Jump to content

[S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πρώτη μου φότο. Οι επόμενες φότο που θα ανεβάσω θα προσπαθήσω να είναι καλύτερες σε ποιότητα αλλά σε σύλληψη νομίζω ότι παίρνω άριστα. Ακόμα δεν ξέρω καν τις στοιχειώδεις ρυθμίσεις του S7 Edge για να βγάλω ωραίες φότο όπως εσείς αλλά κάποια στιγμή θα σας αποζημιώσω αφού μεταξύ άλλων τριγυρίζω σε ωραία μέρη ειδικά το χειμώνα.

 

33359604736_4b37b70017_k.jpgΠαπούτσια κρεμασμένα (Ηλιούπολη) by Alexander Lyras, on Flickr

Μηδέν άγαν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@samichri στο 145% έχει υπερβολικό θόρυβο ενώ έχει κάψει και τον ουρανό. το υπερβολικό σαρπενιγνκ δεν αντέχετε πραγματικά ενώ και τα λαδοπαστελ χρώματα δεν βοηθάνε. το 1020 θα την έβγαζε καλύτερα. ;) :D :D

Φίλε σχετικά με το υπερβολικό σαρπενιγκ και τα λαδοπαστελ χρώματα που αναφέρεις, έχω παρατηρήσει ότι κάνοντας ζουμ στις φώτο έτσι φαίνονται, και τραβάω πάντα στο αυτόματο. Πρέπει να κάνω κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

σορυ φίλε μου. εγώ απλά τρολαριζα λιγουλάκι...δεν ξέρω από ρυθμίσεις κλπ, μιας κι εγώ συνέχεια στο auto τραβάω. και μέχρι τώρα σε εκτυπώσεις νορμάλ μεγέθους ή σε θέαση στην τβ δεν είχα κάποιο θέμα ποιότητας κλπ. σίγουρα κάποια άλλα παιδιά θα έχουν παραπάνω γνώσεις και ιδέες.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν έρωτα με το φαγητό.

S7 edge αυτόματο.

32596437254_ce2cd0c94f_o.jpg20170313_152105 by Κωνσταντίνος Κραψίτης, on Flickr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι μας κάνεις ρε Κωνσταντίνε απογευματιατικα!! Χαχα. Σα να σε λέει έλα Φαε με.! :) :) :D

 

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τι μας κάνεις ρε Κωνσταντίνε απογευματιατικα!! Χαχα. Σα να σε λέει έλα Φαε με.! :) :) :D

 

Greetings from my awesome Matte Black HTC 10

 

Ακόμα να τη χωνέψω από χθες το μεσημέρι. :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω, με το φαγητο και το survivor χαχαχ

ολα αυτοματα στην επιλογη φαγητο

33056673120_5716d43215_b.jpg2017-03-14_06-40-05 by Παναγιώτης Καρανάτσιος, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω μια χάρη!, μήπως μπορεί να μου πεί κάποιος ποιές είναι οι ρυθμίσεις στο αυτόματο για βίντεο και φωτογραφική, γιατί τράβηξα ένα βίντεο προχθές και ήταν όλο σκοτάδια και τρεμουλιάσματα ενώ ήταν μεσημέρι μέσα σε μαγαζί. Στις φωτογραφίες το φλάς πρέπει να είναι off και το HDR Auto?, ποιά είναι η καλύτερη ρύθμιση?. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Για βραδινά βίντεο σε ποιά ανάλυση πιστεύετε θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα? FHD OR 4K ?

Εγώ γενικά παίζω σε 1080p 60fps στο βίντεο.. Και σε εικόνα παίζω πάντα σε 16:9 και όχι σε 4:3...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο GR80s τις προάλλες και τράβηξα αρκετές φωτογραφίες. Όλες αυτόματο και "στο πόδι" καθώς δεν καθόμουν πολύ ώρα ώστε να εστιάσω ή να κρατήσω τελείως σταθερό το χέρι μου.

