Jump to content

Oukitel K6000 Pro


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Help !!

Το πρόβλημα συνδεσιμότητας είναι λοιπόν υπαρκτό και οφείλεται στο λειτουργικό του τηλεφώνου.

Δεν το έχω μόνο εγώ. Κάτι λάθος πρέπει να υπάρχει με τον driver MTK που έχουν εγκαταστήσει στη ROM.

 

Help!

Happy user of: OUKITEL K6000 Pro (recent), UMI Rome, (DOOGEE Y100), Haier W910.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδή έσπασα το κεφαλι μου και εγώ με αυτό το θέμα, σε W10 64 αρια, η λύση που βρέθηκε από πολύτιμη βοήθεια σε διπλανό φόρουμ είναι η εξής,

 

Όταν το βάλετε το διαβάσει το πρόγραμμα συνδέσεις (στις συνδεδεμένες συσκευές προφανώς σας βγάζει ένα κίτρινο θαυμαστικό) και σας λέει "πρόβλημα" στο MTP device κλπ θα ανοίξετε τον C: Windows, θα βρείτε τον φάκελο INF (άνοιγμα) και προς τα κάτω έχει ένα αρχείο wpdmtp. Δεξί κλικ και εγκατάσταση...

 

Μετά θα το διαβάσει κανονικά...

 

 

 

Στάλθηκε από το Tab S LTE χρησιμοποιώντας Tapatalk

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με αυτή την κίνηση δεν έγινε τίποτα. Φυσικά επανεκκίνησα μετά.
Happy user of: OUKITEL K6000 Pro (recent), UMI Rome, (DOOGEE Y100), Haier W910.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε με αυτή την κίνηση δεν έγινε τίποτα. Φυσικά επανεκκίνησα μετά.

 

Πολύ περίεργο αυτό που λέτε. Πιθανότατα έχετε κάποιο θέμα με τους drivers. Όλοι έχετε windows10 με αυτό το πρόβλημα?

Εγώ σε 7άρια έχω συνδέσει 3 Oukitel ως τώρα και μου τα αναγνώριζε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε με αυτή την κίνηση δεν έγινε τίποτα. Φυσικά επανεκκίνησα μετά.

Για κάντο πάλι...

Φαντάσου εγώ είχα Θέμα και με το Xiaomi και με ένα lumia και με το Tab s

 

Κανε αναζήτηση στο παράθυρο που σου βγάζει τις ιδιότητες της συσκευής και μετά προσπάθησε από τον C κλπ...

 

(είχα βγάλει ένα βιντεακι θα δω μήπως στο στείλω)

 

Edit: για ρίξε στο βίντεο μια ματιά φίλτατε μήπως βοηθήσω παραπάνω,

 

https://www.dropbox.com/s/8s519werznyebjq/WP_20161018_00_51_00_Pro.mp4?dl=0

 

(Ίσως να μην είναι καλή ποιότητα και κλείσε τον ήχο γιατί άκουγα Λαβίθη :D )

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by ovelix5

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Για κάντο πάλι...

Φαντάσου εγώ είχα Θέμα και με το Xiaomi και με ένα lumia και με το Tab s

 

Κανε αναζήτηση στο παράθυρο που σου βγάζει τις ιδιότητες της συσκευής και μετά προσπάθησε από τον C κλπ...

 

(είχα βγάλει ένα βιντεακι θα δω μήπως στο στείλω)

 

Edit: για ρίξε στο βίντεο μια ματιά φίλτατε μήπως βοηθήσω παραπάνω,

 

https://www.dropbox.com/s/8s519werznyebjq/WP_20161018_00_51_00_Pro.mp4?dl=0

 

(Ίσως να μην είναι καλή ποιότητα και κλείσε τον ήχο γιατί άκουγα Λαβίθη :D )

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ!

Το κατάφερα μετά από πολλαπλές προσπάθειες, αφού δεν έπαιρνε κανένα από τους τρεις εμφανιζόμενους drivers (MTP driver, MTP driver & MTP USB driver). Εν τέλει πήρε τον τρίτο στη σειρά εμφανίσεως με την ονομασία MTP USB Device, αλλά και παλι τον έχασε!

Τον ξαναέβαλα, αλλά τον πήρε μόνο όταν έσβησα την καρτέλα των ρυθμίσεων πριν κάνω εγκατάσταση του driver!

Υπόθεση για να τρελαίνεσαι!

Ελπίζω να μην τον ξαναχάσει... αλλά τουλάχιστον τώρα ξέρω πως θα τον ξαναπάρει.....

