Jump to content

Είμαστε σίγουροι ότι έγινε από σεισμό;


haris_led
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά και καλή χρονιά :)

Έχω το εξής ερώτημα:

Ένας σεισμός μεγέθους 8,9 ρίχτερ δεν είναι τεράστιος?

Εγώ θα έλεγα τρομακτικός!

Και όμως εγώ δεν είδα πουθενά τις καταστροφές που θα μπορούσε να κάνει ένας σεισμός 8,9 ρίχτερ, εκτός από το κύμα, και τα συντρίμια που άφησε!

Δεν έδειξε κανένα κανάλι κανένα κτήριο γκρεμισμένο!

Αν γινόταν ένας τέτοιος σεισμός σε μια πόλη, δεν θα είχε μείνει τίποτα όρθιο!

Και αν πάλι το τελευταίο δεν είναι σωστό, δεν είδαμε ούτε μια ρωγμή στα κτήρια!

Τι γίνεται?

Όση απόσταση και αν ήταν το επίκεντρο του σεισμού απο τις πόλεις, δεν σημαίνει ότι οι πόλεις αυτές δεν κουνήθηκαν για να γκρεμιστεί/έχει ρωγμές ένα κτήριο!

Ένα παλιρροιακό κύμα θα μπορούσε να δημιουργηθεί και από μια υποβρύχια έκρηξη ατομικής βόμβας! ;)

Και κάτι άλλο.

Μήπως οι Αμερικάνοι ή έστω και οι Αυστραλοί, δεν έχουν τόσο προηγμένη τεχνολογία για να "δουν" το κύμα, και να ειδοποιήσουν έγκαιρα τους πληγέντες?

Και καλά οι πληγέντες ένιωσαν έναν τέτοιο σεισμό και καθόντουσαν και έκαναν ηλιοθεραπεία?

Εγώ τουλάχιστον δεν το αποδέχομαι!

Ακούω :)

Link to comment
Share on other sites

Οι πόλεις κουνήθηκαν και μάλιστα πολύ αλλά όπως είπες το επίκεντρο του σεισμού ήταν πολύ μακρυά και δεν έπεσαν όλα τα κτήρια.

 

Όσον για τη βόμβα... τι να πώ! :happy:

 

Μερικές φορές η πραγματικότητα ξεπερνά την φαντασία ακόμη και του φίλου μου, του hari , που είναι 16 ετών! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Ranger ( 6 Ιαν. 2005 , 13:58)

 

Οι πόλεις κουνήθηκαν και μάλιστα πολύ αλλά όπως είπες το επίκεντρο του σεισμού ήταν πολύ μακρυά και δεν έπεσαν όλα τα κτήρια.

 

Όσον για τη βόμβα... τι να πώ! :happy:

 

Μερικές φορές η πραγματικότητα ξεπερνά την φαντασία ακόμη και του φίλου μου, του hari , που είναι 16 ετών! :lol:

 

 

Αγαπητέ δεν είδα όμως κανένα κτήριο κάτω! Αυτό θέλω να σου πω!

Είδες καμμιά ρωγμή?

Εγώ τίποτα!

Άσχετο: αν αλλάξω την ηλικία μου, θα μπορέσεις να το πάρεις πιο σοβαρά?

Δεν το έκανα για πλάκα το thread :)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led ( 6 Ιαν. 2005 , 13:45)

 

Γειά σας παιδιά και καλή χρονιά :)

Έχω το εξής ερώτημα:

Ένας σεισμός μεγέθους 8,9 ρίχτερ δεν είναι τεράστιος?

Εγώ θα έλεγα τρομακτικός!

Είναι.

Και όμως εγώ δεν είδα πουθενά τις καταστροφές που θα μπορούσε να κάνει ένας σεισμός 8,9 ρίχτερ, εκτός από το κύμα, και τα συντρίμια που άφησε!

Δεν έδειξε κανένα κανάλι κανένα κτήριο γκρεμισμένο!

