Jump to content

Nova GO σε Android TV Box


christoforas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν σου λέω να μην προσπαθήσεις, γιατί χωρίς προσπάθεια κανένας δεν πετυχαίνει τίποτα.

Απλά, κατά ένα μεγάλο ποσοστό, για να μην σου πω σχεδόν σίγουρα, η συσκευή θα σου έρθει με pre-root rom και δεν νομίζω να υπάρχουν non root για το συγκεκριμένο box, χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος.

Επίσης, τα CS918 που έχουν πουληθεί κατά χιλιάδες μέχρι σήμερα, δεν είναι όλα ίδια μεταξύ τους και έχουν πολλές διαφορές ως προς το motheboard που φορούν, οπότε κι αυτό καθορίζει ποια ακριβώς συσκευή έχεις και τι rom μπορεί να πάρει.

Και για να δεις τι motheboard έχει, θα πρέπει να το ανοίξεις για να το διαπιστώσεις.

Εγώ πειραματικά το είχα πάρει, λόγω χαμηλού κόστους, πριν 1 1/2 χρόνο, για XBMC, παιχνίδια κτλ. και μια χαρά με έχει βολέψει τόσο καιρό, οπότε δεν έχω ασχοληθεί με πιο εξειδικευμένα πράγματα περί root πάνω σ' αυτό και δεν το πειράζω για να μην κάτσει καμιά στραβή και τρέχω για άλλο μετά. Απλά έτυχε που διάβασα ότι άλλαξαν τα δεδομένα με το GO, οπότε σκέφτηκα να το δοκιμάσω από περιέργεια και τα συμπεράσματά μου τα έγραψα στα προηγούμενα post μου. Μακάρι να βρεθεί άκρη και να την μάθουμε κι εμείς. Μια χαρά "αναβάθμιση" θα είναι για τη συσκευή μας και δεν νομίζω να μας χαλάσει καθόλου ;)

Και εγώ ήθελα κάτι με 2 ram σε χαμηλή τιμή όποτε απο ότι κατάλαβα μια χαρά είναι.για ταινίες το θέλω το nova go έλεγα αν τυχόν.δεν θα σκάσω.Ευχαριστώ για το λεπτομερές ποστ

Link to comment
Share on other sites

Minix neo x6 (οχι κλωνος) αγορασμενο απο Ελλαδα non root παιζει νερακι το nova τουλαχιστον.., , , , , ,

 

,,, 100€ ... ?

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Minix neo x6 (οχι κλωνος) αγορασμενο απο Ελλαδα non root παιζει νερακι το nova τουλαχιστον.., , , , , ,

Ακόμα και τώρα, μετάά την αναβάθμιση της εφαρμογής;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στο mxiii που εχω και ειναι root οχι

 

Βεβαια το κολπο ειναι ενα. Εγκαθιστας σε non root κινητο το nova go και κανεις με το miracast μεταδοση οθονης στο. Tv box…… .πεναααα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στο mxiii που εχω και ειναι root οχι

 

Βεβαια το κολπο ειναι ενα. Εγκαθιστας σε non root κινητο το nova go και κανεις με το miracast μεταδοση οθονης στο. Tv box…… .πεναααα

 

Αυτό το ρώτησα καμία εκατό φορές και δεν το είχε δοκιμάσει κανείς να μου πει. Δεν το κόβει δλδ με miracast έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα στο mxiii που εχω και ειναι root οχι

 

Βεβαια το κολπο ειναι ενα. Εγκαθιστας σε non root κινητο το nova go και κανεις με το miracast μεταδοση οθονης στο. Tv box…… .πεναααα

Σε nova go ,ΟΤΕ νομίζω δεν δουλεύει η εξαγωγή εικόνας ...(δεν δουλεύει με miracast και συναφή...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιλαμε παντα για non root συσκευες ΚΑΙ κινητο ΚΑΙ tv box και για nova. Για otetv δεν ξερω. Και μονο στο minix neo x6 που εχω γνησιο. Στο mxiii δεν δουλευει ουτε με hdmi ουτε με miracast Edited by matsilas
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μιλαμε παντα για non root συσκευες ΚΑΙ κινητο ΚΑΙ tv box και για nova. Για otetv δεν ξερω. Και μονο στο minix neo x6 που εχω γνησιο. Στο mxiii δεν δουλευει ουτε με hdmi ουτε με miracast

Το miracast ,dlna δεν δούλευε ούτε σε root ούτε σε unroot συσκευές....

