Jump to content

Huawei P9


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γράψε ολόκληρη την έκδοση λογισμικού που φοράει. Δηλαδή EVA-L09CxxxBxxx, για να δούμε που βρίσκεται.

Πάντα βέβαια μπορείς να κάνεις το clean debrand όπως περιγράφεται στο λινκ του 1ου ποστ και στην συνέχεια εφόσον πλέον θα γίνει unbrand C432 θα σου βγάλει αυτόματα όλα τα upgrade μέχρι και το τελευταίο μαντολάτο που έχουν δώσει.

Αλλιώς, κατεβάζεις ένα 7άρι firmware και το περνάς χειροκίνητα. Αυτό όμως θα έχει ως αποτέλεσμα να σου γυρίσει το custom σε C900 και πλέον δεν θα λαμβάνεις αυτόματα updates. Θα πρέπει ότι βγαίνει από firmware update να το περνάς με το χέρι. (Κάνε search στο Γούγλη για L09C432B386.)

Τέλος υπάρχει και το firmware finder, το κατεβάζεις από το market και σου βρίσκει το latest firmware για το δικό σου region.

 

Διαλέγεις και παίρνεις!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Γράψε ολόκληρη την έκδοση λογισμικού που φοράει. Δηλαδή EVA-L09CxxxBxxx, για να δούμε που βρίσκεται.

Πάντα βέβαια μπορείς να κάνεις το clean debrand όπως περιγράφεται στο λινκ του 1ου ποστ και στην συνέχεια εφόσον πλέον θα γίνει unbrand C432 θα σου βγάλει αυτόματα όλα τα upgrade μέχρι και το τελευταίο μαντολάτο που έχουν δώσει.

Αλλιώς, κατεβάζεις ένα 7άρι firmware και το περνάς χειροκίνητα. Αυτό όμως θα έχει ως αποτέλεσμα να σου γυρίσει το custom σε C900 και πλέον δεν θα λαμβάνεις αυτόματα updates. Θα πρέπει ότι βγαίνει από firmware update να το περνάς με το χέρι. (Κάνε search στο Γούγλη για L09C432B386.)

Τέλος υπάρχει και το firmware finder, το κατεβάζεις από το market και σου βρίσκει το latest firmware για το δικό σου region.

 

Διαλέγεις και παίρνεις!

 

Η έκδοση λογισμικού που φοράει είναι η EVA-L09C432B182. Τι προτείνεις να κάνω απο τις μεθόδους που περιγράφεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η έκδοση λογισμικού που φοράει είναι η EVA-L09C432B182. Τι προτείνεις να κάνω απο τις μεθόδους που περιγράφεις?

 

Επίσης που βρίσκεται το Link που αναφέρεις για clean debrand?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά σου δεν είναι το debrand μιας και είσαι ήδη c432. Αν πας στις αναβαθμίσεις και δεν σου βγάζει τίποτα, κάτι άλλο συμβαίνει.

Φαντάζομα ότι το δοκιμάζεις με σιμ μέσα στο κινητό, έτσι?

 

Sent from my Huawei P9, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ.

Αν και θα ήταν σωστό να γράψεις τι έφταιγε και πως το έφτιαξες ώστε να υπάρχει γραμμένη η λύση για κάποιον που μπορεί να αντιμετωπίσει το ίδιο πράγμα.

Όμως αυτό έγκειται καθαρά στην διάθεσή σου.

 

 

Sent from my Huawei P9, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Έδωσαν μια major και μια minor αναβάθμιση, σχεδόν στα καπάκια! Μια χαρά είναι. Ίσως δώσουν και κάτι μικρό, διορθωτικό, ακόμη.

Αλλιως στη μέση του Καλοκαιριού, χλωμό το κόβω για οτιδήποτε σημαντικά καινούργιο.

Από Σεπτέμβριο - Οκτώβριο πλευρά και μετά πιστεύω σε εξελίξεις.

 

Sent from my Huawei P9, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παιδιά. Εμένα χθες μου ήρθε μια αναβάθμιση και το firmaware έχει τον κωδικό EVA-L09C150B367 (branded cosmote), 837MB και βελτιώνει την απόδοση και σταθερότητα του συστήματος. Το EMUI εξακολουθεί να είναι το 5.0
Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο για την αναβάθμιση σε EMUI 5.1;

Έστειλα μήνυμα στο facebook της EMUI.....κάνω copy paste την απάντηση τους...."Hi , EMUI 5.1 is presently not being offered to devices that are on EMUI 5.0, EMUI 4.1 or lower systems. But please be assured that some of the new functions from EMUI 5.1 will be built into a debugged, featured-enhanced version of EMUI 5.0 that will be released soon. Thank you for your understanding and patience."

