Jump to content

Apple iPod classic


akatsim
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Loipon eimai konta sto na apoktiso to polypothito ipod 3rd generation. Vrika ena typako apo ebay poly axiopisto (makari) kai to ipod einai 1 mera makrya apo ta xeria mou (ftou makrya Elliniko Teloneio). Tha po entyposeis molis to exo alla apo matryries allon einai asynagonisto. Mou exoun pei katoxoi oti den exei kammia sxesi me kanena allo MP3 player pou exoun dei. Makran to kalytero kai pragmatiko antikeimeno tou pothou. Tha sas doso link gia opoion endiageretai. To 10GB mou vgike 360 euro mazi me exoda trapezis, kai express mail. Vasika to eipa se ena filo na mou toparei giati eixe ypoloipo stin Paypal (akous?) kai molis to eide to kratise gia ayton. Epathe xontri plaka.

 

O typos episis exei pamfthines memory cards olon ton eidon.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το είχα παλαιότερα κι'εγώ το iPod και πραγματικά μετάνιωσα που το έδωσα. Πραγματικά απίστευτο gadget, με εκπληκτική ποιότητα κατασκευής και αξίζει πιστεύω 100% τα χρήματα που δίνεις για να το αποκτήσεις. Εγώ είχα την έκδοση με τα 5GB (αν και πλέον απ'οτι βλέπω έχει καταργηθεί, η μικρότερη έκδοση που κυκλοφορεί πλέον είναι αυτή των 10GB) και μπορώ να πω οτι με κάλυψε πλήρως μιας και προτιμώ να εχω μαζί μου τα mp3 που ακούω συνήθως και όχι οτι σαβούρα έχω στον υπολογιστή και σε cd. Απο'κει και πέρα, το μοναδικό αρνητικό που είχε και ενας απο τους λόγους που με έκαναν να το δώσω, ήταν η διαχείριση της μπαταρίας, η οποία εκτός του οτι ήταν ενσωματωμένη και δεν άλλαζε, ακόμα και κλειστό να το είχες το iPod συνέχιζε να εξαντλείται, καθώς κρατούσε μονίμως οn τον δίσκο ωστε κάθε φορά που το ανοίγεις να ξεκινάει κατευθείαν και να μην περιμένεις να διαβάσει τα τραγούδια κλπ. Αυτό ήταν μεγάλο μείον γιατί είτε το χρησιμοποιούσες είτε όχι, ήθελε κάθε μέρα φόρτιση. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν αυτό στην καινούργια γενιά, αλλά ήταν αρκετά εκνευριστικό και σκίαζε την κατα τα άλλα άψογη εικόνα του. Αυτά τα ολίγα, ελπίζω αν δεν έχεις ήδη, να προμηθεύτηκες καρτούλα firewire καθώς είναι ο μόνος τρόπος επικοινωνίας με τον υπολογιστή. Ταχύτατο βέβαια, αλλά δεν βλέπω τον λόγο γιατί η Apple δεν έχει αρχίζει ακόμα να υποστηρίζει και το USB2 που είναι αρκετά πιο διαδεδομένο. Αναμένουμε όταν το παραλάβεις να μας πεις εντυπώσεις.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Angeldust

 

Απο'κει και πέρα, το μοναδικό αρνητικό που είχε και ενας απο τους λόγους που με έκαναν να το δώσω, ήταν η διαχείριση της μπαταρίας, η οποία εκτός του οτι ήταν ενσωματωμένη και δεν άλλαζε, ακόμα και κλειστό να το είχες το iPod συνέχιζε να εξαντλείται, καθώς κρατούσε μονίμως οn τον δίσκο ωστε κάθε φορά που το ανοίγεις να ξεκινάει κατευθείαν και να μην περιμένεις να διαβάσει τα τραγούδια κλπ. Αυτό ήταν μεγάλο μείον γιατί είτε το χρησιμοποιούσες είτε όχι, ήθελε κάθε μέρα φόρτιση. Δεν ξέρω αν το διόρθωσαν αυτό στην καινούργια γενιά, αλλά ήταν αρκετά εκνευριστικό και σκίαζε την κατα τα άλλα άψογη εικόνα του.

 

Με το τελευταίο firmware update (έχω το 2nd generation) αυτό το πρόβλημα έχει λυθεί. Αν δεν το χρησιμοποιείς κρατάει περίπου 2 εβδομάδες η μπαταρία.

