Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ προτείνω, όσοι έχετε πρόβλημα να παρετε κι ένα τηλέφωνο στη samsung ..Να μάθουν ότι υπάρχει μαζικό θέμα...

 

Φιλε σου ειναι ευκολο να μας πεις το τηλ της samsung?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ένα θεματακι . Στην αρχική οθόνη τακτοποιω τις εφαρμογές μου με μια συγκεκριμένη σειρά - Όπως με βολεύουν . Μετά από κάθε restart της συσκευής η σειρά αλλάζει και μπαίνουν ξανά όπως ήταν στην αρχή . Δεν αποθηκεύει τη σειρά που έχω βάλει . Είμαι με nougat
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε στη θεση σου δε θα το ρισκαρα τουλαχιστον μεχρι να ξεκαθαρισει λιγο η κατασταση γιατι ναι το θεωρω πολυ σοβαρο να χανεις κλησεις ενω εχεις 3 μπαρες σημα πραγμα που δε συνεβαινε σε κινεζικο των 70 ευρο το 2010!

 

καταλαβα

ε ναι δεν ειναι κατι απλο να χάνεις κλήσεις

θα περιμένω αν ειναι

και ο θεος βοηθος

ελπιζω να μας θυμηθουν κι εμας απο ελβετια

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις κλήσεις και στο δικό μου από παλιά...Η συσκευή είναι από το Μάιο του 2016 με AUT firmware (οπότε ακόμα δεν έχω 7.0). Κάποιες φορές λοιπόν μου είχαν διαμαρτυρηθεί οτι όταν με καλούσαν έδειχνε κλειστό... Εγω εκείνο το διάστημα είχα σήμα κανονικά (ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε το κινητό) αλλά μηνύματα χαμένων κλήσεων δε λάμβανα... Αν προσπαθούσα όμως να καλέσω δεν μπορούσα να καλέσω πουθενά, έβγαζε την οθόνη κλήσης και μετά απο 1 δευτερόλεπτο έπεφτε η γραμμή...Όσες φορές και να δοκίμαζα το ίδιο... Χωρίς κάποιο μήνυμα ή κάτι άλλο όπως λένε τα παιδιά παραπάνω... Έστρωνε με επανεκκίνηση ή flight mode και πάλι πίσω... Όταν έστρωνε έρχονταν και τα μηνύματα των χαμένων κλήσεων... Το γράφω απλά για να πω οτι δεν είναι προφανώς αποκλειστικό πρόβλημα της 7.0... Απλά εμένα το έκανε σχετικά λίγες φορές και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα...Τώρα έχει να το παρουσιάσει πάνω από δυο μήνες... Παντα με ρύθμιση 2g/3g/4g στο τηλέφωνο...Δεν μπόρεσα όμως ποτέ να καταλάβω αν τελικά ήταν θέμα software ή hardware, επειδή δεν το έκανε συχνά και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα... Να συμπληρώσω όμως και κάτι επιπλέον που έχω παρατηρήσει και δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται με τα παραπάνω. Όταν είμαι σπίτι και συνδεδεμένος σε WiFi παρατηρώ μετά από κάποιο χρόνο αδράνειας του κινητού ότι το σήμα του μειώνεται (δηλαδή εκεί που μπορεί να είχα 3 μπάρες 4g σήμα όταν συνδέθηκα στο WiFi, μετά από κάποια ώρα αδράνειας του κινητού το σήμα μου έχει πέσει στη μια μπάρα). Φυσικά κάποιος θα μπορούσε να πεί οτι έχει διακύμανση το σήμα στο σπίτι και είναι φυσιολογικό. Αλλά, όταν ξεκλειδώσω το κινητό βλέπω να έχει μια γραμμή και μετά από μερικά δευτερόλεπτα το σήμα επανέρχεται στις 3 γραμμές που είχα αρχικά. Υποθέτω λοιπόν οτι είναι κάποιο power saving feature της Samsung το οποίο κάποιες φορές δε λειτουργεί σωστά και ενδεχομένως κατεβάζει τη λήψη της κεραίας τόσο πολύ που χάνει το σήμα στιγμιαία και μετά για κάποιο λόγο δεν μπορεί να το επαναφέρει. Όλα αυτά βέβαια υποθετικά, δεν ξέρω αν ισχύουν. Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς αυτό που περιγράφω παραπάνω ή είναι θέμα μόνο του δικού μου... Edited by clioii16v
