Jump to content

Smartphone ~450 (samsung s6?)


NinjTsax
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είπα να πρωτοτυπήσω μέσα στην κρίση και να ανεβάσω λίγο τον οικονομικό πήχη.

Σκέφτομαι για μία συσκευή αξιόλογη που θα μπορώ να πω ότι θα με βγάλει ~2 χρόνια.

Η συσκευή που έχω τώρα είναι ένα leagoo elite 2 πολύ καλή συσκευή για τη χρήση που τη θέλω και αρκετά ανθεκτική.. χαχ :O έπεσε από 1 μιση μέτρο με γωνία και μόνο τα μεταλλικά μπιχλιμπίδια στο πλάι χάλασαν και λίγο η οθόνη. Δυστυχώς προέκυψε θέμα με το σήμα.. ειδικά σε κλειστούς χώρους και η υποδοχή της δεύτερης κάρτας μετα απο απότομο τράβηγμα πάει..

 

Στο θέμα μας τώρα...

 

Αυτό που ζητάω κυρίως είναι ταχύτητα.

Η κάμερα δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

Το GPS είναι το δεύτερο σημαντικότερο.

Ευκολότερη χρήση, δηλαδή λειτουργίες που θα βοηθούν στη ευκολότερη και ταχύτερη χρήση της συσκευής, (Fingerprint scanner, fast charging κλπ)

Θα ήθελα και δύο κάρτες αλλά δεν καίγομαι κιόλας.

 

Σκέφτομαι πιό πολύ να κινηθώ εκτός κινέζικης αγοράς λόγο της τιμής. Σκέφτομαι βέβαια και για το OnePlus 2, έχω χρησιμοποιήσει και το 1 και έχω ακούσει αρκετά καλά σχόλια.

 

Περιμένω τις προτάσεις σας

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ή ταχύτητα είναι ένα θέμα καθαρά marketing.εαν το κινητό μου ανοίγει μια σελίδα 0,5 αργότερα από του κινητο του διπλανού μου δεν θα με πειράξει καθόλου αρκεί να είναι απροβληματιστο σε καθημερινή χρήση.εγώ θα πρότεινα g4 το οποίο βέβαια δεν έχει δακτυλικό αποτύπωμα όμως είναι μια συσκευή με πολύ δυνατά χαρακτηριστικά και σε αυτή την περίοδο σε ιδιαίτερα ανταγωνιστική τιμή.για το oneplus two δεν μπορώ να σου πω διότι δεν το ειχα ποτέ μου.
Link to comment
Share on other sites

Ή ταχύτητα είναι ένα θέμα καθαρά marketing.εαν το κινητό μου ανοίγει μια σελίδα 0,5 αργότερα από του κινητο του διπλανού μου δεν θα με πειράξει καθόλου αρκεί να είναι απροβληματιστο σε καθημερινή χρήση.εγώ θα πρότεινα g4 το οποίο βέβαια δεν έχει δακτυλικό αποτύπωμα όμως είναι μια συσκευή με πολύ δυνατά χαρακτηριστικά και σε αυτή την περίοδο σε ιδιαίτερα ανταγωνιστική τιμή.για το oneplus two δεν μπορώ να σου πω διότι δεν το ειχα ποτέ μου.

 

Το έθεσα λίγο λάθος αυτό με την ταχύτητα. Εννοώ να μην κολλάει σε έντονη χρήση, πολλές ανοιχτές εφαρμογές.. Τώρα απ ότι έχω καταλάβει όσο παιρνάει ο καιρός και φορτώνεται η συσκευή όλο και κάτι θα προκύψει.

Το G4 πολύ ενδιαφέρων δεν το είχα δει, 3GB Ram και στα 1,8GHz και καλή ανάλυση.. και σε καλή τιμή όντως

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα κοίταξε πιο φθηνό κινητό και σου μένει και καβάτζα χρήμα. ;)

 

http://www.skroutz.gr/s/6870822/Huawei-Ascend-P8-16GB.html

 

Θα σε υπερκαλύψεi,δεν έχει fingerprint αλλά ουσιαστικα αγοράζεις ενα s6/g4 με 150ευρώ κάτω

Link to comment
Share on other sites

Το g4 εχει 340 ενω το huawei 300, οποτε η διαφορα ειναι μονο 40€. Σ αυτο το επιπεδο τιμης δεν υπαρχει καλυτερο. Αν ειχε σοβαρο πενακι θα το επαιρνα κι εγω!
Link to comment
Share on other sites

ντουγρου εκει ... g4 g4 g4 ρε παιδια ενταξει , καλη συσκευη ειναι αλλα υπαρχουν ακομα πολλες προτασεις.

htc m9 - moto x style ( απο expansys), mate s , note 4 , s6 , xperia z5 + compact το p8 που ειναι και κοσμημα.

