Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Microsoft Lumia 950

 

31435723552_e52b98a813_c.jpgMicrosoft Lumia 950 - Auto by keras, on Flickr

 

Πολυ ωραια,καλή αρχή. Πως το βλέπεις το 950 μιας και έχεις δοκιμάσει αρκετά τηλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν αφήσεις το exposure στο αυτόματο βλέπεις τι υπολογίζει στη μπάρα και αν είναι πολύ αργή ταχύτητα ανεβάζεις λίγο το iso. Στο αυτόματο γενικώς δεν για βραδυνές. Και μόνο manual WB. Επίσης το υπερβολικό κίτρινο στη βάση του νεοκλασικού της Εμπορικής - πλέον alpha- απλά δεν υπάρχει στην πραγματικότητα. Περνάω τακτικά από εκεί. Λατρεύω τα σχέδια στα κάγκελα της εισόδου.

 

Νομίζω λιγάκι υπερβάλλεις πάλι και μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις τόσα πράγματα ως αρνητικά και έχεις την συσκευή! :)

Προσωπικά σχεδόν πάντα τραβάω στο αυτόματο τις νυχτερινές. Για ημερήσιες εννοείται αυτόματο. WB δεν το έχω πειράξει ποτέ!

Για το κίτρινο του κτηρίου, γενικά σαν κτήριο δεν το λες και λευκό (βλέπε link*). Ειδικά όταν σε χαμηλό φωτισμό χτυπάει φως από κίτρινες λάμπες. Ίσως λίγο μπροστά στην είσοδο να είναι κάπως πιο έντονο, ωστόσο ξέρουμε καλά πως το G5 θα το έβγαζε ακόμα πιο κίτρινο με καμμένα έντονα σημεία, ενώ το S7 θα το έβγαζε πορτοκαλί. Αναφέρω τις συγκεκριμένες συσκευές που είναι αντίστοιχου επιπέδου για νυχτερινές.

* https://www.google.gr/maps/@40.9364539,24.4116664,3a,75y,278.36h,102.93t/data=!3m6!1e1!3m4!1sphg-Qey5QsEqtsVMGzWUdA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

 

Αυτό που είναι δεδομένο αρνητικό στο 950 είναι η εστίαση στις νυχτερινές, όπου κι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε ιδιαίτερες και δύσκολες περιστάσεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λιγάκι υπερβάλλεις πάλι και μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις τόσα πράγματα ως αρνητικά και έχεις την συσκευή! :)

Προσωπικά σχεδόν πάντα τραβάω στο αυτόματο τις νυχτερινές. Για ημερήσιες εννοείται αυτόματο. WB δεν το έχω πειράξει ποτέ!

Για το κίτρινο του κτηρίου, γενικά σαν κτήριο δεν το λες και λευκό (βλέπε link*). Ειδικά όταν σε χαμηλό φωτισμό χτυπάει φως από κίτρινες λάμπες. Ίσως λίγο μπροστά στην είσοδο να είναι κάπως πιο έντονο, ωστόσο ξέρουμε καλά πως το G5 θα το έβγαζε ακόμα πιο κίτρινο με καμμένα έντονα σημεία, ενώ το S7 θα το έβγαζε πορτοκαλί. Αναφέρω τις συγκεκριμένες συσκευές που είναι αντίστοιχου επιπέδου για νυχτερινές.

* https://www.google.gr/maps/@40.9364539,24.4116664,3a,75y,278.36h,102.93t/data=!3m6!1e1!3m4!1sphg-Qey5QsEqtsVMGzWUdA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

 

Αυτό που είναι δεδομένο αρνητικό στο 950 είναι η εστίαση στις νυχτερινές, όπου κι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε ιδιαίτερες και δύσκολες περιστάσεις.

 

Το καλύτερο (πιο sharp, με λίγο θόρυβο) auto σε νυχτερινές το έχει το 5X. Το καλύτερο manual σε νυχτερινές (ISO200 στα 0.7 έως 3 sec) το έχει το 950(xl) μας.

 

Έχω παρατηρήσει στο 950 μας πως όταν το φως έχει μια συγκεκριμένη ιδιότητα (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω), όταν είναι σαν "φωσφορίζον" βγαίνει ακόμη πιο κορεσμένο στο τελικό αποτέλεσμα. Και εδώ φαίνεται στην έντονη κιτρινίλα που λέει ο Natna πως δεν υπήρχε/υπάρχει στην πραγματικότητα. Το πιστεύω, γιατί το έχω παρατηρήσει κι εγώ να εντείνονται αφύσικα τα χρώματα στα βραδινές λήψεις πάνω από 1/3 sec.

