Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκανα απενεργοποιηση ακομα και τα Προγραμματα της google και ακομα το βραδυ χανω 4-5-6% σε διαστημα 8 ωρων περιπου!! μηπως παιζει το ρολοι το ψηφιακο που βγαινει πλαγια το βραδυ? επισης δοκιμσα να ειμαι με 2G και κλειστα ολα το βραδυ που κοιμαμαι!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εκανα απενεργοποιηση ακομα και τα Προγραμματα της google και ακομα το βραδυ χανω 4-5-6% σε διαστημα 8 ωρων περιπου!! μηπως παιζει το ρολοι το ψηφιακο που βγαινει πλαγια το βραδυ? επισης δοκιμσα να ειμαι με 2G και κλειστα ολα το βραδυ που κοιμαμαι!

 

 

 

Φυσικά παίζει και αυτό ρόλο...Αλλά ξαναλέμε ότι τα 5-6% τα χάνεις από το 100%...Αν κοιμηθείς με 50% το πρωί δεν θα έχεις 44% αλλά περισσότερο.Παντα χάνει μεγαλύτερο ποσοστό στην αρχή της αποφόρτισης.Γι'αυτο μια είναι η λύση:Κλείσιμο του ποσοστού δίπλα από την μπαταρία και θα ησυχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά παίζει και αυτό ρόλο...Αλλά ξαναλέμε ότι τα 5-6% τα χάνεις από το 100%...Αν κοιμηθείς με 50% το πρωί δεν θα έχεις 44% αλλά περισσότερο.Παντα χάνει μεγαλύτερο ποσοστό στην αρχή της αποφόρτισης.Γι'αυτο μια είναι η λύση:Κλείσιμο του ποσοστού δίπλα από την μπαταρία και θα ησυχάσεις.

 

52 % το αφησα χθες για να δω και αυτο που ανεφερες γιατι ακομα ενα παληκαρι το προτεινε!και σηκωθηκα με 46%! δεν εχω τοσο προβλημα αλλα θελω να εξετασω την κατασταση οτι ειναι καλα η συσκευη και δεν εχει καποιο θεμα και πως αυτα τα χαμενα % ειναι φυσιολογικα!! θα κλεισω το βραδυ και το ψηφιακο να δω αυριο νεα αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 50% που το άφησα το βράδυ το πρωί μετά από ένα 8ωρο και ΌΛΑ κλείστα με flight mode πήγε στο 47%

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι root απενεργοποιησα το fast dormancy και μου φαίνεται έχω κερδίσει σε αυτονομία. Θα το τσεκάρω και τις επόμενες ημέρες. Δίκτυο cosmote

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Σας απασχολει τοσο πολυ αν καιει 3,4% το βραδυ;

Εύστοχη ερώτηση....

 

Και αν πάλι έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα (στο κινητό) και θέλουμε να ανακαλύψουμε τί μπορεί να καταναλώνει αυτό το ποσοστό στο stand by, η λύση δεν είναι να κάνουμε ερώτηση "τι φταίει;", μιας και είναι πάρα-πάρα πολύ δύσκολο να βρεθεί άκρη σε μια android συσκευή φουλ στις εφαρμογές/υπηρεσίες.

Η λύση είναι στήσιμο της συσκευής από την αρχή και παρακολούθηση πρώτα χωρίς 3ες εφαρμογες, προσθέτοντας τες σταδιακά, έτσι ώστε να διαπιστώσουμε ποιά ευθύνεται για το battery drain.

Ταυτόχρονα τσεκάρουμε εφαρμογές Google, σήμα κινητής, σήμα wifi, υπηρεσίες Google στο παρασκήνιο κτλ κτλ...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι root απενεργοποιησα το fast dormancy και μου φαίνεται έχω κερδίσει σε αυτονομία. Θα το τσεκάρω και τις επόμενες ημέρες. Δίκτυο cosmote

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό τι είναι ακριβώς; με το Package disabler pro λες να φεύγει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εύστοχη ερώτηση....

 

Και αν πάλι έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα (στο κινητό) και θέλουμε να ανακαλύψουμε τί μπορεί να καταναλώνει αυτό το ποσοστό στο stand by, η λύση δεν είναι να κάνουμε ερώτηση "τι φταίει;", μιας και είναι πάρα-πάρα πολύ δύσκολο να βρεθεί άκρη σε μια android συσκευή φουλ στις εφαρμογές/υπηρεσίες.