δεν τον ενδιαφερει ιδιαιτερα η καμερα και μονο εκει ξεχωριζει το g4 ( οταν λεμε ξεχωριζει πιστευω να καταλαβαινετε οτι εχει ενα παρα πολυ μικρο προβαδισμα σε καποιες περιπτωσεις απο το s6 πχ ) , τεσπα δεν θελω να πω πολλα ομως γιατι θα πεσετε να με φατε .

μεγαλε ασε τα g4 και δες καμια σοβαρη συσκευη απο αυτες που εγραψα απο πανω :lol:

ξεχασα και το g flex 2 που εχει πεσει σχεδον τιμη κοστους και σε λιγο με τα λεφτα που διαθετεις θα περνεις 2 :)

Edited by taxudromos
Link to comment
Share on other sites

ξεχασα και το g flex 2 που εχει πεσει σχεδον τιμη κοστους και σε λιγο με τα λεφτα που διαθετεις θα περνεις 2 :)

 

Απλά αυτό είναι μπανάνα δεν είναι κινητό :p

 

Για εμένα το P8 είναι πολύ καλή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θες ταχύτητα κοιτάς μόνο 5x και huawei p8 που έχει ελαφρύ UI. Ελαφρώς κατώτερα για μένα moto x και M9 τελευταία επιλογή.
Link to comment
Share on other sites

οποποπ πολλές επιλογές βλέπω και χαίρομαι ! ευχαριστώ όλους για της προτάσεις σας !

Μπορώ να πω το P8 με άγγιξε :p και το gflex το design πρωτότυπο ! μπανάνα όντως ! αν και θα βολεύει στην ομιλία αρκετά λογικά.. το μονο που με χαλάει είναι η RAM στα 2Gb στο δεύτερο καθώς και στα δυο η μνήμη που ειναι στα 16, όχι ιδιαίτερα βέβαια, και τώρα που το σκέφτομαι με μια καρτουλα μια χαρά θα είναι ! και το mate s απίστευτο !

 

Λίγο τις μπαταρίες κοιτάω, εχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους, και το P8 όπως είπε ο φίλος than0s7 με το ελαφρύ UI φαντάζομαι με 2860mAh θα είναι καλα.

Ξέχασα να αναφέρω στο πρώτο ποστ και η μπαταρία (αντοχή) είναι στα σημαντικά.

Η χρήση που κάνω ποικίλει αναλόγως τη μέρα.. παίζει μια μέρα να το σκίσω με data ομιλία και GPS και άλλες μέρες απλό wifi και ελαχίστη ομιλία.. Απλά θα ήθελα σε βαριά μέρα να κρατήσει ~10 ωρίτσες

Link to comment
Share on other sites

Όντως το S6 σε βαριά χρήση εμένα μου έβγαλε 6-6,5 ώρες από 100% σε 15% με 4 ώρες Screen on.

 

Αλλά και το G4 με ίδια χρήση μου έβγαλε 8 ώρες με 4 ώρες Screen on.

 

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα που προτείνει Nexus 5X. Πολύ καλή μπαταρία (για δεδομένα Nexus που, ιστορικά, ήταν απλά fail), η κάμερα εκπλήσσει ευχάριστα σε όσα reviews διαβάζω, και, τέλος, είναι και Nexus οπότε είναι αδιαμφισβήτητα και σφαιράτο.

Link to comment
Share on other sites

το αναφέρατε και το θυμήθηκα ! κάτι μου είπε ένας φίλος που το πήρε και δεν το πολύ πίστευα, είδα έχει 2550mAh περίεργο. Το ισορροπεί με το fast charging :lol::ninja:

Για το Motorola Nexus 6 τι γνώμη έχετε;

Λίγο με τρομάζει η Motorola..

