Jump to content

Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το έδωσα σήμερα το δικό μου το s7 μετά από 3 μήνες που το είχα σε μία φίλη 300 ευρώ με 2 θήκες. Καλό τηλέφωνο αλλά επειδή είχα πριν το s6 νόμιζα ότι έχω το ίδιο τηλέφωνο και το βαρέθηκα γρήγορα. Προχτές μου ήρθε το oneplus3t που παρήγγειλα και έχω πάθει την πλάκα μου. Μιλάμε το τηλέφωνο πετάει. Δεν το έχω ξαναδεί αυτό. Μπροστά του το s7 θυμίζει τηλέφωνο πενταετίας.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

 

Σε τι ακριβως θυμιζει τηλ πενταετιας??Στην οθονη του,στην καμερα;Και εγω ειχα το 1+3 και το συγκρινα με το S7 ολα αυτα δεν μου τα εδειξε..Η αληθεια ειναι το το 1+3 ηταν πιο γρηγορο στο μενου το δακτυλικο αποτηπωμα ανωτερο,αλλα εχανε σε βαριες εφαρμογες...

Φυσικα αυτη η συγκριση εγινε τελος Οκτωβριου.

Τωρα το 3Τ λογικο ειναι να φενεται τουρμπο μπροστα στο S7 μιας και ειναι μια εξελιγμενη εκδοση του 1+3 και εχει κυκλοφορησει 10 μηνες μετα το S7...

Οπως και το απλο το 1+3 κυκλοφορισε 4-5 μηνες μετα το S7 και αυτο....

Τι συγκρινουμε δηλαδη;?;

Και εγω γουσταρω την 1+ αλλα να ειμαστε ακριβεις και δικαιοι στα λεγομενα μας...

Αν το 1+ ηταν αδιαβροχο ισως το κραταγα αλλα γενικα στο συνολο εχανε απο το S7,τωρα το 3Τ ειναι λογικο να κερδιζει το S7 στα περισσοτερα σημεια,για τον λογο που ειπα πιο πανω.....Αλλα σε οθονη και καμερα ειναι ακομα πισω απο το S7,και ελπιζω σε αυτο να συμφωνεις.....

Αν βαλεις μια custom rom pure Android στο S7,που ειναι οτι πιο κοντα στην Oxygen της 1+ πιστευεις οτι θα φενεται ακομα συσκευη πενταετιας οπως λες;?Επειδη ολοι οι κατοχοι των 1+ το συγκρινετε μονο με το S7 αυτο και μονο λεει πολλα...Η Samsung εχει ετοιμο το S8,η LG εχει ετοιμο το G6,η HTC μεχρι Απριλιο θα παρουσιασει το 11,γενικα ολες οι εταιριες μεχρι την Ανοιξη θα εχουν βυαλει τις προτασεις τους,και η 1+ θα ξανακςνει την κινηση της το καλοκαιρι και θα βγαλει μια συσκευη που θα αφηνει παλι πισω ολες τις αλλες....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγγνώμη φίλε κάτοχος s7 και πριν s7 edge και κάτοχος όλων των samsung note τυχαία κράτησα μερικές μέρες το LG g flex 2 φίλε άστο καμία σχέση ω κάμερα από άλλο πλανήτη.... ίδιες φωτογραφίες έβγαλα ακριβώς ίδιο σημείο σε crop απίστευτη διαφορά δεν το πίστευα και μάλιστα σε ημέρα απογοητευτικά πλήρως βράδυ δεν έβγαλα αλλά την μέρα βγάζει πολύ καλύτερα και όντως συσκευές έχουν συνέχεια bug και θέματα....τραγικο για συσκευές αυτής της τιμής
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι αυτό το "πενταετίας" ήταν πολύ χοντρό! :rolleyes:

Εκτός από την σχιζοφρένεια των milisecont ανοίγματος των εφαρμογών υπάρχουν και άλλα πράγματα που σίγουρα καθιστούν το S7 (ακόμα και σήμερα) στις κορυφαίες συσκευές.

Μάλιστα, προσωπική μου άποψη είναι ότι σαν σύνολο, στην τιμή που έχει σήμερα, είναι από τις κορυφαίες επιλογές.

Εκτός εάν τα Antutu και λοιπά εφαρμογ-ίδια ή τα miliseconτ είναι αυτά που σε κερδίζουν.

 

Υ.Γ1 η άλλη αλήθεια επίσης είναι ότι ΝΑΙ τα LG βγάζουν καλύτερες φωτό. Αλλά πάνε και για πλακέτα 3 και 5. Εξαρτάται λοιπόν πού δίνει έμφαση ο καθένας. Αλλά όχι και 5ετίας...

