Jump to content

Κινητό για γυναίκα μέχρι 200€


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξηγώ την κατάσταση και μετά περιμένω ιδέες.

 

Πριν 1,5-2 χρόνια αγόρασα ένα Lumia 625 στην γυναίκα. Ήταν το ιδανικό τηλέφωνο (στα χαρτιά) για αυτό που χρειαζόταν: κλήσεις, σπανίως μηνύματα, λίγο internet (κυρίως Facebook και Tweeter), μια κάμερα για φωτογραφίες της πλάκας, εξαιρετικά σπάνια πλοήγηση, ανταλλαγή μηνυμάτων σε Viber (αυτό το δούλευε πολύ). Δεν ήθελε customization, ήθελε απλότητα, ταχύτητα, ευχρηστία, υποστήριξη χωρίς ταλαιπωρία και όχι πολλά πολλά πράγματα που μπερδεύουν. Το τηλέφωνο είχε προβλήματα από την αρχή. Κολλούσε, έκανε μόνο του restart κτλ. Η γυναίκα ήθελε από την αρχή να το πετάξει γιατί δεν ήταν Android και δεν χάρηκε καθόλου με το δώρο αυτό. Χτες, όμως, η κατάσταση ξεπέρασε κάθε όριο. Για άγνωστο λόγο και χωρίς καμία αιτία έγινε κάτι εξωφρενικό: χάλασε ο μηχανισμός της κάρτας SD και τώρα, είτε την βάζεις και ακούς το κλικ, είτε την αφήνεις έτσι, χωρίς να την πιέσεις δηλαδή, η κάρτα βγαίνει μόνη της κι ας έχει οπλίσει ο μηχανισμός. Αν την τραβήξεις απαλά, με οπλισμένο μηχανισμό (δηλαδή βάζεις την κάρτα ακούγοντας το κλικ), θα βγει και, όταν πας να την βάλεις ξανά, ακούς κλικ και την πετάει έξω, άρα ο μηχανισμός οπλίζει μόνος του, χωρίς να ασφαλίζει μέσα την κάρτα. Έτσι, λοιπόν, παρά το ότι είμαστε σε εγγύηση ακόμη και θα το πάω για φτιάξιμο το κινητό, θα το αλλάξουμε γιατί με αυτό που έγινε χτες το κινητό είναι πλέον ανασφαλές: χάσαμε φωτογραφίες από το μαιευτήριο ακόμη και έχουμε κατεβάσει μούτρα και οι δύο (εγώ περισσότερο γιατί της έλεγα να πάρω backup στον υπολογιστή και στον εξωτερικό δίσκο που έχω τις δικές μου φωτογραφίες και μου απαντούσε να μην πειράζω το κινητό της).

 

Τώρα που έγραψα τον πόνο και τα νεύρα μου, πάμε στις ιδέες.

 

Χρειάζομαι αποκλειστικά Android μέχρι €200 με αξιοπρεπείς επιδόσεις. Δεν χρειαζόμαστε τεράστιο χώρο καθώς δεν θα βάλει πολλά προγράμματα, παρά μόνον τα βασικά (Viber, Facebook, Tweeter, Here και τις εφαρμογές των Google και Microsoft μαζί με τα 3 mails που έχει). Κυρίως θα έχει μέσα φωτογραφίες και μουσική. Απαραίτητο είναι να έχει ραδιόφωνο (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καθώς ακούει συνέχεια όταν πηγαίνει με ΜΜΜ στην δουλειά) και δεν την ενδιαφέρει πολύ το 4G (άρα μπορεί να μην έχει και την μπάντα των 800MHz = μας κάνουν και οι κινέζοι), αφού πλέον είτε δεν έχει data είτε έχει ελάχιστα. Το μόνο πρόβλημά μου είναι ότι θα προτιμούσε να μην έχει οθόνη 5,5'', αλλά να παίζει στις 5΄΄. Και πάλι, όμως, αν υπάρχει κάτι καλό σε αυτές τις διαστάσεις μπορεί και να την πείσω να το δεχτεί. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι να μην έχει ταλαιπωρία με ROM που δεν δουλεύουν καλά κτλ. Είπαμε: γυναίκα που το θέλει ως εργαλείο και όχι σαν παιχνίδι.

 

Καμιά ιδέα κύριοι;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Meizu M2 Note http://www.skroutz.gr/s/7187498/Meizu-M2-Note-16GB.html

Huawei P8 Lite http://www.skroutz.gr/s/6724273/Huawei-Ascend-P8-Lite-Dual-16GB.html

LG G3 http://www.skroutz.gr/s/4929883/LG-G3-16GB.html

Motorola Moto X 2nd Gen http://www.skroutz.gr/s/5578987/Motorola-Moto-X-2nd-Gen-16GB.html

Μπορεί να είναι 5.5" και τα δύο( Meizu,G3) άλλα είναι μαζεμένα και τα δύο και αξίζουν.

