Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο3)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

712 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Apple
      45
    • HTC
      43
    • Huawei
      27
    • Lenovo
      6
    • LG
      123
    • Microsoft / Nokia
      136
    • Motorola
      9
    • Samsung
      206
    • Sony
      46
    • Xiaomi
      24
    • ZTE
      7
    • Meizu
      15
    • ...άλλη εταιρεία
      25


Recommended Posts

Προσωπικα δεν θα χα θεμα να ανεβασω τη μαπα μου. Αλλα δεν εχω καμεροκινητο που να αξιζει να το κανω. :)

 

μάλλον το είπε γιατί είναι με το εσώρουχο ο γαμπρος.. οκ την κατέβασα, αν θες σβήσε την και απο την παράθεση που φαίνεται στο μήνυμα του παοκ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για πιο γρηγορη ταχυτητα πρεπει να πας σε manual και αναγκαστικα σε πολυ ψηλο iso.

Και μενα το U11 σε βραδυνες αυτοματο εκει γυρω τραβαει...1/14

 

Ειναι προτιμοτερος ο παραπανω θορυβος παρα θολουρες. Αλλωστε το ανεβασμενο iso σε καλο φωτισμο δεν εχει τοσο θορυβο οσο στα σκοταδια.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον το είπε γιατί είναι με το εσώρουχο ο γαμπρος.. οκ την κατέβασα, αν θες σβήσε την και απο την παράθεση που φαίνεται στο μήνυμα του παοκ

 

Done. Για αυτο το πα και γω. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι macro...οκ εχεις δικιο.Δεν μπορουμε να συγκρινουμε λεπτομερειες εδω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καλυτερα να τις ανεβαζες μια μια για να σχολιαζαμε ξεχωριστα...τελος παντων.

Οι φωτο ειναι αρκετα καλες...υπαρχει αρκετη βελτιωση σε σχεση με το S7.

Υπαρχουν και καποιες που δεν ειναι καλες βεβαια οπως η τελευταια, αλλα θα τις σχολιασω ξεχωριστα.

 

Δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι δεν μπορουμε να τις σχολιασουμε ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν το αγγελάκι και το διαβολάκι σας βλέπω στον ώμο του Χρήστου :P

 

Πρώτα δείγματα από το S8+ μου. Είναι όλες Auto HDR, δεν είχα χρόνο ούτε την ανάσα μου να κρατήσω για να είναι σταθερή η συσκευή. Ότι βλέπετε είναι είτε εν κινήσει, είτε καθώς μιλάω με κάποιον συνάδελφο κρατάω το τηλέφωνο και πατάω το shutter. Κανένα στήσιμο, επαναλαμβάνω.

 

 

Αηδία, φρίκη κι εμετός, θέλω να ξεράσω. :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl

 

Το γεγονός οτι δεν σου απαντάω ενώ μου επιτίθεσαι από το πρωί, δεν οφείλεται σε αδυναμία αλλά σε σεβασμό προς τους υπόλοιπους υγιείς συνομιλητές και στην προσπάθεια που κάνουν να κρατήσουν μακριά τις ακραίες αντιπαραθέσεις.

Θα σε παρακαλέσω να μην με προκαλείς άλλο γιατί η υπομονή έχει και τα όριά της. Άν και θα δυσκολευτείς πολύ ακόμα για να μου χαλάσεις την ζαχαρένια...δεν είμαι εύκολος στόχος. Κοινώς : δεν θα σου κάνω το χατίρι. :cool:

Είπα την άποψή μου και για μένα είναι 100% σωστή και αμετάκλητη. Το είχα το S7 - S7 edge και έχω σχηματίσει άποψη. Δεν περιμένω από κανέναν να μου πεί πλέον τις ικανότητές τους γιατί τις είδα απο πρώτο χέρι.

Εάν δεν σου αρέσουν τα pots μου υπάρχει το άγιο εργαλείο που λέγεται block.:rolleyes:

Σου εύχομαι καλή συνέχεια. Άλλωστε ένας Samsung Lover και με έναν SamsAng Hater δεν έχουν και πολλά να διαπραγματευτούν.

