Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

η ουσια παραμενει οτι και μια κινεζια των 100 ευρω να βαλεις με τετοιο κλειστρο...το αποτελεσμα θα ειναι παρομοιο.

Εχω απειρα δειγματα.

Οσο για το κατακιτρινη φανταζομαι ανεφερεσαι στο wb...αυτο το ξερει μονο αυτος που το τραβηξε.Μπορει να υπηρχε τετοιος φωτισμος στη σκηνη.Με το ιδιο σκεπτικο μπορω να πω και γω οτι η δικια σου βγηκε μπλε ενω κανονικα επρεπε να βγει κιτρινη λογω φωτισμου.

και για να τεκμηριωσω αυτο που λεω οριστε

κινητο του 2013...oppo find...low light, παπαδες

 

 

Δεκτό αυτό που λες για το wb, ισχύει.. για το άλλο όμως διαφωνώ, είχα P9 lite που είχε φουλ manual και ηταν μετριότατο στους μεγάλους χρόνους κλείστρου. Πρέπει να υπάρχει και υποστήριξη απο software/φακό

Πολυ καλή η φωτο του find 7 αλλά δεν ηταν κινεζιά των 100 ευρω οπως λες, νομίζω ηταν ναυαρχίδα στην εποχή του

 

edit: το τεκμηριώνω, τα χαρακτηριστικα του ηταν τοπ για το 2014 που κυκλοφόρησε

http://www.gsmarena.com/oppo_find_7-6214.php

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεκτό αυτό που λες για το wb, ισχύει.. για το άλλο όμως διαφωνώ, είχα P9 lite που είχε φουλ manual και ηταν μετριότατο στους μεγάλους χρόνους κλείστρου. Πρέπει να υπάρχει και υποστήριξη απο software/φακό

Πολυ καλή η φωτο του find 7 αλλά δεν ηταν κινεζιά των 100 ευρω οπως λες, νομίζω ηταν ναυαρχίδα στην εποχή του

 

edit: το τεκμηριώνω, τα χαρακτηριστικα του ηταν τοπ για το 2014 που κυκλοφόρησε

http://www.gsmarena.com/oppo_find_7-6214.php

 

Στην εποχη του ετσι...τωρα εχουμε 2017.

3 χρονια εξελιξεων στην τεχνολογια...ποσο μαλλον στον τομεα της καμερας...ειναι πολλα.

Τελος παντων αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι με μεγαλο κλειστρο και στημενο το κινητο σε τριποδα μπορεις να παρεις σχεδον αριστα αποτελεσματα απο σχεδον ολα τα συχρονα κινητα.

Οχι οτι ειναι κακο βεβαια να βγαζεις τετοιες φωτογραφιες ...ισα ισα που οι Long exposure ειναι συνηθως εντυπωσιακες

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι ειναι κακο βεβαια να βγαζεις τετοιες φωτογραφιες ...ισα ισα που οι Long exposure ειναι συνηθως εντυπωσιακες

 

κι εμένα οι εφετζίδικες μ αρέσουν.. long exposure, light paint, car trails κλπ. όμως απαιτούν εξοπλισμό και υπομονή

 

απο την άλλη ειναι απίστευτη ευκολία να σηκώνεις το κινητό και να πυροβολας χωρίς πολλά πολλά και να παίρνεις ενα αξιόλογο αποτέλεσμα ακόμα και αν ειναι βράδυ.

Εδω πχ. απλά έκανα ταπ και κατέβασα λίγο την έκθεση, μου αρέσει δηλαδή που δεν χρειάζεται να μπω manual και κάνω τη δουλειά μου άνετα στο αυτόματο. Αυτο εκτίμησα στο S8 και αντίστοιχα εσυ στο U11 φαντάζομαι

 

36448879885_cd4bf11913_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια manual χερατη από μένα το ξέρω ότι δεν είναι όμορφη αλλά θέλω να μου πείτε πως την βλέπετε από τεχνικής πλευράς

Huawei mate 9

35614140704_07cbbc51db_c.jpg2017-08-08_10-00-47 by Vagelis Kouzoglou, on Flickr

 

Στάλθηκε από το MHA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6p vs s8 auto low light

36308408501_ec527a62d8_c.jpg20170806_011517 by manthos kalaitzidis, on Flickr

36445793995_0f0db35c0c_c.jpgIMG_20170806_011657 by manthos kalaitzidis, on Flickr

