Jump to content

Samsung Galaxy A5 (2016 edition)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου ήρθε μήνυμα, ενημέρωση λογισμικού, ,,το αντροιτ 6 είναι αυτό παιδιά?

Από πλαίσιο πήρα το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με το παρακάτω τρόπο ξεκλειδώνετε μόνο με το δαχτυλικό αποτύπωμα χωρίς να χρειάζεται πλέον η πα******* που έκανε η google που θέλει και το μοτίβο πχ αν κλειδώνεις με 3rd part apps

Λοιπόν...

Κατεβάζετε την εφαρμογή screen lock pro

Μετά την εγκατάσταση της βάζεις on το administraton turn on to allow device locking και μετά πάτε στις ρυθμίσεις της και τικάρετε lollipop & marshmallow.

Να ξέρετε έχει ένα delay να κλειδώσει με αυτόν το τρόπο γύρω στα 10 sec

Με το πλαϊνό κουμπί δεν υπάρχει θέμα κλειδώνει ακαριαία όπως πάντα.

 

Τώρα όποιος έχει Nova launcher πάει στις ρυθμίσεις του

διαλέγετε το gestures που θέλετε

(διπλό πάτημα πχ) και μετά πάτε δεξιά στις συντομεύσεις και επιλέξτε το shortcut του screen lock pro.

 

Όποιος έχει TW απλά επιλέγει widget βρίσκει την εφαρμογή και επιλέγει το αριστερό απ τα 2 εικονίδια που είναι στο φάκελο που λέει screen lock.

Απ τις ρυθμίσεις τέλος της εφαρμογής μπορείτε να αλλάξετε εμφάνιση εικονιδίου και εφέ.

Ας ελπίσουμε να μη κάνει άλλη λαλακεία η google γιατί έδωσα τα S7 απλό και edge 4 φορές και το G5 μόνο και μόνο γιατί μου την έσπαγε αυτό.

Το οποίο είναι βασικότατο για μένα..

Enjoy it πλέον και με marshmallow το πιο τίμιο κινητό που υπάρχει κατά τη γνώμη μου το Α5 του 2016,,!!!

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέχασα να γράψω.

Πιο εύκολος τρόπος και με πιο μεγάλο εικονίδιο

Sent shortcut to home screen.

Κάποιος mod να τα ενώσει παρακαλώ, γιατί δε μπορούσα να ανεβάσω εικόνα με τροποποίηση.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160826/276d7ad1c32e1ce46823cecb65819a25.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα μου εχει το Galaxy A5 (2016) - cosmote firmware αν παιζει ρολο (5άρα android).

 

Στις επιλογες για δακτυλικο αποτυπωμα εβαλε ενα κωδικο τον οποιο πλεον δε θυμαται.

Ως εκ τουτου, δεν γινεται με καποιο τροπο πλεον, να περασει νεο δακτυλικο αποτυπωμα... ουτε να σβησει τα προυπαρχοντα.

 

Μπορει να γινει reset αυτος ο κωδικος;

Το τρεχων κλειδωμα ειναι με μοτιβο, μπορει να το αναιρεσει φυσικα... η να δημιουργησει καινουριο.

 

Το prompt για κωδικο, ειναι μονο για το δακτυλικο αποτυπωμα...

 

Τα φωτα σας πλιζ.

Link to comment
Share on other sites

2 ημέρες με μαρς και απόλυτα ευχαριστημένος. Απόδοση, μπαταρία και τα έξτρα καλούδια. Άξιζε η αναβάθμιση και με το παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ημέρες με μαρς και απόλυτα ευχαριστημένος. Απόδοση, μπαταρία και τα έξτρα καλούδια. Άξιζε η αναβάθμιση και με το παραπάνω.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπορείς να μας γράψεις τα καλούδια της μαρς χωρίς το αποτύπωμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα σωρό μικροπραγματα που κάνουν διαφορα... Από ρυθμίσεις μέχρι αλλαγές στα γραφικά.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα μου εχει το Galaxy A5 (2016) - cosmote firmware αν παιζει ρολο (5άρα android).

 

Στις επιλογες για δακτυλικο αποτυπωμα εβαλε ενα κωδικο τον οποιο πλεον δε θυμαται.

