Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας επειδή έχω πάρει και εγώ την συγκεκριμένη θήκη για όποιον ενδιαφέρεται την είχα βρει φθηνότερα από εδώ https://www.aliexpress.com/item/Imak-Cowboy-Contracted-Frosted-Case-For-Xiaomi-Mi5-Back-Cover-For-Xiaomi-Mi-5-M5-Protective/32646043506.html?spm=2114.13010608.0.0.dzSCru
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μολις εχω στα χερια μου το 64 μαυρο ενταξει απλα τελειο... Αλλα εχει την fake rom MIUI 7.2.8.0.0 (MAACNDB) εχω διαβάζει πολλα αλλά θέλω να μου πει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να βάλω global stable χωρις ροοτ και ξεκλείδωμα Bootloader να με βοηθήσει κάποιος που εκανε ο ίδιος την διαδικασία και οχι τι εχει διαβάσει... Ευχαριστώ
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Μολις εχω στα χερια μου το 64 μαυρο ενταξει απλα τελειο... Αλλα εχει την fake rom MIUI 7.2.8.0.0 (MAACNDB) εχω διαβάζει πολλα αλλά θέλω να μου πει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να βάλω global stable χωρις ροοτ και ξεκλείδωμα Bootloader να με βοηθήσει κάποιος που εκανε ο ίδιος την διαδικασία και οχι τι εχει διαβάσει... Ευχαριστώ

 

Φιλε Καλημερα. Καλοδουλευτο το κινητο. Δυστυχως εχεις την ιδια fake rom που ειχα και εγω οταν το πρωτοπηρα και εγω και μεχρι να καταλαβω το τι και πως το ειχα κολλησει και με τα χιλα ζορια το εσωσα αλλα κουραστικα και δεν θα αποφυγεις το ξεκλειδωμα και το φλασαρισμα. Μιας και βλεπω αρκετα ειναι τα κρουσματα δυστυχως με fake roms θα ηθελα να σας πω 2 πραγματα που ειχα και εγω και τι εκανα και βρηκα ακρη!!! Και εγω ειχα την fake rom 7.2.8.0.0 . Για να βγει αυτη η ρομ ειναι λιγο περιπλοκο αλλα οχι δυσκολο. Σιγουρα θελει flash tool και να εχετε κατεβασει και μια fastboot rom china developer καλυτερα για να μπορεσετε να κανετε δουλεια. Πολυ συναντικο να εχετε βαλει σωστα τους drivers και να εχετε ετοιμασει σωστα το pc σας αλλιως τσαμπα κοπο θα κανετε. Εμενα ηταν κλειδωμενο μου ειχε κολλησει με bootloop οταν πηγα να το κανω μεσο pc suite με το οποιο και κυριως την κινεζικη εκδοση ειναι 50-50 να στο περασει η να στο κολλησει.. Η αληθεια ειναι πως τωρα τελευταία ακουμε συχνα για unlock bootloader με unofficial rom οποτε πριν κανεις τα δυσκολα δοκιμασε να ξεκλειδωσεις πρωτα τον bootloader αφου εχεις στημενο το pc σωστα και αν στο παρει και εισαι τυχερος προχωρας αλλιως κανεις τα υπολοιπα με την σειρα.

 

Αν στο κολλησει μετα πας αναγκαστικα μονο μεσο miflash tool αλλα αφου εχετε βαλει τους σωστος drivers πρωτα και σε fastboot mode το pc σας διαβαζει το κινητο σε 9008. Ναι κανονικα δεν υπαρχει πλεον η μεθοδος επισημα με το EDL mode αλλα εγω καταφερα και το εβαλα με το καλωδιο που εκανα μονος μου και μαλιστα εβαλα το κινητο χειροκινητα σε EDL μεσο εντολων adb δεν μπορουσα να το βαλω σε edl αλλα το καταφερα και το εβαλα χειρκινητα μεσο καλωδιου. Και να κολλησει εκει η διαδικασια και να σας βγαλει το γνωστο error Receiving hello package εκανα εναν οδηγο στην ελληνικη κοινοτητα και μπορειτε να το διαβασετε εδω : https://xiaomi-miui.gr/com...-Hello-Packet/ αυτος ειναι !!!