Link to comment
Share on other sites

Το 5x όντως αυτό ίσως στα χρώματα να είχε το καλύτερο αποτέλεσμα στο αυτόματο.

 

Στην ταχύτητα που λες για πάνω από 1/3 φαντάζομαι εννοείς για χαμηλότερη ταχύτητα που σημαίνει ότι πάμε σε manual. Το έχω αναφέρει και παλαιότερα ότι στο 950 αν δεν κάνεις σωστό manual τα χρώματα δεν βγαίνουν καλά, όπως στην φωτογραφία που ανέβασα που φαίνονται τα καράβια. Έχει φωτίσει υπερβολικά το μέρος, οπότε λογικό να χαλάσουν και τα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εντελώς αυτόματο, υπερισχύει το 5X στις βραδυνές. Μιλάω για λεπτομέρεια, white balance και sharpness (και αν συγκρίνουμε 950 auto vs 5X auto σε βραδυνές, επίσης υπερισχύει το 5Χ).

 

Για το 1/3 sec, εννοώ να μείνει περισσότερο από 1/3 sec ανοιχτό το κλείστρο, άρα να μειωθεί η ταχύτητα κλείστρου (να πάμε δηλαδή σε 1/2, και έπειτα 0.7-0.8-0.9-1 sec κ.ο.κ.) Όσο αυξάνω τον χρόνο κλείστρου -και μειώνεται η ταχύτητα του κλείστρου- παρατηρώ αυτή την αλλοίωση σε συγκεκριμένα είδη φωτός.

 

Αυτό που με ενοχλεί στο βραδυνό auto του 950 μας, είναι το δυσκοίλιο focus που μόνο με manual focus λύνεται, και τα επίπεδα θορύβου που είναι αρκετά ψηλά. Εξ' ου και η απώλεια λεπτομέρειας και sharpness.

 

Το καλό με το manual είναι πως αν πειράξεις π.χ. το ISO και αφήσεις αυτόματα τα υπόλοιπα, βλέπεις τι αλλαγές επιφέρει.

 

Π.χ. μια σκηνή βράδυ χθες μου την έδειχνε ISO800 exposure time 1/200 sec. Μόλις είπα να πειράξω το ISO και γύρισα το slider στο ISO100, η ένδειξη του exposure time (που δεν πείραξα manually) έδειξε 1/25 sec. Οπότε απλά πειράζω το slider από ISO100-400 μέχρι να φτάσω γύρω στα 1/2 sec χρόνο έκθεσης.

 

Στο 1/3 sec και αργότερο χρόνο έκθεσης, παρατηρώ αυτό το φαινόμενο με τα χρώματα στα φώτα. Ο θόρυβος είναι μεν χαμηλός, το focus σωστό και η ποιότητα πολύ καλύτερη από auto, αλλά τα χρώματα ξεφεύγουν επειδή μένει τόσο ανοιχτό το κλείστρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Microsoft Lumia 950

 

31435723552_e52b98a813_c.jpgMicrosoft Lumia 950 - Auto by keras, on Flickr

 

Πάλι στο 950!?

Πηρε αναβάθμιση και η κάμερα χθες. Τι λέει?

Τόσα 950 γύρω μου κι εγώ δεν έχω. Εκεί μας έφτασαν οι αλήτες.... :lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση: οι αναβαθμίσεις της κάμερας εμφανίζονται στο Store;

 

Αν ναι, απο χθες δεν έχει βγει κάτι σε μένα. Μιλάτε για Insider builds;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενοχλεί στο βραδυνό auto του 950 μας, είναι το δυσκοίλιο focus που μόνο με manual focus λύνεται, και τα επίπεδα θορύβου που είναι αρκετά ψηλά. Εξ' ου και η απώλεια λεπτομέρειας και sharpness.

 

Τουλάχιστον στο θέμα θορύβου σε όσα συγκριτικά έχω δει στο internet το 950 εμφανίζει τον λιγότερο θόρυβο. Επεξεργασία ναι υπάρχει, αλλά θόρυβος χαμηλός. Το ότι χάνει σε λεπτομέρεια κάποιες φορές έχει να κάνει είτε με την εστίαση, είτε με την αυξημένη οξύτητα που έχουν άλλες συσκευές και τέλος έχει να κάνει και με το processing που κάνει η συσκευή.

