Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Αν μπορείτε, παίδες, σβήνετε τις φωτό από τις παραθέσεις, είναι λίγο κουραστικό να κάνεις scroll 15 φωτογραφίες για να διαβάσεις ένα comment.

 

Είναι και ογκοβόρο για όσους είμαστε με 4g με το σταγονόμετρο να τις φορτώνει κάθε τόσο :)

 

Thanks.

 

@droper Το 6p δίνει γενικά πιο contrasty σαν αποτέλεσμα του HDR+. Αλλά και χωρίς να ενεργοποιηθεί το HDR+ στο φουλ auto το V10 βγάζει λίγο υπερεκτεθειμένες φωτογραφίες γενικότερα ;) Μόνο στο manual δείχνει τα δόντια του απέναντι στο HDR+ του 6p.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

S8+ manual 1/4 & iso400

Θα ήθελα πραγματικά την δική σου άποψη για την συγκεκριμένη. Φαντάζομαι ότι η ρόδα δεν γυρίζει ε :worry:

 

Υ.Γ Την έχεις και σε auto ή μόνο σε manual; Πιστεύω ότι σε auto θα έβγαινε πολύ καλύτερη.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl χαχα σε τετοια αποσταση ηθελες να δεις λεπτομερεια στην τριχα? και μαλιστα απο κινητο?

και κατι γενικο το οποιο το βλεπω μονο απο κατοχους s7 πριν και s8 τωρα, σας πιανει μια τρελα οταν λεει καποιος οτι δεν του αρεσουν οι φωτο του s8, σας κανει εσας; προφανως και ναι γιατι το πηρατε. τελος σε αυτο παμε παρακατω, εγω γουσταρω τα νεξους, οτι και να μου πει καποιος αφου μου αρεσει εμενα αυτο που βγαζουν οτι και να μου πει ο αλλος απλα δεν μου καιγεται καρφι...klein. τωρα για την καμερα του u11 ενα εμπειρο ματι μπορει να κρινει και χωρις συγκριτικα και δεν υπαρχει αμφιβολια οτι εχει γινει σοβαρη δουλεια στην καμερα, σιγουρα καπου θα εχει και μειον οπως ολα αλλωστε, τελος πιστευω τον περισσοτερο κοσμο τον ενδιαφερει να δει φωτο απο συσκευες σε αυτοματο σε νορμαλ φωτισμους και οχι σε οσο πιο extreme low light καταστασεις γινεται, εκει δεν αποδιδει κανενα

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ "δείτε μια φωτό που είναι καλύτερη από το U11", μην μας τα κάνετε ζέπελιν, puh-lease. :) [sarcasm]Το U11 είναι super-mega-ultra-φοβερο-φανταστικο-τέλειο και το hdr boost του τονίζει μοναδικά τις λεπτομέρειες και στα shadows και στα highlights, το θαυμάζω και το ζηλεύω αλλά δεν μετανιώνω που πήρα το S8+ επειδή βγάζω 4μιση ώρες οθόνη και 1μέρα και 4 ώρες χρήση. Που δεν είναι του παρόντος. :* [/sarcasm]

 

Στην φωτό που τράβηξα, τώρα. Δεν την έχω auto.

 

Η ρόδα μόλις είχε σταματήσει και πήγαιναν πέρα δώθε τα τσιτσιμπλίκια αυτά.

 

Για 1) χεράτη 2) χωρίς tap to focus είναι μια passable φωτογραφία χωρίς κάτι εντυπωσιακό σε pixel peeping επίπεδο. 3) Λογικός θόρυβος για ISO400, 4) μη-εντυπωσιακή λεπτομέρεια αν ζουμάρεις.

 

Βλέποντάς την έτσι σε 27άρα στα 50 εκατοστά απ' την οθόνη δεν με ενοχλεί η έλλειψη λεπτομέρειας.

 

Εντυπωσιακό για εμένα είναι ότι αποτύπωσε ΑΚΡΙΒΩΣ τα χρώματα της σκηνής, ακόμη και την διαφορά στο χρώμα των φύλλων.