 

Γενικα φτιαξτε με σωστο τροπο το pc σας διαβαστε τους οδηγους στη ελληνικη κοινοτητα και ολα γινονται ..!! Ξεκινηστε με τα εξης :

 

1. Βάλτε τον οδηγό απενεργοποίησης του ελέγχου της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα Windows x64

2. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi pc suite του κινεζικου καλυτερα ανατι του αγγλικου !!!

3. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του MiPhone (MI Flash Tool v20151028) η καποιο ποιο νεο για Windows x64

4. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi Flash Tool "MiFlashSetup-v2016.08.30.0.zip

5. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του adb universal drivers.

6. Βάζεις και το adb αρχείο από adb.zip χύμα στο C:\

7. Reboot τον υπολογιστή

8. Ενεργοποιείς τις επιλογές για προγραμματιστές στο κινητό > Settings > about phone > tap 7 φορές στο MIUI version

9. Ενεργοποιείς το USB Debugging στο κινητό > Settings > additional settings > Developer options > USB Debugging > ON αν υπάρχει και το OEM Unlock > ON και αυτό

10. Συνδέεις την συσκευή στον υπολογιστή με ανοικτή την οθόνη, αν σου

βγάλει μήνυμα για ασφαλή σύνδεση επιλέγεις το Always trust...και ΟΚ

 

Υποψιν αν περασεις μια official με το miflash tool εχεις την επιλογη μετα να ξανακλειδωσει μετα.Οτι αλλο θες μας ρωτας!! ;);)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την παραγγελία από banggood πριν 2 ημέρες και σαν comments τους έγραψα

Mark it as a low price gift (20$) and write “as gift” (to avoid customs).

 

Η απάντηση τους:

Αccording to your requirement,ask us to modified the customs declaration item as “GIFT”and total value as US$ 20.

But we would like to inform you that,you are responsible for modifying the declaration risks,including any customs charges or tariffs.Thanks for your understanding.

So could you tell us whether you still want to change it or not.

 

Τι ακριβως περιμένουν; Να πεταχτώ Κίνα να το ταχυδρομήσω εγω;

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

​Καλησπέρα παιδιά. Είμαι καινούριο μέλος της κοινότητας (στην οποία θα ήθελα να εκφράσω τα θερμά μου συγχαρητήρια για την εκπληκτική δουλειά που κάνει) και σύντομα (ελπίζω) κάτοχος Xiaomi συσκευής.

 

Συγκεκριμένα, τον τελευταίο καιρό αναζητούσα να αγοράσω το Xiaomi Mi5 έχοντας τους εξής περιορισμούς: α) Κόστος <=250 ευρώ β) Stock σε κάποιο EU Warehouse για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο σε θέματα σχετικά με το τελωνείο και γ) Χρώμα: λευκό ή μαύρο.

 

Σήμερα διαπίστωσα πως στο geekbuying βρήκα επιτέλους κάτι που πληρεί τους παραπάνω περιορισμούς μου και είμαι ανάμεσα σε δύο επιλογές: 1) http://www.geekbuying.com/item/Official-Gloabl-Rom-Xiaomi-Mi5-5-15inch-3GB-32GB-Smartphone---White-375364.html​

2) http://www.geekbuying.com/item/Xiaomi-Mi5-5-15inch-FHD-Android-6-0-Type-C-3GB-32GB-4G-LTE-Smartphone-373641.html​

 

To θέμα είναι ότι το 1) έρχεται με Global Rom ενώ το 2) έρχεται με δώρο tempered glass και θήκη. Το ιδανικό για εμένα θα ήταν ο συνδυασμός και των δύο (ζητάω πολλά ε; )

 

Τι προτείνετε; Επίσης υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά "απατεωνιά" και να μη μου το στείλουν από EU και να αναγκαστώ να πληρώσω τελωνείο;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγγνώμη για πιθανά λάθη - είναι το πρώτο μου ποστ.