:chair:
Link to comment
Share on other sites

Meizu M2 Note http://www.skroutz.gr/s/7187498/Meizu-M2-Note-16GB.html

Huawei P8 Lite http://www.skroutz.gr/s/6724273/Huawei-Ascend-P8-Lite-Dual-16GB.html

LG G3 http://www.skroutz.gr/s/4929883/LG-G3-16GB.html

Motorola Moto X 2nd Gen http://www.skroutz.gr/s/5578987/Motorola-Moto-X-2nd-Gen-16GB.html

Μπορεί να είναι 5.5" και τα δύο( Meizu,G3) άλλα είναι μαζεμένα και τα δύο και αξίζουν.

 

Kαι εγω το moto x 2014 θα ελεγα αλλα νομιζω δεν εχει ραδιοφωνο οποτε δεν κανει για τον φιλο μας αλλιως ειναι οτι καλυτερο στο σκρουτζ σε αυτα τα λεφτα με διαφορα

Link to comment
Share on other sites

...Απαραίτητο είναι να έχει ραδιόφωνο (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καθώς ακούει συνέχεια όταν πηγαίνει με ΜΜΜ στην δουλειά)

 

 

Meizu M2 Note απο εμενα.

 

το m2 note δεν εχει ραδιοφωνο ρε παιδια :blink: ουτε το moto x

 

@πιπινος, απο που θες-μπορεις να αγορασεις? και απο ελλαδα και απο κινα?

επισης εφοσον περνα αρκετη ωρα στα ΜΜΜ ακουγοντας ραδιο κτλ

μαλλον θα ασχολειται με το κινητο οποτε οι σχετικα μικρες μπαταριες

(πχ blade s6, p8 lite, a3 2016 που αναφερθηκαν) δε νομιζω να ειναι καλη ιδεα

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα προτάσεις.

 

Να τονίσω ότι το ζήτημα ραδιόφωνο είναι μείζον. Αν δώσω στην γυναίκα κινητό όπως τα S7 ή το Note 6 (όταν βγει) θα το πετάξει 100%, ασχέτως τιμής ή χρηστικής αξίας. Εφόσον δεν υπάρχει ραδιόφωνο η χρηστική αξία για την γυναίκα είναι μηδενική. Επίσης, διαστάσεις τεράστιες είναι επίσης απαράδεκτες. Π.χ. το δικό μου το Note 2 (του έχω πετάξει τα μάτια έξω με πάνω από 350 apps αυτή την στιγμή και κάπου 40GB ταινίες και μουσικές στην κάρτα, αλλά αν της το έδινα καθαρό θα ήταν άψογο και γρήγορο) δεν θέλει ούτε να το δει στα μάτια της λόγω μεγέθους, αλλά και σχεδίου.

 

Τώρα, στο θέμα μπαταρία. Προς το παρόν τουλάχιστον οι διαδρομές που κάνει στα ΜΜΜ είναι μικρές, έως 30min, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει από μπαταρία. Χρειαζόμαστε δηλαδή κινητό που να αντέχει 2*30min ραδιόφωνο και με κλειστά όλα τα υπόλοιπα (data, BT, WiFi κτλ) να βγάζει μισή ημέρα αναμονή με κλήσεις κάπου 60min. Πιστεύω ότι όλες οι επιλογές που έχετε δώσει - και έχουν ραδιόφωνο, φυσικά - το καλύπτουν αυτό.

 

Εγώ θα προτιμούσα P8 Lite, αλλά η γυναίκα ούτε να το ακούσει, αν και είναι και όμορφο και ποιοτικότατο. Είναι βλέπεις "άγνωστη" μάρκα.

 

Σήμερα έπιασα στα χέρια μου ένα M2 ενός μαθητή. Η απουσία ραδιοφώνου είναι No Go φυσικά, αλλά η συσκευή ήταν εξαιρετικά γρήγορη, όμορφη και ποιοτική και με το κατάλληλο χρώμα μια χαρά για γυναίκα. Λίγο παράξενο το περιβάλλον βέβαια, αλλά συνηθίζεται.

 

Όσο απίστευτο κι αν φαίνεται προτιμάει το Samsung A5 του 2015 γιατί υπάρχει σε όλο Champagne Gold. Θα δούμε, όμως, για αυτό μέχρι αύριο που θα πρέπει να πάρουμε συσκευή μιας και το 625 φεύγει για ταξίδι 1 μήνα στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πιπίνε, το ψάχνεις σαν άντρας ενώ πρόκειται για κινητό που απευθύνται σε γυναίκα. Πάτε σε ένα μαγαζί να τα δει και να επιλέξει (το Samsung A3 2016 ή το A5 2015 παίζεται στο 1,05 στο στοίχημα) και σώσε αυτή τη σχέση όσο είναι ακόμα νωρίς :D
Link to comment
Share on other sites

Από αυτό που κατάλαβα σήμερα, μάλλον περισσότερο μετράει το χρώμα και αν υπάρχει ραδιόφωνο και λιγότερο όλα τα υπόλοιπα. Τι καθόμουν και παιδευόμουν 2 ημέρες τώρα και ρωτούσα να πάρω ιδέες; Καλύτερα να έδειχνα 2-3 φωτογραφίες και να τελειώναμε. Σας ευχαριστώ όλους πάντως. Αν ήταν για δική μου συσκευή θα είχα βρει 100%, αλλά η γυναίκα έχει άλλα κριτήρια τελικά. Αφού σε σύγκριση Α5 και G3 το Α5 κερδίζει γιατί είναι όλο χρυσό χωρίς καθόλου μαύρο μπροστά, όπως το G3, ασχέτως software, hardware δυνατοτήτων κτλ.

