Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κινητο κολληματα δεν εχει απολυτως κανενα,λες για την οθονη ασε την δικια μου δεν ειναι σημαντικο θεμα η οθονη ενος κινητου?και screenshot να ανεβασω τι θα καταλαβεις αν εχεις κινητο με υπερλαμπρη οθονη?δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση σε καμια περιπτωση να ξερεις

 

Φίλε μου δεν έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

Παρακολουθώ το forum από αρχές του 2004 ..

Θέλω να περάσω απλά το μήνυμα ότι οκ ""βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος""

 

Ερώτηση ..

 

Ο snapdragon 801 + 810 είχαν προβλήματα υπερθέρμανσης σωστά; Για να μην ανεβάσει θερμοκρασία έριχνε φωτεινότητα.. ( κάτοχος g3)

 

O snapdragon 820 έχει και αυτός πρόβλημα υπερθέρμανσης;

 

Αν δεν εχει τέτοια θέματα να στείλουμε ένα email στην lg να δούμε τι απάντηση θα δώσουν..

 

Μπορεί με ενα λογισμικό ν το φτιαξουν

Edited by dleyteris

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε μου δεν έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

Παρακολουθώ το forum από αρχές του 2004 ..

Θέλω να περάσω απλά το μήνυμα ότι οκ ""βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος""

 

Ερώτηση ..

 

Ο snapdragon 801 + 810 είχαν προβλήματα υπερθέρμανσης σωστά; Για να μην ανεβάσει θερμοκρασία έριχνε φωτεινότητα.. ( κάτοχος g3)

 

O snapdragon 820 έχει και αυτός πρόβλημα υπερθέρμανσης;

 

Η LG θεωρεί οτι οταν η συσκευη αγγίζει και προσεγγίζει τους 35-40 βαθμούς πρέπει να βάζει κόφτη φωτεινότητας σαν ενα δίχτυ προστασίας των ενδοτερων εξαρτήματων πλακέτα μνήμες,chip κλπ.

 

Ο 820 πρόβλημα δεν εχει σαφώς απλα η εταιρία εχει το παραπάνω σκεπτικό που ανέφερα.

 

Ίσως το κάνει για έναν επιπλέον λογο οτι αν διατηρείται η φωτεινότητα σε υψηλά επίπεδα επι σεβαστό χρονικό διάστημα θα επηρεάσει αρνητικά την αυτονομία της συσκευής και θέλει να "προστατέψει τον καταναλωτή"

 

Το βασικό ερώτημα ειναι Αν δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ στο μέγιστο μια συσκευη και μου βάζει εμπόδια ποιο το νόημα της χρήσης της.

 

Απλα για να κανω κλήσεις η και υποτυπώδης λειτουργίες που κάνει και ενα κινητό των 70-80 ευρω.

 

Smartphone πληρώνω για να μπορώ άνετα να παίξω το παιχνίδι μου,να σερφάρω άνετα είτε παραλία είτε σπίτι και να συνδυάσω χίλιους δυο συνδυασμούς χωρίς συμβιβασμούς.

 

Εμένα μου δίνει την εντύπωση στο τέλος οτι δεν εμπιστεύεται τη συναρμογή,τα υλικα που βάζει και δεν θέλει να τα εκθέτει σε περιβάλλον με μεγάλες θερμοκρασίες για να αποφύγει το φαινόμενο να δεχτεί πολλαπλά κρούσματα σε service λογο των θερμοκρασιών.

 

Και ερωτώ πως ειναι δυνατόν τα laptop,tablet που δουλεύουν 8-10 ώρες ημερησίως η και ακόμα 24 ώρες την ημέρα να δουλεύουν συνεχώς σε θερμοκρασίες που άνετα φτάνουν τους 40-50 βαθμούς χωρίς πρόβλημα και με full φωτεινότητα και η LG να ορίζει ενα όριο στο οποίο ο χρήστης αναγκαστικά θα ανέχεται και στο οποίο δεν εχει λογο.

 

Και οχι μην περιμένεις update.

Δεν θα το λύσει το θεμα αυτο οπως δεν το έλυσε στα προηγούμενα μοντέλα που εξίσου είχαν το επιθετικό κόφτη φωτεινότητας.

 

Ειναι στην λογική take it or leave it.

 

Αν δεν σε πειράζει δηλαδη το ανέχεστε και συνεχίζεις η απλα δεν το αγοράζεις και δεν μπαίνεις σε τέτοιο δίλλημα καν.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχω σκοπό να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν.

Παρακολουθώ το forum από αρχές του 2004 ..

Θέλω να περάσω απλά το μήνυμα ότι οκ ""βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος""

 

Ερώτηση ..

