Jump to content

[LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι συγνωμη. Δεν εχω καρτα μνημης αφου χρησιμοποιω το cloud και δεν το σκεφτηκα ως εναλλακτικη. (Για οσους εχουν βεβαιως καρτα μεσα)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επανέρχομαι με το θέμα του φίλου μου που έπεσε το κινητό σε bootloop παρτίδα 602 πήγε procordia αλλαχτηκε με καινούργια πλακέτα 603 και το έχει καμία δεκαριά μέρες. Από χτες όμως ξανά σε bootloop και η 603 πλακέτα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα του φίλου μου που έπεσε το κινητό σε bootloop παρτίδα 602 πήγε procordia αλλαχτηκε με καινούργια πλακέτα 603 και το έχει καμία δεκαριά μέρες. Από χτες όμως ξανά σε bootloop και η 603 πλακέτα

τι χρηση εκανε και τις 2 φορες πριν πεσει σε bootloop;

Link to comment
Share on other sites

Τραγική η κατάσταση.

Τραγική δεν λες τίποτα... Είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται και τι φταίει και απλά αλλάζουν πλακέτες.

τι χρηση εκανε και τις 2 φορες πριν πεσει σε bootloop;

Τίποτα φίλε μου πολύ νορμάλ. Σκέψου ότι οι μόνες εφαρμογές που έχει μέσα είναι fb, WhatsApp και viber + το bloatware της LG. Δεν είναι mobilefreak και κάνει πολύ ελαφριά χρήση γενικά

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τραγική δεν λες τίποτα... Είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται και τι φταίει και απλά αλλάζουν πλακέτες.

 

Τίποτα φίλε μου πολύ νορμάλ. Σκέψου ότι οι μόνες εφαρμογές που έχει μέσα είναι fb, WhatsApp και viber + το bloatware της LG. Δεν είναι mobilefreak και κάνει πολύ ελαφριά χρήση γενικά

 

Προφανώς έκανε και τις δυο φορές setup as new την συσκευή και οχι με επαναφορά backup έτσι?

Είναι κάτι που το τονίζει και η Procordia αλλά το έχουμε διαπιστώσει και εμείς εδω μέσα οτι παίζει ρόλο στο θέμα του bootloop...

Επίσης με hard reset και setup as new δεν επανέρχεται η συσκευή?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έκανε και τις δυο φορές setup as new την συσκευή και οχι με επαναφορά backup έτσι?

Είναι κάτι που το τονίζει και η Procordia αλλά το έχουμε διαπιστώσει και εμείς εδω μέσα οτι παίζει ρόλο στο θέμα του bootloop...

Επίσης με hard reset και setup as new δεν επανέρχεται η συσκευή?

Ναι κανονικά όλη τη διαδικασία. Τον έχω ενημερώσει εγώ πριν την procordia ;)

 

Αλλά τίποτα ξανά και ξανά bootloop μέχρι που έμεινε τώρα κολλημένο στο σήμα της LG

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους. Τελικα αγορασα την συσκευη, αλλα ξεχασα να τσεκαρω την εκδοση. Που ακριβως μπορω να το δω αυτο?

Καλορίζικο, κατέβασε το LG Phone from από play store και καλύτερα απευθυνσου εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=415749 για γενικές ερωτήσεις

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα του φίλου μου που έπεσε το κινητό σε bootloop παρτίδα 602 πήγε procordia αλλαχτηκε με καινούργια πλακέτα 603 και το έχει καμία δεκαριά μέρες. Από χτες όμως ξανά σε bootloop και η 603 πλακέτα

 

μπορεις να μας πεις αν εκανε συγχρονισμό στο google???

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις αν εκανε συγχρονισμό στο google???

Δοκιμασε και χωρίς συγχρονισμό αλλά τίποτα. Κάνει να φτάσει στην homescreen και κάνει restart πάλι μέχρι που κόλλησε στο logo screen και δεν ακούει ούτε σε συνδυασμό κουμπιών ούτε σε τίποτα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με το θέμα του φίλου μου που έπεσε το κινητό σε bootloop παρτίδα 602 πήγε procordia αλλαχτηκε με καινούργια πλακέτα 603 και το έχει καμία δεκαριά μέρες. Από χτες όμως ξανά σε bootloop και η 603 πλακέτα

 

Αυτο τι μας δειχνει ?οτι μαλλον δεν ειναι θεμα πλακετας δεν εξηγητε αλλιως πραγματικα...

 

Το διαβασατε αυτο?Μια θεωρια ειναι αλλα εχει καποια βαση..

