Jump to content

Redmi 3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο ενα σημειο και μετα ειχε βαλει απειρες διαφημισεις και μλκιες, γι`αυτο και το αλλαξα παρ`ολο που ηταν το καλυτερο πληκτρολογιο... Βγαλε και δες

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε το swiftkey

 

Νομίζω το καλύτερο πληκτρολόγιο αυτή τη στιγμή!!

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

ο πιο ευκολος τροπος να περαστει η ελληνικη ποιος ειναι;

 

Υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στο παρακάτω site

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/13290-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-Unbrick-Flash-Official-Rom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-Redmi-Note-3-Pro-Kenzo/

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

για το note3 ειναι ο οδηγος

 

Συγνώμη για το λάθος. Αφού σου έστειλαν το σωστό όλα οκ.

I am a programmer, i write code,

I will NOT fix your pc!

Link to comment
Share on other sites

Χθές κάθισα και ασχολήθηκα με ένα Red Mi 3. Από Beta Dev China να βάλω την Ελληνική.

 

Πραγματικά τι πράγματα είναι αυτά; Πρώτα πρέπει να κάνω unlock, δεκτό αλλά ήταν τόσο τα θέματα στην διαδικασία που μία εταιρεία σαν την Xiaomi την κάνει να φαίνεται γελοία.

 

Βρίσκω πως να πάρω ΟΚ για ξεκλείδωμα και προσπαθώ να δώσω τα στοιχεία μου, αλλά δεν, το site της xiaomi με κάνει redirect κάπου αλλού. Κάπου χωμένο βλέπω ένα tip, να κάνω login από το κινητό και να δοκιμάσω από εκεί το οποίο και δούλεψε.

 

Μετά λαμβάνω τον κωδικό στο κινητό για να ζητήσω τον κωδικό ξεκλειδώματος αλλά όταν προχωράω στην διαδικασία μου λέει ότι έχουν γίνει πάρα πολλές προσπάθειες από αυτήν την IP. Πράγμα απαράδεκτο, καθώς έχω δυναμική IP. Αλλάζω 3 proxy, 4 χώρες σε VPN, συμπεριλαμβάνων Κίνας, Ιαπωνίας, Χονγκ Κονγκ και Αμερικής, χωρίς αποτέλεσμα. Βρίσω πάλι ένα tip χωμένο στο forum της Xiaomi να δοκιμάσω ένα συγκεκριμένο proxy το οποίο και δουλεύει.

 

Κάνω την διαδικασία και περιμένω το τελικό SMS ενημέρωσης που έρχεται 3 ώρες μετά. Προχωράω στο unlocking και συνεχώς κολλάει στο 50%. Ένα άλλο tip σε αυτήν την περίπτωση, με ήθελε να κάνω Find My Device μέσω το site της Xiaomi για να δουλέψει! Τραγικά πράγματα λέμε. Τελικά δεν είχα την τελευταία έκδοση του unlocking tool, κάτι για το οποίο το software το ίδιο δεν με ενημέρωσε.

 

Τι σκατά διαδικασία είναι αυτή, και πιο αρρωστημένο μυαλό την σκέφτηκε; Μου πήρε από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 3.30 το πρωί για να τελειώσω όλη την διαδικασία. Ακόμα και να τα είχα όλα, η διαδικασία δεν μπορεί να πάρει κάτω από 5 ώρες.

 

Άμα δεν έβρισκα τα Tips που τελικά δούλεψαν, πόση ώρα θα μου έπαιρνε;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χθές κάθισα και ασχολήθηκα με ένα Red Mi 3. Από Beta Dev China να βάλω την Ελληνική.

 

Πραγματικά τι πράγματα είναι αυτά; Πρώτα πρέπει να κάνω unlock, δεκτό αλλά ήταν τόσο τα θέματα στην διαδικασία που μία εταιρεία σαν την Xiaomi την κάνει να φαίνεται γελοία.

 

Βρίσκω πως να πάρω ΟΚ για ξεκλείδωμα και προσπαθώ να δώσω τα στοιχεία μου, αλλά δεν, το site της xiaomi με κάνει redirect κάπου αλλού. Κάπου χωμένο βλέπω ένα tip, να κάνω login από το κινητό και να δοκιμάσω από εκεί το οποίο και δούλεψε.

