Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το GPS του είναι χάλια. Το χειρότερο που έχω συναντήσει σε συσκευή. Συνέχεια χάνει το σήμα. Το δοκίμασα και σε ταράτσα με καθαρό ουρανό και με το ζόρι εμφανίζει κάποιο δορυφόρα με πράσινο χρώμα(χρησιμοποίησα το GPS test) και με το που αλλάζει ο προσανατολισμός οθόνης χάνει τα πάντα. Στην πλοήγηση είναι άθλιο. Ανά μερικά δευτερόλεπτα σε βγάζει αλλού και γίνεται συνεχώς επαναπροσδιορισμός διαδρομής. Την περισσότερη ώρα δεν δίνονται καν οδηγίες πλοήγησης λόγω αυτό. Δοκίμασα με google maps και tomtom(και με δεδομένα ανοιχτά). Έχει κανείς λύση μήπως και διορθωθεί η κατάσταση?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεγάλη απογοήτευση το gps, το οποίο δε φαίνεται να είναι πρόβλημα hardware αλλά software/driver(Το doogee Χ5 που πρέπει να έχει το ίδιο chip, δεν έχει κανένα πρόβλημα). Και απ' ότι φαίνεται η cubot δεν πρόκειται να κάνει τίποτα. Δείτε την απάντηση που μου έστειλαν:

Dear Sir/Madam,

 

The location could be fix if there are above 3 satellites.

 

For car navigation, please use car navigation system instead of phone's which would be more proffessional.

 

best regards,

 

Selina

problem solved! :lol:

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Δε νοείται με αυτό το chip το συγκεκριμένο κινητό να μην έχει καλό GPS. Η αδερφή μου που το έχει μία χαρά ακριβέστατο είναι και χωρίς να χάνει το σήμα. Χρησιμοποιεί Navigon και Sygic.

Μία λύση που μπορώ να σου προτείνω και έχει βοηθήσει πολύ κόσμο με κινεζοκινητά είναι να κατεβασεις απο το Play Store την εφαρμογή GPS Test και να πας φυσικά σε ανοιχτό χώρο με κλειστά τα δεδομένα και τα wifi. Να ανοίξεις την εφαρμογή GPS Test να πατήσεις τις τρεις τελείες, να διαλέξεις AGPS και από εκεί clear only. Μετά περίμενε μέχρι να κλειδώσει δορυφόρο. Την πρώτη φορά μπορεί να σου πάρει και 2-3 λεπτά. Έχε υπομονή. Όταν κλειδώσει μπορείς να το χρησιμοποιήσεις κανονικά και τις επόμενες φορές θα κλειδώνει πιο γρήγορα σε δορυφόρο.

Καλού κακού κανε και μία επανεκκίνηση του κινητού σου κάπου κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Μα το πρόβλημα δεν φαίνεται να είναι του δέκτη του gps, δορυφόρους βρίσκει σε μερικά δευτερόλεπτα και κλειδώνει σε 6-9 σταθερά(τουλάχιστον σε ανοιχτό χώρο). Το πρόβλημα που υπάρχει οφείλεται πιθανότατα στο λογισμικό ή και τον οδηγό για το gps που χρησιμοποιεί η cubot, πράγμα που κάνει αδύνατη την πλοήγηση, ειδικά όταν είναι ενεργοποιημένα τα δεδομένα. Αυτά που ανέφερες τα έχω βρει και εγώ και τα έχω κάνε ήδη. Το μόνο που βοηθάει λίγο είναι το κλείσιμο των δεδομένων, αλλά και πάλι υπάρχουν προβλήματα στην πλοήγηση.

Απλά η cubot δεν έχει καν τη διάθεση ν' ασχοληθεί(όπως φαίνεται και από την απάντηση που παρέθεσα) για να το διορθώσει. Υπάρχουν πολλές αναφορές σχετικά με αυτό και στο 4pda.ru φόρουμ που υπάρχει μεγάλη κινητικότητα, αλλά και στο φόρουμ της cubot σχετικά με αυτό από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε η συσκευή.

