Jump to content

Ποιοί είναι οι πιο ποιοτικοί και ανθεκτικοί CD/DVD δισκοι;


onefluffycloud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί είναι τόσο ακριβά ακόμα τα DL σε σχέση με τα απλά? Πλέον όλα τα καινούρια writers είναι DL αλλά οι τιμές από τα δισκάκια είναι ακόμα τραγικές..Το ποιο φτηνό που βρήκα σε κατάστημα θεσσαλονίκη είναι 2,5 ευρώ!

Αν γνωρίζει κάποιος που πουλάνε φτηνά σε μαγαζί , η σε website παρακαλώ να κάνει ένα post..

2,5 euro ειναι μεγαλη ευκαιρια.οπου και να εχω ψαξει λιγοτερο δεν τα εχω βρει.παντως ειναι ακριβες οι τιμες στα dl δισκακια και δεν ξερω και τον λογο.:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 389
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδη χρησιμοποιω αρκετα συχνα τα δισκακια dvd-r για αντιγραφη ταινιων,ειναι ολα τα ιδια ή υπαρχουν πραγματικές διαφορές στην ποιοτητα τους και εσεις ποιες μαρκες προτιματε?
:up:
Link to comment
Share on other sites

Σαν ποιότητα κατασκευής κορυφαία είναι τα TDK και Sony...

 

Αλλά εντάξει, όλα είναι θέμα του πόσο σε ενδιαφέρει αυτό που θα γράψεις μέσα. Π.χ. εμένα που δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα να τα κρατήσω "αιώνια" παίρνω Double Layer 3,99 την πεντάδα... Αλλά όταν θέλω κάτι να εξασφαλίσω πως θα το έχω και του χρόνου (π.χ.) παίρνω TDK.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ο τυπος στο μαγαζι μου συστησε τα burn out τα οποια δεν ξερω αν ειναι τυχαιο στο τελος καθε ταινιας κολλαει και γενικα δημιουργουν διαφορα προβληματακια...τωρα εγραψα 2 ταινιες σε tdk ...για να δουμε
:up:
Link to comment
Share on other sites

τελικα νομιζω οτι απλα τους συμφερει να πουλανε burn out και μας παραμυθιαζουν...
:up:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

TDK FOR EVER!!!
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

με ποιο προγραμμα γραφεις πανω σε Lightscribe?

 

Γι αυτά απο ό,τι ξέρω δε χρειάζεται απλά πρόγραμμα, χρειάζεται drive που αν έχει αυτήν την ιδιότητα... :p [Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν το έχω ψάξει...]

http://img226.imageshack.us/img226/7379/ls035gm.gif

Τί ακριβώς είπαμε ότι έγινε την 11η Σεπτεμβρίου;..

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτά απο ό,τι ξέρω δε χρειάζεται απλά πρόγραμμα, χρειάζεται drive που αν έχει αυτήν την ιδιότητα... :p [Μπορεί να κάνω και λάθος, δεν το έχω ψάξει...]

 

Σωστά, χρειάζεται ειδικό drive, ειδικά δισκάκια και πρόγραμμα που να το υποστηρίζει (π.χ. Nero 7 αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, εγώ έπαιρνα πάντα NoName, και μετά από μια άσχημη εμπειρία που είχα όταν δεν μου έπαιζαν, άρχισα να παίρνω σταθερά TDK από το Πλαίσιο.

 

Πράγματι πήρα 2 φορές 50άδα και ήταν εξαιρετικά ΟΛΑ.

 

Έτσι πήρα 100άδα, και την πάτησα, επειδή 1 στα 2 δεν γράφεται κάν, ή γράφεται και δεν παίζει.

 

Τι να πάρω επιτέλους? Ritek? Philips?

 

Τα έχω παίξει.

 

Please help

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τα TDK ποτέ δεν είχα προβλημα.

100άδες έχω ακούσει και άλλες προβληματικές οπότε καλύτερα να τις αποφεύγεται.

