Jump to content

Windows 10 Mobile: ήρθαν για να μείνουν ή... θα προσπεράσουν;


ParafronGR
 Κοινοποίηση

Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;  

420 members have voted

  1. 1. Ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το μέλλον των Windows 10 Mobile;

    • Εξαιρετικό και πολλά υποσχόμενο μέλλον
      140
    • Έχω αμφιβολίες για την επιτυχία τους
      144
    • Δεν βλέπω μέλλον στο λειτουργικό της Microsoft
      121
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      15


Recommended Posts

Συμφωνώ σε όλα όπως και στο τελευταίο......;)

Χρειάζεται ομως το κράξιμο για τον λόγο ότι έταξε. Τώρα οφείλει μια δημόσια συγνώμη και μια κίνηση αποκατάστασης όσων έμειναν εκτός. ΠΧ μια έκπτωση στην αγορά νέας Lumia συσκευής.

Υ.Γ. Μήπως εχεις BMW????

 

Αχαχα ηθελε να το γραψω και εγω αυτό για την εκπτωση αλλα το ξεχασα . Μπα εδώ θα τα χαλασουμε renaultakias :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάντως ούτε και η δική σου λογική έχει βάση και ο λόγος είναι απλός.

Το κάθε λειτουργικό "αναδεικνύεται" σε άλλο εύρος τιμών.

Αν πεις δίνω ως 150€ για να "γνωρίσω" το λειτουργικό, τότε δεν θα γνωρίσεις ποτέ το ios & θα αποκτήσεις τελείως λάθος άποψη για το Android.

 

Στα wp τυγχάνει όντως η λογική σου να ταιριάζει.

 

Χμ.. Δηλαδή, για να δοκιμάσω ένα λειτουργικό και τις λειτουργίες των apps που θέλω (αν υπάρχουν τα apps, μπορώ να το δω κι από υπολογιστή), πρέπει να πάρω:

 

Note, στην περίπτωση του Android

 

950XL, στην περίπτωση των W10M

 

iPhone 6s (ή +, έχει κυκλοφορήσει; ) στην περίπτωση του iOS...

 

Μόνο πλούσιοι γράφουν στο forum; :confused:

 

Μια χαρά δοκίμασα W10M και τα apps τους σε ένα 820 και τα έχω επίσημα τώρα στο 640.

 

Μια χαρά δοκίμασα Android, στην 5.1, όπως και τα apps του, σε Κινέζικη συσκευή των 80€ και αφού είδα ότι με κάλυπτε σε αυτά που ήθελα (το os και τα apps), "ανέβηκα" σε χαρακτηριστικά και τιμή.

 

Κάθε iPhone (και επομένως κάθε συσκευή με iOS ή OS X) είναι DOA για 'μένα, όσο ακολουθεί τη συγκεκριμένη τιμολογιακή πολιτική.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χμ.. Δηλαδή, για να δοκιμάσω ένα λειτουργικό και τις λειτουργίες των apps που θέλω (αν υπάρχουν τα apps, μπορώ να το δω κι από υπολογιστή), πρέπει να πάρω:

 

Note, στην περίπτωση του Android

 

950XL, στην περίπτωση των W10M

 

iPhone 6s (ή +, έχει κυκλοφορήσει; ) στην περίπτωση του iOS...

 

Μόνο πλούσιοι γράφουν στο forum; :confused:

 

Μια χαρά δοκίμασα W10M και τα apps τους σε ένα 820 και τα έχω επίσημα τώρα στο 640.

 

Μια χαρά δοκίμασα Android, στην 5.1, όπως και τα apps του, σε Κινέζικη συσκευή των 80€ και αφού είδα ότι με κάλυπτε σε αυτά που ήθελα (το os και τα apps), "ανέβηκα" σε χαρακτηριστικά και τιμή.

 

Κάθε iPhone (και επομένως κάθε συσκευή με iOS ή OS X) είναι DOA για 'μένα, όσο ακολουθεί τη συγκεκριμένη τιμολογιακή πολιτική.

 

Δεν έγραψα πουθενά για note, κάθε άλλο με το note θα παραπληροφορηθεις.

