Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα redmi note 3 με Rom 7.0.19.0.0 .Ποια rom να περάσω γιατί έχει αρχίσει να μου κάνει κολληματα

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι σε επεξεργαστή mediatek

 

Sent from my MX5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα! Ειναι πλεον σταθερη και διαθεσιμη σε ολους η 9.5

 

We're very excited to announce that MIUI 9.5 Global Stable ROM has started rolling out for Redmi Note 3 Special Edition, Redmi Note 3 Qualcomm, Redmi Note 4 Qualcomm/Redmi Note 4X, Mi Max and Mi Max Prime. Many of you should be able to progressively receive the update over-the-air (OTA) on your phones via the Updater app. If you are using the above devices and haven't got the update, please don't worry, we will release the update to all users as soon as possible.

http://en.miui.com/thread-2069213-1-1.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει το RedMi Note 3 Global ROM και ούτε θα πάρει αφού έχει μόνο China Source.

Τα παιδιά όμως στο Xiaomi-miui.gr έχουν κάνει Port Global ROM από το RedMi Note 2 σε RedMi Note 3 και έτσι θα έχουν και Developer και Stable ROM με Ελληνικά και συνεχείς ενημερώσεις :lol:

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/30890-XTRV-8-3-15-AR%CE%A9MA-%CE%88%CE%B3%CE%B9%CE%BD%CE%B5-%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%B1%CF%82-MIUI-9-XTRV-AR%CE%A9MA-ROM-%CF%83%CE%B5-%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84/?postID=587477#post587477

WIND for EVER :!:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το Redmi note3 qualcomm είναι το κενζο χωρίς την band20 (800).

Το redmi note 3 special edition είναι το Kate με την band20 800mhz

 

Redmi n3pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά, επιτέλους βρέθηκε η λύση στο πρόβλημα του μικροφώνου.

Στο δικό μου κινητό δούλεψε κανονικότατα.

Έπρεπε να αφαιρέσω το σιλικονάκι του μικροφώνου.

Είναι πολύ απλό.

Μπορείται να το δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα παιδιά..

εμένα κατι επαθε χτες και δεν ανοιγει με τιποτα με την τελευταια αναβαθμιση

αναβοσβηνει το led οταν το φορτιζω..

any help..?

Link to comment
Share on other sites

Γίνε πιο συγκεκριμένος.

Έγινε αναβάθμιση OTA και στην επανεκκίνηση δεν ανοίγει?

 

Όταν βάζεις τον φορτιστή και αναβοσβήνει το led σημαίνει εντελώς τελειωμένη μπαταρία. Άσε τον φορτιστή στο κινητό, μην προσπαθείς να το ανοίξεις.

 

Δες το μετά από μισή ώρα αν έχει βγάλει το εικονίδιο ότι φορτίζει.

 

Επίσης χρησιμοποίησε το δικό του καλωδίου και φορτιστή, όχι οποιονδήποτε φορτιστή που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα ομάδα !!

Έχω ένα redmi note 3 mtk με ρομ 7.0.19.0.0 . Είναι ενός φίλου.. τον τελευταίο καιρό κολλάει απίστευτα μέχρι αηδίας θα έλεγα και θέλω να προσπαθήσω να αλλάξω ρομ μπας και το σώσουμε. Από xiaomi δεν ξέρω πολλά μιας και τώρα απέκτησα και γω το mi note 3 ( παλιός κάτοχος jiayu s3) . Προσπάθησα να βρω κάποιο άρθρο να με διαφωτίσει αλλά διάβασα για bootloader ξεκλειδωματα και τέτοια κάτι που δεν τα είχα στο jiayu όταν φλασαρα τις ρομ του. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει ή να μου στείλει κάποιον πλήρη οδηγό ώστε να σώσουμε το κινητό ;

Link to comment
Share on other sites

Μουφα Ρομ φοράει

 

Διάβασε το πρώτο ποστ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συμφωνώ. Flashare την τελευταία Stable Miui 9 την οποία θα κατεβάσεις από en.miui.com με τις οδηγίες του πρώτου post από το Ninjamoz. Στα υπ' όψιν αν έχει το Redmi Note 3 με το Mediatek επεξεργαστή, επειδή αυτό μοντέλο προοριζόταν μόνο για την Κινεζική αγορά θα έχει ως Γλώσσες μόνο Αγγλικά και Κινεζικά αλλά θα έχεις OTA updates. Αν θες Ελληνικά πανέμορφη στο Miui.gr και ακόλουθα τις οδηγίες.