Μα κι εμείς είμαστε παράλογοι. Αφού έχει gps δε μας φτάνει αυτό? θέλουμε και να δουλεύει και όπως πρέπει?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω από εκεί και πέρα τι μπορεί να φταίει. Πάντως στης αδερφής μου που το χρησιμοποίησα και εγώ μία χαρά πηγαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Προς οποιονδήποτε μπορεί να βοηθήσει, αυτό εδώ είναι με τη νέα η την παλιά emmc??? Εχει την M800_cubot_v5.0_20160815 επισυνάπτεται και φωτο IMG_20170515_183448_445.jpg Edited by georgethefurious
Link to comment
Share on other sites

Έχω τη συσκευή μια εβδομάδα και έχει το παρακάτω:

=============================

Type: DL2016

Date: 08/2016

CID: 450100444c32303136012b4e79328379

FwRev: 0x01

============================

Λογικά είναι το καινούριο, οπότε εσύ έχεις το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Έχεις την καινούργια έκδοση emmc ενώ εγώ την παλιά, μόλις ξεμπέρδεψα και με το root. Μόνο ένα μικρό πρόβλημα έχω. Στο wifi εκεί που εμφανίζονται τα δίκτυα μου βγάζει ένα δίκτυο Nvram err 0x02. (???) Είχε και άλλο παιδί το ίδιο πρόβλημα; Κατά τα άλλα είναι όλα άψογα λειτουργικά και με ροοτ τώρα πια. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον saviano για τον χρόνο του. Screenshot_20170516_192905.png Edited by georgethefurious
Επισυνάπτω αρχείο φωτογραφιας
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Έχεις την καινούργια έκδοση emmc ενώ εγώ την παλιά, μόλις ξεμπέρδεψα και με το root. Μόνο ένα μικρό πρόβλημα έχω. Στο wifi εκεί που εμφανίζονται τα δίκτυα μου βγάζει ένα δίκτυο Nvram err 0x02. (???) Είχε και άλλο παιδί το ίδιο πρόβλημα; Κατά τα άλλα είναι όλα άψογα λειτουργικά και με ροοτ τώρα πια. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον saviano για τον χρόνο του. Screenshot_20170516_192905.png

 

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Το πιο εύκολο είναι να επαναφέρεις τη vram από ένα παλιό backup. Στο restore στο TWRP επιλέγεις μόνο το partition vram

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πάρει backup, δοκίμασε και αυτά που γράφονται εδώ:

https://www.skyneel.com/how-to-fix-nvram-error-in-all-mediatek-devices

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει... Αφού ακολούθησα την παραπάνω διαδικασία. Τι άλλες επιλογές έχω;

Καθησα τρεις ώρες και έστησα ξανά το κινητό από την αρχή.

Τι επιλογές έχω τώρα και από τη στιγμή που δε κράτησα backup..??

Να το φλασαρω πάλι με clean rom θα βγάλει το ίδιο σφάλμα..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.........

Ψάξε για τη λύση (και άλλα ΠΟΛΛΑΑΑΑ!!!) στο ρωσικο φορουμ (4pda)(κάνε χρήση του google translate).Εκει, το Note S , του έχουν αλλάξει τα "φώτα"!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για τη λύση (και άλλα ΠΟΛΛΑΑΑΑ!!!) στο ρωσικο φορουμ (4pda)(κάνε χρήση του google translate).Εκει, το Note S , του έχουν αλλάξει τα "φώτα"!!! ;)
Αν και το επιχείρησα δεν έβγαλα άκρη γιατί η μετάφραση μου έβγαλε τα μάτια. Έκανα μια απόπειρα να βάλω custom rom(cyanogenmod 13 από needrom) μα σε όλες τις προσπάθειες ενώ έκανε boot κόλλαγε στο logo titanium (bootloop) Φυσικά αυτή τη φορά κράτησα backup αλλά με τρώει το σκουλήκι για custom καταστάσεις. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία;;; Edited by georgethefurious
Mistake
Link to comment
Share on other sites

Αν και το επιχείρησα δεν έβγαλα άκρη γιατί η μετάφραση μου έβγαλε τα μάτια. Έκανα μια απόπειρα να βάλω custom rom(cyanogenmod 13 από needrom) μα σε όλες τις προσπάθειες ενώ έκανε boot κόλλαγε στο logo titanium (bootloop) Φυσικά αυτή τη φορά κράτησα backup αλλά με τρώει το σκουλήκι για custom καταστάσεις. Είχε κανείς παρόμοια εμπειρία;;;

 

Έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν το φλασάρισμα της ρομ? Τα gapps τα έβαλες? Μήπως δεν περίμενες αρκετά(το πρώτο boot χρειάζεται αρκετό χρόνο συνήθως)?

EDIT:

Τα παρακάτω βήματα τα ακολούθησες?