Καλά αυτο για το πλούσιοι, είναι ότι πιο φαιδρο και δυστυχώς αναπαραγεται διαρκώς, δηλαδή αν έχω 500€ θεωρούμαι πλούσιος? :lol: (Ρητορική ερώτηση προφανώς)

 

Επί της ουσίας, για να πάρεις γεύση από Android, παίρνεις nexus. Οτιδήποτε, άλλο είναι παραπλανητικο και καθιστά την άποψή του εκάστοτε "δοκιμαστη" αναξιοπιστη, εκτός και αν θεωρείς ότι ένας τυχαρπαστος Κινέζος θα σου δώσει σωστή γεύση για το ΟS.

Εν προκειμένω,λοιπόν είτε nexus 6, είτε τα φετινά 6p & 5x.

 

Αντίστοιχα για μήλο, συσκευή με 80€ δεν υπάρχει εκτός και αν εννοείς ένα μεταχειρισμενο 3gs. Αν πιστεύεις ότι ένα 3gs θα σου δώσει σωστή γεύση για το OS. (Προφανώς και όχι, και η γνώμη σου θα είναι εξίσου αναξιοπιστη)

Και γω διαφωνώ με την τιμολογιακη της Apple.

Αλλά αυτή είναι, αν θες να τη δοκιμάσεις, πρέπει να τα δώσεις. Με 80€ δοκιμή πάντως δεν γίνεται.

 

Στα wp μια χαρά γίνεται δοκιμή με ένα 100ρι, σ'αυτο δεν αντιλέγω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έγραψα πουθενά για note, κάθε άλλο με το note θα παραπληροφορηθεις.

Καλά αυτο για το πλούσιοι, είναι ότι πιο φαιδρο και δυστυχώς αναπαραγεται διαρκώς, δηλαδή αν έχω 500€ θεωρούμαι πλούσιος? :lol: (Ρητορική ερώτηση προφανώς)

 

Δηλαδή, αν έχεις λύσει τα βασικά προβλήματα της ζωής σου (τουλάχιστον αυτά που λύνονται με χρήματα) και σου περισσεύουν κάθε x διάστημα 500€ για κινητό, τι είσαι; Φτωχός; :dizzy:

 

Επί της ουσίας, για να πάρεις γεύση από Android, παίρνεις nexus. Οτιδήποτε, άλλο είναι παραπλανητικο και καθιστά την άποψή του εκάστοτε "δοκιμαστη" αναξιοπιστη, εκτός και αν θεωρείς ότι ένας τυχαρπαστος Κινέζος θα σου δώσει σωστή γεύση για το ΟS.

Εν προκειμένω,λοιπόν είτε nexus 6, είτε τα φετινά 6p & 5x.

 

Αφού οτιδήποτε άλλο είναι παραπλανητικό, γιατί έχεις Samsung συσκευή (αν έχεις αυτή του avatar σου) και όχι Nexus, όπως μου προτείνεις να κάνω; :rolleyes:

 

Επίσης, αν ο "τυχάρπαστος Κινέζος" έχει φτιάξει μια άψογη ROM και αρχίζω και λέω ότι το Android είναι τέλειο, φαντάζομαι εκεί δε θα υπάρχει πρόβλημα...

 

http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=nexus+6

 

Οπότε, μου λες να δώσω τουλάχιστον 455€, για να ΔΟΚΙΜΑΣΩ αν μου κάνει ένα λειτουργικό.. Οπότε, αν δε μου κάνει και βλαστημήσω την ώρα και τη στιγμή, να έχω "πετάξει" 455€. Ειδικά σε τέτοιες εποχές που ζούμε. Τώρα, ο φαιδρός ποιος είναι;...

 

Αντίστοιχα για μήλο, συσκευή με 80€ δεν υπάρχει εκτός και αν εννοείς ένα μεταχειρισμενο 3gs. Αν πιστεύεις ότι ένα 3gs θα σου δώσει σωστή γεύση για το OS. (Προφανώς και όχι, και η γνώμη σου θα είναι εξίσου αναξιοπιστη)

Και γω διαφωνώ με την τιμολογιακη της Apple.

Αλλά αυτή είναι, αν θες να τη δοκιμάσεις, πρέπει να τα δώσεις. Με 80€ δοκιμή πάντως δεν γίνεται.

 

Στα wp μια χαρά γίνεται δοκιμή με ένα 100ρι, σ'αυτο δεν αντιλέγω.

