Jump to content

Lumia 950 vs Lumia 1020


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συμφωνήσω για την ποιότητα του edge. Θα σε ρωτήσω ομως αυτό: Το είχες μια μέρα χωρίς θήκη ώστε να το απολαύσεις? Για παράδειγμα η γυναίκα μου έχει το iPhone 6 το οποίο μου αρέσει πολυ αλλά ουσιαστικά ποτέ δεν το είδα αφού πάντα ειναι σε θήκη. Αντίθετα, το 950 δεν χρειάζεται θήκη. Ότι κι αν συμβεί, του αλλάζεις το πίσω καπάκι και έχει νέα συσκευή. Οπότε περισσότερο θα την ευχαριστηθείς. Επίσης κυκλοφορούν premium καπάκια που αλλάζουν ριζικά την συσκευή.

Γνώμη μου πάντα.

 

Σ αυτές τις ναυαρχίδες η οθόνη είναι το πιο ευαίσθητο και ακριβό πάνω τους. Οπότε χωρίς θήκη παίζεις με τη φωτιά...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σ αυτές τις ναυαρχίδες η οθόνη είναι το πιο ευαίσθητο και ακριβό πάνω τους. Οπότε χωρίς θήκη παίζεις με τη φωτιά...

 

Γι αυτό υπάρχει το tempered glass. Τώρα αν μιλάμε για κοπάνημα με σφυρί τότε ούτε η θήκη θα μπορέσει να το προστατεύσει επαρκώς.

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτές τις ναυαρχίδες η οθόνη είναι το πιο ευαίσθητο και ακριβό πάνω τους. Οπότε χωρίς θήκη παίζεις με τη φωτιά...

 

Άλλο η οθόνη. Εκεί θα βάλεις Tempered Glass ότι συσκευή κι αν έχεις.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για προφανείς λόγους έχω τραβήξει σε pureview 5mpx και 8mpx αντίστοιχα, θα προσπαθήσω επειδή μου το ζητάς να δώσω και μια σύγκριση σε RAW.

 

Όσο για το αν το 1020 έχει να δώσει σα συσκευή εκτός από κάμερα, θα διαφωνήσω οριζόντια και κάθετα. Όσο την είχα σαν πρώτη συσκευή, ήταν αξιοπρεπέστατη ναυαρχίδα σε κάθε τομέα. :) Αλλά αυτά τα λέει ένα fanboy τς MS...:rolleyes:

Με τα RAW κάνεις ό,τι θέλεις βασικά και μπορείς να πας την κάθε συσκευή στο μέγιστο. Μια δυο αν θέλεις βγάλε και παίξε με ρυθμίσεις μετά (αν έχεις πρόγραμμα που τα υποστηρίζει). Για το 1020 μέχρι πρόσφατα 64 GB edition και ενώ σε σχέση με το 808 ήταν σαφώς πιο γρήγορο, έχει πλέον ξεπεραστεί κι αυτό ως ναυαρχίδα. Τώρα είναι vfm για οικονομικό και κορυφαίο καμεροτηλέφωνο και για λάτρεις των Windows (Προσωπικά δεν είμαι λάτρης κανενός OS, ίσως κάποιων παλιών μόνο, όπως Symbian που δεν βρίσκεις αντίστοιχο σήμερα, αλλά πάμε off topic). Αλλά αν εξαιρέσεις το πακέτο κάμερα (41MP, OIS, ξένο, Pureview) που κανένα άλλο δεν έχει και τα 4 μαζί, τότε σαν σύνολο έχει ξεπεραστεί. Μια ειδική έκδοση π.χ. 1050 αν έβγαινε με μεγάλο αισθητήρα, ανάλυση και ξένο, τότε θα ήταν εντελώς ξεπερασμένο σε όλα. Οπότε το παλεύει ακόμη. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω για την ποιότητα του edge. Θα σε ρωτήσω ομως αυτό: Το είχες μια μέρα χωρίς θήκη ώστε να το απολαύσεις? Για παράδειγμα η γυναίκα μου έχει το iPhone 6 το οποίο μου αρέσει πολυ αλλά ουσιαστικά ποτέ δεν το είδα αφού πάντα ειναι σε θήκη. Αντίθετα, το 950 δεν χρειάζεται θήκη. Ότι κι αν συμβεί, του αλλάζεις το πίσω καπάκι και έχει νέα συσκευή. Οπότε περισσότερο θα την ευχαριστηθείς. Επίσης κυκλοφορούν premium καπάκια που αλλάζουν ριζικά την συσκευή.