Link to comment
Share on other sites

Εχω εδω και κανα δυο χρονια το motorola moto x και του 2013 και του 2014 τωρα πια. Ειναι κορυφαια κατασκευη και το δερμα που το κρατας ολα τα λεφτα, στα δε χρηματα που κοστιζει τωρα δε το συζητω. Να μη σε τρομαζει η motorola . To μονο κινητο που με εχει εντυπωσιασει περισσοτερο ειναι το huawei mate s που το επεξεργαστηκα σε καταστημα κοντα στο συνταγμα αλλα η τιμη του απαγορευτικη για τα οικονομικα πια των περισσοτερων.
Link to comment
Share on other sites

Nexus 5X 32gb 322euro

Lg G4 337euro

Huawei mate s 451euro

Xperia Z5 456euro

 

Ιεράρχησε λίγο τα θέλω σου. Το g4 δεν έχει σαρωτή δαχτυλικών αποτυπωμάτων αλλά έχει πολύ καλή εμπειρία χρήσης. Σε σχέση με άλλες ανώτερες προτάσεις έχει multitasking...

 

Το mate s είναι πολύ όμορφη συσκευή αλλά δεν διακρίνεται για την υποστήριξη των συσκευών η huawei.

 

Το 5Χ έχει την καλύτερη υποστήριξη από όλα και τώρα πια έχει πιο σωστή τιμολόγηση.

 

Αν τα λεφτά δεν παίζουν ρόλο πάντως, για μένα πήγαινε στο Ζ5. Ωραία κατασκευή, μαζεμένες διαστάσεις, καλή αυτονομία, προστασία από νερό, καλή κάμερα και ως τώρα η sony τις υποστηρίζει καλά τις Ζ συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

για το nexus 5x παντως δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα..σε πολλα reviews λενε οτι εχει θεματα που δεν περιμεναν με την ταχυτητα (κολλήματα κλπ) οποτε ψαξε το λιγο πρωτα

 

http://www.androidauthority.com/nexus-5x-second-opinion-659760/

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω κι εγω g4 ειναι κινηταρα και με πολυ καλη τιμη, ξεκαθαρα το πιο vfm flagship, κι αν εισαιι υπομονετικος και περιμενεις με το g5 θα πεσει κι αλλο λογικα.

Δν λεω υπαρχουν κι αλλες αξιολογες ναυαρχιδες, αλλα καμια δεν αγγιζει τετοια τιμη, οποτε μονοδρομος για μενα

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λίγο ακόμα.. λόγο δουλειάς άργησα λίγο να απαντήσω.

Θα προσπαθήσω λίγο να καθυστερήσω την αγορά (αν δεν με αφήσει η συσκευή που έχω).

Η αλήθεια είναι ότι μαρέσει αρκετά το g4 και από αρκετά review που είδα διαφέρει ελάχιστα με το s6, Η διαφορά του επεξεργαστή δεν ξέρω αν θα είναι εμφανής. Και λίγο με χάλασε η φωτεινότητα του g4 βέβαια από κοντά θα το δω καλύτερα.

Έχει και μεγαλύτερη μπαταρία.

Το multitasking παρατήρησα ότι είναι καλύτερο σε s6 και είναι κάτι που θα με ενδιέφερε.

 

Μια σύνοψη...

1. Να μην κολλάει σε έντονη χρήση, και γενικότερα οτιδήποτε βοηθάει στην ευκολότερη και ταχύτερη χρήση της συσκευής(πχ multitasking,fingerprint scanner/double tap to wake up etc).

2. Αυτονομία

3.GPS/χαρτες, επειδή χρησιμοποιώ συχνά την πλοήγηση θα ήθελα όσο γίνεται να γίνεται γρήγορα κλείδωμα θέσεις και επαναυπολογισμός διαδρομής, φαντάζομαι αυτό έχει να κανει και με το software.

4. WiFi/data ταχύτητα (δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω :p )

5. Κάμερα

 

Και το Ζ5 απίστευτη συσκευή..

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που θετεις την αυτονομια σαν ορο ,αυτοματως διαγραφεις S6 και G4.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...