Jump to content

Cubot Note S


telefoneri
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το μαγαζί το τηλέφωνο που σου πούλησε το έχει εισάγει από κινα γιαυτό και ο ένας χρόνος εγγύησης δύο χρόνια δίνετε μόνο αν το έχεις αγοράσει από τόν επίσημο εισαγωγεα της cubot στην Ελλαδα

 

sent from my Dinosaur

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

O Stock Recovery είναι μία "λειτουργία" μέσω της οποία μπορείς να κάνεις π.χ Update ή εγκατάσταση εφαρμογών μέσω ADB, να κάνεις Wipε Cache, Wipe data κλπ

 

Υπάρχουν και άλλα recoveries (π.χ TWRP) με τα οποία μπορείς να κάνεις και άλλα πράγματα π.χ full Nandroid backup , wipe dalvik cache , εγκατάσταση Custom ROMS κλπ.

 

Γενικά...είναι ένα πράγμα στο οποίο ανοίγει η συσκευή πριν φορτώσει οτιδήποτε άλλο. Του Cubot δεν το έχω δουλέψει κάθόλου.

Στο Rn3 pro ας πούμε (που έχω πειραματιστεί αρκετά) μέσω TWRP μπορείς να κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Μέχρι και format την συσκευή σου (σβήσιμο των πάντως, και του λειτουργικού) και εγκατάσταση custom rom απο USB ή SD :-)

Γενικά, το recovery είναι εργαλείο για αυτόν που πειραματίζεται με rom κλπ. Μπορεί όμως να σε "σώσει" και απο κάποια κολλήματα ή δυσλειτουργίες μέσω Wipe cache και Wipe dalvik cache. Μπορεί επίσης να αναστήσει νεκρές (λόγω software) συσκευές.

Όσο ΕΡΓΑΛΕΙΟ είναι στα χέρια αυτού που γνωρίζει, άλλο τόσο επικίνδυνο είναι στα χέρια αυτού που δεν γνωρίζει. Με μία κίνηση μπορείς να ρημάξεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Φυσικά όλα διορθώνονται μέσω του recovery αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις πώς.

 

Υ.Γ

- Η δικιά μου συσκευή στο 4ωρο δεν πιάνει 100% με τίποτα.

- Δεν βλέπω τρεμόπαιγμα στην οθόνη (εάν εννοείς αυτό). Μάλιστα θα έλεγα οτι επιτέλους δουλεύει σωστά και ο αισθητήρα φωτός. Με την 5 υπολειτουργούσε ... στην ουσία δεν δούλευε.

 

Ααα, thanks!! :) Stock recovery δεν είναι το μενού που μπαίνουμε με volume down+ power;

 

P.S.:

- Η μπαταρία ευτυχώς δεν έχει αλλάξει καθόλου συμπεριφορά με το update. Με τον ίδιο ρυθμό φορτίζει και με τον ίδιο ή και ακόμα καλύτερο ρυθμό αποφορτίζει.

-Δε χρησιμοποιώ σε κανένα κινητό μου αυτόματη φωτεινότητα. Τη δοκίμασα στο Cubot, αλλά δεν καταλάβαινε τίποτα. :lol: :lol:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αγορασα ενα Cubot Note S χρυσο απο Κινα. Αλλα δυστυχως εσπασε η οθονη.Κοιταζω και ebay και aliexpress και η οθονη εχει 30 ευρω! Εγω το αγορασα 70 ευρω απο gearbest. Μηπως ξερει καποιος αν μπορω να βρω καπου αλλου πιο φθηνα? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί το τηλέφωνο που σου πούλησε το έχει εισάγει από κινα γιαυτό και ο ένας χρόνος εγγύησης δύο χρόνια δίνετε μόνο αν το έχεις αγοράσει από τόν επίσημο εισαγωγεα της cubot στην Ελλαδα

 

sent from my Dinosaur

Το Cubot Note S εισάγεται στην Ελλαδα?

