Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την ιστορία του snapdragon

 

Απλα ενα ενδεικτικό και τιποτα αλλο

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά τα έγραφες @AbsoluteO και μάλιστα τα δοκιμάσαμε κάνα δίωρο με τον johnnyman:)και το V10 του, για εμένα προσωπικά το λάθος που χρεώνω στην lg είναι το κόστος και η διαθεσιμότητα των friends όπου πιστεύω σαν καινούργια υλοποίηση έπρεπε να είναι πιο προσιτή προς τους αγοραστές.

Τα friends είναι ένα θέμα, πρέπει η LG να βγάλει μεγαλύτερη ποικιλία (ένα friend με απλά μεγαλύτερη μπαταρία, χωρίς κάτι άλλο, θα έκανε θραύση) και να τα κάνει συμβατά και με κάποια καινούρια LG εάν θέλει τα friends να συνεχιστούν.

Και δεν χρειαζεται καμία αρνητική κριτική να διαβάσουμε απαραίτητα για να σχηματίσουμε γνώμη.

Εδώ θα διαφωνήσω. Αυτό θα ίσχυε εάν δεν υπήρχε η κοινή γνώμη και εάν ο καθένας μας αφιέρωνε πολύ χρόνο για έρευνα αγοράς, που δυστηχώς είναι ανύπαρκτη, όχι μόνο στην Ελλάδα και στην αγορά κινητού, αλλά παντού.

Πολλα τρωτά η LG διαχρονικά τα εχει απο γενιά σε γενιά απλα τα review αποτυπώνουν αυτο ακριβώς.

Δεν θα διαφωνήσω ότι η LG είχε κάποια προβλήματα διαχρονικά (όπως όλες οι εταιρίες), αλλά αυτό τι σχέση έχει με ένα καινούριο κινητό που βγήκε τώρα και ένας reviewer πρέπει να κάνει review αυτό που έχει στα χέρια του και όχι την προϊστορία της LG, lol. Δηλαδή εάν κατάφερνε να βάλει core i7 μέσα στο κινητό χωρίς πρόβλημα, θα έπρεπε να πει ο reviewer ότι "ναι αλλά πριν 4 χρόνια είχε έναν CPU που ήταν αργός, οπότε ο i7 θα είναι και αυτός αργός"; Χώρια που τα περισσότερα προβλήματα σε όλες τις εταιρίες δεν φαίνονται με τα πρώτα review.

Και μια σύγκριση να κανεις δίπλα σε μια άλλη συσκευη στο 5λεπτο αρκεί να σχηματίσεις τι ψάρια πιάνει.

 

Και η πρώτη εντύπωση ειναι που μένει στο τέλος.

Και δυστηχώς όπως έγραψα πριν, αυτό εκμεταλλεύονται.

Όσο λιγότερο βλέπεις μία συσκευή, τόσο λιγότερες πιθανότητες έχεις να εντοπίσεις οποιαδήποτε ελλατώματα έχει.

Πχ: Throttling.

Edited by Absolute0

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Το g5 παρουσιάστηκε ίδια περίπου περίοδο με το s7 και βγήκε στην αγορά ένα μήνα μετά.

Ήδη αρκετός κόσμος πήγε προς Samsung μεριά

Το s7 είναι σε γενικές γραμμές καλύτερο κινητό, βελτιωμένο από το s6 χωρίς κάτι που να ξενίσει τους ήδη κατόχους Samsung.

Το g5 παρουσίασε κάτι διαφορετικό και καινοτόμο σε σχέση με τα προηγούμενα 3 μοντέλα της, είχε προβλήματα ελέγχου ποιότητας και έχασε το παιχνίδι.

Πιστεύω χώρια από τα θέματα συναρμογής του κινητού αυτό με τη χαμηλή φωτεινότητα σε σχέση με άλλες ναυαρχίδες ήταν που το χαντάκωσε.

Σε συγκριτικά review της συσκευής αυτό είναι που πρώτο αναφέρεται και κάνει κακη εντύπωση.

Πέρασα τη καινούρια αναβάθμιση, v10e, και η φωτεινότητα στο αυτόματο έχει βελτιωθεί αλλά ίσως είναι αργά για να επηρεάσει θετικά τις πωλήσεις της συσκευής .

2-3 πραγματάκια να προσέξουν στην επόμενη ναυαρχίδα τους και ίσως πάνε καλύτερα

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by jor1ge
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια οι περισσότεροι τρέχαμε να προλάβουμε για τα pc μας οθόνη της lg με το κλασσικό της εγγύησης zero pixel και αν δεν βρίσκαμε στρεφόμαστε προς Viewsonic... κλπ

Μια οθόνη ρε, μια οθόνη καλή ρε @ουφιανα lg βαλε και θα ηταν σούπερ το κινητό με τόσες καινοτομίες που φέρει...