36400141426_c72f701e98_c.jpg20170806_230603 by manthos kalaitzidis, on Flickr

36048844510_8fa02ce064_c.jpgIMG_20170806_230441 by manthos kalaitzidis, on Flickr

36048889680_2ce55e9cac_c.jpg20170806_214907 by manthos kalaitzidis, on Flickr

35610806754_2807f9a8b0_c.jpgIMG_20170806_214927 by manthos kalaitzidis, on Flickr

Edited by manthosffvll
Link to comment
Share on other sites

Μάνθο στο 1ο σετ έκοβα τον λαιμό μου ότι η 1η ήταν του 6Ρ.... και όχι γιατί το θεωρώ κακό ίσα ίσα το έχω πάρει άπειρες φορές ακριβώς για αυτό...την κάμερα του.

Εεεεε δεν περίμενα τέτοια διαφορά με συσκευή 2017!!!!

Εντάξει...αυτό το κινητό με εκπλήσσει συνέχεια.

 

Στάλθηκε από το XT1635-02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

Μάνθο στο 1ο σετ έκοβα τον λαιμό μου ότι η 1η ήταν του 6Ρ.... και όχι γιατί το θεωρώ κακό ίσα ίσα το έχω πάρει άπειρες φορές ακριβώς για αυτό...την κάμερα του.

Εεεεε δεν περίμενα τέτοια διαφορά με συσκευή 2017!!!!

Εντάξει...αυτό το κινητό με εκπλήσσει συνέχεια.

 

Στάλθηκε από το XT1635-02 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδη οι 2ες ειναι με 6p...???:blink:

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αντίπαρος , Λιμάνι.

Huawei 6p.

Οταν μπορέσω θα αφαιρέσω τα καλώδια.

36053351430_021fcbffd2_c.jpgIMG_20170721_122842 by P. V, on Flickr

"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι 2ες ειναι με 6p...???:blink:
Ναι, σε όλες έχει βάλει πρώτα s8 μετά 6P. Στην πρώτη έχει άνθρωπο μπροστά, οπότε πολύ πιθανό να επηρεασε αρκετά την λήψη.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

- στο 1 σετ το σ8 κρατησε λιγο πιο χαμηλα το ισο με αποτελεσμα να παει η ληψη στο 1/4 και ειναι κουνημενη, επισης οπως πολυ σωστα ειπε ο Θανος επηρεασε η παρουσια του ανθρωπου την ολη εικονα και φωτομετρηση, το 6p επαιξε με παραπανω ισο και 1/10, σε ζουμ ομως βλεπω παραπανω θορυβο στο 6p

 

- στο 2 σετ το σ8 με 1/17 και ισο 200 πετυχαινει καλυτερο αποτελεσμα απο το 6π με 1/40 και και 676 ισο. Νομιζω σηκωνε να ριξει λιγο ακομα το κλειστρο εδω ο αλγοριθμος του 6p, (δεν θυμαμαι αν εχει OIS το 6p) σε ζουμ που τις βλεπω παντως το σ8 εχει καλυτερη ευκρινεια και λιγοτερο θορυβο (λογικο λογω ισο)

 

- στο 3 σετ ισχουν τα ιδια με αυτα που λεω στο 2 απλα οι διαφορες ειναι πιο μικρες στην ευκρινεια.

Link to comment
Share on other sites

κι εμένα οι εφετζίδικες μ αρέσουν.. long exposure, light paint, car trails κλπ. όμως απαιτούν εξοπλισμό και υπομονή

 

απο την άλλη ειναι απίστευτη ευκολία να σηκώνεις το κινητό και να πυροβολας χωρίς πολλά πολλά και να παίρνεις ενα αξιόλογο αποτέλεσμα ακόμα και αν ειναι βράδυ.

Εδω πχ. απλά έκανα ταπ και κατέβασα λίγο την έκθεση, μου αρέσει δηλαδή που δεν χρειάζεται να μπω manual και κάνω τη δουλειά μου άνετα στο αυτόματο. Αυτο εκτίμησα στο S8 και αντίστοιχα εσυ στο U11 φαντάζομαι

 

36448879885_cd4bf11913_c.jpg

 

πολυ καλη λεπτομερεια στα δεντρακια και επισης πολυ καλη διαχειριση φωτος στα φωτα του τροχου και στην ταμπελα απο το σ8,

 

το htc11 πολυ πιθανον να ειχε καψει την ταμπελα της κοκα κολα εδω, (το γνωστο θεμα με τις εντονες πηγες φωτος)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σε όλες έχει βάλει πρώτα s8 μετά 6P. Στην πρώτη έχει άνθρωπο μπροστά, οπότε πολύ πιθανό να επηρεασε αρκετά την λήψη.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Ναι αλλά στις άλλες καμία σχέση...μωρέ δεν το περίμενα...