Αν γινόταν ένας τέτοιος σεισμός σε μια πόλη, δεν θα είχε μείνει τίποτα όρθιο!

Το επίκεντρο ήταν μέσα στη θάλασσα. Έγιναν καταστροφές αλλά σε λίγες περιοχές (τις πιο κοντινές στο επίκεντρο).

Και αν πάλι το τελευταίο δεν είναι σωστό, δεν είδαμε ούτε μια ρωγμή στα κτήρια!

Τι γίνεται?

Όση απόσταση και αν ήταν το επίκεντρο του σεισμού απο τις πόλεις, δεν σημαίνει ότι οι πόλεις αυτές δεν κουνήθηκαν για να γκρεμιστεί/έχει ρωγμές ένα κτήριο!

Τι να δείξουν τα κανάλια, τις ρωγμές και ενδεχομένως μερικά γκρεμισμένα κτίρια (μην ξεχνάς ότι εκεί οι περισσότεροι ζουν σε παράγκες) ή τις βιβλικές καταστροφές από το τσουνάμι;

Ένα παλιρροιακό κύμα θα μπορούσε να δημιουργηθεί και από μια υποβρύχια έκρηξη ατομικής βόμβας! ;)

Άνετα θα μπορούσε, αλλά ο σεισμός καταγράφηκε, άρα έγινε.

Και κάτι άλλο.

Μήπως οι Αμερικάνοι ή έστω και οι Αυστραλοί, δεν έχουν τόσο προηγμένη τεχνολογία για να "δουν" το κύμα, και να ειδοποιήσουν έγκαιρα τους πληγέντες?

Οι Αυστραλοί (νομίζω) είχαν ειδποιήσει τις αρχές των χωρών αυτών για το τσουνάμι, αλλά άλλες δεν είχαν τα μέσα και άλλες δεν είχαν τη θέληση να ειδοποιήσουν το κόσμο.

Και καλά οι πληγέντες ένιωσαν έναν τέτοιο σεισμό και καθόντουσαν και έκαναν ηλιοθεραπεία?

Εγώ τουλάχιστον δεν το αποδέχομαι!

Σιγά το σεισμό που κατάλαβαν στις ακτές τις Μαλαισίας οι τουρίστες (και μάλιστα μετά από τόσες ώρες και αφού είχαν μάθει πόσο μακριά έγινε).

Ακούω :)

Πολλή Λάμψη βλέπεις. :lol:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε!

Δεν είδα καμία ρωγμή κσι κανένα κτήριο κάτω!

Είδα όμως πάρα πολλά πτώματα να επιπλέουν στην επιφάνεια της θάλασσας και αυτό είναι που με νοιάζει περισσότερο από οποιαδήποτε θεωρία συνωμοσίας...

 

Ακόμα και αν είχε γίνει υποβρύχια έκρηξη ατομικής βόμβας όπως λές, θα ήταν τόσο δυνατή ώστε να σηκωθεί ένα τόσο τρομερό κύμα (τσουνάμι) και να μην γίνει σεισμός;

 

Μάλλον δεν γνωρίζεις ότι σεισμός μπορεί να προκληθεί και από μια πολύ μεγάλη έκριξη και στην περίπτωση της υποβρίχιας ατομικής βόμβας η ενέργεια που θα απελευθερωνόταν θα ήταν τόσο ισχυρή που θα μπορούσε να προκαλέσει και σεισμό.

Ο σεισμός με τη σειρά του θα δημιουργούσε το τσουνάμι και... καταλήδουμε στον ίδιο παρανομαστή!

 

 

Υστερόγραφο :

1)Πάντα απαντάω σοβαρά

2)Δεν είναι κακό να έχεις φαντασία , όπως δεν είναι κακό να είσαι 16 ετών...

