Jump to content

Doogee Homtom HT3


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον οδηγό. Κάνω install drive, ανοίγω flash tool, πατάω scatter loading . Δεν θα έπρεπε να αναγνωρίσει το κινητό; (δεν το κάνει ) Edited by stdr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι κανείς στο ψάξιμο για αγορά;

Έχω κοντά δύο μήνες που θέλω να αγοράσω και δεν έχει κανείς στοκ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς στο ψάξιμο για αγορά;

Έχω κοντά δύο μήνες που θέλω να αγοράσω και δεν έχει κανείς στοκ!

 

θεωρησε τον ευατο σου τυχερο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον οδηγό. Κάνω install drive, ανοίγω flash tool, πατάω scatter loading . Δεν θα έπρεπε να αναγνωρίσει το κινητό; (δεν το κάνει )

 

Μετα απο αυτα που εγραψες πατας firmware update και μετά πατάς download και αφου πατησεις download ΤΟΤΕ συνδέεις το τηλεφωνο με το pc και το τηλεφωνο να ειναι τελειως κλειστό και με γεματη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

θεωρησε τον ευατο σου τυχερο

Χαχαχα Θεός!! :D

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδες. Εδω και λιγες μερες εχει χαλασει το ακουστικο του τηλεφωνου με αποτελεσμα να αναγκαζομαι να κανω/παιρνω ολες τις κλησεις με hansfree.

Πριν χαλασει για αρκετες μερες ακουγοταν σαν βραχνιασμενο. Εχει συμβει και σε κανεναν αλλο η ειμαι εγω ο γκαντεμης;

 

Καμια λυση υπαρχει; Περα απο τα handsfree;

 

Στάλθηκε από το HT3 μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Εδω και λιγες μερες εχει χαλασει το ακουστικο του τηλεφωνου με αποτελεσμα να αναγκαζομαι να κανω/παιρνω ολες τις κλησεις με hansfree.

Πριν χαλασει για αρκετες μερες ακουγοταν σαν βραχνιασμενο. Εχει συμβει και σε κανεναν αλλο η ειμαι εγω ο γκαντεμης;

 

Καμια λυση υπαρχει; Περα απο τα handsfree;

 

Στάλθηκε από το HT3 μου

 

Λογικά αν το πας σε έναν μάστορα θα στο φτιάξει στο πι και φι. Όλα τα ίδια ηχεία χρησιμοποιούν. Θα έχασε την επαφή του με την πλακέτα. Καλού κακού όμως κάνε μία επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων μήπως και έφαγε σκάλωμα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απαντηση. Ας ελπισω με τον μαστορα να γινει.

 

Στάλθηκε από το HT3 μου

 

Απλά να ξέρεις πως υπάρχει και επίσημη αντιπροσωπία στην Ελλάδα αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς. Αν το πήρες απο Κίνα δεν υπάρχει εγγύηση απο εδώ και θα πρέπει να πληρώσεις την επισκευή. Αν όμως το αγόρασες απο εδώ μπορείς να τους το στείλεις να στο φτιάξουν μιας και ισχύει η εγγύηση.

Ορίστε -> http://www.oebesa.gr/index.php/contact-us

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οταν ολα αποτυχουν τοτε ξαναπερνας την ρομ. Οι εργοστασιακες ρυθμισεις μαλλον δεν βοηθανε.

http://www.needrom.com/category/doogee/homtom/t3-homtom/

 

SOS

 

το κινητο μπρικαρε.

 

Εκανα τη διαδικασια ακριβως:

 

Φορτισα το τηλεφωνο, το εκλεισα, εβγαλα τη μπαταρια, μετα την ξαναεβαλα και δεν το ανοιξα.

 

Ανοιγω flash_tool.exe, διαλεγω MT6580_Android_scatter.txt , παταω download, συνδεω το τηλεφωνο

 

Πρωτα κοκκινη μπαρα, μετα μωβ, μετα κιτρινη, ολα καλα αναβει το πρασινο

 

Και τωρα τα σκουρα, αποσυνδεω το κινητο , παταω να ανοιξει και δεν κανει τιποτα. Βρε καλο μου βρε αυτο μου, παταω κουμπια τιποτα αυτο.

 

Ξανασυνδεω να φλασαρω , μενει μονο στην κοκκινη μπαρα και δεν προχωραει. Εμφανιζει το μυνημα S_FT_DA_NO_RESPONSE οσο κι αν εψαξα στο νετ δε βρηκα λυση.