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε 2-3 λεπτά τον έχασε, πάλι !

Μάλλον τελικά φταίνε τα Windows 10....

 

Τελικά ήθελαν πείραγμα τα Windows 10.

Βρήκα τη λύση από forum της Microsoft που την παραθέτω εδώ:

 

OK, first go into SEARCH PROGRAMS AND FILES and type SERVICES. It shows at the top of the list. Click it and look at the Services menu dialogue. Scroll-down to WINDOWS DRIVER FOUNDATION - USER-MODE DRIVER FRAMEWORK. It should show 'Running' for Status, and 'Automatic' for Start-up type. If either is incorrect change them by right-clicking on the item and going into PROPERTIES. You can set the required values in here. Close the Services dialogue.

 

Next run REGEDIT.EXE by typing Regedit in the search box as above (be careful in here....) In Regedit click on Edit in the tool-bar and then FIND. Type WUDFSVC into the box and click 'Find Next'. 'Find' will take a minute or so to find the right key. You may need to press F3 twice (to search further down the registry) until you get to a key showing multiple lines, one of which is 'Start' (REG_DWORD 0x00000002 (2). If this shows anything other than 2 you need to change it by right-clicking on Start, and select MODIFY. Enter 2 in the 'Value data' box, and click 'OK'. While you are here the key 'ServiceSidType should show (1).

 

Close Regedit and re-boot the PC.

αναφορά:

http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-hardware/the-mtp-usb-device-driver-doesnt-install-i-cannot/c85da1e4-9303-4d36-8659-c06864554cbe?page=2

** To δεύτερο βήμα δεν μπόρεσα να το κάνω διότι βρήκα πάνω από δυο "start" ένα εκ των οποίων είχε το 2 στο τέλος, και δεν τα πείραξα.

Το πρόβλημα όμως λύθηκε αλλάζοντας σε 'Automatic' for Start-up type στο πρώτο βήμα που αναφέρει.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Happy user of: OUKITEL K6000 Pro (recent), UMI Rome, (DOOGEE Y100), Haier W910.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ακούστε τι έπαθα.Έβαλα την καινούργια ΡΟΜ και για κάποιο λόγο το gps εκεί που ήταν άψογο πλέον δεν δουλεύει σωστά είναι εντελώς αναξιόπιστο έχετε καμία ιδέα πως να το διορθώσω;

 

Sent from my X98 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειπα να περασω την 64 αλλά με τίποτα δεν θέλει να το δει οταν το συνδέω σβηστό.

Mtp device και ξανα mtp device, 300 restart και απεγκατάσταση αλλά τίποτα.

Είμαι με xp αλλά χθες κανονικά δουλεψα παρόμοια διαδικασία με ενα p8000 elephone

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέεις το τηλέφωνο (κλειστό) με το pc σου κάνει έναν ήχο το pc ότι κάτι συνδέθηκε;
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δεν έκανε αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι έφταιγε το quick boot.

Οταν το έκανα disable ξεκίνησε να κάνει ήχο,

αλλά ενώ το βρίσκει ως mtp device και περνάει τον driver, βγάζει θαυμαστικο και τον ξαναπερναει η κάτι προσπαθεί να κανει.

Αυτό γίνετε και ξανά γίνετε και παει έτσι ασταμάτητα.

Μια βγάζει θαυμαστικό στον device manager μια δείχνει οτι δουλεύει αλλά από κάτω συνέχεια πεταγετε popup ότι βρήκε mtp device.

Το flash δεν ξεκινάει γιατί δεν το αναγνωρίζει.

Σπάνια το αναγνωρίζει στιγμιαία ως k6000 αλλά μετά πάλι αλλάζει mtk device κάνοντας τα ίδια

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει. Συνέχισε παρακάτω. Φόρτωσε το scatter file, διάλεξε firmware update και πάτα το download. Μετά σύνδεσε το τηλέφωνο κλειστό στο pc και λογικά θα ξεκινήσει η διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ερώτηση, εγώ έχω 32-bit λειτουργικό στο Oukitel όπως φαίνεται στην φώτο από το untutu

 

