Jump to content

Κεραία τηλεόρασης


Barrichello
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο thread αλλα θα ηθελα να ρωτησω για κεραια τηλεορασης. Τωρα εχω μια σχετικα μικρη και παρολο που ειμαι σε οπτικη επαφη και με τον Υμμητο (οπου και ειναι στραμμενη η κεραια) και με την Παρνηθα, σε ορισμενα καναλια (Alter, Eurosport,ΝΕΤ) εχω χαλια σημα. Ξερετε καμια καλη κεραια να μου προτεινετε? Παντως οι κεραιες του Υμμητου δεν ειναι ουτε 5 χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι μου και μου φαινεται περιεργο που δεν πιανει καλα...
Link to comment
Share on other sites

Pare me mia me megalitero mikos kai enomena stoixeia.Giro sta 40 euro nomizo kanei.

Ipothithetai oti eheis dokimasei oles tis pithanes theseis tis keraias prin.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται οτι εχω δοκιμασει τις θεσεις και το καλωδιο ειναι σε αριστη κατασταση! Ξερετε κανενα μαγαζι με αρκετη ποικιλια σε κεραιες να μου προτεινετε?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι το καταλληλο thread αλλα θα ηθελα να ρωτησω για κεραια τηλεορασης. Τωρα εχω μια σχετικα μικρη και παρολο που ειμαι σε οπτικη επαφη και με τον Υμμητο (οπου και ειναι στραμμενη η κεραια) και με την Παρνηθα, σε ορισμενα καναλια (Alter, Eurosport,ΝΕΤ) εχω χαλια σημα. Ξερετε καμια καλη κεραια να μου προτεινετε? Παντως οι κεραιες του Υμμητου δεν ειναι ουτε 5 χιλιομετρα μακρια απο το σπιτι μου και μου φαινεται περιεργο που δεν πιανει καλα...

Πρόσεξε, αν είσαι πολύ κοντά στον Υμητό (όπως εγώ στην Αγ. Παρασκευή που είμαι από κάτω) υπάρχει περίπτωση να μην σε καλύπτει το σήμα. Οπότε Πάρνηθα, αναγκαστικά...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

kapou υπαρχει ποστ στο topic digital...

ενισχυτη δοκιμασες?επιτραπεζιος κ μονιμος υπαρχει.

ο επιτραπεζιος συνδεετε στο ρευμα κ εχει βυσματα οπου βαζεις πανω την κεραια.κ ειναι φτηνος σε σχεση με τον μονιμο.~15e.

ο μονιμος ειναι αυτος που συνδεετε με την καιρεα κ μεταφερει το σημα σε ολο το σπιτι-πολ/κια κ ειναι ακριβος.δες στο satleo.gr διαφημιζουν μερικα μαγαζια κεραιες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον αυτο που λες aimilios...Κι εγω κοντα ειμαι, ειμαστε γειτονες! Χολαργο ειμαι αλλα δε νομιζω οτι ειναι τοσο κοντα ωστε να μη με καλυπτει το σημα...Ειμαι στο υψος της Μεσογειων. Anyway θα δοκιμασω και την Παρνηθα! Kage επιτραπεζιο ενισχυτη εχω δοκιμασει χωρις αποτελεσμα οποτε φανταζομαι οτι το ιδιο θα ισχυει και στην περιπτωση του μονιομου, η μηπως οχι??? Thanks
Link to comment
Share on other sites

oxi ο μονιμος(αυτος που ειναι πανω στην κεραια),ανεβαζει την ισχυ του σηματος...αλλα αναλογως με την ισχυ τοσο ανεβαινει κ η τιμη
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πρόσφατα εγκατέστησα μια νέα ψηφιακή κεραία για TV.

Μένω εξάρχεια και ο Λυκαβηττός μου κρύβει τον Υμηττό, άρα στρέψαμε την κεραία προς Πάρνηθα.

Αντιμετωπίζω όμως είδωλα στην εικόνα μου (μικρές σκιές των προσώπων αντικειμένων προς τα δεξιά σε σχέση με αυτά) στα κανάλια Αlpha, ANT1, NET. Το κανάλι 9 έχει αχνές οριζόντιες ρίγες, ενώ στο eurosport χιονίζει κάργα.

 

Αντιμετωπίζει κανείς τέτοια προβλήματα απο λήψη Πάρνηθας? Τί να κάνω?:help:

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα εγκατέστησα μια νέα ψηφιακή κεραία για TV.

Μένω εξάρχεια και ο Λυκαβηττός μου κρύβει τον Υμηττό, άρα στρέψαμε την κεραία προς Πάρνηθα.

