Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η 8.0.2.0 είναι η τρέχουσα Global Stable, και η πρώτη global ROM του Redmi 3 (/Pro) (nickname : IDO) με βάση το miui 8.

Δεν νομίζω ο,τι έχει ελληνικά ακόμη, εγώ τουλάχιστον δεν τα βλέπω κάπου. Τα ελληνικά υπάρχουν μονο στην Global Dev προς το παρον κι αυτό γίνεται επειδή δεν έχουν φτάσει στο 100% της μετάφρασης. Όταν φτάσουν θα μπει και στη Stable.

 

Πέραν αυτών, λείπουν κινέζικα apps, υπάρχουν πολλά της Google που μπορείς να κάνεις disable αλλά όχι delete και υποστηρίζει πολλές γλώσσες και regions.

 

Fun fact: Στην τρέχουσα Global Dev το Redmi 3 Note Pro παίρνει για πρώτη φορά android Marshmallow. Άντε, και στα δικά μας.

 

Τα κινητά μας φημολογείτε ο,τι θα πάρουν και miui 9, ακόμη και android 7, αν και το τελευταίο ακόμη κι αν συμβεί θα συμβεί σε κάνα χρόνο και βάλε, με τους τρέχοντες ρυθμούς της xiaomi.

 

Την 8 την περασες σαν ota update πανω απ την 7;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τα κινητά μας φημολογείτε ο,τι θα πάρουν και miui 9, ακόμη και android 7, αν και το τελευταίο ακόμη κι αν συμβεί θα συμβεί σε κάνα χρόνο και βάλε, με τους τρέχοντες ρυθμούς της xiaomi.

 

καλά και miui 11 θα πάρουν δεν χρειάζονται φήμες για αυτό :)

 

για android 7 και άνω βλέπουμε (πιστεύω μέχρι και 7 θα πάρουμε , παραπάνω δεν)

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμία καλή πρόταση σε ρομ ώστε το κινητό να είναι πολύ γρήγορο?

Χάθηκα κάπου ανάμεσα σε custom dev και custom stable ελληνικές....

Με την official china ήμουν πολύ καλά αλλα φαγωθηκα να βάλω καμία ελληνική...

Οταν δουλεύει, δουλεύει καλά. Έχει στιγμές που τρώει κολλήματα...

Για πείτε καμία πρόταση...

Link to comment
Share on other sites

@Thargo, νομίζω οτι δεν υπάρχει κάτι πιο κοντά στην Chinese stable από την Global Stable...

 

Την 8 την περασες σαν ota update πανω απ την 7;

Συντόμως, ΝΑΙ. Πιο αναλυτικά:

Από την multi του Vickmall πήγα σε Global Stable με την γνωστή διαδικασία (συγκεκριμένα, αν δεν λαθευει ή μνήμη μου κάπου, ακολουθησα τον οδηγό του Mitch002 από το επίσημο φόρουμ της xiaomi που βρήκα στο ελληνικό φόρουμ, στα αγγλικά)

Την Global την πετυχα στην τελευταία της έκδοση με miui 7 που μου διαφεύγει. Το πρώτο και μοναδικό ως τώρα ota update ήταν η 8.0.2.0 με βάση το miui 8 φυσικά.

Είχε lag στην αρχή αλλά με κάνα δυο reboot όλα μπόμπα.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ρώτησα γιατί εγώ που έκανα καθαρή εγκατάσταση της 8 πλέον δε σου δίνει τη δυνατότητα να απενεργοποιησεις τις εφαρμογές της Google

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ρώτησα γιατί εγώ που έκανα καθαρή εγκατάσταση της 8 πλέον δε σου δίνει τη δυνατότητα να απενεργοποιησεις τις εφαρμογές της Google

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ποιες εφαρμογές ακριβώς ;

λογικά επειδή είναι συστήματος για αυτό δε σε αφήνει άρα θες root

Link to comment
Share on other sites

gmail,google maps και τα σχετικα.Στην 7 σ αφηνε να τα απενεργοποιησεις,στην 8 οχι.Ενταξει τωρα δε με απασχολει γιατι εβαλα την καινουργια του gkalen η οποια ειναι φανταστικη.
Link to comment
Share on other sites

gmail,google maps και τα σχετικα.Στην 7 σ αφηνε να τα απενεργοποιησεις,στην 8 οχι.Ενταξει τωρα δε με απασχολει γιατι εβαλα την καινουργια του gkalen η οποια ειναι φανταστικη.