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

6p vs s8 auto low light

 

36400141426_c72f701e98_c.jpg20170806_230603 by manthos kalaitzidis, on Flickr

36048844510_8fa02ce064_c.jpgIMG_20170806_230441 by manthos kalaitzidis, on Flickr

 

Σε αυτο το σετ η υπεροχη του S8 ειναι ξεκαθαρη.

το νεξους εχει αρκετο θορυβο στον ουρανο, και στο νερο.Κακη διαχεριση των φωτεινων πηγων και εντονο Lens flare.

Γενικα λιγο ψευτικο το αποτελεσμα...το S8 Τα εχει κανει ολα σωστα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πολυ καλη λεπτομερεια στα δεντρακια και επισης πολυ καλη διαχειριση φωτος στα φωτα του τροχου και στην ταμπελα απο το σ8,

 

το htc11 πολυ πιθανον να ειχε καψει την ταμπελα της κοκα κολα εδω, (το γνωστο θεμα με τις εντονες πηγες φωτος)

 

και το S8 θα ειχε καψει την ταμπελα εαν δεν ειχε κατεβασει την εκθεση χειροκινητα

Οποτε το επιχειρημα σου για το u11 καταριπτεται για αλλη μια φορα...

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για γνωστό και υπαρκτό θεμα δεν εφερα επιχειρημα, είπα "το γνωστο θεμα με τις εντονες πηγες φωτος" και ιδου οι αποδειξεις.

 

Για το htc 11 ειπαν...

 

1) Android Authority

 

"Although this is a new sensor, it does suffer from one issue in low-light situations that we also saw with the U Ultra. Highlights are very heavily overblown and snapping photos that have light sources causes a lot of streaking, lens flares, and floating light particles.

 

2) The quint

 

"Also, photos in low light settings have overblown highlights. It is clear that the camera tries to overcompensate for the dark areas."

 

3) "Pocketnow" στο 5,40 το λεει ξεκαθαρα, αλλα και στο τελος που κανει απολογισμο της καμερας

 

 

4) STuff

 

"At night, the U11 usually comes out on top, although the slower shutter speed sometimes struggles with overblown light sources."

 

επισης πολλες αναφορες στα comment στο phonearena και reddit, οποιος εχει ορεξη να ψαξει θα βρει και αλλα

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχη του ετσι...τωρα εχουμε 2017.

3 χρονια εξελιξεων στην τεχνολογια...ποσο μαλλον στον τομεα της καμερας...ειναι πολλα.

Τελος παντων αυτο που θελω να πω εγω ειναι οτι με μεγαλο κλειστρο και στημενο το κινητο σε τριποδα μπορεις να παρεις σχεδον αριστα αποτελεσματα απο σχεδον ολα τα συχρονα κινητα.

Οχι οτι ειναι κακο βεβαια να βγαζεις τετοιες φωτογραφιες ...ισα ισα που οι Long exposure ειναι συνηθως εντυπωσιακες

 

Καλά τα λες αλλά τη κάνης είναι το θέμα με κλείστρο όλα καλά βγάζουν και στημένα σε τρίποδα εδώ θέλουμε ένα κινητό να πατας απλά το κουμπάκι και να εχει το καλύτερο αποτέλεσμα σε όλες της συνθήκες φωτισμού χωρίς θόρυβο αυτά μετράνε γιατί εγώ δεν θέλω να χάνω στιγμές και να κάνουν μια ώρα να βγάλω μια φωτογραφία και να παίζω με χειροκίνητες λειτουργίεςι να κάνουν ταπ στη εστίαση για ανεβάζω και κατεβάζω το φως της έκθεσης ποιο από ολα τα κινητά το καλύτερα στο απόλυτο αυτόματο εκεί θέλουμε συγκρίσει...

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα για γνωστό και υπαρκτό θεμα δεν εφερα επιχειρημα, είπα "το γνωστο θεμα με τις εντονες πηγες φωτος" και ιδου οι αποδειξεις.

