Jump to content

[S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ελληνικίο unbranded και βγάζω SOT 4 max χωρίς παιχνίδια και συνολική διάρκεια μπαταρίας 26 ώρες (με 7 ώρες airplane) από 100%-> 10%. Αρκετά μακριά από τις περισσότερες μετρήσεις που έχουν κατατεθεί από συνφορουμίτες στο παρόν τόπικ.

Ανοιχτό 3G συνέχεια αλλά πολλές ώρες είμαι σε wifi (και δεν κλείνω τα data όταν είμαι σε wifi). Παιχνίδια δεν παίζω. Στο airplane δεν παρατηρώ κάποιο drain. (2-3% max απώλειες). Location κλειστό, bT ελάχιστα. Δεν μου κάθεται και πολύ καλά. Τόση διάρκεια είχα με το M7 που ήταν κατώτερο σε μπαταρία - θεωριτικά τουλάχιστον.

Περίεργες εφαρμογές δεν έχω.

Είμαι σε φάση παρατήρησης με το GSAM battery monitor. Μεχρι τώρα το Android OS και το Kernel ρουφάνε την περισσότερη μπαταρία (12% kai 7% αντίστοιχα από φόρτιση σε φόρτιση). Όλα τα άλλα φαίνονται νορμάλ με την έννοια ότι δεν βλέπω κάτι τραγικό. Σκέφτομαι να το αφήσω 2-3 φορτίσεις ακόμα και να κάνω μια-δύο πλήρεις αποφορτίσεις.

Σκέφτηκα αυτό με την ποιότητα του σήματος. Το παρατηρώ και αυτό και θα βγάλω συμπεράσματα τα οποία αν δεν βελτιωθεί η κατάσταση θα μοιραστώ μαζί σας για να ακούσω τη γνώμη σας.

Τεράστια απόκλιση με όσα διαβάζουμε οι 4 ώρες...

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οι 4 ώρες είναι με πολύ χαλαρή χρήση και μέγιστη τιμη,όταν εδώ ακούμε για 5:30+. Δεν είπα ότι είναι τεράστια απόκλιση, αλλά αυτό που με προβληματιζει περισσότερο είναι το 26 ώρες από φόρτιση σε φόρτιση. Εδώ περίμενα σίγουρα κάτι παραπάνω.Μηπως είμαι υπερβολικός; μπορεί....
Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Οι 4 ώρες είναι με πολύ χαλαρή χρήση και μέγιστη τιμη,όταν εδώ ακούμε για 5:30+. Δεν είπα ότι είναι τεράστια απόκλιση, αλλά αυτό που με προβληματιζει περισσότερο είναι το 26 ώρες από φόρτιση σε φόρτιση. Εδώ περίμενα σίγουρα κάτι παραπάνω.Μηπως είμαι υπερβολικός; μπορεί....

 

Εγώ με την πρώτη φόρτιση έβγαλα 7 ώρες οθόνη σε 2 μέρες αναμονή και 11% υπόλοιπο .Συνέχεια ανοιχτό wifi ,πολύ σερφάρισμα και σκάλισμα του κινητού και κανα 2 ώρες game.

Κάτι δεν πάει καλά με το κινητό σου...

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Όσο δε κατανοούμε ότι η κατανάλωση μπαταρίας είναι πολύ σχετική, τόσο θα αναλωνόμαστε σε ανούσιες "αντιπαραθέσεις". Σήμα δικτύων, φωτεινότητα, σήμα wifi, εφαρμογές που χρησιμοποιούμε, features που έχουμε απενεργοποιημένα ή όχι και πολλά άλλα.

Προσωπικά με τη δική μου συσκευή, τη "δύναμη"του σήματος στα μέρη που κινούμαι και τη χρήση που κάνω, δεν έχω δει ποτέ 7 ώρες SOT αλλά Ούτε και 4. Κανενός λοιπόν δεν εχει σώνει και καλά πρόβλημα η συσκευή, απλά η καθημερινότητά μας είναι διαφορετική.