Γιατι στο πιο πανω σαητ που εδωσα δεν το βλεπω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν συγκεκριμένα το s εισάγεται ή απλά έχει εξαντληθεί

 

sent from my Dinosaur

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα και καλώς σας βρήκα.Αν και το παρακολουθώ το τελευταίο διάστημα το σάιτ λόγω ότι είμαι στην αναζήτηση κινητού αποφάσισα να γράψω και γω την γνώμη μου,σχετικά με τα ελληνικά μαγαζιά.Είχα (και είμαι ακόμη) πεισθεί από τις καλές σχετικά γνώμες για το Note S και πήγα σήμερα να του ρίξω μια ματιά και από κοντά.Όλα καλά εως ότου έκανα την ερώτηση για την εγγύηση,όπου είχα πάει με την εντύπωση ότι ήταν 2ετής,αλλά έπεσα έξω όταν μου είπαν ότι καλύπτεται μόνο από 1από την infoquest.Τελικά την ανέβαλα την αγορά αφοτου κάνω μία μικρή έρευνα να δω τι παίζει.

Το λοιπόν είναι ότι η μόνη εταιρία που τα εισάγει και προσφέρει 2ετής εγγύηση είναι από το σαιτ cubot.gr(που είναι το ίδιο ακριβώς μαγαζι με το afasia.gr) που εδρεύει στην Πάτρα.Σε ερώτηση μου,μου είπαν ότι μόνο αυτοί (και ίσως οι μεταπωλητέςτους,υποθέτω) προσφέρουν 2ετής εγγύηση και τα επισκευάζουν εδώ.Στην electronet που πήγα σήμερα,τα κινητά τα κάλυπτε η infoquest με 1χρόνο.

Και όσο για το φίλο που δεν το βρίσκει στο σαιτ της cubot στην Ελλάδα μου είπαν ότι έχουν πλέον σταματήσει να το εισάγουν.Αρα όσα καταστηματα το πουλάνε είναι είτε από απόθεμα είτε από άλλη εισαγωγικη εταιρία με λιγότερο χρόνο εγγύηση.

Και ρωτάω τώρα εγώ.. Αξίζει να πληρώσεις κερατιάτικα 30-35 ευρώ (σε κινητό 65 ευρώ) παραπάνω από το να το αγοράσεις μόνος σου από Κίνα για να έχεις (και άμα την έχεις) αυτήν την κουτσουρεμένη εγγύηση ή όχι;Εγώ πιστέυω πως όχι και αυτό είναι που σκοπεύω να κάνω.

Το κινητό πάντως για να είμαστε και on topic φαινεται αρκετά όμορφο (λίγο μεγάλο αλλά οκ)και δείχνει στιβαρό στο χέρι.Οταν το αγοράσω θα σας πω την γνώμη μου αν και με μικρή σχετική εμπειρία στα smartphones.Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ φιλε αλλα που το βρηκες 65 ευρω γιατι εγω κατω από 72 ευρω δεν το βρισκω πουθενα και μιλαμε για από ΚΙνα η αποθηκη ευρωπαικη http://www.kimovil.com/el/khoro-agora-cubot-note-s (μην κοιτας τα πρωτα ηλ. λκατι 68-69 που λεει γιατι η δεν στελνουν Ελλαδα η βαζουν μεταφορικα και παει 73-75 ευρω).

Αρα μιλαμε για ένα 20σαρικο -23 ευρω διαφορα,και φυσικα θα το επαιρνα από Ελλαδα αν εχει και 2 χρονια εγγυηση!

Link to comment
Share on other sites

Την ουσία πιάσε φίλε μου. Έστω και 72 ευρώ να είναι ,άμα βάλεις και κανά 5 ευρω μεταφορικά που θέλουν τα ελληνικά μαγαζιά για να στο στείλουν,θαδεις ότι πάνω κάτω είναι στα 30-35ευρώ διαφορά με την ίδια εγγύηση.Και πολύ αμφιβάλω αν θα σου έρθει πιο γρήγορα και σε καλύτερη κατασταση από το να το στείλεις Κίνα.Όπως είπα και πιο πάνω μόνο 1 κατάστημα έχει (το είχε)με 2ετή και αυτό έχει πάψει πλέον να το έχει στο σαιτ του.

