Jump to content

Web camera για παρακολούθηση


lek88
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λίγα ποστ πιο πάνω ήταν η απάντησή μου στο ερώτημά σου.

 

Η δική μου << Xiaomi IMI Home Security Camera >> είναι καινούριο μοντέλο και είναι 4mpx.

Η δική σου (τσέκαρε ποιο μοντέλο είναι) που γράφεις πως είναι και τεσσάρων χρονών λες να είναι ίδιες;

Καταρχήν τσέκαρε πρώτα αν το mpx της είναι 2 ή 4.

Link to comment
Share on other sites

Τι χαρακτηριστικό να ψάξω σε κάμερα ώστε να δουλεύει μόνο με μόντεμ χωρίς να χρειάζεται γραμμή με ίντερνετ;

Για οικιακή χρήση και μόνο, δεν με ενδιαφέρει να βλέπω από κινητό

Έχω 5-6 κάμερες για αυτή τη δουλειά

 

Απλά θέλω μια να παίρνω το μόντεμ, την κάμερα και να βλέπω ότι δείχνει

Για το μωρό την θέλω , ώστε όταν πάμε πχ επίσκεψη εκτός να μπορώ να το βάλω κάπου ήσυχα να κοιμηθεί και να μη χρειάζεται να σεταρω την κάμερα σε άλλο δίκτυο πάλι

αν τη θες μονο για το μωρο και οχι για τιποτα ιδιαιτερες λειτουργιες υπαρχει η παρακατω που ειναι αξιοπρεπεστατη. night vision, ηχο φυσικα, πολυ δυνατο ηχειο, δυνατοτητα να αφυπνιζεται με τον ηχο(δεν το χρησιμοποιω), θερμοκρασια, μεγαλο καλωδιο να βολεψει σχεδον παντου και η μπαταρια στην οθονη κραταει πολυ ωστε σε μια επισκεψη πχ να μη χρειαστει να φορτισεις.

https://www.skroutz.gr/s/6933362/Audiolink-Baby-Video-Monitor-V%CE%92601.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εμπειρία και μαθήματα από την εγκατάσταση μια outdoor κάμερας...

Πριν μερικές μέρες παρέλαβα μια ακόμη Yi κάμερα, την 1080p outdoor για χρήση σε εξωτερικό χώρο, στην βεράντα του σπιτιού μου. Την αγόρασα από το amazon.uk σε flash sale, με τιμή £31,64 (τώρα έχει £59.99) και με τα μεταφορικά (£5.31) και τον VAT (£11.06) μου στοίχισε συνολικά £48.01 = 56,98 €

Εγκαταστάθηκε και συνδέθηκε στο w-fi του σπιτιού μου πανεύκολα (όπως όλες οι Yi κάμερες, έχω άλλες 3 indoor). Για την τροφοδοσία της εκτός από το ενσωματωμένο καλώδιο της χρησιμοποίησα μια 5μετρη προέκταση usb.

Όλα καλά, άριστη εικόνα, άμεση πρόσβαση από το app Υi Home αλλά μόλις βράδιασε η κάμερα έχασε την σύνδεση της και δεν ξανασυνδεόταν με τίποτα !! Την επόμενη μέρα την έκανα reset και την εγκατέστησα ξανά. Και πάλι όλα καλά μέχρι το βράδυ, με το που έπεφτε σκοτάδι εικόνα και σύνδεση γιοκ !! Μέσα στην εβδομάδα δεν ασχολήθηκα άλλο και η κάμερα εξακολουθούσε την ίδια συμπεριφορά. Το πρωί μια χαρά, το βράδυ τίποτα. Μέχρι που μια μέρα απενεργοποίησα την λειτουργία υπέρυθρων και η κάμερα, αν και με δυσκολίες, παρέμεινε συνδεδεμένη και την νύχτα. Συζητώντας το θέμα με φίλο τεχνικό Η/Υ μου αποκαλύφθηκε το πρόβλημα. Το οποίο ήταν η επάρκεια ρεύματος ή οποία λόγω της προέκτασης usb (που έχει απώλεια ρεύματος) δεν ήταν αρκετή για την λειτουργία της γιατί το βράδυ η κάμερα απαιτούσε παραπάνω ρεύμα λόγω της ενεργοποίησης των υπέρυθρων. Οπότε η λύση ήταν μονόδρομος... Αντί για την την προέκταση usb χρησιμοποίησα μια μπαλαντέζα ρεύματος και όλα τα προβλήματα λύθηκαν και πλέον η κάμερα λειτουργεί αψεγάδιαστα...