Link to comment
Share on other sites

Ο σεισμός έγινε στην θάλασσα αρκετά χιλιόμετρα μακριά από την στεριά, γι αυτό και δεν υπάρχουν ζημιές από το σεισμό, όλες οι καταστροφές είναι από το τσουνάμι. Τώρα για ατομική έκρηξη δεν ξέρω, αν και στην περιοχή υπάρχουν πυρηνικές δυνάμεις ( Κίνα, Ινδία, Πακιστάν, Β. Κορέα). Αα μια υποβρύχια πυρηνική έκρηξη μπορεί να καταγραφεί σαν σεισμική δόνηση.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led ( 6 Ιαν. 2005 , 13:45)

 

 

Μήπως οι Αμερικάνοι ή έστω και οι Αυστραλοί, δεν έχουν τόσο προηγμένη τεχνολογία για να "δουν" το κύμα, και να ειδοποιήσουν έγκαιρα τους πληγέντες?

 

 

 

Μα δεν το ηξεραν μονο οι Αμερικανοι και οι Αυστραλοι.

Ολες οι χωρες με σεισμογραφους (including us) γνωριζαν πως μετα απο εναν τετοιο σεισμο, με επικεντρο θαλασσια περιοχη, ηταν σιγουρο πως θα ακολουθουσαν παλιρροικα κυματα.

Το θεμα ηταν οτι με την ταχυτητα που κινουνται ηταν αδυνατο να ειδοποιηθει ο κοσμος, αφου δεν υπηρχε προεγκατεστημενο συστημα ειδοποιησης των κατοικων.

Α και να αναφερω οτι ο μεγιστος σεισμος που μπορει να γινει στη γη (λογω του μικρου σχετικα μεγεθους της) ειναι 9,5 ριχτερ.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Απλά ήταν πάρα πολύ βαθιά το επίκεντρο και επίσης ήταν αρκετά μακριά από κατοικημένες περιοχές.
http://www.esnips.com/nsdoc/a98e7192-b2bd-49f0-97be-34129e08725d
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos ( 6 Ιαν. 2005 , 15:51)

 

Μα δεν το ηξεραν μονο οι Αμερικανοι και οι Αυστραλοι.

Ολες οι χωρες με σεισμογραφους (including us) γνωριζαν πως μετα απο εναν τετοιο σεισμο, με επικεντρο θαλασσια περιοχη, ηταν σιγουρο πως θα ακολουθουσαν παλιρροικα κυματα.

Το θεμα ηταν οτι με την ταχυτητα που κινουνται ηταν αδυνατο να ειδοποιηθει ο κοσμος, αφου δεν υπηρχε προεγκατεστημενο συστημα ειδοποιησης των κατοικων.

Α και να αναφερω οτι ο μεγιστος σεισμος που μπορει να γινει στη γη (λογω του μικρου σχετικα μεγεθους της) ειναι 9,5 ριχτερ.

 

 

Oσοι ντοπιοι ειδαν την θαλασσα να τραβιεται μεσα, και τα ζωα να τρεχοθν σαν τρελα προς το βουνο, καταλαβαν τι θα γινοταν! Ηξεραν απο τους παππουδες τους! Οι υπολοιποι δυστηχως πιαστηκαν στον υπνο! :(

Η ταχυτητα του τσουναμι ηταν τοσο μεγαλη που και να υπηρχε ενα συστημα ειδοποιησης, πολλοι δεν θα προλαβαιναν να σωθουν εγκαιρως. :(

Ο μεγαλυτερος σεισμος που μπορει να συμβει στον πλανητη, ειναι οντως τα 9,5 ριχτερ! Ο τωρινος ηταν 8,9! :blink: Ας ελπισουμε να μην ζησουμε τεοια στιγμη, ουτε εμεις, ουτε τα παιδια μας, ουτε ποτε. :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nikkosnet ( 6 Ιαν. 2005 , 17:55)

 

Oσοι ντοπιοι ειδαν την θαλασσα να τραβιεται μεσα, και τα ζωα να τρεχοθν σαν τρελα προς το βουνο, καταλαβαν τι θα γινοταν! Ηξεραν απο τους παππουδες τους! Οι υπολοιποι δυστηχως πιαστηκαν στον υπνο! :(

 

Κι εγώ αυτό περίμενα αλλά από περιγραφές φάνηκε ότι πολλοί πήγαν να μαζέψουν καβούρια στο βυθό που αποκαλύφθηκε! Ακόμη κι ένας Έλληνας σώθηκε γιατί ήξερε ότι το τράβηγμα της θάλασσας σημαίνει τσουνάμι.