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις κλήσεις και στο δικό μου από παλιά...Η συσκευή είναι από το Μάιο του 2016 με AUT firmware (οπότε ακόμα δεν έχω 7.0). Κάποιες φορές λοιπόν μου είχαν διαμαρτυρηθεί οτι όταν με καλούσαν έδειχνε κλειστό... Εγω εκείνο το διάστημα είχα σήμα κανονικά (ή τουλάχιστον έτσι έδειχνε το κινητό) αλλά μηνύματα χαμένων κλήσεων δε λάμβανα... Αν προσπαθούσα όμως να καλέσω δεν μπορούσα να καλέσω πουθενά, έβγαζε την οθόνη κλήσης και μετά απο 1 δευτερόλεπτο έπεφτε η γραμμή...Όσες φορές και να δοκίμαζα το ίδιο... Χωρίς κάποιο μήνυμα ή κάτι άλλο όπως λένε τα παιδιά παραπάνω... Έστρωνε με επανεκκίνηση ή flight mode και πάλι πίσω... Όταν έστρωνε έρχονταν και τα μηνύματα των χαμένων κλήσεων... Το γράφω απλά για να πω οτι δεν είναι προφανώς αποκλειστικό πρόβλημα της 7.0... Απλά εμένα το έκανε σχετικά λίγες φορές και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα...Τώρα έχει να το παρουσιάσει πάνω από δυο μήνες... Παντα με ρύθμιση 2g/3g/4g στο τηλέφωνο...Δεν μπόρεσα όμως ποτέ να καταλάβω αν τελικά ήταν θέμα software ή hardware, επειδή δεν το έκανε συχνά και δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα... Να συμπληρώσω όμως και κάτι επιπλέον που έχω παρατηρήσει και δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται με τα παραπάνω. Όταν είμαι σπίτι και συνδεδεμένος σε WiFi παρατηρώ μετά από κάποιο χρόνο αδράνειας του κινητού ότι το σήμα του μειώνεται (δηλαδή εκεί που μπορεί να είχα 3 μπάρες 4g σήμα όταν συνδέθηκα στο WiFi, μετά από κάποια ώρα αδράνειας του κινητού το σήμα μου έχει πέσει στη μια μπάρα). Φυσικά κάποιος θα μπορούσε να πεί οτι έχει διακύμανση το σήμα στο σπίτι και είναι φυσιολογικό. Αλλά, όταν ξεκλειδώσω το κινητό βλέπω να έχει μια γραμμή και μετά από μερικά δευτερόλεπτα το σήμα επανέρχεται στις 3 γραμμές που είχα αρχικά. Υποθέτω λοιπόν οτι είναι κάποιο power saving feature της Samsung το οποίο κάποιες φορές δε λειτουργεί σωστά και ενδεχομένως κατεβάζει τη λήψη της κεραίας τόσο πολύ που χάνει το σήμα στιγμιαία και μετά για κάποιο λόγο δεν μπορεί να το επαναφέρει. Όλα αυτά βέβαια υποθετικά, δεν ξέρω αν ισχύουν. Θα ήθελα όμως τη γνώμη σας αν το έχετε παρατηρήσει και εσείς αυτό που περιγράφω παραπάνω ή είναι θέμα μόνο του δικού μου...

 

Ακριβώς, όπως τα περιγράφεις είμαι κι εγώ..Εμενα, επιπλέον, παρατηρώ οτι όταν το wifi ψυχορραγεί τότε μειώνεται και το σήμα 3g/4g...Περιεργο..Η samsung το έριξε στους παρόχους Wind (4g) Cosmote (wifi)...Με την 6,όμως έχανα σπάνια κλήσεις και το σήμα ήταν χάλια..Τωρα,το έχω γυρίσει 2g/3g κι ενώ έχω πχ 3 γραμμές κεραία, μετά από λίγο παίρνω μήνυμα για χαμένη κλήση...

Edited by rapsodos1979_
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, όπως τα περιγράφεις είμαι κι εγώ..Εμενα, επιπλέον, παρατηρώ οτι όταν το wifi ψυχορραγεί τότε μειώνεται και το σήμα 3g/4g...Περιεργο..Η samsung το έριξε στους παρόχους Wind (4g) Cosmote (wifi)...Με την 6,όμως έχανα σπάνια κλήσεις και το σήμα ήταν χάλια..Τωρα,το έχω γυρίσει 2g/3g κι ενώ έχω πχ 3 γραμμές κεραία, μετά από λίγο παίρνω μήνυμα για χαμένη κλήση...