 

Υ.Γ.: Αν βάλεις την Official Miui 9 Αγγλοκινέζικια Rom δεν χρειάζεται ξεκλείδωμα του Bootloader αν κανείς ότι λέει ο Ninjamoz, σε αντίθετη περίπτωση για την Ελληνική Rom θα χρειαστείς μάλλον ξεκλείδωμα του Bootloader.-

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά μια βοήθεια όταν η μπαταρία από 67% πάει 6% και μετά ξανά 64%. Τα χει φτύσει η μπαταρία; Ή κάτι άλλο; Επίσης το κινητό φοράει μπαταρία BM46. Το κινητό το δω από Απρίλιο του 2016.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θέλω να αντικαταστήσω την touch screen επειδή έσπασε. Ψάχνωντας στο ebay βρίσκω οθόνες με κάτι κωδικούς δίπλα που δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν. Λέει πχ xiaomi redmi note 3 ZVLT400 ή ZBLT400 ή ZVLT403 κλπ. Ξέρει κανείς τι είναι αυτά?

Βάζω και μερικά λινκ έτσι για παράδειγμα:

https://www.ebay.com/itm/Replacement-Black-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Xiaomi-Redmi-Note-3-3rd-Gen-ZBLT400/382556064903?hash=item59121e4c87%3Ag%3AFfoAAOSwFWdbjPr~&LH_BIN=1

 

https://www.ebay.com/itm/Replacement-White-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Xiaomi-Redmi-Note-3-3rd-Gen-ZVLT403/252355202250?hash=item3ac18accca%3Ag%3A8hQAAOSwgtJXTlVp&LH_BIN=1

 

https://www.ebay.com/itm/Replacement-Gold-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Xiaomi-Redmi-Note-3-3rd-Gen-ZVLT404/253624215529?hash=item3b0d2e67e9%3Ag%3A8CgAAOSwBXha-qdh&LH_BIN=1

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω την touch screen επειδή έσπασε. Ψάχνωντας στο ebay βρίσκω οθόνες με κάτι κωδικούς δίπλα που δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν. Λέει πχ xiaomi redmi note 3 ZVLT400 ή ZBLT400 ή ZVLT403 κλπ. Ξέρει κανείς τι είναι αυτά?

Βάζω και μερικά λινκ έτσι για παράδειγμα:

https://www.ebay.com/itm/Replacement-Black-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Xiaomi-Redmi-Note-3-3rd-Gen-ZBLT400/382556064903?hash=item59121e4c87%3Ag%3AFfoAAOSwFWdbjPr~&LH_BIN=1

 

https://www.ebay.com/itm/Replacement-White-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Xiaomi-Redmi-Note-3-3rd-Gen-ZVLT403/252355202250?hash=item3ac18accca%3Ag%3A8hQAAOSwgtJXTlVp&LH_BIN=1

 

https://www.ebay.com/itm/Replacement-Gold-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Xiaomi-Redmi-Note-3-3rd-Gen-ZVLT404/253624215529?hash=item3b0d2e67e9%3Ag%3A8CgAAOSwBXha-qdh&LH_BIN=1

 

Υπάρχουν στο κέντρο της Αθήνας μαγαζιά που έχουν ετοιμοπαραδοτη οθόνη για το κινητό σου.

 

Εγώ έχω αχρησιμοποίητη μια οθόνη για redmi note 3 pro/special edition. ,Την αγόρασα αλλά βαριέμαι να την αλλάξω γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω μικρό ράγισμα στην άκρη.

 

Τι ψάχνεις eBay? Υπάρχει Ελλάδα / Αθήνα και σε περιμένει.

Αν έχεις το Pro σου πουλάω την δική μου με απόδειξη αγοράς σε κλειστή συσκευασία.

