Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλης που της έχω δώσει ένα εκ των Α5 που πέρασαν στο τα χέρια μου ξέχασε το κωδικό που ζητάει στο restart αν το έχεις να κλειδώνει με το fingerprint και όταν το έκανα επαναφορά μέσω πλήκτρων βάζοντας το σε download mode μετά ζήταγε υποχρεωτικά gmail και επειδή δε θυμόταν ούτε τον κωδικό του gmail δεν προχωρούσε με τίποτα.

Άλλαξα λοιπόν το κωδικό του μέϊλ με έναν νέο

και αποφάσισα να αλλάξω και firmware μπας και το κοροϊδέψω, και του έβαλα το τελευταίο ελληνικό (ήταν voda) αλλά πάλι τίποτα.

Ελπίζω να με αφήσει μετά από 2 μέρες και να δεχτεί το νέο κωδικό που έβαλα (λόγω της πολιτικής ασφαλείας της google) .

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό?

Του έχει τύχει κανενός τίποτα ανάλογο?

 

 

Στο σημείο που δείχνει στην οθόνη θα δώσεις στη συσκευή έναν λογαριασμό με το gmail και το password που συνδέθηκε/συγχρονιστηκε στο παρελθόν με αυτήν, αν ήταν δική σου η συσκευή θα βάλεις τα δικά σου στοιχεία δηλαδή. Αυτό το ζητάει λόγω των κανόνων ασφαλείας της Google που θέλει να επιβεβαιώσει οτι την συσκευή την έδωσες εσύ στην κοπέλα, ότι το τηλέφωνό σου δεν έχει κλαπεί δηλαδή κλπ..

Αφού δώσεις αυτά τα στοιχεία μετά θα σου ζητήσει τα νέα στοιχεία (λογαριασμό gmail ) που θες να συγχρονιστουν με τη συσκευή μετά το factory reset (τα στοιχεία της κοπέλας δηλαδή ) ώστε να μπορεί να τη δουλέψει η κοπέλα με τα δικά της στοιχεία στο μέλλον. Αργότερα αν η κοπέλα θελήσει να δώσει σε τρίτο άτομο τη συσκευή, στο συγκεκριμένο σημείο θα μπορεί να δώσει το δικό της gmail (αφού πλέον θα έχει κάνει synchronize με αυτήν ), κατόπιν το gmail του τρίτου ατόμου και ούτω καθεξής.

 

Όσοι λογαριασμοί θα κάνουν συγχρονισμό με τη συγκεκριμένη συσκευή θα μπορούν μελλοντικά να "περνάνε" από αυτό το σημείο. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο σημείο που δείχνει στην οθόνη θα δώσεις στη συσκευή έναν λογαριασμό με το gmail και το password που συνδέθηκε/συγχρονιστηκε στο παρελθόν με αυτήν, αν ήταν δική σου η συσκευή θα βάλεις τα δικά σου στοιχεία δηλαδή. Αυτό το ζητάει λόγω των κανόνων ασφαλείας της Google που θέλει να επιβεβαιώσει οτι την συσκευή την έδωσες εσύ στην κοπέλα, ότι το τηλέφωνό σου δεν έχει κλαπεί δηλαδή κλπ..

Αφού δώσεις αυτά τα στοιχεία μετά θα σου ζητήσει τα νέα στοιχεία (λογαριασμό gmail ) που θες να συγχρονιστουν με τη συσκευή μετά το factory reset (τα στοιχεία της κοπέλας δηλαδή ) ώστε να μπορεί να τη δουλέψει η κοπέλα με τα δικά της στοιχεία στο μέλλον. Αργότερα αν η κοπέλα θελήσει να δώσει σε τρίτο άτομο τη συσκευή, στο συγκεκριμένο σημείο θα μπορεί να δώσει το δικό της gmail (αφού πλέον θα έχει κάνει synchronize με αυτήν ), κατόπιν το gmail του τρίτου ατόμου και ούτω καθεξής.

 

Όσοι λογαριασμοί θα κάνουν συγχρονισμό με τη συγκεκριμένη συσκευή θα μπορούν μελλοντικά να "περνάνε" από αυτό το σημείο. ;)

Κατ αρχήν δε ευχαριστώ για το κόπο που έγραψες

Τα έχω κάνει αυτά.

Εννοείται.

Και το δικό της έδωσα και το δικό μου ακόμα και τον πρώτο gmail που είχε συγχρονίση με τη συσκευή.

Τίποτα όμως.

Επειδή δε θυμόταν το gmail της όπως είπα της το άλλαξα οπότε η πολιτική της google λέει θέλει 72 ώρες και μετά μπορώ να δοκιμάσω.

Το θέμα είναι πως και με αλλαγή firmware που έκανα πάλι τα ίδια, οπότε είναι τα νέα κόλπα και να έχουν το νου τους τα παιδιά εδώ όσοι το κλειδώνουν με fingerprint sensor.