 

Κατά τη ταπεινή μου άποψη όταν θέλουμε να βοηθήσουμε κάποιον να καταλάβει τη ζωή της μπαταρίας μιας συσκευής, είναι καλύτερο να επιλέγουμε και να τη συγκρίνουμε με τη διάρκεια της μπαταρίας μιας άλλης συσκευής που είχαμε στο παρελθόν. Έτσι λοιπόν προσωπικά μπορώ να πω ότι η μπαταρία του s7 edge μου βγάζει περίπου 5 ώρες ανοιχτής οθόνης σε σχέση με το s6 edge plus ή το Note 5 που μου έβγαζαν 4 ώρες.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η αλήθεια 25% περίπου καλύτερη μπαταρία

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αρνητικό με το battery drain του συστήματος Android να διορθώσουν με κάποιο update και η διάρκεια της μπαταρίας θα βελτιωθεί αρκετά.

Τέτοια υψηλά ποσοστά στη κατανάλωση δεν είχαν οι περσινές ναυαρχίδες της εταιρείας.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με την συσκευή του παιδιού πάνω που είχε το m7 προηγούμενη συσκευή.

Ούτε μια στο δισεκατομμύριο να έχουν παρόμοια απόδοση στην αυτονομία.

 

Ας δοκιμάσει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν συνεχίσει και εφόσον εχει DOA να προχωρήσει σε αντικατάσταση συσκευής η service σε Samsung.

Ίσως προβληματική μπαταρία εχει η και κάποιο αλλο hardware failure από τι στιγμή που δεν εχει βάλει παρά γνωστές εφαρμογες και όχι τίποτα περίεργο.

 

Έχω να δω πολλά χρόνια battery drain από εφαρμογη/εφαρμογες.

 

Minimum ένα 30-40% παραπάνω μπαταρία έπρεπε να δει σε σχέση με τη προηγούμενη συσκευή του.

 

Αν και άπειροι παράγοντες παίζουν ρόλο αλλα πάλι δεν δικαιολογείται να μην εχει διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με m7 σε σημαντικό βαθμό.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με την συσκευή του παιδιού πάνω που είχε το m7 προηγούμενη συσκευή.

Ούτε μια στο δισεκατομμύριο να έχουν παρόμοια απόδοση στην αυτονομία.

 

Ας δοκιμάσει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν συνεχίσει και εφόσον εχει DOA να προχωρήσει σε αντικατάσταση συσκευής η service σε Samsung.

Ίσως προβληματική μπαταρία εχει η και κάποιο αλλο hardware failure από τι στιγμή που δεν εχει βάλει παρά γνωστές εφαρμογες και όχι τίποτα περίεργο.

 

Έχω να δω πολλά χρόνια battery drain από εφαρμογη/εφαρμογες.

 

Minimum ένα 30-40% παραπάνω μπαταρία έπρεπε να δει σε σχέση με τη προηγούμενη συσκευή του.

 

Αν και άπειροι παράγοντες παίζουν ρόλο αλλα πάλι δεν δικαιολογείται να μην εχει διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με m7 σε σημαντικό βαθμό.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Εμένα αυτές τις επιδόσεις που λέει ο φίλος, μου τις βγάζει με 4,5 μέρες χρήσης της μπαταρίας, χωρίς φόρτιση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως σίγουρα κάτι δεν πάει καλά με την συσκευή του παιδιού πάνω που είχε το m7 προηγούμενη συσκευή.

Ούτε μια στο δισεκατομμύριο να έχουν παρόμοια απόδοση στην αυτονομία.

 

Ας δοκιμάσει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν συνεχίσει και εφόσον εχει DOA να προχωρήσει σε αντικατάσταση συσκευής η service σε Samsung.

Ίσως προβληματική μπαταρία εχει η και κάποιο αλλο hardware failure από τι στιγμή που δεν εχει βάλει παρά γνωστές εφαρμογες και όχι τίποτα περίεργο.

 

Έχω να δω πολλά χρόνια battery drain από εφαρμογη/εφαρμογες.

 

Minimum ένα 30-40% παραπάνω μπαταρία έπρεπε να δει σε σχέση με τη προηγούμενη συσκευή του.

 

Αν και άπειροι παράγοντες παίζουν ρόλο αλλα πάλι δεν δικαιολογείται να μην εχει διαφορά προς το καλύτερο σε σχέση με m7 σε σημαντικό βαθμό.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Εμένα αυτές τις επιδόσεις που λέει ο φίλος, μου τις βγάζει με 4,5 μέρες χρήσης της μπαταρίας, χωρίς φόρτιση και με πιο << σκληρή >> χρήση από αυτή που περιγράφει.