Edited by venumis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έκανα μλκ. Πήρα οθόνη και πλαίσιο οθόνης και κατάφερα να την ραγίσω στην άκρη. Βεβαία δεν έχει πρόβλημα, πριν είχε σπάσει η μισή οθόνη.

 

Είναι θέμα τύχης να σπάσει πάντως. Μου έχει πέσει από σκαλιά, γραφεία, από το μηχανάκι και τίποτα. Μου έπεσε από 40cm πέφτοντας με την πλάτη και έσπασε η μισή σχεδόν οθόνη εσωτερικά χωρίς να σπάσει εξωτερικά το τζάμι ή να χαλάσει το digitizer...

 

Θέλω να αντικαταστήσω την touch screen επειδή έσπασε. Ψάχνωντας στο ebay βρίσκω οθόνες με κάτι κωδικούς δίπλα που δεν καταλαβαίνω τι σημαίνουν. Λέει πχ xiaomi redmi note 3 ZVLT400 ή ZBLT400 ή ZVLT403 κλπ. Ξέρει κανείς τι είναι αυτά?

Βάζω και μερικά λινκ έτσι για παράδειγμα:

https://www.ebay.com/itm/Replacement-Black-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Xiaomi-Redmi-Note-3-3rd-Gen-ZBLT400/382556064903?hash=item59121e4c87%3Ag%3AFfoAAOSwFWdbjPr~&LH_BIN=1

 

https://www.ebay.com/itm/Replacement-White-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Xiaomi-Redmi-Note-3-3rd-Gen-ZVLT403/252355202250?hash=item3ac18accca%3Ag%3A8hQAAOSwgtJXTlVp&LH_BIN=1

 

https://www.ebay.com/itm/Replacement-Gold-LCD-Touch-Screen-Tool-for-Xiaomi-Redmi-Note-3-3rd-Gen-ZVLT404/253624215529?hash=item3b0d2e67e9%3Ag%3A8CgAAOSwBXha-qdh&LH_BIN=1

 

Για να αλλάξεις μόνο το digitizer θέλει τρομερή υπομονή και να το κατέχεις αρκετά. Είναι πολύ δύσκολο να ξεκολλήσεις την οθόνη από το digitizer χωρίς να σπάσεις την οθόνη.

Edited by panandreas
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο κέντρο της Αθήνας μαγαζιά που έχουν ετοιμοπαραδοτη οθόνη για το κινητό σου.

 

Εγώ έχω αχρησιμοποίητη μια οθόνη για redmi note 3 pro/special edition. ,Την αγόρασα αλλά βαριέμαι να την αλλάξω γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω μικρό ράγισμα στην άκρη.

 

Τι ψάχνεις eBay? Υπάρχει Ελλάδα / Αθήνα και σε περιμένει.

Αν έχεις το Pro σου πουλάω την δική μου με απόδειξη αγοράς σε κλειστή συσκευασία.

Δεν έχω χρόνο να κατέβω κέντρο και επειδή δεν το βιάζομαι ιδιαίτερα δεν με νοιάζει να έρθει απο ebay κι ας κάνει ένα μήνα. Εδώ πόσο την έχουν τα μαγαζιά? Πόσο την πήρες τη δική σου?

 

Εγώ πάλι έκανα μλκ. Πήρα οθόνη και πλαίσιο οθόνης και κατάφερα να την ραγίσω στην άκρη. Βεβαία δεν έχει πρόβλημα, πριν είχε σπάσει η μισή οθόνη.

 

Είναι θέμα τύχης να σπάσει πάντως. Μου έχει πέσει από σκαλιά, γραφεία, από το μηχανάκι και τίποτα. Μου έπεσε από 40cm πέφτοντας με την πλάτη και έσπασε η μισή σχεδόν οθόνη εσωτερικά χωρίς να σπάσει εξωτερικά το τζάμι ή να χαλάσει το digitizer...

 

Για να αλλάξεις μόνο το digitizer θέλει τρομερή υπομονή και να το κατέχεις αρκετά. Είναι πολύ δύσκολο να ξεκολλήσεις την οθόνη από το digitizer χωρίς να σπάσεις την οθόνη.