 

Ο snapdragon 801 + 810 είχαν προβλήματα υπερθέρμανσης σωστά; Για να μην ανεβάσει θερμοκρασία έριχνε φωτεινότητα.. ( κάτοχος g3)

 

O snapdragon 820 έχει και αυτός πρόβλημα υπερθέρμανσης;

 

Αν δεν εχει τέτοια θέματα να στείλουμε ένα email στην lg να δούμε τι απάντηση θα δώσουν..

 

Μπορεί με ενα λογισμικό ν το φτιαξουν

 

Απο οσο θυμαμαι, η lg παντοτε ειχε τον κοφτη φωτεινοτητας και πριν απο τον 801.

Γενικα, ειναι μια εκνευριστικη τακτικη, στο πρωτο G που ειχα δεν μου αρεσε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Aν στελναμε ένα μαζικό email όχι στο Ελλαντα αλλά global lg μήπως θα ήταν μία αρχή να δούμε τι θα μας πει;

Η ακόμα και στην qualcom..

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Aν στελναμε ένα μαζικό email όχι στο Ελλαντα αλλά global lg μήπως θα ήταν μία αρχή να δούμε τι θα μας πει;

Η ακόμα και στην qualcom..

 

Ειδικά η Qualcomm θα σου πει πράγματι αν ο 820 έχει θέματα υπερθέρμανσης. Γενικά, στα review διαφόρων συσκευών που τον φοράνε δεν αναφέρεται Κάτι, το αντίθετο μάλιστα. Απλά η LG βάζει αυτόν τον κοφτή για να μην κατεβαίνει η μπαταρία τοσο γρήγορα, και για να μην εκτίθεται το εσωτερικό σε υψηλές θερμοκρασίες, οτι είπε δηλαδή και ο Άλεξ πιο πριν.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Στην επίσημη ιστοσελίδα της qualcom λεει ότι είναι χρονισμενος στα 2.2 ghz αντί 2.15 που έχει στα s7.

Μικρη διαφορά αλλά το αναφέρω

 

 

Link s7 https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/smartphones/samsung-galaxy-s7-edge

 

Link g5 https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/smartphones/lg-g5

 

Αν θέλει ή lg βγάζει ένα patch και κάνει λιγότερο επιθετικό τον κόφτη

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Στην επίσημη ιστοσελίδα της qualcom λεει ότι είναι χρονισμενος στα 2.2 ghz αντί 2.15 που έχει στα s7.

Μικρη διαφορά αλλά το αναφέρω

 

 

Link s7 https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/smartphones/samsung-galaxy-s7-edge

 

Link g5 https://www.qualcomm.com/products/snapdragon/smartphones/lg-g5

 

Αν θέλει ή lg βγάζει ένα patch και κάνει λιγότερο επιθετικό τον κόφτη

 

2.15 με 2.2 Είναι σχεδόν το ίδιο, απλά για λόγους μάρκετινγκ το έκαναν 2.2 Σχετικά με το πατσ, συμφωνώ ότι μπορεί να το κάνει, αλλά μάλλον δεν θα το κάνει, όπως γινόταν και τις προηγούμενες χρονιές.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αυτο που ανεφερα οτι απο το 80% στο 100% δεν βλεπω διαφορα ισχυει λογω κοφτη φωτεινοτητας της lg η οτι οντως εχει καποιο θεμα η συσκευη μου? ,οποιος μπορει ας μου απαντησει παρακαλω,
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιο είδος προστασίας κινητού που ξεκίνησε η lg όταν υπήρχαν επεξεργαστές που εβραζαν.

Από κάποια θερμοκρασία και πάνω έριχνε την φωτεινότητα να κρυώσει.

 

Βέβαια με τον snapdragon 820 αυτό δεν υφίσταται συμφωνα με τα λεγόμενα των παιδιών παρόλα αυτά η lg αποφάσισε να κρατήσει το κουσούρι αυτό.

 

Δοκίμασε όταν ανοίγεις την συσκευή για 1 φορά να το βάλεις στο τέρμα. Αν πάει δεν έχει θέμα το κινητό .

Αν δεν πάει ακόμα και "κρύο" που θα ναι το κινητό λογικά θα έχει θεμα

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν ειναι κρυο το κινητο απο το 80 στο 100 υπαρχει διαφορά στην φωτεινότητα ναι αλλα μετα απο χρηση δεν φαινεται η διαφορα τι να πω αρα λογικα δεν εχει θεμα η συσκευη απλα αυτο που λετε για τον κοφτη της φωτεινοτητας
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

Μα τι να την κάνω την "καλή" φωτεινότητα για 2 λεπτά; Σήμερα έβλεπα motogp στην παραλία με το Ζ3 , αν είχα το G5 δεν θα έβλεπα την τύφλα μου! Πως λοιπόν θα το πάρω αυτό το κινητό; Αλλά και πολλοί άλλοι δλδ θα είσαι κάπου θα σερφαρεις, θα διαβάζεις ένα ebook και σε 2 λεπτά θα σου ρίχνει την φωτεινότητα; Αυτά δεν γίνονται!