Άρα, αφού λαμβάνεις μήνυμα χαμένης κλήσης σημαίνει οτι είναι ένα στιγμιαίο πρόβλημα που επανέρχεται σχεδόν αμέσως. Σα να αργεί να ανταποκριθεί το κινητό στην εισερχόμενη κλήση (αργεί άραγε να ξυπνήσει απο το deep sleep?) και το δίκτυο το βλέπει κλειστό και την ακυρώνει. Εν το μεταξύ ξυπνάει και λαμβάνει το μήνυμα κανονικά... Πιστεύω οτι όλα αυτά έχουν να κάνουν με την εξοικονόμηση ενέργειας της Samsung... Κάτι έχει κάνει μαντάρα πάλι στη Nougat και έχει δημιουργηθεί πρόβλημα... Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό με τα updates της... Ίσως και γι' αυτο κάποιες χώρες έχουν αργήσει να τη δώσουν την αναβάθμιση... Ελπίζω να το έχουν βρει και να το λύσουν άμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Όταν είμαι σπίτι και συνδεδεμένος σε WiFi παρατηρώ μετά από κάποιο χρόνο αδράνειας του κινητού ότι το σήμα του μειώνεται (δηλαδή εκεί που μπορεί να είχα 3 μπάρες 4g σήμα όταν συνδέθηκα στο WiFi, μετά από κάποια ώρα αδράνειας του κινητού το σήμα μου έχει πέσει στη μια μπάρα).

Αυτό το επιβεβαιώνω και εγώ 1000%. AUT και το δικό μου με 6άρα.

Γενικά, το έχω πεί και παλαιότερα, στην εταιρία μας έχουμε 2 S7 και ένα S7 edge. Ένα Ελβετικό, ένα Βουλγάρικο και ένα Ελληνικό. Κανένα απο τα 3 δεν έχει χάσει κλήση...όμως η ένδειξη στο σήμα ΚΑΙ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ είναι ψόφια. ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΣΤΟ wifi την εταιρίας. Μέσα στο κτήριο είμαστε και οι τρείς με 0-1 μπάρα. Αλλά οι κλήσεις έρχονται κανονικά.

 

Υ.Γ Στον ίδιο χώρο τα 6s Plus. Mi4c, RN3 pro, Lumia 640 XL που είχα παλαιότερα...ξεχείλιζαν οι μπάρες...αν ήταν δυνατόν θα έβγαιναν από την οθόνη. Καρφωμένο 5μπαρο. Χωρίς η ένδειξη να σημαίνει απαραίτητα ότι είχα και καλύτερη κάλυψη δικτύου. Το αναφέρω όμως σαν συγκριτικό.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

παιδιά λογικό είναι κάποιες ελάχιστες φορές να σκαλώνει είτε το κινητό, είτε το δίκτυο και να χάνονται κλήσεις

το καμιά φορά είναι σχετικό στη κάθε περίπτωση

εγώ με την 6.0 έχανα μια στις 20 μέρες, τώρα χάνω γύρω στις 10 τη μέρα

 

τέλος πάντων, στο δια τάυτα

 

όσοι έχετε nougat και είδατε ότι χάνετε πραγματικά πολλές κλήσεις ενώ προηγουμένως δε χάνατε, από το μενού συντήρηση συσκευής, λειτουργία απόδοσης, δείτε σε τι προφίλ το έχετε

εμένα ήταν στο βελτιστοποιημένο και είχα πολλά προβλήματα με κλήσεις

το γύρισα στο υψηλή απόδοση από το πρωί, έχω μιλήσει γύρω στις 10 φορές στο τηλέφωνο χωρίς να χάσω κλήση

γυρίστε το και εσείς και αναφέρετε τι γίνεται

 

σημ. στη 6.0 δεν υπήρχε από τη μαμά samsung δυνατότητα για επιλογή προφιλ, για αυτό και δεν υπήρχαν εκτεταμένα θέματα

για αυτό και είπα προηγουμένως ότι η συσκευή μάλλον "κοιμάται" παραπάνω απ'όσο πρέπει και χάνει κλήσεις

κάτι αντίστοιχο γινόταν και με το galaxy s1, που με custom kernel και για εξοικονόμηση ενεέργειας έμπαινε σε deep sleep mode, αλλά πολλές φορές, σημαντικές λειτουργίες του κινητού παρουσίαζαν προβλήματα όπως υπήρχαν και πολλές χαμένες κλήσεις

τσεκάρετε το

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν συνδέεται ή αποσυνδέεται στο wifi λόγο μεγάλης απόστασης μου αποσυνδέει ταυτόχρονα το bt ???