 

Χαζή ερώτηση: οι αναβαθμίσεις της κάμερας εμφανίζονται στο Store;

 

Αν ναι, απο χθες δεν έχει βγει κάτι σε μένα. Μιλάτε για Insider builds;

 

Ούτε εμένα μου έχει βγάλει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον στο θέμα θορύβου σε όσα συγκριτικά έχω δει στο internet το 950 εμφανίζει τον λιγότερο θόρυβο. Επεξεργασία ναι υπάρχει, αλλά θόρυβος χαμηλός. Το ότι χάνει σε λεπτομέρεια κάποιες φορές έχει να κάνει είτε με την εστίαση, είτε με την αυξημένη οξύτητα που έχουν άλλες συσκευές και τέλος έχει να κάνει και με το processing που κάνει η συσκευή.

 

 

 

Ούτε εμένα μου έχει βγάλει κάτι.

 

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν ειναι θόρυβος ή banding. Πάντως ο ουρανός βγαίνει ένα... ενδιαφέρον μωβ-γκρι, και όχι μαύρος όπως στο Nexus. :O

 

Το θέμα της λεπτομέρειας, το παρατήρησα όταν τράβηξα για να συγκρίνω συνεχείς λήψεις: μια full auto, μια rich auto, μια rich on, και μια manual. Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να κρατήσω και ένα dng στο τέλος για editing...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι φωτό του Oneplus 3 tommy1984.

 

G5 και Ζ5 που ανεβάζουν οι φίλοι σταθερα εξαιρετικες!

 

Μία απο το Nexus 5x μου

 

31604683275_1483764673_z.jpgIMG_20161203_205059 by Kixer KP, on Flickr

Edited by kixer
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω λιγάκι υπερβάλλεις πάλι και μου κάνει εντύπωση που αναφέρεις τόσα πράγματα ως αρνητικά και έχεις την συσκευή! :)

Προσωπικά σχεδόν πάντα τραβάω στο αυτόματο τις νυχτερινές. Για ημερήσιες εννοείται αυτόματο. WB δεν το έχω πειράξει ποτέ!

Για το κίτρινο του κτηρίου, γενικά σαν κτήριο δεν το λες και λευκό (βλέπε link*). Ειδικά όταν σε χαμηλό φωτισμό χτυπάει φως από κίτρινες λάμπες. Ίσως λίγο μπροστά στην είσοδο να είναι κάπως πιο έντονο, ωστόσο ξέρουμε καλά πως το G5 θα το έβγαζε ακόμα πιο κίτρινο με καμμένα έντονα σημεία, ενώ το S7 θα το έβγαζε πορτοκαλί. Αναφέρω τις συγκεκριμένες συσκευές που είναι αντίστοιχου επιπέδου για νυχτερινές.

* https://www.google.gr/maps/@40.9364539,24.4116664,3a,75y,278.36h,102.93t/data=!3m6!1e1!3m4!1sphg-Qey5QsEqtsVMGzWUdA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1

 

Αυτό που είναι δεδομένο αρνητικό στο 950 είναι η εστίαση στις νυχτερινές, όπου κι αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε ιδιαίτερες και δύσκολες περιστάσεις.

 

Εννοείται το κτίριο δεν είναι άσπρο.

Γενικώς πλέον τραβάω μόνο manual. Η πρώτη κίνηση είναι να βάλω χειροκίνητα το σωστό WB.

Δεν το δυσφημώ αγαπητέ. Είναι ένα φοβερό εργαλείο που αν το τιθασεύσεις δημιουργεί υπέροχες εικόνες.

 

Επίσης τα dng αρχεία είναι πολύ ουδέτερα σε χρώμα, και αν έχεις χώρο σε δίσκους και χρόνο για επεξεργασία είναι γεμάτα πληροφορία.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

@ddr2 @panos27 Παιδιά ευχαριστώ πολυ!!! Προσπαθώ... Έχει καλές δυνατότητες το Z5.. Θέλει πολύ ψαξιμο όμως...Αμα τα καταφέρεις έχει πολύ καλά αποτελέσματα!