Πραγματικά το σκεφτόμουν για την απίστευτη κάμερα και την wide, αλλά πλέον με τίποτα, θα πάω σε S7 edge. Δεν είμαι κολλημένος με καμία μάρκα

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να είμαι αντικειμενικός και αυτό με τη φωτεινότητα είναι μειονέκτημα του κινητού, αν και μένα δε με έχει απασχολήσει γιατί δεν ασχολούμαι με το κινητό κάτω από δυνατό ήλιο.

Το g4 τα πήγαινε καλύτερα στον τομέα αυτό .

Τώρα ένα μήνυμα που θα στείλω όταν περπατάω κάτω από δυνατό ήλιο τα καταφέρνει το κινητό αλλά αν βλέπεις κάνα βιντεάκι θα τη ρίξει τη φωτεινότητα.

Κατά τ' αλλά πλήρως ικανοποιημένος, ειδικά από την ομαλή λειτουργία και απουσία lag.

Μπαταρία τη βρίσκω σχετικά Οκ για τις δικές μου ανάγκες

 

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο λόγος που έδωσα τα προηγούμενα LG όπως το lg flex 2, και δεν παίρνω το LG G5...value for money συσκευές, αλλα αυτό το κουσουρι δεν το αντεχω!

Το είδα πολλες φορές και σε καταστήματα, και δίπλα σε άλλα κινητά και στα δικά μου, και είναι λες και κλείσαν τα φώτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, θα πάρω και εγώ μέσα στην βδομάδα καί θέλω να πάρω θήκη και σκριν προτεκτορ,σε θήκη κατέληξα στην Spigen Rugged Armor,για μεμβράνη αυτή καλή είναι; http://www.e-experts.gr/spigen-lg-g5-screen-protector-crystal-a18fl20124-p-6410.html
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα κατοχος g4 και πηρα την αποφαση να περασω στο 5αρι..αν μπορει καποιος να εδινε ενα καλο review και φυσικα μιπαω για τα γωστα προβλήματα αν φυσικα υπάρχουν που αντιμετωπιζει η συσκευη και αν συστήνεται για την αγορα της φοβισμενος απο το γνωστο θεμα του 4 για αυτο ειπα να παρω την γνωμη σας και συγγνώμη αν γινομαι κουραστικος!!και αν μπορει να μου το ροζ αν ειναι οντος τοσο ροζ που να θυμιζει γυναικειο η ειναι απλα νορμαλ και για αντρες μηξ μας κραξει ο ντουνιας ευχαριστω για τις τυχον απαντήσεις εκ των προταιρων!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα κατοχος g4 και πηρα την αποφαση να περασω στο 5αρι..αν μπορει καποιος να εδινε ενα καλο review και φυσικα μιπαω για τα γωστα προβλήματα αν φυσικα υπάρχουν που αντιμετωπιζει η συσκευη και αν συστήνεται για την αγορα της φοβισμενος απο το γνωστο θεμα του 4 για αυτο ειπα να παρω την γνωμη σας και συγγνώμη αν γινομαι κουραστικος!!και αν μπορει να μου το ροζ αν ειναι οντος τοσο ροζ που να θυμιζει γυναικειο η ειναι απλα νορμαλ και για αντρες μηξ μας κραξει ο ντουνιας ευχαριστω για τις τυχον απαντήσεις εκ των προταιρων!!

Είχα g4.

Το g5 πιο γρήγορο και απόλυτα ομαλό, η ροή στα μενού και animations είναι επιπέδου iPhone και αν η εφαρμογή είναι καλογραμμένη φυσάει .

Η οθόνη ίδιας ποιότητας με του g4 μου φαίνεται, πιο επιθετικό κόφτη έχει το g5 και ίσως σε συνεχή χρήση κάτω από ήλιο να μην ικανοποιεί.

Μπαταρία του g5 καλύτερη, περίπου 20%

Ήχος ακουστικου άψογος, ηχείο καλύτερο, πιο δυνατό και γεμάτο.

Ποιότητα ήχου από τ' ακουστικά καλύτερος στο g5.

Ποιότητα κατασκευής και κάμερες έχουν καλυφθεί πιστεύω από άλλους χρήστες.