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή έτσι το έχει η samsung ή έτσι είναι όλα τα κινητά ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν συνδέεται ή αποσυνδέεται στο wifi λόγο μεγάλης απόστασης μου αποσυνδέει ταυτόχρονα το bt ???

Υπάρχει κάποια ρύθμιση ή έτσι το έχει η samsung ή έτσι είναι όλα τα κινητά ?

 

Ωρε, γλέντια...Σε λίγο, για να κάνουμε κλήση θα πρέπει ν'αναβουμε τον θερμοσίφωνα...μπουχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχει να κανει με το deep sleep της συσκευης γιατι μου εχει συμβει αρκετες φορες χαμενη κληση και εκεινη τη στιγμη το εχω στα χερια μου και ειναι μια χαρα ξυπνιο το ρημαδι...

Μιλησα με samsung μου ειπαν τα κλασσικα: αν εχω τσεκαρει με αλλη σιμ, αν εχω τσεκαρει με επιλογες 2g/3g, 2g/3g/4g κτλπ και στο τελος μου ειπε να δοκιμασω να ανοιξω το κινητο σε ασφαλη λειτουργια και αν το κανει και τοτε να το στειλω service!

Την ρωτησα αν εχουν γινει και αλλες αναφορες με το ιδιο προβλημα και μου ειπε ναι αλλα δεν γνωριζε ακριβως την διαδικασια για το τι πρεπει να πληρει ενα προβλημα για να προωθηθει στη μαμα samsung!

Περναω την ιταλικη marshmallow και επειτα θα αναβαθμισω με OTA σε nougat μπας κ δουλεψει ετσι, αν και ετσι δε λυθει σαν τελικοι χρηστες νομιζω οτι δε μπορουμε να κανουμε κατι αλλο... :/

Edited by akis_evo_9
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να εχει να κανει με το deep sleep της συσκευης γιατι μου εχει συμβει αρκετες φορες χαμενη κληση και εκεινη τη στιγμη το εχω στα χερια μου και ειναι μια χαρα ξυπνιο το ρημαδι...

Μιλησα με samsung μου ειπαν τα κλασσικα: αν εχω τσεκαρει με αλλη σιμ, αν εχω τσεκαρει με επιλογες 2g/3g, 2g/3g/4g κτλπ και στο τελος μου ειπε να δοκιμασω να ανοιξω το κινητο σε ασφαλη λειτουργια και αν το κανει και τοτε να το στειλω service!

Την ρωτησα αν εχουν γινει και αλλες αναφορες με το ιδιο προβλημα και μου ειπε ναι αλλα δεν γνωριζε ακριβως την διαδικασια για το τι πρεπει να πληρει ενα προβλημα για να προωθηθει στη μαμα samsung!

Περναω την ιταλικη marshmallow και επειτα θα αναβαθμισω με OTA σε nougat μπας κ δουλεψει ετσι, αν και ετσι δε λυθει σαν τελικοι χρηστες νομιζω οτι δε μπορουμε να κανουμε κατι αλλο... :/

 

Πλάκα πλάκα, στη mama Samsung μπορούμε ν'απευθυνθούμε με κάποιο τρόπο...?