Τελος πάντως εγώ απλώςτο ανέφερα για να υπάρχει και αυτή η γνώμη έτσι ώστε να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη ενημέρωση.

Και γω είμα ιυπερ στο να στηρίζουμε τα ελληνικά καταστήματα,αλλά τα περισσότερα απλώς τα εισάγουν,τα μεταπουλούν με κέρδος και δεν θέλουν να έχουν καμμιά ευθύνη προς τον πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Την ουσία πιάσε φίλε μου. Έστω και 72 ευρώ να είναι ,άμα βάλεις και κανά 5 ευρω μεταφορικά που θέλουν τα ελληνικά μαγαζιά για να στο στείλουν,θαδεις ότι πάνω κάτω είναι στα 30-35ευρώ διαφορά με την ίδια εγγύηση.Και πολύ αμφιβάλω αν θα σου έρθει πιο γρήγορα και σε καλύτερη κατασταση από το να το στείλεις Κίνα.Όπως είπα και πιο πάνω μόνο 1 κατάστημα έχει (το είχε)με 2ετή και αυτό έχει πάψει πλέον να το έχει στο σαιτ του.

Τελος πάντως εγώ απλώςτο ανέφερα για να υπάρχει και αυτή η γνώμη έτσι ώστε να υπάρχει μια πιο ολοκληρωμένη ενημέρωση.

Και γω είμα ιυπερ στο να στηρίζουμε τα ελληνικά καταστήματα,αλλά τα περισσότερα απλώς τα εισάγουν,τα μεταπουλούν με κέρδος και δεν θέλουν να έχουν καμμιά ευθύνη προς τον πελάτη.

Φιλε εχεις στειλει κινητο πισω στην Κινα μεσα στην εγγυηση που δινουν οι Κινέζοι να δεις ποσο καιρο μενεις χωρις κινητο?

Ποσο καιρο εκανε να γυρισει?

Εχω στειλει και εκανε 2μιση μηνες πανε-φτιαξιμο-ελα!

Φιλος πηρε να homtom(και το homtom στο 20ρικο επαιζε η διαφορα κινας-ελλαδας) από εδώ και δεν δουλευε το ακουστικο,το εστειλε πισω με πληρωμενη την κουριερ από τον πωλητη του το εφτιαξαν και σε 3 μερες ηταν πισω!

Για 20 ευρω δικη μου αποψη είναι ότι δεν αξιζει το περιμενε να το παρεις και ουτε και αν γινει η στραβη και χαλασει το περιμενε πανε-φτιαξιμο-ελα!

Link to comment
Share on other sites

Το παίξιμο του φωτισμού της οθόνης δεν το ξαναέκανε. Υποψιάζομαι κάποιο από τα πληκτρολόγια google και swiftkey.. Χμ....

 

Με το retrica από το play store. Βάλε την και δες διάφορα στο πρόσωπο σου ή απόσταση. Στη δικιά του κάμερα είναι σαν να βγάζεις ταυτότητα ενώ με το retrica έχεις φόντο.

 

Sorry για την αργή απάντηση. Θα την κατεβάσω και θα επιστρέψω.