Γνώμη μου πάντα.

Θα απαντησω και γω σ αυτο.Ποτε μα ποτε δεν ειχα θηκη σε κανενα τηλεφωνο,το θεωρω βλακεια να παιρνει καποιος αλουμινενιο ή γυαλινο τηλεφωνο και να το ντυνει με πλαστικο.

Στο s6 του ειχα βαλει tempered στην οθονη και αν ηθελα να το ακουμπησω σε τραπεζι το εβαζα συνηθως με την οθονη προς τα κατω,δεν με ενοιαζε μην παθει κατι.Απο πισω δυστηχως ειχε το ενοχλητικο εξογκωμα για το οποιο δεν μπουρουσα να κανω και πολλα.

Στο Ζ5 πλεον μιας και ειναι φλατ και απο τις 2 μεριες εχω ενα tempered για μπροστα και πισω επειδη δεν ηθελα να κρυψω το frosted glass με καποιο απλο tempered εχω βαλει κατι σαν 2 μικρα λαστιχενια ποδαρακια για να μην φοβαμαι μην γρατζουνηθει η καμερα οταν το ακουμπαω σε τραπεζια.

 

Πλεον τα κινητα τηλεφωνα εχουν γινει κατι σαν αξεσουαρ.τα εχουμε ολη μερα μαζι μας, δεν θα μπορουσα ποτε παλι να σκεφτω να κουβαλαω ενα πλαστικο τηλεφωνο μαζι μου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντησω και γω σ αυτο.Ποτε μα ποτε δεν ειχα θηκη σε κανενα τηλεφωνο,το θεωρω βλακεια να παιρνει καποιος αλουμινενιο ή γυαλινο τηλεφωνο και να το ντυνει με πλαστικο.

Στο s6 του ειχα βαλει tempered στην οθονη και αν ηθελα να το ακουμπησω σε τραπεζι το εβαζα συνηθως με την οθονη προς τα κατω,δεν με ενοιαζε μην παθει κατι.Απο πισω δυστηχως ειχε το ενοχλητικο εξογκωμα για το οποιο δεν μπουρουσα να κανω και πολλα.

Στο Ζ5 πλεον μιας και ειναι φλατ και απο τις 2 μεριες εχω ενα tempered για μπροστα και πισω επειδη δεν ηθελα να κρυψω το frosted glass με καποιο απλο tempered εχω βαλει κατι σαν 2 μικρα λαστιχενια ποδαρακια για να μην φοβαμαι μην γρατζουνηθει η καμερα οταν το ακουμπαω σε τραπεζια.

 

Πλεον τα κινητα τηλεφωνα εχουν γινει κατι σαν αξεσουαρ.τα εχουμε ολη μερα μαζι μας, δεν θα μπορουσα ποτε παλι να σκεφτω να κουβαλαω ενα πλαστικο τηλεφωνο μαζι μου.

 

Θα ξέρεις βέβαια πως ανήκεις στις εξαιρέσεις. Γιατί ενώ συμφωνώ μαζί σου αφού με τις θήκες δεν ευχαριστιόμαστε τα κινητά μας, τελικά όλοι (η συντριπτική πλειοψηφία) βάζουμε θήκες για να τα προστατέψουμε. Έτσι, είτε είναι αλουμίνιο με γυαλί, είτε το χειρότερο πλαστικό του κόσμου, τελικά μένουμε με την θήκη στα χέρια.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα ξέρεις βέβαια πως ανήκεις στις εξαιρέσεις. Γιατί ενώ συμφωνώ μαζί σου αφού με τις θήκες δεν ευχαριστιόμαστε τα κινητά μας, τελικά όλοι (η συντριπτική πλειοψηφία) βάζουμε θήκες για να τα προστατέψουμε. Έτσι, είτε είναι αλουμίνιο με γυαλί, είτε το χειρότερο πλαστικό του κόσμου, τελικά μένουμε με την θήκη στα χέρια.....

 

παιδες, λογικο ειναι. Οποιος εχει στην τσεπη το χιλιαρικο αμεσα διαθεσιμο για πεταμα, δεν βαζει θηκες, ομως οταν αγοραζεις ενα κινητο 400-500-600 ευρω δε μπορεις νασαι χυμα, εκτος αν δε σε νοιαζει αν παθει κατι και ξανα παρεις αμεσα το ιδιο.

