Jump to content

Xiaomi Mi 5


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

locked bootloader ελεγμένο 3 διαδοχικές φορές !!!

 

η εντολή που εκτέλεσα ήταν adb.exe reboot edl

 

μετά αναγνωρίστηκε από τον υπολογιστή σαν 9008 κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβώς. Τέλος με flashtool πέρασα global developer !

 

ίσως ήμουν τυχερός ?? δεν ξέρω. Πάντως δούλεψε !

 

Ίσως και να έχεις δίκιο :) η miui 7.2.4 ειχε το edl ενεργό, μετά την 7.3 νομίζω το απενεργοποιησε.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

μου ηρθε το mi5 με την MIUI GLOBAL 8.0 STABLE 8.0.2.0 (MAAMIDG)

Θαθελα να μαθω εαν μπορω απο αυτην να περασω με updater την official dev για να το ξεκλειδωσω

η αν πρεπει να φορτωσω την official dev μετα απο reboot σε EDL μεσω miflash

Οποιος ξερει η ο Γιαννης @Nos1453 ας με βοηθησει παρακαλω

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

H camera σε βραδυνες ληψεις εχουν βελτιωθει με τις ενημερωσεις; Γιατι στα review που βγηκαν πριν κανα 6μηνο οι βραδυνες ληψεις (για μενα) ειναι πολυ μετριες σχετικα με αυτο που μπορει να πετυχει ο φακος.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

παιδια το GPS του τι λεει συγκριτικα με αλλα? απο mi3 κ mi4 δεν ημουν πολυ ικανοποιημενος.. μονο απο iphone εχω δει ευθειες γραμμες στο γηπεδο που τρεχω κ οχι συνεχομενα ζιγκ-ζαγκ..

 

επισης επειδη δεν εχω ορεξη να μπλεκω με πολυπλοκα πειραγματα, λεω να του βαλω κατευθειαν μια Cyanogen rom η οποια ηταν κ η μονη που μου ερχονταν σωστα κ ολες οι ειδοποιησεις σε προηγουμενο Xiaomi.. τι λενε γενικα σα rom στο Μi5 ?

 

οσο για το πισω καπακι που γρατζουνιεται για πλακα απ'οτι λενε στα reviews, ειδα οτι βγαινει ευκολα με βεντουζα κ θα του παρω στο μαυρο χρωμα ενα επισης σκουρο ξυλινο battery cover, ωστε να το δουλευω διχως θηκη.. δεν ειναι για να κρυβεται τετοια ομορφια, εκτος του οτι δε θελω να αγορασω κατι ομορφο κ να χειριζομαι κατι ογκοδεστερο κ ασχημοτερο!

Link to comment
Share on other sites

παιδια το GPS του τι λεει συγκριτικα με αλλα? απο mi3 κ mi4 δεν ημουν πολυ ικανοποιημενος.. μονο απο iphone εχω δει ευθειες γραμμες στο γηπεδο που τρεχω κ οχι συνεχομενα ζιγκ-ζαγκ..

 

επισης επειδη δεν εχω ορεξη να μπλεκω με πολυπλοκα πειραγματα, λεω να του βαλω κατευθειαν μια Cyanogen rom η οποια ηταν κ η μονη που μου ερχονταν σωστα κ ολες οι ειδοποιησεις σε προηγουμενο Xiaomi.. τι λενε γενικα σα rom στο Μi5 ?

 

οσο για το πισω καπακι που γρατζουνιεται για πλακα απ'οτι λενε στα reviews, ειδα οτι βγαινει ευκολα με βεντουζα κ θα του παρω στο μαυρο χρωμα ενα επισης σκουρο ξυλινο battery cover, ωστε να το δουλευω διχως θηκη.. δεν ειναι για να κρυβεται τετοια ομορφια, εκτος του οτι δε θελω να αγορασω κατι ομορφο κ να χειριζομαι κατι ογκοδεστερο κ ασχημοτερο!

Δεν ξέρω ακριβώς για τρέξιμο τι απόδοση έχει το GPS αλλά στα στενά της κυψελης κρατάει full σήμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εγώ το δουλεύω με global official stable rom και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ειδοποιήσεις εκτός μια φορά με το viber αλλά είχα κάνει εγώ βλακεια και είχα παγώσει την εφαρμογή.

