Jump to content

LG G5


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα είναι η μπαταρία.αν είναι σε επίπεδο g4 τότε μόνο τραγικό μπορώ να το πω.

Και προσωπικά η εναλλαγή μπαταριών δεν μου αρέσει.

Για να δούμε όμως τι θα γράψουν και οι χρήστες του εν καιρό.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι η μπαταρία.αν είναι σε επίπεδο g4 τότε μόνο τραγικό μπορώ να το πω.

Και προσωπικά η εναλλαγή μπαταριών δεν μου αρέσει.

Για να δούμε όμως τι θα γράψουν και οι χρήστες του εν καιρό.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τι να αλλάξει με τον καιρό; η μπαταρία είναι 2800mah και ότι βελτίωση και να γίνει σε θέμα software πόσο να βελτιωθεί; Ίσα ίσα αν διορθώσουν και την χαμηλή φωτεινότητα της οθόνης χειρότερη θα γίνει η διάρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Τι να αλλάξει με τον καιρό; η μπαταρία είναι 2800mah και ότι βελτίωση και να γίνει σε θέμα software πόσο να βελτιωθεί; Ίσα ίσα αν διορθώσουν και την χαμηλή φωτεινότητα της οθόνης χειρότερη θα γίνει η διάρκεια.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδη.

 

Δεν είναι τραγικά τα πράγματα σε σχέση με άλλα κινητά όπως π.χ. τα iphone αλλά είναι τραγικά σε σχέση με αυτά που μας είχε συνηθίσει η lg με το g2 ή π.χ. σε σύγκριση με το s7 edge.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην έχει θέματα όπως το g4 και τα άλλα g2 & g3...αν είχε παραμείνει στις 5,5 ίντσες θα το χτυπούσα άμεσα διότι κατά τα άλλα με καλυπτει εμφανισιακά, στα βίντεο που έχω δει είναι πάρα πολύ ωραίο όχι μόνο εξωτερικά αλλά και σε λειτουργικό επίπεδο.... το καλοκαίρι με τιμή κάτω από 400 ευρώ θα με βάλει σε σκέψεις. ...αχ αυτά τα πλαίσια τα ρημάδια εκεί που φωνάζαμε για τους άλλους μας τα χάλασε και η lg :(
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία και η φωτεινότητα νομίζω ότι είναι τα αρνητικά στοιχεία της συσκευής. Πολύ κακά αποτελέσματα και οι δύο αυτοί τομείς παιδιά. Επίσης η κάμερα στο auto για τα δικά μου στάνταρ δεν είναι τοπ. Σε Manual γίνεται πραγματικά πολύ δυνατή η κάμερα.

Στα άλλα τώρα το τηλ είναι σφαιρατο αλαγκαριστο δεν το νιώθω ζεστό παρόλο που το πιεζω αρκετά. Επίσης ο ήχος του είναι και δυνατός και ποιοτικός. Νομίζω πως είναι αρκετά καλή επιλογή για κάτω από 500 ευρώ ξεκάθαρα.

Αν όμως μπούμε να συγκριθεί με άλλες ναυαρχιδες και ειδικά με το s7 edge τότε τα 150 ευρώ που μπορεί τώρα να έχουν διαφορά στην τιμή ίσως και να είναι λίγα. Ξεκάθαρα παντού κορυφαίο το s7 edge εν αντίθεση με το πολύ καλό g5 που κατά την γνώμη μου στους βασικοτερους τομείς επιλογής μιας συσκευής για τα δικά μου κριτήρια (Οθόνη Μπαταρία design camera ποιότητα κατασκευής) είναι πολύ καλό αλλά πουθενά κορυφαίο.

Πάντως για καινούρια συσκευή από σκρουτζοκατασταση και κάτω από τα 500 ναι είναι πολύ καλή επιλογή.

Πιο πολλά σε μερικές μέρες που θα έχω ακόμα καλύτερα δείγματα από το τηλέφωνο

 

 

Nikos from lg g5

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι η μπαταρία.αν είναι σε επίπεδο g4 τότε μόνο τραγικό μπορώ να το πω.

Και προσωπικά η εναλλαγή μπαταριών δεν μου αρέσει.

Για να δούμε όμως τι θα γράψουν και οι χρήστες του εν καιρό.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι η μπαταρια ειναι επιπεδα G4.

Πιστευω βαλανε 2800mah γιατι καποια modules των LG Friends προσθετουν 1200mah μπαταρια αν θυμαμαι καλα στην συσκευη.