Ως εκ τουτου, δεν γινεται με καποιο τροπο πλεον, να περασει νεο δακτυλικο αποτυπωμα... ουτε να σβησει τα προυπαρχοντα.

 

Μπορει να γινει reset αυτος ο κωδικος;

Το τρεχων κλειδωμα ειναι με μοτιβο, μπορει να το αναιρεσει φυσικα... η να δημιουργησει καινουριο.

 

Το prompt για κωδικο, ειναι μονο για το δακτυλικο αποτυπωμα...

 

Τα φωτα σας πλιζ.

Κάνε μια ερώτηση στο σέρβις, αλλιώς επαναφορά και ξανά στήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα σωρό μικροπραγματα που κάνουν διαφορα... Από ρυθμίσεις μέχρι αλλαγές στα γραφικά.

 

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο ραδιόφωνο δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε ναι μεν άλλαξαν προς το καλύτερο τα γραφικά και γενικότερα νοικοκύρεψαν την εφαρμογή, αλλά έχασε κατά πολύ στην ποιότητα του ήχου καθώς και στην ένταση σε σύγκριση με την lollipop.... αν λέγεται αυτή αναβάθμιση τι να πω.....

Και κάτι άλλο στην lollipop όταν έμπαινες εφαρμογές- διαχειριστής εφαρμογών είχε ωραία και αναλυτικά τις εξής καρτέλες:

Έγινε λήψη - κάρτα sd - Σε εκτέλεση - Όλα - Απενεργοποιήθηκε

Που βρίσκονται αυτές οι επιλογές τώρα έχει κάποιος ιδέα?

Γιατί αυτό που εμφανίζεται τώρα στο διαχειριστής εφαρμογών δεν βολεύει καθόλου!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως έφτιαξαν στην αριθμομηχανή το αποτέλεσμα 20+5%=21 που κάποιος φίλος είχε προβληματισμό σε παλιότερο ποστ

Αναβαθμισάρα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενημερώθηκε στην 6άρα κι η Πολωνική μου συσκευή. Το θέμα μου για αρχή είναι αυτή η επιμονη ειδοποίηση για την μεταφορά των αρχείων της εξωτερικής sd. Τι σημαίνει αυτό ρε παιδιά και πως μπορώ να το βγάλω απο εκεί πάνω;
Link to comment
Share on other sites

Για να μη στηνω κινητο απο την αρχη, αν κανω απλα OTA update θα δουλευει σωστα το τηλ μετα ?

 

ξερω καθαρη εγκατασταση μεσω odin ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ οτι καλυτερο, ΑΛΛΑ....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ενημερώθηκε στην 6άρα κι η Πολωνική μου συσκευή. Το θέμα μου για αρχή είναι αυτή η επιμονη ειδοποίηση για την μεταφορά των αρχείων της εξωτερικής sd. Τι σημαίνει αυτό ρε παιδιά και πως μπορώ να το βγάλω απο εκεί πάνω;

 

Να το σύρεις προς τα δεξιά και θα φύγει

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να μη στηνω κινητο απο την αρχη, αν κανω απλα OTA update θα δουλευει σωστα το τηλ μετα ?

 

ξερω καθαρη εγκατασταση μεσω odin ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ οτι καλυτερο, ΑΛΛΑ....

Μια χαρά θα δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Μπα πανάθεμά το, στα πιο εύκολα δεν κόβει ο νους καμιά φορά αν και θα ορκιζόμουν ότι δοκίμασα να το σύρω στο πλάι. Άμα τραβάς αναβαθμίσεις στην παραλία.. :D
Link to comment
Share on other sites

Μπα πανάθεμά το, στα πιο εύκολα δεν κόβει ο νους καμιά φορά αν και θα ορκιζόμουν ότι δοκίμασα να το σύρω στο πλάι. Άμα τραβάς αναβαθμίσεις στην παραλία.. :D

Εμ και εσύ κόλλημα μωρέ κοπέλι, αναβάθμιση στην παραλία.....

Τόσα άλλα καλύτερα έχει να δεις εκεί.....

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Εμ και εσύ κόλλημα μωρέ κοπέλι, αναβάθμιση στην παραλία.....

Τόσα άλλα καλύτερα έχει να δεις εκεί.....