Όσον αφορά τη πλάτη σου προτείνω να πάρεις ένα skin βινυλίου ώστε και όγκο να μην προσθέσεις αλλά και να έχεις και τριβή στο πιασιμο. Αν η συσκευή είναι μαύρη και πάρεις ένα μαύρο carbon fiber skin το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.

Εναλλακτική λύση είναι η γνήσια θήκη της xiaomi που πραγματικά είναι τρομακτικά λεπτή και δεν αλλοιωνει τη γραμμή της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς για τρέξιμο τι απόδοση έχει το GPS αλλά στα στενά της κυψελης κρατάει full σήμα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εγώ το δουλεύω με global official stable rom και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με ειδοποιήσεις εκτός μια φορά με το viber αλλά είχα κάνει εγώ βλακεια και είχα παγώσει την εφαρμογή.

Όσον αφορά τη πλάτη σου προτείνω να πάρεις ένα skin βινυλίου ώστε και όγκο να μην προσθέσεις αλλά και να έχεις και τριβή στο πιασιμο. Αν η συσκευή είναι μαύρη και πάρεις ένα μαύρο carbon fiber skin το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.

Εναλλακτική λύση είναι η γνήσια θήκη της xiaomi που πραγματικά είναι τρομακτικά λεπτή και δεν αλλοιωνει τη γραμμή της συσκευής.

 

το skin ειναι που προσθετει ογκο, εστω κ αυτα τα δεκατα του χιλιοστου! το battery cover δε νομιζω οτι ειναι παχυτερο του γνησιου κ εκτος αυτου το ξυλινο καπακι εχει καλο grip οπως ειχα δει στο mi4.

 

για θηκη για εκτακτες περιπτωσεις που θα τη φοραω, θα προτιμουσα κατι πραγματικα λεπτο, δηλαδη αν υπαρχει καποια που να μπαινει στη θεση του battery cover αν γνωριζετε...

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε το mi5 με την MIUI GLOBAL 8.0 STABLE 8.0.2.0 (MAAMIDG)

Θαθελα να μαθω εαν μπορω απο αυτην να περασω με updater την official dev για να το ξεκλειδωσω

η αν πρεπει να φορτωσω την official dev μετα απο reboot σε EDL μεσω miflash

Οποιος ξερει η ο Γιαννης @Nos1453 ας με βοηθησει παρακαλω

ευχαριστω

 

Μπορεις ευκολα μεσω updater εγω αυτο εκανα χθες το βραδυ που ηρθε και το δικο μου!!:D

Καταπληκτικο κινητο παιδια μην το σκεφτεστε καν αν θελετε να το παρετε! Υπεροχο πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχθες το εκανα.Εβαλα την global 6.10.3 που δινει update καθε εβδομαδα

Εχει αρκετα καλα ελληνικα και ειναι ιδια με την ελληνικη

Λεω να μην το ξεκλειδωσω.Δεν θαμαι root αλλα δεν νομιζω να μου ειναι απαραιτητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεχασα να ρωτησω τι ισχυει με το τζαμι .Το εβαλα αλλα τα δυο σημεια αριστερα-δεξια απο το home δεν

δουλευουν.Δεν ξερω αν το συγκεκριμενο ειναι ισως χοντρο και χανεται η ευαισθησια πανω στα δυο φωτιζομενα

σημεια.Ισως καποιος με το ιδιο προβλημα να μου πει τι παρηγγειλε

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχθες το εκανα.Εβαλα την global 6.10.3 που δινει update καθε εβδομαδα

Εχει αρκετα καλα ελληνικα και ειναι ιδια με την ελληνικη

Λεω να μην το ξεκλειδωσω.Δεν θαμαι root αλλα δεν νομιζω να μου ειναι απαραιτητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξεχασα να ρωτησω τι ισχυει με το τζαμι .Το εβαλα αλλα τα δυο σημεια αριστερα-δεξια απο το home δεν

δουλευουν.Δεν ξερω αν το συγκεκριμενο ειναι ισως χοντρο και χανεται η ευαισθησια πανω στα δυο φωτιζομενα

σημεια.Ισως καποιος με το ιδιο προβλημα να μου πει τι παρηγγειλε

ευχαριστω

 

Ναι η global απο την στιγμή που έχει ελληνικά είναι τέλεια εχω βάλει και twrp recovery και περνώ καθε εβδομάδα όλη την recovery rom για να μην χανω τις εφαρμογές μου. Μήπως απενεργοποιησες τα 2 πληκτρα; Και δουλεύει μόνο το κεντρικό για ολα;