Υ.Γ2 όταν λες συνέχεια bug σε τί ακριβώς αναφέρεσαι;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι αυτό το "πενταετίας" ήταν πολύ χοντρό! :rolleyes:

Εκτός από την σχιζοφρένεια των milisecont ανοίγματος των εφαρμογών υπάρχουν και άλλα πράγματα που σίγουρα καθιστούν το S7 (ακόμα και σήμερα) στις κορυφαίες συσκευές.

Μάλιστα, προσωπική μου άποψη είναι ότι σαν σύνολο, στην τιμή που έχει σήμερα, είναι από τις κορυφαίες επιλογές.

Εκτός εάν τα Antutu και λοιπά εφαρμογ-ίδια ή τα miliseconτ είναι αυτά που σε κερδίζουν.

 

Υ.Γ1 η άλλη αλήθεια επίσης είναι ότι ΝΑΙ τα LG βγάζουν καλύτερες φωτό. Αλλά πάνε και για πλακέτα 3 και 5. Εξαρτάται λοιπόν πού δίνει έμφαση ο καθένας. Αλλά όχι και 5ετίας...

Υ.Γ2 όταν λες συνέχεια bug σε τί ακριβώς αναφέρεσαι;

 

Παιδιά μην γενικεύουμε τα πράγματα για τις πλακέτες κτλ. Το g5 δεν έχει κανένα θέμα (εκτός του image retention)

 

 

 

Στάλθηκε από το 1+3

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα φάει μπλοκ οπότε επανέρχομαι τώρα με μια απορία. Έβαλα nougat απ την αρχή, και έχω παρατηρήσει ένα θέματακι. Καμία φορά, 2-3 στο σύνολο, έτυχε όταν πατάω το κουμπί γι ξεκλείδωμα να μην λειτουργεί το αποτύπωμα. Δεν έβγαζε σφάλμα ότι δεν το διάβασε ξέρω γω, απλά δεν έκανε τίποτα, μόνο με κωδικό άνοιγε . Έτυχε σ κανέναν άλλον αυτό; τις 2 φορές έτυχε σίγουρα αφού ολοκλήρωσα την φόρτιση και έβγαλα το καλώδιο, οπότε λέω αυτό θα φταίει. Προχθές όμως μου το έκανε σε άσχετη ώρα, πήγα να το ξεκλειδωσω ενώ οδηγούσα και δεν έκανε τπτ το αποτύπωμα...

 

Sent from my Galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην γενικεύουμε τα πράγματα για τις πλακέτες κτλ. Το g5 δεν έχει κανένα θέμα (εκτός του image retention)

 

 

 

Στάλθηκε από το 1+3

Έχεις δίκιο. Γράψε λάθος για την γενίκευση.

Άλλες οι χάρες των G5 (βασικά...για μένα μόνο η κάμερα) και άλλες του S7 (που είναι πολλές)

 

from my S7

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα nougat απ την αρχή, και έχω παρατηρήσει ένα θέματακι. Καμία φορά, 2-3 στο σύνολο, έτυχε όταν πατάω το κουμπί γι ξεκλείδωμα να μην λειτουργεί το αποτύπωμα. Δεν έβγαζε σφάλμα ότι δεν το διάβασε ξέρω γω, απλά δεν έκανε τίποτα, μόνο με κωδικό άνοιγε . Έτυχε σ κανέναν άλλον αυτό; τις 2 φορές έτυχε σίγουρα αφού ολοκλήρωσα την φόρτιση και έβγαλα το καλώδιο, οπότε λέω αυτό θα φταίει. Προχθές όμως μου το έκανε σε άσχετη ώρα, πήγα να το ξεκλειδωσω ενώ οδηγούσα και δεν έκανε τπτ το αποτύπωμα...

Sent from my Galaxy s7 gold

Μου το εκανε και εμενα και μαλιστα πανω απο 3 με 4 φορες το πληκτρο δεν καταλαβαινει τιποτε η το ανοιγεις με μοτιβο η δεν μπαινεις το κακο ειναι οτι δεν καταλαβαινει τιποτε λες και ειναι το κινητο απενεργοποιημενο θεωρω οτι ειναι bug της nougat γιατι με την 6.0.1 δεν μου το εκανε ποτε και μου το εχει κανει σε 2 συσκευες που εχω οποτε θεμα συσκευης δεν παιζει κατα την γνωμη μου.