 

Για μήλο και 80€ ευρώ δεν είπα πουθενά. Είπα ότι το Android δοκίμασα, σε συσκευή που μου κόστισε 80€. Επίσης, είπα ότι δεν είναι τιμολογιακή πολιτική, που σέβεται το κοινό της. Αποκλειστικά και μόνο την τσέπη της σέβεται, αλλά αφού "δουλεύει" τόσα χρόνια, why not; Θα ήθελα κάποια στιγμή να τη δοκιμάσω, αλλά όχι σε αυτές τις γελοίες (για 'μένα) τιμές.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που κατηγορω την ms είναι που ακομα περιμενουμε το γ@$@#δι το 1030 :p

Εσύ περιμένεις το 1030, που δεν το ανακοίνωσαν καν! Κι εγώ περιμένω το firmware για να περάσω τα 10! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν έχεις λύσει τα βασικά προβλήματα της ζωής σου (τουλάχιστον αυτά που λύνονται με χρήματα) και σου περισσεύουν κάθε x διάστημα 500€ για κινητό, τι είσαι; Φτωχός; :dizzy:

 

Για σένα υπάρχει μόνο ο φτωχός και ο πλούσιος? (Δηλαδή ή άστεγος ή βαρδινογιάννης?)

Παρακάτω, το να αγοράσει κάποιος μια συσκευή φέτος με 500 και εν συνεχεία, να την ανανεώνει κάθε χρόνο δίνοντας 200-250€ συν ότι πιάνει η παλιά, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι που μόνο ένας πλούσιος μπορεί να το κάνει. Αν

Υποθέτω ότι κάποιος που δίνει 3€/μέρα για τσιγάρα(3x365€=1095€ το χρόνο ), τον θεωρείς μεγιστάνα.

Επαναλαμβάνω, θεωρώ πέρα για πέρα φαιδρό κάποιος να θεωρείται πλούσιος επειδή διαθέτει iphone ή έστω κάποια άλλη ακριβή συσκευή.

 

Αφού οτιδήποτε άλλο είναι παραπλανητικό, γιατί έχεις Samsung συσκευή (αν έχεις αυτή του avatar σου) και όχι Nexus, όπως μου προτείνεις να κάνω; :rolleyes:

 

Επίσης, αν ο "τυχάρπαστος Κινέζος" έχει φτιάξει μια άψογη ROM και αρχίζω και λέω ότι το Android είναι τέλειο, φαντάζομαι εκεί δε θα υπάρχει πρόβλημα...

 

Δεν είμαι σωστό fanboy, θα έπρεπε να προτείνω μόνο samsung. :lol:

Το nexus το προτείνω σε κάποιον που θέλει να πάρει τη σωστή γεύση για το λειτουργικό. Εγώ μια χαρά το γνωρίζω, όπως γνωρίζω ότι οι δικές μου ανάγκες καλύπτονται καλύτερα από το note.

Όσο περίεργο και αν φαίνεται σε κάποιους(δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά), δεν θεωρώ τη συσκευή μου το ιερό δισκοπότηριο του android για να την προτείνω στους πάντες(όπως κάνουν πολλοί εδώ μέσα κατά κώρον), ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και αναλόγως προτείνω τη σωστή(κατά τη γνώμη μου) συσκευή. (Ντροπή μου βέβαια, κανονικά θα έπρεπε να προτείνω μόνο το N.edge, μέχρι φυσικά να το αλλάξω και να αρχίσω να προτείνω τότε τη νέα μου συσκευή)

 

Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα αν ο τυχάρπαστος κινέζος φτιάξει καλύτερη rom από τη google, γιατί και παλί πλασματική εικόνα θα έχεις.

Και τότε τα πράγματα είναι ακόμη πιο επικίνδυνα. :)

 

http://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?from=catspan&keyphrase=nexus+6

 

Οπότε, μου λες να δώσω τουλάχιστον 455€, για να ΔΟΚΙΜΑΣΩ αν μου κάνει ένα λειτουργικό.. Οπότε, αν δε μου κάνει και βλαστημήσω την ώρα και τη στιγμή, να έχω "πετάξει" 455€. Ειδικά σε τέτοιες εποχές που ζούμε. Τώρα, ο φαιδρός ποιος είναι;...

