Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Αυτό ισχύει για όλα τα Nexus; Γιατί εγώ σε καμιά 10αρια μέρες θα έχω το Nexus 6 (by Motorola), και θέλω να ξέρω αν και με εκείνο θα έχω αυτές τις δυνατότητες.

 

Κλειστό φλας, ενεργοποιημενο το HDR+ παντα και οχι στο αυτοματο (για το νεξους 6) και δες εδω δειγμα. Ολες αυτοματο με google camera και σχεδον παντα 1-2 ληψεις μαξ.

 

https://www.flickr.com/photos/127544626@N03/

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κλειστό φλας, ενεργοποιημενο το HDR+ παντα και οχι στο αυτοματο (για το νεξους 6) και δες εδω δειγμα. Ολες αυτοματο με google camera και σχεδον παντα 1-2 ληψεις μαξ.

 

https://www.flickr.com/photos/127544626@N03/

 

Υπέροχες φωτογραφίες. Μια τελευταία ερώτηση: Στις φωτογραφίες που έχεις πετύχει πουλί στον αέρα, και αυτό με HDR; Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά; Κινούμενο αντικείμενο με HDR; Αφού συνδυάζει πολλές φωτογραφίες, πως πετυχαίνει τέτοιες φωτογραφίες με κινούμενα αντικείμενα; Και το δικό μου κινητό είχε HDR, φυσικά καμιά σχέση με Nexus 6, αλλά και πάλι.........

 

EDIT: Αυτό εδώ πώς το πέτυχες;

Edited by THD
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Αυτό εδώ πώς το πέτυχες;

 

Με το 808 pure view την έχει πάρει αυτή αφήνοντας αρκετά το κλείστρο ανοιχτό. Στο δικό μου και λογικά στο δικό σου έχει όριο που σε περιορίζει.

Link to comment
Share on other sites

Με το 808 pure view την έχει πάρει αυτή αφήνοντας αρκετά το κλείστρο ανοιχτό. Στο δικό μου και λογικά στο δικό σου έχει όριο που σε περιορίζει.

 

Είπα και εγώ. Πάντως καλή κάμερα έχει το N6. Σε σχέση με το Ν5Χ τι λέει;

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα νεα nexus (6p 5X) φαινεται να εχουν τρομερες καμερες, τουλαχιστον σε τοπια και σε στατικα αντικειμενα. Σε εν κινηση ανθρωπους και σε παιδια που παιζουν πως τα πανε? Το οτι τραβανε πιο αργα φωτογραφιες απο αλλες ναυαρχιδες (samsung s6 -s7, iphone κτλ.) δεν τα κανει χειροτερα σε αυτο τον τομεα, να τα δειχνει θολα ακομη και με πλουσιο ηλιο? Σας ρωταω γιατι εχω το s6 edge αλλα με αυτα που βλεπω εδω σκεφτομαι τη μεταβαση σε nexus 6p αλλα φοβαμαι μηπως δε μπορω να τραβιξω καλες φωτο την κορη μου που δε καθεται σε ησυχια... :)
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κλειστό φλας, ενεργοποιημενο το HDR+ παντα και οχι στο αυτοματο (για το νεξους 6) και δες εδω δειγμα. Ολες αυτοματο με google camera και σχεδον παντα 1-2 ληψεις μαξ.

 

https://www.flickr.com/photos/127544626@N03/

 

Μα ούτως ή άλλως αν έχεις επιλεγμένο το hdr+ το flash είναι disable. Πάντως σε σχέση με το Α5 2016 που βγάλαμε κάτι φωτογραφίες στο auto, με το nexus 5 έβγαλα πιο ωραίες φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το συγκριτικό φίλε μου, εχω το g4 και με ενδιαφέρει το a5 2016 θα μπορούσες να βγάλεις μερικές φωτο σε μέτριο η χαμηλό φωτισμό; εντος σπιτιού ή έξω βραδινές. Απο ομορφιά το a5 σκιζει.

Ευχαριστώ

 

Από τη σύγκριση των δύο κινητών, με υποκειμενικά φυσικά κριτήρια, προκύπτει ότι, δεν θα άλλαζα το g4 για το Α5 2016. Δεν είναι εξέλιξη πουθενά εκτός ίσως από την εμφάνιση που και αυτό είναι στα γούστα του καθενός. Στο τομέα της φωτογραφίας τα συμπεράσματα δικά σας.