Link to comment
Share on other sites

Παιδακια καντε αυτο που σας λεω και αν δε δειτε λυση γραψτε το

Ο καθε ενας μπορεί να νομιζει οτι θελει

Εγω σας λεω, το εχω βαλει στο προφιλ υψηλης αποδοσης απο το πρωι, εχω δεχτεί καμια 10αρια κλησεις και 2 sms, ολα ηρθαν στην ωρα τους, ενω προηγουμενως μεχρι τωρα θα ειχα χασει τουλάχιστον 4 κλησεις

Επισης για τη μπαταρια που λετε οτι θα πεφτει εχοντας στην υψηλη αποδοση, μη νομιζετε οτι θα δειτε τρομερη διαφορα

Ας δουμε οτι οντως αυτο ειναι το θεμα και μετα βλεπουμε και με τη μπαταρια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδακια καντε αυτο που σας λεω και αν δε δειτε λυση γραψτε το

Ο καθε ενας μπορεί να νομιζει οτι θελει

Εγω σας λεω, το εχω βαλει στο προφιλ υψηλης αποδοσης απο το πρωι, εχω δεχτεί καμια 10αρια κλησεις και 2 sms, ολα ηρθαν στην ωρα τους, ενω προηγουμενως μεχρι τωρα θα ειχα χασει τουλάχιστον 4 κλησεις

Επισης για τη μπαταρια που λετε οτι θα πεφτει εχοντας στην υψηλη αποδοση, μη νομιζετε οτι θα δειτε τρομερη διαφορα

Ας δουμε οτι οντως αυτο ειναι το θεμα και μετα βλεπουμε και με τη μπαταρια

Δεν ξέρω αν αυτό λύνει το πρόβλημα, αλλά αν ανησυχείτε για την μπαταρία, μπορείτε να μειώσετε την επίδραση της οθόνης, ρυθμίζοντας την εξτρα φωτεινότητα και ανάλυση σε χαμηλότερα επίπεδα, ενώ διατηρείτε τα καλά του προφίλ της υψηλής απόδοσης (αν υπάρχουν).

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς στο μενού της εφαρμογής phone info, εκεί που λέει other tools τι είναι το note7 recall check?

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Galaxy Z fold 5

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει πως μπορώ να βγάλω την ειδοποίηση για update λογισμικού που μου παρουσιάζεται κάθε 3 και λίγο και δεν βγαίνει πάρα μόνο άμα κάνω έλεγχο για νέες ενημέρωσεις ?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια εχουμε και λεμε:

 

--> 1) Με marshmallow ιταλικη (το τονιζω γιατι με αυτη παρελαβα τη συσκευη) χαμενη κληση.

--> 2) Με nougat (ιταλικη) ΟΤΑ αναβαθμιση χαμενη κληση.

--> 3) Με "Υψηλή αποδοση" χαμενη κληση.

--> 4) Με βγαλμενη καρτα μνημης χαμενη κληση.

 

Εαν εχετε κατι αλλο κατα νου που πιστευετε οτι μπορει να λυσει το προβλημα πειτε το εγω εδω ειμαι να το τεσταρω απ το πρωι δεν κανω αλλη δουλεια και μονιμως ξενερωνω...

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες εντυπωσεις, ειναι θετικες σε ολους τους τομεις.

Βρηκα ομως ενα Bug. Για ριξτε μια ματια κι εσεις να μου πειτε. Οταν ειναι ενεργοποιημενο το wifi και συνδεδεμενο, αν πατηθει παρατεταμενα το μπλε "κουμπι" του wifi, στο drop down menu, αντι να δειξει τη λιστα των wifi, βγαζει παραθυρακι λαθους.

Η αναβαθμιση εγινε ΟΤΑ, χωρις επαναφορα, wipe κτλ.

 

Το θεμα με την ασυρματη φορτιση και τη μη ολοκληρωση της, δεν ξαναπαρουσιστηκε, μεχρι τωρα.

 

Το θεμα ομως με τη λιστα των διαθεσιμων wifi δυκτιων, μεσα απο το drop down μενου, που μου βγαζει οτι η εφαρμογη "ρυθμισεις" δεν ανταποκρινεται και την κλεινει, ειναι ακομη παρων και απο οτι διαβασα σε αγγλοφωνα φορουμ, το εχουν και αλλοι. Αν εχω το wifi κλειστο και το ανοιξω,μεσα απο τις ρυθμισεις και οχι απο το drop down, τοτε μου τα δειχνει κανονικα. Δεν μπορω ομως, να προσθεσω νεα wifi δυκτια. Για την ακριβεια, τα βλεπει, μου ζηταει κωδικο, συνδεεται στο router αλλα μου βγαζει μνμ οτι συνδεθηκε χωρις προσβαση στο διαδυκτιο :mad:

 

Χαμενες κλησεις εχω ελαχιστες, οπως ειχα και με την 6αρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με την 7αρα χωρις λογο μου εκανε επανεκκινηση σημερα...

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...