Jump to content

LG Nexus 5x vs Oneplus X


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω και τις 2 συσκευές στα χέρια μου και πραγματικά δεν μπορώ με τίποτα να αποφασίσω ποια τελικά να κρατήσω! Η μία έχει φοβερή κατασκευή με γυαλι και αλουμίνιο και μια καλή amoled οθόνη ενώ η άλλη έχει δακτυλικό αποτύπωμα, καλύτερο επεξεργαστή, καλύτερη μπαταρία, κάμερα, άπειρο πείραγμα και μια σχετικά καλή κατασκευή.

Ποια θα κραταγατε και γιατί; Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας!

Link to comment
Share on other sites

Αφου τα + του νεξους για σενα ειναι πιο πολλα γιατινδεν το κρατας?απο θεμα λογισμικου ειναι πολυ μπροστα πάντως.Σιγουρα χαμηλοτερη ακτινοβολία που μετραει για μενα.Δεν ειναι + το δακτυλικό αποτύπωμα :-P Εγω θα κρατουσα το Nexus
Link to comment
Share on other sites

Ατικειμενικα είναι καλύτερο το Nexus αν εξαιρέσεις τη Ram αλλά το άτιμο το oneplus είναι κόσμημα στο χέρι

 

Αν έχεις σε θηκη τις συσκευές τότε δεν έχουν να λένε και πολλά τα υλικά κατασκευής.

 

Αν είναι το ίδιο για σένα τότε δώσε οποίο πουληθεί πιο ακριβά.

 

Από την άλλη έτσι όπως έχεις κάνει την ανάλυση στα πλην/συν κάθε συσκευής, το 5x σε καλύπτει περισσότερο.

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει να μην χάσεις την εγγύηση από το "πείραγμα", χρησιμοποιείς εφαρμογές ή παιχνίδια που χρειάζονται την παραπάνω ram τότε OPX. Αν σε ενδιαφέρουν οι γρήγορες αναβαθμίσεις και το pure android τότε 5X. Τα υπόλοιπα θετικά για το καθένα τα είπες εσύ.. ;)

Πράξε αναλόγως τις ανάγκες σου και όχι τις ανάγκες τις δικές μας... :p

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει να μην χάσεις την εγγύηση από το "πείραγμα", χρησιμοποιείς εφαρμογές ή παιχνίδια που χρειάζονται την παραπάνω ram τότε OPX. Αν σε ενδιαφέρουν οι γρήγορες αναβαθμίσεις και το pure android τότε 5X. Τα υπόλοιπα θετικά για το καθένα τα είπες εσύ.. ;)

Πράξε αναλόγως τις ανάγκες σου και όχι τις ανάγκες τις δικές μας... :p

 

Μα δεν χάνεις εγγύηση σε nexus. Και μιλάμε για εγγύηση εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκατσα και τα έστησα ακριβώς το ίδιο ώστε να κάνω σύγκριση σε απόδοση απόκρισης, άνοιγμα εφαρμογών κτλπ. Παρόλου που το Nexus φοράει και custom rom και kernel σε όλα ήταν καλύτερο το oneplus. Μου κάνει εντύπωση γιατί υποτίθεται πως ο 808 είναι καλύτερος από τον 801. Φυσικά σε καθημερινή χρήση χωρίς να το συγκρίνεις με κάποιο άλλο δίπλα δεν θα καταλαβαινες διαφορά αλλά κουβέντα να γίνεται. Σήμερα θα γίνει και σύγκριση στην αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Εχθές έκατσα και τα έστησα ακριβώς το ίδιο ώστε να κάνω σύγκριση σε απόδοση απόκρισης, άνοιγμα εφαρμογών κτλπ. Παρόλου που το Nexus φοράει και custom rom και kernel σε όλα ήταν καλύτερο το oneplus. Μου κάνει εντύπωση γιατί υποτίθεται πως ο 808 είναι καλύτερος από τον 801. Φυσικά σε καθημερινή χρήση χωρίς να το συγκρίνεις με κάποιο άλλο δίπλα δεν θα καταλαβαινες διαφορά αλλά κουβέντα να γίνεται. Σήμερα θα γίνει και σύγκριση στην αυτονομία.

 

H rom που φοράει το nexus έχει ενεργοποιημένο το encryption; Πάντως εγώ θα τα είχα για αρχή και τα 2 stock για να κάνω τα συγκριτικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης όπως παλιά, στο ρυθμίσεις>ασφάλεια>κρυπτογράφηση.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχθές έκατσα και τα έστησα ακριβώς το ίδιο ώστε να κάνω σύγκριση σε απόδοση απόκρισης, άνοιγμα εφαρμογών κτλπ. Παρόλου που το Nexus φοράει και custom rom και kernel σε όλα ήταν καλύτερο το oneplus. Μου κάνει εντύπωση γιατί υποτίθεται πως ο 808 είναι καλύτερος από τον 801. Φυσικά σε καθημερινή χρήση χωρίς να το συγκρίνεις με κάποιο άλλο δίπλα δεν θα καταλαβαινες διαφορά αλλά κουβέντα να γίνεται. Σήμερα θα γίνει και σύγκριση στην αυτονομία.

 

Μου κάνει ομολογώ μεγάλη εντύπωση το συμπέρασμα που έβγαλες δεδομένων των παραπόνων που κάνουν ουκ ολίγοι για την απόδοση του oxygen os του OnePlus X από τη μια και το pure android με τον 808 από την άλλη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Βελτιώνεται η oxygen! Ήδη στο OP2 με την αναβάθμιση του Μαρτίου είμαστε σε πολύ καλο επίπεδο και μπορώ να πω πως δεν βρίσκω ελάττωμα μέχρι στιγμής. Όλα πάνε σφαίρα. Στο OPX ίσως να θέλει κάποιες βελτιώσεις ακόμα αλλά θα στρώσουν όλα. Θέλει λίγο υπομονή με την OnePlus.. ;)
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει ομολογώ μεγάλη εντύπωση το συμπέρασμα που έβγαλες δεδομένων των παραπόνων που κάνουν ουκ ολίγοι για την απόδοση του oxygen os του OnePlus X από τη μια και το pure android με τον 808 από την άλλη.

Εμένα να δεις τι εντύπωση μου έκανε. Φαίνεται πως στην oxygen 2.2 έγινε πολύ καλή δουλειά και σκέψου πως το κινητό είναι απλά root χωρίς να έχω αλλάξει kernel για καλύτερες επιδόσεις . Το Nexus φόραγε elementalx kernel και το συγκρινα σε όλα τα modes του kernel. Εκεί που πήγαιναν ψιλοκοντα ήταν μόνο όταν ήταν ρυθμισμενο για full απόδοση. Ίσως παίζει ρόλο και η διαφορά τους στη Ram. Στην αυτονομία επίσης να πω πως το oneplus είναι λίγο καλύτερο προφανώς λόγω amoled και dark theme στα μενού του.

Η απόφαση μου προς το παρών είναι να κρατήσω το oneplus καθώς η εμπειρία με τη ρομ που φοράει είναι κοντά στο Nexus. Το μόνο που θα μου λείψει και θα ήθελα να υπάρχει ειναι το δακτυλικό αποτύπωμα. Μακάρι κάποια στιγμή να βγει Nexus με τα specs του 6p στις 5 ίντσες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα κρατουσα το νεξους

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...