 

Αυτά τα ολίγα, ελπίζω αν δεν έχεις ήδη, να προμηθεύτηκες καρτούλα firewire καθώς είναι ο μόνος τρόπος επικοινωνίας με τον υπολογιστή. Ταχύτατο βέβαια, αλλά δεν βλέπω τον λόγο γιατί η Apple δεν έχει αρχίζει ακόμα να υποστηρίζει και το USB2 που είναι αρκετά πιο διαδεδομένο. Αναμένουμε όταν το παραλάβεις να μας πεις εντυπώσεις.

 

Στα τελευταία μοντέλα με τον dock connector υποστηρίζεται και το USB 2. Αρκεί να αγοράσεις το extra καλώδιο "dock connector -> USB 2". Και το firewire αρκετά διαδεδομένο είναι. Τα περισσότερα καινούργια motherboards / laptops εδώ και μερικούς μήνες το έχουν standard.

 

Ενημερωτικά, τα μοντέλα που ανακοινώθηκαν πρίν από λίγες μέρες, είναι τα εξής:

 

15 GB, 30 GB, 40 GB (όλα με dock connector). ;)

 

@ akatsim:

 

Είναι μοντέλο με dock connector?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια ειστε πολυ κατατοπιστικοι. Εκανα γυφτια και πηρα το 10GB που δεν ερχεται με dock station. Δειετ τι εχει γιατι δεν καταλαβαινω καλα.

 

http://www.apple.com/ipod/specs.html

 

μαλλο θελω καρτα η τον dock connector to USB 2.0 + FireWire cable

 

Μια firewire ποσο παει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον akatsim

 

μαλλο θελω καρτα η τον dock connector to USB 2.0 + FireWire cable

 

Μια firewire ποσο παει?

 

 

Η PCI firewire έχει 20 ευρώ.

 

Έχεις USB 2 στον υπολογιστή σου; Αν ναι, πάρε το καλώδιο από το applestore.gr, ώστε να μπορείς να το συνδέεις και σε pc φίλων που έχουν ακόμα και την παλιά USB για αντιγραφή αρχείων...

 

Πήγαινε στο applestore.gr και στην αναζήτηση (πάνω δεξιά) γράψε ιPod dock. Θα σου κοστίσει 22 ευρώ + το κούριερ, και πρέπει πρώτα να πας στο Eurotoxo για εγγραφή, ή να τους πεις να σου στείλουν την αίτηση με τα ΕΛΤΑ και να τους την επιστρέψεις, και μετά να κάνεις την παραγγελία σου από το applestore.

 

Μπορεί να το έχει και κάποιος μεταπωλητής, ή να μπορεί να σου το φέρει (οι μεταπωλητές υπάρχουν στο rainbow.gr) :)

Link to comment
Share on other sites

Egw pira firewire gia to ipod mou

akatsim psakse to ligaki kai an mporeis pare karta pou na exei upodoxi eswterika gia na dexete Power Supply.

An enwseis to power supply tha mporeis na fortizeis to iPod kateutheian apo to firewire kai den xreiazete na vazeis kai na vgazeis kalwdia afou to firewire xrisimopoeitai kai gia ti fortisi tou kai sundeete me tin priza

 

Pantos to iPod einai top gadget to exw edw kai 3-4 vdomades kai einai teleio... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την κάρτα Firewire που είχα, δε την είχα συνδεμένη εσωτερικά με power supply αλλά φόρτιζε κανονικά το iPod. Μάλιστα αυτός ήταν δηστυχώς τότε ο μοναδικός τρόπος φόρτισης γιατί η Apple με το μοντέλο των 5GB δεν έδινε φορτιστή στο βασικό πακέτο, αλλά έπρεπε να τον προμηθευτείς ξεχωριστά. Οπως και να έχει, σε περίπτωση που δεν έχεις USB2.0 το καλύτερο θα ήταν να προμηθευτείς κάποια κάρτα που να έχει και USB2.0 και Firewire. Κυκλοφορούν αρκετές στο εμπόριο, λίγο πιο ακριβές βέβαια απο αυτήν που ανέφερε ο ariadgr αλλά αξίζει πιστεύω, καθώς είναι σίγουρο πως το USB2.0 κάποια στιγμή θα σου χρειαστεί.
Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

