active που αναφέρετε οτι ειναι τι ακριβως σημαίνει ?

5.Η μπαταρία του αντέχει 20-22 ωρες με λίγη χρήση ;

 

Συγνώμη εαν σας κούρασα, όποιος έχεις τον χρόνο ας μου απαντήσει.

 

Σας ευχαριστώ.

 

Φιλε μου εγω το honor το εχω 1 χρονο ακριβως κ ειναι σα να το αγορασα τωρα.πολυ γρηγορο, ομορφο και οι καμερες παρα πολυ καλες και οι 2 με πολλες επιλογες..η μπαταρια και αναλογα με την χρηση που λες οτι κανεις υπολογισε περιπου 1.5 μερα..εχει ακουστει οτι θα παρει κ το καινουριο λειτουργικό οποτε δεν εχεις ουτε εδω θεμα..Με τις εφαρμογες που αναφερεις εγω δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα.

Οσο για το dual active μπορεις να εχεις 2 καρτες ενεργες..

!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Tolino 80

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Όταν εννοείς "Οσο για το dual active μπορεις να εχεις 2 καρτες ενεργες.. " μπορείς να μου δώσεις ενα παράδειγμα πως λειτουργεί αυτό ;

Ευχαριστώ.

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το honor 8 4/64 gb ναι αξίζει. Αν σκέφτεσαι για τα επίσημης αντιπροσωπείας 4/32 gb δε θα σου μένει αρκετός χώρος και δεν θα μπορείς να βάλεις έξτρα κάρτα μνήμης γτ τη θέση θα στην τρώει η δεύτερη σιμ.

 

Επίσης το κινητό δεν έχει καλή αυτονομία σε θέματα ομιλίας, μη πέσεις στην παγίδα του SOT εσύ δεν θες ενεργης οθόνης, διάρκεια κλήσης θες.

Edited by rackal

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για το honor 8 4/64 gb ναι αξίζει. Αν σκέφτεσαι για τα επίσημης αντιπροσωπείας 4/32 gb δε θα σου μένει αρκετός χώρος και δεν θα μπορείς να βάλεις έξτρα κάρτα μνήμης γτ τη θέση θα στην τρώει η δεύτερη σιμ.

 

Επίσης το κινητό δεν έχει καλή αυτονομία σε θέματα ομιλίας, μη πέσεις στην παγίδα του SOT εσύ δεν θες ενεργης οθόνης, διάρκεια κλήσης θες.

 

Καλησπέρα rackal

Αναφέρομαι σε Honor 8 4/32gb ram .

Το Honor 9 4/64 ..ειναι λες καλύτερη επιλογή εαν οικονομικα ανέβω λίγο σε €€€ ?

Ευχαριστώ,

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Να το πάμε αλλιώς.

Στο ερώτημα σου για αρχή που ανέφερε ο φίλος παραπάνω. Όταν λέει ενεργές και οι δυο σημαίνει οτι μπορείς να σε καλέσουν στην σιμ 1, να μιλάς, και να σε καλέσει κάποιος άλλος στη σιμ 2 και το κινητό να χτυπάει και να μη δείχνει κατειλημμένο. Επίσης το καλο του dual active είναι οτι μπορείς να έχεις 4G απο την σιμ 1 και να μιλάς στην σιμ 2 χωρίς να σου κόβεται το ίντερνετ (ο λόγος που εγώ κρατάω ακόμα το honor 8 είναι για το dual active) το Honor 9 δυστυχώς δεν είναι dual active αλλά standby που σημαίνει πως αν μιλάς στη σιμ 1 η σιμ 2 θα είναι κατηλειμένη.

 

Αφού ξεπεράσαμε το θέμα dual active, πρέπει να μας πεις πως ακριβώς σε ενδιαφέρει να δουλεύεις το κινητό και τι απαιτήσεις έχεις. Πχ συνδυασμό social με χ τηλεφωνικές ώρες ομιλίας, μόνο 4G, μόνο wifi, συνδυασμό και των δύο, games και πάει λέγοντας.