Link to comment
Share on other sites

Tο V10 εχει έχει λερωμένο φακο 1000%.Καποια δαχτυλια ίσως.Είναι χαρακτηριστικό σε όλες τις φωτο.

 

Δεν έχει/είχε. Τώρα που τον βλέπω στο φως υπό γωνίες χωρίς να τον έχω σκουπίσει δεν βλέπω κατι. Αλλά επιφυλάσσομαι, διότι ούτε και μένα μου αρέσουν (συγκριτικά πάντα) τώρα τελευταία οι φωτογραφίες του V10. Θα ξαναπάω (γιατί το μέρος τέτοιες ώρες ενδείκνυται για φωτογράφιση, και όχι μόνο βέβαια) με πανάκι και χωρίς τη θήκη (λέω μήπως κάνει καμιά π@π@ρι@ και χωρίς φλας)....

 

σε τετοια αποσταση ηθελες να δεις λεπτομερεια στην τριχα? και μαλιστα απο κινητο?

ακριβώς...

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

... τελος πιστευω τον περισσοτερο κοσμο τον ενδιαφερει να δει φωτο απο συσκευες σε αυτοματο σε νορμαλ φωτισμους και οχι σε οσο πιο extreme low light καταστασεις γινεται, εκει δεν αποδιδει κανένα...

 

+1000...

 

Όπως επίσης συμφωνώ και με τον φίλο που λέει για δείγματα του htc εκτός paok..gtf... κλπ.

 

Βαγγέλη όμορφη φωτο με την ρόδα. ωραίο καδραρισμα έκανες!

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

ΧΡηστο συμφωνω με το σχολιο σου, αλλα μην ξεχνας οτι σε αυτη την φωτο το φως ειναι πραγματι ελαχιστο. Δεν εχουμε δει τετοιο δειγμα απο το 11αρι. Να μην υπαρχει καθολου φως τριγυρω και να βγει μια χερατη. Πιστευω οτι ολα τα κινητα περιπου ετσι θα εβγαζαν, μπορει εδω να ειναι λιγο πιο εντονο το μακιγιαζ, αλλα μιας και δεν ειμαστε ωραιοι, καλο κανει :lol::p

 

Αρα οσο η συγκριση δεν γινεται σε ακριβως ιδιες σκηνες, μιλαμε θεωρητικα μονο και υποθετικα.

 

Συμφωνω απόλυτα με το Νίκο, στη συγκεκριμένη φωτογραφία το φως είναι ελαχιστο και πολυ μακριά οπότε για τα δεδομένα της φωτογραφίας τα πήγε καλα σε αντίθεση με στημένα σκηνικά και γύρω γύρω λάμπες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΔΕΝ ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ "δείτε μια φωτό που είναι καλύτερη από το U11", μην μας τα κάνετε ζέπελιν, puh-lease. :) [sarcasm]Το U11 είναι super-mega-ultra-φοβερο-φανταστικο-τέλειο και το hdr boost του τονίζει μοναδικά τις λεπτομέρειες και στα shadows και στα highlights, το θαυμάζω και το ζηλεύω αλλά δεν μετανιώνω που πήρα το S8+ επειδή βγάζω 4μιση ώρες οθόνη και 1μέρα και 4 ώρες χρήση. Που δεν είναι του παρόντος. :* [/sarcasm]

 

Στην φωτό που τράβηξα, τώρα. Δεν την έχω auto.

 

Η ρόδα μόλις είχε σταματήσει και πήγαιναν πέρα δώθε τα τσιτσιμπλίκια αυτά.

 

Για 1) χεράτη 2) χωρίς tap to focus είναι μια passable φωτογραφία χωρίς κάτι εντυπωσιακό σε pixel peeping επίπεδο. 3) Λογικός θόρυβος για ISO400, 4) μη-εντυπωσιακή λεπτομέρεια αν ζουμάρεις.

 

Βλέποντάς την έτσι σε 27άρα στα 50 εκατοστά απ' την οθόνη δεν με ενοχλεί η έλλειψη λεπτομέρειας.