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισα το τηλέφωνο εχθές και το έβαλα σε flight mode. Ξυπνάω το πρωί και βλέπω ότι από 100% πήγε 93...... Γιατί.....

Σε 9 ώρες να χάσει 7% δεν είναι και τόσο παράλογο, μην ανησυχείς.

Όπως ανέφερα παραπάνω το Adroid System καίει πολύ παραπάνω απ ότι πρέπει στο s7 edge. Θέλω να πιστεύω ότι θα το διορθώσουν.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Φόρτισα το τηλέφωνο εχθές και το έβαλα σε flight mode. Ξυπνάω το πρωί και βλέπω ότι από 100% πήγε 93...... Γιατί.....

http://i65.tinypic.com/vfumpt.png

Λοιπόν θα σου πω τη δική μου εμπειρία χρήσης και θα καταλάβεις πιστεύω.

Αρχικά είναι πλέον βέβαιο πως δε καταναλώνει τη μπαταρία με τον ίδιο ρυθμό ( πάντα σε stand by μόνο μιλώ, χωρίς σκάλισμα ) από το 100% και κατεβαίνοντας. Τι εννοώ:

Από το 100% εώς το 90% , όχι σε flight mode, αλλά το αφήνω χωρίς να έχω ανοιχτά Wifi ούτε δεδομένα και μου καταναλώνει 1% για κάθε 2,5 ώρες περίπου.

Από το 90% έως και το 70% με τον ίδιο τρόπο, φτάνει να καταναλώνει 1% για κάθε 3,5 ώρες περίπου.

Από το 70% και κάτω φτάνει τις 4,5 ώρες!!!! για κάθε 1%.

Δε το πίστευα και έλεγα κάτι λάθος κάνω, αλλά το τσεκάρισα σε συνεχόμενες τρεις φορτίσεις και ήταν το ίδιο.

Συγκεκριμένα με τη δική μου χρήση σε μία νορμάλ μέρα, περίπου 1 ώρα ανοικτό το WiFi και κανά 15 λεπτο τα δεδομένα, 1 ώρα κλήσεις ίσως λίγο πάνω λίγο κάτω, σερφάρισμα στο ιντερνετ και emails συνολικά 30 - 45 λεπτά, πολύ λίγο παιχνίδι και ίσως μερικές φωτό , ανοικτό το BT περίπου 4 ώρες την ημέρα και μηνύματα συνολικά θα στείλω θα λάβω περίπου 15 και με όλα αυτά συνολικά η οθόνη ανοικτή περίπου 1+ ώρα την ημέρα , δεν μπαίνω σε FB και δε το συγχρονίζω μαζί του, με βγάζει άνετα 4 μέρες + χωρίς να το κλείσω καθόλου. Γενικά δε τα κλείνω τα τηλέφωνά μου παρά ίσως μια φορά το μήνα μια επανεκκίνηση καλού κακού ή αν χρειαστεί για κάποιο λόγο έτσι και αλλιώς, αλλά συνήθως περνάει ο μήνας και μετά το ανοιγοκλείνω.

Νομίζω λοιπόν πως έτσι και αλλιώς είναι θηρίο στη μπαταρία και όσο αφορά τις δικές μου ανάγκες, καταπληκτικό σε απόδοση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 57 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε 9 ώρες να χάσει 7% δεν είναι και τόσο παράλογο, μην ανησυχείς.

Όπως ανέφερα παραπάνω το Adroid System καίει πολύ παραπάνω απ ότι πρέπει στο s7 edge. Θέλω να πιστεύω ότι θα το διορθώσουν.

Δεν είναι φυσιολογικό αυτό και ειδικά όταν είναι σε flight mode......

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσιολογικό αυτό και ειδικά όταν είναι σε flight mode......