 

http://forum.xda-developers.com/g4/general/theory-potential-partial-cure-random-t3353388

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και κυριαρχει η ανησυχια για απωλεια φωτογραφιων σε περιπτωση bootloop, θα προτεινα σε οσους θελουν, να κανουν οτι και εγω.

Ενεργοποιηστε δωρεαν το google drive για 2 χρονια που μας παρεχεται στην συσκευη και απο τις ρυθμισεις του google photos να αποθηκευονται χωρις συμπιεση. Θα εχετε 115 GB χωρο, αρκετο να αποθηκευσετε παρα πολλες φωτο και βιντεο.

Προσωπικα εχω ρυθμισει και το google photos να παιρνει backup αυτοματα μονο οταν συνδεω την συσκευη για φορτιση και εχω ξενοιασει.

 

[off topic] Όταν ανεβάζεις φωτογραφίες και βίντεο στο Google Photos (χωρίς συμπίεση), ο χώρος που καταλαμβάνουν δεν αφαιρείται από το συνολικό σου διαθέσιμο χώρο... Οπότε, μπορείς να ανεβάζεις αβέρτα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και χωρίς συγχρονισμό αλλά τίποτα. Κάνει να φτάσει στην homescreen και κάνει restart πάλι μέχρι που κόλλησε στο logo screen και δεν ακούει ούτε σε συνδυασμό κουμπιών ούτε σε τίποτα

 

οχι δεν εννοω αυτο εννοω πριν το παθει ειχε κανει????

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Οταν τα ελεγα, σελιδες πριν, λεγατε οτι το προβλημα ειναι μεμονωμένο. Ξαναλεω λοιπον..

 

Οι συσκευες 505-512 κανουν HARDWARE BOOTLOOP δηλαδή πάνε για αλλαγή πλακέτας (καθώς η LG δεν ειχε βρει τη πηγη του προβληματος μεχρι τέλη Δεκεμβρίου).

 

Οι συσκευες 601+ αν παθουν bootloop ειναι SOFTWARE BOOTLOOP και φτιαχνει η συσκευη με ενα απλο HARD RESET.

 

Και εμπειρικα μαθαμε, αλλα και η ιδια η Procordia προτινει, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ GOOGLE κατα το σεταρισμα της συσκευης μετα το Hard Reset γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα παθουμε Bootloop. Ειναι προβλημα λογισμικου δηλαδη και εχει να κανει ενδεχομενως με καποια ασυμβατοτητα με τις εφαρμογες Google και το χαρακτηριστικο του Android MM το Doze.

 

Εξαρση στο φαινομενο του Bootloop ειχαμε κατα το μαζικο Update σε MM που πολλοι χρηστες κανανε επαναφορα απο Google κατα το σεταρισμα της συσκευης τους και κατα την εναλλαγη απο WIFI σε 4G και το αντιθετο.

 

Φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις που καποια συσκευη 505-512 εχει Software Bootloop και το αντιθετο για συσκευες 601+ αλλα ειναι λιγα περιστατικά.

 

Ειμαι σιγουρος οτι ο φιλος Takaros31 ειχε κανει επαναφορα απο Google κατα το σεταρισμα του κινητου του πριν το πρωτο Bootloop και καποια κινηση, καποιος συγχρονισμος, καποια εναλλαγη WIFI/4G το ξεκινησε.

Edited by Swimmer21
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εννοω αυτο εννοω πριν το παθει ειχε κανει????

 

Ναι όταν πρωτοήρθε απο procordia έκανε set up χωρίς συγχρονισμό του google account αν εννοείς αυτό!

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οταν τα ελεγα, σελιδες πριν, λεγατε οτι το προβλημα ειναι μεμονωμένο. Ξαναλεω λοιπον..

 

Οι συσκευες 505-512 κανουν HARDWARE BOOTLOOP δηλαδή πάνε για αλλαγή πλακέτας (καθώς η LG δεν ειχε βρει τη πηγη του προβληματος μεχρι τέλη Δεκεμβρίου).

 

Οι συσκευες 601+ αν παθουν bootloop ειναι SOFTWARE BOOTLOOP και φτιαχνει η συσκευη με ενα απλο HARD RESET.

 

Και εμπειρικα μαθαμε, αλλα και η ιδια η Procordia προτινει, ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟ GOOGLE κατα το σεταρισμα της συσκευης μετα το Hard Reset γιατι ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα παθουμε Bootloop. Ειναι προβλημα λογισμικου δηλαδη και εχει να κανει ενδεχομενως με καποια ασυμβατοτητα με τις εφαρμογες Google και το χαρακτηριστικο του Android MM το Doze.

 

Εξαρση στο φαινομενο του Bootloop ειχαμε κατα το μαζικο Update σε MM που πολλοι χρηστες κανανε επαναφορα απο Google κατα το σεταρισμα της συσκευης τους και κατα την εναλλαγη απο WIFI σε 4G και το αντιθετο.