AED3k2o6xTrkkJbQzAPdcwycFyS3w7KRZyM7dq61aAFpSVDCyOha-E7f5BCjDXkMk8ElzhS13ztTI4d6YFE9_TaZY-7Sm4Gk3haxFlEkk__nKzucuv0MVaQ23AArTamRXx4M0ylS23z6oCbgvmAICbWP_rWpEwvf-9rvqB_irXqa7yws7uz_Y5wH5S6lXwRvx0kTmjdKPUhnyXhACqYtDKU-CHhnf_oRs0yd2MvZQyDXV0-n-KYNL6oO1k0ZNOqSuGJ-21ypN41TOFmsVP7toKhteSyLPM0A5aB7jfBYZKZ_Tntm2uNVFkG6ncvu3pd2z8F8T6NJdnZxluLqjz8MaBBqO33VlsWiNmoHmQSxYkMMptHuT17Csi6dOK9Ujgueer0Y77NIzc-FBECbxGC3GymiVuwUxc0VjgyXgAloL9892PX0QEX8iyEwcN9s7fnPgdoHaPGDKcFO7BlisEhfqYQtrFv0NPNqVzN0IZnas-lcUbnM6IO0-G8UeCl88Dol5l5A6gz36SEmo9csAOOB9CUQsyOW9n7IQ6y81QlsjRg6ZnAfvGuzHnLW37GrCKZpNkIDe4BIeZQTa1O374rr6l8qpHNEaZ9DCsib8rcGHtZelDNTsOxFjBJwGJpcYYWje3ChfayVfegvF2llHBII3QVP93eXsZRma4ilXv_G-McIKef9TFSzqneazgGj-YGCPdzHh3reOoIF=w1366-h589-l75-ft

 

και σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση να κάνω αναβάθμιση όπως φαίνεται παρακάτω

 

?ui=2&ik=5598427963&view=fimg&th=157f6e50f70f958a&attid=0.1&disp=inline&realattid=1549078086280019968-local0&safe=1&attbid=ANGjdJ_ZJUAxHzsTS8Iomt5BV0AGVA-o5J9IOUmJlzqtuhGrddIUiHuev1ZUa8LM7HstOiWKeuLe847XZ8n9lxzvAiUKyMBY-BJ6AMmmGa7xX4akHjT-xp_xjS-0dME&ats=1477316266691&rm=157f6e50f70f958a&zw&sz=w1366-h589

 

όταν κάνω πατάω ενημέρωση τώρα και μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση, ξεκινάει σε recovery mode στο TWRP που του έχω βάλει για να το rootαρω και δεν κάνει την αναβάθμιση. Μήπως κάποιος γνωρίζει που αποθηκεύεται η αναβάθμιση που είναι 167,55 Mb μήπως μπορέσω να κάνω την αναβάθμιση χειροκίνητα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ερώτηση, εγώ έχω 32-bit λειτουργικό στο Oukitel όπως φαίνεται στην φώτο από το untutu

 

AED3k2o6xTrkkJbQzAPdcwycFyS3w7KRZyM7dq61aAFpSVDCyOha-E7f5BCjDXkMk8ElzhS13ztTI4d6YFE9_TaZY-7Sm4Gk3haxFlEkk__nKzucuv0MVaQ23AArTamRXx4M0ylS23z6oCbgvmAICbWP_rWpEwvf-9rvqB_irXqa7yws7uz_Y5wH5S6lXwRvx0kTmjdKPUhnyXhACqYtDKU-CHhnf_oRs0yd2MvZQyDXV0-n-KYNL6oO1k0ZNOqSuGJ-21ypN41TOFmsVP7toKhteSyLPM0A5aB7jfBYZKZ_Tntm2uNVFkG6ncvu3pd2z8F8T6NJdnZxluLqjz8MaBBqO33VlsWiNmoHmQSxYkMMptHuT17Csi6dOK9Ujgueer0Y77NIzc-FBECbxGC3GymiVuwUxc0VjgyXgAloL9892PX0QEX8iyEwcN9s7fnPgdoHaPGDKcFO7BlisEhfqYQtrFv0NPNqVzN0IZnas-lcUbnM6IO0-G8UeCl88Dol5l5A6gz36SEmo9csAOOB9CUQsyOW9n7IQ6y81QlsjRg6ZnAfvGuzHnLW37GrCKZpNkIDe4BIeZQTa1O374rr6l8qpHNEaZ9DCsib8rcGHtZelDNTsOxFjBJwGJpcYYWje3ChfayVfegvF2llHBII3QVP93eXsZRma4ilXv_G-McIKef9TFSzqneazgGj-YGCPdzHh3reOoIF=w1366-h589-l75-ft

 

και σήμερα μου ήρθε ειδοποίηση να κάνω αναβάθμιση όπως φαίνεται παρακάτω

 