Εγω στο edge δεν εβαλα τιποτα αλλο περα απο μια πολυ πολυ λεπτη θηκη σιλικονης που οσοι εχουν δει το κινητο δεν το καταλαβαν αμεσως οτι φορουσε θηκη. Φυσικα και δεν το ευχαριστιεμαι γιατι ολη η ευχαριστηση ειναι το πλαινο και πισω μερος, αλλα απο την αλλη στην καθημερινοτητα δεν αγχωνομαι που θα το ακουμπησω και πως..καθως η μεγαλη φθορα ειναι αυτη. Τωρα το πεσιμο, και με θηκη, αν ειναι μεγαλο δε γλιτωνεις παντα. Εγω λοιπον προσεχω παααρα πολυ, καποτε στις παλιες συσκευες δε με ενοιαζε,δεν προσεχα, αλλα σε αυτες προσεχω λιγο τις κινησεις μου και εδω και 3 χρονια δεν εχω ουτε μια πτωση, ουτε ενα χτυπημα, περα απο κανα χαζο σημαδακι που μπορει να μην καταλαβω καν πως εγινε.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδες, λογικο ειναι. Οποιος εχει στην τσεπη το χιλιαρικο αμεσα διαθεσιμο για πεταμα, δεν βαζει θηκες, ομως οταν αγοραζεις ενα κινητο 400-500-600 ευρω δε μπορεις νασαι χυμα, εκτος αν δε σε νοιαζει αν παθει κατι και ξανα παρεις αμεσα το ιδιο.

Εγω στο edge δεν εβαλα τιποτα αλλο περα απο μια πολυ πολυ λεπτη θηκη σιλικονης που οσοι εχουν δει το κινητο δεν το καταλαβαν αμεσως οτι φορουσε θηκη. Φυσικα και δεν το ευχαριστιεμαι γιατι ολη η ευχαριστηση ειναι το πλαινο και πισω μερος, αλλα απο την αλλη στην καθημερινοτητα δεν αγχωνομαι που θα το ακουμπησω και πως..καθως η μεγαλη φθορα ειναι αυτη. Τωρα το πεσιμο, και με θηκη, αν ειναι μεγαλο δε γλιτωνεις παντα. Εγω λοιπον προσεχω παααρα πολυ, καποτε στις παλιες συσκευες δε με ενοιαζε,δεν προσεχα, αλλα σε αυτες προσεχω λιγο τις κινησεις μου και εδω και 3 χρονια δεν εχω ουτε μια πτωση, ουτε ενα χτυπημα, περα απο κανα χαζο σημαδακι που μπορει να μην καταλαβω καν πως εγινε.

 

Νίκο, στο ίδιο καταλήξαμε. Εσύ (κι εγώ) αυτή την στιγμή "απολαμβάνουμε" την σιλικόνη (ασχέτως ποιότητας κατασκευής της συσκευής) ενώ μια συσκευή όπως το 950 θα έχεις την αίσθηση του πλαστικού το οποίο είναι πολύ καλύτερο απ' ότι αναφέρεται και σίγουρα πολυ καλύτερο της σιλικόνης. Και στο τέλος εσυ θα πας να πουλήσεις το edge σε άριστη κατάσταση και ο υποψήφιος αγοραστής θα ξινίζει για το ανεπαίσθητο σημαδάκι ενώ ο άλλος που θα έχει ταλαιπωρημένο 950, θα του αλλάξει ένα καπάκι και θα το πουλήσει για ολοκαίνουριο.

Τέλος πάντων, ξεφύγαμε.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με τις θήκες είναι λίγο off-topic. Για να επαναφέρω την συζήτηση στο 950, τα RAW και σύγκριση με άλλα, δείτε σύγκριση με τον "βασιλιά" 808.