 

:)

 

Ευτυχώς που κατάλαβες ότι είμαι Samsung lover. Σου εξήγησα που διαφωνώ μαζί σου και κάθεσαι και επαναφέρεις θέματα με τον πιο άσχημο τρόπο, και μου τη λες και από πάνω που απάντησα. Καλό βράδυ παίδες και συγνώμη που διαφωνούμε και το λέμε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολευομαι να καταλαβω γιατι δεν μπορουμε να τις σχολιασουμε ετσι :)

 

Γιατι καθεμια χρηζει διαφορετικης αναλυσης...ας παρουμε αυτη για παραδειγμα.

Ενω τα μπροστινα πλανα εχουν αρκετη λεπτομερεια, αμα δεις πισω τα δεντρα παλι κανει αυτο το παστελ

35671068105_7ff48c7a1a_c.jpg2017-07-01 21.54.44 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις τα δεντρα στο βαθος, θεωρω οτι η αποσταση ειναι τετοια που δυσκολα θα καταφερνε κινητο κατι καλυτερο σε τετοιο φωτισμο.
Link to comment
Share on other sites

Το γήπεδο είναι ολυμπιακών διαστάσεων στίβος. Τα δέντρα είναι πιο μακρυά από το equivalent hyperfocal distance. Αν θέλετε παραθέτω και τα μαθηματικά.

 

Δεν είναι χωρίς λεπτομέρεια ούτε με λαδοπαστέλ. Εκτός focus είναι γιατί βρίσκεται πιο μακρυά από τις προδιαγραφές κάθε κινητού-φακού-σένσορα, σαν φυσική απόσταση από τον φακό.

 

Παρ' όλα αυτά θα χαρώ πολύ να συνεχίσουμε το σχολιασμό ^_^ Με παρόμοιο τρόπο, επιλέγετε μια-σχολιάζετε μια :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

S8+ auto

35636714496_982ee3efb2_z.jpgFox by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

 

34835420564_7f9a8b9e4d_z.jpgFox 2 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Το γήπεδο είναι ολυμπιακών διαστάσεων στίβος. Τα δέντρα είναι πιο μακρυά από το equivalent hyperfocal distance. Αν θέλετε παραθέτω και τα μαθηματικά.

 

Δεν είναι χωρίς λεπτομέρεια ούτε με λαδοπαστέλ. Εκτός focus είναι γιατί βρίσκεται πιο μακρυά από τις προδιαγραφές κάθε κινητού-φακού-σένσορα, σαν φυσική απόσταση από τον φακό.

 

Παρ' όλα αυτά θα χαρώ πολύ να συνεχίσουμε το σχολιασμό ^_^ Με παρόμοιο τρόπο, επιλέγετε μια-σχολιάζετε μια :)

 

r

 

Δεν συμφωνω ...ειναι αδυναμια του φακου/καμερας.Μεχρι εκει μπορει...αυτες ειναι οι δυνατοτητες του.

Και για του λογου του αληθες...αλλη μια δικια σου οπου τα δεντρα ειναι πολυ κοντα.Οι λεπτομερειες ειναι ανυπαρκτες παρολο που δεν ειναι βραδυ τελειως.

34861963323_2cb37a9a08_c.jpg2017-07-01 21.04.44 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει απαντηση Τελικά στον τίτλο του θέματος για το ποια συσκευη βγάζει καλυτερες φωτο... όποια συσκευή έχει το παλικάρι από πάνω. Όλη του η πορεία στο παρόν θέμα αυτό λέει. Απορώ γιατί ασχολείστε ακόμα μερικοί. Αφήστε τον να παίζει μόνος του με το κινητό του

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα θες τα μαθηματικά σου όμως:

 