?ui=2&ik=5598427963&view=fimg&th=157f6e50f70f958a&attid=0.1&disp=inline&realattid=1549078086280019968-local0&safe=1&attbid=ANGjdJ_ZJUAxHzsTS8Iomt5BV0AGVA-o5J9IOUmJlzqtuhGrddIUiHuev1ZUa8LM7HstOiWKeuLe847XZ8n9lxzvAiUKyMBY-BJ6AMmmGa7xX4akHjT-xp_xjS-0dME&ats=1477316266691&rm=157f6e50f70f958a&zw&sz=w1366-h589

 

όταν κάνω πατάω ενημέρωση τώρα και μετά από λίγο κάνει επανεκκίνηση, ξεκινάει σε recovery mode στο TWRP που του έχω βάλει για να το rootαρω και δεν κάνει την αναβάθμιση. Μήπως κάποιος γνωρίζει που αποθηκεύεται η αναβάθμιση που είναι 167,55 Mb μήπως μπορέσω να κάνω την αναβάθμιση χειροκίνητα?

 

Αν είναι ρουταρισμένο το κινητό μην επιχειρήσεις να του κάνεις αναβάθμιση γιατί θα σου μπρικάρει.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

ωχ αλήθεια? Πρέπει να το ξεrootαρώ?

 

Σαφώς, χρησιμοποίησε το super su, γίνεται πολύ εύκολα και μετά χρησιμοποίησε το king user για να το ρουτάρεις ξανά.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει. Συνέχισε παρακάτω. Φόρτωσε το scatter file, διάλεξε firmware update και πάτα το download. Μετά σύνδεσε το τηλέφωνο κλειστό στο pc και λογικά θα ξεκινήσει η διαδικασία.

σε αλλο pc win10 32 έπαιξε τελικά παρά τα σφάλματα και έγινε η αναβάθμιση.

 

Δεν διορθώθηκε όμως η το θέμα με τις κάμερες.

Αν και ξαφνικά πριν λίγο καιρό επανήλθε η μια καμερα και εξαφανίστηκε πάλι μετά απο μια εβδομάδα τώρα με την 64 δεν άλλαξε κάτι.

Πάει για άνοιγμα.

Έχει βρει κανεις κάνα καλό βιντεάκι στο YouTube για την δουλειά αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς, χρησιμοποίησε το super su, γίνεται πολύ εύκολα και μετά χρησιμοποίησε το king user για να το ρουτάρεις ξανά.

 

Ok thanks... Εγινε και η αναβάθμιση! Κρατησα και το αρχείο για όποιον το θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Ok thanks... Εγινε και η αναβάθμιση! Κρατησα και το αρχείο για όποιον το θέλει!

Για να καταλάβω, είχες το 32 bit και πήρες αναβάθμιση;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

:D:D Έχω την 32bit έκδοση στο κινητό μου και πριν μια ώρα μου έβγαλε ειδοποίηση για ενημέρωση ίδια με αυτή της έκδοσης με τα 64bit. Την έκανα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα και το κινητό εδώ και μια ώρα δουλεύει άψογα! respect στην Oukitel για το γεγονός ότι δεν μας ξέχασε και εμάς με την 32bit έκδοση!

Υ.Γ. Το κινητό σε λίγες μέρες συμπληρώνει 2 μήνες ζωής στα χέρια μου. Για 133 ευρώ που έδωσα για να το αγοράσω είναι το καλύτερο κινήτο από όποιο άλλο και αν είχα φανταστεί!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμία ιδέα πως να επαναφέρω το gps ώστε να ξαναδουλεψει σωστά γιατί μετά την Νέα εγκατάσταση δεν δουλεύει σωστά ;

 

Sent from my X98 Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμία ιδέα πως να επαναφέρω το gps ώστε να ξαναδουλεψει σωστά γιατί μετά την Νέα εγκατάσταση δεν δουλεύει σωστά ;

 

Sent from my X98 Pro using Tapatalk

 

Βάλε το GPS TEST απο το Play store και κλείσε τα wifi και δεδομένα. Βγες σε ανοιχτό ουρανό και άνοιξε το gps test. Πάτα πάνω δεξιά στις 3 τελείες και επέλεξε ''Clear AGPS'' και μετά περίμενε μέχρι να κλειδώσει σε δορυφόρους (Θα το καταλάβεις όταν στα αριστερά η ένδειξη NO Fix με πορτοκαλί χρώμα γίνει 3D Fix και με πράσινο χρώμα). Αφού γίνει αυτό κάνε μία επανεκκίνηση το κινητό σου και μετά κανονικά λειτούργησε το GPS σου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Oukitel K6000 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...