περιμένω και εγώ αυτή τη βδομάδα να παραλάβω το ipod με τα 40GB! :happy: εγω το παρήγγειλα απο το applestore.gr για να είμαι σίγουρος... μου είπαν βέβαια οτι θα έρθει σε 10 με 15 μέρες αλλά οκ... να ρωτήσω τώρα τι διαφορά στην ταχύτητα έχει το firewire με το USB2.0 και πιο να προτιμήσω να χρησιμοποιήσω? :o αλήθεια αυτό το add on που κάνει το ipod να εκπέμπει σε συχνότητα fm ώστε να μπορείς να ακους τα τραγούδια σου απο οποιοδήποτε ράδιο ξέρετε αν θα κυκλοφορήσει για τα νέα μοντέλα?? είναι πολυ cool gadget για το ipod!
http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

paidia ginetai na mas pei kapoios pws ta paei h mpataria tou ipod kai poso kairo to exei.skeftomai na to apokthsw alla epishs skeftomai ton antagwnisth tou ipod pou erxetai twra sthn ellhnikh agora.einai to philips hdd 100 me hard disk 15 gb usb 2.0 kai einai tolal black.(ka8ara antagwnistiko sto ipod, total black vs. total white). to mono pou me provlhmatizei sto ipod einai oti den allazei h mpataria tou kai ayto einai megalh ma... ek merous ths apple dioti an kapoios kanei mia ependysh twn 600 eyrw se ayto to gatzetaki kai den symperifer8ei kala sthn mpataria tou meta einai anagasmenos na to petaksei.gi ayto an ginetai toulaxiston as mas pei kapoios estw kai me 2nd generation ipod poses wres krataei synexomeno paiksimo mp3 arxeiwn kai pws symperiferetai sthn mpataria.einai apolyta typikos me tis odhgies?

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον barchetta

 

paidia ginetai na mas pei kapoios pws ta paei h mpataria tou ipod kai poso kairo to exei.skeftomai na to apokthsw alla epishs skeftomai ton antagwnisth tou ipod pou erxetai twra sthn ellhnikh agora.einai to philips hdd 100 me hard disk 15 gb usb 2.0 kai einai tolal black.(ka8ara antagwnistiko sto ipod, total black vs. total white). to mono pou me provlhmatizei sto ipod einai oti den allazei h mpataria tou kai ayto einai megalh ma... ek merous ths apple dioti an kapoios kanei mia ependysh twn 600 eyrw se ayto to gatzetaki kai den symperifer8ei kala sthn mpataria tou meta einai anagasmenos na to petaksei.gi ayto an ginetai toulaxiston as mas pei kapoios estw kai me 2nd generation ipod poses wres krataei synexomeno paiksimo mp3 arxeiwn kai pws symperiferetai sthn mpataria.einai apolyta typikos me tis odhgies?

 

 

λάβε υπόψην σου και το iRiver iHP-100. έχει κάποια αξιόλογα χαρακτηριστικά:

 

1. ραδιόφωνο

2. 16 ώρες playback (το ipod έχει 8 και το phillips νομίζω 10)

3. remote control με οθόνη

4. ακουστικά sennheiser

5. ειναι multicodec και υποστηρίζει ogg vorbis

6. optical-in θύρα για real time δημιουργία mp3

7. voice recording

8. πρέπει να είναι πολύ γερό γιατί είναι κατασκευασμένο από μαγνήσιο

 

τώρα κυκλοφορεί σε 10GB αλλά σε μερικές εβδομάδες πρέπει να κυκλοφορήσει και η έκδοση με 20GB. To Computer Για Όλους του Οκτωβρίου έχει φανταστικά σχόλια για αυτό το μοντέλο. Πάρε το περιοδικό και διάβασε την παρουσίαση.

Link to comment
Share on other sites

file hey hop s' eyxaristw poly gia thn protash agoras.Pragmatika fainetai poly deleastikh.Sigoura sta xartia yperexei enanti twn allwn dyo mp3 players.Mono kai mono oti exei radiofwno kai isws argotera na mpreis na hxografhseis tragoudia apo to radio kai na ta metatrepseis se mp3 einai prwtoporiako.Aplws egw 8a h8ela na dw mia sygkritikh dokimh apo ena periodiko kyrous ( typou hitech ). Dioti eixa polla mp3 players mexri twra ki o logos pou ta allaza htan ta mh ikanopoihtika epipeda entashs pou eixan.To iPOD me 5 gb pou eixa htan to mono pou eixe teleia poiothta hxou kai apo entash prwth fora evriska ayto pou akrivws h8ela.Giati se kapoies egw proswpika, ekei pou me me ''porwmei'' ena kommati 8elw na to akouw pio dynata.Kai an o mp3 player pou exw den to kanei me ksenerwnei kai skeftomai pali oti ekana la8os agora.Gia to philips hdd 100 to hitech egrapse oti se poiothta hxou einai to idio kai isws kalytero apo to 8eiko i pod.An exei kapoios filos to iRiver as mas pei entypwseis please...

everyone can see things.

few can see into things...