Αντιμετωπίζω όμως είδωλα στην εικόνα μου (μικρές σκιές των προσώπων αντικειμένων προς τα δεξιά σε σχέση με αυτά) στα κανάλια Αlpha, ANT1, NET. Το κανάλι 9 έχει αχνές οριζόντιες ρίγες, ενώ στο eurosport χιονίζει κάργα.

 

Αντιμετωπίζει κανείς τέτοια προβλήματα απο λήψη Πάρνηθας? Τί να κάνω?:help:

Τι εννοείς ψηφιακή κεραία;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ψηφιακή κεραία;

 

είναι οι κεραίες που με τον καιρό θα βάλουμε όλοι μιας και η ψηφιακή τηλεόραση στην ευρωπαϊκή ένωση προωθείται (στην ελλάδα κάπως αργά). Ήδη όμως η ΕΡΤ πέταξε ένα διαφημιστικό σποτάκι (δεν θυμάμαι το όνομα του νέου ψηφιακού καναλιού - μάλλον sport digital ?) για τις πρώτες δοκιμαστικές εκπομπές.

 

Η κεραία φυσικά εκτός απο το να δέχεται ψηφιακό σήμα μπορεί άνετα να δεχτεί και το κλασσικό αναλογικό. Το πρόβλημά μου είναι τα συγκεκριμένα κανάλια που ανέφερα γιατί τα άλλα φαίνονται κρύσταλλο

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι παντελώς άσχετο με τη ερώτησή σου, σχετικό όμως με το thread, αλλά η ψηφιακή τηλεόραση δεν απαιτεί την αγορά νέας κεραίας (αντίθετα ίσως με ότι ισχυρίζονται μερικοί πωλητές για να πωλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες). Από άρθρο της «Ελευθεροτυπίας» χθές:

Το μόνο που είναι απαραίτητο -εξηγεί ο κ. Χουλιάρας- είναι ο αποκωδικοποιητής. Τίποτε άλλο. Παραμένει η συμβατική κεραία, χωρίς προσθήκες, και η τηλεόραση που διαθέτουμε.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι παντελώς άσχετο με τη ερώτησή σου, σχετικό όμως με το thread, αλλά η ψηφιακή τηλεόραση δεν απαιτεί την αγορά νέας κεραίας (αντίθετα ίσως με ότι ισχυρίζονται μερικοί πωλητές για να πωλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες). Από άρθρο της «Ελευθεροτυπίας» χθές:

 

έχεις δίκιο, απ' ότι φαίνεται δεν απαιτεί. Κάτι που δεν διευκρινίζεται στο site της ΕΡΤ ψηφιακή.

Κρίμα που δεν είχα υπ'όψιν μου το άρθρο. :( Αλλά ούτως ή άλλως δεν είχα καθόλου κεραία και σκέφτηκα μιας και θα βάλω ας είναι μια κεραία προσανατολισμένη στα ψηφιακά δρόμενα.(χρήμα να χεις να σου παίρνουν :mad: )

 

Ελπίζω να πάντως να μην φταίει η κεραία για τα είδωλα που εμφανίζονται στα συγκεκριμένα κανάλια...

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τα είδωλα που εμφανίζοντε σε κάποια κανάλια οφείλοντε οτι στην συγκεκριμένη συχνότητα μπορεί να πέφτουν 2 κανάλια απο τον υμητό και την πάρνηθα. Ίσως να χρειάζεται παγίδα αποκοπής καναλιού για να διορθωθεί αυτό...
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Δηλαδη παιδια οι ψηφιακες κεραιες δεν προσφερουν κατι παραπανω στην ποιοτητα των απλων καναλιων (ΑΝΤ1,MEGA κλπ) σε σχεση με τις απλες???

 

Γιατι κοιταξτε την δικη μου υποθεση:

 

Χαλασε η κεντρικη μας κεραια και θα βαλουμε καινουρια (μιλαμε για απλη TV, οχι δορυφορικη).

Η διαχειριστρια ειπε οτι ο ανθρωπος που ρωτησε ειπε 200 ευρω για απλη κεραια και 500 για ψηφιακη (ειμαστε 4 οροφοι,συνολικα 8 διαμερισματα).Εγω ειμαι στον πρωτο οροφο.