Οποτε με την αγορα module (που ειναι πανακριβα) εχεις 4000mah.

Τον κοφτη στην φωτεινοτητα τον βαλανε για την μπαταρια και οχι τοσο για τις θερμοκρασιες

Edited by Asdf_7
P30 AURORA
Link to comment
Share on other sites

Είναι να απορεί κανείς λοιπόν.

Καλά δεν διάβαζαν τα παράπονά των χρηστών σχετικά με την αυτονομία του g4?

Ημαρτον.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Είναι να απορεί κανείς λοιπόν.

Καλά δεν διάβαζαν τα παράπονά των χρηστών σχετικά με την αυτονομία του g4?

Ημαρτον.

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί διάβασαν τα παράπονα για την αυτονομία του g3 και εφαρμοσαν καλύτερη αυτονομία στο g4? Μάλλον δεν τους πολύ νοιάζει. Δεν ξέρω βέβαια την αυτονομία του g5 καθώς δεν το έχω.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θέλει να το έχεις για να ξέρεις ότι είναι γτπ η μπαταρία.qhd και κάτω από 3500mah δεν υφίσταται.όλα τα άλλα είναι τρίχες κατσαρές.θα έρθουν τώρα και θα μου πουν ένα σωρό πως γίνεται και κολοκύθια τούμπανα.ναι αμα τα κλείσεις όλα γίνεται.με 4g και ανοιχτά όλα, απλά μόνο το mate 8 βγάζει μέρα από τα σοβαρά κινητά.όλα τα άλλα πάνε βγάζει δεν βγάζει ανάλογα την κάλυψη 4g.

 

200 πυρήνες 50 gb ram 700 μεγαπιξελ και μπαταρία ίσα ίσα να βγάλεις την μέρα με το ζόρι και τρεχάτε πρόβατα να αγοράσετε πυρήνες και ότι άλλο σας πουλάμε με αντάλλαγμα το νεφρο

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

μα δεν θέλει να το έχεις για να ξέρεις ότι είναι γτπ η μπαταρία.qhd και κάτω από 3500mah δεν υφίσταται.όλα τα άλλα είναι τρίχες κατσαρές.θα έρθουν τώρα και θα μου πουν ένα σωρό πως γίνεται και κολοκύθια τούμπανα.ναι αμα τα κλείσεις όλα γίνεται.με 4g και ανοιχτά όλα, απλά μόνο το mate 8 βγάζει μέρα από τα σοβαρά κινητά.όλα τα άλλα πάνε βγάζει δεν βγάζει ανάλογα την κάλυψη 4g.

 

Δυο αστερίσκοι:

-Το mate έχει fhd οθόνη.

-Εκτός από το mate, & το s7 edge επίσης δεν ανήκει στις τρίχες κατσάρες

Link to comment
Share on other sites

Δυο αστερίσκοι:

-Το mate έχει fhd οθόνη.

-Εκτός από το mate, & το s7 edge επίσης δεν ανήκει στις τρίχες κατσάρες

 

- ναι το ξέρω

- ανήκει αλλά για άλλους λόγους που δεν είναι το παρόν θέμα σωστό να συζητήσουμε αλλά για την μπαταρία έχεις δίκιο, μου διέφυγε.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

- ναι το ξέρω

- ανήκει αλλά για άλλους λόγους που δεν είναι το παρόν θέμα σωστό να συζητήσουμε αλλά για την μπαταρία έχεις δίκιο, μου διέφυγε.

 

Νόμιζα ότι το λέγες για τη μπαταρία, οι δεδομένες ελλείψεις: ράδιο, ir, knox & αποσπώμενη(το τελευταίο έτσι & έτσι) δεν αμφισβητούνται απο κανέναν, για κάποιους δε είναι και deal breaker. Ο χαρακτηρισμός βεβαία που το προσάπτεις, δεν αντανακλά στην πραγματικότητα. end off topic. :)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν θέλει να το έχεις για να ξέρεις ότι είναι γτπ η μπαταρία.qhd και κάτω από 3500mah δεν υφίσταται.όλα τα άλλα είναι τρίχες κατσαρές.θα έρθουν τώρα και θα μου πουν ένα σωρό πως γίνεται και κολοκύθια τούμπανα.ναι αμα τα κλείσεις όλα γίνεται.με 4g και ανοιχτά όλα, απλά μόνο το mate 8 βγάζει μέρα από τα σοβαρά κινητά.όλα τα άλλα πάνε βγάζει δεν βγάζει ανάλογα την κάλυψη 4g.