 

http://808vs950.blogspot.de/2015/12/lumia-950-common-problems.html

 

http://808vs950.blogspot.de/2015/12/lumia-950-vs-nokia-808-post-processing.html

 

Μόνο με το Raw σώζεται η υπερεπεξεργασία των jpg και γίνεται συγκρίσιμο με τα κορυφαία jpg του 808. James εκμεταλλεύσου το όπλο που λέγεται RAW για να βγάλεις το μέγιστο από το 950 ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο αυτό όμως άλλο το να βλέπεις τη κλασική οθόνη android και άλλο τη full παραμετροποιήσημη start screen των windows. Όπως το βλέπει κανείς

Κάνεις πλάκα...; (σοβαρά ρωτάω)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις πλάκα...; (σοβαρά ρωτάω)

 

Θα σου απαντήσω εγώ.

Καθόλου πλάκα. Το να βλέπεις τα live tiles να χορεύουν μπροστά σου είναι απόλαυση. Όποιος τα έχει δουλέψει για κάμποσο καιρό δύσκολα τα αλλάζει.

Γνώμη μου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, στο ίδιο καταλήξαμε. Εσύ (κι εγώ) αυτή την στιγμή "απολαμβάνουμε" την σιλικόνη (ασχέτως ποιότητας κατασκευής της συσκευής) ενώ μια συσκευή όπως το 950 θα έχεις την αίσθηση του πλαστικού το οποίο είναι πολύ καλύτερο απ' ότι αναφέρεται και σίγουρα πολυ καλύτερο της σιλικόνης. Και στο τέλος εσυ θα πας να πουλήσεις το edge σε άριστη κατάσταση και ο υποψήφιος αγοραστής θα ξινίζει για το ανεπαίσθητο σημαδάκι ενώ ο άλλος που θα έχει ταλαιπωρημένο 950, θα του αλλάξει ένα καπάκι και θα το πουλήσει για ολοκαίνουριο.

Τέλος πάντων, ξεφύγαμε.

 

ναι αφου προεξεχει το edge πισω δε γινεται να το σωσεις αλλιως, ειναι εξαιρεση, ομως τη θηκη την βαζω οταν τρεχω για δουλειες οπου δεν απολαμβανω τιποτα εκεινη την ωρα. Αντιθετα στο σπιτι ή στον καφε δεν το εχω σε θηκη, απλα προσεχω πολυ. ουτε το αφηνω πανω σε τραπεζι αν ειναι πηχτρα στα ποτηρια. Κατα τα αλλα για τη μεταπωληση συμφωνω οτι ετσι ειναι γιαυτο και εγω προσεχω, επειδη θελω να φευγουν ευκολα και να μην γυρισει καποιος να μου πει οτι ειχε προβλημα το κινητο.

 

Το καπάκι είναι απίστευτα ποιοτικό κανένα κενό κανένα παίξιμο. Προφανώς κάποια αρχική παρτίδα θα είχε θέμα όπως γίνεται συνήθως.

 

Ο megatr0n το πηρε και του βγηκε μαπα, ομοιως νομιζω και ο alextrela, αν θυμαμαι καλα. Τα επεστρεψαν την αλλη μερα. Ειχαν τριξιμο πολυ. Απο εκει και περα, θεωρω οτι ειναι προτιμοτερο να δουμε τι θα παρουσιαστει το επομενο διμηνο και να σκεφτω αγορα, καθως δεν ξερουμε τι θα κανουν στη φωτο τα νεα κινητα.

Συγγνωμη για το offtopic αλλα μιας και δεν ειναι επισημο θεμα καποιου κινητου ειπα να παρασυρθω λιγο παραπανω.

 

Τωρα για τις φωτογραφιες, δεν ξερω αν το 950 ειναι καλυτερο με φλας ή το 1020, καθως αν καταλαβα καλα το 950 ρυθμιζει την ενταση του φλας αναλογα με το ποσο χρειαζεται, ενω το 1020 εχει μια ενταση οποτε μια βραδινη την υπερφωτιζει αν το θεμα ειναι κοντα και αλοιωνεται το αποτελεσμα (πχ τα χρωματα πολυ φωτεινα κτλ).