Και όλα αυτά με ποσό διάρκεια μπαταρίας, πόσα gb σε ενδιαφέρει να έχεις διαθέσιμα; θα αλλάζουν; πχ σήμερα θα τραβήξω 100 φωτο αλλά αύριο θα τις σβήσω;

Πάμε με αυτά και γράψε οσο μπορείς περισσότερα για να καταλάβω εγώ τουλάχιστον τι χρήση θες να κάνεις...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Rackal σε ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις που έγραψες και τις απαντήσεις σου.

Όπως το περιγράφεις το Dual Active είναι το ιδανικό για ενα dual sim τηλέφωνο, θυμάμαι το p9 lite 2017 δεν ήταν έτσι η λειτουργία του (το κράτησα 2 βδομάδες). Αυτο είναι το καλύτερο για την περίπτωση μου γιατί όταν μιλάω στην 1 γραμμή δεν θέλω να δείχνει απασχολημένη η 2η (εταιρικό).

 

Η ομιλία μου είναι περίπου 1:30-2 ώρες (στο 8ωρο χρήσης), ενδιάμεσα χρησιμοποιώ IM apps (messenger - whatsapp) συνολικά θα έλεγα κανα 2 ώρο την ημέρα και επίσης για 8-9 ώρες το πρωί δέχομαι emails (εταιρική χρήση).

Αυτό που θέλω ουσιαστικά ειναι να το βγάζω στις 8:00 το πρωί απο την φόρτιση και μέχρι τις 18:30 - 19:00 να αντέχει η μπαταρία αντε να μένει και ενα 30%.

 

Για φώτο και βίντεο εχω cloud 100gb οπότε δεν με νοιάζει γιατι θα τα κάνω sync κάθε μερα.

Φωτογραφίες μου αρέσει να βγάζω και να τις τυπώνω όπως και το βίντεο μου αρέσει.

Για τα Apps μου θα ήθελα 10gb συνολικά..

 

Δεν κάνω βαρία χρήση θεωρώ εγώ..

Αυτά :)

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, το κινητό κάνει για σένα και με το παραπάνω.

 

10 gb θα τα έχεις και θα σου μένουν κιόλας για τα βασικά, απλά να ξέρεις πως θέλει λίγο αέρα, δλδ αν σου μείνουν 2 gb η λιγότερο, αρχίζει κολλάει σε εκνευριστικό βαθμό, κάνει σκρατς στα σκρολ και πάει λέγοντας.

 

Το dual active είναι το ιδανικό σε όλα, γι αυτό άλλωστε κρατάμε πολλοί τη συσκευή αυτή.

 

Οι φωτογραφίες θα σε ξετρελάνουν και αν έχεις και μεράκι να ασχοληθείς με χειροκίνητα settings θα βγάζεις ωραία αποτελέσματα.

 

Η μπαταρία θα σου μένει μπορεί και στο 40% αν κάνεις και τις ανάλογες ρυθμίσεις (κλείσιμο εφαρμογών απο το ειδικό μενού, doze mode κτλ)

 

Να ξέρεις δέχεται γρατσουνιές εύκολα οπότε θέλει κάποια προστασία να του βάλεις αλλά λόγο καμπυλοτητας δεν κάθεται καλά τπτ όποτε αφήνει ενα κενο.

Θα σε φοβίζει αρκετά σε πτώση γτ είναι όλο γυαλί αλλά ευτυχώς έχει φθηνά ανταλλακτικά. Γλιστράει τρέλα να ξέρεις όποτε αν το χεις χωρίς θήκη θα κόβει βόλτες.

 

Έχει καλή φωτεινότητα η οθόνη και εκπληκτική σελφοκαμερα.

 

Για μουσική μη περιμένεις και πολλά ενα απλό ηχείο με καλουτσικη ένταση αλλά σε θέμα ήχος κλήσης δίνει πόνο (θα το ακους μη φοβάσαι)

 

Έχει υψηλό Sar όποτε σου προτείνω ομιλία με κάποιο BT or hands-free.

 

Θα σε σώσει η γρήγορη φόρτιση, ακόμα και αν μένεις απο μπαταρία με τον φορτιστή του θα δεις θαύματα, υπάρχει και συγκεκριμένο power bank που κάνει την ίδια δουλειά με φθηνό κόστος.