Τωρα σχετικα με το oneplus3t περι ορεξεως κολοκυθοπιτα προσωπικα εχω αλλεργια στις κινεζιες οχι κατι συγκεκριμενο αλλα θεωρω οτι ειναι μακρια ακομα απο κατασκευες υψηλων προδιαγραφων τωρα αν θελει καποιος απο οκταπυρηνο να παει ''μπροστα'' σε 4πυρηνο (και απο οθονη 2560 x 1440 σε 1920 x 1080 αυτο μπορει να το κανει και με την επιλογη της nougat) εκτος αυτου αν δειτε στον σκρουτζ δεν αναφερουν καν τον δεικτη SAR (Head) - εξαλλου σε οτι αφορα το S7 περισσοτερο γκρινιαζουμε για το λογισμικο και ελαχιστοι να μην πω κανενας για την συσκευη ως συσκευη...!!!!!!!!!!!

Edited by zorbas100
Link to comment
Share on other sites

Στη διαχειριση εφαρμογη κανεις κλικ σε καθε εφαρμογη και σου εμφανιζει επιλογη για το που θελεις να αποθηκευτει.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σ'ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν μπορώ να καταλάβω την κατηφόρα που έχει πάρει το s7 στην τιμή...

438 ευρώ μετά από 10 μήνες κυκλοφορίας...?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

1. Εσείς που έχετε θέματα με τον αισθητήρα...επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων κάνατε αφού περάστηκε η nougat; Άκρως σημαντική κίνηση για απροβλημάτιστη λειτουργία.

2. Οι Κινεζιές με την κακή έννοια της λέξης δεν υπάρχουν πια. Υπάρχουν σοβαρές εταιρίες πλέον που χτυπάνε στα ίσα τους Κορεάτες...και ο ρυθμός ανάπτυξης τους την τελευταία 3ετια δείχνει ότι οι "μεγάλοι" σε λίγο θα έχουν σοβαρότατο πρόβλημα.

3. Πάντα έτσι γίνεται με τις τιμές ρε παιδιά. Λίγο πριν κυκλοφορήσει το νέο, το παλιό πλησιάζει το 50% της αρχικής αξίας (χοντρά χοντρά).

 

from my S7

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

2. Οι Κινεζιές με την κακή έννοια της λέξης δεν υπάρχουν πια. Υπάρχουν σοβαρές εταιρίες πλέον που μχτυπάνε στα ίσα τους Κορεάτες...και ο ρυθμός ανάπτυξης τους την τελευταία 3ετια δείχνει ότι οι "μεγάλοι" σε λίγο θα έχουν σοβαρότατο πρόβλημα.

3. Πάντα έτσι γίνεται με τις τιμές ρε παιδιά. Λίγο πριν κυκλοφορήσει το νέο, το παλιό πλησιάζει το 50% της αρχικής αξίας (χοντρά χοντρά).

 

from my S7

 

Συμφωνω απολυτα.....Οι κινεζικες εταιριες εχουνε ποιοτητα που πλησιαζει τους μεγαλους παικτες και αν φτιαξουνε καμερα και οθονη,τοτε θα αλλαξουν οι ισοροποιες...

Φυσικα οταν και οι Κινεζοι κατασκευαστες θα εχουν καταζτηματα,εγγυηση σε διαφορες χωρες,γενικα κα ουν κινησεις που θα απασχολουν προσωπικο οι τιμες θα αρχισουν να αυξανονται...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα.....Οι κινεζικες εταιριες εχουνε ποιοτητα που πλησιαζει τους μεγαλους παικτες και αν φτιαξουνε καμερα και οθονη,τοτε θα αλλαξουν οι ισοροποιες...

Φυσικα οταν και οι Κινεζοι κατασκευαστες θα εχουν καταζτηματα,εγγυηση σε διαφορες χωρες,γενικα κα ουν κινησεις που θα απασχολουν προσωπικο οι τιμες θα αρχισουν να αυξανονται...

Έτσι...εδώ είναι αυξημένες στα εμπορικά μαγαζιά της Κίνας. Εδώ δεν θα είναι;

Στις μεσαίες και μικρές κατηγορίες πιστεύω οτι ήδη οι Κινέζικες συσκευές δεν έχουν αντίπαλο.

Με 150 ευρώ (από έξω) παίρνεις συσκευή που οι αντίστοιχης αξίας Κορεάτικες ούτε με τα κιάλια δεν τις βλέπουν.

Όσο ανεβαίνει η κατηγορία όμως...υπάρχει θέμα.