 

200 πυρήνες 50 gb ram 700 μεγαπιξελ και μπαταρία ίσα ίσα να βγάλεις την μέρα με το ζόρι και τρεχάτε πρόβατα να αγοράσετε πυρήνες και ότι άλλο σας πουλάμε με αντάλλαγμα το νεφρο

Απο τα ποιο σωστα που εχω διαβασει. Και τα πράγματα είναι ακομα χειρότερα. Βαζουν μπαταρια να σε βγαζει μεχρι το μεσημέρι, αν κανεις λιγο (οχι πολυ) βαρια χρηση και μη αποσπομενη. Η μπαταρία φθηρεται με τους κυκλους φορτισης και οχι με τα χρόνια όπως γράφουν ολοι. Αμα φορτιζεις 2 φορες τη μερα, στο 6μηνο εχει πεσει 15-20% κατω, απο την ηδη μικρή χωρητικότητα. Οπότε αν δε βγαίνει, κλαιν μαιν.. Αν βγαινει οπως στο g5, ok, αλλα θα σου σπασει τα νευρα να αλλαζεις μπαταρίες σαν καραμπινα..

Αμα εισαι ΠΟΛΥ light χρήστης ολα ειναι καλα, αλλιως κινητο με 3500+ οπωσδήποτε.

Και τσαμπα να μου δωσουν κινητο με μικρότερη, δεν πα να ψηνει και καφε, απλα δεν το παιρνω ξανα..

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι το λέγες για τη μπαταρία, οι δεδομένες ελλείψεις: ράδιο, ir, knox & αποσπώμενη(το τελευταίο έτσι & έτσι) δεν αμφισβητούνται απο κανέναν, για κάποιους δε είναι και deal breaker. Ο χαρακτηρισμός βεβαία που το προσάπτεις, δεν αντανακλά στην πραγματικότητα. end off topic. :)

 

το knox και το κάθε knox είναι deal braker για μένα.για αυτό έβαλα και την lg στην ίδια μοίρα με την σαμσουνγκ.το αγοράζω δεν το νοικιάζω.ο χαρακτηρισμός είναι καθαρά από την δική μου οπτική.για μένα είναι έτσι για σενα αλλιώς, αυτό δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι και μας τα κάνουν τσουρέκια σε κάθε νημα με τα ίδια και τα ίδια μη σεβόμενοι τις ανάγκες του κάθε ένα.

 

τέλος το οφ και από εμένα αλλά δεν είναι και τόσο μιας και ότι λέω αφορούν και το g5.

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Προερχόμενος από G4 dualdual sim σε V10 dual sim και τώρα MATE 8 πραγματικά το Mate 8 μου κάλυψε 100% τις δικές μου ανάγκες (εντάξει μου λείπει λίγο το remote control αλλα μόνο αυτό) η μπαταρια του και η ταχύτητα από άλλο πλανήτη και dual sim active...

Με το V10 έβγαζα 24 ώρες ενώ με το Mate 55 για πλάκα...

Τωρα εν αναμονή για το NOTE 6 dual sim...

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το τηλέφωνο δεν βγάζει την μέρα με μια μέση χρήση και εννοείται όλα ανοικτά? Είναι τόσο τραγικά τα πράγματα? Το αν κρατάει η μπαταρία 70 ώρες ή έχει 70 εκατομμύρια μιλιαμπερώρια κλπ κλπ με αφήνει σκανδαλιστικά αδιάφορο (αφού πιθανώς έπεσε πολύ μελέτη για να κερδίσει κάποιες ώρες λειτουργίας παραπάνω). Ωστόσο θεωρώ απαραίτητο στην πράξη να βγάζει τη μέρα έστω και στα πρόθυρα κλεισίματος (5%). Το θέμα της φωτεινότητας το διαπίστωσα και εγώ χωρίς να είμαι κάτοχος το συνέκρινα με το δικό μου. Ίσως υπάρχουν ζητήματα κάτω από φωτεινό ήλιο αλλά αυτό ας το αναφέρουν οι κάτοχοι. Το θεωρώ εξαιρετικό κινητό και μελλοντικά με λίγο πιο μειωμένη τιμή ίσως η πιο ισορροπημένη επιλογή της αγοράς σε ναυαρχίδα.
Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ εξαιρετικό κινητό και μελλοντικά με λίγο πιο μειωμένη τιμή ίσως η πιο ισορροπημένη επιλογή της αγοράς σε ναυαρχίδα.