 

Μετά λαμβάνω τον κωδικό στο κινητό για να ζητήσω τον κωδικό ξεκλειδώματος αλλά όταν προχωράω στην διαδικασία μου λέει ότι έχουν γίνει πάρα πολλές προσπάθειες από αυτήν την IP. Πράγμα απαράδεκτο, καθώς έχω δυναμική IP. Αλλάζω 3 proxy, 4 χώρες σε VPN, συμπεριλαμβάνων Κίνας, Ιαπωνίας, Χονγκ Κονγκ και Αμερικής, χωρίς αποτέλεσμα. Βρίσω πάλι ένα tip χωμένο στο forum της Xiaomi να δοκιμάσω ένα συγκεκριμένο proxy το οποίο και δουλεύει.

 

Κάνω την διαδικασία και περιμένω το τελικό SMS ενημέρωσης που έρχεται 3 ώρες μετά. Προχωράω στο unlocking και συνεχώς κολλάει στο 50%. Ένα άλλο tip σε αυτήν την περίπτωση, με ήθελε να κάνω Find My Device μέσω το site της Xiaomi για να δουλέψει! Τραγικά πράγματα λέμε. Τελικά δεν είχα την τελευταία έκδοση του unlocking tool, κάτι για το οποίο το software το ίδιο δεν με ενημέρωσε.

 

Τι σκατά διαδικασία είναι αυτή, και πιο αρρωστημένο μυαλό την σκέφτηκε; Μου πήρε από τις 9 το βράδυ μέχρι τις 3.30 το πρωί για να τελειώσω όλη την διαδικασία. Ακόμα και να τα είχα όλα, η διαδικασία δεν μπορεί να πάρει κάτω από 5 ώρες.

 

Άμα δεν έβρισκα τα Tips που τελικά δούλεψαν, πόση ώρα θα μου έπαιρνε;

Εφόσον έχεις κάνει την προεργασία που χρειάζεται και ακολουθήσεις τα σωστά βήματα, είναι ζήτημα 15 λεπτών.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις κάνει την προεργασία που χρειάζεται και ακολουθήσεις τα σωστά βήματα, είναι ζήτημα 15 λεπτών.

 

Τι 15 λεπτά; Το μπλοκάρισμα IP; Το SMS; 15 λεπτά για κανένα λόγο. Ναι όταν έχεις την σωστή ROM, τις σωστές εκδόσεις και τον ξεκλείδωμα ναι, είναι 15 λεπτά, αλλά άμα θέλω 5 ώρες για να βρεθώ εκεί, είναι απλά τραγικό.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι 15 λεπτά; Το μπλοκάρισμα IP; Το SMS; 15 λεπτά για κανένα λόγο. Ναι όταν έχεις την σωστή ROM, τις σωστές εκδόσεις και τον ξεκλείδωμα ναι, είναι 15 λεπτά, αλλά άμα θέλω 5 ώρες για να βρεθώ εκεί, είναι απλά τραγικό.

Ε προφανώς για να προβείς σε μια επιτυχημένη ενέργεια θα πρέπει να ικανοποιείς κάποια προαπαιτούμενα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καιρό που το είχα κάνει (ίσως να άλλαξε κάτι) αλλα με βάση τις οδηγίες άπο το ελληνικό φορούν δεν ήταν πάνω από 20λεπτα διαδικασία.

Αύτα που έκανες (ip sms κτλ) αναφέρονται στο ελληνικό φόρουμ?

Ίσως και να μην ήταν απαραίτητο..

Link to comment
Share on other sites

Ε προφανώς για να προβείς σε μια επιτυχημένη ενέργεια θα πρέπει να ικανοποιείς κάποια προαπαιτούμενα.

 

Αυτό λέω, γιατί τόσα προαπαιτούμενα; Γιατί τόση πολύ προσπάθεια για να εκπληρώσεις όλα τα προαπαιτούμενα;

 

Έχει καιρό που το είχα κάνει (ίσως να άλλαξε κάτι) αλλα με βάση τις οδηγίες άπο το ελληνικό φορούν δεν ήταν πάνω από 20λεπτα διαδικασία.

Αύτα που έκανες (ip sms κτλ) αναφέρονται στο ελληνικό φόρουμ?

Ίσως και να μην ήταν απαραίτητο..

 

Δεν γίνεται να ξεκλειδώσεις bootloader διαφορετικά.