 

Φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις που καποια συσκευη 505-512 εχει Software Bootloop και το αντιθετο για συσκευες 601+ αλλα ειναι λιγα περιστατικά.

 

Ειμαι σιγουρος οτι ο φιλος Takaros31 ειχε κανει επαναφορα απο Google κατα το σεταρισμα του κινητου του πριν το πρωτο Bootloop και καποια κινηση, καποιος συγχρονισμος, καποια εναλλαγη WIFI/4G το ξεκινησε.

 

φίλε μου, του παιδιού που σου λέω ήταν hardware bootloop και παρτίδα αρχικά 602 και μετά την αλλαγή που ξαναέπαθε 603. Άρα δεν είναι πρόβλημα software στην συγκεκριμένη περίπτωση καθώς δοκιμάστηκαν τα πάντα. So δεν ίσχύει αυτό που γράφεις παραπάνω. Δεν είχε γίνει πριν το bootloop καμία επαναφορά καθώς το κινητό ήρθε ήδη με 6.0 και σεταρίστηκε με αυτή. Επίσης το κινητό κατά το 1ο bootloop ήταν περίπου 2 εβδομάδων

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επαθε 2 συνεχομενα hardware bootloop σε παρτιδα 602 και 603 δηλαδη και δεν εφτιαχνε με hard reset?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειπες δεν εκανε και καμια τρελη χρηση και δεν ειχε πολλες εφαρμογες.. Ρωτα τον ποτε εγινε το bootloop και τι εκανε λιγο πριν; Εναλλαγη WIFI/4G, καποιο συγχρονισμο, καποιο Update απο το Play Store;

Link to comment
Share on other sites

Επαθε 2 συνεχομενα hardware bootloop σε παρτιδα 602 και 603 δηλαδη και δεν εφτιαχνε με hard reset?

Με τίποτα Boy μου. Και χωρίς συγχρονισμό έκανε μια φορά να μπει και μόλις έφτασε στην homescreen παπαλα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μυστηριες περιπτωσεις, και οσο η LG σφυριζει αδιαφορα, τοσο με τσαντιζει , και ας μην εχω προβληματα προσωπικα. Και ας ειμαι υπερμαχος του οτι το θεμα εμφανιζεται στη συντριπτικη μειοψηφια των συσκευων ανα τον κοσμο. Ειναι κατι το οποιο ειναι υπαρκτο , και η LG μ'εχει εκνευρισει. Κατι μου λεει πως ξερει πολυ καλα τι συμβαινει και δυο περιπτωσεις ισχυουν:

1.Περιμενει να ξεχαστει το G4 (σκοτωνει την ιδια της τη ναυαρχ1δα μεχρι πριν 1 βδομαδα)

2.Θα δωσει update απευθειας στο android "N" και θα λυσει τα οποια προβληματα (hopefully)

Link to comment
Share on other sites

Με τίποτα Boy μου. Και χωρίς συγχρονισμό έκανε μια φορά να μπει και μόλις έφτασε στην homescreen παπαλα

 

Ναι αλλα αυτο που λες οτι μολις εφτασε στη Home Screen εκλεισε, δεν ειναι η συνηθης συμπεριφορα hardware/software bootloop..

 

Το κινητο απλα δεν θα ανοιγε ή θα κολλαγε στη βελτιστοποιηση Android εφαρμογων.. Εδω εκανε hard reset και μπορεσε να μπει στο σεταρισμα!

 

Πιστευω ειναι ισως ελαττωματικη πλακετα ή καποιο άλλο θέμα Software.. Αν ηταν το κινητο μου θα εβαζα το επισημο λογισμικο μεσω του προγραμματος της LG και θα εβλεπα αν θα ανοιγε.. Ετσι θα βοηθουσα και το φορουμ γιατι τετοια περιστατικα ειναι ενδιαφεροντα και μας κανουν να καταλαβουμε το τι συμβαινει πραγματικα..

 

Η Procordia παλι αλλαγη πλακετας θα κανει και δεν θα μαθουμε ποτε τι φταιει..

 

Μυστηριες περιπτωσεις, και οσο η LG σφυριζει αδιαφορα, τοσο με τσαντιζει , και ας μην εχω προβληματα προσωπικα. Και ας ειμαι υπερμαχος του οτι το θεμα εμφανιζεται στη συντριπτικη μειοψηφια των συσκευων ανα τον κοσμο. Ειναι κατι το οποιο ειναι υπαρκτο , και η LG μ'εχει εκνευρισει. Κατι μου λεει πως ξερει πολυ καλα τι συμβαινει και δυο περιπτωσεις ισχυουν:

1.Περιμενει να ξεχαστει το G4 (σκοτωνει την ιδια της τη ναυαρχ1δα μεχρι πριν 1 βδομαδα)

2.Θα δωσει update απευθειας στο android "N" και θα λυσει τα οποια προβληματα (hopefully)

 

Συμφωνω..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αυτο που λες οτι μολις εφτασε στη Home Screen εκλεισε, δεν ειναι η συνηθης συμπεριφορα hardware/software bootloop..

