Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4


giannis12a
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους....

Εδω και 3 μερες ειμαι κατοχος κι εγω του G 4..Προερχομενος απ το υπεροχο G2,(το οποιο μου εβγαζε περιπου 3 ωρες σοτ και 3 ωρες κλησεις...7 μερες εκτος φορτισης),εχω να πω μονο ευχαριστες εντυπωσεις.Ειναι το 602 με ΜΜ και version 1,1...Σχετικα με την μπαταρια....το αφησα να σβησει μονο του απ την φορτιση που ειχε απ το εργοστασιο και μετα το φορτισα σβηστο.Στη συνεχεια το σκαλιζα συνεχεια και μου εβγαλε περιπου 5 ωρες σοτ..Δευτερη φορτιση και ειδα μεγαλη βελτιωση..τωρα ειμαι στο 49% απο χτες το μεσημερι με 3,5 ωρες σοτ,με σκαλισμα και πολυ youtube με τραγουδια και βιντεο.Αυτο που εχω καταλαβει και απ το G2 ειναι οτι δεν χρειαζεται να βαλουμε κανενα προγραμα απ αυτα που κυκλοφορουν στο play store τυπου cleen master κλπ....μονο ζημια κανουν στην μπαταρια.Τωρα για σκορ αν ενδειαφερει καποιον..εβγαλε 67400 με το Antutu 6.Αυτα απο μενα...σε μερικες μερες θα σας πω νεοτερα απ την μπαταρια.

 

ρε παιδια τι του κανετε και βγαζει τοσες ωρες? εγω το εχω 3 μερες και μου βγαζει 3 ωες

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 921
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μιλάς για χρόνους αναμονής ενώ το Wi-Fi είναι ενεργό δεν ξέρω. Πάντως σε χρήση με mobile data ενεργά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ 3g και 2g. Ακόμη και στην αντίστοιχη αναμονή, το 3g φαίνεται σαφώς πιο ενεργοβόρο από το 2g.

 

Μιλάω για χρόνο αναμονής και χρόνο ομιλίας.

 

Ακόμη και εάν θέλεις να συγκρίνεις χρήση δεδομένων, θα πρέπει να συγκρίνεις ίδιους όγκους δεδομένων και όχι χρόνο σύνδεσης.

Πχ. Για να κατεβάσεις 10 ΜΒ σε 3G χρειάζεσαι 100 φορές λιγότερο χρόνο απ' ότι σε 2G.

 

Όταν λες "φαίνεται πιο ενεργοβόρο" τί εννοείς? Τα νούμερα δείχνουν το αντίθετο, το ίδιο και η εμπειρία (η δικιά μου και άλλων). Ο βασικός λόγος να καταναλώνει περισσότερο το 3G είναι να έχει χειρότερο σήμα, με αποτέλεσμα να δουλεύει ο πομπός σε μεγαλύτερη ισχύ. Εννοείται ότι κάνουμε τη σύγκριση για ίδια σχετικά επίπεδα σήματος (και πάλι το 3G πλεονεκτεί γιατί δουλεύει σε χαμηλότερη απόλυτη ισχύ).

Link to comment
Share on other sites

Πως και ποτε πρέπει να το φορτιζεις οταν το παιρνεις καινουριο για καλυτερη αποδοση μπαταριας? (κλειστο, πολλες ωρες , να εχει πεσει στο 20% ) ???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, οι παράγοντες που συντελουν στην αυτονομία είναι άπειροι. Μη σπάσετε το κεφάλι σας να βρείτε γιατί κάποιος έχει μεγαλύτερη αυτονομία από σας. Απλά το πιθανότερο είναι πως χρησιμοποιείτε τη συσκευή πιο εντατικά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Πως και ποτε πρέπει να το φορτιζεις οταν το παιρνεις καινουριο για καλυτερη αποδοση μπαταριας? (κλειστο, πολλες ωρες , να εχει πεσει στο 20% ) ???

Λες για την πρώτη φόρτιση! Βάλε το στην πρίζα όταν το πάρεις και όταν φτάσει 100% άστο μισή ώρα παραπάνω και βγάλτο. Δεν υπάρχει λόγος να το αφήσεις στην πρίζα για ώρες γιατί πολύ απλά όταν η μπαταρία φτασει στο 100% σταματάει να τραβάει ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160306/8e6d9b8d7c529fb50d911a84df059eb3.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160306/18c296a33222197dda346098875979de.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160306/d10eb9729f5f286f2369a80370faf0dc.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://s8.postimg.org/mo8jzljkx/Screenshot_2016_03_08_17_08_18.jpg

 

Κρίμα γιατί είναι ωραίο τηλέφωνο.