Όσον αφορά τον "βασιλιά" ...προτιμώ τον "πρίγκιπα" για φέτος...για τα γούστα μου καλύτερο το απλό s7 από το s7 edge.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι πριν μερικά χρόνια οι περισσότεροι τρέχαμε να προλάβουμε για τα pc μας οθόνη της lg με το κλασσικό της εγγύησης zero pixel και αν δεν βρίσκαμε στρεφόμαστε προς Viewsonic... κλπ

Μια οθόνη ρε, μια οθόνη καλή ρε @ουφιανα lg βαλε και θα ηταν σούπερ το κινητό με τόσες καινοτομίες που φέρει...

Όσον αφορά τον "βασιλιά" ...προτιμώ τον "πρίγκιπα" για φέτος...για τα γούστα μου καλύτερο το απλό s7 από το s7 edge.

Στα PC, η τεχνολογίας της (IPS) έχει κατακτήσει την αγορά, σε αντίθεση με την PLS της Samsung, που δεν έχει την ίδια επιτυχία.

Και να φανταστώ αυτός είναι ο λόγος που δεν χρησιμοποιεί AMOLED, γιατί ίσως θέλει να προωθήσει τις IPS...

Edited by Absolute0

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Δεν "ανέχομαι" συμβιβασμό από την lg έχοντας ζήσει με τις οθοναρες του g2 & του g4....είναι κρίμα...απλά πράγματα...ένα σωστό καλιμπραρισμα και τέλος...κοφτες κλπ κουσούρια χαντακωνουν ενα εξαιρετικό κατά τα άλλα κινητό...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 2η μερα χρήσης εξαιρετικα γρηγορο. Οθονη καλή αλλα.... Τωρα φωτογραφική μηχανή βγάζει θόρυβο ή εγω ειμαι παραξενος? Μηπως υπαρχουν ρυθμίσεις που δεν τις εχω κανει ??
Link to comment
Share on other sites

Οοοοοο τι μου θύμισες τωρα!!!!!. Λοιπον ειναι καλυτερο το g5 εχει λιγοτερο θορυβο σιγουρα ομως δεν συγκρινεται με αλλες ναυαρχιδες.
Link to comment
Share on other sites

Τεχνηέντως γίνεται αυτός ο ντόρος.

Προσπαθούν να μειώσουν το LG G5 και τον SD820...........

Και αυτά είναι μόνο αυτά που μου ήρθαν στο μυαλό τώρα. Είμαι σίγουρος εάν διαβάσω κάποια reviews ξανά, θα βρω κι άλλα...

Χώρια που όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, το γιγαντώνουν, ενώ σε άλλες εταιρίες τα κρύβουν κάτω από το χαλάκι...

 

Τώρα θα πεις, γιατί να το κάνουν αυτό; Αμέσως μου έρχονται στο νου 3ς λόγοι. Samsung, Apple, HTC. Ο καθένας έχει τους λόγους του και ο καθένας θέλει μερίδιο αγοράς, κερδίζοντας παραπάνω όταν υπάρχει ένα flagship λιγότερο στην αγορά.

 

υγ: Καλά ε, εάν διαβάσετε και κάποια σχόλια σε κάποια site, αυτά που λένε, δεν υπάρχουν, ακόμη και η ανθρωπότητα μπορεί να κινδυνεύει από το LG G5...

 

Ένα link για apple

http://www.nooz.gr/tech/apple-ergostasiako-elattoma-sta-iphone-6

 

Ένα ακόμα link για samsung

http://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-note-7-explodes-3782/

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και η Apple έχει σχεδόν πάντα πρόβλημα με τα τελευταία iphone.

Όπως το bendgate(6) και το chipgate(6s).

(αλλά είμαστε off topic)

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι και η Apple έχει σχεδόν πάντα πρόβλημα με τα τελευταία iphone.

Όπως το bendgate(6) και το chipgate(6s).

(αλλά είμαστε off topic)

 

Είμαστε off topic αλλα επειδή ειμαστε ολοι μαζι ενα μεγαλο forum ενημέρωσης και ανταλλαγής απόψεων θεωρω οτι έπρεπε να το αναφέρω γιατι είναι διαφορα νεα.

Δεν εχω σκοπο συγκρίσεων η συγκρούσεων η να ανοίξουμε νεα θέματα απλα και μονο εχει σκοπο ενημερωτικό

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον 2η μερα χρήσης εξαιρετικα γρηγορο. Οθονη καλή αλλα.... Τωρα φωτογραφική μηχανή βγάζει θόρυβο ή εγω ειμαι παραξενος? Μηπως υπαρχουν ρυθμίσεις που δεν τις εχω κανει ??

 

αποκλείεται.. κατι δεν κάνεις καλά

τι ρυθμίσεις βάζεις;

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας για πόλεμο που τρώει το LG G5 από media και σχόλια, στο skroutz, στην βαθμολογία του κινητού, 2 σχόλια πάνω από το σχόλιο του Άρχοντα71, υπάρχει ένα σχόλιο ενδεικτικό του τι γράφεται, τι πόλεμο τρώει το G5...

Η lg μας κούφανε με το ανέκδοτο που έβγαλε με ονομασία G5.