Αυτά τα καλύτερα με αποσυντόνισαν μάλλον..! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

χρηστρια 5s απο οταν βγηκε, πλεον ομως η μπαταρια του αδειαζει γρηγορα. Αυριο θα εχουμε σπιτι ενα a5 το οποιο λεω να χρησιμοποιησω ωσπου να μπορεσω να παρω το iphone 7 ή να το χρειαστει ο πατερας μου, αφου σ αυτον θα δωθει ως εταιρικο (αλλα τωρα εχει κι αυτος iphone).

Το τελευταιο μου android ηταν το s3 το οποιο μετα απο λιγους μηνες χρησης, ειχε πολλα lags. Τωρα δε ξερω πως ερχονται οι συσκευες, υπαρχει φανταζομαι αρκετη σαβουρα απο εφαρμογες της samsung μεσα? Αν του βαλω καρτα μνημης για αποθηκευση φωτο-βιντεο, εκει θα μπορω να αποθηκευω και εφαρμογες και αρχεια?

Απο καμερα το κινητο τι λεει?

 

Ευχαριστω!

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

χρηστρια 5s απο οταν βγηκε, πλεον ομως η μπαταρια του αδειαζει γρηγορα. Αυριο θα εχουμε σπιτι ενα a5 το οποιο λεω να χρησιμοποιησω ωσπου να μπορεσω να παρω το iphone 7 ή να το χρειαστει ο πατερας μου, αφου σ αυτον θα δωθει ως εταιρικο (αλλα τωρα εχει κι αυτος iphone).

Το τελευταιο μου android ηταν το s3 το οποιο μετα απο λιγους μηνες χρησης, ειχε πολλα lags. Τωρα δε ξερω πως ερχονται οι συσκευες, υπαρχει φανταζομαι αρκετη σαβουρα απο εφαρμογες της samsung μεσα? Αν του βαλω καρτα μνημης για αποθηκευση φωτο-βιντεο, εκει θα μπορω να αποθηκευω και εφαρμογες και αρχεια?

Απο καμερα το κινητο τι λεει?

 

Ευχαριστω!

Από κάμερα το κινητό τα πάει πολύ καλά αξιοπρεπέστατο, ειδικά αν ξέρεις να χρησιμοποιείς τις manual ρυθμίσεις του το βράδι, έχεις πολυ καλά αποτελέσματα!!!

Σαφώς και στο auto βγάζει πολύ καλές φωτό.

lags δεν θα έχεις το κιν. γενικότερα ρολάρει τέλεια καμία σχέση με s3.

Στην άλλη σου ερώτηση αν θα μπορείς να αποθηκεύεις και εφαρμογές και αρχεία, τι ακριβώς εννοείς, βοήθησε λίγο.

Σκέτη αποθήκευση ή μεταφορά εφαρμογών από την εσωτ. μνήμη στην εξωτ. micro sd?

Edited by pasgr
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ετσι οπως το θετεις, ενδεχομενως και τα 2. βασικα τα 16 γιγα , που δε θα τα εχω και ολα διαθεσιμα, ειναι πολυ λιγα. Συνεπως λεω εξ αρχης να βαλω μια καρτα μνημης για την αποθηκευση φωτο-βιντεο και στη μνημη της συσκευης να εχω τις εφαρμογες. ομως οταν γεμισει αυτος ο χωρος του κινητου, θα μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες στην καρτα?

Και οταν κατεβαζω μια εφαρμογη αυτη by default αποθηκευεται στην εσωτερικη μνημη ή μπορω με καποια ρυθμιση απευθειας να τις στελνω στην sd?

 

Σε καποια samsung που κατα καιρους εχω δει, ορισμενες εφαρμογες ηταν δυνατο να μεταφερθουν στην καρτα και αλλες οχι

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και εμένα η αναβάθμιση 6.0 την κατέβασα αλλά δεν θέλω να την περάσω πως μπορώ να την βγάλω ώστε να μην φαίνεται

 

Σε εμενα ενω μου ηρθε το μηνυμα για ενημερωση λογισμικου,,και χωρις να κανω κατι,σε μια καφετερεια που ανοιξα WiFi, και χωρις να το καταλαβω,μου λεει πλεον οτι εγινε ληψη,και πλεον θελει εγκατασταση.

Πως εγινε τωρα αυτο ?

 

Αν αποφασισω να την εγκαταστησω με WiFi,,υπαρχει στο επομενο βημα καποια επιλογη,καθαρης η οχι εγκαταστασης που αναφερουν στα παραπανω μηνυματα ?