Εμένα έχει πέσει 100 φορές πάνω σε πλακάκια, σε φυσική πλάκα, σε πέτρες, σε ό,τι θες και δεν έπαθε τιποτα. Και προχθές χωρίς να έχει προηγηθεί χτύπημα το βγάζω από την τσέπη και βλέπω μια ρωγμή από τη μια μεριά ως την άλλη.

 

Για να μην τα μπλέξω με τις ορολογίες, digitizer λες το εξωτερικό τζάμι, αυτό που ψάχνω δηλαδή? Και οθόνη λες το LCD που είναι από πίσω?

Σε ένα lenovo a536 που έκανα την πρώτη μου αλλαγή σε touch screen, βγήκε μεν δύσκολα το τζάμι (θρυμματίστηκε και το έβγαλα κομματάκι κομματάκι) αλλά το πίσω μέρος με το LCD έμεινε ανέγγιχτο. Απ' ό,τι καταλαβαίνω μάλλον ήμουν τυχερός ε? Ίσως πρέπει να ψάξω για touch screen + LCD οθόνη μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες, digitizer είναι το εξωτερικό τζάμι και LCD screen είναι η οθόνη. Στο Lenovo A536 η οθόνη και το digitizer δεν είναι κολλημένα μεταξύ τους. Το digitizer είναι κολλημένο στο σασί/πλαίσιο από όπου το έβγαλες και έμεινε η οθόνη στην θέση της. Λογικά μετά έβαλες ταινία διπλής όψης γύρω-γύρω στο σασί/πλαίσιο και ακούμπησες πάνω το καινούργιο digitizer.

 

Το redmi note 3 είναι αρκετά λεπτό και η οθόνη είναι κολλημένη πάνω στο digitizer (λέγεται one screen solution νομίζω), οπότε αρχικά θα πρέπει να κάνεις ότι έκανες στο Lenovo προσέχοντας να μην σπάσει το digitizer γιατί μετά θα πρέπει να ξεκολλήσεις το digitizer από την οθόνη αφού τα ζεστάνεις με πιστόλι θερμού αέρα. Αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι.

Μετά θα πρέπει να ακουμπήσεις το νέο digitizer στην οθόνη και να τα ζεστάνεις νομίζω για να κολλήσουν μεταξύ τους με την κόλλα που έχει επάνω το digitizer. Στο τέλος κάνεις τα ίδια διαδικασία με το lenovo. Ταινία διπλής στο σασί/πλαίσιο και ακουμπάς πάνω την οθόνη/digitizer.

 

Θα σου έλεγα να δεις καλύτερα για οθόνη μαζί με digitizer. Να ένα

που δείχνει την διαδικασία αντικατάστασης.

 

Το ποια οθόνη χρειάζεσαι εξαρτάται από το ποια έκδοση του τηλεφώνου έχεις. Αν έχεις το international edition (Kate) θες οθόνη 152mm, ενώ αν έχεις το τηλέφωνο του θέματος (Kenzo χωρίς την B20) θες οθόνη 150mm.

Το gearbest που κοίταξα έχει την οθόνη του kenzo (150mm) ίδια τιμή με Ελλάδα. Στο ebay βλέπω τιμές από 15€+ και είδα και στα 17.50€ μαζί και το σασί/πλαίσιο της οθόνης που συμπεριλαμβάνει και τα αυτοκόλλητα για να κολλήσει ο οθόνη οπότε δεν χρειάζεται να ξεκολλήσεις την παλιά οθόνη από το πλαίσιο. Απλά βγάζεις τα υλικά και τα βάζεις στο καινούργιο πλαίσιο (προσοχή στο ξεκόλλημα της καλωδιοταινίας της "δόνησης").

 

 

edit

Τώρα το είδα... Έχεις μια ρωγμή από άκρη σε άκρη. Εάν δουλεύει η αφή κανονικά και δεν σε ενοχλεί η ρωγμή μπορείς να το αφήσεις και έτσι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο να κατέβω κέντρο και επειδή δεν το βιάζομαι ιδιαίτερα δεν με νοιάζει να έρθει απο ebay κι ας κάνει ένα μήνα. Εδώ πόσο την έχουν τα μαγαζιά? Πόσο την πήρες τη δική σου?