 

Χαρά στο κουράγιο σου...

 

Ούτε disable δεν γίνονται; Λογικά είναι οι πολύ βασικές. Πιο δευτερεύουσες νομίζω πως γίνονται κανονικά disable. Εγώ εκανα disable: chrome, drive, hangouts, YouTube, google play music & google play movies...

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Συντόμως, ΝΑΙ. Πιο αναλυτικά:

Από την multi του Vickmall πήγα σε Global Stable με την γνωστή διαδικασία (συγκεκριμένα, αν δεν λαθευει ή μνήμη μου κάπου, ακολουθησα τον οδηγό του Mitch002 από το επίσημο φόρουμ της xiaomi που βρήκα στο ελληνικό φόρουμ, στα αγγλικά)

Μήπως μπορείς να δεις στον υπολογιστή σου ποιά είναι η σελίδα του οδηγού; :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να δεις στον υπολογιστή σου ποιά είναι η σελίδα του οδηγού; :)

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12808-Flash-Unbrick-Redmi-3/

 

Τώρα που άνοιξα από κινητό δεν μου την εμφανίζει καλά. Από pc που το είχα ανοίξει για να κάνω τη δουλειά μου, ήταν κομπλέ.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 3s (ο υιός), αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ, καθώς υπάρχουν πολλοί καλά πληροφορημενοι συμφορουμιτες.

Λοιπόν, έσπασε η οθόνη από το 3s (μόλις στην 2η μέρα! στην 1η πτώση του!).

Δεν φορούσε προστατευτικο τζαμακι όταν ήρθε και δεν πρόλαβα να βάλω αυτό που είχα παραγγείλει, καθώς το τηλέφωνο "κατασχεθηκε" αμέσως με το που ήρθε!

Ευτυχώς το τατς δουλεύει.

 

Επομένως, είμαι σε αναζήτηση οθόνης και οδηγιών για το πέρασμα. Όποιος μπορεί να βοηθήσει, ας ποσταρει link.

 

Έβγαλες άκρη?

Υπάρχει κάποιος σε διπλανό φόρουμ που πουλάει αυτό που ψάχνεις και μάλιστα φτηνά.

Αν σε ενδιαφέρει πμ me για λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πιστεύω ότι έχω κάνει μια πατάτα και θέλω την επιβεβαίωσή σας.

Έκανα αλλαγή της rom από Αγγλοκινέζικη stable σε Αγγλοκινέζικη dev. Μόλις τελείωσε, έκανα αίτηση για ξεκλείδωμα του bootloader.

Στο καπάκι έκανα αλλαγή της rom σε Global beta που βρήκα από http://en.miui.com/thread-336480-1-1.html με sp flash tool. Το κινητό δουλεύει πολύ καλά μέχρι στιγμής.

Ερώτηση 1: Θα έρθει το sms για να ξεκλειδώσω;

Ερώτηση 2: Στην αλλαγή της rom σβήνει τα πάντα από τη μνήμη του κινητού,ή αν έχω backup αυτό μένει;

Σας ευχαριστώ​

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πιστεύω ότι έχω κάνει μια πατάτα και θέλω την επιβεβαίωσή σας.

Έκανα αλλαγή της rom από Αγγλοκινέζικη stable σε Αγγλοκινέζικη dev. Μόλις τελείωσε, έκανα αίτηση για ξεκλείδωμα του bootloader.

Στο καπάκι έκανα αλλαγή της rom σε Global beta που βρήκα από http://en.miui.com/thread-336480-1-1.html με sp flash tool. Το κινητό δουλεύει πολύ καλά μέχρι στιγμής.

Ερώτηση 1: Θα έρθει το sms για να ξεκλειδώσω;

Ερώτηση 2: Στην αλλαγή της rom σβήνει τα πάντα από τη μνήμη του κινητού,ή αν έχω backup αυτό μένει;

Σας ευχαριστώ​

 

1. To sms θα έρθει κανονικά φυσικά (εκτός αν έχεις Wind - προσοχή μερικές φορές χάνονται!!.. με δοκιμή όμως στο unlock είσαι οκ). Εδώ άλλοι συμφορουμίτες με το που παραγγέλνουν το κινητό απο κίνα κάνουν αίτηση χωρίς να το έχουν καν στα χέρια τους, ώστε να έρθει το sms σχεδόν ταυτόχρονα με τη συσκευή.