 

Το κινητο απλα δεν θα ανοιγε ή θα κολλαγε στη βελτιστοποιηση Android εφαρμογων.. Εδω εκανε hard reset και μπορεσε να μπει στο σεταρισμα!

 

Πιστευω ειναι ισως ελαττωματικη πλακετα ή καποιο άλλο θέμα Software.. Αν ηταν το κινητο μου θα εβαζα το επισημο λογισμικο μεσω του προγραμματος της LG και θα εβλεπα αν θα ανοιγε.. Ετσι θα βοηθουσα και το φορουμ γιατι τετοια περιστατικα ειναι ενδιαφεροντα και μας κανουν να καταλαβουμε το τι συμβαινει πραγματικα..

 

Η Procordia παλι αλλαγη πλακετας θα κανει και δεν θα μαθουμε ποτε τι φταιει..

 

Έφτασε στην homescreen για ελάχιστα δευτερόλεπτα χωρίς να κάνει βελτιστοποιηση εφαρμογών καθώς έβαλε να μην γίνει συγχρονισμός και μετά έκανε πάλι restart όπου και κόλλησε μόνιμα στο logo

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε στην homescreen για ελάχιστα δευτερόλεπτα χωρίς να κάνει βελτιστοποιηση εφαρμογών καθώς έβαλε να μην γίνει συγχρονισμός και μετά έκανε πάλι restart όπου και κόλλησε μόνιμα στο logo

 

Πολυ περιεργο και δεν ειναι συνηθισμενη συμπεριφορα για Software/Hardware Bootloop..

 

Το κινητο εγω μια βδομαδα το εχω και δεν το εχω ψαξει πολυ οσον αφορα το LG Bridge κλπ, αλλα θα σου ελεγα να κανετε εγκατασταση παλι το λογισμικο μεσω των προγραμματων να δεις αν θα δουλεψει.. Αν δουλεψει θα ειναι θεμα Software..

 

Μου την δινει και η Procordia που αλλαζει πλακετες και δεν ψαχνει το θεμα αλλα και η LG που ειναι στα @@ της..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο και δεν ειναι συνηθισμενη συμπεριφορα για Software/Hardware Bootloop..

 

Το κινητο εγω μια βδομαδα το εχω και δεν το εχω ψαξει πολυ οσον αφορα το LG Bridge κλπ, αλλα θα σου ελεγα να κανετε εγκατασταση παλι το λογισμικο μεσω των προγραμματων να δεις αν θα δουλεψει.. Αν δουλεψει θα ειναι θεμα Software..

 

Μου την δινει και η Procordia που αλλαζει πλακετες και δεν ψαχνει το θεμα αλλα και η LG που ειναι στα @@ της..

Την πρώτη φορά έγινε και προσπάθεια από lg bridge για διόρθωση σφαλμάτων αλλα τίποτα. Η αλήθεια είναι ότι από lg up δεν προσπάθησαμε να φλασαρουμε την ρομ

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να κανουμε ενα συνέδριο φορουμ πανελλήνιο για τα bootloop της lg g4 αχαχχαχαχααχαχχ και να κλειστουμε σε μια αιθουσα να τεντωσουμε τις συσκευες με καταγραφές και να βγαλουμε πορισμα!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να κανουμε ενα συνέδριο φορουμ πανελλήνιο για τα bootloop της lg g4 αχαχχαχαχααχαχχ και να κλειστουμε σε μια αιθουσα να τεντωσουμε τις συσκευες με καταγραφές και να βγαλουμε πορισμα!!

 

Πραγματικα, ειδα ξενο φορουμ ακριβως γι'αυτο το σκοπο και προσπαθουσε με το ζορι να μαζεψει 100 ατομα. 79 ειχε μαζεψει μεχρι πριν 3-4 μερες που κοιταξα. Δεν ειναι τοσο πολλα τα περιστατικα μαλλον οσο πιστευουμε...Οι μισοι δε μπαινουν να γραψουν και οσοι γραφουν , δε φτανουν ικανο αριθμο για να θορυβησουν την LG... Πρεπει να το παθουμε ολοι μαζικα μαλλον :p

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [LG G4] Κολλημένο σε bootloop!!!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...