Edited by trifos
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

οχι μολις το βγαλω δουλευουν,μολις το ξαναβαλω σταματουν

το περιεργο ειναι οτι δοκιμασα και ακουμπησα τζαμακια και απο αλλα μοντελα και μαυτα δεν δουλευουν

βεβαια εγω παιρνω tempered απο ebay περιπου 1 ευρω το ενα

Ισως φταιει αυτο

Link to comment
Share on other sites

οχι μολις το βγαλω δουλευουν,μολις το ξαναβαλω σταματουν

το περιεργο ειναι οτι δοκιμασα και ακουμπησα τζαμακια και απο αλλα μοντελα και μαυτα δεν δουλευουν

βεβαια εγω παιρνω tempered απο ebay περιπου 1 ευρω το ενα

Ισως φταιει αυτο

 

Και εγω χρησιμοποιώ φθηνά τζαμακια, τώρα όμως φορά το τζαμακι που στειλαν με το κινητό το γνήσιο +2 απο ebay..

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να σας ρωτήσω εγώ που έχω micro sim δεν ταιριάζει ? Πρέπει να την αλλάξω σε nano?το περιμένω από βδομάδα Edited by dynamic4
Link to comment
Share on other sites

πηγαινε να στην κοψουν,αν φοβασαι να το κανεις μονος σου

εγω την χαλασα,εδωσα 5 ευρω και μου δωσαν καινουργια,η οποια πιανει 4g

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω περίπου 1 μήνα και είναι πραγματικά εξαιρετικό. Μείον η κάμερα σε χαμηλό φωτισμό (δεν με απασχολεί, ελάχιστες φωτο τραβάω) και κυρίως και βασικά η έλλειψη της band20, η οποία δυστυχώς είναι πολύ αισθητή μόλις βγω από την πόλη.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere...

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Μολις το πληρωσα 240 ευρω σε χρυσο 3/32 στο Geekbuying που ηταν η χαμηλοτερη ''επωνυμη'' τιμη κ το περιμενω!

 

Ειδα στο Aliexpress ξυλινα καλυματα μπαταριας πολυ φθηνοτερα απο το ebay.. ξερει κανεις αν εχουν διαφορες ποιοτητες αυτα? Βασικα με ενδιαφερει να ειναι ολοιδιο παχος με το εργοστασιακο κ να κουμπωνει εξισου αψογα..

 

Επισης αν ξερετε με τι rom θα ερθει κ τι θα πρεπει να κανω για να περασω Cyanogen rom που εχω προαποφασισει.. περι Cyanogen γνωριζω τη διαδικασια, απλα αν χρειαζεται καποια προετοιμασια κλπ ηθελα να ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Μολις το πληρωσα 240 ευρω σε χρυσο 3/32 στο Geekbuying που ηταν η χαμηλοτερη ''επωνυμη'' τιμη κ το περιμενω!

 

Ειδα στο Aliexpress ξυλινα καλυματα μπαταριας πολυ φθηνοτερα απο το ebay.. ξερει κανεις αν εχουν διαφορες ποιοτητες αυτα? Βασικα με ενδιαφερει να ειναι ολοιδιο παχος με το εργοστασιακο κ να κουμπωνει εξισου αψογα..

 

Επισης αν ξερετε με τι rom θα ερθει κ τι θα πρεπει να κανω για να περασω Cyanogen rom που εχω προαποφασισει.. περι Cyanogen γνωριζω τη διαδικασια, απλα αν χρειαζεται καποια προετοιμασια κλπ ηθελα να ξερω..

Για το πρώτο δεν γνωρίζω να σου πω,για το δεύτερο μπορείς να ρωτήσεις τον πωλητή σου τι ρομ φοράει τέλος πάντων όπως και να έρθει με το καλό και να το χαρείς μπορείς πρώτα να κάνεις έλεγχο του bootloader εαν ειναι ξε-κλειδωμένος και μετά να προχωρήσεις σε φλασαρισμα ρομ ανάλογα με τι ρομ έχει έρθει. Προσωπικά προτιμώ τις επίσημες ρομ. Μπορείς να δεις και διάφορους οδηγους στο φόρουμ xiaomi miui.gr. Καλό θα ήταν να μπούνε στην αρχική σελίδα οι οδηγοί για το mi5.