 

Χμμμ τα περί φαιδρότητας θα τα αφήσω να τα κρίνει κάποιος τρίτος καλύτερα ;)

Εγώ σου προτείνω να δώσεις 250€ (https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?keyphrase=nexus+5x&from=autocomplete), αν και μόνο αν θέλεις να αποκτήσεις τη σωστή γνώμη με το λειτουργικό. (Αν ζητούσες κάτι άλλο, θα σου πρότεινα και άλλη συσκευή)

 

 

Για μήλο και 80€ ευρώ δεν είπα πουθενά. Είπα ότι το Android δοκίμασα, σε συσκευή που μου κόστισε 80€. Επίσης, είπα ότι δεν είναι τιμολογιακή πολιτική, που σέβεται το κοινό της. Αποκλειστικά και μόνο την τσέπη της σέβεται, αλλά αφού "δουλεύει" τόσα χρόνια, why not; Θα ήθελα κάποια στιγμή να τη δοκιμάσω, αλλά όχι σε αυτές τις γελοίες (για 'μένα) τιμές.

 

Αυτό σου λέω αλλά δεν θες να το καταλάβεις.

Ότι όπως δεν υπάρχει μήλο με 80€ έτσι και ότι υπάρχει με android στα 80 είναι σαν να μην υπάρχει στο android καθώς δεν θα σου δώσει τη σωστή άποψη για το λειτουργικό.

Εν ολίγοις, λέω ότι για το κάθε os υπάρχει διαφορετικό εύρος τιμών στο οποίο θα πρέπει να κινηθείς για να το δοκιμάσεις και να σχηματίσεις τη σωστή(ούτε καλύτερη/ούτε χειρότερη) άποψη.

Edited by bas13
Link to comment
Share on other sites

Για σένα υπάρχει μόνο ο φτωχός και ο πλούσιος? (Δηλαδή ή άστεγος ή βαρδινογιάννης?)

Παρακάτω, το να αγοράσει κάποιος μια συσκευή φέτος με 500 και εν συνεχεία, να την ανανεώνει κάθε χρόνο δίνοντας 200-250€ συν ότι πιάνει η παλιά, δεν θεωρώ ότι είναι κάτι που μόνο ένας πλούσιος μπορεί να το κάνει. Αν

Υποθέτω ότι κάποιος που δίνει 3€/μέρα για τσιγάρα(3x365€=1095€ το χρόνο ), τον θεωρείς μεγιστάνα.

Επαναλαμβάνω, θεωρώ πέρα για πέρα φαιδρό κάποιος να θεωρείται πλούσιος επειδή διαθέτει iphone ή έστω κάποια άλλη ακριβή συσκευή.

 

Δεν υπάρχει μόνο για 'μένα αυτή η κατάσταση. "Αυτό" δημιουργούν έτσι κι αλλιώς άλλοι. Αυτό, όμως, είναι άλλη off-topic συζήτηση. Τι εννοώ. Κάποιος που είναι στην ενδιάμεση κατάσταση, σκέφτεται περισσότερο και δε θα πάει να δώσει έτσι εύκολα τα 500€. Ακόμα και αυτό το σκεπτικό που περιγράφεις, πρέπει κάποιος έχει μια χ οικονομική άνεση για να το κάνει. Αυτόν που δίνει τόσα (ή και παραπάνω) χρήματα για τσιγάρα, κάτι άλλο τον θεωρώ... :lol: Έτσι θεωρώ κι εγώ φαιδρό το να μην είναι κάποιος πλούσιος και να παίρνει το τελευταίο Note/Galaxy ή iPhone. Και ακόμα χειρότερα, μετά να κάνει και αναπάντητες, γιατί δεν έχει υπόλοιπο στην κάρτα του.

 

Δεν είμαι σωστό fanboy, θα έπρεπε να προτείνω μόνο samsung. :lol:

Το nexus το προτείνω σε κάποιον που θέλει να πάρει τη σωστή γεύση για το λειτουργικό. Εγώ μια χαρά το γνωρίζω, όπως γνωρίζω ότι οι δικές μου ανάγκες καλύπτονται καλύτερα από το note.