1/2,5" σένσορας, 26mm focal length, F/1.7 σε 35mm αντιστοιχία, έχουν crop factor x5,97 (ή πολλαπλασιάζεις τα πάντα με 6 για να βρεις τιμές που αντιστοιχούν σε full frame μεγέθη). Συνεπώς είναι σαν να έχουμε φακό των 155mm με F/10 περίπου. Όταν αυτό που έχω κάνει focus (τα κεφάλια των αποφοίτων) είναι στα 40 μέτρα από εμένα, το hyperfocal distance για μια full frame (εντός του οποίου foreground και background είναι ΟΛΑ ΕΝΤΟΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ), είναι μεταξύ των 40 και των 80 μέτρων από εμένα. Τα δέντρα είναι στα 90 μέτρα. Οπότε είναι φυσικά αδύνατον για οτιδήποτε έχει μικρότερες προδιαγραφές (σ.σ. ναι, και το HTC σου, συγκλονιστικό?!) να το βγάλει με λεπτομέρεια και όχι "λαδοπαστέλ".

 

Στην δεύτερη που παραθέτεις, το δέντρο είναι πάνω από την κυρία ακριβώς. Έχει ύψος πάνω από 4 μέτρα και δεν φωτίζεται από τίποτα απευθείας. Ελπίζω να μην εννοείς το δάσος πίσω, γιατί και αυτό είναι στα 50 μέτρα ξερωγώ...

 

Επίσης, σε όλες είναι HDR auto. Με τέτοιες συνθήκες εικάζω είναι ενεργοποιημένο, οπότε προσθέτουμε τον παράγοντα του motion blur λόγω του ότι δεν είμαι ακίνητος σε καμία απ' τις φωτο.

 

Τώρα που τα 'πα είμαι έτοιμος να μου παραθέσεις δική σου φωτο και να πεις "παρε εδώ να δεις πώς είναι λεπτομέρεια σε πρασινάδα στα 90 μέτρα".

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

οι διαφορες που εχουν οι αισθητηρες κινητων σε μεγεθος αλλα ακομα και τα διαφραγματα ειναι ψιχουλα, δεν κρινεται τιποτα εκει, ολα κρινονται απο την επεξργασια που εχε διαλεξει η καθε εταιρια για το κινητο της, σε αλλους αρεσει αυτο που βγαινει απο τα samsung σε αλλους απο τα Lg htc η απο τα nexus κλπ επισης βλεπε sony που βαζει τους top class αισθητηρες στα καινουρια της και παντα τους χαντακωνει απο το software, αν θες να συγκρινεις καθαρα αισθητηρα τραβα 2 raw και δες τα, εκει θα δεις πραγματικη λεπτομερεια, ολα τα jpeg λαδοπαστελ ειναι σε συγκριση με ενα raw file

 

Για το s8 τωρα φετος η sumsung εχει φερει την επεξεργασια πιο κοντα στα γουστα μου, δεν με καλυπτει βεβαια αλλα στα ματια μου ειναι αρκετα βελτιωμενο σε σχεση με τον προκατοχο

Link to comment
Share on other sites

Τα θες τα μαθηματικά σου όμως:

 

1/2,5" σένσορας, 26mm focal length, F/1.7 σε 35mm αντιστοιχία, έχουν crop factor x5,97 (ή πολλαπλασιάζεις τα πάντα με 6 για να βρεις τιμές που αντιστοιχούν σε full frame μεγέθη). Συνεπώς είναι σαν να έχουμε φακό των 155mm με F/10 περίπου. Όταν αυτό που έχω κάνει focus (τα κεφάλια των αποφοίτων) είναι στα 40 μέτρα από εμένα, το hyperfocal distance για μια full frame (εντός του οποίου foreground και background είναι ΟΛΑ ΕΝΤΟΣ ΕΣΤΙΑΣΗΣ), είναι μεταξύ των 40 και των 80 μέτρων από εμένα. Τα δέντρα είναι στα 90 μέτρα. Οπότε είναι φυσικά αδύνατον για οτιδήποτε έχει μικρότερες προδιαγραφές (σ.σ. ναι, και το HTC σου, συγκλονιστικό?!) να το βγάλει με λεπτομέρεια και όχι "λαδοπαστέλ".