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω μεγάλο πρόβλημα με το κινητό. Δεν ακούγεται όταν με παίρνουν. Το ίδιο συμβαίνει και με το Viber και το Whatsapp. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. Αλλαγή ρυθμίσεων, επανεκκίνηση κλπ. Στην αρχή χτυπάει κανονικά, μετά από μερικές φορές όμως σταματάει. Εγκατέστησα την τελευταία επίσημη ενημέρωση αλλά τίποτα δεν άλλαξε. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
Link to comment
Share on other sites

Σε όλα αυτά που δοκίμασες, η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων είναι μέσα; Με πλήρη διαγραφή των πάντων...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σπαστική αυξομείωση συνεχίζεται τελικά.. Και είναι τόσο ανεπαίσθητη, που πρέπει να κοιτάξει κάποιος συγκεκριμένα, για να το προσέξει.. Ήθελα να 'ξερα τι το προκαλεί....
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σπαστική αυξομείωση συνεχίζεται τελικά.. Και είναι τόσο ανεπαίσθητη, που πρέπει να κοιτάξει κάποιος συγκεκριμένα, για να το προσέξει.. Ήθελα να 'ξερα τι το προκαλεί....

 

Εκείνο το MiraVision στο Ρυθμίσεις - Προβολή, λές να παίζει ρόλο;;; Για σκάλισέ το λίγο.

Βάλε και την φωτεινότητα στο αυτόματο για λίγο να δείς εάν αλλάξει συμπεριφορά...

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το MiraVision στο Ρυθμίσεις - Προβολή, λές να παίζει ρόλο;;; Για σκάλισέ το λίγο.

Βάλε και την φωτεινότητα στο αυτόματο για λίγο να δείς εάν αλλάξει συμπεριφορά...

 

 

Σωστός. Δε μου έκοψε καθόλου για το Miravision. Δοκιμάζω και επανέρχομαι.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Οκ επειδή μου φαίνεται λίγο περίεργο είπα να ρωτήσω. Έχω Περάσει την έκδοση M800_CUBOT_V4.0_20160722, όλα καλά και βελτιωμένα ειδικά στη μπαταρία και τις ενδείξεις. Μονο που στα δεδομένα άσχετα με το ποια κάρτα χρησιμποιώ μου δείχνει στις και στις δύο γραμμές στα δεδομένα μονό μέχρι 3G. Ούτε H,H+ ή κάτί άλλο! Καποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει;
Zopo zp999
Link to comment
Share on other sites

Μετά από καιρό δοκιμάστηκε καί σε WIN 10!!!Όλα οκ!!!

Με χρήση του τελευταίου flash tool μπήκε custom recovery TWRP.... (....ένα βήμα πριν το root... :lol::D) !!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6902628#post6902628

Σε συνέχεια του παραπάνω οδηγού...

AN έχουμε βάλει custom recovery ;) π.χ. TWRP μέσω φυσικά SP Flash Tool (εάν θέλουμε να κάνουμε root είναι απαραίτητη), για να μπούμε σε αυτή πατάμε τα ίδια πλήκτρα και δίνουμε ΟΚ!!!

Για το root..."βρίσκουμε" το κατάλληλο αρχείο (superSU..) ....το βάζουμε στην microsd και το φλασάρουμε με την TWRP...;)

 

H custom recovery είναι κάτι πολύ καλό για όποιον γνωρίζει να την χρησιμοποιεί σωστά (και προσεκτικά φυσικά για όποιον δέν τα γνωρίζει ακόμη καλά) γιατί έτσι μπορεί εκτος του root να φλασάρει και όποια άλλη custom rom θέλει ( :happy: ) χωρίς την χρήση του sp flash tool,pc,καλώδια κτλ. !!!!!

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

@saviano

Δεν ΜΕ λές...στο stock recovery που είμαστε, μπορούμε να flashάρουμε αρχείο; Θέλω να βάλω το Dolby Atmos που μπαίνει μέρω recovery (προτείνουν TWRP αλλά δεν το έχω βάλει).

