Jump to content

Λογαριασμός με αρνητικό υπόλοιπο


bomberb17
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

έχω σύνδεση φοιτητική 5GB για internet (COSMOTE Mobile Internet Student) που βγαίνει γύρω στα 7€/μήνα..

Παράλληλα όμως έχω και την πιστωτική της Eurobank (Mastecard) που σου επιστρέφει λεφτά στο λογαριασμό.. Αποτέλεσμα είναι λόγω της μεγάλης χρήσης που κάνω στην πιστωτική να έχει συσσωρευτεί ένα μεγάλο αρνητικό υπόλοιπο στο λογαριασμό, μια και η επιστροφή είναι μεγαλύτερη του παγίου!

Ξέρει κανείς πως μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτό το υπόλοιπο; Υποθέτω βέβαια ότι δε θα γίνεται να το πάρω πίσω ως μετρητά..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ο λογαριασμος γραφει -20.40€ για παραδειγμα?

 

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 5210 -> Ericsson T20e -> Sony Ericsson K300i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W595 -> Sony Ericsson Elm -> Sony Ericsson Xperia X10 mini -> Samsung Galaxy S DUOS -> Sony Xperia SP -> Elephone P3000 -> Huawei P8 lite -> Huawei Honor 8 και συνεχίζουμε...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να μπορούν να σου το αλλάξουν. Απλά δεν θα πληρώνεις πάγιο για μήνες μέχρι να μηδενιστεί.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τα αρνητικά υπόλοιπα συμψηφίζονται με μελλοντικούς λογαριασμούς.

Μου συμβαίνει συχνά.

 

Ετσι ενώ το πάγιό μου είναι 35€ αν τύχει κάποιο μήνα να μου έλθει πχ -5, τον επόμενο αντί για 35, έρχεται 35-5=30 ;)

 

Συμβουλή:

Αμα δεν ξέρεις πως να ανεβάσεις το λογαριασμό σου για να "φας" τα αρνητικά υπόλοιπα,

κάνε μεταφορά ποσών από το κινητό σου σε άλλο κινητό

(εγώ πχ στέλνω 5-10 € στο καρτοκινητό της κόρης μου)

Edited by Yoda
Προσθήκη μιας παραγράφου
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

Δε πρόκειται ποτέ να μηδενισω αφού πάντα έχω αρνητικό κάθε μήνα.

Αυτό με τη μεταφορά πως γίνεται?

Είναι υπηρεσία που παρέχει η cosmote και ονομάζεται "COSMOTE Mobile Easy Transfer "

Τα ποσά με τα οποία μπορείς να κάνεις ανανέωση υπολοίπου είναι: 5€, 10€, 15€, 20€ και 30€.

Το ποσό ανανέωσης θα χρεωθεί στον επόμενο λογαριασμό σου.

Οπότε στέλνεις πχ 20ευρώ στη γυναίκα σου και στον επόμενο λογαριασμό θα σου χρεωθούν +20€

(από τα οποία θα αφαιρεθούν τα μπόνους που δεν ξέρεις πως να ξοδέψεις)

 

Υπάρχουν 3 τρόποι για να πεις "στείλε τόσα € στον τάδε"

 

- Μέσω του APP

- Μέσω της εφαρμογής στο internet

- Με απλό SMS

 

Δες και εδώ https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T21/xml/Personal__service__service_easytransfer/section/Postpaid_Packs_Additional_Prs

 

Αν πάλι δε θέλεις να ασχοληθείς καθόλου,

όπως θα διαβάσεις, υπάρχει πάντα και η δυνατότητα να πας σε ένα κατάστημα και να πεις "Θέλω να στείλω τόσα € στον τάδε"

Edited by Yoda
Προσθήκη κι άλλων πληροφοριών.
May The Force Be With You...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

https://www.whatsup.gr/el/cosmote-mobile-easy-transfer

 

Γενικά ισχύουν τα ακόλουθα

α) δεν μπορείς να στείλεις από καρτοκινητό σε καρτοσυμβόλαιο ή internet on the go prepaid

Β) Μπορείς να στείλεις από καρτοσυμβόλαιο σε άλλα καρτοκινητά η καρτοσυμβολαια

Δεν μπορεις να στείλεις από ciotgp ακριβώς γιατί δεν στέλνει μηνύματα ή δεν μπορεις να καλέσεις αριθμούς.

Εξαιρέσεις : Από Online στέλνεις σε καρτοσυμβόλαιο ή ciotgp.

Από Online στέλνεις από ciotgp σε ciotgp

Μπορείς να δοκιμάσεις αν ανοίξεις έναν online λογαριασμό ίσως να στέλνει και από ciotg

ciotgp = cosmote internet on the go prepaid

ciotg = cosmote internet on the go

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Λοιπόν μέσα στα 2 χρόνια δεν δοκίμασα να κάνω κάτι. Τώρα θέλω να διακόψω τη σύνδεση (αναφράφεται ως What's Up Student Mobile Internet 6GB) και το αρνητικό υπόλοιπο έχει φτάσει στα 200€... Μίλησα με την εξυπηρέτηση και μου είπαν ότι τα χρήματα δε μπορώ να τα πάρω στο "χέρι" ούτε να τα χρησιμοποιήσω για κάποια αγορά από το κατάστημα. Μου είπαν ότι το μόνο που μπορώ να τα κάνω είναι να τα μεταφέρω σε άλλο λογαριασμό με το ίδιο ΑΦΜ, τον οποίο όμως δεν έχω (και ούτε θέλω να αποκτήσω).

Ισχύει κάτι νεότερο; Ή το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τα στείλω σε whatsup με Mobile Easy Transfer;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέσα στα 2 χρόνια δεν δοκίμασα να κάνω κάτι. Τώρα θέλω να διακόψω τη σύνδεση (αναφράφεται ως What's Up Student Mobile Internet 6GB) και το αρνητικό υπόλοιπο έχει φτάσει στα 200€... Μίλησα με την εξυπηρέτηση και μου είπαν ότι τα χρήματα δε μπορώ να τα πάρω στο "χέρι" ούτε να τα χρησιμοποιήσω για κάποια αγορά από το κατάστημα. Μου είπαν ότι το μόνο που μπορώ να τα κάνω είναι να τα μεταφέρω σε άλλο λογαριασμό με το ίδιο ΑΦΜ, τον οποίο όμως δεν έχω (και ούτε θέλω να αποκτήσω).

Ισχύει κάτι νεότερο; Ή το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να τα στείλω σε whatsup με Mobile Easy Transfer;

 

Κανε ενα καρτοκινητο frog ή whats up και ξοδεψε τα σε δεδομενα σιγα σιγα.

Ή φοιτητικο whats up.

Παλι σε συμφερει να το κρατησεις ετσι.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...