 

Η ταχυτητα του τσουναμι ηταν τοσο μεγαλη που και να υπηρχε ενα συστημα ειδοποιησης, πολλοι δεν θα προλαβαιναν να σωθουν εγκαιρως. :(

Ο μεγαλυτερος σεισμος που μπορει να συμβει στον πλανητη, ειναι οντως τα 9,5 ριχτερ! Ο τωρινος ηταν 8,9! :blink: Ας ελπισουμε να μην ζησουμε τεοια στιγμη, ουτε εμεις, ουτε τα παιδια μας, ουτε ποτε. :o

 

 

Σωστό αλλά για τις κοντινές περιοχές. Σου θυμίζω ότι έφτασε μέχρι τη Σομαλία (ΑΦΡΙΚΗ) μετά από ώρες και προκάλεσε χιλιάδες θανάτους.

Αυτό δεν σημαίνει ότι συμμερίζομαι τις θεωρίες συνομωσίας, οι δυτικοί το ήξεραν αλλά σ'αυτές τις χώρες ο πιο σύγχρονος τρόπος να ειδοποιήσουν τους κατοίκους ήταν με καμία ντουντούκα. Σ'αυτό ναι φέρουν ευθύνη οι δυτικοί λόγω της εξαθλίωσης στην οποία έχουν αφήσει όλον αυτόν τον κόσμο να φτάσει. Παραθέτω το άψογο σχόλιο του Καρπετόπουλου από τη Sportime για το θέμα που με καλύπτει πλήρως:

 

Τσουνάμι

 

Η παγκόσμια ελεημοσύνη δεν φτάνει για να επουλωθούν οι πληγές που προξένησε στην Ασία το τσουνάμι. Η μεγαλύτερη θεομηνία του 21ου αιώνα δεν κοστολογείται και ως εκ τούτου τα αποτελέσματά της δεν γιατρεύονται με φιλανθρωπικά ψίχουλα.

 

Η καταστροφή που έγινε δεν έχει κόστος. Θα ήταν προτιμότερο να προβληματιστούμε παρά να στέλνουμε SMS στους τηλεμαραθώνιους αγάπης που αυτές τις ημέρες είναι τόσο επίκαιροι όσο και τα εορταστικά προγράμματα.

 

Τι είναι η περιοχή της Νοτιοανατολικής Ασίας; Η μεγαλύτερη κόλαση του κόσμου. Οχι τώρα που έγινε ο φοβερός αυτός σεισμός αλλά και πριν από αυτόν: αν υπήρχαν πολιτισμός, πρόνοια, φροντίδα για τους ανθρώπους που ζούσαν εκεί, αποκλείεται ένα δολοφονικό κύμα να στερούσε τη ζωή σε 150.000 κατοίκους. Δεν τους σκότωσαν ο σεισμός και η θάλασσα τους χιλιάδες αυτούς κακομοίρηδες. Τους σκότωσε η απόφαση των πλουσίων του πλανήτη να μετατρέψουν αυτήν τη ζώνη σε ένα κόσμο χωρίς κανόνες, με χιλιάδες εξαθλιωμένους φτωχούς που δουλεύουν για ένα ξεροκόμματο, ώστε να μπορούν οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικανοί να κάνουν εκεί ό,τι γουστάρουν: από γιγάντια ξενοδοχεία που δεν υπακούουν κανενός είδους οικιστικό κανόνα, μέχρι εργοστάσια και επιχειρήσεις στα οποία απασχολούνται άνθρωποι που αντιμετωπίζονται χειρότερα από ζώα. Πολύ πριν από το τσουνάμι η Νοτιοανατολική Ασία υπέφερε από τη φτώχεια της: στην καλύτερη περίπτωση τα νησάκια που χτυπήθηκαν αντιμετωπίζονταν από τους πλούσιους Δυτικούς σαν οίκοι ανοχής, όπου έβρισκες με ψίχουλα ό,τι τράβαγε η ψυχή σου και η διαστροφή σου.