 

Στην δεύτερη που παραθέτεις, το δέντρο είναι πάνω από την κυρία ακριβώς. Έχει ύψος πάνω από 4 μέτρα και δεν φωτίζεται από τίποτα απευθείας. Ελπίζω να μην εννοείς το δάσος πίσω, γιατί και αυτό είναι στα 50 μέτρα ξερωγώ...

 

Επίσης, σε όλες είναι HDR auto. Με τέτοιες συνθήκες εικάζω είναι ενεργοποιημένο, οπότε προσθέτουμε τον παράγοντα του motion blur λόγω του ότι δεν είμαι ακίνητος σε καμία απ' τις φωτο.

 

Τώρα που τα 'πα είμαι έτοιμος να μου παραθέσεις δική σου φωτο και να πεις "παρε εδώ να δεις πώς είναι λεπτομέρεια σε πρασινάδα στα 90 μέτρα".

 

Φιλε μου υπαρχει λεπτομερεια στα πισω δεντρα στη φωτογραφια σου? ναι η οχι?

Εαν δεν μπορεις να το παραδεχτεις τζαμπα συζυταμε

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

άντε γεια.

 

--με έχει συγκινήσει η συνεχής ροή υποστηρικτικών PMs από μέλη-συντρόφους που μου εύχονται καλή υπομονή με την πάρτη σου, Κώστα μας. :)

 

Ναι. Δεν έχει λεπτομέρεια στα δέντρα στα 100 μέτρα από το φακό μου. Ναι, το HTC σου βγάζει υπέροχες φωτογραφιάρες σε κάθε πιθανή συνθήκη και δεν υπάρχει τίποτα να το συναγωνιστεί σε λεπτομέρεια, ευκρίνεια, πιστότητα χρωμάτων, απολαυστικό bokeh και πρόσωπα σε μέτριο προς χαμηλό φωτισμό.

 

Κάποια στιγμή σε αυτό το topic πρέπει να ξεκαθαρίσουμε πως την καλύτερη φωτογραφία την κάνει το σωστά αποτυπωμένο θέμα, και όχι το Pixel peeping σε αντικείμενα ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ μακρυά από αυτό που φωτογραφίζαμε. Νομίζω κάθε νοήμων άνθρωπος το αντιλαμβάνεται έτσι.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

άντε γεια.

 

--με έχει συγκινήσει η συνεχής ροή υποστηρικτικών PMs από μέλη-συντρόφους που μου εύχονται καλή υπομονή με την πάρτη σου, Κώστα μας. :)

 

Ναι. Δεν έχει λεπτομέρεια στα δέντρα στα 100 μέτρα από το φακό μου. Ναι, το HTC σου βγάζει υπέροχες φωτογραφιάρες σε κάθε πιθανή συνθήκη και δεν υπάρχει τίποτα να το συναγωνιστεί σε λεπτομέρεια, ευκρίνεια, πιστότητα χρωμάτων, απολαυστικό bokeh και πρόσωπα σε μέτριο προς χαμηλό φωτισμό.

 

Οποιος δεν εχει επιχειρηματα την κανει με ελαφρια πηδηματακια.

Εδω ειμαστε ...Htc u11 σε συνθηκες σκοταδιου ενω εσυ εισαι σε συνθηκες σουρουπου.

Δες τα δεντρα τα δικα μου και δες και τα δικα σου.

Καποιος θα ειναι πρωτος, καποιος θα ειναι δευτερος.

τι να κανουμε δεν γινεται να ειναι ολοι πρωτοι...

34717989063_66647f66a8_c.jpgIMAG0263 by xristos zerzis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειν' αυτά.

 

Meanwhile, κανείς δεν επιχειρηματολόγησε εναντίον της πρωτιάς του HTC. Απλώς έβαλα μερικά δείγματα και έσπευσες να βρεις μειονεκτήματα και να αναδείξεις το HTC σου.