 

Για το htc 11 ειπαν...

 

1) Android Authority

 

"Although this is a new sensor, it does suffer from one issue in low-light situations that we also saw with the U Ultra. Highlights are very heavily overblown and snapping photos that have light sources causes a lot of streaking, lens flares, and floating light particles.

 

2) The quint

 

"Also, photos in low light settings have overblown highlights. It is clear that the camera tries to overcompensate for the dark areas."

 

3) "Pocketnow" στο 5,40 το λεει ξεκαθαρα, αλλα και στο τελος που κανει απολογισμο της καμερας

 

 

4) STuff

 

"At night, the U11 usually comes out on top, although the slower shutter speed sometimes struggles with overblown light sources."

 

επισης πολλες αναφορες στα comment στο phonearena και reddit, οποιος εχει ορεξη να ψαξει θα βρει και αλλα

 

Ξεχασες να αναφερεις το DxoMark...το κορυφαιο και εγκυροτερο site Που ασχολειται αποκλειστικα με τεστ καμερων κινητων..

Ολα τ'αλλα που αναφερεις ειναι tech sites...δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασες να αναφερεις το DxoMark...το κορυφαιο και εγκυροτερο site Που ασχολειται αποκλειστικα με τεστ καμερων κινητων..

Ολα τ'αλλα που αναφερεις ειναι tech sites...δεν εχουν σχεση με το αντικειμενο...

 

Βασικα καποτε ασχολουταν αποκλειστικα με μεγαλους αισθητηρες. Τωρα απλα ασχολειται ενα μικρο της τμημα και με καμερες κινητων. Φυσικα οι εξαιρετες αναλυσεις που κανουν για τους αισθητηρες των φωτογραφικων μηχανων δεν εχει καμια σχεση με τα μετριοτατα reviews που κανουν για τα κινητα.

 

Βεβαια και τα υπολοιπα sites δεν ειναι τερατα αξιοπιστιας. Εχω διαβασει πολλους ερασιτεχνισμους που μου γυρισαν το ματι. Αλλωστε μικρα προβληματα οπως overexposure ενδεχομενως να λυθηκαν αργοτερα με updates. Φυσικα δεν εχω ιδεα το αν εχει μετριαστει το προβλημα ή οχι :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

 

Καλά τα συγκριτικά των site, δεν λέω, τα συμβουλεύομαι και εγώ τις περισσότερες φορές. Σίγουρα όμως εμπεριέχουν τις προσωπικές απόψεις και αντιλήψεις του κάθε αρθρογράφου, οπότε η αντικειμενικότητά τους είναι σχετική.

 

Τα συγκριτικά video που είναι αμολημένα στο youtube και απλά παραθέτουν εικόνες δεν τα έδινα ποτέ σημασία. Εξάλλου, πρώτοι εσείς γνωρίζετε καλύτερα απ'όλους, ότι την ΙΔΙΟ κάδρο έχει εκατοντάδες παραμέτρους που επηρεάζουν την τελική αποτύπωσης.

 

Όλα τα θεωρητικά και τα μπλά μπλά καλά λοιπόν, αλλά αρκούν μόνο για να σχηματίσεις πρώτη εικόνα. Κάποια απο αυτά με έπεισαν οτι το RN3 Pro έχει περίπου ίδια κάμερα με το LG G4! WTF! :blink:

 

 

ΑΦΩΝΟΣ!!! :X

 

1) https://www.flickr.com/photos/64458592@N05/36284895512/

2) IMAG0295

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Βασικα καποτε ασχολουταν αποκλειστικα με μεγαλους αισθητηρες. Τωρα απλα ασχολειται ενα μικρο της τμημα και με καμερες κινητων. Φυσικα οι εξαιρετες αναλυσεις που κανουν για τους αισθητηρες των φωτογραφικων μηχανων δεν εχει καμια σχεση με τα μετριοτατα reviews που κανουν για τα κινητα.

 

Βεβαια και τα υπολοιπα sites δεν ειναι τερατα αξιοπιστιας. Εχω διαβασει πολλους ερασιτεχνισμους που μου γυρισαν το ματι. Αλλωστε μικρα προβληματα οπως overexposure ενδεχομενως να λυθηκαν αργοτερα με updates. Φυσικα δεν εχω ιδεα το αν εχει μετριαστει το προβλημα ή οχι :)

Αντρέα είναι θέμα αυτό και είναι κάτι που έχουμε δει και σε φώτο του μελους finn με το htc11 ο οποίος δεν στηνει σκηνικα και απλα τραβάει με auto.