 

Για την σχέση που λες, δυστυχώς για εμένα, είμαι παντρεμένος. Δεν σώζεται τίποτε, λοιπόν. Πρέπει να φεύγεις πριν την πατήσεις. Μετά είναι αργά.

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό που κατάλαβα σήμερα, μάλλον περισσότερο μετράει το χρώμα και αν υπάρχει ραδιόφωνο και λιγότερο όλα τα υπόλοιπα. Τι καθόμουν και παιδευόμουν 2 ημέρες τώρα και ρωτούσα να πάρω ιδέες; Καλύτερα να έδειχνα 2-3 φωτογραφίες και να τελειώναμε. Σας ευχαριστώ όλους πάντως. Αν ήταν για δική μου συσκευή θα είχα βρει 100%, αλλά η γυναίκα έχει άλλα κριτήρια τελικά. Αφού σε σύγκριση Α5 και G3 το Α5 κερδίζει γιατί είναι όλο χρυσό χωρίς καθόλου μαύρο μπροστά, όπως το G3, ασχέτως software, hardware δυνατοτήτων κτλ.

 

Για την σχέση που λες, δυστυχώς για εμένα, είμαι παντρεμένος. Δεν σώζεται τίποτε, λοιπόν. Πρέπει να φεύγεις πριν την πατήσεις. Μετά είναι αργά.

 

Ακριβώς έτσι είναι, τα είπες μόνος σου. Απο τη στιγμή που ο στόχος λόκαρε στο χρυσό με ράδιο, όλα τα άλλα είναι ατελείωτη μουρμούρα και μπόλικες φακές ;) Καλή τύχη φίλος.

Link to comment
Share on other sites

Απλά p8 lite

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι. http://www.vickmall.com/xiaomi-redmi-3.html τα έχει όλα και συμφέρει. Από το συγκεκριμένο μαγαζί θα το έχεις σε 10 μέρες. Το πήρα το χρυσό στη γυναίκα και είναι πολύ ευχαριστημενη. Μπαταρία τέρας. 5 μέρες με 10 Sot.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ μα ποτέ δεν παίρνεις δώρο σε γυναίκα κινητό χωρίς να το έχει διαλέξει εκείνη. Ακόμα και στα ρούχα θα τα πάρεις ως δώρα με κάρτα αλλαγής. Είναι χρυσός κανόνας και αν γκρινιάζει στην πορεία (πχ lag), το φταίξιμο θα'ναι δικό της ;)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι. Ενημερώνω απλά ότι πήραμε το Α5 του 2015 γιατί ήταν ολόκληρο χρυσό, πράγμα που της άρεσε. Για άλλες συσκευές (π.χ. Redmi κλπ) που αναφέρθηκαν είχαμε άρνηση, καθώς δεν τις ξέρει κανείς, οπότε σιγά μην το πάρω. Τουλάχιστον είμαστε ευχαριστημένοι με την συσκευή, αν και προς το παρόν μόνο εγώ την έχω δουλέψει μέχρι να την σετάρω (ευτυχώς με τα backup στην google πήραμε τα περισσότερα έτοιμα από το tablet και καθαρίσαμε). Σήμερα θα την βγάλουμε για την πρώτη βόλτα εκτός σπιτιού και θα δούμε αν θα της αρέσει χωρίς δίκτυο, μιας και δεν έχει data plan προς το παρόν.

 

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια πάντως.

Link to comment
Share on other sites

.............Για άλλες συσκευές (π.χ. Redmi κλπ) που αναφέρθηκαν είχαμε άρνηση, καθώς δεν τις ξέρει κανείς, οπότε σιγά μην το πάρω...........Σήμερα θα την βγάλουμε για την πρώτη βόλτα εκτός σπιτιού.......

 

Μόνο 1.357 billion Κινέζοι, κάποια εκατομμύρια Ινδοί, κανα δυο ντουζίνες εκατοντάδες χιλιάδες Ευρωπαίοι και κάμποσοι Αμερικάνοι

:lol: :p :lol: :p :lol:

 

το λουράκι θα είναι χρυσό και αυτό?

:lol: :p :lol: :p :lol:

 

Καλή επιλογή έκανες για τη γυναίκα...αυτή βασικά την έκανε....χρυσό και samsumg.....μμμμμμμμ.....;)

Link to comment
Share on other sites

Δες και το oppo find 7 που βγαίνει με την προσφορά στα 134€ από το official site τους.

Δεν ξέρω αν έχει ραδιόφωνο, πρέπει να το googlάρεις.

 

Στάλθηκε από το ONE A2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Asus Zenfone 5, εμπειρικά. Άψογο από όλες τις απόψεις... και με ράδιο ! :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...