Όσο περίεργο και αν φαίνεται σε κάποιους(δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά), δεν θεωρώ τη συσκευή μου το ιερό δισκοπότηριο του android για να την προτείνω στους πάντες(όπως κάνουν πολλοί εδώ μέσα κατά κώρον), ο καθένας έχει διαφορετικές απαιτήσεις και αναλόγως προτείνω τη σωστή(κατά τη γνώμη μου) συσκευή. (Ντροπή μου βέβαια, κανονικά θα έπρεπε να προτείνω μόνο το N.edge, μέχρι φυσικά να το αλλάξω και να αρχίσω να προτείνω τότε τη νέα μου συσκευή)

 

Καλό! :lol: Αυτό που γράφεις, για το δισκοπότηρο και η συσκευή σου, είναι πολύ σωστό. (Για το Note Edge, εννοείται ντροπή σου! :lol: )

 

Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα αν ο τυχάρπαστος κινέζος φτιάξει καλύτερη rom από τη google, γιατί και παλί πλασματική εικόνα θα έχεις.

Και τότε τα πράγματα είναι ακόμη πιο επικίνδυνα. :)

 

Γιατί θα είναι επικίνδυνα; Ειλικρινά ρωτάω.

 

Χμμμ τα περί φαιδρότητας θα τα αφήσω να τα κρίνει κάποιος τρίτος καλύτερα ;)

Εγώ σου προτείνω να δώσεις 250€ (https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?keyphrase=nexus+5x&from=autocomplete), αν και μόνο αν θέλεις να αποκτήσεις τη σωστή γνώμη με το λειτουργικό. (Αν ζητούσες κάτι άλλο, θα σου πρότεινα και άλλη συσκευή)

 

Και αυτά, για απλή δοκιμή, χωρίς να έχω ιδέα από το λειτουργικό, μου φαίνονται πολλά. Τώρα, το συγκεκριμένο δε θα το έπαιρνα, γιατί λείπουν κάποια πράγματα, που θέλω να είναι standard.

 

Αυτό σου λέω αλλά δεν θες να το καταλάβεις.

Ότι όπως δεν υπάρχει μήλο με 80€ έτσι και ότι υπάρχει με android στα 80 είναι σαν να μην υπάρχει στο android καθώς δεν θα σου δώσει τη σωστή άποψη για το λειτουργικό.

Εν ολίγοις, λέω ότι για το κάθε os υπάρχει διαφορετικό εύρος τιμών στο οποίο θα πρέπει να κινηθείς για να το δοκιμάσεις και να σχηματίσεις τη σωστή(ούτε καλύτερη/ούτε χειρότερη) άποψη.

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχουμε τελείως διαφορετικές απόψεις, για τις τιμές των συσκευών, πέραν του iPhone, και κανείς μας δε θα κάνει πίσω. Ας το αφήσουμε έτσι, γιατί μας βλέπω να κοιτάζουμε μια πορτούλα, που γράφει "exit" στην κορυφή. :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θα είναι επικίνδυνα; Ειλικρινά ρωτάω.

 

 

Γιατί και πάλι θα σχηματιστεί πλασματική άποψη για το os, εν προκειμένω υπερ του δέοντος θετική, και είναι επικίνδυνο/παραπλανητικό γιατί θα αρχίσει να διαδίδεται ότι το os είναι τέλειο, οθόντας πολλούς να το δοκιμάσουν και να απογοητευτούν. (Εκτός και αν αγοράζουν όλοι τη συγκεκριμένη συσκευή επ'άπειρον.)

 

Και αυτά, για απλή δοκιμή, χωρίς να έχω ιδέα από το λειτουργικό, μου φαίνονται πολλά. Τώρα, το συγκεκριμένο δε θα το έπαιρνα, γιατί λείπουν κάποια πράγματα, που θέλω να είναι standard.

 

Είναι το πιο φθηνό nexus, για τη χρήση που προορίζεται είναι πλέον vfm-βασικά έχει λίγα περιθωρία ακόμα να ρίξει τιμή.

Από κει και πέρα συνολικά σαν συσκευή δεν αντιλέγω ότι δεν είναι vfm.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί και πάλι θα σχηματιστεί πλασματική άποψη για το os, εν προκειμένω υπερ του δέοντος θετική, και είναι επικίνδυνο/παραπλανητικό γιατί θα αρχίσει να διαδίδεται ότι το os είναι τέλειο, οθόντας πολλούς να το δοκιμάσουν και να απογοητευτούν. (Εκτός και αν αγοράζουν όλοι τη συγκεκριμένη συσκευή επ'άπειρον.)