 

Εντυπωσιακό για εμένα είναι ότι αποτύπωσε ΑΚΡΙΒΩΣ τα χρώματα της σκηνής, ακόμη και την διαφορά στο χρώμα των φύλλων.

Ειδικά στην 1 παραγραφο δεν μπορουσες να τα πεις καλύτερα. Άψογος!!!

 

 

Επίσης να πω οτι βλέπω ξανά να εξαντλείται η αυστηρότητα στην κριτική όταν έχει να κάνει με S και στα υπόλοιπα να είμαστε περνάει στο ντούκου. Δηλαδή αυτό που επισημανε και ο Νίκος. Για να προλάβω τα σχόλια εννοείται οτι πρέπει να γίνεται κριτική αλλα σε σωστά συγκριτικά με ίδιες συνθήκες.

 

ΥΓ

Βγείτε λίγο έξω στο φως κάνει καλο.

Link to comment
Share on other sites

Βγείτε λίγο έξω στο φως κάνει καλο.

 

?????????

meaning?

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Τραβάμ' και καμία ημερήσια μανίτσα μ' :P χαχαχαχα

 

edit: S8+ auto

 

35852768546_a37c190231_z.jpgLights on by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

?????????

meaning?

Αυτό που λεω το φως του ήλιου κάνει καλο.

Τραβάμ' και καμία ημερήσια μανίτσα μ' :P χαχαχαχα

 

edit: S8+ auto

 

35852768546_a37c190231_z.jpgLights on by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Ωραίος!!! Εξαιρετικα χρώματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Htc 10 Auto

 

35505774760_3a1a8e0c54_c.jpgIMAG2578 by Guardian, on Flickr

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl χαχα σε τετοια αποσταση ηθελες να δεις λεπτομερεια στην τριχα? και μαλιστα απο κινητο?

και κατι γενικο το οποιο το βλεπω μονο απο κατοχους s7 πριν και s8 τωρα, σας πιανει μια τρελα οταν λεει καποιος οτι δεν του αρεσουν οι φωτο του s8, σας κανει εσας; προφανως και ναι γιατι το πηρατε. τελος σε αυτο παμε παρακατω, εγω γουσταρω τα νεξους, οτι και να μου πει καποιος αφου μου αρεσει εμενα αυτο που βγαζουν οτι και να μου πει ο αλλος απλα δεν μου καιγεται καρφι...klein. τωρα για την καμερα του u11 ενα εμπειρο ματι μπορει να κρινει και χωρις συγκριτικα και δεν υπαρχει αμφιβολια οτι εχει γινει σοβαρη δουλεια στην καμερα, σιγουρα καπου θα εχει και μειον οπως ολα αλλωστε, τελος πιστευω τον περισσοτερο κοσμο τον ενδιαφερει να δει φωτο απο συσκευες σε αυτοματο σε νορμαλ φωτισμους και οχι σε οσο πιο extreme low light καταστασεις γινεται, εκει δεν αποδιδει κανενα

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Φανταζομαι ειτε δε διαβασες τι εγγραψα ειτε δεν καταλαβες γρι..

Εδειξα πουθενα οτι με επιασε καμια τρελα? ισα ισα που συμφωνησα απολυτως με τον Χρηστο οτι ειναι χαλια η φωτογραφια του s8, αλλα ειπα οτι θελω μια απο το 11αρι με ακριβως ιδιες συνθηκες.

Επισης εκανα παραθεση μερικες απο το 11 που δεν ειναι ιδιες οι συνθηκες, ειναι πιο μακρινες, με πιο πολυ φως, αλλα δεν ειναι καλυτερες, το γιατι ας το αποφασισει ο καθε ενας, αν ειναι η αποσταση ή κατι αλλο.

Μην δημιουργειτε κλιμα οταν δεν υπαρχει. Θελησα απλα να πω οτι τοσες μερες μιλαμε για την φοβερη καμερα του 11, που κανεις δε διαφωνει οτι ειναι καλη, αλλα υπαρχουν 2 "αλλά"!