Μέσω αυτού του "μανίσιου" recovery, μπορώ να εγκαταστήσω το Dolby Atmos (*.zip αρχειο); Με το "Apply update from SD card";

...ή πρέπει οπωσδήποτε να έχω custom recovery (TWRP);

 

Υ.Γ1 πάντως το "Root integrity check" περνάει επιτέλους με επιτυχία :-)

Υ.Γ2 μπορείς να δώσεις link για το ποιό ακριβώς TWRP κατέβασες και ποιό Sp flash tool (Win 10); Η διαδικασία είναι ΑΥΤΗ;;;;

 

Οκ επειδή μου φαίνεται λίγο περίεργο είπα να ρωτήσω. Έχω Περάσει την έκδοση M800_CUBOT_V4.0_20160722, όλα καλά και βελτιωμένα ειδικά στη μπαταρία και τις ενδείξεις. Μονο που στα δεδομένα άσχετα με το ποια κάρτα χρησιμποιώ μου δείχνει στις και στις δύο γραμμές στα δεδομένα μονό μέχρι 3G. Ούτε H,H+ ή κάτί άλλο! Καποια ρύθμιση που δεν έχω κάνει;

Έχω την εντύπωση οτι και το δικό μου πάντα 3G γράφει. Δεν το έχω δεί να γράφει κάτι άλλο. Εκτός εάν δεν το πήρα χαμπάρι. Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος...

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@saviano

Δεν ΜΕ λές...στο stock recovery που είμαστε, μπορούμε να flashάρουμε αρχείο;...ή πρέπει οπωσδήποτε να έχω custom recovery (TWRP);

Να ΣΕ πω ότι ....πρέπει να έχεις ΤWRP (3.0.2 αυτήν έβαλα) για να εγκαταστήσεις αυτά που θέλεις...!!!:D

Η διαδικασία που ακολούθησα ισχύει για τηλ με ΜΜ 6.0 και είναι στο "εκτυπωτήριο...":whistle:

Edited by saviano
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία που ακολούθησα ισχύει για τηλ με ΜΜ 6.0 και είναι στο "εκτυπωτήριο...":whistle:

Περιμένω να αγοράσω το πρώτο φύλλο! :p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ για custom Recovery TWRP & Root.

 

Ουδεμία ευθύνη φέρω για οτιδήποτε συμβεί στο τερματικό σας!!!

ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ...το ΚΑΝΕΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΕΥΘΥΝΗ!!!!!

 

@pavlidisc :....και καλή μελέτη...!!!:lol::lol:;)

 

Νομίζω ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος του Cubot Notes S!!!

Πάμε γι'άλλα....

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος και αναλυτικός οδηγός! Σε ευχαριστώ πολύ (για μία φορά ακόμα :D )

 

Κάτι ακόμα...επειδή είναι ΠΟΛΥ σημαντικό...και για να μας τα δώσεις όλα πλέον στο πιάτο:

Μπορείς να ανεβάσεις κάπου ΑΚΡΙΒΩΣ το TWRP και το SP_flash tool για να είμαστε σίγουροι οτι δεν θα μπεί άλλο αρχείο (εσύ ξέρεις πόσο επικίνδυνο και πόσο πιθανό είναι αυτό το σενάριο γιατί στο διαδίκτυο κυκλοφορεί πολύ πράμα ;) )

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

....Μπορείς να ανεβάσεις κάπου ΑΚΡΙΒΩΣ το TWRP και το SP_flash tool....

Μέσα στο αρχείο είναι η TWRP!!! :wacko: (είναι αυτό που βλέπεις ως recovery & έχει και το scatter).Το spflashtool από το επίσημο ομώνυμο site!!!(just google it).

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο αρχείο είναι η TWRP!!! :wacko: (είναι αυτό που βλέπεις ως recovery & έχει και το scatter).Το spflashtool από το επίσημο ομώνυμο site!!!(just google it).

Πωωωπωωωω!!! Ναι ρε γμτ!!! Το "recovery (for 6.0 & twrp)" ε;:O

Οκ...Ευχαριστώ! :rolleyes:

 

Και δεν ΜΕ λές...έκανες κάνα wipe cahce και dalvik; Δουλεύει ΟΚ; Εγκατάσταση κάνα apk;

 

edit

Μάλλον αυτό είναι ε;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...