Jump to content

Dell Axim X50


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, έχει δοκιμάσει κανείς κανένα GPS receiver που να μπαίνει στη θυριδα Compact Flash του Dell ??

 

 

Αν ναι, ρίξτε καμμιά πρόταση !!!

Thanks !!

 

Έχω το BC-307 Compact Flash GPS Receiver http://www.globalsat.com.tw/eng/product_detail_00000074.htm και παίζει άψογα με το Axim X50v χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και χωρίς μεγάλη επιβάρυνση στη μπαταρία του PPC. To σημαντικότερο είναι ότι δεν θέλει drivers και παίζει στην COM4. Επίσης διαθέτει και PCMCIA αντάπτορα για σύνδεση σε laptop. Τέλος έχει και πρόσθετη εξωτερική κεραία για τα δύσκολα σημεία (εγώ προσωπικά δεν την έχω χρειαστεί ποτέ). Αν σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις ένα τέτοιο GPS σε πολύ καλή τιμή στείλε μου μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ παλιότερα είχα δοκιμάσει ένα Holux (δεν θυμάμαι μοντέλο) το οποίο δεν ήταν και τόσο καλό. Δεν έπιανε και πολλά..

 

Τώρα έχω πάρει μια βάση η οποία ενσωματώνει και GPS και η επικοινωνία γίνεται μέσω USB στην θύρα COM1. Φυσικά ταυτόχρονα γίνεται και φόρτιση.

Αυτό το GPS που έχω τώρα είναι άψογο! Πιάνει παντού! Είναι της Haicom.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά, πρόσφατα αγόρασα απο ebay ένα μεταχειρισμένο Dell x51v. Υπάρχει περίπτωση μέσω κάποιας κάρτας cf η sd να αποκτήσει USB host? Διότι ύστερα απο το Toshiba E800 που είχα το μόνο που μου λείπει απτο Dell είναι αυτό , και το χρησημοποιούσα αρκετά.Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία διεύθυνση απο κάνα tutorial με το πως θα περάσω τα wm6.0 ?

Thanks:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτό ναι.

Το έχω δει στο youtube που ένας τύπος παρουσιάζει το aximizer που έχει φτιάξει.

Τέτοια κάρτα δεν νομίζω να βρεις Ελλάδα.

 

Για τα wm6 οδηγός κ τα σχετικά, θα βρεις στο xda-developers.com όπου και γίνονται όλες οι συζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, πρόσφατα αγόρασα απο ebay ένα μεταχειρισμένο Dell x51v. Υπάρχει περίπτωση μέσω κάποιας κάρτας cf η sd να αποκτήσει USB host? Διότι ύστερα απο το Toshiba E800 που είχα το μόνο που μου λείπει απτο Dell είναι αυτό , και το χρησημοποιούσα αρκετά.Επίσης μπορεί κάποιος να μου δώσει καμία διεύθυνση απο κάνα tutorial με το πως θα περάσω τα wm6.0 ?

Thanks:)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=331803

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=327465

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν παιδιά πέρασα προχτές τα WM6 (football edition).

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=331803

 

Το Dellάκι πάει άψογα :D είναι πολύ γρηγορότερο, έχει καλύτερη διαχείριση ενέργειας οι εφαρμογές παίζουν κανονικά όσες έβαλα. Είδε επιτέλους κανονικά μια κάρτα 4G SDHC που δεν έβλεπε με WM5. Το μόνο μειονέκτημα που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής είναι με το WiFi δε μπορεί να κουμπώσει πάνω από το 11 κανάλι προφανώς έχει τον αμερικανικό driver.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Εγώ έχω το X51v.

Χάρη σε αυτές τις ROM που βγάζει ο football οι οποίες έχουν υποστήριξη SDHC, περιμένω να βγουν 32GB SDHC και 32GB CF για να τις πάρω να τις βάλω στο Dell.

64GB συνδιασμένος χώρος σε μια τόσο μικρή συσκευή...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λοιπόν. Εγώ έχω το X51v.

Χάρη σε αυτές τις ROM που βγάζει ο football οι οποίες έχουν υποστήριξη SDHC, περιμένω να βγουν 32GB SDHC και 32GB CF για να τις πάρω να τις βάλω στο Dell.

64GB συνδιασμένος χώρος σε μια τόσο μικρή συσκευή...

 

Παιδια ολα ΟΚ με το x51v και τα WM6 (A03 RTM) του football

 

Πεταει το PDA με VGA και WM6 !!

 

 

Mods παρακαλω ας αλλαξει ο χαζος τιτλος του thread και να γινει

DELL AXIM PDA

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια επειδη δεν εχω χρονο να διαβασω ολες τις σελιδες απο το xda, μου λετε με λιγα λογια τι ειναι αυτο το nbo file και πως θα το βαλω στο dell? ειναι image ή μηπως το βαζω μεσα στην καρτα και το τρεχω?

Επισης στα wm5 εχω παρα πολλα ιατρικα προγρ. θελω να ρωτησω αν ειναι δυνατο να τα κανω backup και να τα βαλω στα wm6 χωρις να χρειαστει να το ξανασεταρω, διοτι ειναι μεγαλος κοπος.

