Jump to content

Web camera για παρακολούθηση


lek88
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή για να καταλάβω και να συμπληρώσω τα κενά μου... εγώ έχω 4 κάμερες, 3 της Yi και μια της Xiaomi. Όλες φυσικά συνδεδεμένες με το wi-fi του σπιτιού μου (οι 3 Αθήνα και η 4η στο εξοχικό) και φυσικά με τα δικά τους passwords. Μέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι ύποπτο. Όταν λέμε "λειτουργία μέσω cloud" τι ακριβώς εννοούμε ? είναι άσχετο με την σύνδεση στο w-fi του σπιτιού ?
Λειτουργία cloud όταν λέμε εννοούμε υπηρεσίες που αναλαμβάνουν να ανεβάζουν το βίντεο σε μια σελίδα και μετά εσύ από εκεί με τους κωδικούς σου να βλέπεις και να ελέγχεις τις κάμερες. Χωρίς να βάλουμε όλες τις υπηρεσίες στο ίδιο τσουβάλι, δε σημαίνει ότι όλες είναι ύποπτες, αλλά όταν υπάρχει κάποιος που παρεμβάλλεται μεταξύ του χρήστη και της κάμερας αμέσως τίθεται θέμα αξιοπιστίας.

Εγώ προτιμώ κάμερες που συνδέονται στο router και μετά με εφαρμογή τύπου tinyCam Monitor να συνδέομαι στο router μέσω στατικής ή ψευδοστατικής IP (dyndns, no-ip, κτλ) και να βλέπω το βίντεο χωρίς να παρεμβάλλεται άλλη υπηρεσία. Βέβαια ορισμένες από αυτές τις λεπτομέρειες δεν είναι για τον μέσο χρήστη γι'αυτό και γω ζητάω βοήθεια από φίλους επειδή δεν έχω το κουράγιο και το υπόβαθρο για να τα ψάχνω μόνος μου.

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

Άραξε τη μέρα, άδραξε τη νύχτα!
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργία cloud όταν λέμε εννοούμε υπηρεσίες που αναλαμβάνουν να ανεβάζουν το βίντεο σε μια σελίδα και μετά εσύ από εκεί με τους κωδικούς σου να βλέπεις και να ελέγχεις τις κάμερες. Χωρίς να βάλουμε όλες τις υπηρεσίες στο ίδιο τσουβάλι, δε σημαίνει ότι όλες είναι ύποπτες, αλλά όταν υπάρχει κάποιος που παρεμβάλλεται μεταξύ του χρήστη και της κάμερας αμέσως τίθεται θέμα αξιοπιστίας.

Εγώ προτιμώ κάμερες που συνδέονται στο router και μετά με εφαρμογή τύπου tinyCam Monitor να συνδέομαι στο router μέσω στατικής ή ψευδοστατικής IP (dyndns, no-ip, κτλ) και να βλέπω το βίντεο χωρίς να παρεμβάλλεται άλλη υπηρεσία. Βέβαια ορισμένες από αυτές τις λεπτομέρειες δεν είναι για τον μέσο χρήστη γι'αυτό και γω ζητάω βοήθεια από φίλους επειδή δεν έχω το κουράγιο και το υπόβαθρο για να τα ψάχνω μόνος μου.

 

Sent from my CUBOT_MANITO using Tapatalk

 