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο λένε.

Καλά, επειδή υπάρχει και ένα Ρ10, δεν βλέπω και τίποτα ουσιαστικές διαφορές μεταξύ 5.0 <> 5.1 πλην της ταχύτητας που βέβαια περισσότερο οφείλεται στο UFS 2 και όχι στις τρελές βελτιώσεις των εκδόσεων του EMUI.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο λένε.

Καλά, επειδή υπάρχει και ένα Ρ10, δεν βλέπω και τίποτα ουσιαστικές διαφορές μεταξύ 5.0 <> 5.1 πλην της ταχύτητας που βέβαια περισσότερο οφείλεται στο UFS 2 και όχι στις τρελές βελτιώσεις των εκδόσεων του EMUI.

 

Μου άρεσε το UFS 2 και φαινόταν αρκετά γρήγορο... Υπάρχει η δυνατότητα να το περάσουμε σε P9;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αξίζει το τηλεφωνάκι; Έλεγα να πάω για το Honor 8 αλλά με 20 ευρώ παραπάνω παίρνω το Ρ9 στα skroutzομάγαζα. Με ενδιαφέρει η απόδοση της κάμερας σε φωτογραφίες (το βίντεο όχι τόσο), το θέμα μουσικής (με handsfree) και αν βγάζει τη μέρα με μέτρια προς βαριά χρήση. Λέω να το τσιμπήσω με το δώρο του Αυγούστου.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι σε όλα τα παραπάνω που ρωτάς.

Είναι λίγο σχετικό το "μέτρια προς βαριά χρήση", αλλά πιστεύω είσαι οκ.

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες. Παιχνίδια π.χ δε παίζω και από εκεί και πέρα τα κλασσικά, browsing, social, αρκετή μουσική (μέσω handsfree κατά βάση ) βίντεο στο youtube, αυτά. Και μου αρέσει να τραβάω φωτογραφίες (προφανώς).
Link to comment
Share on other sites

Go for it! Γι' αυτά δεν θα έχεις κανένα θέμα.

Η μπαταρία βέβαια είναι κάτι πολύ σχετικό. Ένας σταθμός να σβήσει εκεί που κυριως κινησαι και θα δεις τεράστια διαφορά. Προς το χειρότερο εννοείται.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς αλλά θέλω να πιστεύω θα είμαι εντάξει. Με τις αναβαθμίσεις πως τα πάει;
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρουλα! Έχει πάρει ηδη και δεύτερη αναβάθμιση στην νουγκατ, ενω αλλά δεν έχουν πάρει καν!

Πρόσεχε μόνον να μην είναι branded η συσκευή.

 

Στο πρωτο μύνημα του νήματος θα βρεις λινκ με "καλούδια" για το κινητό!

Επείσης θα παθεις πλάκα με την λήψη του. Θα μιλάς απο μέρη που οι άλλοι γύρω σου δεν θα βρίσκουν καν δίκτυο οι συσκευές τους.

 

Sent from my Samsung Galaxy Tab Pro, using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα πρόβλημα με το Huawei μου. Ξαφνικά εδώ και μερικούς μήνες (3-4) όποτε πάω να δω βίντεο στο Facebook που είναι από ζωντανή μετάδοση (εννοώ να δω αφού τελειώσει το live) ακούω κανονικά τον ήχο αλλά το βίντεο δεν παίζει και η εφαρμογή "με πετάει" έξω...έκανα εκκαθάριση μνήμης της εφαρμογής και πάλι τίποτα. μίλησα και με τη Huawei μπας και έφταιγε το κινητό (που χλωμό το βρίσκω) μου είπε να σβήσω εντελώς την εφαρμογή το έκανα και πάλι τίποτα. Έχει ή είχε κανείς το ίδιο πρόβλημα? Ξέρει κανείς πως να το διορθώσω αυτό το πρόβλημα?:confused::confused::wacko::wacko::wacko:
Link to comment
Share on other sites

Από skroutzομάγαζο θα πάρω όταν κάνω κίνηση, τι πρέπει να προσέξω ώστε να μην είναι branded που λες; Γιατί αν είναι να ξεκλειδώνουμε bootloader και να χάνουμε εξ αρχής εγγύηση και για το στρώσιμο δε λέει :P
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, νεος κατοχος απο χθες. Με το που το άνοιξα μου εμφάνισε να κάνω την EVA-L09C432B182 αναβαθμηση, η τρεχουσα ειναι η EVA-L09C432B με EMUI 4.1. Πρόκειται για τη nougat? Αν ναι, υπαρχουν διάφορες που να αξίζει να πάρει κανεις το ρισκο? Το λεω γιατί έχω μετανιώσει με αναβάθμιση που έχω κάνει σε παλιότερη συσκευή.