 

Σίγουρα είναι η πιο πλήρης ναυαρχίδα από άποψη τεχνικών χαρακτηριστικών και τα κάνει όλα αλλά όχι χωρίς να υστερεί σε κάποια βασικά πράγματα(κυρίως οθόνη και μπαταρία) από τον ανταγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

αυτό υστερεί εκεί άλλα υστερούν αλλού, αυτό έχει να κάνει με τις ανάγκες του καθενός.τέλειο κινητό υπάρχει διαφορετικό για τον καθένα.
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα στον Γερμανό και αυτό που μου έκανε αρνητική εντύπωση είναι η φωτεινότητα της οθόνης σε σχέση με το g4. Τα έβαλα δίπλα δίπλα με λευκό φόντο και full φωτεινότητα και ήταν σαφώς πιο φωτεινή η οθόνη του g4.

 

Σήμερα άνοιξαν μπροστά μου σφραγισμένο g5 και σε σύγκριση οθόνης που έκανα με το δικό μου g4 βάζοντας και στα δύο την φωτεινότητα στο 100%, η οθόνη του g5 ήταν λίγο πιο φωτεινή και δεν έδειχνε χειρότερη από του g4.

Όποτε προφανώς την πρώτη φορά που τα σύγκρινα στον Γερμανό είχε επέμβει ο υπερευαίσθητος "κόφτης" και είχε χαμηλώσει την φωτεινότητα παρόλο που ήταν στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα σημερα για πρώτη φορά απο κοντά στα public , Mall.

Δεν εχει απολύτως καμμια σχέση με τις φωτογραφίες και ειναι μακράν πιο ομορφο .

Μια χαρά ειναι τα bezel του και ας ειναι μεγαλύτερα απο του G4 .

Γενικά πολύ καλο design ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Κατοχος note 3 που δεν θελω να το αποχωριστω αλλα εχω ξενερωσει απιστευτα με την απαραδεκτα χαμηλη ληψη των samsung. Μετα απο παροτρυνση φιλου κοιταω πλεον και προς lg μερια..

Αν καποιος ειναι κατοχος Samsung συσκευης και ακομα πιο συγκεκριμενα απο σειρα Note και S καθως και καποιο απο Lg παρακαλω μπορει να μου κανει μια συγκριση ποιοτητας ληψης δικτυου τηλεφωνιας μεταξυ των συσκευων?? Δεν μιλαω για σημεια με φουλ σημα και 4G.

Mιλαω για σημεια που ενω καποια αλλα τηλ εχουν σημα εστω και λιγο το samsung εχει βγει εκτος δικτυου...

Ευχαριστω....

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια...

Κατοχος note 3 που δεν θελω να το αποχωριστω αλλα εχω ξενερωσει απιστευτα με την απαραδεκτα χαμηλη ληψη των samsung. Μετα απο παροτρυνση φιλου κοιταω πλεον και προς lg μερια..

Αν καποιος ειναι κατοχος Samsung συσκευης και ακομα πιο συγκεκριμενα απο σειρα Note και S καθως και καποιο απο Lg παρακαλω μπορει να μου κανει μια συγκριση ποιοτητας ληψης δικτυου τηλεφωνιας μεταξυ των συσκευων?? Δεν μιλαω για σημεια με φουλ σημα και 4G.

Mιλαω για σημεια που ενω καποια αλλα τηλ εχουν σημα εστω και λιγο το samsung εχει βγει εκτος δικτυου...

Ευχαριστω....

ειχα νοτε 3 και γκαλαξυ αλφα. meta z3 compact και τωρα lg g4. στα σημεια που εγω ειμαι ισως λιγο καλυτερο το lg στο σημα και το wifi απο το νοτε. παρομοιο το lg με το σονυ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απο τα χέρια μου έχουν περάσει iPhone 6S, S6, S6 Edge Plus, Note 5, Ζ3, P8, G2, G3, G4, V10, M8, M9, OPO, Nexus 6P.

To καλύτερο σήμα εύκολα το Nexus 6P ακολοθούμενο από OPO και V10 και μετά Note5 (αύριο περιμένω το G5)

Τα χειρότερα για εμένα G3, S6 (τρελά χάλια αυτά τα δύο).

Tα υπόλοιπα κάπου στην μέση.

Όλα αυτά με Cosmote και Περιοχή Πειραιάς.

Edited by ckone
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...