Εχω καταλαβει σωστα? (μιας και δεν παρακολουθω φανατικα τα του 950)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις πλάκα...; (σοβαρά ρωτάω)

 

Καθόλου πλάκα. Για μένα δεν υπάρχει πιο γελοία υλοποίηση αρχικής οθόνη από αυτή του android. Φτιαγμένη εντελώς στο πόδι. Μια κακή αντιγραφή του IOS. Τεσπα ξεφύγαμε μου το διαλύσατε το συγκριτικό. Πρτέπει να ξαναφέρω σε τάξη το thread! :lol:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου πλάκα. Για μένα δεν υπάρχει πιο γελοία υλοποίηση αρχικής οθόνη από αυτή του android. Φτιαγμένη εντελώς στο πόδι. Μια κακή αντιγραφή του IOS. Τεσπα ξεφύγαμε μου το διαλύσατε το συγκριτικό. Πρτέπει να ξαναφέρω σε τάξη το thread! :lol:

 

χαχα, εχεις δικιο, αλλα αυτο το κατεβατο με τα εικονιδια δε μαρεσει, οπως και οι ρυθμισεις του μενου ειναι για κλαμματα. παντα σε σχεση με τα παλιοτερα μοντελα. Τελευταια ασχοληθηκα με ενα της σειρας 6 ή 7 με 8αρια μεσα δεν ξερω ποια εκδοση ειχε αλλα πραγματικα ειπα οτι δεν παλευεται το μενου τους. Τελος παντων, ας βγαλει 1030-1050 και εδω ειμαι! :lol:

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου πλάκα. Για μένα δεν υπάρχει πιο γελοία υλοποίηση αρχικής οθόνη από αυτή του android. Φτιαγμένη εντελώς στο πόδι. Μια κακή αντιγραφή του IOS. Τεσπα ξεφύγαμε μου το διαλύσατε το συγκριτικό. Πρτέπει να ξαναφέρω σε τάξη το thread! :lol:

Δε διαφωνώ, αλλά να συγκρίνουμε την παραμετροποιηση του android με αυτή των wp, εκεί είναι που κόλλησα.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ, αλλά να συγκρίνουμε την παραμετροποιηση του android με αυτή των wp, εκεί είναι που κόλλησα.

 

Ναι πράγματι είναι τελείως άκυρη αυτή η σύγκριση:O

Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι είναι τελείως άκυρη αυτή η σύγκριση:O

 

Η παραμετροποίηση από πλευράς χρήστη στο android ειναι γελοία. Από πλευράς developer ναι είναι ασύγκριτη. Ανοιχτό λειτουργικό vs κλειστό.

Η παραμετροποίηση της start screen των windows για μένα δεν έχει αντίπαλο.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Η παραμετροποίηση από πλευράς χρήστη στο android ειναι γελοία. Από πλευράς developer ναι είναι ασύγκριτη. Ανοιχτό λειτουργικό vs κλειστό.

Η παραμετροποίηση της start screen των windows για μένα δεν έχει αντίπαλο.

 

Σε τι δεν εχει αντιπαλο? στο οτι εχεις μια οθονη που παει ουρα κατα κατω και το μονο που κανεις ειναι να διαλεγεις μεγεθος εικονιδιων?

Αν βαζεις μεγαλα live tiles γινεται μακρυναρι και αν βαζεις μικρα απλα εισαι σαν ανδροιδ προς τα κατω.

Δεν ξερω τι διαφορα μπορει να εχουν τα 10 αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι καλυτερο εχουν τα wp. Στο ανδροιδ εχεις τις οθονες σου, το φοντο σου, τα widget σου και τις ριθμισεις πολυ πιο πρακτικες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στο android μπορείς να έχεις μέχρι 5, άντε 7 οθόνες (αναλόγως του launcher), διαθέσιμες για widgets και συντομεύσεις εφαρμογών. Στα wp έχεις μεν 1 οθόνη αλλά με απεριόριστο μήκος για να βάλεις ό,τι θέλεις, που στις περισσότερες των περιπτώσεων τα tiles λειτουργούν και σαν widget και σαν συντόμευση εφαρμογής ταυτόχρονα. Επίσης, μπορείς να έχεις λειτουργικό "widget" (aka live tile) εντός φακέλου κάτι που στο android, από όσο θυμάμαι, δεν γίνεται. Δεν μπορείς, δηλαδή, να βάλεις widget μέσα σε φάκελο ομαδοποίησης... Αυτά υπονοεί ο Jamesc

1) Οδηγός καταναλωτή (περί εγγυήσεων) -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357763

2) Backup της rom χωρίς root -> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=357312.