Για δές και εδώ αν και από το πρώτο μόλις τώρα αγόρασα και δεν ξέρω καλά τι λένε...

Από το δεύτερο έχω ψωνίσει αρκετές φορές,όλα καλά και ταχύτατοι...

https://www.eglobalcentral.eu/xiaomi-mi-5-dual-sim-32gb-4g-lte-sim-free-unlocked-white.html

http://www.honorbuy.com/675-xiaomi-mi5-32gb-smartphone-white.html

Δέν στα διαφημίζω αλλά 40 ευρώ στο geekbuying μεταφορικά τα θεωρώ υπερβολικά...

Link to comment
Share on other sites

Μολις εχω στα χερια μου το 64 μαυρο ενταξει απλα τελειο... Αλλα εχει την fake rom MIUI 7.2.8.0.0 (MAACNDB) εχω διαβάζει πολλα αλλά θέλω να μου πει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να βάλω global stable χωρις ροοτ και ξεκλείδωμα Bootloader να με βοηθήσει κάποιος που εκανε ο ίδιος την διαδικασία και οχι τι εχει διαβάσει... Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα Εμένα ήρθε πριν 2 μέρες και απλά πήγα αναβάθμιση από την εφαρμογή του κινητού έκανα ενημέρωση και τώρα έχω την τελευταία global stable 8. 1.2.0 με ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Εμένα ήρθε πριν 2 μέρες και απλά πήγα αναβάθμιση από την εφαρμογή του κινητού έκανα ενημέρωση και τώρα έχω την τελευταία global stable 8. 1.2.0 με ελληνικα

Καλησπέρα!

Με fake rom σου ήρθε?

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Καλημερα. Καλοδουλευτο το κινητο. Δυστυχως εχεις την ιδια fake rom που ειχα και εγω οταν το πρωτοπηρα και εγω και μεχρι να καταλαβω το τι και πως το ειχα κολλησει και με τα χιλα ζορια το εσωσα αλλα κουραστικα και δεν θα αποφυγεις το ξεκλειδωμα και το φλασαρισμα. Μιας και βλεπω αρκετα ειναι τα κρουσματα δυστυχως με fake roms θα ηθελα να σας πω 2 πραγματα που ειχα και εγω και τι εκανα και βρηκα ακρη!!! Και εγω ειχα την fake rom 7.2.8.0.0 . Για να βγει αυτη η ρομ ειναι λιγο περιπλοκο αλλα οχι δυσκολο. Σιγουρα θελει flash tool και να εχετε κατεβασει και μια fastboot rom china developer καλυτερα για να μπορεσετε να κανετε δουλεια. Πολυ συναντικο να εχετε βαλει σωστα τους drivers και να εχετε ετοιμασει σωστα το pc σας αλλιως τσαμπα κοπο θα κανετε. Εμενα ηταν κλειδωμενο μου ειχε κολλησει με bootloop οταν πηγα να το κανω μεσο pc suite με το οποιο και κυριως την κινεζικη εκδοση ειναι 50-50 να στο περασει η να στο κολλησει.. Η αληθεια ειναι πως τωρα τελευταία ακουμε συχνα για unlock bootloader με unofficial rom οποτε πριν κανεις τα δυσκολα δοκιμασε να ξεκλειδωσεις πρωτα τον bootloader αφου εχεις στημενο το pc σωστα και αν στο παρει και εισαι τυχερος προχωρας αλλιως κανεις τα υπολοιπα με την σειρα.

 

Αν στο κολλησει μετα πας αναγκαστικα μονο μεσο miflash tool αλλα αφου εχετε βαλει τους σωστος drivers πρωτα και σε fastboot mode το pc σας διαβαζει το κινητο σε 9008. Ναι κανονικα δεν υπαρχει πλεον η μεθοδος επισημα με το EDL mode αλλα εγω καταφερα και το εβαλα με το καλωδιο που εκανα μονος μου και μαλιστα εβαλα το κινητο χειροκινητα σε EDL μεσο εντολων adb δεν μπορουσα να το βαλω σε edl αλλα το καταφερα και το εβαλα χειρκινητα μεσο καλωδιου. Και να κολλησει εκει η διαδικασια και να σας βγαλει το γνωστο error Receiving hello package εκανα εναν οδηγο στην ελληνικη κοινοτητα και μπορειτε να το διαβασετε εδω : https://xiaomi-miui.gr/com...-Hello-Packet/ αυτος ειναι !!!