Σε σκηνες με εντονες πηγες φωτος υπάρχουν καμένα σημεία εντελώς.

Επίσης αρκετά σχόλια σε τεχνολογικα σιτε αναφερουν το θεμα.

Οσον αφορά την φωτό με την ποζερια πιο πανω επιβεβαιώνει ακόμα μια φορά το προβλημα γιατί αν πας στα exif θα δεις exposure -1,2 αλλιώς θα είχε κάψει τη λαμπα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα είναι θέμα αυτό και είναι κάτι που έχουμε δει και σε φώτο του μελους finn με το htc11 ο οποίος δεν στηνει σκηνικα και απλα τραβάει με auto.

Σε σκηνες με εντονες πηγες φωτος υπάρχουν καμένα σημεία εντελώς.

Επίσης αρκετά σχόλια σε τεχνολογικα σιτε αναφερουν το θεμα.

Οσον αφορά την φωτό με την ποζερια πιο πανω επιβεβαιώνει ακόμα μια φορά το προβλημα γιατί αν πας στα exif θα δεις exposure -1,2 αλλιώς θα είχε κάψει τη λαμπα πισω.

 

Η αληθεια ειναι οτι κοιταζα μονο το shutter speed, δεν ειχα κλικαρει ποτε στο exif. Αν ειναι ετσι αποτελει ενα προβλημα σε τυχον γρηγορες ληψεις. Απο την αλλη αν ειναι σταθερη η υπερεκθεση και δεν ειναι μια φορα +1 στοπ και αλλη +2 τοτε μπορει μονιμα να κατεβαζεις πχ κατα 1 στοπ χωρις να το σκεφτεσαι. Οχι οτι ειναι ιδανικο, σιγουρα αποτελει εναν συμβιβασμο αλλα τουλαχιστον μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

 

Σοβαρο προβλημα για μενα αποτελει οταν ειναι εντελως random το metering της καμερας. Σε τετοιες περιπτωσεις εχω απλα ανοιχτο το ιστογραμμα της εκθεσης που φυσικα δεν ξερω αν προσφερουν κατι τετοιο στα κινητα. Αλλα ακομα και αν εχουν εκει χανεις αρκετο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι κοιταζα μονο το shutter speed, δεν ειχα κλικαρει ποτε στο exif. Αν ειναι ετσι αποτελει ενα προβλημα σε τυχον γρηγορες ληψεις. Απο την αλλη αν ειναι σταθερη η υπερεκθεση και δεν ειναι μια φορα +1 στοπ και αλλη +2 τοτε μπορει μονιμα να κατεβαζεις πχ κατα 1 στοπ χωρις να το σκεφτεσαι. Οχι οτι ειναι ιδανικο, σιγουρα αποτελει εναν συμβιβασμο αλλα τουλαχιστον μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

 

Σοβαρο προβλημα για μενα αποτελει οταν ειναι εντελως random το metering της καμερας. Σε τετοιες περιπτωσεις εχω απλα ανοιχτο το ιστογραμμα της εκθεσης που φυσικα δεν ξερω αν προσφερουν κατι τετοιο στα κινητα. Αλλα ακομα και αν εχουν εκει χανεις αρκετο χρονο.

 

Αντρέα όχι δεν ειναι σταθερη η υπερέκθεση, σχεδον σε ολες τις νυχτερινές του htc 11 που ανεβηκαν απο την ιδια συσκευη εχω δει

 

-1/2, -0,7, -3/2, -0,03, -1,8, -1,4 και παει λεγοντας, αρα ειναι κατι που θελει ρυθμιση, εξτρα χρόνο και σε γρηγορες ληψεις πιθανον να χασεις το θεμα.

 

οποιος θελει μπορει να το παρατησει ανετα ανοιγωντας το καρτελακι που λεει show exif

Link to comment
Share on other sites

-1/2, -0,7, -3/2, -0,03, -1,8, -1,4 και παει λεγοντας, αρα ειναι κατι που θελει ρυθμιση, εξτρα χρόνο και σε γρηγορες ληψεις πιθανον να χασεις το θεμα.

Αυτό που λές είναι σοβαρότατο μείον. Γιατί οι περισσότεροι ενδιαφέρονται για auto-καταστάσεις.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...