 

Είναι φυσιολογικό για το s7 edge....δες λίγο στο screenshot το σύστημα Android πόσο έχει καταναλώσει. Αυτο είναι θέμα firmware που στολίζουν να διορθωθεί.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι λένε ότι αν απενεργοποιήσουμε στις ρυθμίσεις-τοποθεσία-βελτίωση ακρίβειας τις 2 επιλογές που έχει θα δούμε διαφορά στη μπαταρία, ιδίως στο stand by.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε και παραπάνω παίζουν πολλά πράγματα ρόλο στην κατανάλωση μπαταρίας.

Εγώ πριν το 7 edge είχα φλατ s6.

Η μπαταρία με ίδια χρήση-εφαρμογές είναι όχι 25%καλύτερη,αλλά τουλάχιστον 25% καλύτερη.

Το λιγότερο.

Δεν έχω δει ποτέ λιγότερο από 5:30 ώρες sot.

Δεν έχω φορτησει ποτέ μέσα στην μέρα.

Το βγάζω από την βάση 7-8-9 το πρωί και το φορτιζω πάλι μετά της 12 το βράδυ.

Πάντα συνδεμενο στο ίντερνετ, περισσότερο wifi και λιγότερο δεδομένα συνήθως 80-20%.

Και τις 5μιση ώρες που λέω για το λιγότερο, το έχω δει μετριμενες φορές.

Στις περισσότερες από τις μέρες που το έχω είμαι 6 ώρες άνετα.

Άνετα όμως.

Συγχρονισμό ανοιχτό, μηνύματα viber, λίγο Facebook και λιώσιμο στον browser chrome.

Από κλήσεις κάνα 20 λεπτό.

Κλειστή την always on και φωτεινότητα στο αυτόματο.

Στον φίλο που έχει ίδιους χρόνους με το m7 νομίζω υπάρχει κάποιο θέμα δεν το βλέπω λογικό.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό για το s7 edge....δες λίγο στο screenshot το σύστημα Android πόσο έχει καταναλώσει. Αυτο είναι θέμα firmware που στολίζουν να διορθωθεί.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδή αυτά που γράφω παραπάνω τα θεωρείς ανυπόστατα; Αφού σου λέω ότι στα ίδια ποσοστά από 100% έως το 90% χωρίς Flight mode έχω τους διπλάσιους + χρόνους αναμονής από ότι ο φίλος.

Επίσης τη συμπεριφορά της συσκευής του φίλου , δε την έχει επιδείξη σχεδόν καμία άλλη ίδια συσκευή εδώ τουλάχιστον. Άρα θεωρείς ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα που πρέπει να δει; Αν μιλούσε ότι αυτό το φαινόμενο της κατανάλωσης το έχει χωρίς να βάζει flight mode θα έλεγα ναι ποιος ξέρει τι άλλο << τρέχει >> από πίσω, αλλά έτσι, κατά την άποψή μου δε δικαιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτά που γράφω παραπάνω τα θεωρείς ανυπόστατα; Αφού σου λέω ότι στα ίδια ποσοστά από 100% έως το 90% χωρίς Flight mode έχω τους διπλάσιους + χρόνους αναμονής από ότι ο φίλος.

Επίσης τη συμπεριφορά της συσκευής του φίλου , δε την έχει επιδείξη σχεδόν καμία άλλη ίδια συσκευή εδώ τουλάχιστον. Άρα θεωρείς ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα που πρέπει να δει; Αν μιλούσε ότι αυτό το φαινόμενο της κατανάλωσης το έχει χωρίς να βάζει flight mode θα έλεγα ναι ποιος ξέρει τι άλλο << τρέχει >> από πίσω, αλλά έτσι, κατά την άποψή μου δε δικαιολογείται.

 

Δε νομίζω να μίλησα για ανυπόστατα γραφόμενα αλλά ούτε απάντησα σε κάτι από αυτό που ανέφερες.

Είπα απλά και κατανοητά ότι πάρα πολλοί χρήστες αντιμετωπίζουν battery drain με το Android system, και εγώ ανάμεσά τους, και με ένα απλό search στο Google επιβεβαιώνεται αυτό που λέω.

Άρα όσοι το αντιμετωπίζουν αυτό βλέπουν battery drain στη συσκευή τους, ιδίως σε idle mode. Όλο αυτό είναι θέμα software.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός αυτή τη φορά. :)

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μίλησα για ανυπόστατα γραφόμενα αλλά ούτε απάντησα σε κάτι από αυτό που ανέφερες.