 

20200209-163459-HDR.jpg

 

20200209-163436-HDR.jpg

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

χρήσιμο.

σ ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ χρήσιμη η συγκεκριμένη ανάρτηση. Με έσωσε από κόπο και χρόνο μιας και σκεφτόμουν να κάνω ακριβώς το ίδιο με προέκταση καλωδίου usb σε χώρο εκτός Αθηνών και δεν θα μπορούσα να βρω λύση λόγω περιορισμένης πρόσβασης.

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει τρόπος να έχουμε το feed στον browser του υπολογιστή από την Xiaomi 360 1080P και την TP-Link Tapo C200;

Ευχαριστώ .

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χρήσιμο.

σ ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.

 

Όντως πολύ χρήσιμη η συγκεκριμένη ανάρτηση. Με έσωσε από κόπο και χρόνο μιας και σκεφτόμουν να κάνω ακριβώς το ίδιο με προέκταση καλωδίου usb σε χώρο εκτός Αθηνών και δεν θα μπορούσα να βρω λύση λόγω περιορισμένης πρόσβασης.

 

Χαίρομαι που είναι χρήσιμη η ανάρτηση αφού γι' αυτό το έγραψα καθότι, όπως και εγώ που δεν γνώριζα την απώλεια ρεύματος στην προέκταση usb, κάποιος μπορεί να αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα.

Και υπόψη ότι πριν προχωρήσω στην λύση της μπαλαντέζας ρεύματος δοκίμασα να συνδέσω την προέκταση usb με άλλον φορτιστή με μεγαλύτερη έξοδο σε Α και V (δηλαδή fast charger φορτιστή) αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πριν κάνα μήνα περίπου και με δέλεαρ την χαμηλή τιμή (προσφορά) αγόρασα από το Mistore Greece την Mi Home Security Camera 1080p (Magnetic Mount) https://www.mistore-greece.gr/Products/SmartDevices/mi-home-security-camera-1080p-(magnetic-mount).aspx

Έχοντας κατά νου τις αρνητικές μου εμπειρίες από την πρώτη μου Xiaomi κάμερα και ιδίως από το app της είπα να την δοκιμάσω μήπως και τα πράγματα έχουν αλλάξει πλέον...

Η κάμερα μπήκε στο γραφείο μου στην δουλειά και η διαδικασία της εγκατάστασης ήταν εύκολη και γρήγορη, χωρίς προβλήματα. Η εικόνα της πάρα πολύ καλή στην διάρκεια της μέρας ή σε επάρκεια φωτός. Το βράδυ όμως σε τελείως σκοτεινό χώρο η εικόνα της (με τις υπέρυθρες) έχει πρόβλημα. Γύρω από το κεντρικό σημείο εστίασης που είναι καθαρό, παρουσιάζεται ένα φαινόμενο λες και πετούν χιλιάδες μικρά έντομα στον χώρο!! Στο σέρβις της εταιρείας που την πήγα να την ελέγξουν μου είπαν ότι η κάμερα δεν έχει κάποιο πρόβλημα και ότι το φαινόμενο οφείλεται στην παρουσία απέναντι της (γύρω στα 3,5μ) γυάλινης επιφάνειας σε μια βιβλιοθήκη. Προσπάθησα να αντιμετωπίσω το πρόβλημα καλύπτοντας αυτή την γυάλινη επιφάνεια ώστε να μην γίνεται αντανάκλαση αλλά αποτέλεσμα μηδέν, την ίδια εικόνα έχω, με τον υπερβολικό "θόρυβο". (έχω καμιά 10αρία άλλες κάμερες - Yi, Nedis, Blitzwolf - και όλες λίγο-πολύ έχουν γυάλινες επιφάνειες κάπου τριγύρω τους, τέτοιο πρόβλημα δεν έχει καμιά τους)

Τα άλλα μου προβλήματα είναι τα εξής...