 

Γενικα φτιαξτε με σωστο τροπο το pc σας διαβαστε τους οδηγους στη ελληνικη κοινοτητα και ολα γινονται ..!! Ξεκινηστε με τα εξης :

 

1. Βάλτε τον οδηγό απενεργοποίησης του ελέγχου της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα Windows x64

2. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi pc suite του κινεζικου καλυτερα ανατι του αγγλικου !!!

3. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του MiPhone (MI Flash Tool v20151028) η καποιο ποιο νεο για Windows x64

4. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi Flash Tool "MiFlashSetup-v2016.08.30.0.zip

5. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του adb universal drivers.

6. Βάζεις και το adb αρχείο από adb.zip χύμα στο C:\

7. Reboot τον υπολογιστή

8. Ενεργοποιείς τις επιλογές για προγραμματιστές στο κινητό > Settings > about phone > tap 7 φορές στο MIUI version

9. Ενεργοποιείς το USB Debugging στο κινητό > Settings > additional settings > Developer options > USB Debugging > ON αν υπάρχει και το OEM Unlock > ON και αυτό

10. Συνδέεις την συσκευή στον υπολογιστή με ανοικτή την οθόνη, αν σου

βγάλει μήνυμα για ασφαλή σύνδεση επιλέγεις το Always trust...και ΟΚ

 

Υποψιν αν περασεις μια official με το miflash tool εχεις την επιλογη μετα να ξανακλειδωσει μετα.Οτι αλλο θες μας ρωτας!! ;);)

 

πολυ αναλυτικη απαντηση και σε ευχαριστουμε για την βοηθεια!

 

και εγω περιμενω το mi5(εχει μπλοκαρει στο τελωνειο) και θα μου ερθει μαλλον με την ιδια ρομ,οποτε η βοηθεια σου σημαντικη!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Καλημερα. Καλοδουλευτο το κινητο. Δυστυχως εχεις την ιδια fake rom που ειχα και εγω οταν το πρωτοπηρα και εγω και μεχρι να καταλαβω το τι και πως το ειχα κολλησει και με τα χιλα ζορια το εσωσα αλλα κουραστικα και δεν θα αποφυγεις το ξεκλειδωμα και το φλασαρισμα. Μιας και βλεπω αρκετα ειναι τα κρουσματα δυστυχως με fake roms θα ηθελα να σας πω 2 πραγματα που ειχα και εγω και τι εκανα και βρηκα ακρη!!! Και εγω ειχα την fake rom 7.2.8.0.0 . Για να βγει αυτη η ρομ ειναι λιγο περιπλοκο αλλα οχι δυσκολο. Σιγουρα θελει flash tool και να εχετε κατεβασει και μια fastboot rom china developer καλυτερα για να μπορεσετε να κανετε δουλεια. Πολυ συναντικο να εχετε βαλει σωστα τους drivers και να εχετε ετοιμασει σωστα το pc σας αλλιως τσαμπα κοπο θα κανετε. Εμενα ηταν κλειδωμενο μου ειχε κολλησει με bootloop οταν πηγα να το κανω μεσο pc suite με το οποιο και κυριως την κινεζικη εκδοση ειναι 50-50 να στο περασει η να στο κολλησει.. Η αληθεια ειναι πως τωρα τελευταία ακουμε συχνα για unlock bootloader με unofficial rom οποτε πριν κανεις τα δυσκολα δοκιμασε να ξεκλειδωσεις πρωτα τον bootloader αφου εχεις στημενο το pc σωστα και αν στο παρει και εισαι τυχερος προχωρας αλλιως κανεις τα υπολοιπα με την σειρα.