1ον ειναι στα χερια του φιλου Κωστα που σημαινει οτι ξερει πολυ καλυτερα να τη χειριστει και να παρει το μεγιστο απο καθε σκηνη,

2ον δεν υπαρχει αμεση συγκριση απο καποιον και με τις 2 συσκευες, ταυτοχρονα, με ιδια συνθηκες κτλ.

 

Οποτε, οπως τοσο καιρο λεμε ποσο κορυφη ειναι η καμερα, και κανεις δε διαφωνησε, ετσι και τωρα ειχα δικαιωμα να κανω αυτη την συγκριση που δεν ειναι τοσο σωστη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl μια χαρα διαβασα αλλα εσυ μαλλον δεν διαβασες οτι αναφερομαι γενικα και εσυ το πηρες προσωπικα, σε σενα αναφερθηκα σε αυτο που ειπες για τις τριχες που ηταν τελειως ατυχες παραδειγμα κατ εμε οπως ατυχες ειναι και το παραδειγμα του κωστα περι λεπτομερειας σε δεντρα στα 100 μετρα για να τα λεμε ολα

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl μια χαρα διαβασα αλλα εσυ μαλλον δεν διαβασες οτι αναφερομαι γενικα και εσυ το πηρες προσωπικα, σε σενα αναφερθηκα σε αυτο που ειπες για τις τριχες που ηταν τελειως ατυχες παραδειγμα κατ εμε οπως ατυχες ειναι και το παραδειγμα του κωστα περι λεπτομερειας σε δεντρα στα 100 μετρα για να τα λεμε ολα

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

αναφερεσαι γενικα αλλα με αφορουσε, αφου το σχολιο σου εγινε με αφορμη κυριως το δικο μου. Ξερω οτι μιλουσες γενικα, αλλα δεν παυει να σχετιζεται το ποστ σου με το δικο μου και θεωρω οτι ηταν λαθος για το λογο που σου ειπα. Εξαλλου νομιζω οτι ολοι συμφωνουμε οτι η αμεση συγκριση θα ηταν πιο χρησιμη απο μεμονομενες ληψεις ενος "επαγγελματια του ειδους".

Κατα τα αλλα συμφωνω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

S8+ manual 1/4 & iso400

 

Φίλε μου ενώ καλλιτεχνικά σαν αποψη και καδραρισμα μου άρεσε πολυ, τεχνικά κάτι με χάλασε. Λιγη θολουρα παραπανω, ειδικα στα μη κεντρικα σημεια της φωτογραφιας ας πουμε. Παρολα αυτα εχω μια απορια γι αυτο το θεμα για λογους επιμορφωτικούς. Με υψηλοτερο shutter speed και αντιστοιχα ISO δεν θα εβγαινε καλυτερη παρολο που θα ειχε αυξημενο θορυβο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

 

Την θολούρα την παρατηρώ μαζί με κάποιο distortion σε πολλά τηλέφωνα τελευταία. Παλιότερα ήταν μόνο θέμα ευρυγώνιου φακού στο Z5. Πλέον, βλέπω το distortion (οβάλ αντί για κύκλοι αν φύγεις προς τα εξωτερικά -όχι πολύ άκρη- του κάδρου) στο U11. Και στο S8+ μου παρατηρώ τη θολούρα στις γωνίες.

 

Με γρηγορότερο shutter θα είχε παγώσει την όποια κίνηση. Αλλά για να πάρει το ίδιο φως θα έπρεπε να αυξήσεις το ISO ανάλογα. Για να πας σε ασφαλές shutter speed τύπου 1/10 ή 1/12 θα έπρεπε να βάλω ISO1200... Δεν έχουμε και U11 να είναι εντελώς αθόρυβη η φωτό. S8+ έχουμε :P χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

 

Την θολούρα την παρατηρώ μαζί με κάποιο distortion σε πολλά τηλέφωνα τελευταία. Παλιότερα ήταν μόνο θέμα ευρυγώνιου φακού στο Z5. Πλέον, βλέπω το distortion (οβάλ αντί για κύκλοι αν φύγεις προς τα εξωτερικά -όχι πολύ άκρη- του κάδρου) στο U11. Και στο S8+ μου παρατηρώ τη θολούρα στις γωνίες.