 

Εγώ την πήρα 27 ευρώ από Αθήνα. Έχω την 152mm . Έχω δει στο YouTube πως αλλάζεται και βαριέμαι να το κάνω γιατί τελικά η ρωγμή είναι μικρή και δεν με ενοχλεί.

 

Μου είχε πέσει κ εμένα πολλές φορές το κινητό κάτω και δεν είχε πάθει τίποτα, με είχε ενθουσιαστεί η ανθεκτικότητα του! Ένα πρωί ξύπνησα και μάλλον με το σώμα μου είχα πατηκωσει το κινητό στο σίδερο του κρεβατιού.

 

25 ευρώ την πουλάω την δική μου, είναι η 152mm

Edited by venumis
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες, digitizer είναι το εξωτερικό τζάμι και LCD screen είναι η οθόνη. Στο Lenovo A536 η οθόνη και το digitizer δεν είναι κολλημένα μεταξύ τους. Το digitizer είναι κολλημένο στο σασί/πλαίσιο από όπου το έβγαλες και έμεινε η οθόνη στην θέση της. Λογικά μετά έβαλες ταινία διπλής όψης γύρω-γύρω στο σασί/πλαίσιο και ακούμπησες πάνω το καινούργιο digitizer.
Έτσι ακριβώς.

 

Το ποια οθόνη χρειάζεσαι εξαρτάται από το ποια έκδοση του τηλεφώνου έχεις. Αν έχεις το international edition (Kate) θες οθόνη 152mm, ενώ αν έχεις το τηλέφωνο του θέματος (Kenzo χωρίς την B20) θες οθόνη 150mm.
Το έχω δώσει στη γυναίκα μου τώρα και μια χαρά δουλεύει η αφή. Μπορεί και να το αφήσει ως έχει αλλά θέλω να ξέρω τι οθόνη χρειάζεται αν αποφασίσει να το φτιάξει. Δεν θυμάμαι καθόλου αν είναι kate ή kenzo, πως το τσεκάρω αυτό? Το είχα πάρει απο Κωτσόβολο πέρυσι οπότε λογικά θα είναι η international ε?
Link to comment
Share on other sites

@venumis: Εσύ αυτό που έχεις είναι μόνο το touch screen ή έχει και την οθόνη lcd?

 

@papandreas: Στα links του ebay πως βλέπεις αν είναι kate ή όχι? Δεν αναφέρουν και διαστάσεις πουθενά. Ούτε στο gearbest έλεγε έκδοση αλλά είδα ότι έλεγε product size 15.00 cm (αν και πάντα στα σάιτ λέει ότι ενδέχεται να υπάρχουν αποκλίσεις 1-2mm από τα αναγραφόμενα μεγέθη στην περιγραφή, εδώ όμως αυτά τα 2mm παίζουν μεγάλο ρόλο).

Link to comment
Share on other sites

Στα link του ebay θέλει ψάξιμο να δεις που το γράφει. Σου βρήκα ένα με επιλογή αν θες 150mm ή 152mm. Η τιμή βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει. Έχει 18.51€ (12.52€ + 5.99€ αποστολή).

 

edit

Βρήκα και αυτό αλλά σε παρόμοια τιμή. Γενικά από ότι είδα για το kate κάπου εκεί παίζουν οι τιμές και Ελλάδα έχουν 25€ αλλά το παίρνεις κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

@venumis: Εσύ αυτό που έχεις είναι μόνο το touch screen ή έχει και την οθόνη lcd?

 

Πακέτο και τα δύο μαζί.

 

Αυτόν τον καιρό δεν έχω ούτε χρόνο να φάω στο σπίτι, όποιος την θέλει εντός αττικής του την φέρνω στο σπίτι, κλειστή συσκευασία με απόδειξη αγοράς.

 

Σε λίγο καιρό που θα σταματήσω από την μια δουλειά μπορεί να ασχοληθώ και να την βάλω, προς το παρών κάθεται. Υπόψιν είναι η 152mm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...