 

Παρατηρησα επισης οτι οταν συνδεω το τηλεφωνο στο pc ακου συνεχεια τον ηχο συνδεσης και αποσυνδεσης. Να τα επαιξε η παλκετα του κινητου?

 

 

Καποια ιδεα? HT3 απλο εχω και κατσεβασα την τελευταια official.

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ακους τον ηχο συνδεσης αποσυνδεσης σημαινει οτι το τηλεφωνο σου ειναι ενταξει. Απλά περασες λαθος rom. Το ιδιο ειχα παθει κ εγώ. Το συγκεκριμενο κινητό βγαινει σε 2 εκδόσεις. Η α και η β. Εσυ εχεις την α και εγκατεστησες την β. Αυτό εγινε 99,9%.
Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που ακους τον ηχο συνδεσης αποσυνδεσης σημαινει οτι το τηλεφωνο σου ειναι ενταξει. Απλά περασες λαθος rom. Το ιδιο ειχα παθει κ εγώ. Το συγκεκριμενο κινητό βγαινει σε 2 εκδόσεις. Η α και η β. Εσυ εχεις την α και εγκατεστησες την β. Αυτό εγινε 99,9%.

 

 

Ευχαριστω πολυ! Ουτε το ηξερα οτι παιζαν δυο εκδοσεις.

 

Κατεβασα μια ρομ με παλαιοτερη ημερομηνια και παιζει κανονικα.

 

Για την ακριβεια κατεβασα την V2.0.6 . Πως ξερω αν εχω Α ή Β μοντελο? Θελω να εχω την τελευταια ρομ. Το κινητο το ειχα για να backup και δεν το χρησιμοποιουσα, απλα θελω να το δωσω στο θειο μου και δε θελω να εχει καποιο προβλημα.

 

EDIT Εκανε OTA update σε V2.1.2 απο μονο του, φανταζομαι ειναι η τελευταια.

 

Μια ερωτηση ακομα, εχει καποιο malware που πεταει το κινητο και πρπει να το ααπεγκαταστησω μονος μου?

Edited by dimzan
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι καθόλου. Βάλε το malwerbytes και κανε του ένα scan.

Και να σου βρει κάτι ειδικά μετά από flash συνήθως είναι false alarm.

Είναι όπως τα cracks με τα παιχνίδια του pc.

Οπότε μη σε αγχώνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπέρα & Χρόνια Πολλά.

Γνωστός μου 1 έφερε, 1 HomTom HT3 Dual Sim.Προσπάθησε με το πρόγραμμα SP_Flash_Tool_ να του αλλάξει Rom.

Απο οτι μου είπε του κόλλησε η εφαρμογή. Αποτέλεσμα ήταν η συσκευή να κολλήσει και να μήν μπαίνει ούτε σε Recovery Mode.

Kάθησα και του πέρασα την επίσημη έκδοση της εταιρείας, και το κινητό δούλεψε.

Όμως μας έβγαλε μήνυμα οτι χάθηκαν τα ΙΜΕΙ της συσκευής , με αποτέλεσμα να μην έχουμε πρόσβαση στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Με ψάξιμο στο Google είδα οτι οι συσκευές με Chipset ΜΤΚ , το παθαίνουν συχνά.

Είδαμε 1 οδηγό και κάναμε εισαγωγή και τα 2 IMEI.

Ωστόσο κανονικά δουλέυει και αναγνωρίζεται η μόνο 1η υποδοχή της κάρτας SIM.

Επιπλέον η συσκευή πλέον δέν πιάνει 3G, μόνο δίκτυο 2G.

Υπάρχει σωτηρία για τη συσκευή ?

Επόμενη κίνηση είναι να επικοινωνήσουμε με την HomTom μήπως μας δώσει λύση.

Να τονίσω οτι η 2η υποδοχή δέν έχει κάρτα SIM

Μας βγάζει το παραπάνω μήνυμα:

Edited by meletis_m
Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα & Χρόνια Πολλά.

Γνωστός μου 1 έφερε, 1 HomTom HT3 Dual Sim.Προσπάθησε με το πρόγραμμα SP_Flash_Tool_ να του αλλάξει Rom.

Απο οτι μου είπε του κόλλησε η εφαρμογή. Αποτέλεσμα ήταν η συσκευή να κολλήσει και να μήν μπαίνει ούτε σε Recovery Mode.

Kάθησα και του πέρασα την επίσημη έκδοση της εταιρείας, και το κινητό δούλεψε.

Όμως μας έβγαλε μήνυμα οτι χάθηκαν τα ΙΜΕΙ της συσκευής , με αποτέλεσμα να μην έχουμε πρόσβαση στο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

Με ψάξιμο στο Google είδα οτι οι συσκευές με Chipset ΜΤΚ , το παθαίνουν συχνά.