Μάλιστα... σ´ευχαριστώ για την απάντηση. :)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τον ήχο τον βρήκες τελικά;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Φίλε μου μπορείς να μου πεις εάν με την Xiaomi yi home μπορώ σε live feed να κάνω καταγραφή clip ή και snapshot κατευθείαν στο κινητό μου?
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας εδώ για τη YI home camera αποφάσισα να την αγοράσω αντί για μια άλλη που είχα δει στο Σκρουτζ και είχε πολύ καλά reviews. Πανευκολο σεταρισμα και δουλεύει μέχρι στιγμής καταπληκτικά. Κάνει ακριβώς ότι θέλω. Την πήρα από μαγαζί στην Ιπποκράτους 56 ευρώ. Ακριβά το ξέρω αλλά την ήθελα άμεσα. Ευχαριστώ τα παιδιά εδώ που την πρότειναν και μου άνοιξαν τα μάτια. Θα τη προτείνω και εγώ σε όποιον ενδιαφέρεται. Μόνο σε forums τελικά μπορείς να βρεις τις πληροφορίες που θέλεις από πραγματικούς χρήστες.
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας εδώ για τη YI home camera αποφάσισα να την αγοράσω αντί για μια άλλη που είχα δει στο Σκρουτζ και είχε πολύ καλά reviews. Πανευκολο σεταρισμα και δουλεύει μέχρι στιγμής καταπληκτικά. Κάνει ακριβώς ότι θέλω. Την πήρα από μαγαζί στην Ιπποκράτους 56 ευρώ. Ακριβά το ξέρω αλλά την ήθελα άμεσα. Ευχαριστώ τα παιδιά εδώ που την πρότειναν και μου άνοιξαν τα μάτια. Θα τη προτείνω και εγώ σε όποιον ενδιαφέρεται. Μόνο σε forums τελικά μπορείς να βρεις τις πληροφορίες που θέλεις από πραγματικούς χρήστες.

 

Καλορίζικη και καλοθέατη φίλε. Αυτό είναι το πλεονέκτημα των Yi, πανεύκολο σετάρισμα και εύχρηστο και σταθερό app. Ποιο μοντέλο πήρες ?

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη και καλοθέατη φίλε. Αυτό είναι το πλεονέκτημα των Yi, πανεύκολο σετάρισμα και εύχρηστο και σταθερό app. Ποιο μοντέλο πήρες ?
Το 720 και για την είσοδο του σπιτιού είναι τέλειο. Μάλιστα σκέφτομαι να πάρω άλλη μια για το σαλόνι τώρα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει κανεις αποψη για αυτη : http://www.sricam.com/product/id/12b8c78e76274a5b849df68caa50c98b.html

Ειναι λιγο τσιμπημενη σε τιμη αλλα εχει θεωρητικα τουλαχιστον πολυ καλα χαρακτηριστικα .

Καποια γνωμη ;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Καλησπερα. Ενδιαφερομαι γιαυτη την καμερα https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/systhmata-asfaleias/ip-cameras/Xiaomi-Mi-Home-Security-Camera-360-1080p-QDJ4041GL.htm εχω 2 ερωτησεις. πρεπει να την εχω συνεχεια στην πριζα η την φορτιζω και εχει αυτονομια χ ωρων? επισης πως μπαινει στο ταβανι?κολλαει η θελει βιδωμα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ενδιαφερομαι γιαυτη την καμερα https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/systhmata-asfaleias/ip-cameras/Xiaomi-Mi-Home-Security-Camera-360-1080p-QDJ4041GL.htm εχω 2 ερωτησεις. πρεπει να την εχω συνεχεια στην πριζα η την φορτιζω και εχει αυτονομια χ ωρων? επισης πως μπαινει στο ταβανι?κολλαει η θελει βιδωμα?
Ναι θέλει συνέχεια στο ρεύμα.

Δεν έχει εσωτερική μπαταρία για να φορτίσει κάτι.

Σε ταβάνι ούτε κολλάει, ούτε θυμάμαι να έχει βάση.

Έχω την ίδια σε 720p

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στο aliexpress που την κοιταξα γιατι εκει εχουν περισοτερες φωτο, στα περιεχομενα της συσκευασιας εκτος των αλλων λεει και wall bracket.

 

Εχω της ιδιας εταιριας αλλα την Yi Dome, και βιδωνει σε ταβανι με μικρη βαση που εχει.

Link to comment
Share on other sites

Στο aliexpress που την κοιταξα γιατι εκει εχουν περισοτερες φωτο, στα περιεχομενα της συσκευασιας εκτος των αλλων λεει και wall bracket.

 

Εχω της ιδιας εταιριας αλλα την Yi Dome, και βιδωνει σε ταβανι με μικρη βαση που εχει.