1. Παρόλη την ρύθμιση να καταγράφει και να στέλνει ειδοποιήσεις μόνο σε περίπτωση "person detected" αυτή ενεργοποιείτε σ' όλες τις περιπτώσεις, ακόμα και στην στιγμιαία αντανάκλαση φωτός ή σε πέταμα εντόμου...

2. Πολύ δύσκολα να δεις playback, η app σε αυτή την διαδικασία πελαγοδρομεί, η σύνδεση δεν γίνεται πάντα, γενικά πολύ προβληματική κατάσταση... Και επίσης κάθε φορά που προσπαθώ να δω playback η κάμερα χάνει την σύνδεση της και πρέπει να την κάνω on-off για να ξαναέχω εικόνα...

3. Τουλάχιστον μια φορά την ημέρα χάνει (χωρίς λόγο) την σύνδεση της και ο μόνος τρόπος να επανέλθει είναι της διακόψεις την τροφοδοσία προσωρινά. Οπότε την έχω βάλει σε μια πρίζα wi-fi και έτσι έχω αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα.

 

Αυτά γι' αυτή την κάμερα που απλά επιβεβαίωσε ότι αρνητικά έχω γράψει για τις κάμερες της Xiaomi στο παρελθόν.

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι προβλήματα σου κάνει αλλά εγώ έχω μια κλασική 720p Yi camera που είναι σίγουρα 5 ετών και ούτε διακοπές κάνει, ούτε έχει αντανακλάσεις, ούτε άλλα θέματα.

Επίσης έγινε πολύ γρήγορη με την τελευταία αναβάθμιση της εφαρμογής ΜΙ ΗΟΜΕ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι προβλήματα σου κάνει αλλά εγώ έχω μια κλασική 720p Yi camera που είναι σίγουρα 5 ετών και ούτε διακοπές κάνει, ούτε έχει αντανακλάσεις, ούτε άλλα θέματα.

Επίσης έγινε πολύ γρήγορη με την τελευταία αναβάθμιση της εφαρμογής ΜΙ ΗΟΜΕ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Τα προβλήματα τα ανέφερα αναλυτικά (και συνεχίζονται). Με τις 4 Yi (2 1080p, 1 1080p dome και 1 1080p outdoor) τέτοια προβλήματα δεν είχα ποτέ... Ούτε με 1 Nedis 1080p ή την Blitzwolf 1080p dome δεν έχω προβλήματα. Καλά, η τελευταία κάνει που και που αποσυνδέσεις αλλά επανέρχεται μόνη της. Η Xiaomi δεν επανέρχεται ποτέ μόνη της....

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ψάχνω για να αγοράσω μια Ip Camera για γκαράζ αυτοκινήτου, με μοναδικό πρόβλημα την μεγάλη απόσταση από το router του σπιτιού.

 

Μένω σε 5ο όροφο οικοδομής και στο πάρκινγκ στον πίσω χώρο της οικοδομής, σε απόσταση περίπου 50μ, είναι το αυτοκίνητο.

 

Δοκίμασα και τράβηξα καλώδιο από το σπίτι στο πάρκινγκ, αλλά μετά από λίγο καιρό είδα δολιοφθορά (κόψιμο) και έχω χάσει το σήμα φυσικά, δεν σκοπεύω να τραβήξω νέο καλώδιο.

 

Θέλω λοιπόν να βρω μια IP Camera που να έχει πολύ καλό και δυνατό WiFi, που να πιάνει σε αυτά τα 50μ και να συνδέεται στο router του σπιτιού, ή αν ξέρετε άλλη λύση που να περιλαμβάνει σύνδεση με WiFi (γειτονικό WiFi ίσως;).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ψάχνω για να αγοράσω μια Ip Camera για γκαράζ αυτοκινήτου, με μοναδικό πρόβλημα την μεγάλη απόσταση από το router του σπιτιού.

 

Μένω σε 5ο όροφο οικοδομής και στο πάρκινγκ στον πίσω χώρο της οικοδομής, σε απόσταση περίπου 50μ, είναι το αυτοκίνητο.