 

Οσα χρήματα και αν μαζευτούν, όση φιλανθρωπία και αν δείξουμε, όσο και αν συγκινηθούμε με το δράμα των ανθρώπων που η τηλεόραση βάζει στο σπίτι μας, δεν θα καταφέρουμε τίποτε, αν δεν καταλάβουμε την αληθινή αιτία του κακού: το πρόβλημα είναι κυρίως πολιτικό. Ο εξαθλιωμένος Τρίτος Κόσμος δεν αντέχει άλλο την καταδίκη του. Και δεν είναι διαφορετικό το να πεθαίνεις 35 χρόνων από αρρώστιες, οι οποίες στη Δύση θεραπεύονται στο κοντινότερο επαρχιακό νοσοκομείο, από το να σε παίρνει στο διάβα του το τσουνάμι. Η Δύση είδε μαζεμένο το φονικό και τρόμαξε. Αλλά στη συγκεκριμένη κόλαση το φονικό δεν έχει τέλος: οι άνθρωποι έσβηναν και σβήνουν κάθε ημέρα...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πραγματα επρεπε να τα βγαζατε στον αερα κι οχι να τα γραφατε σε φυλλαδια αθλητικα και ηλεκτρονικα φορουμ.

Και στο κατω κατω της γραφης το κ@θικι ο πλανηταρχης με τα 10.000 δολλαρια που εδωσε κατι ηξερε και τα εδωσε.

Αλοιμονο σε μας τα βλαχαδερα που για ακομη μια φορα αποδεικνυουμε ο,τι ο Ευαγγελατος γιατους ζητιανους στην Ελλαδα.

Οτι κανουμε πλουσιους με 1500 - 4000 ευρω τους ζητιανους καθε μηνα και εμεις μενουμε με τα 600 και 700 ευρω της δικιας μας βλακειας.

 

Κι ακομα μια αφορα δωσαμε ουτε λιγο ουτε πολυ πανω απο 5 δισεκατομυρρια δραχμες (5.000.000.000) σε αθλιους ανθρωπους, συγνωμη για την εκφραση μου αλλα αληθεια ειναι. Ειναι αθλιοι, διοτι και ολο το χρυσαφι να τους δωσουμε ΔΕΝ εχουνε παιδεια, ΔΕΝ εχουν κρατος δικαιου και θα τα φανε τα λεφτα οι μεσαζοντες και οι μεγαλοκαρχαριες της Δυσης.

Πολυ λυπαμαι διοτι βοηθησα κι εγω με ενα μηνυματακι. :( :cry:

Link to comment
Share on other sites

ετσι για την πληροφορια.

 

το πλεον κοντινο σημειο ξηρας στο επικεντρο του σεισμου ηταν στα

250 km (155 miles) SSE of Banda Aceh, Sumatra, Indonesia

310 km (195 miles) W of Medan, Sumatra, Indonesia

1260 km (780 miles) SSW of BANGKOK, Thailand

1605 km (990 miles) NW of JAKARTA, Java, Indonesia

εστιακο βαθος

Location 3.316°N, 95.854°E

Depth 30 km (18.6 miles) set by location program

 

Παραθετω δε και την επικρατεστερη αποψη των σεισμολογων για το αιτιο που δημιουργησε αυτο το καταστρεπτικο τσουναμι

 

The devastating megathrust earthquake of December 26, 2004, occurred on the interface of the India and Burma plates and was caused by the release of stresses that develop as the India plate subducts beneath the overriding Burma plate. The India plate begins its descent into the mantle at the Sunda trench, which lies to the west of the earthquake's epicenter. The trench is the surface expression of the plate interface between the Australia and India plates, situated to the southwest of the trench, and the Burma and Sunda plates, situated to the northeast.