Δεν με έβγαλε ούτε στη δουλειά μου. Με κρεμασε.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Αν το δουλεύεις διαρκώς με 4g μην περιμένεις κάτι παραπάνω. Όλα τα τηλέφωνα πάνω κάτω εκεί θα σε έβγαζαν υπό αυτές τις συνθήκες.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Αν το δουλεύεις διαρκώς με 4g μην περιμένεις κάτι παραπάνω. Όλα τα τηλέφωνα πάνω κάτω εκεί θα σε έβγαζαν υπό αυτές τις συνθήκες.

 

Ok θα το βγάλω το 4g να δούμε

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Ok θα το βγάλω το 4g να δούμε

Και με 3g η διαφορά δε θα είναι μεγάλη. Απλά όταν είσαι εντός με WiFi φρόντισε να το γυρνάς σε 2g GSM. Διαφορετικά, ακόμη και η απλή αναμονή σε 3g και 4g μειώνει την αυτονομία αρκετά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Και με 3g η διαφορά δε θα είναι μεγάλη. Απλά όταν είσαι εντός με WiFi φρόντισε να το γυρνάς σε 2g GSM. Διαφορετικά, ακόμη και η απλή αναμονή σε 3g και 4g μειώνει την αυτονομία αρκετά.

 

Αααα ένα ένα μου τα λες, από το 4g στο 3g και τώρα στο 2g

Στο τέλος θα μου πεις να το κλείσω το τηλέφωνο για να κρατήσει η μπαταρία.

Αστειεύομαι...

 

Η αλήθεια είναι ότι εκεί που ήμουν σήμερα ήταν ημιυπόγειο χωρίς καλό σημα, μια είχα μία δεν είχα.

Του πέρασα και κάτι Google now, hd widgets, moovit και το κακομοιρο τα είδε όλα.

Αλλά και πάλι θα ήθελα κάτι παραπάνω, δεν το χρησιμοποίησα για χαζά πράγματα όπως παιχνίδια.

Τέλος πάντων θα δούμε

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω πάρει το charging kit με 2η μπαταρία ώστε να το χρησιμοποιώ το κινητό στο maximum όταν το χρειάζομαι χωρίς να με ενδιαφέρει η μπαταρία. Για να καταλάβεις τη φωτεινότητα την έχω μόνιμα στο 70% περίπου.

 

Αν θες όμως με μια μπαταρία και μια φόρτιση να βγάζεις τη μέρα, θα πρέπει να κάνεις κάποιες θυσίες. Αυτό σε όλα τα smartphones φυσικά, όχι μόνο σε αυτό.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω πάρει το charging kit με 2η μπαταρία ώστε να το χρησιμοποιώ το κινητό στο maximum όταν το χρειάζομαι χωρίς να με ενδιαφέρει η μπαταρία. Για να καταλάβεις τη φωτεινότητα την έχω μόνιμα στο 70% περίπου.

 

Αν θες όμως με μια μπαταρία και μια φόρτιση να βγάζεις τη μέρα, θα πρέπει να κάνεις κάποιες θυσίες. Αυτό σε όλα τα smartphones φυσικά, όχι μόνο σε αυτό.

 

Έχεις κάποιο λινκ για αξιοπιστη μπαταρία και το charging kit? Θα χρειαστώ σίγουρα.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Λινκ δεν έχω ευκαιρο, αλλά το πήρα από play247.gr σε ορίτζιναλ retail σφραγισμένη συσκευασία στα 44 ευρώ.

 

Αναζητήσε το ως LG G4 charging kit.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Σας βολεύει περισσότερο το βγαλε-βαλε μπαταρια-καπακι;;; Δεν ημουν ποτέ υπέρ της 2ης μπαταρίας.

 

προσωπικά με powerbanks xiaomi (10000 και 160000) έχω σωθεί. Ειδικά το 10000mAh δεν ειναι ιδιαίτερα ογκώδες πιστευω.

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι παιδιά για καλό και για κακό έχω έναν φορτιστή στη δουλειά και με ένα μισάωρο αν χρειαστεί βγάζω το υπόλοιπο της ημέρας. Φυσικά φορτιστής υπάρχει και στο επαγγελματικό αυτοκίνητο.

Όμως αυτές τις λύσεις δεν τις έχω τώρα, της έχω από την ώρα που πήρα smartphone απλά τις αναβαθμίζω σε Amber οπότε χρειάζεται

Το g4 μου βγάζει άνετα μιάμιση μέρα κανονικής χρήσης και 4.30 sot

Practice what you preach
Link to comment
Share on other sites

Σας βολεύει περισσότερο το βγαλε-βαλε μπαταρια-καπακι;;; Δεν ημουν ποτέ υπέρ της 2ης μπαταρίας.