Βιδωνει εύκολα στο ταβάνι σε ψευδοροφη όπως την έχεις δει;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Βιδωνει εύκολα στο ταβάνι σε ψευδοροφη όπως την έχεις δει;

Δεν ξερω. Φανταζομαι θα κραταει, δεν ειναι ιδιαιτερα βαρια. Με δυο βιδες βιδωνεις μια μικρη βαση κ μετα στην βαση βαζεις την καμερα.

 

Υποψιν μιλαω για αυτην που εχω εγω, την Yi Dome 1080P, δεν ξερω για την αλλη που ρωτησε πιο πριν ο φιλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μετά από αρκετό καιρό αγόρασα ακόμα μια κάμερα εσωτερικού χώρου. Μετά από 3 κάμερες της Yi και μια της Xiaomi αυτή την φορά είπα να δοκιμάσω μια (ρομποτική) της Blizwolf (αυτή : https://www.banggood.com/Blitzwolf-BW-SHC1-1080P-Wall-mounted-PTZ-Indoor-WiFi-IP-Camera-Smart-Home-Security-Monitor-Work-with-Tuya-Smart-Life-APP-p-1428234.html?rmmds=myorder&ID=47184&cur_warehouse=GWTR). O λόγος που την προτίμησα, πέρα της τιμής της, είναι ότι από την Blitzwolf έχω ήδη 3 smart sockets και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος τόσο από την λειτουργία τους όσο και από την app Smart Life (της Blitzwolf) μέσω της οποίας τις χειρίζομαι, και είναι πολύ εύχρηστη και αξιόπιστη.

Ωστόσο αυτή την φορά η Blizwolf με απογοήτευσε !

Πρώτη απογοήτευση ότι χρειάστηκε να κατεβάσω άλλη εφαρμογή στο κινητό για να την συνδέσω, την εφαρμογή Blitzwolf app γιατί η άλλη εφαρμογή, η Smart Life (επίσης της Blitzwolf το τονίζω) δεν την αναγνώριζε με τίποτα παρ' όλες τις προσπάθειες. Με αποτέλεσμα τώρα να έχω 2 εφαρμογές στο κινητό (και στο τάμπλετ) για συσκευές της ίδιας εταιρείας ! Σημειώνω επίσης ότι και στις 2 εφαρμογές ενώ υπάρχουν κατηγορίες συσκευών πάσης φύσεως (από έξυπνες πρίζες μέχρι θερμοστάτες και αυτοματισμοί για στόρια...) απουσιάζει η κατηγορία "κάμερες" !! Η κάμερα συνδέθηκε στην κατηγορία "others"...

Δεύτερη και μεγαλύτερη απογοήτευση η ίδια η εφαρμογή. Το μενού της οποίας είναι μια μίξη Ελληνικών, Αγγλικών και σε πολλά βασικά Ρωσικών !! Οπότε αν δεν γνωρίζεις Ρώσικα ή δεν μπορείς να τα μεταφράσεις είναι πολύ δύσκολο να χειριστείς την κάμερα σε όλες τις παραμέτρους της. Σημειωτέον ότι ΔΕΝ μπορείς να αλλάξεις την γλώσσα στην εφαρμογή... έστω στα Αγγλικά ας πούμε...

Επίσης η εφαρμογή έχει βασικές ελλείψεις για την χρήση μιας κάμερας. Π.χ δεν στέλνει - σε περίπτωση συναγερμού - μικρά video του συμβάντος παρά μόνο στατικές φωτό που δεν μπορείς καν να τις μεγευθύνεις ή να τις κατεβάσεις στο p.c σου. Επίσης δεν μπορείς να ορίσεις πάνω από μια χρονική ζώνη ειδοποίησης συναγερμού. Δεν μπορείς να ορίσεις ζώνες συναγερμού, δηλαδή κάποιο χώρο που να "εστιάζει" η κάμερα για συναγερμό. Δεν μπορείς - παρότι της έβαλα φυσικά MicroSd - να δεις εύκολα κάποιο καταγεγραμμένο συμβάν στο παρελθόν, δηλαδή πας ψάχνοντας αφού δεν "μαρκάρει" πότε έγραψε κίνηση η κάμερα. Επίσης η ώρα - όσο και να προσπάθησα με αλλαγή ζώνης ώρας ή και κράτους - δείχνει πάντα μια ώρα πίσω από την τρέχουσα...