 

33569151125_3e8f2bfedd_o.jpg2017-03-21_02-25-32 by Κωνσταντίνος Κραψίτης, on Flickr

 

33175254240_17f0443305_o.jpg2017-03-20_11-35-19 by Κωνσταντίνος Κραψίτης, on Flickr

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες.ειδικα το λεωφορειο μου θυμισε εποχες παλιες στο χωριο μου !
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες.ειδικα το λεωφορειο μου θυμισε εποχες παλιες στο χωριο μου !

 

*Off TOpic* Όσοι είναι Αθήνα πρέπει να επισκεφτούν τον συγκεκριμένο χώρο στην Τεχνόπολη. 80s κατάσταση που ακόμα και εγώ που είμαι γεννημένος τέλη του 80 αναπόλησα πάρα πολύ και συγκινήθηκα από όσα είδα και είχα διαγράψει από την μνήμη μου με τα χρόνια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!!, από το απόγευμα διάβαζα όλο το νήμα και τελείωσα τώρα!. Ο λόγος που το έκανα ήταν να μην σας ενοχλώ για θέματα που είχαν απαντηθεί. Επειδή όμως δεν βρήκα τις απαντήσεις!, αλλά από το συμπέρασμα που έβγαλα κατάλαβα ότι εσείς μπορείται να με βοηθήσετε θά ήθελα να μου πείτε τα εξής. 1. Ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις στο Auto και Manual για φωτο και βίντεο, διότι δεν μπορώ να καταλάβω τι θα ήταν καλύτερα!. Η τηλεόραση που θα τα δώ είναι SUHD 4K 55". 2. Εάν ενεργοποιήσω το Raw, τις φωτο για να τις δώ θα πρέπει να τις επεξεργάζομαι πρώτα? ή αυτό είναι άσχετο?. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!!, από το απόγευμα διάβαζα όλο το νήμα και τελείωσα τώρα!. Ο λόγος που το έκανα ήταν να μην σας ενοχλώ για θέματα που είχαν απαντηθεί. Επειδή όμως δεν βρήκα τις απαντήσεις!, αλλά από το συμπέρασμα που έβγαλα κατάλαβα ότι εσείς μπορείται να με βοηθήσετε θά ήθελα να μου πείτε τα εξής. 1. Ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις στο Auto και Manual για φωτο και βίντεο, διότι δεν μπορώ να καταλάβω τι θα ήταν καλύτερα!. Η τηλεόραση που θα τα δώ είναι SUHD 4K 55". 2. Εάν ενεργοποιήσω το Raw, τις φωτο για να τις δώ θα πρέπει να τις επεξεργάζομαι πρώτα? ή αυτό είναι άσχετο?. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!.

 

Δε νομίζω να μπορεί να σου πει κανείς ποιες ρυθμίσεις είναι σωστές γιατί παίζει ανάλογα το περιβάλλον - φωτισμό που έχεις εκείνη τη στιγμή... Για να διαβάσεις αρχείο raw θα πρέπει να το υποστηρίζει και η συσκευή σου, αλλιώς βάζεις το αρχείο στο Photoshop και μετά το αποθηκεύεις σε jpeg...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!!!, από το απόγευμα διάβαζα όλο το νήμα και τελείωσα τώρα!. Ο λόγος που το έκανα ήταν να μην σας ενοχλώ για θέματα που είχαν απαντηθεί. Επειδή όμως δεν βρήκα τις απαντήσεις!, αλλά από το συμπέρασμα που έβγαλα κατάλαβα ότι εσείς μπορείται να με βοηθήσετε θά ήθελα να μου πείτε τα εξής. 1. Ποιές είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις στο Auto και Manual για φωτο και βίντεο, διότι δεν μπορώ να καταλάβω τι θα ήταν καλύτερα!. Η τηλεόραση που θα τα δώ είναι SUHD 4K 55". 2. Εάν ενεργοποιήσω το Raw, τις φωτο για να τις δώ θα πρέπει να τις επεξεργάζομαι πρώτα? ή αυτό είναι άσχετο?. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!.