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα ενω μου ηρθε το μηνυμα για ενημερωση λογισμικου,,και χωρις να κανω κατι,σε μια καφετερεια που ανοιξα WiFi, και χωρις να το καταλαβω,μου λεει πλεον οτι εγινε ληψη,και πλεον θελει εγκατασταση.

Πως εγινε τωρα αυτο ?

 

Αν αποφασισω να την εγκαταστησω με WiFi,,υπαρχει στο επομενο βημα καποια επιλογη,καθαρης η οχι εγκαταστασης που αναφερουν στα παραπανω μηνυματα ?

Την κατεβάζει σταδιακά όταν έχεις ανοιχτό WiFi αν δεν την κατεβάσεις μια φορά ολοκληρωμένα, απλά στην καφετέρια όταν μπήκες ίντερνετ ολοκληρώθηκε η λήψη.

Καθαρή εγκατάσταση μόνο αν την φλασάρεις με Odin, αφού την κατεβάσεις από Sammobile.

Κανε εγκατάσταση ως έχει έτσι δεν χάνεις ότι εφαρμογές έχεις εγκαταστήσει ή ρυθμίσεις και θα είσαι οκ!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν ξερω ετσι οπως το θετεις, ενδεχομενως και τα 2. βασικα τα 16 γιγα , που δε θα τα εχω και ολα διαθεσιμα, ειναι πολυ λιγα. Συνεπως λεω εξ αρχης να βαλω μια καρτα μνημης για την αποθηκευση φωτο-βιντεο και στη μνημη της συσκευης να εχω τις εφαρμογες. ομως οταν γεμισει αυτος ο χωρος του κινητου, θα μπορω να μεταφερω τις εφαρμογες στην καρτα?

Και οταν κατεβαζω μια εφαρμογη αυτη by default αποθηκευεται στην εσωτερικη μνημη ή μπορω με καποια ρυθμιση απευθειας να τις στελνω στην sd?

 

Σε καποια samsung που κατα καιρους εχω δει, ορισμενες εφαρμογες ηταν δυνατο να μεταφερθουν στην καρτα και αλλες οχι

Μην αγχώνεσαι η μνήμη του είναι αρκετή πρέπει να βάλεις άπειρες εφαρμογές για να γεμίσει η μνήμη, άλλωστε φωτό και βίντεο που θέλουν αρκετό χώρο αποθηκεύονται κατευθείαν στην micro sd.

Ναι όπως λες κάποιες εφαρμογές σε αφήνουν να μεταφέρεις κάποια αρχεία τους στην εξ. μνήμη.

Για εγκατάσταση κατευθείαν στην εξ. κάρτα χρειάζεται ρουτ με ότι συνεπάγεται αυτό !!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν κάποιος δεν θέλει να κατεβάσει την αναβάθμιση, επειδή δεν θέλει ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, επειδή βλέπω κάποιοι να προβληματίζονται, στις ρυθμίσεις υπάρχει κάτω κάτω Πληροφορίες συσκευής, ενημέρωση λογισμικού, Αυτόματη ενημέρωση αφαιρούμε το τικ και είμαστε οκ

Link to comment
Share on other sites

οταν ανεβαζω φωτογραφιες απο το κινητο ανεβαινουν και στο google στο λογαριασμο και ειναι δημοσια.. για πιο λογο να γινεται αυτο σε προσωπικες φωτογραφιες?? και πως γινεται να βγαλω αυτο το πραγμα??
Link to comment
Share on other sites

οταν βγαζω οχι οταν ανεβαζω λαθος

Για δες στις ρυθμίσεις της κάμερας μήπως είναι ενεργοποιημένη η επιλογή Ετικέτες τοποθεσίας

Link to comment
Share on other sites

οταν ανεβαζω φωτογραφιες απο το κινητο ανεβαινουν και στο google στο λογαριασμο και ειναι δημοσια.. για πιο λογο να γινεται αυτο σε προσωπικες φωτογραφιες?? και πως γινεται να βγαλω αυτο το πραγμα??

 

Υπάρχει μια εφαρμογή στο κινητό σου, το google photos. Μπες , πήγαινε ρυθμίσεις και απενεργοποίησε την επιλογή backup & sync

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A5 (2016 edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...