Μίλησα και με την smartec και μου είπαν ότι θέλει το πρώτο μέϊλ που έχω δώσει λέει στην συσκευή.

Ελπίζω να κάνουν λάθος γιατί με ένα G5 που είχα πουλήσει και το είχα κλειδωμένο μέσω google (είχα ξεχάσει να το ξεκλειδώσω πριν το στείλω) άνοιξε μετά 2 μέρες γιατί πάλι είχα αλλάξει κωδικό.

Η smartec μου λέει αν δε δουλεύει να τους το στείλω με κούριερ και έξοδα δικά μου και κόστος 31€ ακόμα για να το φτιάξουν.

Και μια βδομάδα πάνω κάτω με τα κούριερ και το Σκ μέσα.

Το νου σας λοιπόν παιδιά να θυμόμαστε τον κωδικό που βάζετε.

Τα νέα τηλέφωνα και η νέα πολιτική ασφαλείας της google κάνουν δουλειά!!

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Όλοι δηλαδή! Είναι η οθόνη του έτσι μη σε αγχώνει. Είναι φυσιολογικό.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! τουλάχιστον είμαι ήσυχος οτι δεν είναι πρόβλημα μόνο της δικής μου συσκευής... υπάρχει περίπτωση ισως με καποιο update να στρώσει?

Edited by agnadi

Όλοι οι άνθρωποι κάποτε πεθαίνουν.

Λίγοι όμως πραγματικά έζησαν.

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι θεμα συνηθειας. Εγω δεν εχω κανενα θεμα με το ευαισθητο touch...

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Είμαι κάτοχος του Α5 2016. Υπάρχει τρόπος ρύθμισης από τη συσκευή όσον αφορά την ταυτότητα καλούντος; (εμφάνιση/απόκρυψη)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Είμαι κάτοχος του Α5 2016. Υπάρχει τρόπος ρύθμισης από τη συσκευή όσον αφορά την ταυτότητα καλούντος; (εμφάνιση/απόκρυψη)

Έχω το S7 αλλά έτσι κάπως ήταν και στο Α5

Θα πας τηλέφωνο ρυθμίσεις, περισσότερες ρυθμίσεις και εκεί το έχει.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161104/a74d7d921f4ff11c0a3672de132ca5ef.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161104/0fed436a5a2a69c34f00d5f42b00f0b3.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πάω στις ρυθμίσεις, αλλά δεν έχει "περισσότερες ρυθμίσεις" και ρυθμίσεις κλήσεων :(

Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει τέτοια ρύθμιση στο Α5;

Edited by tsewane
Link to comment
Share on other sites

Πάω στις ρυθμίσεις, αλλά δεν έχει "περισσότερες ρυθμίσεις" και ρυθμίσεις κλήσεων :(

Υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει τέτοια ρύθμιση στο Α5;

Θα πας : τηλέφωνο - περισσότερα - ρυθμίσεις και θα το βρεις εκεί μέσα. Τουλάχιστον στο S7 Edge εκεί είναι.

Link to comment
Share on other sites

Στο Α5 δεν υπάρχει η επιλογή "τηλέφωνο".

Δεν ξέρω αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος που έχει το ίδιο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο τηλέφωνο (εκεί που κάνεις κλήσεις). Περισσότερα. Ρυθμίσεις. Περισσότερες ρυθμίσεις και θα το δεις επάνω επάνω

 

Στάλθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τη συγκεκριμένη από κατάστημα της Vodafone και με έχει καλύψει απόλυτα. Πιάνει σταθερά τη συσκευή, δεν εμποδίζει πουθενά τα πλήκτρα, προστατεύει την οθόνη, ασφαλίζει με το μαγνητικό "λουράκι".. :)

 

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Celly-wallet-case-for-Samsung-Galaxy-A5-2016?request_locale=en

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει τη συγκεκριμένη από κατάστημα της Vodafone και με έχει καλύψει απόλυτα. Πιάνει σταθερά τη συσκευή, δεν εμποδίζει πουθενά τα πλήκτρα, προστατεύει την οθόνη, ασφαλίζει με το μαγνητικό "λουράκι".. :)

 

http://www.vodafone.gr/portal/eShop/Celly-wallet-case-for-Samsung-Galaxy-A5-2016?request_locale=en

η συγκεκριμενη καλυπτει τα πληκτρα δεξια και αριστερα ή τα αφηνει ακαλυπτα? επισης μπορει αμα τη διπλωσεις να λειτουργησει σαν στηριγμα ωστε να καθεται ορθιο π.χ. πανω στο γραφειο?

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Ενώ υπάρχει πλαίσιο που καλύπτει τα πλαϊνά της συσκευής, στο σημείο των πλήκτρων υπάρχει κενό ώστε να υπάρχει άμεση επαφή ανάμεσα σε πλήκτρα και δάχτυλο.