Εγώ συνέχεια 25 άδες και 50άδες παίρνω και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Μα κανένα όμως...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τα TDK ποτέ δεν είχα προβλημα.

100άδες έχω ακούσει και άλλες προβληματικές οπότε καλύτερα να τις αποφεύγεται.

Εγώ συνέχεια 25 άδες και 50άδες παίρνω και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Μα κανένα όμως...

 

Χαίρομαι που μου το λές. Κι εγώ ακριβώς το ίδιο. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα, μέχρι που πήρα την 100άδα. Οπότε άλλη φορά μέχρι 50άδα θα παίρνω. Κρίμα τα λεφτά γαμώτο....

 

Taiyo Yuden :)

Επίσης το site της αντιπροσωπείας.

 

Ευχαρίστως να τα δοκιμάσω αδερφέ, αλλά μου πέφτει λίγο μακριά το μαγαζί που λές. Μήπως τα έχει και στην κασσετεμπορική?

Link to comment
Share on other sites

Φανατικα εδω και χρονια(απο εποχες cd δηλαδη) μονο Taiyo Yuden(That's).Ειχα δοκιμασει και τα mitsui(CD) που εφερνε η disk impex,μια χαρα.Σε dvd παιρνω μονο That's Ceramic Coat(ακριβοτερα αλλα αψογα) η και Taiyo Yuden Ceramic Coat (ειναι το ιδιο).Μεχρι τωρα κανενα προβλημα(σε εγγραφες πανω απο 3 χρονια,απο εποχες 4x toshiba).
Screw you guys,I'm going home.........
Link to comment
Share on other sites

...μου πέφτει λίγο μακριά το μαγαζί που λές. Μήπως τα έχει και στην κασσετεμπορική?

 

Δεν τα έχει στην Κασσετεμπορική, ωστόσο εδώ μπορείς να δεις άλλα σημεία διάθεσης.

 

Και το e-shop.gr έχει υποκατάστημα στο κέντρο (κατόπιν παραγγελίας, δες στο site τους για περισσότερα)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τα TDK ποτέ δεν είχα προβλημα.

100άδες έχω ακούσει και άλλες προβληματικές οπότε καλύτερα να τις αποφεύγεται.

Εγώ συνέχεια 25 άδες και 50άδες παίρνω και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.

Μα κανένα όμως...

 

+1 :)

 

Φανατικα εδω και χρονια(απο εποχες cd δηλαδη) μονο Taiyo Yuden(That's).

 

από πολλούς θεωρούνται τα κορυφαία.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα τα tdk δεν εχουν καμμια σχεση με τα burn out που μου τα προσφεραν σαν πολυ καλα ... η διαφορα φανηκε απο την πρωτη ταινια που εγραψα...οσο για τα that's , γνωριζα πως ηταν κορυφαια σε κασετες ηχου ( τοτε που ημουν νεος:O ), φανταζομαι οτι και στα dvd θα ειναι παλι κορυφαια!
:up:
Link to comment
Share on other sites

Τα Verbatim για τα CD ήταν πολύ καλά αλλά στα DVD είναι χάλια.

Για την ακρίβεια,είναι η μοναδική μάρκα DVD που μπορώ να εγγυηθώ ότι είναι πολύ κακής ποιότητας...

Ούτε ένα καλό δεν έχω.Όσα είχα είτε δεν παίζανε σωστά σε κάποια σημεία,είτε χαλούσανε μετά από 1-2 εβδομάδες όχι-και-τόσο-συχνής χρήσης...

no sig...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια 25άδα tdk έκαψα πριν κανά μήνα και ούτε ένα δεν εμφάνισε πρόβλημα.

 

Κι εγώ το ίδιο αδερφέ, και όχι μόνο στην 25άδα αλλά και στην 50άδα το ίδιο.

 

Έτσι πήρα 100άδα...