 

Γι αυτο λοιπον βλεποντας τα οσα εχετε γραψει θελω να ρωτησω οποιον εχει γνωση: αξιζει η ψηφιακη εναντι της απλης? (απ ότι λέτε μαλλον οχι) Εγω νομιζα οτι λεγοντας ψηφιακη εννοουμε μια εξελιγμενη μορφη κεραιας που πιανει καλυτερα τα απλα καναλια.Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω? Μαρκα κλπ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιδια οι ψηφιακες κεραιες δεν προσφερουν κατι παραπανω στην ποιοτητα των απλων καναλιων (ΑΝΤ1,MEGA κλπ) σε σχεση με τις απλες???

 

 

Η διαχειριστρια ειπε οτι ο ανθρωπος που ρωτησε ειπε 200 ευρω για απλη κεραια και 500 για ψηφιακη (ειμαστε 4 οροφοι,συνολικα 8 διαμερισματα).Εγω ειμαι στον πρωτο οροφο.

 

 

Οι ψηφιακές κεραίες είναι μόνο για να τα τσεπώνουν ορισμένοι τεχνικοί κατά τον τρόπο που τσεπώνουν οι ταξιτζίδες 50 ευρώ για απόσταση Σύνταγμα-Ακρόπολη στους τουρίστες.

 

Μία απλή κεραία χρειάζεσαι για επίγειο σήμα και δεν έχει σημασία αν είναι αναλογικό ή ψηφιακό.

200 ευρώ ΜΟΝΟ για την αγορά κεραίας είναι καθαρή κλεψιά. Στην πιο ακραία περίπτωση, να πάρεις την πιο εξελιγμένη κεραία σου λέω τώρα, πάνω από 60 ευρώ δεν θα δώσεις. Οι πιο ξακουστές Televes κάνουν γύρω στα 45 και μπορείς να βρεις κάποιες άλλες και με 20. Αλλά όχι 200!!! Τι είναι , από χρυσό; Τα 500 της.... ψηφιακής δεν μπαίνω στον κόπο καν να τα σχολιάσω.

 

 

Κατ αρχήν ρώτα τη διαχειρίστρια αν στα 200 ευρώ είναι και η δουλειά του τεχνικού μαζί με την διαμοίραση του σήματος σε όλα τα διαμερίσματα και όχι μόνο το στήσιμο της κεραίας στη ταράτσα... Έτσι πάει και έρχεται (το 200 γιατί το 500 δεν παλεύεται με τίποτα)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Πω πω τι παλιανθρωποι ε?Απατεωνες!

 

Συγκεκριμενα η κεραια εχει σπασει λιγο.Σε αυτην την περιπτωση αντικαταστασης κεραιας δεν χρειαζεται να βαλει καινουρια καλωδια σε ολους μας, ετσι? Απλα αποσυνδεει την παλια και βαζει την καινουρια με τα ιδια καλωδια ε???

 

Διαμοίραση του σήματος εννοεις τα καλωδια??

 

Ακομη, οσον αφορα την απλη κεραια , υπαρχει καποιο ειδος που να ειναι εξελιγμενο πχ με ενισχυτη κλπ???

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμενα η κεραια εχει σπασει λιγο.Σε αυτην την περιπτωση αντικαταστασης κεραιας δεν χρειαζεται να βαλει καινουρια καλωδια σε ολους μας, ετσι? Απλα αποσυνδεει την παλια και βαζει την καινουρια με τα ιδια καλωδια ε???

 

Διαμοίραση του σήματος εννοεις τα καλωδια??

Ακριβώς αυτό, μόνο την κεραία πρέπει να αλλάξει, και με τη "διαμοίραση του σήματος στα διαμερίσματα" αυτό ακριβώς εννοώ, τα καλώδια που θα κατεβαίνουν στο κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά από τη ταράτσα και θα φτάνουν στη τηλεόραση του σαλονιού ;)

 

Ακομη, οσον αφορα την απλη κεραια , υπαρχει καποιο ειδος που να ειναι εξελιγμενο πχ με ενισχυτη κλπ???

Ενισχυτή πρέπει να βάλεις για να αποφύγεις τα χιονάκια στα μεγαλύτερα κανάλια που κανονικά εκπέμπουν "κρύσταλλο" και να πιάνεις τα μικρότερα με όσο το δυνατόν λιγότερα "χιόνια". Σε αυτό εξαρτάται βέβαια και η περιοχή σου. Στην Αθήνα πάνω-κάτω δεν υπάρχει πρόβλημα εκτός από συγκεκριμένες περιοχές, στην επαρχεία τα πράγματα είναι λίγο χειρότερα στο να πιάσεις ένα κανάλι "κρύσταλλο" γιατί το σήμα από μόνο του δεν είναι δυνατό.