Αυτά για την εφαρμογή σε περιβάλλον Android γιατί στο iPad παρότι εγκαταστάθηκε κανονικά η app - με τα ίδια προβλήματα γλώσσας κ.λ - εκεί απλά δεν έχεις εικόνα από την κάμερα !! Αρνείται πεισματικά να φορτώσει η εικόνα...

Όπως καταλαβαίνετε - και το έχω ξαναγράψει - η καλή ποιότητα εικόνας μια κάμερας (και έχει όντως καλή εικόνα η Blitzwolf) δεν μπορεί να είναι το κριτήριο επιλογής μια κάμερας. Το απόλυτο κριτήριο είναι η εφαρμογή, να είναι αξιόπιστη (να φορτώνει γρήγορα και να μην έχει αποσυνδέσεις, που επίσης είχα στην Bitzwolf), κατανοητή και να προσφέρει τις απαραίτητες για κάμερα ρυθμίσεις.

Γι αυτούς του λόγους είμαι φανατικός υποστηρικτής των καμερών Yi ενώ απορρίπτω και αυτές της Xiaomi...

 

ΥΓ. 'Εχω στείλει εδώ και μέρες 2 mail στο support της Blizwolf αλλά δεν έχω λάβει καμιά απάντηση...

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

κρίμα, είναι λυπηρό αυτό που περιγράφεις.

είχα και εγώ σ εκτίμηση τη συγκεκριμένη εταιρία, και όπως και εσύ έχω πάρει μια πρίζα wifi η οποία δουλεύει υποδειγματικά καλά.

και σίγουρα καλύτερα από την tplink που έχω.

σκεφτόμουν μάλιστα για αγορά μιας κάμερας της εν λόγο εταιρίας, όμως με αυτά που έγραψες πλέον τη διαγράφω.

ένας βασικός λόγος που την ήθελα είναι και για τη γλώσσα, η οποία όπως γράφεις είναι ελληνορωσική μίξη.

σ ευχαριστώ που κάθισες και έγραψες όλο αυτό το κατεβατό.

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ για το feedback, προσωπικά μόλις μ'έσωσες από την αγορά της. Όχι τόσο για το πόσο μιας και είναι μικρό, αλλά περισσότερο για το τσάμπα στήσιμο όπου θα χρειαζόταν να τη ξανά βγάλω.

Αν έχεις νεότερα από το support let us know.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχω πάρει της digoo είναι κορυφή παντως
Αποκλειστικά από Κίνα όμως ε;

Στην Ελληνική αγορά δε βλέπω κάτι.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με μερικά screenshots από το μενού της κάμερας...

Capture-2019-07-03-21-24-27.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Capture-2019-07-03-21-24-45.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Capture-2019-07-03-21-26-19.jpg

 

Να σημειώσω ότι το κινητό μου είναι ένα LG V10 με android 7.0 , της γυναίκας μου ένα Xiaomi Note 5 με android 8.1 και το iPad 4ης γενιάς.

 

Επίσης σήμερα και μετά από μια εβδομάδα περίπου μου ήρθε απάντηση από το support της Blitzwolf το οποίο με "ενθουσίασε"....

 

Snap-2019-07-09-at-10-50-48.jpg

 

Σχετικά με την digoo που πρέπει να είναι θυγατρική της Blitzwolf (αν δεν κάνω λάθος) από μερικά πραγματάκια που έχω πάρει την θεωρώ εταιρεία με σχετικά χαμηλομεσαία ποιότητα κατασκευής. Ειδικά στα θερμόμετρα της οι ενδείξεις έχουν διαφορά τουλάχιστον 2 - 2,5 βαθμών από την πραγματική θερμοκρασία...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα με την κάμερα της Blitzwolf.