 

Ακόμα το παζαρεύουν αν θα πάρουμε Oreo 8 αλλά η πλάστιγγα γέρνει στο να πάρουμε όποτε είναι ενα καλό και αυτό.

Κάνε και μια βόλτα στο νήμα να δεις κάποια θέματα που προκύπτουν όπως και οι λύσεις τους.

 

Εδώ θα ήμαστε να τα λέμε.

 

Τελειώνοντας, απ οτι βλέπω η αγορά θα γίνει απο Σκρουτζομαγαζο, δες αν μπορείς να πάρεις το 4/64 είναι ελάχιστα μικρή η διαφορά, πίστεψε με, κάποια στιγμή τα 32 GB θα σου φανούν λίγα, αν όμως μπορείς να δουλέψεις με ~20gb τότε προχωρά με κλειστά μάτια!

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή το dual active με ενδιαφέρει και μένα, θελω τη συμβουλή σας. Μέχρι τώρα έχω τη βασική μου sim στο honor την οποία χρησιμοποιώ για κλήσεις και κουβαλάω μαζί ένα καρτοκινητο cosmote της πλακας, το οποιο έχει 3GIGA κάθε μήνα και το κάνω tethering για ιντερνετ. Ποιος είναι ο καλύτερος συνδυασμός για dual?να βάλω το καρτοκινητο (στο οποίο δε ξέρω καν το νούμερο του!) στη sim 1 που είναι 4G για data , και το βασικό μου νούμερο στη sim 2 το οποίο θα προεπιλεξω για της κλησεις μου; πρέπει να προσέξω καμια αλλη ρύθμιση εκτός των παραπάνω; Πάντα είχα μια προσωπική αμφιβολία για τα δικαρτα κινητά. Υπάρχει κάτι που πάει στραβά όταν χρησιμοποιείς 2 κάρτες;

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιο είναι το powerbank που φορτίζει fast charge?
Έχω ένα Mi της Xiaomi το οποίο όντως το φορτίζει πολύ γρήγορα. Δε θυμάμαι ακριβώς το μοντέλο, θα ψάξω και θα σου πω

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

8919c77760d0594074331783ecc4c6ee.jpg

Edited by steliosamos
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Όπως και να βάλεις τις κάρτες μέσα απο τις ρυθμίσεις κάνεις παπάδες, αν ήταν dual standby θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με το θέμα, εδώ όμως παίζεις άνετα μπάλα.

 

Για το φίλο μιλάω για το xiaomi 20.000 plm06zm

https://www.skroutz.gr/s/13127437/Xiaomi-PLM06ZM-2C-20000mAh.html

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

@ rackal σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την τόσο αναλυτική απάντηση που μου έδωσες!

 

Εφόσον το αγοράσω σίγουρα θα τα λέμε!

2020 - Vote China again :p Go Xiaomi Mi 9 lite

2018 - Back in the Android World...Honor 8 Black

Iphone 5s think different..

LG G2- Samsung S4 - Samsung S1 - Alfawise S92 !

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να βάλεις τις κάρτες μέσα απο τις ρυθμίσεις κάνεις παπάδες, αν ήταν dual standby θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με το θέμα, εδώ όμως παίζεις άνετα μπάλα.

 

Για το φίλο μιλάω για το xiaomi 20.000 plm06zm

https://www.skroutz.gr/s/13127437/Xiaomi-PLM06ZM-2C-20000mAh.html

Κράτησα τη βασική sim στη θέση 1(2G) και έβαλα στη sim 2(3G/4G) τη κοσμοκαρτα για ιντερνετ. Για κάποιο λόγο, όταν ανοίγω δεδομένα, μου βγάζει μόνο Η και Η+. Πότε 4G(ενώ η sim 1 μου έβγαζε πάντα). Υπάρχει περίπτωση να φταίει η κάρτα sim?36bff020d1cfa98411f68e2d0c514204.jpg

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Κράτησα τη βασική sim στη θέση 1(2G) και έβαλα στη sim 2(3G/4G) τη κοσμοκαρτα για ιντερνετ. Για κάποιο λόγο, όταν ανοίγω δεδομένα, μου βγάζει μόνο Η και Η+. Πότε 4G(ενώ η sim 1 μου έβγαζε πάντα). Υπάρχει περίπτωση να φταίει η κάρτα sim?36bff020d1cfa98411f68e2d0c514204.jpg