 

Αν στο κολλησει μετα πας αναγκαστικα μονο μεσο miflash tool αλλα αφου εχετε βαλει τους σωστος drivers πρωτα και σε fastboot mode το pc σας διαβαζει το κινητο σε 9008. Ναι κανονικα δεν υπαρχει πλεον η μεθοδος επισημα με το EDL mode αλλα εγω καταφερα και το εβαλα με το καλωδιο που εκανα μονος μου και μαλιστα εβαλα το κινητο χειροκινητα σε EDL μεσο εντολων adb δεν μπορουσα να το βαλω σε edl αλλα το καταφερα και το εβαλα χειρκινητα μεσο καλωδιου. Και να κολλησει εκει η διαδικασια και να σας βγαλει το γνωστο error Receiving hello package εκανα εναν οδηγο στην ελληνικη κοινοτητα και μπορειτε να το διαβασετε εδω : https://xiaomi-miui.gr/com...-Hello-Packet/ αυτος ειναι !!!

 

Γενικα φτιαξτε με σωστο τροπο το pc σας διαβαστε τους οδηγους στη ελληνικη κοινοτητα και ολα γινονται ..!! Ξεκινηστε με τα εξης :

 

1. Βάλτε τον οδηγό απενεργοποίησης του ελέγχου της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα Windows x64

2. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi pc suite του κινεζικου καλυτερα ανατι του αγγλικου !!!

3. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του MiPhone (MI Flash Tool v20151028) η καποιο ποιο νεο για Windows x64

4. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi Flash Tool "MiFlashSetup-v2016.08.30.0.zip

5. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του adb universal drivers.

6. Βάζεις και το adb αρχείο από adb.zip χύμα στο C:\

7. Reboot τον υπολογιστή

8. Ενεργοποιείς τις επιλογές για προγραμματιστές στο κινητό > Settings > about phone > tap 7 φορές στο MIUI version

9. Ενεργοποιείς το USB Debugging στο κινητό > Settings > additional settings > Developer options > USB Debugging > ON αν υπάρχει και το OEM Unlock > ON και αυτό

10. Συνδέεις την συσκευή στον υπολογιστή με ανοικτή την οθόνη, αν σου

βγάλει μήνυμα για ασφαλή σύνδεση επιλέγεις το Always trust...και ΟΚ

 

Υποψιν αν περασεις μια official με το miflash tool εχεις την επιλογη μετα να ξανακλειδωσει μετα.Οτι αλλο θες μας ρωτας!! ;);)

 

Προκειμένου να πάει σε China Dev ΔΕΝ χρειάζεται να κάνει όλα αυτά, μπορεί απλά να χρησιμοποιήσει το κινέζικο MiPcSuite με recovery έκδοση του MIUI China Stable ή του China Dev:

 

Πρώτα γεμίζεις τη μπαταρία του κινητού σου. Εγκαθιστάς το Mi Pc Suite και δέχεσαι να εγκαταστήσει ότι σου ζητήσει. Αφού ενεργοποιήσεις στο κινητό σου το USB debugging, το κλείνεις και το ξαναανοίγεις πατώντας power + vol up (όταν δεις το MI σήμα τα αφήνεις). Αν δεις αυτή την οθόνη έχεις μπει στο recovery του κινητού:

http://www.techgrapple.com/wp-content/uploads/2016/02/Unlock-Redmi-Note-3-Bootloader.jpg

Αν απλά μπήκε στο MIUI κλείσε το και ξαναπροσπάθησε.

 

Όταν μπεις με το καλό στο recovery, συνέδεσε το κινητό σου με το PC και τρέξε το Pc Suite. Εντόπισε αυτό το κουμπί:

LIIVBGL.png

και πάτα το με το SHIFT πληκτρολογίου σου κρατημένο. Θα σου ανοίξει ένα παράθυρο με 3 κουμπιά, πάτα το πρώτο, βρες το recovery αρχείο που θέλεις να περάσεις ( miui_MI5_V8.1.6.0.MAACNDI_f048fabfc3_6.0.zip για China stable ή miui_MI5_7.1.5_b69f2870e5_7.0.zip για China Dev) και επέλεξε το. Όταν τελειώσει η διαδικασία το κινητό θα επανεκκινήσει μόνο του.