Με νεώτερο μέηλ που έλαβα χθες από το support μου υπέδειξαν σε ποια κατηγορία συσκευών της app Smart Life μπορώ να κάνω την σύνδεση όπως και έκανα. Είναι στην κατηγορία Security & Sensors, υποκατηγορία "Smart machines". Πρέπει να το φιξάρισαν τώρα γιατί την προηγούμενη εβδομάδα που δοκίμασα (όπως είχα γράψει) δεν έκανε σύνδεση. Τεσπά, τουλάχιστον ξεφορτώθηκα μια εφαρμογή (την Blitzwof app) και έτσι τώρα χειρίζομαι τις πρίζες και την κάμερα από μια εφαρμογή.

Κατά τα άλλα τα προβλήματα παραμένουν με χειρότερο αυτό της αποσύνδεσης της κάμερας από το wi-fi του σπιτιού χωρίς λόγο αφού όλες οι άλλες συσκευές (πρίζες και οι άλλες κάμερες της Yi) δεν έχουν πρόβλημα. Όταν λοιπόν γίνεται αποσύνδεση της κάμερας ή περιμένεις να κάνει μόνη της επανασύνδεση (συνήθως μετά από κάποιες ώρες !!) ή την βγάζεις στιγμιαία από την πρίζα και τότε επανέρχεται άμεσα. Σπαστικό... :mad:

 

Για να λέμε και τα καλά της Blitzwolf, όταν η κάμερα είναι συνδεδεμένη η εικόνα της στην εφαρμογή ανεβαίνει αστραπιαία !

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα εδώ και τόσα χρόνια με τις Υι 720p της ΧΙΑΟΜΙ.

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανένα θέμα εδώ και τόσα χρόνια με τις Υι 720p της ΧΙΑΟΜΙ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Έχω 3 κάμερες της Yi, δυο 720p και μια Dome 1080p και επίσης μια μικρή της Xiaomi 1080p. Η Yi είναι θυγατρική (αν δεν κάνω λάθος) της Xiaomi και δεν συγκρίνεται η αξιοπιστία και πρακτικότητα του app ΥΙ Home με αυτό της Xiaomi, το Mi Home που είναι επιεικώς απαράδεκτο... (γι' αυτό και δεν ξαναπαίρνω κάμερα της Xiaomi)

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 κάμερες της Yi, δυο 720p και μια Dome 1080p και επίσης μια μικρή της Xiaomi 1080p. Η Yi είναι θυγατρική (αν δεν κάνω λάθος) της Xiaomi και δεν συγκρίνεται η αξιοπιστία και πρακτικότητα του app ΥΙ Home με αυτό της Xiaomi, το Mi Home που είναι επιεικώς απαράδεκτο... (γι' αυτό και δεν ξαναπαίρνω κάμερα της Xiaomi)
Χρησιμοποιώ το MI HOME για την κάμερα και για τους έξυπνους αυτοματισμούς που έχω.

Δεν έχω κάποιο θέμα, ενώ κάνω και συνδυαστικά σενάρια με συναγερμούς, κάτι που φυσικά εσύ δεν μπορείς να κάνεις μόνο με το Υι ΗΟΜΕ.

 

Τι πρόβλημα σου κάνει εσένα το ΜΙ ΗΟΜΕ;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το MI HOME για την κάμερα και για τους έξυπνους αυτοματισμούς που έχω.

Δεν έχω κάποιο θέμα, ενώ κάνω και συνδυαστικά σενάρια με συναγερμούς, κάτι που φυσικά εσύ δεν μπορείς να κάνεις μόνο με το Υι ΗΟΜΕ.