Η λύση είναι στήσιμο της συσκευής από την αρχή και παρακολούθηση πρώτα χωρίς 3ες εφαρμογες, προσθέτοντας τες σταδιακά, έτσι ώστε να διαπιστώσουμε ποιά ευθύνεται για το battery drain.

Ταυτόχρονα τσεκάρουμε εφαρμογές Google, σήμα κινητής, σήμα wifi, υπηρεσίες Google στο παρασκήνιο κτλ κτλ...

Θα συμφωνήσω και εδω με τον Ηλία, είναι συνδυασμός νομίζω ρυθμίσεων, εφαρμογων αλλα και ρομ.

 

Εγω πραγματικά τετοιου τύπου drain - απώλειες εχω χρόνια να δω.

 

Το βράδυ με WiFi κλειστο τίποτα αλλο χανω σπάνια 1%, συνήθως είναι εκεί που το αφησα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι root απενεργοποιησα το fast dormancy και μου φαίνεται έχω κερδίσει σε αυτονομία. Θα το τσεκάρω και τις επόμενες ημέρες. Δίκτυο cosmote

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Από titanium?

Link to comment
Share on other sites

Από phone info+, other tools, servicemode root, etc, common, fast dormancy disable

cc7b6d34a58a5e8c824d57a829311330.jpgdf864cfcfe93e0874a34b4f29129d486.jpg33abc4d65a2cf6e466d2d27d04b0534f.jpgf73d2bcd7396781c4cbf493b9a245106.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προσεχε εκει τι κανεις στο service menu.αν βαλεις κατα λαθος κατι πρεπει παλι απο κει να το απενεργοποιησεις η ενεργοποιησεις!αλλιως ουτε με hard reset ,smart switc,odin θα κανεις τιποτα!μεγαλη προσοχη εκει!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εύστοχη ερώτηση....

 

Και αν πάλι έχουμε λύσει όλα μας τα προβλήματα (στο κινητό) και θέλουμε να ανακαλύψουμε τί μπορεί να καταναλώνει αυτό το ποσοστό στο stand by, η λύση δεν είναι να κάνουμε ερώτηση "τι φταίει;", μιας και είναι πάρα-πάρα πολύ δύσκολο να βρεθεί άκρη σε μια android συσκευή φουλ στις εφαρμογές/υπηρεσίες.

Η λύση είναι στήσιμο της συσκευής από την αρχή και παρακολούθηση πρώτα χωρίς 3ες εφαρμογες, προσθέτοντας τες σταδιακά, έτσι ώστε να διαπιστώσουμε ποιά ευθύνεται για το battery drain.

Ταυτόχρονα τσεκάρουμε εφαρμογές Google, σήμα κινητής, σήμα wifi, υπηρεσίες Google στο παρασκήνιο κτλ κτλ...

 

Δεν μας ενδιαφερει πολυ φιλε μου,, αλλα όταν ομως εχεις έστω και αυτη την μικρη απώλεια προσπάθεις να βρεις τι φταιει και τι γινεται λαθος! Οταν δεν έχεις μεσα εφαρμγογες παρα μονο τα σοσιαλ,και δεν εχεις ενεργοποιημενα αλλα ποοσα και βλεπεις την πτωση,λες τι παιζει!αυτο ψαχνω να βρω εγω,αλλα ματαια!!εσεις που δεν εχετε καθολου απωλεια το βραδυ μεχρι το επομενο πρωι τα σοσιαλ τα εχετε?

ΥΓ το μηνυμα πήγαινε ποιο πολυ στο παιδι που ειπε αν μας νοιαζει αυτο το λιγο που χάνουμε το βραδυ!!

Edited by paraskevas013
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ το μηνυμα πήγαινε ποιο πολυ στο παιδι που ειπε αν μας νοιαζει αυτο το λιγο που χάνουμε το βραδυ!!