Link to comment
Share on other sites

Minix neo x6 (οχι κλωνος) αγορασμενο απο Ελλαδα non root παιζει νερακι το nova τουλαχιστον.., , , , , ,

Ναι αλλα στο mxiii που εχω και ειναι root οχι

Βεβαια το κολπο ειναι ενα. Εγκαθιστας σε non root κινητο το nova go και κανεις με το miracast μεταδοση οθονης στο. Tv box…… .πεναααα

Παιδια μιλαμε παντα για non root συσκευες ΚΑΙ κινητο ΚΑΙ tv box και για nova. Για otetv δεν ξερω. Και μονο στο minix neo x6 που εχω γνησιο. Στο mxiii δεν δουλευει ουτε με hdmi ουτε με miracast

Διαβάζοντας προσεκτικά και τα 3 posts σου συμπέρανα το εξής:

α) από non root κινητό που παίζει κανονικά το GO σε root box (στο παράδειγμά σου το mxiii) με miracast δεν παίζει, αλλά

β) από το ίδιο non root κινητό που παίζει κανονικά το GO σε non root box (στο παράδειγμά σου το minix) με miracast το πάει πένα.

Συμπέρανα σωστά;

 

Πάντως, νωρίτερα που δοκίμασα από περιέργεια το (α), δηλαδή από το non root κινητό μου στο pre-root box (cs918) με miracast, το κόβει (όπως αναμενόταν) και βγαίνει μήνυμα ότι θέαση σε εξωτερική συσκευή δεν επιτρέπεται.

 

Παρεμπιπτόντως, έχεις δοκιμάσει να δεις αν το minix παίζει απευθείας το GO?

Αν και φαντάζομαι ότι δεν μπορείς να το κάνεις, γιατί αν κάτσει στραβή, μετά πρέπει να περιμένεις 1 μήνα για να συνδέσεις πάλι το κινητό σου.

Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κάποιος το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μηπως η λύση για ξε-ρουτάρισμα είναι αυτή ?

 

http://www.adslgr.com/forum/threads/741964-NovaGO?p=5913956#post5913956

post 679

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτο πλεον http://www.banggood.com/CS918-2GB-RAM-8GB-ROM-RK3188T-Quad-Core-Android-4_4-Bluetooth-TV-Box-p-966019.html και δεν ειναι root.υπαρχει ελπιδα για nova go.το εχει κανεις?το ρωταω μην δοκιμασω και μεινω κανα μηνα μετα χωρις nova go!
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αυτο πλεον http://www.banggood.com/CS918-2GB-RAM-8GB-ROM-RK3188T-Quad-Core-Android-4_4-Bluetooth-TV-Box-p-966019.html και δεν ειναι root.υπαρχει ελπιδα για nova go.το εχει κανεις?το ρωταω μην δοκιμασω και μεινω κανα μηνα μετα χωρις nova go!

Πώς συμπέρανες τελικά ότι δεν είναι root η συσκευή σου;

Πριν 1 μήνα που είχες κάνει την παραγγελία σου είχα γράψει κάποια πράγματα πάνω σ' αυτό το θέμα και για να σου τα υπενθυμίσω μπορείς να τα διαβάσεις εδώ, εδώ και εδώ.

 

Αν λοιπόν τον έλεγχο τον έκανες με το Root Checker, τον ES Explorer (Root Permissions) ή το Terminal Emulator (εντολή SU) δεν αρκούν μόνο αυτά.