 

Τι πρόβλημα σου κάνει εσένα το ΜΙ ΗΟΜΕ;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Για το Mi Home... Πολλά Κινέζικα εντός της εφαρμογής, ανεπαρκές και ελλιπές μενού της κάμερας (πάντα σε σύγκριση με αυτό της Yi), πάρα πολλές αποσυνδέσεις της κάμερας η οποία σημειωτέον απέχει 2 μέτρα από το ρούτερ, κάτι που δεν το αποδίδω στην κάμερα όσο στους σέρβερς της Xiaomi, κάθε λίγο και λιγάκι η εφαρμογή μου ζητά να ξανακάνω σύνδεση (κωδικούς) κ.α.

Προ καιρού αγόρασα αυτή την λάμπα https://www.e-shop.gr/xiaomi-philips-zeeray-smart-wi-fi-bulb-e27-white-p-PER.939780 η οποία όμως επεστράφη καθότι δεν συνδεόταν με τίποτα με το Mi Home, πράγμα που αναγώρισαν και στο e-shop και έκαναν επιστροφή χρημάτων.

Το αποκορύφωμα γενικά με την Xiaomi είναι ότι σήμερα αγόρασα το Amazfit Stratos 2 και από το πρωί προσπαθώ να κάνω εγγραφή στην app Amazfit είτε μέσω του ήδη λογαριασμού μου στο Mi Fit (έχω το Mi Band 2) είτε να δημιουργήσω νέο λογαριασμό. Αδύνατον !! Μου πετάει συνεχώς μήνυμα "Αδυναμία σύνδεσης στο δίκτυο, δοκιμάστε ξανά".... Το εξοργιστικό είναι ότι 1-2 φορές που προχώρησε η σύνδεση μέσω του Mi Fit, αφού μου ζήτησε να συμπληρώσω μέηλ και κωδικό μου πέταξες ένα "Έχετε συνδεθεί ήδη" και με ξαναπήγε πίσω στην διαδικασία σύνδεσης. Έχω δοκιμάσει ότι μπορώ να σκεφτώ... αποσύνδεση από το Mi Fit, σύνδεση με δεδομένα αντί με wi-fi... τίποτα!

 

UPDATE : Τελικά μετά από 6 ώρες (!!) και άπειρες προσπάθειες έγινε η σύνδεση με το δίκτυο (της Xiaomi) και ενεργοποιήθηκε η εγγραφή στην app... :rolleyes:

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Για το Mi Home... Πολλά Κινέζικα εντός της εφαρμογής, ανεπαρκές και ελλιπές μενού της κάμερας (πάντα σε σύγκριση με αυτό της Yi), πάρα πολλές αποσυνδέσεις της κάμερας η οποία σημειωτέον απέχει 2 μέτρα από το ρούτερ, κάτι που δεν το αποδίδω στην κάμερα όσο στους σέρβερς της Xiaomi, κάθε λίγο και λιγάκι η εφαρμογή μου ζητά να ξανακάνω σύνδεση (κωδικούς) κ.α.

Προ καιρού αγόρασα αυτή την λάμπα https://www.e-shop.gr/xiaomi-philips-zeeray-smart-wi-fi-bulb-e27-white-p-PER.939780 η οποία όμως επεστράφη καθότι δεν συνδεόταν με τίποτα με το Mi Home, πράγμα που αναγώρισαν και στο e-shop και έκαναν επιστροφή χρημάτων.

Το αποκορύφωμα γενικά με την Xiaomi είναι ότι σήμερα αγόρασα το Amazfit Stratos 2 και από το πρωί προσπαθώ να κάνω εγγραφή στην app Amazfit είτε μέσω του ήδη λογαριασμού μου στο Mi Fit (έχω το Mi Band 2) είτε να δημιουργήσω νέο λογαριασμό. Αδύνατον !! Μου πετάει συνεχώς μήνυμα "Αδυναμία σύνδεσης στο δίκτυο, δοκιμάστε ξανά".... Το εξοργιστικό είναι ότι 1-2 φορές που προχώρησε η σύνδεση μέσω του Mi Fit, αφού μου ζήτησε να συμπληρώσω μέηλ και κωδικό μου πέταξες ένα "Έχετε συνδεθεί ήδη" και με ξαναπήγε πίσω στην διαδικασία σύνδεσης. Έχω δοκιμάσει ότι μπορώ να σκεφτώ... αποσύνδεση από το Mi Fit, σύνδεση με δεδομένα αντί με wi-fi... τίποτα!