 

προσωπικά με powerbanks xiaomi (10000 και 160000) έχω σωθεί. Ειδικά το 10000mAh δεν ειναι ιδιαίτερα ογκώδες πιστευω.

Καλά συγκρίνεις τη δεύτερη μπαταρία με το power bank? Τη μπαταρία μέσα σε 20 δευτερόλεπτα την αλλάζεις και έχεις μια φρέσκια 100% φορτισμένη. Το power bank πρέπει να το έχεις κουμπωμενο επάνω στη συσκευή σου για αρκετή ώρα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση και απο μενα,ειμαι κατοχος του κινητου εδω και μια εβδομαδα χιλιοευχαριστημενος μπορω να πω αλλα οταν κανω internet zapping η μπαταρια πεφτει καθε 6-7 περιπου 1% και λεω τι γινεται,να αναφερω οτι φωτεινοτητα ειμαι μονιμως την ημερα στο 60% και το βραδυ 40% τν ρυθμιζω εγω,εχω να βαλω 100% απο τοτε που το ανοιξα !!!σιγουρα με την χρηση και για αυτα που το χρειαζομαι βγαζει μια μερα αλλα αν ξεγελαστω και πω ιντερνετ για καμια ωριτσα φοβαμαι αν θα εχω για κλησεις μπαταρια ας πουμε.
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση και απο μενα,ειμαι κατοχος του κινητου εδω και μια εβδομαδα χιλιοευχαριστημενος μπορω να πω αλλα οταν κανω internet zapping η μπαταρια πεφτει καθε 6-7 περιπου 1% και λεω τι γινεται,να αναφερω οτι φωτεινοτητα ειμαι μονιμως την ημερα στο 60% και το βραδυ 40% τν ρυθμιζω εγω,εχω να βαλω 100% απο τοτε που το ανοιξα !!!σιγουρα με την χρηση και για αυτα που το χρειαζομαι βγαζει μια μερα αλλα αν ξεγελαστω και πω ιντερνετ για καμια ωριτσα φοβαμαι αν θα εχω για κλησεις μπαταρια ας πουμε.

 

ποια εκδοση λογισμικου εχεις???

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

6.0MM εχω,ολα σωστα ειναι απο φορτισεις εννοω ξερω,αλλα κατεβαινει σχετικα γρηγορα τι να πω,υπαρχει καποιο προβλημα η μπορω καπως να το διορθωσω?
Poco x3
Link to comment
Share on other sites

6.0MM εχω,ολα σωστα ειναι απο φορτισεις εννοω ξερω,αλλα κατεβαινει σχετικα γρηγορα τι να πω,υπαρχει καποιο προβλημα η μπορω καπως να το διορθωσω?

 

μερα με την μερα θα δεις διαφορα αφου εχεις την 6.0 ειναι λιγο νωρις ακομα γιατι ακομα καλιμπραρει την μπαταρια εχε λιγο υπομονη και γω ετσι σαν και σενα ημουνα αλλα με ηρέμησε ο takaros και τωρα ολα καλα....

[sIGPIC][/sIGPIC]

''ΖΗΣΕ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΡΙΟ''

"Οι απόψεις είναι σαν τις κω@@@πίδες. Όλοι έχουν από μία."

smrtphone history:HTC Desire**SONY XPERIA SP**LG G3 32Gb**LG G4**ΧΙΑΟΜΙ ΜΙ 9Τ

Link to comment
Share on other sites

Καμία καλή after market μπαταρία /charging kit σε καλή τιμή από ebay παίζει ή το ορίτζιναλ είναι μονόδρομος?
Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

After market μπαταρίες καλό είναι να τις αποφεύγεις. Σχεδόν πάντα έχουν σημαντικά χαμηλότερη απόδοση από την ονομαστική, και επιπλέον τίθενται και θέματα ασφαλείας με μουφα μπαταρίες.

 

Το original charging kit το βρίσκεις νομίζω από ebay και αμαζον και κοντά στα 30. Απλά ότι κι αν πάρεις να προσέξεις να είναι στην αυθεντική retail συσκευασία.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Κάντε συχνά clear τα tasks που δεν χρειάζεστε. Το ξέρω, ενοχλητικό, αλλά

βοήθησε αφάνταστα όσο αναφορά την μπαταρια εμένα.

Δικέφαλε θα τρελαθώ.... :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...