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο χτες εχω και εγω αυτο το ωραιο κινητο !!!Ηρθε με fake rom και αφου τσεκαρα οτι ειναι κλειδωμενο και οτι δεν το διαβαζουν με τιποτα τα αγγλικα mi pc suite εβαλα το κινεζικο για να μερασω την official. Εβαλα την κινεζικo λοιπον μου πηγε να φορτωσει 2 φορες ειδα την γραμμη στο κινητο εφτασε μεχρι το 100% η μπαρα του κινητου αλλα η εφαρμογη στο 0 ... Ειμαι σε καλο δρομο ?? Θα κανει reboot μονο του ?? Κολλησε εκει και χωρις αποτελεσμα και χωρις να εχω καταλαβει αν φορτωνει απο μονο του την νεα εκδοση στο κινητο για να την βαλει η αρχιζε να φορτωνει την δικια μου καθως την μια ειδα οτι φορτωνε η μπαρα του suite και μετα το κινητο και αλλγη φορα μονο η μπαρα του κινητου... Εκει εχω μεινει τι να κανω να περιμενω θα κανει απο μονο του το κινητο restart με την νεα ρομ , η πρεπει να πατησω το πανω κουτακι για να δω τι θα μου κανει ??? Το πατησα τελικα μετα απο αρκετη ωρα και διεκοψε την διαδικασια... Να παρει... Εχει κανεις καποιον αλλο ευκολο τροπο ωστε να ξεκκολησω απο αυτην την παλιο fake rom ???

 

 

Του ξανα εκανα clean install της κινεζικης εφαρμογης και τωρα αρχιζει και φορτωνει την china stable τωρα με ρυθμους χελωνας ... για να δουμε... !!! σταματαει η μπαρα ομως σε ενα σημειο ... το ιδιο οπως πριν... τι να φταιει αραγε... για να δουμε... σαν να ξεκολλησε λιγο η μπαρα εχει φτασει στην μεση ενο στην εφαρμογη οπως μου ειχες πει και εσυ ειναι στο 0 .. απο κατω γραφει ξατι κοκκινα γραματα που μαλλον θα λεει να μην το αποσυνδεσουμε κλπ.. οταν φορτωσει στο τερμα η γραμμη στο κινητο θα κανει restart απο μονο του πρεπει να κανω κατι εγω να πατησω καποιο κουμπι η κατι αλλο, η αν ολα πανε καλα θα ανοιξει μονο του ?? :wacko: :ninja:

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο χτες εχω και εγω αυτο το ωραιο κινητο !!!Ηρθε με fake rom και αφου τσεκαρα οτι ειναι κλειδωμενο και οτι δεν το διαβαζουν με τιποτα τα αγγλικα mi pc suite εβαλα το κινεζικο για να μερασω την official. Εβαλα την κινεζικo λοιπον μου πηγε να φορτωσει 2 φορες ειδα την γραμμη στο κινητο εφτασε μεχρι το 100% η μπαρα του κινητου αλλα η εφαρμογη στο 0 ... Ειμαι σε καλο δρομο ?? Θα κανει reboot μονο του ?? Κολλησε εκει και χωρις αποτελεσμα και χωρις να εχω καταλαβει αν φορτωνει απο μονο του την νεα εκδοση στο κινητο για να την βαλει η αρχιζε να φορτωνει την δικια μου καθως την μια ειδα οτι φορτωνε η μπαρα του suite και μετα το κινητο και αλλγη φορα μονο η μπαρα του κινητου... Εκει εχω μεινει τι να κανω να περιμενω θα κανει απο μονο του το κινητο restart με την νεα ρομ , η πρεπει να πατησω το πανω κουτακι για να δω τι θα μου κανει ??? Το πατησα τελικα μετα απο αρκετη ωρα και διεκοψε την διαδικασια... Να παρει... Εχει κανεις καποιον αλλο ευκολο τροπο ωστε να ξεκκολησω απο αυτην την παλιο fake rom ???