Είπα απλά και κατανοητά ότι πάρα πολλοί χρήστες αντιμετωπίζουν battery drain με το Android system, και εγώ ανάμεσά τους, και με ένα απλό search στο Google επιβεβαιώνεται αυτό που λέω.

Άρα όσοι το αντιμετωπίζουν αυτό βλέπουν battery drain στη συσκευή τους, ιδίως σε idle mode. Όλο αυτό είναι θέμα software.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός αυτή τη φορά. :)

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε μου κατανοητός έγινες και τη πρώτη φορά και επίσης ελπίζω να μη παρεξήγησες το << ύφος μου >> δεν ήθελα να έρθω σε << κόντρα >> μαζί σου. Αυτό που δε καταλαβαίνω όμως και έχω τις ενστάσεις μου στο συγκεκριμένο θέμα, είναι ότι αφού το βάζει σε flight mode δε θα έπρεπε όπως και να είναι, να έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά η μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κατανοητός έγινες και τη πρώτη φορά και επίσης ελπίζω να μη παρεξήγησες το > δεν ήθελα να έρθω σε > μαζί σου. Αυτό που δε καταλαβαίνω όμως και έχω τις ενστάσεις μου στο συγκεκριμένο θέμα, είναι ότι αφού το βάζει σε flight mode δε θα έπρεπε όπως και να είναι, να έχει πολύ καλύτερη συμπεριφορά η μπαταρία;

 

Το Android system δεν έχει να κάνει με τα δίκτυα και γενικά με το flight mode. Μπορεί οτιδήποτε από το σύστημα να κρατάει τον επεξεργαστή ψηλά.

Πιθανόν αν ο φίλος δεν είχε βάλει flight mode να είχε ακόμα περισσότερη κατανάλωση μπαταρίας.

 

 

Δοκιμάζω εδώ και μια ώρα με απενεργοποιημένες τις επιλογές στη τοποθεσία - βελτίωση ακρίβειας και την απενεργοποίηση του "ok Google" μέσω της εφαρμογής της Google, όπως διάβασα σε κάποιες αναφορές, και βλέπω το σύστημα Android να παραμένει πρώτη φορά στάσιμο και να μην ανεβαίνει στα στατιστικά.

Αν κάποιος άλλος χρήστης δοκιμάσει και επιβεβαιώσει ας το αναφέρει.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφετε με βάζουν σε ανησυχίες και μου δίνουν την εντύπωση ότι τιποτα δεν άλλαξε στο android με την ΜΜ ως προς την άκυρη κατανάλωση ακόμα και σε fly mode.

 

Δεν δικαιολογείται με τιποτα κατανάλωση σε FM πάνω απο 0,2% ένα ώρα.

Οτιδήποτε παραπάνω σημαίνει ότι το σύστημα δεν μπορεί να αποτρέψει εφαρμογές απο το να τρέχουν κάποια proxies.

Με απλά λόγια ειναι σαν να μην αντιλαμβάνονται ότι η συσκευή ειναι σε Fly mode.

 

Τόσο δύσκολο ειναι να βάλει η Google ρύθμιση που να σου δινει την δυνατότητα να αποτρέπεις εφαρμογές απο το να τρέχουν στο παρασκήνιο;

Κάτι σαν ένα official Greenify όπως το έχει κανει προ πολλού η Apple.

 

Στο iPhone μου, αν το αφήσω όλο το βράδυ με ΟΛΕ να τρέχουν όπως την ημέρα που το χρησιμοποιώ δεν πρόκειται να χάσω πάνω απο 0,7% ένα ώρα.

Δεν λέω να το αφήσω στο 100% αμέσως μετα την φόρτιση γιατί τότε θα δείξει το πρωί ότι έχασε 1% κάτι που δεν ειναι αληθές.

Τις μετρήσεις τις κάνω ενώ το ποσοστό ειναι κάτω απο 90%.

 

Ετοιμάζομαι να γυρίσω στο android & στην Samsung και όλα αυτά που γράφετε μου θυμίζουν πράγματα που λέγαμε εδώ και χρόνια.

Μια το android system, μια το play services κλπ, κλπ.

Πάντα κάτι φταίει.