Κοίταξε με τον ES Explorer να βρεις τους φακέλους Bin και Xbin (θα τους βρεις στη διαδρομή "Συσκευή / -> system -> bin και xbin αντίστοιχα) κι αν μέσα σε κάποιον από αυτούς υπάρχει ένα αρχείο που να λέγεται SU τότε η ROM σου είναι pre-root.

Σ' αυτή την περίπτωση το NovaGO θα ανακαλύψει την ύπαρξη του αρχείου και δεν θα σε αφήσει να δεις.

Οπότε, ίσως αυτό που προτείνει ο taliban παραπάνω να δίνει τη λύση. Εγώ προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί είναι κάτι που δεν με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση. Αν χρειαστεί να το δοκιμάσεις, μην ξεχάσεις να αναφέρεις τα αποτελέσματα κι εδώ για να ξέρουμε τι έγινε ;)

 

Αν όμως δεν υπάρχει αρχείο SU και όλοι οι παραπάνω έλεγχοι βγάζουν ότι δεν είσαι root, τότε ενδέχεται να αποτελείς την εξαίρεση και να έχεις πράγματι Non-Root Rom στη συσκευή σου. Οπότε, δοκίμασε έναν κωδικό από το Θέμα, όπως σωστά σου πρότεινε ο kokorets για να το δοκιμάσεις χωρίς να το διακινδυνεύσεις να μείνεις 1 μήνα εκτός θέασης.

Edited by antikinsor
Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κάποιος το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχει su και τιποτα παρομοιο για αυτο!σας ευχαριστω για τον χρονο σας θα κοιταξω μεσα στον es explorer για τα αρχεια αυτα και θα πραξω αναλογα

βασικα τοτε ειχα και αλλο μηχανακι που ηταν σιγουρα root(beelink x2)

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Όντως στον φάκελο xbin υπάρχει su αρχείο οπότε τζίφος...

 

Στάλθηκε από το ASUS_Z010D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, μόνο η πρόταση του taliban ίσως φέρει αποτελέσματα στην περίπτωση της συγκεκριμένης συσκευής και αν αποφασίσεις να τη δοκιμάσεις, καλά αποτελέσματα και αναμένουμε τα νέα σου :)
Η πραγματική τέχνη της συζήτησης, δεν είναι μόνο να λέει κάποιος το σωστό πράγμα στο κατάλληλο σημείο, αλλά ν' αφήνει ανείπωτο το λάθος πράγμα στη δελεαστική στιγμή!
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Τελικα τι γινεται με non root παιζει ή δεν παιζει να μην ψαχνω τζαμπα unroot box.!! Ας μας πει καποιος σιγουρα, μην αγορασω τζαμπα και δευτερο box
theodoros
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου και να αγοράσει tv box που δεν θα καταφέρει να παίξει την εν λόγω εφαρμογή, έχω να πω τα εξής:

θα πρέπει η συσκευή να μην είναι root και να έχει android 4.4, γιατί από ότι έχω δει σε android 5, 5.1 υπάρχει ασυμβατότητα της εφαρμογής με αυτές τις εκδόσεις android και σε tv box και σε tablet. Με android 6 υποψιάζομαι μια από τα ίδια, άλλα δεν έχω κάποια εμπειρία..

Για το αν είναι root ή όχι κάποια συσκευή που σκοπεύετε να αγοράσετε ρωτήστε στο site από το οποίο σκοπεύετε να το αγοράσετε.

Link to comment
Share on other sites

Minix neo x8-h (το απλό όχι το plus) με kitkat 4.4 και unroot δουλεύει και το novago kai to otetv go

 

 

Παίζει άπευθείας στην τηλεόραση με hdmi ή χρειάζεται καμιά μοντα;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει άπευθείας στην τηλεόραση με hdmi ή χρειάζεται καμιά μοντα;

 

 

 

Και το plus παίζει επιβεβαιώνω εγω που δουλεύω και τις δυο εφαρμογές χωρίς καμία μοντα. Με hdmi κανονικά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...