Εγώ φίλε μου το είπα πιο πολύ γιατί το θέμα της μπαταρίας καταντάει ψυχαναγκασμος.Απο τότε που αφαιρεσα το ποσοστό ηρεμησα.Προσωπικα δεν θα ψάξω γιατί χάνει το βράδυ 4% αντί για 2% ,ουτε αν μου βγάλει 2 μέρες χωρίς φόρτιση αντί για 2,5 Αφού φορτιστή έχω και στο σπίτι και στο γραφείο και έχω και power bank.Αποφασισα να μην σκάω καθόλου γιατί τσάμπα τρελαινομουν.Οκ αν έχανε παράλογα ποσοστά πχ 10-15% θα το εψαχνα.Αλλα για αυτά τα μικρά δεν θα σκάσω καθόλου.Καλημερες στην παρέα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Από phone info+, other tools, servicemode root, etc, common, fast dormancy disable

cc7b6d34a58a5e8c824d57a829311330.jpgdf864cfcfe93e0874a34b4f29129d486.jpg33abc4d65a2cf6e466d2d27d04b0534f.jpgf73d2bcd7396781c4cbf493b9a245106.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φίλε μου όλα αυτά ήταν καλά το 2013 (galaxy s3) αλλά οι εποχές άλλαξαν όπως άλλαξε και το android! τότε είχαμε 3g/h+ και το κλείναμε για 5 λεπτά sot παραπάνω!!! στο screenshot δείχνει ότι έχεις 4g? άρα το μόνο "κέρδος" που έχεις τώρα είναι μία καθυστέρηση όταν δεν υπάρχει 4g στην περιοχή που βρίσκεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή λόγω δουλειάς οργωνω τη μισή Ελλάδα η διαφορά είναι αισθητή μιας και δεν είμαι πάντα σε 4g. Δεν ψάχνω για sot αλλά αυτονομία μιας και έχω πολλές κλήσεις και emails.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

2 μέρες τώρα το δουλεύω σε 2k και βλέπω ότι τρώει αρκετά. Με την 6 που δεν το ρυθμιζαμε αρα ήταν μόνιμα 2κ είχα τους ίδιους χρονους όπως αν είχα 1080. Εκτός αν είναι τυχαίο αυτές τις μέρες

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

2 μέρες τώρα το δουλεύω σε 2k και βλέπω ότι τρώει αρκετά. Με την 6 που δεν το ρυθμιζαμε αρα ήταν μόνιμα 2κ είχα τους ίδιους χρονους όπως αν είχα 1080. Εκτός αν είναι τυχαίο αυτές τις μέρες

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλε εγω που τα εχω δοκιμάσει 2 3 φορές δεν ειδα ουσιαστικες διαφορες, χοντρικά θα έλεγα ούτε 5%

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε μου το είπα πιο πολύ γιατί το θέμα της μπαταρίας καταντάει ψυχαναγκασμος.Απο τότε που αφαιρεσα το ποσοστό ηρεμησα.Προσωπικα δεν θα ψάξω γιατί χάνει το βράδυ 4% αντί για 2% ,ουτε αν μου βγάλει 2 μέρες χωρίς φόρτιση αντί για 2,5 Αφού φορτιστή έχω και στο σπίτι και στο γραφείο και έχω και power bank.Αποφασισα να μην σκάω καθόλου γιατί τσάμπα τρελαινομουν.Οκ αν έχανε παράλογα ποσοστά πχ 10-15% θα το εψαχνα.Αλλα για αυτά τα μικρά δεν θα σκάσω καθόλου.Καλημερες στην παρέα!!!!

 

Ετσι οπως τα λες ειναι συμπολίτη, και καλα εκανες και έβγαλες το ποσοστο! Τελικα εβγαλα και την ωρα στα πλαγιά το βραδυ και απο 100%(02:00) το βρηκα στης 11:30 98% αρα και αυτο το επιβάρυνε!! Keep going

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα λες ειναι συμπολίτη, και καλα εκανες και έβγαλες το ποσοστο! Τελικα εβγαλα και την ωρα στα πλαγιά το βραδυ και απο 100%(02:00) το βρηκα στης 11:30 98% αρα και αυτο το επιβάρυνε!! Keep going

 

 

 

Μια χαρά είναι τα κινητά μας....Λίγο πολύ αν απενεργοποιηθουν τα βασικά που τρώνε την μπαταρία(συγχρονισμοι,τοποθεσια,υπηρεσίες google και ρολόγια)όλα τον ίδιο χρόνο βγάζουν πάνω κάτω με μικρές αποκλίσεις.Ο κάθε ένας χρήστης ξέρει τις ανάγκες του ξεχωριστά καθώς και πως θα έχει το κινητό του στημένο!!!