Πρόσφατα αντιμετώπισα ένα τέτοιο δίλημμα. Ένθερμος οπαδός της Xiaomi τον τελευταίο καιρό, αποφάσισα να αλλάξω το Redmi Note 3 pro που είχα με το Mi5s (μόνο και μόνο για την κάμερα). Τα χρήματα που ήθελε το Mi5s...πολύ πολύ κοντά με ένα μεταχειρισμένο 3-4 μηνών S7. Επέλεξα το S7 για τα καλούδια που προσφέρει (τα ξέρουμε όλοι δεν χρειάζεται να τα αναλύσω) συν το γεγονός οτι έχω την 2ετή εγγύηση.

Εδώ για μένα κολλάνε (προς το παρόν) η Κινέζικες συσκευές. Η Infoquest έκανε βήμα και έφερε επίσημα κάποια μοντέλα. Σίγουρα θα φέρει κι άλλα. Εάν έρθουν με καλές τιμές (ήδη το Redmi Note 3 pro έπιασε την τιμή των 200 ευρώ ... ελαφρώς ακριβότερο απο τα Κινεζομάγαζα αλλά με 2ετή εγγύηση) τότε σίγουρα θα έχουν επιτυχία.

Πάντως η Κινεζιά που ξέραμε κάποτε και κοροϊδεύαμε, πλέον δεν υφίσταται. Εάν πιάσεις στα χέρια σου ένα 1+3, ένα Mi5s, ένα Redmi 4 (των 150 ευρώ!!!!) καταλαβαίνεις αμέσως οτι η εποχή της "Κινεζιάς" τελείωσε. Και δεν είναι μόνο οι ποιοτικές συσκευές...είναι και οτι τις υποστηρίζουν με Software σε υψηλότατο βαθμό!!!

Και φυσικά το παράδειγμα της Infoquest-Xiaomi θα το ακολουθήσουν σίγουρα και άλλες εταιρίες στο μέλλον.

 

Sorry για το offtopic.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι με επαναφορά περαστηκε η nougat, με Odin και επαναφορά για την ακρίβεια. Γι αυτό λίγο περίεργο που σκαλώνει ο αισθητήρας...

 

Sent from my Galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Ε...μάλλον θα διορθωθεί σε επόμενη αναβάθμιση. Αφού υπάρχει και σε άλλους (εγώ ακόμα με 6αρα) λογικά κάποιο bug θα είναι.

 

from my S7

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ε...μάλλον θα διορθωθεί σε επόμενη αναβάθμιση. Αφού υπάρχει και σε άλλους (εγώ ακόμα με 6αρα) λογικά κάποιο bug θα είναι.

 

from my S7

Ναι έτσι πιστεύω και εγώ. Μου βγάλε ένα μικρό update, 70ΜΒ περίπου αλλά δεν διόρθωσε κάτι..

 

Sent from my Galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα σε δυο συσκευες που εχουμε δεν υπαρχει προβλημα με το αποτυπωμα σε nougat.

Ουτε σ εμας υπάρχει, έτυχε ν εμφανιστεί 2-3 φορές.. Δεν γίνεται και κάθε μέρα

 

Sent from my Galaxy s7 gold

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως καταφερα και ραγισα την πλατη του κινητου...εχει συμβει σε κανεναν κατι αναλογο;Για τι κοστος μιλαμε;

 

στο s7 edge νομιζω γυρω στα 62 ευρω!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Κάπου στα 65€ στην ευελπίδων για πλάτη

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Επιτόπου γίνεται ή θα περιμένω κάνα διήμερο;

Κάνουν factory reset;

Link to comment
Share on other sites

Έχει το μαμά λειτουργικό κάναν τρόπο να στέλνεις αρχεία σε PC (ftp π.χ) ή πρέπει να χρησιμοποιήσουμε εφαρμογή τρίτου; Για μεταφορά μέσω Wifi μιλάω. Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ελα παμε ηρθε nougat στους τουρκους απεναντι δεν αργει σε εμας :D

http://samsung-updates.com/device/?id=SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω πάντως η τιμή να κρατηθεί κοντά στα 400+ μπας και καταφέρω να το δώσω στα 350-380 όταν βγει το S8 :lol:

 

Εγω παντος μετα τον Ιουλιο θα το παρω,να εχουν περασει οι πρωτες παρτιδες και βλεπουμε...

Και φυσικα να εχει κατεβει η τιμη γιατι με την αρχικη που θα εχει ουτε που το σκεφτομαι...

Το καλο ειναι οτι θα υπαρχουν και αλλες συσκευες που θα υποστηριζουν αδιαβροχοποιηση,και ετσι αυξανονται οι επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S7 (SM-G930F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...