Ειναι δυνατόν σε συσκευή που έχει μετρηθεί η κατανάλωση της σε σκληρή χρήση και έχει δώσει άψογα αποτελέσματα, όπως ειναι το S7 edge, να χάνει ποσοστό απο την μπαταρία της έξ αιτίας του συστήματος;

 

Τέλος χωρίς παρεξήγηση οι συμφορουμητες που κανουν χρήση που δεν συνάδει με smartphone, καλο ειναι να μην αναφέρουν χρόνους οθόνης γιατί δημιουργούν σύγχυση.

 

Δεν ειναι αντιπροσωπευτική χρήση να ανοίγεις το wifi μια ώρα και μισή ώρα τα data.

Ούτε φυσιολογικό αποτέλεσμα να στέκεσαι όλη μέρα στο σπίτι με μόνο wifi.

Έτσι μου έβγαζε και το Note2 8.5 ώρες το 2012.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που γράφετε με βάζουν σε ανησυχίες και μου δίνουν την εντύπωση ότι τιποτα δεν άλλαξε στο android με την ΜΜ ως προς την άκυρη κατανάλωση ακόμα και σε fly mode.

 

Δεν δικαιολογείται με τιποτα κατανάλωση σε FM πάνω απο 0,2% ένα ώρα.

Οτιδήποτε παραπάνω σημαίνει ότι το σύστημα δεν μπορεί να αποτρέψει εφαρμογές απο το να τρέχουν κάποια proxies.

Με απλά λόγια ειναι σαν να μην αντιλαμβάνονται ότι η συσκευή ειναι σε Fly mode.

 

Τόσο δύσκολο ειναι να βάλει η Google ρύθμιση που να σου δινει την δυνατότητα να αποτρέπεις εφαρμογές απο το να τρέχουν στο παρασκήνιο;

Κάτι σαν ένα official Greenify όπως το έχει κανει προ πολλού η Apple.

 

Στο iPhone μου, αν το αφήσω όλο το βράδυ με ΟΛΕ να τρέχουν όπως την ημέρα που το χρησιμοποιώ δεν πρόκειται να χάσω πάνω απο 0,7% ένα ώρα.

Δεν λέω να το αφήσω στο 100% αμέσως μετα την φόρτιση γιατί τότε θα δείξει το πρωί ότι έχασε 1% κάτι που δεν ειναι αληθές.

Τις μετρήσεις τις κάνω ενώ το ποσοστό ειναι κάτω απο 90%.

 

Ετοιμάζομαι να γυρίσω στο android & στην Samsung και όλα αυτά που γράφετε μου θυμίζουν πράγματα που λέγαμε εδώ και χρόνια.

Μια το android system, μια το play services κλπ, κλπ.

Πάντα κάτι φταίει.

Ειναι δυνατόν σε συσκευή που έχει μετρηθεί η κατανάλωση της σε σκληρή χρήση και έχει δώσει άψογα αποτελέσματα, όπως ειναι το S7 edge, να χάνει ποσοστό απο την μπαταρία της έξ αιτίας του συστήματος;

 

Τέλος χωρίς παρεξήγηση οι συμφορουμητες που κανουν χρήση που δεν συνάδει με smartphone, καλο ειναι να μην αναφέρουν χρόνους οθόνης γιατί δημιουργούν σύγχυση.

 

Δεν ειναι αντιπροσωπευτική χρήση να ανοίγεις το wifi μια ώρα και μισή ώρα τα data.

Ούτε φυσιολογικό αποτέλεσμα να στέκεσαι όλη μέρα στο σπίτι με μόνο wifi.