2. Αναλόγως το flash.. Αν θα σβήσεις system / data κλπ.. Αν κάνεις μόνο dalvik / cache δεν χάνεις τίποτα. Αν και προφανώς δεν έχεις twrp οπότε μιλάς για flash με fastboot οπότε θα σου τα έσβησε όλα ναι.

Τι backup πήρες και που αποθηκεύτηκε εσύ γνωρίζεις δε μπορώ να βοηθήσω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Μια γρήγορη εξυπηρέτηση.

Καμιά καλή σιλικονουχα γιατί αυτή που ήρθε με το τηλέφωνο έχει γίνει χάλια.

Κάπου είχα δει εδώ προτάσεις αλλά δεν θυμάμαι πόσο πίσω να πάω.

 

Οκ το βρήκα. Συγνώμη για την αναστάτωση.

Edited by kostasw
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει την Gtv στο τηλέφωνο... Τα λόγια είναι λίγα. Εκτός του ότι δεν έχει κολληματα, με τη μπαταρία στο 10% έχω ήδη 7:30 ώρες οθόνη που σημαίνει ότι αν το άφηνα να πάει 0 θα είχα σίγουρα 8+...ωρες.
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες να ρωτήσω κάτι αν έχετε καμία εικόνα παραπάνω. Είμαι με official stable και ειμαι φουλ ικανοποιημένος με μπαταρία, οπότε την ερώτηση την κάνω μόνο για το extra του πράγματος.

 

Με την officially developer , και μετά αν τελικα την βάλω, με την ελληνική του forum, θα δω διαφορά στην μπαταρία;

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, το κινητο εχει προβλημα με τον συγχρονισμο του gmail και σαν αποτελεσμα δεν μπαινει στο google play και χανει και καποιες αλλες λειτουργιες, επειδη αποτι διαβασα καμια φορα τα κινητα xiaomi το εχουν αυτο το προβλημα λογω της rom τους μου ειπαν να κανω root το κινητο με νεα rom (εννοειτε εχω δει τα παντα απο ρυθμισεις συγχρονισμου,εργοστασιακες ρυθμισεις και τετοια και δεν εφτιαξε) ξερει κανεις πως γινεται ;
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες να ρωτήσω κάτι αν έχετε καμία εικόνα παραπάνω. Είμαι με official stable και ειμαι φουλ ικανοποιημένος με μπαταρία, οπότε την ερώτηση την κάνω μόνο για το extra του πράγματος.

 

Με την officially developer , και μετά αν τελικα την βάλω, με την ελληνική του forum, θα δω διαφορά στην μπαταρία;

 

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

 

προσωπικά δεν νομίζω , δεν είναι custom η ελληνική , ίσως με κάποια άλλη (του gkalen?) πειραγμένη ρομ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα redmi3 στο οποιο ενας φιλος μου περασε την miui 8 8.0.2.0(LAIMIDG)και θελω να ρωτησω αν παιρνει updates και ποτε γιατι στο redmi3pro που εχω με miui 8 6.9.22 beta παιρνω καθε εβδομαδα !!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα redmi3 στο οποιο ενας φιλος μου περασε την miui 8 8.0.2.0(LAIMIDG)και θελω να ρωτησω αν παιρνει updates και ποτε γιατι στο redmi3pro που εχω με miui 8 6.9.22 beta παιρνω καθε εβδομαδα !!!!

 

Η 8.0.2.0 είναι η Global Stable. Παίρνει ota update προφανώς αλλά λιγότερο συχνά. Το τελευταίο, αυτό που έχεις κι εσύ δηλαδη, το πήραμε γύρω στις 4/9 και ήταν το πρώτο σε miui 8. Λογικά στη stable δίνουν μία φορά το μήνα.

My Hall of Fame: Motorola V360, Samsung E590 & F700.

6.3.28 Xiaomi R3 'IDO' - 2/16 - Gold-Black (custom) - Global Dev

7.6.08 Xiaomi RN4 'MIDO' - 3/32 - All Black - Global Stable

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...