ευχαριστω

-Dell Axim x51v WM6 A03 RTM football

-HTC P3600 WM6 Gelly_01 :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας παιδιά.

Dell axim x5 με PocketPC2003

Εχω ένα τέτοιο μηχανάκι και είχα πάρει και SD GPS receiver WHANTO PRETEC από ebay. Οτι κι αν έχω κάνει δεν παίζει. Παίρνει και CF GPS receiver. Eχει δύο υποδοχές για κάρτες SD / CF και φαντάστηκα ότι με SD ή CF GPS θα έπαιζε. Αν αλλάξω από το GPS receiver την SD υποδοχή και βάλω CF (προσαρμόζεται πάνω στο receiver) θα παίξει ; Ξέρει τίποτα κάποιος φίλος ; Είχε κάποιος φίλος τέτοιο μηχάνημα με εξωτερικό GPS receiver που έπαιξε ; Τι GPS receiver θέλει για να παίξει ; Υπόξη ότι έχω εγκαταστήσει Destinator 6. Αυτό που έχω βρει από την DELL είναι ότι θεωρητικά παίζει με PocKetPC2003 και μεγαλύτερο. Δεν ξέρω τι να κάνω.

Καμμιά βοήθεια ;

Link to comment
Share on other sites

Την βλέπει τη συσκευή ? Έβαλες τα drivers ? Τι ακριβώς σου κάνει?

 

EDIT: Ξέχασα κάτι βασικό. Το x3 έχει SDIO ή απλή SD ?

 

EDIT 2: sorry gia ta greeklish eimai sto ppc. ekana lathos eipes x5. An den kano lathos ta pio palia x5 den exoun SDIO ara den pairnoun syskeues. koita mhpos einai auto...

 

isos me ton antaptora sth CF alla psaksto prota

y4
Link to comment
Share on other sites

Την βλέπει τη συσκευή ? Έβαλες τα drivers ? Τι ακριβώς σου κάνει?

 

EDIT: Ξέχασα κάτι βασικό. Το x3 έχει SDIO ή απλή SD ?

 

EDIT 2: sorry gia ta greeklish eimai sto ppc. ekana lathos eipes x5. An den kano lathos ta pio palia x5 den exoun SDIO ara den pairnoun syskeues. koita mhpos einai auto...

 

isos me ton antaptora sth CF alla psaksto prota

 

Γεια σου φίλε μου

τη συσκευή τη βλέπει σαν μόντεμ. Τα drivers τα έχω βάλει-βγάλει αρκετές φορές. Σε όποιο comm και να τη δοκιμάσεις τη βλέπει πάντα σαν μόντεμ. Γράφεις ότι τα παλιά Χ5 δεν έχουν SDIO άρα δεν παίρνουν συσκευές. Δηλαδή ; Πως μπορώ να μάθω / βρω αν έχει SDIO ή όχι. Εχει και CF θύρα που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από CF GPS Receiver. Ο ίδιος receiver που έχω εγώ παίρνει και κάρτα CF αντί για SD. Μπορεί στη CF θύρα (αν αλλάχθεί η κάρτα) να παίξει ; Ή αν δεν έχει SDIO έχει πάλι το ίδιο πρόβλημα ; Και που να το ψάξω. Οι μ©λ©κες της DELL εδώ είναι για τα πανυγήρια. Το ίδιο και έξω. Εχω στείλει πόσα email και δεν γράφουν ούτε ένα hi.

Φαίνεται μόλις άρχισα να μπαίνω στο τούνελ και ο δρόμος είναι μακρύς. Αν είναι σαν το τούνελ της μάγχης ..... δεν βλέπω φως.

Ευχαριστώ.........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα X50V με WM2003se και χρησιμοποιώ εδώ και τρία χρόνια ένα CF GPS χωρίς κανένα πρόβλημα.

Έχω το Destinator 6 και το Pathaway με χάρτες της Ανάβασης φορτωμένα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
paidia m epese mesa stin lekani..... anabei kanonika... alla i o8oni aspri me riges mple kitrines kokkines klp... yparxei tropos na to swsw? to exw kanei bides.....????? opoios einai mana sta pda as m dwsei lysh.... pls htan i agapi mou.... ~((
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
paidia m epese mesa stin lekani..... anabei kanonika... alla i o8oni aspri me riges mple kitrines kokkines klp... yparxei tropos na to swsw? to exw kanei bides.....????? opoios einai mana sta pda as m dwsei lysh.... pls htan i agapi mou.... ~((

 

Afou to exeis anoiksei... pare to pistolaki gia ta malia kai fysikse to me aera gia na fygei i ygrasia. Einai to mono pou mporeis na kaneis.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
thanks to kanw k ayto an k exoun petaxtei plastika apo edw k apo ekei elpizw na doulepsei :)))

 

Καλό είναι να είσαι αισιόδοξος αλλά να είσαι προετοιμασμένος για όλα! :O

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • The title was changed to Dell Axim X50

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...