 

Με γρηγορότερο shutter θα είχε παγώσει την όποια κίνηση. Αλλά για να πάρει το ίδιο φως θα έπρεπε να αυξήσεις το ISO ανάλογα. Για να πας σε ασφαλές shutter speed τύπου 1/10 ή 1/12 θα έπρεπε να βάλω ISO1200... Δεν έχουμε και U11 να είναι εντελώς αθόρυβη η φωτό. S8+ έχουμε :P χαχαχαχα

 

Χαχαχα. Ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις διάβασε και εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=452226

 

;) νομίζω στο έχω ξαναδώσει το λινκ, αλλά δεν χάνω τίποτα να το διαφημίσω λίγο ακόμα :P

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις διάβασε και εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=452226

 

;) νομίζω στο έχω ξαναδώσει το λινκ, αλλά δεν χάνω τίποτα να το διαφημίσω λίγο ακόμα :P

 

Καλα κανεις και το διαφημιζεις γιατι πολλοι δεν νιωθουμε ιδιαιτερα, και τετοια αρθρα με μαζεμενη πληροφορια ειναι πολυ χρησιμα. Το ειχα διαβασει το κειμενο μολις ειχες κανει την ανανεωση οποτε το θεωρητικο υποβαθρο χαζουπαρχει. Η πραξη ειναι το μεγαλο ζορι και η πρακτικη εξασκηση!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη εξάσκηση είναι η κουζίνα το βράδυ. Δοκίμασε να φωτογραφίζεις την βρύση που τρέχει νερό με χαμηλό φωτισμό, με ανοιχτά όλα τα φώτα, στο χέρι, στηριγμένο κάπου το κινητό, και άλλαζε αβέρτα ρυθμίσεις μέχρι να καταλάβεις κάτι :P

 

Κράτα σταθερές τις μεταβλητές σου εκτός από μια και παρατήρησε τι κάνει αυτό που αλλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡηστο συμφωνω με το σχολιο σου, αλλα μην ξεχνας οτι σε αυτη την φωτο το φως ειναι πραγματι ελαχιστο. Δεν εχουμε δει τετοιο δειγμα απο το 11αρι. Να μην υπαρχει καθολου φως τριγυρω και να βγει μια χερατη. Πιστευω οτι ολα τα κινητα περιπου ετσι θα εβγαζαν, μπορει εδω να ειναι λιγο πιο εντονο το μακιγιαζ, αλλα μιας και δεν ειμαστε ωραιοι, καλο κανει :lol::p

 

Πχ εδω:

35715860315_5bacaa599f_c.jpgIMAG0302 by xristos zerzis, on Flickr

δες το χερι,ειδικα το σταθερο, η τριχα ειναι μια μαυθη μουτζουρα.

 

εδω:

35327854170_fe26b1cfd4_c.jpgIMAG0129 by xristos zerzis, on Flickr

παρολο τον φωτισμο, τον χοντρουλη τον εχει ξεσκισει, ακομα και το δεξι χερι που ειναι σταθερο, παρολο το φως ειναι χαλια. και ο κυριος απο δεξια, δεν το λες καλη απεικονιση.

 

Αρα οσο η συγκριση δεν γινεται σε ακριβως ιδιες σκηνες, μιλαμε θεωρητικα μονο και υποθετικα.

 

@nikos...δεν βλεπω να σχολιασες αυτη τη φωτο ομως

35589188401_df8eb4a460_c.jpgIMAG0155 by xristos zerzis, on Flickr

 

οπως ουτε και αυτη

34999534964_f4670eeab1_c.jpgIMAG0352 by xristos zerzis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη ο φίλος μας είναι μια χαρά φωτισμένος, οπότε δεν έχει κάτι αξιοσημείωτο, στην δεύτερη με τη μερεντούλα εμένα δεν μου αρέσει οτιδήποτε *δεν* είναι ο κύριος. Ειδικά τι πλακάκι, ειδικά πίσω δεξιά όπως βλέπουμε :)
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...