 

 

Του ξανα εκανα clean install της κινεζικης εφαρμογης και τωρα αρχιζει και φορτωνει την china stable τωρα με ρυθμους χελωνας ... για να δουμε... !!! σταματαει η μπαρα ομως σε ενα σημειο ... το ιδιο οπως πριν... τι να φταιει αραγε... για να δουμε... σαν να ξεκολλησε λιγο η μπαρα εχει φτασει στην μεση ενο στην εφαρμογη οπως μου ειχες πει και εσυ ειναι στο 0 .. απο κατω γραφει ξατι κοκκινα γραματα που μαλλον θα λεει να μην το αποσυνδεσουμε κλπ.. οταν φορτωσει στο τερμα η γραμμη στο κινητο θα κανει restart απο μονο του πρεπει να κανω κατι εγω να πατησω καποιο κουμπι η κατι αλλο, η αν ολα πανε καλα θα ανοιξει μονο του ?? :wacko: :ninja:

Πέρασες την ρομ;

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Πέρασες την ρομ;

 

Οχι δεν μπορω να κανω την περασω και δεν ανοιγει και το κινητο..μονο σε recovery και fastboot μπαινει... :wacko: :cry:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορω να κανω την περασω και δεν ανοιγει και το κινητο..μονο σε recovery και fastboot μπαινει... :wacko: :cry:

 

Με το κινέζικο mi pc suite εχω φλασαρει 2 φορές κανει μια ώρα,δοκίμασε σε usb 2 θύρα . Εχεις ξεκλείδωτο bootloader; ο έλεγχος με adb"fastboot oem device-info". Την ψηφιακή υπογραφή την απενεργοποίησες;

Edited by trifos
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Με το κινέζικο mi pc suite εχω φλασαρει 2 φορές κανει μια ώρα,δοκίμασε σε usb 2 θύρα . Εχεις ξεκλείδωτο bootloader; ο έλεγχος με adb"fastboot oem device-info". Την ψηφιακή υπογραφή την απενεργοποίησες;

 

Δυστυχως εχω κλειδωμενο bootloader απαρολλο που ειχε εγκριθει η αιτηση μου εδω και κανα μην δεν μπορω να ξεκλειδωσω μεσα απο το mi unlock tool σταματαει στο 50 %... usb 2 θυρα εχω βαλει αυτην που ειναι πισω στο πυργο στην motherboard επανω με το μαμα καλωδιο του κινητου... η ψηφιακη υπογραφη την απενεργοποιησα μονημα ... σε edl mode δεν μπορω να μπω... ποια κινεζικη εκδοση σου ειχε λειτουργειση καλα γιατι εχω 3 ... και ποια ρομ σου δεχτηκα στο φορτωμα global stable η chian stable - dev ??? :wacko::cry:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως εχω κλειδωμενο bootloader απαρολλο που ειχε εγκριθει η αιτηση μου εδω και κανα μην δεν μπορω να ξεκλειδωσω μεσα απο το mi unlock tool σταματαει στο 50 %... usb 2 θυρα εχω βαλει αυτην που ειναι πισω στο πυργο στην motherboard επανω με το μαμα καλωδιο του κινητου... η ψηφιακη υπογραφη την απενεργοποιησα μονημα ... σε edl mode δεν μπορω να μπω... ποια κινεζικη εκδοση σου ειχε λειτουργειση καλα γιατι εχω 3 ... και ποια ρομ σου δεχτηκα στο φορτωμα global stable η chian stable - dev ??? :wacko::cry:

 

Το edl mod έχει καταργηθεί απο την 7.3 και μετα. Δοκίμασε με china beta και επειδή έχεις κλειδωμένο bootloader μην προσπαθησεις με fastboot rom

Edited by trifos
Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Ποιά μεμβράνη κάθεται καλά πάνω στο κινητό, κλείνω προς την NILLKIN H+PRO, προτείνετε κάτι καλύτερο και δοκιμασμένο; Edited by kiriakosk
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια ηθελα να ρωτησω επειδη θελω να παρω την κεραμικη εκδοση αλλα ειναι καπως τσιμπιμενη η τιμη του, οπως διαβασα στο φορυμ της xiaomi η μεγαλη απορια ειναι μηπως γινετε να βαλει καποιος κεραμικο καπακι στην απλη εκδοση του κινητου?? ετσι θα γλιτωνα αρκετα λευτα

επισης αυτο ειναι κεραμικο? επειδη λεει Original Glass 3D ceramic Material, δεν καταλαβα ειναι γυαλι η κεραμικο?

Edited by rullarw
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Προς κυκλοφορία] Xiaomi Μi 5
  • The topic was locked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...