 

In the region of the earthquake, the India plate moves toward the northeast at a rate of about 6 cm/year relative to the Burma plate. This results in oblique convergence at the Sunda trench. The oblique motion is partitioned into thrust-faulting, which occurs on the plate-interface and which involves slip directed perpendicular to the trench, and strike-slip faulting, which occurs several hundred kilometers to the east of the trench and involves slip directed parallel to the trench. The December 26 earthquake occurred as the result of thrust-faulting.

 

Preliminary locations of larger aftershocks following the megathrust earthquake show that approximately 1200 km of the plate boundary slipped as a result of the earthquake. By comparison with other large megathrust earthquakes, the width of the causative fault-rupture was likely over one-hundred km. From the size of the earthquake, it is likely that the average displacement on the fault plane was about fifteen meters. The sea floor overlying the thrust fault would have been uplifted by several meters as a result of the earthquake. The above estimates of fault-dimensions and displacement will be refined in the near future as the result of detailed analyses of the earthquake waves.

 

The world's largest recorded earthquakes have all been megathrust events, occurring where one tectonic plate subducts beneath another. These include:

 

the magnitude 9.5 1960 Chile earthquake, the magnitude 9.2 1964 Prince William Sound, Alaska, earthquake, the magnitude 9.1 1957 Andreanof Islands, Alaska, earthquake, and the magnitude 9.0 1952 Kamchatka earthquake. As with the recent event, megathrust earthquakes often generate large tsunamis that cause damage over a much wider area than is directly affected by ground shaking near the earthquake's rupture.

 

Απο κει και περα, σπιτια κατεστραμμενα εδειξαν καποια,ευτυχως, μεσα στην δυστυχια του σεισμου.Ο υποθαλλασιος σεισμος εκτονωνει τεραστια ισχυ του στην θαλασσα με αποτελεσμα να εμφανιζει στην ξηρα, ταξη μεγεθους μιση της δυναμικοτητος του.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος porcupine ( 6 Ιαν. 2005 , 18:10)

το πλεον κοντινο σημειο ξηρας στο επικεντρο του σεισμου ηταν στα

250 km (155 miles) SSE of Banda Aceh, Sumatra, Indonesia

 

Όσο απέχει και η Κατερίνη από την Αθήνα σε ευθεία γραμμή· τι καταστροφές θα γίνονταν στην Αθήνα αν γινόταν ένας τεράστιος σεισμός στην Κατερίνη; Πόσο μάλλον αν το επίκεντρο ήταν στην θάλασσα. Όσο για το γιατί «...οι πληγέντες ένιωσαν έναν τέτοιο σεισμό και καθόντουσαν και έκαναν ηλιοθεραπεία», ρώτα τους πολλούς Αθηναίους που έκατσαν μεσα στα σπίτια τους μετά τον σεισμό του '99... εξάλλου το κύμα ήρθε μετά από αρκετές ώρες στις περισσότερες περιοχές.

 

Αυτά για βόμβες, αμερικάνους και λοιπά πολλά είναι βλακείες...

Link to comment
Share on other sites

διαβασα πως σε μια ακτη εκει στην μοναδικη κιολας που δεν ειχαν ουτε θανατους ουτε τραυματιες ηταν αυτη που οταν τραβηχτηκαν τα νερα 200 μετρα ενα 10χρονο κοριτσακι καταλαβε πως προκειται για τσουναμι το ειπε στην μητερα του και αμεσως αρχισαν να φωναζουν να φυγουν ολοι και ετσι γλυτωσαν! Το κοριτσακι ειχε κανει το μαθημα αυτο περι τσουναμι στο σχολειο της μολις πριν 10 μερες ! :eek: :(
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν παλικάρι (chris79) να μαζέψεις λίγο το στοματάκι σου

γιατί αυτοί οι όπως τους αναφέρεις "άθλιοι" μοχθούν καθημερινά και ζουν με λίγο ρύζι και όχι με κοτόπουλα , μπριζολες και διάφορα άλλα που εσύ γευεσε καθημερινά στο σπιτάκι σου με την θέρμανσή σου και τα Air Condition κατάλαβες?