 

καλημερα φιλε μου. ΠΡοσωπικη μου αποψη, ο καλυτερος δασκαλος ειναι ο εαυτος σου, σε συνδυασμο βεβαια με το google. Τι θελω να πω..

Αφου μαθεις τι ειναι καλο αποτελεσμα, εαν δεν μπορεις να το ξεχωρισεις απο μονος σου, πχ καθαρη εικονα, με σωστη εστιαση, σωστα χρωματα, σωστη φωτομετρηση, λιγο θορυβο οσο γινεται, κτλ κτλ, τοτε προσπαθεις να τα πετυχεις ολα αυτα.

Τι προσπαθεις να πετυχεις? Να βγαλεις το θεμα σου οσο το δυνατον καλυτερα και πιο κοντα στην πραγματικοτητα (εκτος αν δεν ειναι αυτος ο στοχος).

Η δυσκολια ειναι κυριως σε χαμηλο φωτισμο, πχ σε κλειστους χωρους, το σουρουπο οπου ο θορυβος φαινεται πολυ ,και το βραδυ.

Τι εργαλεια εχουμε? Εχουμε τον χρονο κλειστρου οπου οσο πιο μεγαλος ειναι ο χρονος (πχ 2 δευτερολεπτα, 3 κτλ) τοσο πιο πολυ φως μπαινει μεσα, το iso που επισης μας δινει φως αλλα μας δινει και θορυβο, την εκθεση που μπορεις να παιξεις λιγο αν η φωτομετρηση σου δεν ειναι πολυ καλη ή αν θες να κρυψεις ή να φωτισεις κατι και η ισοροπια λευκου αν το κινητο τα βγαζει πχ πολυ κιτρινα, πολυ ψυχρα κτλ.

 

Γενικα ασχολουμαστε κυριως με τον χρονο κλειστρου σε συνδυασμο με το iso. Στοχος μας, να μεγαλωσουμε τοσο το χρονο κλειστρου, ωστε να παρουμε το ελαχιστο δυνατο iso αρα και τον ελαχιστο θορυβο, και ταυτοχρονα να μην βγει κουνημενη μια φωτο. ΜΕ χρονο κλειστρου 1/2 και πανω, θες τριποδο συνηθως ή σταθερο σημειο. ΜΕ 1/4 και κατω αν εχεις σταθερο χερι βγαζεις πετυχημενη.

 

Τωρα, σου ειπα στην αρχη οτι ο καλυτερος δασκαλος ειναι ο εαυτος σου. Τι εννοω? οτι με αυτες τις 2 βασικες ρυθμισεις θα πειραματιζεσαι και θα προσπαθεις να παιρνεις οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα. Εγω προσωπικα οταν δεν ειμαι σιγουρος, παιρνω 2-3 φωτο με διαφορετικα σετ ρυθμισεων ωστε να τα δω στον υπολογιστη και να καταλαβω τελικα τι ηθελα.

Επισης, να εχεις ψηλα την φωτεινοτητα της οθονης, οχι τερμα ομως αλλα αρκετα ωστε να μην σκοτεινιαζει σημεια που ειναι φωτισμενα. Ειναι μεγαλη παγιδα η οθονη γενικα.

Τωρα για raw, προσωπικα βαριεμαι να κατσω εστω και ενα λεπτο να επεξεργαστω στον υπολογιστη. Θελω ο,τι παρω να το παρω στην πηγη, ειδικα αν τραβας πολλες φωτογραφιες, πρεπει να ασχολεισαι ολη μερα με την επεξεργασια για να τις φτιαξεις. Τα αρχεια raw δεν περνανε επεξεργασια απο το κινητο και σου δινουν ο,τι σχεδον βλεπει ο αισθητηρας, με πολλη πληροφορια, για να το επεξεργαστεις. Εγω δεν το κανω, αλλα αμα εχεις ορεξη κανε το.

