Jump to content

Μεγάλο πρόβλημα ενεργοποίησης DSL 384 - Ζητάω βοήθεια !


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μεγάλο πρόβλημα παιδιά και δηστυχώς δεν μπορεί να με βοηθήσει ούτε το 1242 ! Ελπίζω εδώ μέσα να υπάρχουν πραγματικά "ειδικοί" που να μπορέσουν να μου δώσουν κάποιες κατευθύνσεις...Λοιπόν θα τα πω εν συντομία.Εχω ISDN.Κάνω αίτηση στον ΟΤΕ για να μου βάλουν ADSL 384.Παραγγέλνω επίσης το Jetspeed 520i.Σε 2 μέρες με παίρνουν τηλ και μου λένε οτι η σύνδεση μου ξεκίνησε να δρομολογείται και θα ενεργοποιηθεί σε 12 μέρες.Επίσης με ενημερώνουν οτι θα μου στείλουν το Jetspeed 520i σε 4 μέρες.Οταν μου ήρθε και το σύνδεσα (όλα σωστά με την συνδεσμολογία,splitter κτλ) διαπίστωσα οτι το λαμπάκι για το DSL (WAN) είναι σταθερά αναμένο ! Πράγμα που σημαίνει οτι ενεργοποιήθηκε η σύνδεση αρκετές μέρες νωρίτερα από τις 12...Ομως δυστηχώς δεν μπορώ να μπω με τίποτα στο net ! Χρησιμοποίησα μια ΝΕΤ κάρτα,μια demo της Teledome και με την καθοδήγηση του 1242 (ρυθμίσεις του router κτλ) με το γνωστό "u/n : otenet@otenet.gr pass : otenet" αλλά τίποτα.Το 1242 αφού με διαβεβαίωσε οτι όντως βλέπει στο τηλέφωνό μου να έχει ενεργοποιηθεί η DSL , με παρέπεμψε τελικά στις βλάβες (124) όπου εκεί έκανα καταχώρηση του αιτήματος και μου είπαν οτι θα με ενημερώσουν...Αυτά. Τί κάνω τώρα ??? Τί μπορεί να φταίει ? Εχω απελπιστεί σε σημείο που σκέφτομαι να πάρω τηλ να ακυρώσω την ADSL που τόσο περίμενα ! Please help !
Link to comment
Share on other sites

Περιμενε λιγο.Δηλωσε βλαβη και παρε και στο 134 να επιβεβαιωσεις οτι η aDSL ειναι οντως ενεργοποιημενη.
Link to comment
Share on other sites

Το ότι το λαμπάκι για το DSL είναι ενεργοποιημένο, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει ενργοποιηθεί η γραμμή. Μην ανησυχείς. Δεν κατάλαβα ακριβώς τα χρονικά διαστήματα. Πόσες μέρες πέρασαν από την αίτηση;Πότε άναψε το λαμπάκι; Κι άλλοι αντιμετώπιζαν το πρόβλημα με το λαμπάκι. Άναβε και νόμιζαν ότι η γραμμή ήταν έτοιμη, ενώ θα έπρεπε να περιμένουν ακόμα 3-4 μέρες. Ξαναπάρε στο 134 και ρώτησε αν η γραμμή είναι οκ. Κυκλοφορούν πολλοί στόκοι στο 134, αλλά είναι και μερικοί τσακάλια! Οι πολλές προσπάθειες δεν βλάπτουν, κάθε άλλο επιβάλλονται. ;)
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο μου εκαναν και εμενα στη Vivodi. Η γραμμη εγινε aDSL αλλα η συνδεση δεν ειχε ανοιξει ακομα. Στις πρωτες επαφες, επεσα πανω σε ενα σαινι, πολυ σαινι, αλλα την αλλη μερα λυθηκε το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

εγώ να πω κάτι πιο απλό και κουλό συνάμα...δοκίμασε να βγάλεις το splitter και βάλε την γραμμή από τον τοίχο κατευθείαν στο dsl modem...αν δουλέψει πες μου να σου πω τι έχει γίνει...:o
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ακομα μια πιο κουλη προταση. Σηκωσε το σταθερο σου και πληκτρολογησε ενα αριθμο τηλεφωνου, πχ το κινητο σου, μετα κλειστο. Ισως αυτο σου φτιαξει το προβλημα. Πολλες φορες οταν ειναι αναμενο το λαμπακι και δεν μπορω να μπω στο νετ κανω αυτο το πραγμα και δουλευει!Τι και πως δεν ξερω :eek:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (12 Ιαν. 2005 , 21:40)

 

εγώ να πω κάτι πιο απλό και κουλό συνάμα...δοκίμασε να βγάλεις το splitter και βάλε την γραμμή από τον τοίχο κατευθείαν στο dsl modem...αν δουλέψει πες μου να σου πω τι έχει γίνει...:o

 

 

To έχω κάνει και αυτό αλλά τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (12 Ιαν. 2005 , 20:37)

 

Το ότι το λαμπάκι για το DSL είναι ενεργοποιημένο, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχει ενργοποιηθεί η γραμμή. Μην ανησυχείς. Δεν κατάλαβα ακριβώς τα χρονικά διαστήματα. Πόσες μέρες πέρασαν από την αίτηση;Πότε άναψε το λαμπάκι; Κι άλλοι αντιμετώπιζαν το πρόβλημα με το λαμπάκι. Άναβε και νόμιζαν ότι η γραμμή ήταν έτοιμη, ενώ θα έπρεπε να περιμένουν ακόμα 3-4 μέρες. Ξαναπάρε στο 134 και ρώτησε αν η γραμμή είναι οκ. Κυκλοφορούν πολλοί στόκοι στο 134, αλλά είναι και μερικοί τσακάλια! Οι πολλές προσπάθειες δεν βλάπτουν, κάθε άλλο επιβάλλονται. ;)

 

 

Το οτι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί δεν το συμπέρανα από το λαμπάκι αλλά με διαβεβαίωσε το 1242... Η αίτηση έγινε πριν μια εβδομάδα.Μετά από 2 μέρες με πήραν τηλ και μου είπαν οτι η σύνδεση θα ενεργοποιηθεί σε 12 ημέρες.Μετά από 4 ημέρες μου ήρθε το modem όπου και διαπίστωσα οτι έχει ενεργοποιηθεί (μάλλον...).

Link to comment
Share on other sites

Κατι άλλο παιδια για να είμαι σίγουρος... με το να βάλω στα settings του router username : otenet@otenet.gr και pass : otenet και δεδομένου οτι ολα τα άλλα settings τα έχω έτσι όπως πρέπει (με την καθοδήγηση του 1242 και του manual του router) , θα πρέπει να μπορώ να μπω μόνο στη σελίδα http://my.otenet.gr και http://websales.otenet.gr ? Αυτή στο 1242 οταν με καθοδηγούσε και τσέκαρε αν δουλεύει, με ρώταγε αν στις ρυθμίσεις του Jetspeed 520i το "λαμπάκι" δίπλα στη σύνδεση έγινε από κόκκινο πράσινο..δεν χρειαζόταν δηλαδή να ανοίγω τον browser κάθε φορά για να τσεκάρω αν μπαίνει στο my.otenet.gr.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις επικοινώνησα και με το 134 και μου είπε οτι η χρέωσή μου ξεκινάει κανονικά στις 16/1 δηλαδή σε 3 μέρες.Παρόλο που φαίνεται οτι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί υπάρχει περίπτωση να μην έχει ενεργοποιηθεί πλήρως ! Τί λετε για αυτό ????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...