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12491-Flash-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-ROM-%CF%83%CF%84%CE%BF-RedMi-3-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC/

 

Ξεκλείδωμα bootloader.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω, γιατί τόσα προαπαιτούμενα; Γιατί τόση πολύ προσπάθεια για να εκπληρώσεις όλα τα προαπαιτούμενα;

Διότι η xiaomi έκρινε ότι πρέπει να δυσκολέψει και να κάνει πιο ελεγχόμενη τη διαδικασία ξεκλειδώματος και εγκατάστασης custom λογισμικού στις συσκευές της.

Link to comment
Share on other sites

Διότι η xiaomi έκρινε ότι πρέπει να δυσκολέψει και να κάνει πιο ελεγχόμενη τη διαδικασία ξεκλειδώματος και εγκατάστασης custom λογισμικού στις συσκευές της.

 

Fair enough!

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρουμε πως γίνεται το proximity sensor calibration? Όταν μιλάω πατιέται το hold και οι άλλες επιλογές στο dial ενώ είναι σβηστή η οθόνη
Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές συμβαίνει να κολλάει το ρολόι του weather clock widget. Και τότε αν μείνει πίσω το ρολόι χάνεται το χτύπημα του ξυπνητηριου.

Πως γινεται αυτό αφού το ξυπνητήρι λογικά πάει με το ρολόι του κινητού που πάει σωστά και όχι με αυτο του widget?

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές συμβαίνει να κολλάει το ρολόι του weather clock widget. Και τότε αν μείνει πίσω το ρολόι χάνεται το χτύπημα του ξυπνητηριου.

Πως γινεται αυτό αφού το ξυπνητήρι λογικά πάει με το ρολόι του κινητού που πάει σωστά και όχι με αυτο του widget?

 

το ξυπνητήρι είναι το κανονικό ;

δοκίμασε να έχεις το weather clock να μην κλείνει

αλλιώς τι να σου πω, βρες κάτι άλλο , ποτέ δεν είχα θέμα με το ξυπνητήρι (αλλά χρησιμοποιώ το beautiful widgets)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ηρθε και μια μικρη ενημερωση 19 mb σε 8.5.2.0, στην global stable.

Nokia 3310 - Panasonic GD67 - Siemens MC60 - Siemens M65 - Sony Ericsson K750 - Samsung U600 - Samsung F480 - Nokia E52 - Lenovo A789 - Xiaomi Redmi 3 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Mi 10 lite 5G - Oneplus Nord 3

Link to comment
Share on other sites

βγήκε beta (δεν την έβαλα ακόμα) της 9 (φυσικά δεν άλλαξε η έκδοση android)

 

http://en.miui.com/download-298.html#451

 

edit: Προσοχή δε μπόρεσα να την βάλω μέσω twrp (bootloop)

Edited by kodorevi8ulis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα

Σκέφτηκα μετα απο καιρό να προσπαθήσω ξανά να βρω μια λύση για το κινητό γιατί κολλάει, πετάει διαφημίσεις κλπ. και πολύ το ανέχτηκα..

Το είχα πάρει απο minideal.

Δεν κατάφερα ποτέ να βάλω μια official κινεζοαγγλική και μετά την ελληνική (αν τα λέω καλά).

Αν έχει βγει κάποιος καινούριος οδηγός θα το εκτιμούσα να μου στέλνατε ένα λινκ να προσπαθήσω.

Έκανα αίτηση για δικαίωμα να ξεκλειδώσει ο bootloader και σήμερα μου έστειλαν μήνυμα αλλά και πάλι δεν τα κατάφερα γιατί μου έβγαζε ένα μήνυμα οτι πρέπει στις ρυθμίσεις να επιλέξω "mi unlock status ", αλλά αυτό το πράγμα δεν υπάρχει πουθενα στο μενού.

Αν κανείς έχει τον χρόνο ας μου απαντήσει

Επίσης αν ξέρετε κάποιον στο φόρουμ που να βοηθά σε τέτοια πράγματα εμάς τους άσχετους θα ήθελα να τον συναντήσω αν δεν βγάλω άκρη.

Το κινητό έχει ΜΙUI Global 7.1 Stable 7.1.1.0.0 (LHPCNCK) και android 5.1.1 LMY47V

Αν χρειάζονται κι άλλες πληροφορίες πείτε μου

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...