 

Αν περάσουν πάνω απο 20 λεπτά και δεν έχει μπει στο MUI μην ανησυχήσεις, απλά το καινούργιο ROM δεν είναι συμβατό με το παλιό σου data partition (είτε έχουν διαφορετικό encryption είτε διαφορετική δομή τα δεδομένα σου). Απλά κράτα πάλι τα power + vol up μέχρι να ξαναμπείς στο recovery. Ξανατρέχεις το PC Suite, πατάς πάλι το ίδιο κουμπί με shift αλλά αυτή τη φορά επιλέγεις τη 2η επιλογή (με την οποία σβήνεις τα user data) και μετά πατάς το κόκκινο αριστερά κουμπί για επιβεβαίωση. Όταν τελειώσει και αυτό κάνε restart το κινητό και είσαι έτοιμος.

Edited by SkiesOfAzel
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Καλημερα. Καλοδουλευτο το κινητο. Δυστυχως εχεις την ιδια fake rom που ειχα και εγω οταν το πρωτοπηρα και εγω και μεχρι να καταλαβω το τι και πως το ειχα κολλησει και με τα χιλα ζορια το εσωσα αλλα κουραστικα και δεν θα αποφυγεις το ξεκλειδωμα και το φλασαρισμα. Μιας και βλεπω αρκετα ειναι τα κρουσματα δυστυχως με fake roms θα ηθελα να σας πω 2 πραγματα που ειχα και εγω και τι εκανα και βρηκα ακρη!!! Και εγω ειχα την fake rom 7.2.8.0.0 . Για να βγει αυτη η ρομ ειναι λιγο περιπλοκο αλλα οχι δυσκολο. Σιγουρα θελει flash tool και να εχετε κατεβασει και μια fastboot rom china developer καλυτερα για να μπορεσετε να κανετε δουλεια. Πολυ συναντικο να εχετε βαλει σωστα τους drivers και να εχετε ετοιμασει σωστα το pc σας αλλιως τσαμπα κοπο θα κανετε. Εμενα ηταν κλειδωμενο μου ειχε κολλησει με bootloop οταν πηγα να το κανω μεσο pc suite με το οποιο και κυριως την κινεζικη εκδοση ειναι 50-50 να στο περασει η να στο κολλησει.. Η αληθεια ειναι πως τωρα τελευταία ακουμε συχνα για unlock bootloader με unofficial rom οποτε πριν κανεις τα δυσκολα δοκιμασε να ξεκλειδωσεις πρωτα τον bootloader αφου εχεις στημενο το pc σωστα και αν στο παρει και εισαι τυχερος προχωρας αλλιως κανεις τα υπολοιπα με την σειρα.

 

Αν στο κολλησει μετα πας αναγκαστικα μονο μεσο miflash tool αλλα αφου εχετε βαλει τους σωστος drivers πρωτα και σε fastboot mode το pc σας διαβαζει το κινητο σε 9008. Ναι κανονικα δεν υπαρχει πλεον η μεθοδος επισημα με το EDL mode αλλα εγω καταφερα και το εβαλα με το καλωδιο που εκανα μονος μου και μαλιστα εβαλα το κινητο χειροκινητα σε EDL μεσο εντολων adb δεν μπορουσα να το βαλω σε edl αλλα το καταφερα και το εβαλα χειρκινητα μεσο καλωδιου. Και να κολλησει εκει η διαδικασια και να σας βγαλει το γνωστο error Receiving hello package εκανα εναν οδηγο στην ελληνικη κοινοτητα και μπορειτε να το διαβασετε εδω : https://xiaomi-miui.gr/com...-Hello-Packet/ αυτος ειναι !!!

 

Γενικα φτιαξτε με σωστο τροπο το pc σας διαβαστε τους οδηγους στη ελληνικη κοινοτητα και ολα γινονται ..!! Ξεκινηστε με τα εξης :

 

1. Βάλτε τον οδηγό απενεργοποίησης του ελέγχου της ψηφιακής υπογραφής σε όλα τα Windows x64

2. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi pc suite του κινεζικου καλυτερα ανατι του αγγλικου !!!

3. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του MiPhone (MI Flash Tool v20151028) η καποιο ποιο νεο για Windows x64

4. Εγκατάσταση σαν διαχειριστής του Mi Flash Tool "MiFlashSetup-v2016.08.30.0.zip

5. Κάνεις εγκατάσταση σαν διαχειριστής του adb universal drivers.

6. Βάζεις και το adb αρχείο από adb.zip χύμα στο C:\

7. Reboot τον υπολογιστή

8. Ενεργοποιείς τις επιλογές για προγραμματιστές στο κινητό > Settings > about phone > tap 7 φορές στο MIUI version

9. Ενεργοποιείς το USB Debugging στο κινητό > Settings > additional settings > Developer options > USB Debugging > ON αν υπάρχει και το OEM Unlock > ON και αυτό

10. Συνδέεις την συσκευή στον υπολογιστή με ανοικτή την οθόνη, αν σου

βγάλει μήνυμα για ασφαλή σύνδεση επιλέγεις το Always trust...και ΟΚ

 

Υποψιν αν περασεις μια official με το miflash tool εχεις την επιλογη μετα να ξανακλειδωσει μετα.Οτι αλλο θες μας ρωτας!! ;);)

 

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά με μπέρδεψες και με άγχωσες ποιο πολύ

Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά με μπέρδεψες και με άγχωσες ποιο πολύ

 

Όπως έγραψα και παραπάνω δε χρειάζεται να κάνεις όλα αυτά. Για την ακρίβεια global rom δε μπορείς να περάσεις με κανένα τρόπο αν δεν ξεκλειδώσεις τον bootloader. Αν πάντως θέλεις να δοκιμάσεις China Dev (ή και China stable), μπορείς να τα περάσεις με PC Suite όπως σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για να μην σας μπερδευω. Εμένα μου ήρθε αυτό. http://m.geekbuying.com/item/-HK-Stock--Official-Global-ROM-Xiaomi-Mi5-5-15inch-FHD-Android-6-0-OS-3GB-32GB-4G-LTE-Smartphone-64-Bit-Qualcomm-Snapdragon-820-Quad-Core-Type-C-3D-Glass-Cover---Gold-375046.html. Και έκανα την αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγνώμη για να μην σας μπερδευω. Εμένα μου ήρθε αυτό. http://m.geekbuying.com/item/-HK-Stock--Official-Global-ROM-Xiaomi-Mi5-5-15inch-FHD-Android-6-0-OS-3GB-32GB-4G-LTE-Smartphone-64-Bit-Qualcomm-Snapdragon-820-Quad-Core-Type-C-3D-Glass-Cover---Gold-375046.html. Και έκανα την αναβάθμιση.

 

Εσένα αυτό που σου ήρθε έχει αυθεντικό Global MIUI rom, γιαυτό και έκανε μόνο του update. Από ψεύτικο MIUI ή official China δε μπορείς πλέον να πας σε Global χωρίς να ξεκλειδώσεις τον bootloader.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και παραπάνω δε χρειάζεται να κάνεις όλα αυτά. Για την ακρίβεια global rom δε μπορείς να περάσεις με κανένα τρόπο αν δεν ξεκλειδώσεις τον bootloader. Αν πάντως θέλεις να δοκιμάσεις China Dev (ή και China stable), μπορείς να τα περάσεις με PC Suite όπως σου είπα.

 

 

τελικά έχω φύγει από την παλιό fake rom και τώρα είμαι στην MIUI 8.1 Stable 8.1.6.0{MAACNDI}οπος με ειπες...

Τώρα θέλω να περάσω την Xiaomi Mi 5 Global Έκδοση: V8.1.2.0.MAAMIDI (MIUI8) για να έχω ελληνικά και play store.. τώρα τι πρέπει να κάνω?????