Ενα νέο σετ παρακάτω σε Indoor και με μέτριο έως καλό φωτισμό.

 

26985573591_684638e1d3_h.jpgVS NOEL 1 SAMSUNG by P. V., on Flickr

 

26985614031_12e12aaed8_h.jpgVS NOEL 1 LG by P. V., on Flickr

 

υπάρχουν και άλλα σετ στο άλμπουμ άψυχων πραγμάτων...

Οπου είναι αναμένο το φλας ή HDR αναφέρεται...

Ολα auto

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Μα ούτως ή άλλως αν έχεις επιλεγμένο το hdr+ το flash είναι disable. Πάντως σε σχέση με το Α5 2016 που βγάλαμε κάτι φωτογραφίες στο auto, με το nexus 5 έβγαλα πιο ωραίες φωτογραφίες.

 

οχι...εχω βγαλει με φλασ και Hdr+

Link to comment
Share on other sites

26960351712_f88de2c7c2_z.jpg2016-05-16_08-00-21 by finn2k1, on Flickr

 

26449672164_1ea925053b_z.jpg2016-05-16_08-21-30 by finn2k1, on Flickr

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

26960351712_f88de2c7c2_z.jpg2016-05-16_08-00-21 by finn2k1, on Flickr

 

 

 

 

Απίστευτη φωτογραφία!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Για μια ακόμη φορά ένα μπράβο σε "παιδιά" όπως Aptaliko, Finn, που έχουν αναβαθμίσει καλλιτεχνικά το νήμα, στον Saleakos που αναδεικνύει κινητά και μας δημιουργεί ανάγκες αγοράς. Και σε όλους τους συμμετέχοντες που έχουν δώσει ο καθένας ζωή στο τόπικ μας.
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Απο βδομάδα λέω να πάρω και το HTC 10 οπότε θα δούμε και εκεί τι απίδια πιάνει ο σάκος!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Απο βδομάδα λέω να πάρω και το HTC 10 οπότε θα δούμε και εκεί τι απίδια πιάνει ο σάκος!

 

Ένα G5, λοιπόν, και θα έχουμε πλήρη εικόνα από τα φωτοκινητά. Αναμένουμε εναγωνίως.....

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Υπέροχες φωτογραφίες. Μια τελευταία ερώτηση: Στις φωτογραφίες που έχεις πετύχει πουλί στον αέρα, και αυτό με HDR; Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά; Κινούμενο αντικείμενο με HDR; Αφού συνδυάζει πολλές φωτογραφίες, πως πετυχαίνει τέτοιες φωτογραφίες με κινούμενα αντικείμενα; Και το δικό μου κινητό είχε HDR, φυσικά καμιά σχέση με Nexus 6, αλλά και πάλι.........

 

EDIT: Αυτό εδώ πώς το πέτυχες;

 

Μα ούτως ή άλλως αν έχεις επιλεγμένο το hdr+ το flash είναι disable. Πάντως σε σχέση με το Α5 2016 που βγάλαμε κάτι φωτογραφίες στο auto, με το nexus 5 έβγαλα πιο ωραίες φωτογραφίες.

 

Δεν ειναι ολες με το Ν6, μερικες με το Ν8, αλλες με το 808, αλλες με την Α6000 και φυσικα το Ν6

 

 

Ναι, βγαζει και με το auto, απλα, το Ν6 σε συνθηκες περαν απολυτου σκοταδιου αποδιδει αψογα με HDR+ , μιας και ειναι πολυ απαλο αυτο που κανει. Επισης με το HDR+ οταν κανεις touch to focus οπου θελεις εσυ, ρυθμίζει αναλογα και το εφε του και το βλεπεις live.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Nexus 5x

IMG_20160516_213853 by foxy4270, on Flickr

 

Απ' ότι φαίνεται σε κάποιες σκηνές το υψηλό iso του 5x δεν δίνει μεγάλο θόρυβο, αλλά στην συγκεκριμένη υπάρχει θόρυβος. Βέβαια για τόσο υψηλό iso ο θόρυβος είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Από τη σύγκριση των δύο κινητών, με υποκειμενικά φυσικά κριτήρια, προκύπτει ότι, δεν θα άλλαζα το g4 για το Α5 2016. Δεν είναι εξέλιξη πουθενά εκτός ίσως από την εμφάνιση που και αυτό είναι στα γούστα του καθενός. Στο τομέα της φωτογραφίας τα συμπεράσματα δικά σας.