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Βάλε την σιμ 2 στη σιμ 1 και δες αν θα σου ενεργοποιήσει το 4G, αν ναι, παίζει θέμα στο κινητό, αν οχι είναι θέμα σιμ. Πριν αποκλείσουμε την σιμ να ρωτήσω αν έχεις ενεργοποιήσει το 4G στην σιμ 2; είτε με sms η τηλεφωνικά στην εξυπηρέτηση πελατών;

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι το τελευταίο που λες. Μια κοσμοκαρτα μου δώσανε που φορτώνω ιντερνετ από ένα καρτοσυμβολαιο. Τη κουμπώσα, δεν ασχολήθηκα με τίποτα άλλο.. Ούτε τον αριθμό της δε ξέρω! Γίνετε μόνο με κλήση η ενεργοποίηση;

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει μέσα από τις ρυθμίσεις σε "Τι" να είναι τα data; μήπως εκεί έχει σκαλώσει το παλικάρι;

Μήπως δηλαδή πρέπει να επιλέξει από το μενού να είναι σε 4G αυτή η κάρτα. Δεν βλέπω να αναφέρεται σε αυτό πουθενά

 

Sent from my SM-G610F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια, ειχα κάνει όλες τις ρυθμίσεις σωστά, δεν είχα κάνει το πολύ απλό που αναφέρατε, να ενεργοποιήσω τα 4G απ τον πάροχο! Δεν ήξερα καν ότι χρειάζεται αυτό, νόμιζα είναι προ-ενεργοποιημενα πια. Λύθηκε με ένα sms, ας το δούμε και δικαρτο πλέον το κινητό!

 

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο σε συνδυασμό με την cosmote υποστηρίζει volte ?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υποστηρίζει VoLTE, βέβαια υπάρχει τρόπος αλλά πρέπει να περάσεις την ινδική ρομ, αλλά δεν ξέρω αν είναι σταθερή ή αξίζει.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχει εμφανιστεί εδώ και δύο μέρες το σύμβολο + δίπλα από το σύμβολο της μπαταρίας.

Ξέρει κανείς τι σημαίνει και γιατί εμφανίστηκε;;

Χρησιμοποιώ το κινητό εδώ και 6μηνες και δεν είχε ξανά εμφανιστεί.8Jk3m

 

*Προσπαθώ να ανεβάσω εικόνα αλλά δεν την δέχεται πέρα από το γεγονός πως δεν υπερβαίνει το μέγεθος..

https://imgur.com/a/8Jk3m

Εδώ είναι ένα λινκ της εικόνας.

Edited by psyxal
Εισαγωγή συνδέσμου
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχει εμφανιστεί εδώ και δύο μέρες το σύμβολο + δίπλα από το σύμβολο της μπαταρίας.

Ξέρει κανείς τι σημαίνει και γιατί εμφανίστηκε;;

Χρησιμοποιώ το κινητό εδώ και 6μηνες και δεν είχε ξανά εμφανιστεί.8Jk3m

 

*Προσπαθώ να ανεβάσω εικόνα αλλά δεν την δέχεται πέρα από το γεγονός πως δεν υπερβαίνει το μέγεθος..

https://imgur.com/a/8Jk3m

Εδώ είναι ένα λινκ της εικόνας.

 

Λογικά πρέπει να το έχεις βάλει σε εξοικονόμηση λειτουργίας. Πάνε ρυθμίσεις - μπαταρία και δες αν η επιλογή εξοικονόμηση λειτουργίας ειναι ενεργοποιημένη.

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρέπει να το έχεις βάλει σε εξοικονόμηση λειτουργίας. Πάνε ρυθμίσεις - μπαταρία και δες αν η επιλογή εξοικονόμηση λειτουργίας ειναι ενεργοποιημένη.

 

Αυτό ήταν :Ρ

Σε ευχαριστώ φίλε/η μου! Το θέμα μπορεί να κλείσει/σβηστεί!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...