Είδαμε 1 οδηγό και κάναμε εισαγωγή και τα 2 IMEI.

Ωστόσο κανονικά δουλέυει και αναγνωρίζεται η μόνο 1η υποδοχή της κάρτας SIM.

Επιπλέον η συσκευή πλέον δέν πιάνει 3G, μόνο δίκτυο 2G.

Υπάρχει σωτηρία για τη συσκευή ?

Επόμενη κίνηση είναι να επικοινωνήσουμε με την HomTom μήπως μας δώσει λύση.

Να τονίσω οτι η 2η υποδοχή δέν έχει κάρτα SIM

Μας βγάζει το παραπάνω μήνυμα:

 

Εγώ θα έλεγα να ξαναπεράσεις την ROM ή να βάλεις άλλη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να ξαναπεράσεις την ROM ή να βάλεις άλλη έκδοση.

 

Άλλη έκδοση rom να βάλετε.

Δοκίμασα 2 διαφορετικές Version , το πρόβλημα παραμένει

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Τι μήνυμα ακριβώς σου βγάζει στην sim 2;

Θα το εξηγήσω πιο σωστά.

Πρίν την πειράξει ο κάτοχος την συσκευή , με το συνδυασμό *#06# εμφάνιζε 2 ΙΜΕΙ.

Δοκιμάσαμε και άλλη Version Rom, έαν τώρα πατήσεις *#06# εμφάνιζει μόνο 1 ΙΜΕΙ και απο κάτω γράφει ΜΗ ΕΓΚΥΡΟΣ

Πολλοί κάτοχοι περνούν το IMEI με το SN WRITER, και έιναι συχνό φαινόμενο στους MTK επεξεργαστές.

Έχω και το κουτί του κινητού, τα ΙΜΕΙ είναι ίδια με το αυτοκόλλητο που βρίσκεται , έστειλα και 1 Email στην HomTom ώστε να με καθοδηγήσει για την επιδιόρθωση του τηλεφώνου, αναμένω απάντηση τους.

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

Θα το εξηγήσω πιο σωστά.

Πρίν την πειράξει ο κάτοχος την συσκευή , με το συνδυασμό *#06# εμφάνιζε 2 ΙΜΕΙ.

Δοκιμάσαμε και άλλη Version Rom, έαν τώρα πατήσεις *#06# εμφάνιζει μόνο 1 ΙΜΕΙ και απο κάτω γράφει ΜΗ ΕΓΚΥΡΟΣ

Πολλοί κάτοχοι περνούν το IMEI με το SN WRITER, και έιναι συχνό φαινόμενο στους MTK επεξεργαστές.

Έχω και το κουτί του κινητού, τα ΙΜΕΙ είναι ίδια με το αυτοκόλλητο που βρίσκεται , έστειλα και 1 Email στην HomTom ώστε να με καθοδηγήσει για την επιδιόρθωση του τηλεφώνου, αναμένω απάντηση τους.

 

Τώρα κατάλαβα. Δοκίμασε να γράψεις εκ νέου τα IMEI με την εφαρμογή Chamelephon απο το play store και πες αν διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα. Δοκίμασε να γράψεις εκ νέου τα IMEI με την εφαρμογή Chamelephon απο το play store και πες αν διορθώθηκε.

 

To ΙΜΕΙ το διόρθωσα με το πρόγραμμα SN Writer. H απάντηση της εταιρείας ήταν να πληκτρολογήσω

Dear Customer,

 

Here is the imei:

 

*#*#12306#*#*

 

 

Best regards,

 

HOMTOM

και να πληκτρολογήσω τα ΙΜΕΙ, πλέον η συσκευή δουλεύει σωστα

Xiaomi mia2 lite 4/64 & redmi 8a 2/32
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
το fota provider αρχισε παλι να μου βγαζει διαφημισεις τις τελευταιες μερες. παρατηρησε κανεις αναλογο προβλημα. εννοειται πως εχω root και adblock
Link to comment
Share on other sites

το fota provider αρχισε παλι να μου βγαζει διαφημισεις τις τελευταιες μερες. παρατηρησε κανεις αναλογο προβλημα. εννοειται πως εχω root και adblock

 

οχι.

παγωσε την εφαρμογη με το titanium backup ή αλλο ανάλογο.

adblock ποιο? Μήπως κάποια άλλη εφρμογή στο κάνει αυτό?

launcher έχεις αλλάξει?

 

να κατεβάσεις το adway (εκτός playstore)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...