Τωρα το βιντεο, αν δεν θες slow motion, τραβα κανονικα στα 30fps. Τα 60 που δινει στο fhd σκοτεινιαζουν την εικονα οποτε θα πρεπει να τα αποφευγεις βραδυ.

ΠΡοσωπικα τραβαω σε 4Κ τα σημαντικα. Επισης δεν χρησιμοποιω τη σταθεροποιηση στις ρυθμισεις γιατι ειναι ψηφιακη, ο οπτικος σταθεροποιητης δουλευει μηχανικα, παντα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Επισης δεν χρησιμοποιω τη σταθεροποιηση στις ρυθμισεις γιατι ειναι ψηφιακη, ο οπτικος σταθεροποιητης δουλευει μηχανικα, παντα.

ΣΩΣΤΑ! Αυτό μου είχε διαφύγει! Η ρύθμιση του σταθεροποιητή (ON-OFF) έχει να κάνει με την ψηφιακή σταθεροποίηση...η μηχανική δουλεύει πάντα!

Απλό και λογικό, αλλά δεν το είχα καταλάβει-συνδυάσει.

 

Και τώρα η ερώτηση: Σε μία κάμερα που έχει οπτική σταθεροποίηση, τί παραπάνω μπορεί να προσφέρει η προσθήκη ψηφιακής; Μήπως εν τέλη κάνει "ζημιά"; Πάντα μιλάω για 1080p. Σε 4Κ νομίζω ότι την ψηφιακή την βγάζει εκτός έτσι κι αλλιώς.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου. ΠΡοσωπικη μου αποψη, ο καλυτερος δασκαλος ειναι ο εαυτος σου, σε συνδυασμο βεβαια με το google. Τι θελω να πω..

Αφου μαθεις τι ειναι καλο αποτελεσμα, εαν δεν μπορεις να το ξεχωρισεις απο μονος σου, πχ καθαρη εικονα, με σωστη εστιαση, σωστα χρωματα, σωστη φωτομετρηση, λιγο θορυβο οσο γινεται, κτλ κτλ, τοτε προσπαθεις να τα πετυχεις ολα αυτα.

Τι προσπαθεις να πετυχεις? Να βγαλεις το θεμα σου οσο το δυνατον καλυτερα και πιο κοντα στην πραγματικοτητα (εκτος αν δεν ειναι αυτος ο στοχος).

Η δυσκολια ειναι κυριως σε χαμηλο φωτισμο, πχ σε κλειστους χωρους, το σουρουπο οπου ο θορυβος φαινεται πολυ ,και το βραδυ.

Τι εργαλεια εχουμε? Εχουμε τον χρονο κλειστρου οπου οσο πιο μεγαλος ειναι ο χρονος (πχ 2 δευτερολεπτα, 3 κτλ) τοσο πιο πολυ φως μπαινει μεσα, το iso που επισης μας δινει φως αλλα μας δινει και θορυβο, την εκθεση που μπορεις να παιξεις λιγο αν η φωτομετρηση σου δεν ειναι πολυ καλη ή αν θες να κρυψεις ή να φωτισεις κατι και η ισοροπια λευκου αν το κινητο τα βγαζει πχ πολυ κιτρινα, πολυ ψυχρα κτλ.

 

Γενικα ασχολουμαστε κυριως με τον χρονο κλειστρου σε συνδυασμο με το iso. Στοχος μας, να μεγαλωσουμε τοσο το χρονο κλειστρου, ωστε να παρουμε το ελαχιστο δυνατο iso αρα και τον ελαχιστο θορυβο, και ταυτοχρονα να μην βγει κουνημενη μια φωτο. ΜΕ χρονο κλειστρου 1/2 και πανω, θες τριποδο συνηθως ή σταθερο σημειο. ΜΕ 1/4 και κατω αν εχεις σταθερο χερι βγαζεις πετυχημενη.

