Jump to content

Windows 10 Mobile: Είναι η αναβάθμιση που περιμέναμε;


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασα όλα τα σχόλια, δεν είδα αναφορά σε Cortana και κατά πόσο υποστηρίζει φωνητικές εντολές προς το σύστημα (λέγοντας open και όνομα εφαρμογής στην Κορτάνα, άνοιγε την εφαρμογή. Επίσης, λέγοντας πχ. "wake me up in 8 hours" έβαζε ξυπνητήρι). Η Microsoft είχε πει ότι πλέον δε θα λειτουργούσε αυτό. Το έχετε τσεκάρει; Επίσης, με USB OTG θα ήθελα να ακούσω τι γίνεται, ήταν σημαντικός λόγος που ήθελα το update. Το έχει χρησιμοποιήσει κάποιος με οποιονδήποτε τρόπο;

 

Εκτιμώ πολύ τα Windows για κινητά, είναι πανέμορφα, γυαλιστερά, μοντέρνα και πλήρως παραμετροποιήσιμα. Αλλά έχω τσαντιστεί με τη φάση της Microsoft. Ποσώς με αφορά το κατά πόσο είναι δύσκολο για κάποια εταιρία το να διαχειριστεί ένα τόσο μεγάλο εγχείρημα όπως ένα λειτουργικό για κινητά. Θέλω να είναι αξιόπιστοι. Το 8.1 τρέχει θεσπέσια και το κινητό μου το πήρα για την κάμερά του, οπότε ποσώς με ενδιαφέρει ένα update. Με έχουν τσαντίσει, όμως, πλέον. Προσωπικά είμαι εξαιρετικά τσαντισμένος με τη φάση τους. Μας άφησαν να περιμένουμε κάπου ενενήντα χιλιάδες χρόνια. Κάθε δυο μήνες, "σε δύο μήνες". Έλεγαν αρχικά ότι το λειτουργικό θα είναι κοινό παντού αλλά το πήραν πίσω. Έλεγαν ότι θα υποστηρίζονται όλες οι συσκευές με άνω των 8 GB και 512 RAM, και εγώ με το νοκιάκι μου το 1020 τρώω τα megapixels μου από μίσος.

Χρειάζομαι κάποιο καροτάκι για να τους μείνω πιστός, και αυτοί με ταΐζουν απογοητεύσεις :(

ITHUIGAN
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 60
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απο τότε που εκανα update se win10 δεν μπορω να λειτουργήσω το mail της otenet με το outlook του τηλεφωνου.

Πριν με τα 8,1 ηταν ολα οκ. Οταν ανοιγω το outlook βγαζει το μηνυμα , οι ρυθμισεις σας στο λογαριασμο οτενετ ειναι παλιες , και οταν παω να κανω συχρονισμο βγαζει σφαλμα με κωδικο 0x80072ee7.

 

Επισης δεν συχρονιζει το outlook ουτε με τους λογαριασμους gmail kai yahoo

 

Exει κανεις καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Απο τότε που εκανα update se win10 δεν μπορω να λειτουργήσω το mail της otenet με το outlook του τηλεφωνου.

Πριν με τα 8,1 ηταν ολα οκ. Οταν ανοιγω το outlook βγαζει το μηνυμα , οι ρυθμισεις σας στο λογαριασμο οτενετ ειναι παλιες , και οταν παω να κανω συχρονισμο βγαζει σφαλμα με κωδικο 0x80072ee7.

 

Επισης δεν συχρονιζει το outlook ουτε με τους λογαριασμους gmail kai yahoo

 

Exει κανεις καμια ιδέα?

 

Μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων λογικά θα το φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

Μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων λογικά θα το φτιάξει.

 

Πανω απο τρεις φορες έχω κάνει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων , αλλα δεν αλλαξε κατι.Καθε φορα το ιδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
Ποσο θα ηθελα αυτη τη λειτουργια στον android....Οχι απο την google απαραιτητα αλλα απο τον καθε μεγαλο κατασκευαστη (αυτον τον ποθο τον ειχα εκφρασει και παλιοτερα)

 

Οντας καιρο κατοχος του 640 , μου αρεσε ο νεος σχεδιασμος και οι νεες προσθηκες που αναφερθηκαν απο τις preview εκδοσεις ακομα , ειχα γυρισει 2 φορες σε 8.1 γιατι καποιες απο τις πρωιμες εκδοσεις ειχαν battery drain , διαπιστωσα οτι αυτο εξαφανιστηκε με την επισημη κυκλοφορια σε σημειο που να εχει αξιοζηλευτη αυτονομια σε σχεση με αλλες με παρομοια χαρακτηριστικα.

 

Σαν λειτουργικο δειχνει να παταει σε καλες βασεις και δυστυχως χαντακωνεται απο τις ελλείψεις εφαρμογων αλλα και δυνατοτητων σε επωνυμες που ηδη υπαρχουν.