Ενα νέο σετ παρακάτω σε Indoor και με μέτριο έως καλό φωτισμό.

 

Το A5 ειναι μια κατηγορια κατω απο το g4..βαση χαρακτηριστικων.

Παιζει στα ιδια με 640xl και το htc του finn.

Δεν ειναι κακο προφανως..αλλα οκ δεν ειναι και g4.

 

Μπορεις να πεις μια και τι προσφερει στα γρηγορα?

manual ρυθμισεις , dng.. μπλα μπλα..?? Μεγιστο κλειστρο να υποθεσω 1/8?

 

finn μπορεις να πεις και συ μια τι προσφερει το Α9 ..και αν ξερεις τι προσφερει και το 10αρι?

Link to comment
Share on other sites

Το A5 ειναι μια κατηγορια κατω απο το g4..βαση χαρακτηριστικων.

Παιζει στα ιδια με 640xl και το htc του finn.

Δεν ειναι κακο προφανως..αλλα οκ δεν ειναι και g4.

 

Μπορεις να πεις μια και τι προσφερει στα γρηγορα?

manual ρυθμισεις , dng.. μπλα μπλα..?? Μεγιστο κλειστρο να υποθεσω 1/8?

 

finn μπορεις να πεις και συ μια τι προσφερει το Α9 ..και αν ξερεις τι προσφερει και το 10αρι?

Minimum ISO 100, Max shutter speed 2sec, dng φυσικά, OIS.

Ίδιο sensor με του Oneplus one έχει. Εκείνο βέβαια έφτανε και τα 32sec shutter speed!

 

Το HTC 10 δυστυχώς πάλι παίζει με ISO 100 στην χαμηλότερη τιμή (g4 με 50) και shutter speed στα 2 δευτερόλεπτα

 

Στάλθηκε από το HTC One A9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πεις μια και τι προσφερει στα γρηγορα?

manual ρυθμισεις , dng.. μπλα μπλα..?? Μεγιστο κλειστρο να υποθεσω 1/8?

 

Από ότι βλέπω στο pro mode έχει ρύθμιση για ISO από 100 minimum, 800 Max αλλά κατά τ 'άλλα δε βλέπω κάτι παραπάνω. No dng, no anything. Γενικά παραπλανά με το f1. 9 περιμένοντας παπάδες που λένε, αλλά ούτε δεξί ψάλτη δε βλέπω.

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται σε κάποιες σκηνές το υψηλό iso του 5x δεν δίνει μεγάλο θόρυβο, αλλά στην συγκεκριμένη υπάρχει θόρυβος. Βέβαια για τόσο υψηλό iso ο θόρυβος είναι σε πολύ καλό επίπεδο.

 

Στα σκοτεινα σημεια εχει θορυβο ιδιως οταν το πλανο ειναι μακρυνο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω στο pro mode έχει ρύθμιση για ISO από 100 minimum, 800 Max αλλά κατά τ 'άλλα δε βλέπω κάτι παραπάνω. No dng, no anything. Γενικά παραπλανά με το f1. 9 περιμένοντας παπάδες που λένε, αλλά ούτε δεξί ψάλτη δε βλέπω.

 

εε ενταξει για αυτοματο δεν ειναι κακο παρα τον μικροτερο σενσορα.

Βλεπω κατεβαινει μεχρι 50iso (στο αυτοματο)..αν και οπως εχω πει δεν ειναι αμεσα συγκρισιμα.

 

 

Παιζει να μαθεις και ποιο σενσορα εχει απλα για να μου φυγει και αυτη η απορια?

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Lumia 640XL manual. Τελευταία στιγμή χάλασε την φωτογραφία μια κυρία που πετάχτηκε από το πουθενά.

 

1" υποθεση ηταν ...δεν τραβαγες αλλη μια ?? : p

(αυριο θα εχεις ενα πμ..)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...