 

Δοκίμασα και τράβηξα καλώδιο από το σπίτι στο πάρκινγκ, αλλά μετά από λίγο καιρό είδα δολιοφθορά (κόψιμο) και έχω χάσει το σήμα φυσικά, δεν σκοπεύω να τραβήξω νέο καλώδιο.

 

Θέλω λοιπόν να βρω μια IP Camera που να έχει πολύ καλό και δυνατό WiFi, που να πιάνει σε αυτά τα 50μ και να συνδέεται στο router του σπιτιού, ή αν ξέρετε άλλη λύση που να περιλαμβάνει σύνδεση με WiFi (γειτονικό WiFi ίσως;).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μην περιμένεις ip κάμερα να δουλεύει σωστά σε μεγάλη απόσταση.πρέπει να έχει καλό σήμα για να πιάνει καλά.

Όσο για το Wi-Fi γείτονα, ας κάνουμε ότι δεν το ανέφερες καν καλύτερα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένεις ip κάμερα να δουλεύει σωστά σε μεγάλη απόσταση.πρέπει να έχει καλό σήμα για να πιάνει καλά.

Όσο για το Wi-Fi γείτονα, ας κάνουμε ότι δεν το ανέφερες καν καλύτερα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Όποτε, πάλι καλώδιο λες; Το WiFi γείτονα τι κακό έχει, δεν κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις; Σκεφτόμουν να συνδεθεί η κάμερα στο WiFi του γείτονα απλά για να έχει ίντερνετ, τίποτα άλλο.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Όποτε, πάλι καλώδιο λες; Το WiFi γείτονα τι κακό έχει, δεν κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις; Σκεφτόμουν να συνδεθεί η κάμερα στο WiFi του γείτονα απλά για να έχει ίντερνετ, τίποτα άλλο.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν ξέρεις κάποιο γειτονα, του το ζητάς.

Θα πρέπει όμως να εξαρτασε από αυτόν για να δεις εικόνα.

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, θα τον ρωτήσω μέσα στην εβδομάδα και θα δω τι θα γίνει.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Όποτε, πάλι καλώδιο λες; Το WiFi γείτονα τι κακό έχει, δεν κατάλαβα, μπορείς να το εξηγήσεις; Σκεφτόμουν να συνδεθεί η κάμερα στο WiFi του γείτονα απλά για να έχει ίντερνετ, τίποτα άλλο.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ή repeater ή καλώδιο.

Και δεν μπορώ να δεχτώ ως σοβαρή πρόταση για κάμερα ασφαλείας να εξαρτάται κάποιος από το Wi-Fi του γείτονα.

 

Αν ακόμα δεν καταλαβαίνεις το γιατί δεν είναι καλή ιδέα, δεν έχω κάτι άλλο να σχολιάσω.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά την συνεχόμενη απογοητευτική κατάσταση (την αναφέρω στο post μου στις 13/6/21) με την Xiaomi Mi Home Security Camera 1080p (Magnetic Mount) είπα να δοκιμάσω στον ίδιο χώρο την TP-LINK TAPO C100 που την είχε προσφορά το e-shop με 23,90 €.

Και δικαιώθηκα ! Πανεύκολη εγκατάσταση και εξαιρετική λειτουργία σε όλα της με πολύ καλή και πλήρη την εφαρμογή Tapo. H εικόνα της την ημέρα λίγο κατώτερη της Xiaomi αλλά το βράδυ (με τις υπέρυθρες) άψογη, καμιά σχέση με την εντελώς προβληματική εικόνα της Xiaomi. Μια εβδομάδα που την έχω εγκαταστήσει δεν έχει αποσυνδεθεί ποτέ και κάνει πιστά ότι την έχω προγραμματίσει για συναγερμό, ειδοποιήσεις κ.λ. Το εντελώς αντίθετο δηλαδή με την Xiaomi...

Την συστήνω 100%, είναι η πλέον vfm κάμερα που μπορεί κάποιος να πάρει.

 

https://www.e-shop.gr/tp-link-tapo-c100-home-security-wi-fi-full-hd-1080p-camera-p-PER.612970

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...