 

Α, κατάλαβα. :)

 

Είναι το πιο φθηνό nexus, για τη χρήση που προορίζεται είναι πλέον vfm-βασικά έχει λίγα περιθωρία ακόμα να ρίξει τιμή.

Από κει και πέρα συνολικά σαν συσκευή δεν αντιλέγω ότι δεν είναι vfm.

 

Προσωπικά, δε μπορώ να σκεφτώ τη χρήση που λες, αν και δε νομίζω ότι θα διαφέρει πολύ από αυτή που κάνω. Και "λιώνω" τις συσκευές μου. Εννοείται ότι έχει περιθώριο. Προσωπικά, με Κινέζικες συσκευές, αλλά εδώ αγορασμένες, δε θέλω κάτι άλλο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι καλησπέρα σας. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό εδώ το forum και σαν κάτοχος δύο wp συσκευές (925 και 640xl) αλλά και πολλών android (note 3 , sgs4, xperia ray, galaxy core κ.λ.π έχω να πω τα εξής: Σαν συσκευές και σαν λειτουργικό στις τιμές που πουλιούνται αυτή την στιγμή είναι vfm. Όμως στις εφαρμογές υπάρχει μεγάλο πρόβλημα αφού σχεδόν όλες είναι κατώτερες των άλλων λειτουργικών και πάρα πολλές δεν υπάρχουν. Εάν λοιπόν η microsoft δεν φτιαξει το store είναι καταδικασμένη όσες αναβαθμίσεις και να κάνει. Και με την 8.1 denim που έχω στα δύο τηλέφωνα τρέχουν νεράκι χωρίς το παραμικρό lag, μάλιστα το 925 είναι πλέον διετίας και γεμάτο με φωτογραφίες . Για έναν απλό χτήστη είναι όλα οκ για έναν όμως hard user δεν κάνουν. Εάν μέσα στον επόμενο χρόνο δεν φτιάξει το store δεν θα ξαναπάρω wp. Νομίζω ότι και άλλοι πολλόι χρήστες θα κάνουν το ίδιο. Άρα τα 10 θα μείνουν μόνο εάν φτιάξει το store. Την συγκριση την έκανα με τα android που έχω στην κατοχή μου.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το 535 και με τα 10αρια ειναι σαν να εχω αλλο κινητο.Εμενα με αρεσουν πειραζει?δηλαδη δεν εχει μελλον ενα λειτουργικ ο που θα εχει ιδιες εφαρμογες με το 90+% των pc στον κοσμο ?οποιος το λεει μαλλον δεν εχει ιδεα απο τεχνολογια,μαζι με το κοντινιουμ που πιστευω οτι θα γινει διαθεσιμο και σε ποιο mid-range συσκευες στο ,μελλον ειναι gamechanger που λενε και οι αμερικανοι.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ σχετικά νέος στα windows10. Προερχόμενος απο το android και έχοντας δουλέψει πάρα πολλες συσκευές.

Εδω και μερικούς μήνες εχω στην κατοχή μου ενα lumia 640 xl. Ο λόγος που πραγματικα το αγόρασα ηταν η τιμή του και

το οτι μου έδινε την ευκαιρια χωρις να δώσω μια περιουσία να δοκιμάσω τα window και ιδικά τα 10.

Παρόλο που αρχικά φορούσε τα 8,1 μου άφησε θετικές εντυπώσεις.

Η μετάβαση απο τα 8,1 στα 10 ηταν εντυπωσιακή. Προσωπικά ενθουσιάστηκα, ηταν καθαρά και γρήγορα.

Ήταν μια ανανέωση αυτο το λειτουργικό,έβγαζε μια φρεσκάδα που ελειπε απο τα άλλα τηλ που είχα μεχρι τώρα.

Δεν εχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα εδω και 1 μηνα με τα 10 και μετα απο αρκετές ενημερώσεις.

Στο storre εχει ολες τις βασικές-αναγκαιες εφαρμογές. Σίγουρα χρειάζεται αρκετή δουλεια το store....

Καταλήγοντας ως αναφορά τα w10 παρόλο που δεν παρακολουθησα τις εξελίξεις στα τηλ windows.

Θεωρώ οτι ειναι μια πολυ σοβαρή προσπαθεια απο την ms και πολυ πιθανόν η μοναδική που εχει κανει μεχρι τώρα.