 

UPDATE : Τελικά μετά από 6 ώρες (!!) και άπειρες προσπάθειες έγινε η σύνδεση με το δίκτυο (της Xiaomi) και ενεργοποιήθηκε η εγγραφή στην app... :rolleyes:

 

Λοιπόν μιλάμε για την κάμερα και ξεκίνησες να μας λες τον πόνο σου γενικά με την εταιρεία.

Δεν μιλάμε γενικά, αλλά ειδικά για την κάμερα και το ΜΙ ΗΟΜΕ.

 

Λοιπόν στο θέμα μας. Κανένα κινεζικό στα βασικά μενού των ρυθμίσεων του M IHOME ή της κάμερας.

Δεν ξέρω τι σου λείπει, αλλά έχει όλα τα βασικά από ρυθμίσεις.

 

Ποτέ δεν μου έχει ζητήσει κωδικούς κλπ. Ίσως 2 χρόνια πριν.

 

Οπότε όπως μου φαίνεται, δεν έχεις άποψη από το τι ισχύει τα τελευταία χρόνια. Ίσως δούλεψες τα μενού κλπ χρόνια πριν.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιλάμε για την κάμερα και ξεκίνησες να μας λες τον πόνο σου γενικά με την εταιρεία.

Δεν μιλάμε γενικά, αλλά ειδικά για την κάμερα και το ΜΙ ΗΟΜΕ.

 

Λοιπόν στο θέμα μας. Κανένα κινεζικό στα βασικά μενού των ρυθμίσεων του M IHOME ή της κάμερας.

Δεν ξέρω τι σου λείπει, αλλά έχει όλα τα βασικά από ρυθμίσεις.

 

Ποτέ δεν μου έχει ζητήσει κωδικούς κλπ. Ίσως 2 χρόνια πριν.

 

Οπότε όπως μου φαίνεται, δεν έχεις άποψη από το τι ισχύει τα τελευταία χρόνια. Ίσως δούλεψες τα μενού κλπ χρόνια πριν.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Σε βρίσκω λίγο επιθετικό ή μου φαίνεται ? Γιατί ? εκτός από fannboys της Apple έχουμε τώρα και fanboys της Xiaomi ? :D

Και για να σε προλάβω, όχι ! δεν είμαι hater της Xiaomi... άλλωστε η χθεσινή αγορά μου (Stratos) το αποδεικνύει, χώρια το mi band, το κινητό της γυναίκας μου κ.λ.π

Έχεις ένα δίκιο ότι εδώ συζητάμε για κάμερες και τις εφαρμογές τους αλλά αναφερόμενος στα άλλα ήθελα ακριβώς να αναφερθώ στα προβλήματα τόσο στους servers (που προφανώς επηρεάζουν την λειτουργία ) της Xaiomi όσο και της app.

Για το αν έχω άποψη για το τι ισχύει για το μενού πέφτεις πολύ έξω αφού το δουλεύω σχεδόν καθημερινά...

Λοιπόν, Κινέζικα υπάρχουν τόσο στην app όσο και στο μενού της κάμερα (ελάχιστα μεν, υπαρκτά δε...)

Capture-2019-07-15-20-11-11.jpg

 

Capture-2019-07-16-10-29-20.jpg

 

Capture-2019-07-16-10-29-20.jpg

 

Το ότι ανέφερα ότι πολύ συχνά η κάμερα είναι offline το παρέβλεψες τελείως... (υπόψη ότι η κάμερα απέχει <2 μέτρα από το ρούτερ)

 

Capture-2019-07-16-10-32-39.jpg

 

Τεσπά, δεν θα ασχοληθώ άλλο... αν εσένα όλα σου δουλεύουν άψογα απλά σου εύχομαι να συνεχίσουν έτσι... ;)

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...