Κρατάει πάντως τη συσκευή πολύ σταθερά μέσα σε αυτό το πλαίσιο, απίθανο κράτημα θα έλεγα.

Στο δεύτερο ερώτημα ναι, η συσκευή μπορεί να σταθεί ώστε να δεις μια ταινία κλπ κλπ.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες κάνα καλό tempered που να καλύπτει όσο το δυνατόν περισσότερο μιας και τα πιο πολλά αφήνουν κενό καθώς και να έχει καλή αίσθηση έχουμε ? Nilkin έπαιρνα παλιά αλλά δε βλέπω τίποτα τώραωστο eBay.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε κι η αδερφή μου, γενικά πολύ ευχαριστημένη, πολύ απογοητευμένη όμως από την μπροστινή κάμερα(προηγουμένως είχε lg g3).

Προσπάθησε να βγάλει κάποιες σέλφι σε μαγαζί, που είχε σκοτάδι και σχεδόν δε φαινόντουσαν τα πρόσωπα, τελείως μαυρίλα, ακόμα και με το night mode ενεργοποιημένο, είναι τόσο χάλια ή κάτι δεν κάνει καλά; Έτσι είναι σε όλους;

Link to comment
Share on other sites

Το πήρε κι η αδερφή μου, γενικά πολύ ευχαριστημένη, πολύ απογοητευμένη όμως από την μπροστινή κάμερα(προηγουμένως είχε lg g3).

Προσπάθησε να βγάλει κάποιες σέλφι σε μαγαζί, που είχε σκοτάδι και σχεδόν δε φαινόντουσαν τα πρόσωπα, τελείως μαυρίλα, ακόμα και με το night mode ενεργοποιημένο, είναι τόσο χάλια ή κάτι δεν κάνει καλά; Έτσι είναι σε όλους;

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου η μπροστινή κάμερα. Ακόμα και σε κανονικό φωτισμό βγάζει αθλιες. Το μόνο μείον που βλέπω στο κινητό. Κατά τα άλλα σούπερ κινητό. Θα ήθελα όμως λίγο καλύτερη κάμερα μπροστά

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατεβαστε μεσα απο την μαμα καμερα την εφαρμογη για selfies με την κυρια καμερα και ξεχαστε την μπροτινη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Κατεβαστε μεσα απο την μαμα καμερα την εφαρμογη για selfies με την κυρια καμερα και ξεχαστε την μπροτινη

Δηλαδή;; για εξήγησε το λίγο. Πως γίνεται;

 

 

Edit :κατάλαβα τι λες με λίγο ψάξιμο αλλά είναι πολύ αβολο μιας και δεν βλέπω τι τραβαει και βγαίνει ότι να ναι. Άνοιξα την πίσω κάμερα και πάτησα Λειτουργία κάτω αριστερά +λήψη και από κει κατεβασα την λειτουργία για σελφι. Αλλά δεν βλέπεις καθόλου τι τραβάς όμως με την πίσω κάμερα.

την μπροτινη στην ουσία την έχεις και σαν καθρέφτη κοιτάς φτιάχνεις μαλλί και αν σου αρέσει όπως φαίνονται τραβάς φωτογραφία.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Edited by lek88
Link to comment
Share on other sites

Ενώ υπάρχει πλαίσιο που καλύπτει τα πλαϊνά της συσκευής, στο σημείο των πλήκτρων υπάρχει κενό ώστε να υπάρχει άμεση επαφή ανάμεσα σε πλήκτρα και δάχτυλο.

Κρατάει πάντως τη συσκευή πολύ σταθερά μέσα σε αυτό το πλαίσιο, απίθανο κράτημα θα έλεγα.

Στο δεύτερο ερώτημα ναι, η συσκευή μπορεί να σταθεί ώστε να δεις μια ταινία κλπ κλπ.. ;)

μια χαρα.σε ευχαριστω πολυ :)

Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω κατοχος πλεον..το πηρα στα 253.

Προερχομαι απο redmi note και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.

Μονο μικροχαζοπαραληψεις η ελλειψεις απο προηγουμενες συσκευες μου εχω παρατηρησει αλλα θα βολευτω πιστευω.

 

Μια ειναι η απουσια μικροδονησης στο πληκτρολογιο που με βοηθουσε.

 

Και ενα αλλο πολυ χαζο που παρατηρησα ειναι οτι ξεκιναω να τραβαω βιντεο και ακουγεται στο βιντεο το χαρακτηριστικο μπιπ που κανει στην εκκινηση και δεν βρηκα πως βγαινει.

 

Edit: κατέβασα το μαμά πληκτρολόγιο της google.

Edited by laziokos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι που με έχει εντυπωσιάσει στο κινητό είναι η επιλογή που λέγεται εξοικονόμηση ενέργειας Ultra!! Είναι κάτι που το βλέπω πρώτη φορά σε συσκευή μου.

 

Samsung Galaxy A5 2016 Android 6.0.1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...