Έτσι μου έβγαζε και το Note2 8.5 ώρες το 2012.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καθόλου δύσκολο δεν είναι και το έχει κάνει ήδη και λέγεται Doze. Εάν δε ξέρει να το χρησιμοποιεί κάποιος και έχει καταναλώσεις φταίει εν μέρει η Google γιατί έχει άσχετα wakelocks αλλά αν το ρυθμίσεις σωστά δεν έχεις τίποτα. Εγώ έχω βάλει τα πάντα σε Doze πλην Social εφαρμογών messaging και mail. Το βράδυ με όλα κλειστά το αφήνω με 75% και μετά από 6 7 ώρες έχω 74%. Εχθές με Aod έχασε 4% στο 8ωρο. Αλλά έχουμε πει ότι η αυτονομία του καθενός εξαρτάται από τη χρήση που κάνει. Αλλά το S7 Edge έχει μακράν από τις καλύτερες αυτονομίες. Εάν κάποιος έχει χάλια νούμερα κάτι κάνει λάθος ή σε εφαρμογές ή σε λάθος χρήση τύπου συνέχεια 4G σε υπόγειο ας πούμε ή τέρμα φωτεινότητα το βράδυ στο σκοτάδι.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δύσκολο δεν είναι και το έχει κάνει ήδη και λέγεται Doze. Εάν δε ξέρει να το χρησιμοποιεί κάποιος και έχει καταναλώσεις φταίει εν μέρει η Google γιατί έχει άσχετα wakelocks αλλά αν το ρυθμίσεις σωστά δεν έχεις τίποτα. Εγώ έχω βάλει τα πάντα σε Doze πλην Social εφαρμογών messaging και mail. Το βράδυ με όλα κλειστά το αφήνω με 75% και μετά από 6 7 ώρες έχω 74%. Εχθές με Aod έχασε 4% στο 8ωρο. Αλλά έχουμε πει ότι η αυτονομία του καθενός εξαρτάται από τη χρήση που κάνει. Αλλά το S7 Edge έχει μακράν από τις καλύτερες αυτονομίες. Εάν κάποιος έχει χάλια νούμερα κάτι κάνει λάθος ή σε εφαρμογές ή σε λάθος χρήση τύπου συνέχεια 4G σε υπόγειο ας πούμε ή τέρμα φωτεινότητα το βράδυ στο σκοτάδι.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό στο bold πως το έκανες; Μπορούμε να βρούμε κάπου οδηγίες;

Will go to heaven for the climate, to hell for the company...
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου δύσκολο δεν είναι και το έχει κάνει ήδη και λέγεται Doze. Εάν δε ξέρει να το χρησιμοποιεί κάποιος και έχει καταναλώσεις φταίει εν μέρει η Google γιατί έχει άσχετα wakelocks αλλά αν το ρυθμίσεις σωστά δεν έχεις τίποτα. Εγώ έχω βάλει τα πάντα σε Doze πλην Social εφαρμογών messaging και mail. Το βράδυ με όλα κλειστά το αφήνω με 75% και μετά από 6 7 ώρες έχω 74%. Εχθές με Aod έχασε 4% στο 8ωρο. Αλλά έχουμε πει ότι η αυτονομία του καθενός εξαρτάται από τη χρήση που κάνει. Αλλά το S7 Edge έχει μακράν από τις καλύτερες αυτονομίες. Εάν κάποιος έχει χάλια νούμερα κάτι κάνει λάθος ή σε εφαρμογές ή σε λάθος χρήση τύπου συνέχεια 4G σε υπόγειο ας πούμε ή τέρμα φωτεινότητα το βράδυ στο σκοτάδι.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Κώστα αφού το Doze υποτίθεται ότι ειναι ενεργοποιημένο by default, γιατί δεν δινει αποτελέσματα σε όλους;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα αφού το Doze υποτίθεται ότι ειναι ενεργοποιημένο by default, γιατί δεν δινει αποτελέσματα σε όλους;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γιατί σε κάθε νέα εφαρμογή που εγκαθιστάς αφήνει να περάσουν κάποιες μέρες και μετά αποφασίζει ανάλογα τη χρήση που κάνεις με αυτή εάν θα την έχει συνέχεια σε Doze ή συνέχεια ανοιχτή ή σε αυτόματη εναλλαγή μεταξύ των δύο. Βγάζει και ειδοποίηση ανά 3 μέρες ή ανά όσες έχει επιλέξει ο κάθε χρήστης για να το ξανά τσεκάρεις ή να δεις τις νέες εφαρμογές. Για τον φίλο που ρώτησε που είναι η επιλογή είναι ατις ρυθμίσεις της μπαταρίας στο "λεπτομέρεια"https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160422/851f92f8ec3c0e33e92584a8f6f4f2ec.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160422/5689422050b226a6298a9c29b2eddfd6.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160422/15eb790570862291a9c16f47b76aa4df.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S7 Edge] Η εμπειρία σας από τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...