============================

1. Flash oficiall 6.0 Android V3 by SP Tool

2. Flash TWRP 3.0.2 for 6.0 Android by SP Tool

3. Wipe Davlik/ART Cache, Cache, Internal Storage, Syste, Data

4. Install ROM (Cubot-Note-S-Titanium.zip)

5. Install Gaaps (open_gapps-arm-6.0-pico-20161003.zip)

6. SuperSU (SR1-SuperSU-v2.78-SR1-20160915123031.zip)

7. Xposed (xposed-v86-sdk23-arm.zip)

8. Wipe Davlik/ART Cache and Cache

9. Reboot System

10. Wait

======================================

Link to comment
Share on other sites

Έκανες επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πριν το φλασάρισμα της ρομ? Τα gapps τα έβαλες? Μήπως δεν περίμενες αρκετά(το πρώτο boot χρειάζεται αρκετό χρόνο συνήθως)?

EDIT:

Τα παρακάτω βήματα τα ακολούθησες?

============================

1. Flash oficiall 6.0 Android V3 by SP Tool

2. Flash TWRP 3.0.2 for 6.0 Android by SP Tool

3. Wipe Davlik/ART Cache, Cache, Internal Storage, Syste, Data

4. Install ROM (Cubot-Note-S-Titanium.zip)

5. Install Gaaps (open_gapps-arm-6.0-pico-20161003.zip)

6. SuperSU (SR1-SuperSU-v2.78-SR1-20160915123031.zip)

7. Xposed (xposed-v86-sdk23-arm.zip)

8. Wipe Davlik/ART Cache and Cache

9. Reboot System

10. Wait

======================================

 

Ακριβώς και κατά γράμμα τα κανω όλα αλλά κολλάει στο boot πάνω από μισή ώρα κάθε φορά... Εγώ προσπαθώ μέσω twrp recovery 3.02(αυτό που επισυνάπτεται στα αρχεία του saviano). Μήπως θέλει κάποια άλλη έκδοση twrp? Έχει 2-3 στο needrom.com...

Edited by georgethefurious
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το φλασάρισμα γίνεται επιτυχώς, δεν έχει πρόβλημα η TWRP. Είναι πιθανό βέβαια να φταίνε τα gapps. Έχω μερικά χρόνια ν' ασχοληθώ με cyanogenmod, αλλά απ' όσο θυμάμαι από άλλες συσκευές πολλές φορές το πρόβλημα bootloop προερχόταν από την έκδοση των gapps. Δοκίμασε να βάλεις κάποια άλλη(π.χ nano ή micro).

https://forum.xda-developers.com/android/software/app-minimal-gapps-gapps-lp-20150107-1-t2997368

 

Σημ: ο παραπάνω σύνδεσμος είναι ενδεικτικός, υπάρχουν και άλλα παρόμοια θέματα στο xda με links για τα gapps

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

=========================

1. Flash oficiall 6.0 Android V3 by SP Tool

2. Flash TWRP 3.0.2 for 6.0 Android by SP Tool

3. Wipe Davlik/ART Cache, Cache, Internal Storage, Syste, Data

4. Install ROM (Cubot-Note-S-Titanium.zip)

5. Install Gaaps (open_gapps-arm-6.0-pico-20161003.zip)

6. SuperSU (SR1-SuperSU-v2.78-SR1-20160915123031.zip)

7. Xposed (xposed-v86-sdk23-arm.zip)

8. Wipe Davlik/ART Cache and Cache

9. Reboot System

10. Wait

======================================

Μήπως λείπουν κάποια βήματα από την διαδικασία; Όπως πχ με το που φλασαρεις την Official rom και το twrp το ανοίγεις να δουλέψει και ύστερα κάνεις επαναφορά εργοστασιακων ρυθμισεων και wipe και μετά το φλασαρισμα;;;;Θα τα δοκιμάσω όλα και θα γράψω την ακριβή διαδικασία στα ελληνικά εαν με το καλό περάσει.
Link to comment
Share on other sites

Εννοούνται. Αφού φλασάρεις την TWRP, θα πρέπει να εκκινήσεις τη συσκευή σε recovery mode(ΤWRP) και από εκεί να κάνεις τα wipe κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εννοούνται. Αφού φλασάρεις την TWRP, θα πρέπει να εκκινήσεις τη συσκευή σε recovery mode(ΤWRP) και από εκεί να κάνεις τα wipe κλπ.

Εγώ εννοούσα να το εκκινησω κανονικά να δουλέψει η μαμισια ρομ μήπως αλλάξει κάτι. Δυστυχώς όμως ότι και να έκανα, ενώ καταφέρνω να κάνω install το titanium.zip και τα gapps έχω bootloop επ αοριστον. Στο needrom.com διάβασα πως μερικές ρομ περνάνε με χρήση του TWRP red??? Το οποίο όσο κι αν έψαξα δεν το βρίσκω(;) Σε καναδυο άλλες ρομ που επιχείρησα βγάζει άλλο σφάλμα στο twrp (updater error 6 failed to install xxxxx.zip).