Το κινητό επειδή έπεσε στα χέρια μου είναι πραγματικά μία αρπαχτή για να πουλήσει η LG αφού ανταγωνιστικά η Samsung την άφησε έτη φωτός πίσω με το s6edge+ και s7 series όπως άφησε και την Apple.

-Το G4 δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το "καινούργιο" outdated G5.

-Καμία νέα αναβάθμιση στο Hardware του κινητού σε σχέση με G4.

-Ολόιδια κάμερα Μπρος πίσω με G4

-Τετραπύρηνος επεξεργαστής σε έτος 2016 (Τραγικό με υποβάθμιση απο x6 core G4, για να καταπολεμήσουν το πρόβλημα θερμοκρασίας και αντί να πάνε σε 8πύρηνο snapdragon για να ανεβάσουν τον ανταγωνισμό βάζουν x4core για να ελαττώσουν τα έξοδα και να βγάλουν χρήματα από κοινό κόσμο που αγοράζει ότι πιο καινούργιο υπάρχει, όπως καλή ώρα πολύ άσχετοι φίλοι μας)

-Υποβάθμιση μπαταρίας από 3000mAh σε 2800mAh

-Καμία αναβάθμιση στην Οθόνη 2κ.

-ίδια 32gb flash.

-Και με όλα αυτά τα παιδιά είπαν να κάνουν δώρο 1GB RAM και να πάνε στα 4GB για να έχουν να παινεύονται ότι είναι καλύτερο από το G4 και κάνανε ναυαρχίδα (Έλεος).

Νο κόμμεντ... :P

υγ: @mkaragiannis, @dleyteris: Ρε παιδιά, off topic είπα, που σημαίνει εκτός θέματος (του G5), όχι flamewars, χαχα :lol:

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

@Absolute0 :) το είδα και δάκρυσα :lol::lol: να ναι καλά ο φίλος μας χάρισε άφθονο :lol::lol::lol:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

για μένα δεν είναι τόσο θέμα το κινητό σαν συσκευή και μόνο αλλά ότι έχασε την εμπιστοσύνη μου η lg που τόσο υποστήριζα μέχρι πριν λίγο καιρό.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

@Arxontas71, @konakis: Εγώ ακόμη μαζεύω τα μαλλιά μου από κάτω, που μου πέσανε! :lol:

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που διαβάζεις "Καμμία νεα αναβάθμιση του Hardware του κινητού σε σχέση με τo G4", καταλαβαίνεις τη σοβαρότητα του μηνύματος :p
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχχαχα γελάνε και οι πέτρες πραγματικά.. Νοημοσύνη υπό του μηδενος.. Κρίμα.

Πιο παραπληροφοριση πεθαινεις...

 

Sent from my awesome LG V10 Black

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

αποκλείεται.. κατι δεν κάνεις καλά

τι ρυθμίσεις βάζεις;

 

Στο αυτόματο τα αφηνω όλα! Εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο ειδικα στις χαμηλες συνθήκες φωτισμου ?

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο τα αφηνω όλα! Εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο ειδικα στις χαμηλες συνθήκες φωτισμου ?

 

Οι φίλοι που ασχολούνται με τη φωτογραφία ας μας δώσουν σε μορφή βημάτων, το ξέρω είναι φασαρία , ανάλογα τις συνθήκες τι ρυθμίσεις πρέπει να εφαρμόζουμε στην κάμερα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο τα αφηνω όλα! Εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο ειδικα στις χαμηλες συνθήκες φωτισμου ?

Οι φίλοι που ασχολούνται με τη φωτογραφία ας μας δώσουν σε μορφή βημάτων, το ξέρω είναι φασαρία , ανάλογα τις συνθήκες τι ρυθμίσεις πρέπει να εφαρμόζουμε στην κάμερα.

Ευχαριστώ

Από τα λίγα που ξέρω από ένα παιδί που ασχολείται αρκετά, παίξτε με το ISO και με το κλείστρο. Η ρύθμιση του κλείστρου είναι κάτω δεξιά εκεί που λέει "s" σε κύκλο. Η ρύθμιση ISO φαίνεται εύκολα.

Χαμηλότερο ISO σημαίνει λιγότερο θόρυβο και περισσότερο χρόνο το κλείστρο ανοιχτό σημαίνει ότι περνάει περισσότερο φως.

Απλά περισσότερο χρόνο το κλείστρο ανοιχτό σημαίνει ότι θέλει σταθερό χέρι...

Εγώ πάντως με αυτά τα δύο, είδα τρελή διαφορά.

Εάν υπάρχει κάποιος που ασχολείται με την φωτογραφία και θέλει μπορεί να μας διαφωτήσει περισσότερο.

Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβουμε πολλά... :lol::lol::lol:

"He who controls the past commands the future. He who commands the future conquers the past."

- George Orwell

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6874541#) ανεβάστε καμια φωτογραφία από Flickr, και ρωτήστε για τις οποίες απορίες σας.
Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...