Link to comment
Share on other sites

Αφού φύγατε όλοι off topic, θα σχολιάσω κι εγώ περί παραμετροποίησης. :)

 

Τα WindowsPhone στηρίχθηκαν στο στυλ μενού των MeeGo (μενού με λίστα ή πλέγμα και λίστα με εφαρμογές που παρακολουθείς "ζωντανά") αλλά με 2, αντί 3 οθόνες και χωρίς την εξτρα ευκολία των gestures. Αν και τα MeeGo μου άρεσαν για κάποιους λόγους, δεν θα χαρακτήριζα ούτε εκείνα, ούτε τα WindowsPhone παραμετροποιήσιμα. Αντίθετα, τα Android όπως και το Symbian έχουν πάρα πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης (έστω και με Launcher κλπ). Και δεν είμαι φαν κανενός από τα σημερινά λειτουργικά, οπότε μιλάω εντελώς αντικειμενικά. Μετά είναι τι αρέσει στον καθένα. Προσωπικά μπορώ να λειτουργήσω και με Android και με WindowsPhone, αλλά στα τελευταία λείπουν πολλές εφαρμογές δυστυχώς...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σε τι δεν εχει αντιπαλο? στο οτι εχεις μια οθονη που παει ουρα κατα κατω και το μονο που κανεις ειναι να διαλεγεις μεγεθος εικονιδιων?

Αν βαζεις μεγαλα live tiles γινεται μακρυναρι και αν βαζεις μικρα απλα εισαι σαν ανδροιδ προς τα κατω.

Δεν ξερω τι διαφορα μπορει να εχουν τα 10 αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι καλυτερο εχουν τα wp. Στο ανδροιδ εχεις τις οθονες σου, το φοντο σου, τα widget σου και τις ριθμισεις πολυ πιο πρακτικες.

 

Βασικά καλύτερο ειναι αυτό που αρέσει στον καθένα.

Πάρε μερικά δείγματα από screenshot μελών του myphone. Δε νομίζω να τα λες βαρετά ή "πλακάκια" κλπ. Live tiles γεμάτα πληροφορίες....

http://i831.photobucket.com/albums/zz234/colossusr/e815ab0d-5fdb-4bad-873e-ed1deac84c48.png~original

 

http://m.imgur.com/uylOWdm

 

http://i.imgur.com/VEkDDqj.jpg

 

http://i.imgur.com/RYLML44.jpg

 

http://i.imgur.com/NiEgGSo.jpg

 

zMzK2j

 

Πιο off topic πεθαίνεις.......

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

James βάλε φωτογραφίες. Χάνουμε το κοινό..!! χαχαχα
SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Η παραμετροποίηση από πλευράς χρήστη στο android ειναι γελοία. Από πλευράς developer ναι είναι ασύγκριτη. Ανοιχτό λειτουργικό vs κλειστό.

Η παραμετροποίηση της start screen των windows για μένα δεν έχει αντίπαλο.

Πλακα κανεις:lol:

Αυτο δεν το δεχομαι,να μου πεις εγω βαρεθηκα τα αντροιντ και ηθελα κατι διαφορετικο να το δεχτω.

 

Τα windows phone ειναι πολυ ανωριμα ακομα,θελουν δουλεια ακομα και στα βασικα,μεχρι πριν δεν μπορουσες ουτε καν φοντο να βαλεις..:blink:

Προς το παρον δεν προσαρμοζονται στα μετρα σου αλλα εσυ προσαρμοζεσαι στο λειτουργικο και τις ιδιαιτεροτητες του windows phone

 

 

Σχετικα με τις εικονες απο αρχικες οθονες wp που βλεπω κουραζομαι μονο που τις βλεπω...να υποθεσω και στην αρχικη του υπολογιστη σας εχετε απ ακρη σ ακρη εικονιδια για να τα εχετε ολα στο πιατο?

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε για το offtopic γενικά. Απλά μου έκανε εντύπωση αυτό που διάβασα.

Βλέπω βελτίωση ναι, αλλά μέχρι εκεί. Στην ουσία ένα φόντο μπορείς να αλλάξεις και μέγεθος στα πλακάκια? Δείχνουν να έχουν γίνει και πιο live από ότι ήταν... Καλό αυτό. Τέλος off. Συνεχίστε με φωτογραφίες :)

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την παραμετροποίηση..πάλι πλακάκια βλέπω. Καμία σχέση με τους launcher, xposed κλπ. που πειράζεις οτι πιξελ βλέπεις.

Ριξε μια ματιά σ αυτο το τοπικ να δεις τι σημαίνει παραμετροποίηση..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271010&page=602

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...