Όσο για φλασαρισμα από το flashtool κάθε ρομ θέλει το δικό της scatter.txt και τα αρχεία της σε μορφή .img (bootloader.img , preloader.img, system.img κτλ) αυτό κατάλαβα. Έχει κανένας το κινητό με μια οποιαδήποτε custom rom?

Link to comment
Share on other sites

Τι να αλλάξει? Το πρόβλημα υπάρχει με την ρομ που βάζεις, όχι με τη recovery. Όπως έγραψα και πιο πάνω, από τη στιγμή που φλασάρεται η ρομ χωρίς σφάλμα δεν έχει πρόβλημα η recovery. H red recovery υπάρχει στο needrom:

https://www.needrom.com/download/cobot-note-s-6-0/

αν και δε νομίζω ότι έχει κάτι ιδιαίτερο, εκτός από το ότι έχει κόκκινο skin.

Για το flash tool, δε χρειάζεται ειδικό scatter μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αυτό από μια επίσημη ρομ που είναι για τη συσκευή. Τα επικίνδυνα πάντως είναι τα preloader bootloader μιας και αν είναι για διαφορετική έκδοση(π.χ παλιό/νεο emmc) θα οδηγήσουν σε brick.

Δοκίμασες να κάνεις εκκίνηση χωρίς καθόλου gapps(πριν τα φλασάρεις)? Ή φλασάροντας διαφορετική έκδοση gapps?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. Δυστυχώς η μόνη ρομ που φαίνεται να προχωράει είναι η titanium(cwm13) η οποία μου δίνει συνεχώς bootloops δηλαδή περιμένω πάνω από 20` και τίποτα. Καναδυο άλλες που δοκίμασα να πετάξω μέσα ήταν οι s8 port for cubot note s και άλλη μια που λέγεται ding-ding οι οποίες έβγαλαν λάθος updater error 6. Δεν πειράζει, τουλάχιστον έβαλα το xposed και κάθομαι και σκαλίζω

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα. Το πιο εύκολο είναι να επαναφέρεις τη vram από ένα παλιό backup. Στο restore στο TWRP επιλέγεις μόνο το partition vram

Φίλε εσύ που έχεις πέρασει custom rom θέλω να μου πεις ποια ρομ και ποιο twrp χρησιμοποιησες. Εμένα μου βγάζει κάποια error και τρώω bootloop. Χρησιμοποιώ το 3.02 που είναι στον οδηγό του saviano. Εχω φάει τρελή ήττα.

Σε άλλα κινητά τα κατάφερνα με την πρώτη, τώρα όμως όλο error

Link to comment
Share on other sites

επιδη δεν εχω χρονο να διαβασω για το κινητο, ενας φιλος θελει να το παρει απο σκρουτζ και με ρωταει αν ειναι αξιοπιστο και γενικα αν αξιζει σαν τηλεφωνο. αν μπορει καποιος να με πει 5 πραγματα ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε εσύ που έχεις πέρασει custom rom θέλω να μου πεις ποια ρομ και ποιο twrp χρησιμοποιησες. Εμένα μου βγάζει κάποια error και τρώω bootloop. Χρησιμοποιώ το 3.02 που είναι στον οδηγό του saviano. Εχω φάει τρελή ήττα.

Σε άλλα κινητά τα κατάφερνα με την πρώτη, τώρα όμως όλο error

 

Το TWRP είναι εδώ https://www.needrom.com/download/twrp-3-0-2-6es-by-mdsdev/ (θα κατεβάσεις την έκδοση MM για Android 6) η ROM (original) εδώ https://www.needrom.com/download/cubot-note-s-8/ . Είναι για το παλιό chip.

Link to comment
Share on other sites

Το TWRP είναι εδώ https://www.needrom.com/download/twrp-3-0-2-6es-by-mdsdev/ (θα κατεβάσεις την έκδοση MM για Android 6) η ROM (original) εδώ https://www.needrom.com/download/cubot-note-s-8/ . Είναι για το παλιό chip.

 

Για εναν περιεργο λογο με το twrp που δινεις ,συνεχιζει με τα error.Εβαλα λοιπον αυτο που δινει πιο πανω ο dancer69 το Red TWRP και επιτελους περασα custom rom.Ολα κομπλε.Θα ψαξω και μερικα αλλα πραγματα και θα φτιαξω εναν μινι οδηγο για περασμα custom rom.Μεχρι ωρας βρισκω πολλα bug σε δυο ρομ που δοκιμασα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...