Link to comment
Share on other sites

@ barchetta:

 

Σύμφωνα με test του Hitech, το iPod 2nd generation είχε αυτονομία ακριβώς 10 ώρες (όσο δηλαδή διαφημίζει και η Apple) συνεχούς αναπαραγωγής mp3 (από playlist).

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία. Εαν είναι ελαττωματική, λες να μην μπορούν να την αλλάξουν στο service? :whistle:

 

Να υπενθυμίσω επίσης ότι το thread δεν είναι versus. :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον barchetta

file hey hop s' eyxaristw poly gia thn protash agoras.Pragmatika fainetai poly deleastikh.Sigoura sta xartia yperexei enanti twn allwn dyo mp3 players.Mono kai mono oti exei radiofwno kai isws argotera na mpreis na hxografhseis tragoudia apo to radio kai na ta metatrepseis se mp3 einai prwtoporiako.Aplws egw 8a h8ela na dw mia sygkritikh dokimh apo ena periodiko kyrous ( typou hitech ).

 

φίλε barchetta, τα iriver και philips είναι πολύ πολύ καινούργια, έτσι δεν νομίζω πως θα βρείς κάποιο συγκριτικό τεστ για αυτά τα τρία (ipod-iriver-philips), μόνο παρουσιάσεις. για συγκριτικά τεστ μάλλον θα πρέπει να περιμένεις λίγο. ένα συγκριτικό τεστ με αυτά τα τρία μοντέλα είμαι σίγουρος πως θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον!

 

σερφάροντας είχα πέσει σε αυτή την παρουσίαση που έχει κάποιο ενδιαφέρον http://gear.ign.com και σε αυτή www.cnet.com

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εγώ έχω το iFP της iRiver με τα 256MB. Η ποιότητα ήχου του είναι ανεπανάληπτη. Είμαι φανατικός audiophile και ποτέ δεν περίμενα να ακούσω τόσο ποιοτικό (και δυνατό, αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει) ήχο από φορητή συσκευή.

Δεν ξέρω αν αυτό σε βοηθάει, πάντως λογικά τα κυκλώματα που κάνουν την αναπαραγωγή του ήχου θα είναι ίδια και στα δύο μοντέλα...

Οπότε εγώ στο προτείνω ανεπιφύλακτα.

To understand the human mind:

http://www.noesistheory.com

Link to comment
Share on other sites

έφτασε μόλις στα χέρια μου!! είναι τέλειο...! μπορεί να έκανε τόσο ακριβά αλλά αξίζει τα λεφτά του... έχουν προσέξει μέχρι και την συσκευασία του... όλα είναι κλεισμένα σε αεροστεγή ( :blink: ) σακουλάκια!! δεν βλέπω την ώρα να το γεμίσω με τραγούδια!! (καλά δεν γεμίζει έτσι απλά με τόση χωρητικότητα...!) θα σας πω εντυπώσεις μόλις το χρησιμποποιήσω λίγο! :happy: ciao!
http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
είναι απλά τέλειο, αξείζει τα λεφτά του σίγουρα τελικά. Θέλει όμως πολύ οργάνωση των τραγουδιών, γιατι μπορεί να έχεις κομμάτια μέσα τα οποία θα είναι αδύνατον να τα βρεις!! το μόνο αρνητικό που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι οτι όταν το συνδέσεις με firewire με 4 pins δεν φορτίζει αυτόματα και έτσι δεν μπορείς να το έχεις συνδεδεμένο στον υπολογιστή και να φορτίζει παραλληλα με αποτέλεσμα να πρέπει να αλλάζεις συνέχεια το καλώδιο απο την πριζα στον υπολογιστή... :confused: αν θέλετε να εμβαθύνετε περισσότερο επισκευθείτε ένα τρομερό forum: http://www.ipodlounge.com
http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλά για το desing δεν το συζητώ, είναι ότι πιο προχωρημένο! πραγματικά είναι ένας απο τους λόγους που αποφάσισα να το πάρω!! ποιό άλλο είναι πιο sleek και πιο κομψό απο αυτό? το λευκά του τα έχει την εντυπωσιακή πλάτη έχει... τα κουμπάκια που φωτίζουν... :o
http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...