 

Εκεί όμως σχεδόν 1 στα 3 είναι ελαττωματικό και δεν γράφεται καν...

 

Θα δοκιμάσω να πάρω TAYO κι εγώ για σιγουριά, ή αλλιώς TDK αλλά ποτέ ξανα 100άδα!!!!!!!!

 

Βέβαια ίσως και να έπεσα στην περίπτωση, τι να πω.... Από το Πλαίσιο τα είχα πάρει στη Μεταμόρφωση... Πάντως σίγουρα δεν φτάει ούτε το dvd-r μου γιατί τα δοκίμασα και αλλού, και επίσης δοκίμασα και άλλα δισκάκια και τα γράφει τέλεια όλα.

 

Ερώτηση:

 

Τα απλά Taiyo Yuden blue-> http://www.cdmarket.gr/product_info.php?products_id=154 λένε?

 

Ή μόνο ceramic coat για σιγουριά?

 

Επειδή τα 100 blue τα έχει στο CDmarket μόνο 24€!

 

Βέβαια εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο η τιμή, όσο η ποιότητα, μετά από αυτό που έπαθα...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και πήρα την πρώτη μου 50άδα Taiyo Yuden ceramic coat.

 

Ελπίζω να βγεί καλή, και να συνεχίσω να παίρνω σταθερά αυτή τη μάρκα χωρίς προβλήματα, γιατί θέλω να διατηρούνται τα αρχεία μου, μιάς και συχνά χρησιμοποιώ DVD για δεδομένα και backup, και δεν θέλω να τα χάσω...

 

Τελικά είναι αλήθεια οτι αυτά είναι ακριβώς τα ίδια με τα that's?

 

Και επίσης ποια η διαφορά + και - ? Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω δεί καμία διαφορά στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και πήρα την πρώτη μου 50άδα Taiyo Yuden ceramic coat.

 

Ελπίζω να βγεί καλή, και να συνεχίσω να παίρνω σταθερά αυτή τη μάρκα χωρίς προβλήματα, γιατί θέλω να διατηρούνται τα αρχεία μου, μιάς και συχνά χρησιμοποιώ DVD για δεδομένα και backup, και δεν θέλω να τα χάσω...

 

Τελικά είναι αλήθεια οτι αυτά είναι ακριβώς τα ίδια με τα that's?

 

Αυτά που γράφουν πάνω That's (όπως και τα δισκάκια Plextor) θεωρούνται Α' διαλογής (ό,τι ποιοτικότερο σε Taiyo Yuden κυκλοφορεί). Τα άλλα που τα παράγει η Taiyo Yuden αλλά δε γράφουν That's (π.χ. αυτά που γράφουν πάνω diskimpex) πάλι καλά είναι σε σχέση με οτιδήποτε μη-TaiyoYuden.

Άρα αν θέλεις αυτά που θεωρούνται τα πιο ποιοτικά, παίρνε τα That's (π.χ. αυτά).

 

Και επίσης ποια η διαφορά + και - ? Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω δεί καμία διαφορά στην πράξη...

 

Θεωρητικά τα DVD+R είναι καλύτερα.

Link

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και πήρα την πρώτη μου 50άδα Taiyo Yuden ceramic coat.

 

Ελπίζω να βγεί καλή, και να συνεχίσω να παίρνω σταθερά αυτή τη μάρκα χωρίς προβλήματα, γιατί θέλω να διατηρούνται τα αρχεία μου, μιάς και συχνά χρησιμοποιώ DVD για δεδομένα και backup, και δεν θέλω να τα χάσω...

 

Τελικά είναι αλήθεια οτι αυτά είναι ακριβώς τα ίδια με τα that's?

 

Και επίσης ποια η διαφορά + και - ? Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω δεί καμία διαφορά στην πράξη...

Εγω χρησιμοποιω εδω και 1 χρονο τα Taiyo Yuden blue,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!,ουτε ενα δεν εχω πεταξει..:)

Καλη επιλογη εκανες ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...