Link to comment
Share on other sites

2 μέρες τώρα το δουλεύω σε 2k και βλέπω ότι τρώει αρκετά. Με την 6 που δεν το ρυθμιζαμε αρα ήταν μόνιμα 2κ είχα τους ίδιους χρονους όπως αν είχα 1080. Εκτός αν είναι τυχαίο αυτές τις μέρες

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

φιλε μου δεν αλλαζει τιποτα με την αλλαγη αναλυσης. Εχω κανει 2 δοκιμες. 1ον να δουλευω για 10 μερες συνεχομενα την καθε αναλυση και ο,τι χρηση και αν εκανα, δεν ειδα να βγαζει παραπανω, ακομα και με HD..

και 2ον εχω βαλει φωτογραφιες κτλ να δω διαφορα στην αναλυση και δεν εχω δει ουτε εκει κατι. Αρα προσωπικα πιστευω οτι το νουμερακι της αναλυσης αλλαζει μονο για ψυχολογικους λογους.

Απο την αλλη, μια συγκριση με J7 που εκανα, το οποιο εχει 5,5" και χαμηλη αναλυση (οσο μπορεις να κανεις συγκριση φυσικα) ειδα οτι δεν εχουν μεγαλη διαφορα στην καταναλωση. Τουλαχιστον σε χρηση οθονης και αν θεωρησουμε οτι τα υπολοιπα δεν παιζουν τοσο ρολο οσο η οθονη (επεξεργαστες, ραμ κτλ) πανω κατω ειχαμε τον ιδιο χρονο με ιδιο ποσοστο πτωσης.

Αρα πιστευω οτι η αναλυση δεν παιζει τοοοοσο σημαντικο ρολο οσο νομιζουμε, δηλαδη μη νομιζεις οτι θα το βαλεις HD Και θα κερδισεις ενα 50%. ΙΣως να κερδιζαμε κανα 10% αντε 15%. Οκ δεν ειναι ασχημο αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα για HD.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ετσι οπως τα λες ειναι συμπολίτη, και καλα εκανες και έβγαλες το ποσοστο! Τελικα εβγαλα και την ωρα στα πλαγιά το βραδυ και απο 100%(02:00) το βρηκα στης 11:30 98% αρα και αυτο το επιβάρυνε!! Keep going

 

μα εννοειται οτι η ωρα στα πλαγια επιβαρυνει. Αναμμενη οθονη τοσες ωρες, εστω και σε αυτο το σημειο μονο, δε θα ειχε επιβαρυνση? Απο εκει και περα το θεμα ειναι να ευχαριστιεσαι το κινητο. Εγω δεν κλεινω τιποτα απο οσα με ευχαριστουν, αρκει να μου βγαζει τη μερα. Τωρα μου βγαζει 2 μερες αλλα το κλεινω τη νυχτα ή το βαζω flight, ομως αν θελω να το λιωσω δε θα σκεφτω να κλεισω συγχρονισμους για να βγαλει παραπανω κτλ.

ΠΑνω απο ολα να το ευχαριστηθειτε. Τωρα το να καιει μπαταρια η πλαινη οθονη ενω κοιμασαι, ισως ειναι περιττο. Εγω το ειχα βαλει να δουλευει απο τις 9 μεχρι τις 12 μιας και συνηθως τοσο μου χρειαζεται ,αλλα τελικα το κατηργησα γιατι δεν φαινεται και τοσο καλα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηθελα να ρωτησω αν η λειτουργια εξοικονομισης ενέργειας επιρεαζει σε μεγάλο βαθμο την λειτουργία της συσκευης και την κανει πιο αργη με αποτελεσμα να επιρεαζονται ορισμενες εφαρμογες (πχ viber facebook.... κλπ).

Γενικά την έχετε ενεργοποιημενη και ειδατε αρκετη διαφορα στην αυτονομία του τηλεφωνου;

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που μας δείχνεις ,περιέχει και μια μικρή φόρτιση..οποτε δε λέει κάτι.. .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...