Sony Ζ5 compact, Sony XZ1, Sony Xperia 5 - Samsung Galaxy tab S2 2016

Kia sportage ex full

Link to comment
Share on other sites

dkmtb ομορφη η ..δυναμικη λήψη της γατας!

 

Ωραίο τοπίο. Πού είσαι και την τράβηξες;

σορρυ, την ειχα βγαλει.. Τωρα ειδα το ποστ σου κατω απο τη φωτο (που εμεινε) με το ...φορεμα :D

Εννοεις αυτην ισως.

Απο ταρατσα, Αθηνα

 

31492614421_eb080d11a2_b.jpgIMG_20161212_235447-01-01 by Mick XD, on Flickr

 

Leeco Cool1

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

@Michael22 η συγκεκριμένη φωτογραφία όπως και αρκετές άλλες που έχεις ανεβάσει θα ήταν ιδανικές σε ένα θέμα αντίθετο με αυτό που γράφει ο τίτλος εδώ!

Δεν ξέρω αν τις βλέπεις μόνο από το κινητό (αν και από το κινητό νομίζω η αισθητική είναι αντιληπτή) αλλά ποιοτικά και χρωματικά οι φωτογραφίες είναι πολύ κακές. Έχουμε δει συσκευές των 60 ευρώ να βγάζουν αρκετά ποιοτικότερες φωτογραφίες.

Ωστόσο κάποιες από τις φωτογραφίες σου έχουν ένα ενδιαφέρον ως προς το θέμα. Ελπίζω να σε δούμε με κάποια συσκευή αντίστοιχων δυνατοτήτων που να συνάδει με τον τίτλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο κάποιες από τις φωτογραφίες σου έχουν ένα ενδιαφέρον ως προς το θέμα.

Ω ποσο ανθρωπινος! θενξ :D

Οπως θα εχεις παρατηρησει δεν εχω σχολιασει ουτε μια απο τις φωτογραφιες σου γιατι απλα δεν με .."τραβανε" ιδιαιτερα (για να το πω απλα) :)

 

Ενω ειναι αναμφισβητητο οτι απο τεχνικης πλευρας και εμπειριας, πιστευω, εισαι οτι το καλυτερο κυκλοφορει εδω μεσα (δεν κρυβεται αυτο) , απο καλλιτεχνικης δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαζομαι , αντιθετως (ειτε τραβαγες με το oh-my-God, Lumia, :rolleyes: ειτε με ενα κινητακι των 25 ευρω). Δεν μου λεει τιποτα πχ αν τα χερακια ενος μωρου ειναι πιο αληθοφανως ..ροδαλα, ειτε οχι.

 

Επομενως .. I rest my case... Kαι εσυ, προς Θεου, εννοειται στα δικα σου :)

 

Εγω μπαινω εδω και ποσταρω που και που καμια φωτο και κοιταζω και καποιες αλλες αλλων χρηστων, ειδάλλως θα ανεβαζα μονο στο τοπικ της Panasonic Lumix...

 

 

 

Υγ by the way.. εγω προσωπικα και σορρυ που μιλαω για μενα, λατρευω το blurring, καποιες αλλες φορες τα fauve χρωματα (οπως η απο πανω φωτο) ΚΑΙ που το Lumia AΘΕΛΑ του πιανει ως επι το πλειστον, τον espessionismo κλπ.

Εξαλλου το ειχα δηλωσει απο την πρωτη στιγμη εδω μεσα... (ειχα κανει και καποιο διευκρινιστικο ποστ νομιζω)

Στη συγκεκριμενη φωτο οπως κ σε αλλες ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ εχω .."σπρωξει" την καμερα να βγαλει αυτα τα χρωματα, γιατι μου αρεσει ετσι -το ιδιο επισης κ σε πολλους αλλους. Σε σενα οχι. Δεν μπορω κ δεν θελω να κανω τιποτα γι αυτο. Μου αρεσει οπως ειναι ☺

 

YΓ2 α και by the way δεν υπαρχει καποιο ιδαιτερο προβλημα, αν θεωρηθει αναγκαιο, να μην ξαναποσταρω εδω τις ..ανορθοδοξες φωτο.

Ι think i cοuld live even without it ;)

31578577496_7e61859f06_b.jpgOne lamp with painted glass and the moon above by Mick XD, on Flickr

"Painted black"

Edited by Michael22
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...