 

Το καλύτερο είναι να βρεις ενισχυτή με 36 db και πάνω.

 

Πάντως πραγματικά μην σε πιάσουν κορόιδο με τις "ψηφιακές κεραίες". Με οποιαδήποτε κεραία για UHF που πιάνει τα γνωστά κανάλια μπορείς να πιάσεις και τα ψηφιακά, της ΕΡΤ που υπάρχουν προς το παρόν και τα υπόλοιπα σε λίγα χρόνια.

 

Το ότι θα γίνουν όλα τα κανάλια ψηφιακά (από το MEGA και τον ΑΝΤ1 μέχρι το Τηλεφώς) ως το 2012, θα γίνουν. Ψηφιακές κεραίες με την έννοια που μου περιέγραψες πιο πάνω δεν υπάρχουν. Όταν θα έρθει η ώρα να πούμε αντίο στην αναλογική λήψη (που έχουμε τώρα), δεν θα χρειαστεί να ανέβεις στην ταράτσα, αλλά να αγοράσεις έναν δέκτη επίγειου ψηφιακού σήματος ή μια τηλεόραση με ενσωματωμένο δέκτη επίγειας ψηφιακής και να ασχοληθείς στο σαλόνι σου.

 

Ο δέκτης που σου λέω δεν έχει καμία σχέση με τους αποκωδικοποιητές των επίγειων Filmnet & SuperSport, ενώ όσο περνάει ο καιρός τα μοντέλα τηλεοράσεων με ενσωματωμένους δέκτες αυξάνονται.

 

Και τώρα ακόμα μπορείς να αγοράσεις επίγειο ψηφιακό δέκτη. Μπορείς να βρεις και με 50 ευρώ, μπορείς και με 250- ανάλογα με τις δυνατότητες. Προς το παρόν για πειραματισμούς ο δέκτης των 50 ευρώ σε καλύπτει εντελώς. Θα λαμβάνεις τα 3 ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ μαζί με το ΡΙΚ ΣΑΤ, ενώ θα σου μείνει και καθώς περνάει ο καιρός θα λαμβάνεις και τα υπόλοιπα ψηφιακά κανάλια όταν θα αρχίσουν να εκπέμπουν έτσι. Επαναλαμβάνω πως μέχρι το 2012 όλα τα κανάλια που βλέπουμε και τώρα θα γίνουν ψηφιακά, άρα και ο ψηφιακός δέκτης θα σου είναι όχι χρήσιμος αλλά απαραίτητος, ενώ είναι άλλο πράγμα το ψηφιακό κανάλι με το συνδρομητικό κανάλι. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα συμφορουμήτες, ήθελα να ακούσω την γνώμη σας πάνω στο πρόβλημα μου. Έχω ένα desktop pc το οποίο είναι σε μια γωνία του δωματίου μου όπως επίσης και μια εσωτερική κεραία (noname, ίσα ίσα για να κάνει την δουλειά της). Μάλλον λόγω της τοποθεσίας του γραφείου του υπολογιστή και του μικρού μήκους του καλωδίου, η κεραία δεν μπορεί να αποδώσει τα μέγιστα με αποτέλεσμα να έχω μεν εικόνα αλλά με σχετικά πολλά χιόνια. Επίσης το σπίτι είναι στον 2ο όροφο και γειτνιάζει με μια άλλη οικοδομή στα 4-5 μέτρα. Μόνος ελεύθερος χώρος είναι προς τα δεξιά και προς τα αριστερά του μπαλκονιού και φυσικά προς τα πάνω. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τί θα κάνατε εσείς στην θέση μου δεδομένου ότι το γραφείο θέλω να παραμείνει ως έχει. Θα ήτανε καλό να ρίξω καλώδιο από την ταράτσα της πολυκατοικίας (το δωμάτιο βρίσκεται στο πίσω μέρος οπότε δεν υπάρχει το πρόβλημα το καλώδιο να περάσει από την πρόσοψη της πολυκατοικίας) ή να βάλω μια κεραία στο μπαλκόνι μου και να την προσανατολίσω αναλόγως; Θα υπάρχουν απώλειες σήματος σε περίπτωση που προχωρήσω την πρώτη μου ιδέα; Ποιός είναι ο κίνδυνος από την ακτινοβολία στην δεύτερη περίπτωση; Άν όντως πάω τελικά για την δεύτερη λύση, τί κεραία θα μου προτείνατε;

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το καλύτερο είναι να τραβήξεις καλώδιο απο την ταράτσα .....

Αλλα επρεπε να το ποστάρης ΕΔΩ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...