 

 

Στάλθηκε από το LG-H850 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

@KIRIS για μένα πάρε το silver είναι πολύ καλό χρώμα. Τώρα αν δεν θες να "χτυπάει " στο μάτι το διακενο μεταξύ του κάτω μέρους και του υπόλοιπου κινητού τότε επέλεξε το γκρι χρώμα... Σε μερικές μέρες θα πέσει η τιμή ακόμα... Πάντως σε silver που ειδα υπάρχει σε μαγαζί κάτω από 390 αυτή τη στιγμή ;)
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Για να καταλάβω επειδή ακούμε πολλά εδώ μεσα, εγώ με g3 που έχει μέτρια φωτεινότητα και επιθετικό κόφτη μπορώ και κάνω τη δουλειά μου ακόμα και κάτω από ήλιο το καλοκαίρι. Με g5 θα εξακολουθώ να την κάνω ή είμαστε χειρότερα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα κατοχος g4 και πηρα την αποφαση να περασω στο 5αρι..αν μπορει καποιος να εδινε ενα καλο review και φυσικα μιπαω για τα γωστα προβλήματα αν φυσικα υπάρχουν που αντιμετωπιζει η συσκευη και αν συστήνεται για την αγορα της φοβισμενος απο το γνωστο θεμα του 4 για αυτο ειπα να παρω την γνωμη σας και συγγνώμη αν γινομαι κουραστικος!!και αν μπορει να μου το ροζ αν ειναι οντος τοσο ροζ που να θυμιζει γυναικειο η ειναι απλα νορμαλ και για αντρες μηξ μας κραξει ο ντουνιας ευχαριστω για τις τυχον απαντήσεις εκ των προταιρων!!

Δεν βάζεις μυαλό ούτε εσύ τελικά!!! Χα χα!

 

Με το καλό να το πάρεις και να το χαρείς!

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώην κάτοχος του G3, το G5 είναι πολύ ανώτερο σε όλα. Φωτεινότητα και ποιότητα οθόνης, ταχύτητα, κάμερα, μπαταρία πολύ πολύ καλύτερη και ακόμη και σε μέγεθος είναι πολύ πιο βολικό στο κράτημα. Σίγουρα είναι πολύ καλή αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Ως πρώην κάτοχος του G3, το G5 είναι πολύ ανώτερο σε όλα. Φωτεινότητα και ποιότητα οθόνης, ταχύτητα, κάμερα, μπαταρία πολύ πολύ καλύτερη και ακόμη και σε μέγεθος είναι πολύ πιο βολικό στο κράτημα. Σίγουρα είναι πολύ καλή αναβάθμιση.

 

Συμφωνω σε όλα.

κι εγώ πρώην κάτοχoς G3

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνο όσο το έχω δουλέψει μου έχει αφήσει πολύ καλές εντυπώσεις και πραγματικά σε σχέση με το g3 αξίζει την μετάβαση. Στα λεφτά του είναι μια πολύ καλή επιλογή... Σκέφτομαι την μετάβαση από v10 και το μόνο που με κρατάει είναι το μέγεθος της οθόνης μιας και είμαι συνηθισμένος από 5,5" έως 6,0". Ξέρω δεν είναι τεράστια η διαφορά από 5,5 πχ που ήταν το g4 σε 5,3" αλλά φοβάμαι μήπως με ξενερώσει και ψάχνω να το δώσω πάλι μετά

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το g3 είναι πολύ πιο compact και 5,5'' (οθόνη) και όχι 5.3'' σε διαστάσεις και αναλογία οθόνης πλαισίου...

Συγκεκριμένα δούλεψα το παλιό μου 3αρι 32g το οποίο είχα για κανα τρίμηνο και το έχει τώρα φίλος μου και με τις ρυθμίσεις στο display σε θέμα φωτεινότητας και ανάγνωσης (έχει οθόνη 2015 όχι 2014) τα πάει πάρα πολύ καλά κάτω από τον ήλιο .Για μένα και με αυτά που έχω δει για να πάρω το 5 θα πρέπει να συμφωνήσω με τον πωλητή να το ανοίξω μπροστά του να το συγκρίνω με το 3 (δεν το συγκρίνω καν με το 4) και αν είναι ανεκτή η κατάσταση τότε το επιλέγω....έναν 820 και μια διπλή κάμερα πληρώνεις για αυτό το τηλέφωνο σε συνδυασμό με το "ελαφρύ" ui κατά τα άλλα s7 edge , one plus 3 είναι σίγουρα ανώτερα σε όλα όπως και το p9 με παραπλήσια σχετικά τιμή με το g5.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το άφησα και είπα ότι θα το πάω την Τρίτη αλλά σκέφτομαι να πάω εγώ ο ίδιος την Τρίτη το πρωί στην procordia να μου διαπιστώσουν τη βλάβη και μετά να ζητήσω άμεση αντικατάσταση.

 

Καλημέρα.

Πήγα σήμερα στην procordia και μου είπαν ότι έτσι είναι τα g5 και ότι η lg δεν το θεωρεί πρόβλημα και δεν το αναγνωρίζει και δεν μπορούν να μου δώσουν αναφορά προβλήματος για να ζητήσω αντικατάσταση. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...