Τα w10 θα ειναι μια ευχάριστη αλλαγή μεσα σε αυτο το μονότονο περιβάλλον που εχουν τα περισσότερα τηλ σήμερα.

Σίγουρα θέλουν δουλεια άλλα τίποτα δεν γίνετε εύκολα και γρήγορα,το σίγουρο ειναι οτι μόνο κερδισμενοι θα ειμαστε ολοι αν τα

καταφέρει και σε μερικούς μήνες έχουμε ένα πολυ σταθερό λογισμικό σαν μια ακόμα επιλογη για τα επόμενα τηλέφωνα μας

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομαδα προχωρησα και εγωσε αναβαθμιση των 830 και 435 που εχω στην κατοχη μου. Η αρχικη εντυπωση ηταν υπεροχη οπως με καθε φρεσκο λειτουργικο.

Μετα απο τρεις τεσσερις ημερες αρχισαν τα προβληματα.

830:

1. Χαμηλη αποδοση μπαταριας σε σχεση με πριν

2. Κακη ποιοτητα φωτο

3. Τα μηνυματα δεν γινονται restore μετα απο διαγραφη

4. Flickering στην οθονη κατα την εναλλαγη εφαρμογων

5. Hangs μετα τον τερματισμο κλησης.

 

435:

Ολα τα παραπανω + lag

Τα καλα δεν τα αναφερω καθως τα προβληματα ειναι σημαντικοτερα για μενα. Υποθετω οτι τα παραπανω προβληματα εμφανιζονται καθως δεν υπαρχουν ακομα οδηγοι για τις συσκευες

Αναγκαστηκα λοιπον και μεχρι να γινουν διαθεσιμα τα νεα firmwares θα τα εχω με 8.1, αν δεν βγαλει ποτε τοτε σιγουρα bye bye

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3 μέρες αναβαθμισα το 640 του αδερφού. Μόλις τελείωσε την εγκατάσταση ξαναέκανα έλεγχο για ενημερώσεις και μου έβγαλε μια ακόμα ενημέρωση. Την κατέβασα, την πέρασα, επανεκινησα το κινητό και όλα οκ.

Δεν είδα κάποιο από τα προβληματα που ανέφερες. Πάει σφαίρα και είναι μια χαρά σε όλα! Για τσέκαρε το μήπως αυτό είναι η λύση.

Πάντως τα win10 μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις! Αν λυθεί και το θέμα με το store, έχει μέλλον! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λίγη υπομονή, έρχεται νέο άρθρο & θα περιμένουμε εκεί τις εμπειρίες σας. Stay tuned. ;) :up:

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3 μέρες αναβαθμισα το 640 του αδερφού. Μόλις τελείωσε την εγκατάσταση ξαναέκανα έλεγχο για ενημερώσεις και μου έβγαλε μια ακόμα ενημέρωση. Την κατέβασα, την πέρασα, επανεκινησα το κινητό και όλα οκ.

Δεν είδα κάποιο από τα προβληματα που ανέφερες. Πάει σφαίρα και είναι μια χαρά σε όλα! Για τσέκαρε το μήπως αυτό είναι η λύση.

Πάντως τα win10 μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις! Αν λυθεί και το θέμα με το store, έχει μέλλον! ;)

Ναι στο 640 μπορεί να είναι έτσι, στα 830 και 435 όμως που έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά από το 640 τα πράγματα είναι διαφορετικά.

Όντως μετά το τέλος την αναβάθμισης μου έβγαλε επιπλέον Update στο οποίο και προχώρησα. Και ναι, πριν προχωρήσω σε downgrade είχα προχωρήσει σε Hard Reset με τα κουμπιά (στο 435 με βασάνισε γιατί δεν το έκανε όπως στο 830) αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Θα περιμένω για νέο Firmware και μετά αναβάθμιση. Μέχρι τότε ... 8.1.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για Όσους έχουν κινητά Lumia με 512 mb ram , και θέλουν να βαλουν τα W10M (Μέσω του Windows Insider) στην συσκευή τους, δεν θα μπορέσουν μιας και η MS έβαλε πλέον ελάχηστες απαιτήσεις mobile hardware
Link to comment
Share on other sites

Guest margarita12

 

Πάντως τα win10 μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις! Αν λυθεί και το θέμα με το store, έχει μέλλον! ;)

 

Με αυτα τα προβληματα δεν βλεπω μελλον...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...