 

Αγαπητέ Leolipop στο δικό μου 640ΧL απο την ημέρα της αναβάθμισης ( 27/7 ) μέχρι τώρα μου εξαντλεί την μπαταρία σε 8 ώρες με σχεδόν όλα κλειστά !!! ενώ πρίν με τα 8.1 κρατούσε 2 ημέρες με όλα ανοιχτά ... αναζητώ λύση απελπισμένα αλλά δεν βρίσκω

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο τότε που εκανα update se win10 δεν μπορω να λειτουργήσω το mail της otenet με το outlook του τηλεφωνου.

Πριν με τα 8,1 ηταν ολα οκ. Οταν ανοιγω το outlook βγαζει το μηνυμα , οι ρυθμισεις σας στο λογαριασμο οτενετ ειναι παλιες , και οταν παω να κανω συχρονισμο βγαζει σφαλμα με κωδικο 0x80072ee7.

 

Επισης δεν συχρονιζει το outlook ουτε με τους λογαριασμους gmail kai yahoo

 

Exει κανεις καμια ιδέα?

 

το ίδιο και σε μένα ως πρός το outlook mail

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι εννοείς "γύρισα στα 8.1" , πώς γύρισες πίσω ? γιατι έχω φαγωθεί να βρώ τον τρόπο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σαν λειτουργικό σαφώς ανώτερο από τα 8.1 πολύ πιο γρήγορο και πολύ πιο όμορφο αλλά δεν δόθηκε ολοκληρωμένο. Δόθηκε σε BETA έκδοση. Γύρισα στα 8.1 σε 2 συσκευές που είχαν ακριβώς τα ίδια θέματα και δεν λύθηκαν ούτε με hard reset.

Αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας(Το σημαντικότερο)

Δεν δεχόταν να βάλεις όριο στο πακέτο δεδομένων και σε πετούσε έξω.

Δεν χτυπούσε ξεχωριστός ήχος στα sms ανά επαφή που είχες δηλώσει.

Παραμορφωμένος ήχος τις μισές φορές που χτυπούσε το ξυπνητήρι.

Στους χάρτες δεν κλείδωνε γρήγορα το gps σε αντίθεση με τους HERE που κλειδώνουν στην στιγμή.

Στα mail δεν είχα ηχητική ειδοποίηση και έπρεπε να κοιτάω την οθόνη.

 

Τέλος αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν οτι ενώ έβγαινα από ένα μενού, έπρεπε να πατήσω παρατεταμένα το πλήκτρο με το βελάκι για να κλείσω όλα τα παράθυρα που άφηνε ανοιχτά ενώ με τα 8.1 δεν συμβαίνει αυτό αν πατώντας το βελάκι βγεις κανονικά . Αυτοί είναι μερικοί λόγοι που γύρισα και όταν διορθωθούν εννοείτε οτι θα περάσω ξανά τα 10.

τι εννοείς γύρισα στα 8.1 ? Πώς γύρισες ?

Link to comment
Share on other sites

Στα mail σας έχετε παλιούς κωδικούς (πχ ΜΟΝΟ αριθμούς)?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Leolipop στο δικό μου 640ΧL απο την ημέρα της αναβάθμισης ( 27/7 ) μέχρι τώρα μου εξαντλεί την μπαταρία σε 8 ώρες με σχεδόν όλα κλειστά !!! ενώ πρίν με τα 8.1 κρατούσε 2 ημέρες με όλα ανοιχτά ... αναζητώ λύση απελπισμένα αλλά δεν βρίσκω

 

 

τι εννοείς γύρισα στα 8.1 ? Πώς γύρισες ?

 

Κατέβασε την εφαρμογή microsoft recovery tool στο PC σου και απλά σύνδεσε το κινητό σου ακολουθώντας τις οδηγίες. Έτσι γυρνάς στα 8.1.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest margarita12
Κατέβασε την εφαρμογή microsoft recovery tool στο PC σου και απλά σύνδεσε το κινητό σου ακολουθώντας τις οδηγίες. Έτσι γυρνάς στα 8.1.

 

παρακληση,μπορεις να βαλεις εναν συνδεσμο για το mrt;

Link to comment
Share on other sites

παρακληση,μπορεις να βαλεις εναν συνδεσμο για το mrt;

 

μπες στο στορ από το πισι σου και θα το βρεις σαν recovery tool, η μπες στην σελιδα της ΜΣ. Προσοχή, από πισι το κατεβάζεις και στο πισι το εγκαθιστάς και μολις συνδεσεις το κινητο σου το τρεχεις από το πισι. Τα υπολοιπα γινονται αυτόματα μολισ το πισι αναγνωρισει το κινητο σου.

 

https://support.microsoft.com/en-us/help/12379/windows-10-mobile-device-recovery-tool-faq

Edited by ELTASSOS
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12
μπες στο στορ από το πισι σου και θα το βρεις σαν recovery tool, η μπες στην σελιδα της ΜΣ. Προσοχή, από πισι το κατεβάζεις και στο πισι το εγκαθιστάς και μολις συνδεσεις το κινητο σου το τρεχεις από το πισι. Τα υπολοιπα γινονται αυτόματα μολισ το πισι αναγνωρισει το κινητο σου.

 

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...