 

Ναι, κι εγώ βλέπω artifacts στην δική σου. Θόρυβο κάτω δεξιά στα σκοτάδια, απώλεια λεπτομέρειας όπου δεν φωτίζεται άμεσα το φύλλωμα, ακόμη και στον κορμό του δέντρου που πέφτει φως καραμπάμ πάνω του.

Edited by x_vagos_x
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Κώστα αλλά τα δέντρα στην φωτογραφία που σχολίασες είναι 500 μέτρα μακριά! Τί να την κάνεις την λεπτομέρεια σε τέτοια απόσταση! Και ποιός καμερο- τηλεφωνο-φακός μπορεί να την πιάσει δηλαδή;;;;;

Στις δικές σου τα δέντρα είναι φάτσα κάρτα...δίπλα σου!

Είσαι υπερβολικός σκαλίζοντας λεπτομέρεια σε τόσο μακρινό σημείο!

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Οποιος δεν εχει επιχειρηματα την κανει με ελαφρια πηδηματακια.

Εδω ειμαστε ...Htc u11 σε συνθηκες σκοταδιου ενω εσυ εισαι σε συνθηκες σουρουπου.

Δες τα δεντρα τα δικα μου και δες και τα δικα σου.

Καποιος θα ειναι πρωτος, καποιος θα ειναι δευτερος.

τι να κανουμε δεν γινεται να ειναι ολοι πρωτοι...

34717989063_66647f66a8_c.jpgIMAG0263 by xristos zerzis, on Flickr

 

Στα 90 μέτρα σου λέει ο άνθρωπος, και στο έκανε και ολόκληρη ανάλυση (ευχαριστούμε γιατι μαθαίνουμε)! Έχεις κάτι να πεις γι αυτό η θα πεις πάλι κάτι άσχετο; αν δεν έχεις επιχείρημα δεν είναι κακό... Θα συνεχίσουμε να συγκρίνουμε 2 από τα καλύτερα καμεροτηλεφωνα σε άλλες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και εδώ αν θέλετε, παίδες:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=452226

 

Αύριο-μεθαύριο θα τον ολοκληρώσω, ελπίζω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε Κώστα αλλά τα δέντρα στην φωτογραφία που σχολίασες είναι 500 μέτρα μακριά! Τί να την κάνεις την λεπτομέρεια σε τέτοια απόσταση! Και ποιός καμερο- τηλεφωνο-φακός μπορεί να την πιάσει δηλαδή;;;;;

Στις δικές σου τα δέντρα είναι φάτσα κάρτα...δίπλα σου!

Είσαι υπερβολικός σκαλίζοντας λεπτομέρεια σε τόσο μακρινό σημείο!

 

γι αυτη τη φωτο μιλαω

34861963323_2cb37a9a08_c.jpg2017-07-01 21.04.44 by Vangelis Lasithiotakis, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Στα 90 μέτρα σου λέει ο άνθρωπος, και στο έκανε και ολόκληρη ανάλυση (ευχαριστούμε γιατι μαθαίνουμε)! Έχεις κάτι να πεις γι αυτό η θα πεις πάλι κάτι άσχετο; αν δεν έχεις επιχείρημα δεν είναι κακό... Θα συνεχίσουμε να συγκρίνουμε 2 από τα καλύτερα καμεροτηλεφωνα σε άλλες συνθήκες.

Το καλύτερο θα ήταν να συγκριθούν το U11 με το S8+ σε απόλυτα ίδιες συνθήκες και μετά βλέπουμε πόσα απίδια πιάνει ο κάθε σάκος. Κάντε κονέ ο Κώστας και ο Βάγγος και τι στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Κάντε κονέ ο Κώστας και ο Βάγγος και τι στον κόσμο.

 

http://1.bp.blogspot.com/-43M2CxzPIJk/VEOy2PTP2OI/AAAAAAAABBk/uAFpRuacrjM/s1600/578399_638150536208839_1962553694_n.jpg

 

Μου πέφτει μακρυά η Αριδαία.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...