Επίσης επειδή ετυχε και ήμουν στο πουκέτ 2 μέρες πριν το τσουνάμι θα ήθελα να ενημερώσω ότι στο πουκέτ και γενικά σ'αυτά τα μέρη όπως τα αναφέρουν οι πραγματικά άθλιοι δεν παει κανείς μόνο για σεξοτουρισμό που πραγματικά πολοί θα το θέλατε αλλά παει για να δει ένα εξοτικό μέρος με ηλιοφάνεια και πάρα πολύ καλούς ανθρώπους οι οποίοι προσπαθούν τα μέγιστα για να περάσουμε εμείς καλά και να αφήσουμε εκεί τα ωραία μας €.

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμιζω οτι ο σεισμος εγινε το βραδυ και τα πρωτα τσουναμι εμφανιστηκαν την επομενη μερα το πρωι!Ολη νυχτα "ταξιδευαν" στον ωκεανο και φυσικα μεχρι να σκασουν στις πρωτες ακτες κανεις δεν ειχε παρει χαμπαρι και οτι ειχε γινει σεισμος κιολας.Βεβαια για τις κοντινες στο επικεντρο περιοχες δεν τιθεται θεμα,ή θα εχουν ισοπεδωθει ή θα ειναι υποθαλασιες περιοχες τωρα...

 

Ο haris_led ειναι ο 4ος απο τον οποιο ακουω την ιδια θεωρια (συνωμοσιας).Μην τον κατηγορειτε,ειναι μια λογικη σκεψη που θα μπορουσε να εχει καποια βαση.Ευτυχως ή δυστηχως ομως δεν ειναι αληθης αυτη η θεωρια και εχουμε να κανουμε με μια απο τις μεγαλυτερες καταστροφες στην ανθρωποτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nikkos123 ( 6 Ιαν. 2005 , 22:16)

 

Καλό θα ήταν παλικάρι (chris79) να μαζέψεις λίγο το στοματάκι σου

γιατί αυτοί οι όπως τους αναφέρεις "άθλιοι" μοχθούν καθημερινά και ζουν με λίγο ρύζι και όχι με κοτόπουλα , μπριζολες και διάφορα άλλα που εσύ γευεσε καθημερινά στο σπιτάκι σου με την θέρμανσή σου και τα Air Condition κατάλαβες?

Επίσης επειδή ετυχε και ήμουν στο πουκέτ 2 μέρες πριν το τσουνάμι θα ήθελα να ενημερώσω ότι στο πουκέτ και γενικά σ'αυτά τα μέρη όπως τα αναφέρουν οι πραγματικά άθλιοι δεν παει κανείς μόνο για σεξοτουρισμό που πραγματικά πολοί θα το θέλατε αλλά παει για να δει ένα εξοτικό μέρος με ηλιοφάνεια και πάρα πολύ καλούς ανθρώπους οι οποίοι προσπαθούν τα μέγιστα για να περάσουμε εμείς καλά και να αφήσουμε εκεί τα ωραία μας €.

Αυτά.

 

 

Λεγοντας "αθλιοι" δεν το ελεγα απο ειρωνια ουτε για να τους βρισω. Ειδα πως ζουνε αυτοι οι ανθρωποι μεσα απο το "Survivor" και τους αποκαλεσα αθλιους. Με την εννοια οτι παρολο που πηγαινουμε εμεις οι καλοβολεμενοι με τα ευρω μας αυτοι ζουν σε αθλιες συνθηκες. :( Υπο αυτην την εννοια.

Συγνωμη παρα πολυ αν δεν το εδωσα να κατανοηθει με αυτον το τροπο.