 

Η συσκευη ειναι ελληνικής αντιπροσωπείας unbranded.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα, νεος κατοχος απο χθες. Με το που το άνοιξα μου εμφάνισε να κάνω την EVA-L09C432B182 αναβαθμηση, η τρεχουσα ειναι η EVA-L09C432B με EMUI 4.1. Πρόκειται για τη nougat? Αν ναι, υπαρχουν διάφορες που να αξίζει να πάρει κανεις το ρισκο? Το λεω γιατί έχω μετανιώσει με αναβάθμιση που έχω κάνει σε παλιότερη συσκευή.

 

Η συσκευη ειναι ελληνικής αντιπροσωπείας unbranded.

 

Καπου διαβασα οτι τα Ελληνικής αντιπροσωπείας μπορουν να εχουν 3 χρόνια εγγύηση, ισχυει; και αν ναι πώς γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Από skroutzομάγαζο θα πάρω όταν κάνω κίνηση, τι πρέπει να προσέξω ώστε να μην είναι branded που λες; Γιατί αν είναι να ξεκλειδώνουμε bootloader και να χάνουμε εξ αρχής εγγύηση και για το στρώσιμο δε λέει :P

 

Σε καταλαβαίνω αλλά δυστυχώς δεν είναι διακριτό εξωτερικά από κάτι. Θα πρέπει να ρωτήσεις το κατάστημα και να ζητήσεις [ρητά] ελληνική συσκευή not branded.

Aκόμη και παιδιά από εδώ που το έχουν πάρει μπορούν να βοηθήσουν εφόσον η συσκευή τους είναι unbranded. Για παράδειγμα το kinitimaina.gr έχει unbranded. Και το Ρ9 αλλά και το Ρ10 που πήρα πρόσφατα από εκεί ήταν εντάξει και δίνει και 7 μέρες DOA.

 

Καλησπέρα, νεος κατοχος απο χθες. Με το που το άνοιξα μου εμφάνισε να κάνω την EVA-L09C432B182 αναβαθμηση, η τρεχουσα ειναι η EVA-L09C432B με EMUI 4.1. Πρόκειται για τη nougat? Αν ναι, υπαρχουν διάφορες που να αξίζει να πάρει κανεις το ρισκο? Το λεω γιατί έχω μετανιώσει με αναβάθμιση που έχω κάνει σε παλιότερη συσκευή.

 

Η συσκευη ειναι ελληνικής αντιπροσωπείας unbranded.

 

Όχι, η Β182 είναι ΜΜ. Η τελευταία ΜΜ που έβγαλαν για το custom 432.

H nougat είναι μια χαρά στο Ρ9. Δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Τώρα αν θα σου αρέσει αισθητικά είναι άλλο καπέλο. Μπορείς να δεις βιντεάκια στο youtube για να πάρεις μια ιδέα το πως είναι αλλά και αν ακόμη την κάνεις και το μετανιώσεις μετά, επικοινωνείς με την huawei και σου στέλνουν λινκ και αναλυτικές οδηγίες για full rollback στην προηγούμενη έκδοση του κινητού σου. Επίσημα και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Καπου διαβασα οτι τα Ελληνικής αντιπροσωπείας μπορουν να εχουν 3 χρόνια εγγύηση, ισχυει; και αν ναι πώς γίνεται;

 

http://consumer.huawei.com/minisite/gr/vipservice/

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς φίλε μου. Έχω σταμπάρει ήδη από πιο μαγαζί θα το πάρω, θα στείλω ένα email ή θα πάρω τηλέφωνο να τους ρωτήσω πριν κάνω την αγορά (και ας ελπίσουμε ότι θα ξέρουν να που κιόλας) και αν είναι branded κοιτάω από αλλού . Σε ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσουν και "στα μασουλάνε", πες τους το στα ίσα! ;)

"Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές παιδιά! Πείτε μου αν είναι ή όχι!"

Πληρώνεις και έχεις κάθε δικαίωμα να ξέρεις! Δεν σου κάνουν χάρη!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...