Edited by sefis33
Xiaomi Mi9T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είδα ότι το έχει το eshop προσφορά στα 285, το σκέφτομαι γι αγορά. Το έχει πάρει κανείς από κει; Διαβάζω αυτά με τα fake rom κτλ και κάπως αποθαρρύνομαι, είμαι και άσχετος από μόντες κτλ. Διαβάζω ότι είναι σφαιράτο κτλ από ένταση/ποιότητα ακουστικού/ηχείου πώς τα πάει; Γενικά πιστεύω πώς είναι η καλύτερη αγορά σε αυτά τα λεφτά από Ελλάδα
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετό να τους ζητήσεις να αφήσουν την global rom για να αποφύγεις την fake;

 

Αν του βάλουν την official global δεν θα έχει πρόβλημα και σχεδόν παντού θα έχει και τα ελληνικά..!!! ;) ;)

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία στις 3 του μηνός απο vickmall για το 4/128 λευκό. Σήμερα σε ερώτηση για το τρακινγκ είπαν ότι τελικά δεν έχουν Στοκ και ότι σταμάτησε η παραγωγή(!!!).

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία στις 3 του μηνός απο vickmall για το 4/128 λευκό. Σήμερα σε ερώτηση για το τρακινγκ είπαν ότι τελικά δεν έχουν Στοκ και ότι σταμάτησε η παραγωγή(!!!).

 

Δύσκολο να λένε αλήθεια. Σίγουρα πλησιάζει η κυκλοφορία του Mi6 αλλά η παραγωγή συνήθως δε σταματά τελείως αν δεν έχει κυκλοφορήσει για ένα αρκετό διάστημα ο αντικαταστάτης στην αγορά. Δεν είναι μόνο θέμα στοκ προς πώληση, πολύ απλά χρειάζεται να υπάρχει απόθεμα για τουλάχιστον ένα χρόνο ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν οι εγγυήσεις. Δοκίμασε άλλο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σαν κινητό τι λέει το συγκεκριμένο; ενδιαφέρομαι για το 3/32

1.Βλέπω δεν έχει sd θα έχω πρόβλημα με τον χώρο;;

2 . έχει μικρή σχετικά μπαταρία πως πάει από αυτονομία;

Σε σχέση με το redmi pro που επίσης έχω στο μάτι θα μου βγάζει μέρα;; γενικά πάω 3.5-4 ώρες οθόνη την μέρα.

 

 

Στάλθηκε από το XTRV Miui Greek redmi note 3G via tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σαν κινητό τι λέει το συγκεκριμένο; ενδιαφέρομαι για το 3/32

1.Βλέπω δεν έχει sd θα έχω πρόβλημα με τον χώρο;;

2 . έχει μικρή σχετικά μπαταρία πως πάει από αυτονομία;

Σε σχέση με το redmi pro που επίσης έχω στο μάτι θα μου βγάζει μέρα;; γενικά πάω 3.5-4 ώρες οθόνη την μέρα.

Στάλθηκε από το XTRV Miui Greek redmi note 3G via tapatalk

το αν σου φτανουν τα 32gb το ξερεις εσυ. Αναλογα την χρηση που του κανεις. Στο redmi pro 32 δεν εχεις?

Δύσκολο να λένε αλήθεια. Σίγουρα πλησιάζει η κυκλοφορία του Mi6 αλλά η παραγωγή συνήθως δε σταματά τελείως αν δεν έχει κυκλοφορήσει για ένα αρκετό διάστημα ο αντικαταστάτης στην αγορά. Δεν είναι μόνο θέμα στοκ προς πώληση, πολύ απλά χρειάζεται να υπάρχει απόθεμα για τουλάχιστον ένα χρόνο ώστε να μπορούν να εξυπηρετηθούν οι εγγυήσεις. Δοκίμασε άλλο κατάστημα.

Συμφωνω απολυτα (αν και υπαρχει το mi5s...). Ξενερωσα κυριως γιατι ειχα παραγγειλει κοντα 10 μερες τωρα ηδη και πηγαν χαμενες. Τουλαχιστον ηταν αμεσο το refund.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

πιστευετε οτι θα εχει υποστηριξη με update για 2 χρονια?η μονο για τον χρονο κυκλοφοριας του?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...