Παρεπιμπτοντως σε αυτους τους "αθλιους" εδωσα κι εγω τον μποναμα μου μεσω μηνύματος. :worry:

ΥΓ: Εγω ειμαι ανεργος τωρα. Και δεν εχω εισοδημα. Με αποκαλω ανεργο κι οχι καλοβολεμενο (κι αυτο διοτι μου κακοφαινετε που δεν εχω ενα μισθουλακο). :cry:

Link to comment
Share on other sites

Paides to paidi kala kanei kai exei tetoies skepseis! Edw kai 17 xronia douleuw me ena programma ths NASA mazi me to US Navy, me to opoio kataskeuasame ena mixanima pou 8a dimiourgei terastia kummata. Tautoxrona ladwsame ola ta kanalia kai olon ton kosmo, etsi wste na skotosoume merikous touristes, kai alla an8rwpakia se tritokosmikes xwres pou outos h allos de mas enoiazan apo pleuras politikwn gegonotwn!

 

ELEOS!!

 

Ton seismo ton eniosan arketa. O seismos htan polu makria, kai den egine arketa ais8htos wste na katastrafoun ktiria. Yparxoun polloi seismoi oi opoiou ginonte arketa ais8itoi alla den kanoun megalh zimia. Seismoi pou ta3ideuoun me kummata panw katw, anti gia deksia aristera, kai den eksaplononte polu markia, kai oute kanoun megales zimies se ktiria.

 

Oi touristes ton eniosan ton seismo, kai meta apla sunexisan tis diakopes tous anemeloi....kai tous xtipise to kuma! Enw oi i8agenois to hkseran kai anebikan sto bouno molis egine seismos!

Link to comment
Share on other sites

o Liakopoulos to xe pei kiries kai kirioi!! o liakopoulos kseri!!

ola ayta itan sxedio!!

thelete na sas po kiala...? exo kiaaala na sas pooo....

exooo kai fotografies agapitoi tiletheaateees

o kairos gar eguc+

:D:D:D:D :P:P:P

diatirounte ta protokola ton sofon tis sion?? ee??

 

xaxaxaxa

http://www.mourmour.gr/upload/iphone_court.thumbnail.jpg I-phone FTW
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μου μπλεκετε πραγματα αφου οι αυστραλοι και οι αμερικανοι εχουν τα συτηματα στον ειρηνικο ειναι εντελως αδιανοητο τα κτματα να περασαν απο πανω απο την μαλισια ινδονησια και τα λοιπα ωστε να καταφερουν να δουν αν πραγματικα ηταν η δεν ηταν αλλωστε ενα σας λεω υπαρχει ενα ηφαιστειο ανατολικα απο της ηπα που αν τυχον σκασει και καταρευσει τοτε ο θεος βοηθος για το αμερικα οσοι ξερουν ξερουν βαριεμαι να γραφω για το τι υψους κυματα να γινουν αμα πεσει μια πλαγια υψους 2 χιλιομετρων
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος scal ( 7 Ιαν. 2005 , 02:12)

 

για λέγε για το ηφαίστιο στις Η.Π.Α...........

 

 

δεν ειναι στις η.π.α αλλα στα ανοιχτα του λος αντζελες ενα νιση σαντα καταρινα νομιζω το οποιο λενε οτι αμα σκασει και υποχωρησει η ανατολικη πλαγια του τοτε θα γινει ενα τσουναμι μερικων εκατονταδων μετρων που στην ανοιχτη θαλασσα θα εχει υψος 3- 4 μετρα και οταν θα χτυπησει τις ακτες δεν θα αφησει τιποτα ορθιο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hydro ( 7 Ιαν. 2005 , 08:50)

 

δεν ειναι στις η.π.α αλλα στα ανοιχτα του λος αντζελες ενα νιση σαντα καταρινα νομιζω το οποιο λενε οτι αμα σκασει και υποχωρησει η ανατολικη πλαγια του τοτε θα γινει ενα τσουναμι μερικων εκατονταδων μετρων που στην ανοιχτη θαλασσα θα εχει υψος 3- 4 μετρα και οταν θα χτυπησει τις ακτες δεν θα αφησει τιποτα ορθιο

 

Δεν είναι ηφαίστειο, είναι μυστική τοποθεσία πυρηνικών δοκιμών των Κινέζων.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...