 

Τωρα, σου ειπα στην αρχη οτι ο καλυτερος δασκαλος ειναι ο εαυτος σου. Τι εννοω? οτι με αυτες τις 2 βασικες ρυθμισεις θα πειραματιζεσαι και θα προσπαθεις να παιρνεις οσο το δυνατον καλυτερο αποτελεσμα. Εγω προσωπικα οταν δεν ειμαι σιγουρος, παιρνω 2-3 φωτο με διαφορετικα σετ ρυθμισεων ωστε να τα δω στον υπολογιστη και να καταλαβω τελικα τι ηθελα.

Επισης, να εχεις ψηλα την φωτεινοτητα της οθονης, οχι τερμα ομως αλλα αρκετα ωστε να μην σκοτεινιαζει σημεια που ειναι φωτισμενα. Ειναι μεγαλη παγιδα η οθονη γενικα.

Τωρα για raw, προσωπικα βαριεμαι να κατσω εστω και ενα λεπτο να επεξεργαστω στον υπολογιστη. Θελω ο,τι παρω να το παρω στην πηγη, ειδικα αν τραβας πολλες φωτογραφιες, πρεπει να ασχολεισαι ολη μερα με την επεξεργασια για να τις φτιαξεις. Τα αρχεια raw δεν περνανε επεξεργασια απο το κινητο και σου δινουν ο,τι σχεδον βλεπει ο αισθητηρας, με πολλη πληροφορια, για να το επεξεργαστεις. Εγω δεν το κανω, αλλα αμα εχεις ορεξη κανε το.

Τωρα το βιντεο, αν δεν θες slow motion, τραβα κανονικα στα 30fps. Τα 60 που δινει στο fhd σκοτεινιαζουν την εικονα οποτε θα πρεπει να τα αποφευγεις βραδυ.

ΠΡοσωπικα τραβαω σε 4Κ τα σημαντικα. Επισης δεν χρησιμοποιω τη σταθεροποιηση στις ρυθμισεις γιατι ειναι ψηφιακη, ο οπτικος σταθεροποιητης δουλευει μηχανικα, παντα.

Πως αποθηκεύονται αυτές οι ρυθμίσεις που λες (κλείστρο στο 1/4 πχ) έτσι ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να τις βάζουμε;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑ! Αυτό μου είχε διαφύγει! Η ρύθμιση του σταθεροποιητή (ON-OFF) έχει να κάνει με την ψηφιακή σταθεροποίηση...η μηχανική δουλεύει πάντα!

Απλό και λογικό, αλλά δεν το είχα καταλάβει-συνδυάσει.

 

Και τώρα η ερώτηση: Σε μία κάμερα που έχει οπτική σταθεροποίηση, τί παραπάνω μπορεί να προσφέρει η προσθήκη ψηφιακής; Μήπως εν τέλη κάνει "ζημιά"; Πάντα μιλάω για 1080p. Σε 4Κ νομίζω ότι την ψηφιακή την βγάζει εκτός έτσι κι αλλιώς.

 

αν σκεφτεις οτι η σονυ πχ εχει μονο ψηφιακη και δουλευει πολυ καλα, θεωρω οτι κατι κανει. Τωρα τα μειονεκτηματα νομιζω αφορουν το μεγεθος της εικονας που μειωνεται λογικα, γιαυτο και κανει σταθεροποιηση, και ισως η φωτεινοτητα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πως αποθηκεύονται αυτές οι ρυθμίσεις που λες (κλείστρο στο 1/4 πχ) έτσι ώστε να μην χρειάζεται κάθε φορά να τις βάζουμε;

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δεν εχει νοημα να τις αποθηκευεις. σχεδον ποτε δεν βαζεις το ιδιο σετ. Απλα μπαινεις στο χειροκινητο και βαζεις αυτο που βλεπεις οτι χρειαζεται καθε φορα. Οταν ασχοληθεις με χειροκινητο, δεν πας για να βγαλεις ακαριαια. Απλα με τον καιρο μαθαινεις που περιπου θες να παιξεις και πας κατευθειαν εκει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Φωτογραφίες& Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...